IETS OVER DE „VOETBALKNIE" Een contact-officier vertelt over het verschil tussen theorie en practijk Morgen Nederland-Befgië korfbal ZATERDAG 5 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Indische indrukken ACH, WAT WIST JE eigenlijk van Indië af? Wat wist je van het leven en werken van die „jongens overage*. Haarfijn werd uitgelegd hoe dit land* tot .zijn huidige crisis gekomen was. Óp je vingers kon je di verse strijdgroepen en politieke pdfrtijen aftellen. Je leerde de beginse len van het krantenvak, de methoden voor opinie-onderzoek en het voe ren van een propaganda-campagne en eerlijk gezegd, je werd éen beetje huiverig. Huiverig, omdat je je al zag staan voor een troep ontevreden knapen die of naar Djokja of naar huis zouden willen, terwijl het jouw taak zou zijn hen duidelijk te maken, dat noch het een noch het ander mogelijk was. Huiverig ook voor al die vragen, die op je af zcflïden ko men. Daarnaast zou je aan Holland moeten vertellen, hoe het er bij de soldaten voor stond. Natuurlijk zou dat een propaganda "stunt moeten zijn. Een verfraaiing, zo niet verdraaiing van feiten Rfi zo stapten we op de boot en débatteerden onder de Grote Beer, filosopheerden. onder het Zuiderkruis transpireerden op de rede van Priok Maar laat ons een paar maanden overslaan en de periode van aocli- matisatie en plaatsbepaling niet ver melden. Éen jeep danst over de weg. Dat doen die dingen in dit land, eivniet zozeer de jeep, dan wel het-wegdek is er schuldig aan. Behalve de chauf feur bestaat de bemanning uit de „Persdienst" oftewel „Dienst Externe Voorlichting'' van de Brigade Con tactofficier der le Infantrie Brigade- groep C.-Divisie „7-December". Een grootse aanduiding voor de tweê man journalist en fotograaf, die vergeefse pogingen doen, om deze „Djalan- dans op waardige wijze uit te voeren Een 'kampong, een grote groep mensen, eenshot! Nee lezers dit is geen drukfout, het was slechts een „shot" van onze fotograaf, die even het tafreeltje van een kleding- en voedseluitreiking vastlegde op de gevoelige plaat. Propaganda? Rijdt u nog een paar uur met ons mee, ver der de rimboe in, daar waar Rode Kruis en B.B. nog niet in de gedegen heid waren, deze sociale taak ter hand te nemen. Het is daar, dat u zich kunt overtuigen, dat Jan Soldaat zelf, van zijn eigen rantsoen een portie afstaat aan de tot op het been vermagerde bevolking! En nu kom ik waar ik wezen wil. Het is n.l. niet om u te vertellen hoe subliem het instituut, der contactof- ficieren wel werkt, dat ik dit schrijf Maar wat van belang is, niet slechts voor ons, maar voor elke Nederlander, is het verschil tussen theorie in Hol land en de praktijk op de pjlaats zelf Het werk waar ik eens huiverig tegenover stond, heeft mij gegrepen, omdat het een mooi en dankbaar werk is. Steeds opnieuw ben je ge neigd uit te roepen: „Dit moesten ze eens weten. Hier 'heeft Holland geen idee van". Waarvan? Van de mogelijkheid*bm zonder licht, zonder radio, zonder verkeer, zonder stoel vrolijk en opgewekt te zijn. Van de mogelijkheid om van wat oude thee kisten een cantine te bouwen. Van de mogelijkheid om een verval len kamponghuis in een kliniekje te herscheppen, waar elke dag stromen mensen hulp en genezing komen ha len. En dit zijn dan slechts de illustra- Massaal sport-fantasie- spel in Olympisch stadion Bij regeringsjubileum. Zes a zeven duizend in hun sport- 'kledij gestoken vertegenwoordigers (sters) van 32 Nederlandse sport bonden zullen op Zaterdagmiddag 4 September a.s. ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van K. M. de koningin in het olympisch stadion te-Amsterdam een massale sport-fantasie opvoeren, waarvan Karei Briels de artistieke- en Aad van. Leeuwen de, technische leiding op zich hebben genomen. Het ligt in de bedoeling, dat de landsvrouwe, aan wie aan- het slot van deze 2K uur durende grote sportshow op de dag van haar abdi catie eerbiedige hulde wordt ge bracht, de demonstratie in de kor ninklijke loge van het stadion zal tijwonen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de toeschouwers geen demonstratie van enkele takken van sport mogen verwachten, doch een gevarieerde sportparade, waaruit meil kan zien wat de sport aan le vensvreugde kan geven en hoe zeer zij kan bijdragen tot de- gezondma king van een volk. Op Maandag 6 September, de kro ningsdag van H.K.H. prinses Julia na, zal voorts om half tien des avonds in het zelfde stadion een door Karei Briels voorbereid kro- ningsspel in kunstlicht worden op gevoerd. Naar voorts het comité kronings- stad 1948 mededeelt, zal de erewacht op 30 Augustus bij de feestelijke in tocht van de koningin in de hoofd stad bestaan uit Neerlands 44 beste landelijke ruiters (vier uit iedere proviflcie). Enkele bijzonderheden oVer de sportfantasie zijn: Rond de grasmat van het stadion zullen 32 vlaggemas- ten worden opgesteld, die onderling verbonden zijn door de 5 grote rin gen van het olwnypisch symbool. Zowel het oog als het oor zullen ge durende dit „zichtbare hoorspel" voortdurend gestreeld worden. Na een proloog marcheren 32 vaandel dragers onder de marathontribune het stadion binnen, gaan de vlaggen in top, waarna een aanvang wordt gemaakt met de sportshow, die cul mineert in een speciaal eerbetoon voor de op het veld opgestelde Ne derlandse kampioenen in alle takken van sport uit het kroningsjaar 1948 en een parade van de voltallige Ne derlandse olympische ploeg onder aanvoering van de chef d'equipe Karei Lotsy. Gelijktijdig wordt dan een olympisch vuur ontstoken, waar na de plechtigheid met speciaal hul debetoon voor de landsvrouwe en het spel'en van het Wilhelmus wordt besloten. ties, de middelen waarmee je aan kunt tonen, de politieke inslag, de hu mor en het aanpassingsvermogen van onze mannen hier in de tropen. IJrie zaken waarover je altijd» opnieuw weer kunt schrijven, omdat zij zo radicaal tegengesteld zijn aan de me ning, die je er in Holland over vorm de. En jij weet het nu, maar er zijn er tienduizenden die dit niet weten. Trekkend van het ene detachement naar het andere ontdekte ik, dat Jan Soldaat niet vecht voor het kapitaal maar slechts voor dit volk. Of dacht u, dat wanneer zij geconfronteerd worden met een vrouw, staande naast het op gruwelijke wijze verminkte lichaam van haar man, of met een streek waar de mensen sterven als ratten aan de ma1 aria en honger oedeem, zij'hierin slechts een gerede aanleiding zien, om er op los tc slaan, om Indië terug te winnen voor Holland. Ze zouden wel erg hard, wel erg gevoelloos moeten zijn, zoiets te doen. Het leed dat schrepuwt om leni ging, de ellende die dit volk in een afgrond dreigt mee te sleuren, dat heeft hen gegrepen en tot daden aan gezet, Dat doet hen, doodmoe van patrouille thuiskomend, een uur la ter weer opveren, omdat opnieuw alarm werd geslagen. En dat ver klaart ook hun enthousiasme, daar zij thans het resultaat, de vruchten van hun werk zien. Kampongs en dessa's die weer 'vol stromen. Toko's die 'heropend worden. Of dacht u werkelijk, dat dit enthousiasme het belang voor de politieke sfeer gold? Eri' daarnaast de humor en het aanpassingsvermogen. Denkt u zich eens in, dat uw gezellige warme huiskamer, met haar gemakkelijke fauteuils, haar dressoir en radio, haar keurig gedekte tafel met verse Hol landse groenten, opeens zou worden vervangen door een houten keetje, Imet aüs interieur acht veldbedden, een wankele tafel op schragen, een ruw houten bank en een petroleum lamp bengelend 'aan een spijker in de wand. Bij regen moet u vooral niet achterin gaan zitten, want dan spoelt u weg eri ga ook liever niet naar buiten, want u loopt tot over. de enkels in ftde modder. Zoudt u de moed hebben om bovjen de deur een bordje te spijkeren met de woorden: .Theekit Izi" als Maleise variant op 't .Take it easy", of, in de wetenschap, dat dit 2 jaar zal duren, uw hutje tóch „Geen centje pijn" te noemen? Ach, waarschijnlijk wel. U is ook Hollander, maar werd -hier alleen niet toe geroepen. En omdat u er niet toe geroepen werd, denkt u er niet aan. Kunt u zich hiervan geen voor stelling maken! Een jeep danst zijn „djalan-dans". De dans der Indische wegen. Van post tot post gaat het voort, urenver de rimboe in. „Hoe is het hier man- nen."' „Hardstikke baik, luit!" Wat een moed, wat een geestkracht en wat een taak hierover te kunnen schrijven aan Holland! JAARVERGADERING ENGELSE VOETBAL BOND. Pp de 45ste jaarlijkse vergadering van de Engelse Vbetbal Bond, die Maandag a.s. te Londen gehouden wordt, zullen de voorgestelde wijzi gingen in de spelregels een punt van overweging vormen. Schotland heeft een strafschopgebied binnen de halvé cirkel voorgesteld en zou graag een regel ingevoerd ^zien, die een beslis sing kan brengen bij competitiewed strijden, die in gelijk spel eindigen. ©e Engelse Voetbal Bond zal het voorstel van de internationale voet balfederatie, dat de keeper tijdens in ternationale wedstrijden tussen leden van dit verbond op iéder moment en elke andere speler voor het einde van de eerste helft vervangen mag wor den indien hij gewond is en niet in het veld kan terugkeren, ondersteu nen. St. Bernardus. Voor Zondag is het wederom een belangrijke dag voor ae A-junioren, daar dan voor de tweede maal de beslissingswed strijd wordt gespeeld tegen DÓSR b en wederom op het Alphense veld. Alle spelers zijn verplicht voor deze wedstriid huh legitimatiebewijs me de te qemen; aanvang 12 uur. Hel le elftal ontvangt MMO thuis, aan vang 2 uur 30, terwijl Zaterdagmid dag de A en B aspiranten naar War mond fietsen om daar Warmunda A en B. te ontmoeten; aanvang voor B 3 uur en voor A 4". 15 uur. Geza menlijk vertrek 1 uur 45. A.V.V. 2, 3 en 4 gaan naar Voor- a.s. zal A.V.V. op eigen terrein haar laatste nederlaagwedstrijd spel'en tegen Scheveningen, een dub, wel ke niet gemakkelijk zal zijn te ver slaan. Het zal dus. ongetwijfeld een mooie spannende wedstrijd worden. Voor de aanvang zal A. v. d. Hulst gehuldigd worden nu hij zijn laat ste wedstrijd speelt en het voetbal lersschap zal neerleggen na 20 jaren zijn beste krachten aan A.V.V. ge geven te hebben. A.V.V. 2, 3 en4 gaan naar Voor hout om daar met Foreholte 1, 2 en 3 Nederlaagwedstrijden te spelen. „Meerburg". Noch voor Meer burg, noch voor Zwart-Blauw viel j.l. Zondag een beslissing betreffende het promoveren of degraderen van beide ploegen, want een gelijk spel (3—3), was het resultaat. Zal de be slissingswedstrijd morgen op het neu trale „Rouwkóop"-terrein in Voor schoten aan de Wijngaardenlaan (niet, zoals aanvankelijk was vastge steld op het „Tonegido" te Voorburg) de beslissing brengen? Of zal de spanning ten top moeten stijgen bij een tweede gelijk spel. wat weer een een beslissingswedstrijd ten gevolge zal hebben. Voor. beide ploegen lijkt het ons beter dat morgen de beslis sing valt. De -vorige week waren we getui gen van een wedstrijd tussen twee wel gelijkwaardige ploegen; Zwart- Blauw technisch wel iets beter, Meer burg iets sneller en met een tikje groteruithoudingsvermogen, wat vooral na de rust tot uiting kwam. Van voetbal was toen evenwel weinig te bespeuren, wat een gevolg was van de wel uiterst zwakke leiding. Beide ploegen hadden toen slechts één doel voor ogen: winnen!! Dit éne doel zul len beide elftallen morgen wel weer nastreven, maar we verwachten dan toch dat het niet zal ontaarden in een „bloedig stierengevecht", zoals Zon dag j.l. Zelfbeheersing zal morgen een uiterst voorname rol spelen en zal zeer zeker grote invloed hebben op de uitslag. Vertrek 1 uur precies per tram vanaf de Korevaarstraat. Aanvang 2 uur. De opstelling van Meeriburg voor morgen-luidt: Doel:, J. Spierenburg, achter: A. G. vap Mil en F. A. Zandbergen; mid den: A. G. Voordouw, N. C. Voorr douw en P. P. van Mil; voor: J. Zand bergen, S. Kukler, A. Owel, N. Ro- mijn en Th. Zandbergen. S.J.Z. De wedstrijd van de Bhui'tcompetitie Schenkel weg-Dorp- straat eindigde in een gelijk spel n.l. (2—2). Morgen gaat SJZ I naar Stomp-, wijk om daar Stompw. Boys I te ontmoeten voor de wisselbeker, die verleden jaar in haar bezit kwam; aanvang 2.30, vertrek per fiets om 1.30 vanaf café Roeleven. De Junioren gaan eveneens naar Stomp Wijk voor 'n vriendschappe lijke wedstrijd tegen de dito's, aan vang 12 uur, vertrek per fiets om 11 uur vanaf café Roeleven. Zondagavond spelen de veteranen var) Zoeterwoude; een elftal van de Schenkel en een elftal uit de Wei poort, aanvang 7.30 uur. G.D.S. Het eerste elftal gaat mor gen op bezoek bij Nieuwkoop I voor de bekerwedstrijden. Het is GDS nog geen enkele keer gelukt in Nieuw koop een overwinning te behalen. Alleen GDS B mocht dit 1 maal ge lukken. Het eerste zal dus alle krach ten inspannen minstens 1 puntje te bemachtigen. GDS 4 ontvangt Zondag VEP 3 en zal uit een ander vaatje moeten tappen dan j.l. Zondag, wil zij enig succes hebben. De junioren a, b en c gaan Zondagde KDS kleuren verdedigen tegen de Alphense Boys. D.O.S.R. Het programma voor morgen vermeldt niet minder dan acht wedstrijden, waarvan wel de be langrijkste is Alphia IIDOSR II voor de promotie-degradatie en door DOSR gewonnen moet worden, wil len zij niet terugkomen in de LVB. Aanvang - half drie en vertrek per fiets om 1.15 uur. Voorts Wet. Boys II—DOSR III te 1.15 uur? Om 12.30 uur DOSR VAlph. Boys V en 2.30 uur DOSR IV—Alph Boys IV. Op het Alphen-terrein speelt DÓSR B weder om de beslissingswedstrijd tegen. St. Bernardus A en hopenlijk nu met meer succes. Aanvang 12 uur. en ver trek 10.45 uur. DOSR A gaat naar Teylingen* A. Aanvang 2.30 uur en vertrek 1.15 uur. DOSR c naar Tey- lingen c te 1.15 uur en vertrek 12 uur en om 12 uur zijn de DOSR-asp. de gast bij de dito's van Teylingen, waar voor vertrek te 14.45 uOr. V.V.O. Zondagmiddag *zal het spannen op het V.V.O.-terrein. Er speelt dan een slagersahtal uit Leidschendam tegen V.V.O.-vete ranen en/of supporters. Daar de overige elftallen geen wedstrijd heb ben, kunnen alle voetballer^- een lesje komen halen bij onze vetera nen. De Junioren .spelen om 1 uur tegeji Bernardus jun.. Vertrek óm 12 uur fJer fiets. Dinsdagavond (dus niet Maandag) speelt V.V.O. II te gen de brandweer uit Roelofarends- Docos. Morgen speelt er een combinatie van Docos tegen BI. Zwart 4. Vertrek 10.45 uur van' de de Gijse- laarsbank per fiets. De junioren a en b krijgen thuis bezoek van de a en b-junioren van BI. Zwart. B speelt om 12 uur. A 1.15 uur. Altior. Programma voor Zondag: Altior IL.V.B.-scheidsrechters I, 3 uur. Altior IIL.V.B.-scheidsrech ters II, 3 uur; Altior IIIWet. Boys III, 1 uur. Dus Zondag interessante wedstrijden. De Altior-spelers zullen hun best doen, en zorgen, dat de L.V. B.-scheidsrecnters een prettige in druk meenemen van Altior en Lan- geraar. U.D.Ö. Het eerste elftal komt Zondag op eigen veld uit tegen V.N. A. 1 c:r» 3 uur, terwijl het tweede elftal eveneens op eigen terrein om 1.30 uur speelt tegen V.N.A. 2. De A-junioren beginnen aan de kampioenrcompetitie en krijgen di rect al een zware tegenstander te genover zich, namelijk Roodenburg (A). Deze wedstrijd begint om 12 uur op het U.D.O.-terrein. De adspn anten gaan Zaterdagmid dag naar Sassenheim om daar de Teylingen-adsp. te ontmoeten. Am- van 3 uur; vertrek 2 uur per fiets van Leicke Buurt. Wet. Boys. -r- Voor Zondago zijn niet minder dan zes wedstrijden vast gesteld. Wet. Boys 1 is om half drie de gastheer van een onbekend te genstander in een vriendschappelij ke wédstrijd tegen Aalsmeer 2. Ver volgens 1.15 uur Wet. Boys 2—DOS R 3; te 1 uur Altior 3—Wet. Boys 3. te 12 uur Wet. Boys A—Rijpwete- ring A; te 1 uur M.O.O. AWet. Boys B; te 4 uur Wet. Boys adsp.— Rijpwetering adsp. MOTORSPORT. De T.T.-races De eerste inschrijvingen./ De perste officiële inschrijvingen voor de T.T.-races op 26 Juni zijn ontvangen en daaronder treffen we reeds bekende namen aan. Italië neemt daarbij een belang rijke plaats in. In de 500 cc-klasse schreven in Enrico Lorenzetti, Guidi Leoni en Gianni Leoni alle op Guzzi. Oscar Clemencich is ook weer pre sent met zijn Girela. Men zal zich herinneren, dat hij vorig jaar in As sen een keurige, tweede plaats bezet te achter Bell op Norton. Een voor Assen nieuw gezicht is Dario Ambro- sini op een 500 cc Guzzi'. Zelfs Tsjecho-Slowakije is dit jaar vertegenwoordigd n.l. door Franta Juhan, die veertien dagen geleden in Zwitserland zo'n goede race reed. In de 350 cc-klasse rijdt hij Velocette en in de 500 cc-klasse Guzzi. Van de Engelsen kunnen we reeds melden: James Beevers, die een 350 Velocette of Norton rijdt alsmede in de 500 cc op Norton of Triumph. Verder M. D. Whitworth, de man die in 1947 de de?de plaats bezette in de halve liter klasse. Hij komt in de 500 op Triumph en in de 350 cc op Velocette uit. Twee Zwitsers schreven in t.w. Werner Gerber en Benoit Musy, bei den op, een 500 Guzzi. Evenals de Zwitsers zullen voor het eerst na de oorlog ook weer eni ge Finnen van de partij zijn en het zijn grotendeels voor ons bekende na men. Het zijn R. Lampinen, P. Sirkia en W. Bergström allen op 500 Nor ton en G. Lonnförs op een 350 cc A. J. S. De officiële fabrieksteams laten, zoals gewoonlijk, wat op zich wach ten, doch de afzonderlijke commissie voor de werving rijders spaart geen moeite om op 26 Juni in Assen de beste internationale bezëting aan de start te krijgen. ROEIEN NJORD EN DIE LEYTHE VOOR DE WEDSTRIJDEN VAN DE HOOP. Voor de internationale wedstrij den, die „De Hoop" op 11, 12 'en 13 juni a.s. op de Bosbaan te Am sterdam organiseert en waarbij tevens het programma voor de Hol land-beker wordt verwerkt, heeft Njord op de volgende nummers inge schreven: Oude Vier; Overnaadse Vier, Jonge Acht B; Overnaadse Skif; Jonge Skif A; Oude Twee; Jonge Vier B; BIJ DE VELE interlandwedtrijden nemen de korf bal wedstrijden thans ook een steeds grotere plaats in en ryorgenmiddag te 2 uur zal op Houtrust te Den Haag (H.B.S.-terrein) de tweede wedstrijd in dit jaar tus sen Nedérland en België plaats hebben. ontwikkeling van jonge speelsters en spelers, die het tegen de ouderen konden opnemen-. Toch was het in de laatst^ wedstrijd in Antwerpen merkbaar, dat de Beigen met hun jongere ploeg dc Nederlanders in snelheid de baas waren, en dit heeft de Nederlandse commissie waar schijnlijk aanleiding gegeven om een jongere ploeg op te stellen. Nog slechts 3 personen doen er in mee, die ook reeds vóór 1940 „internatio naal" waren, t.w. mevr. Nagtegaal v. d- Graaf, G. Seits en H. Koper. 'n Stukje geschiedenis Korfbal is in 1902 in Nederland ontstaan, terwijl het eerst in 1920, na een demonstratie op de Olympi sche Spelen in Antwerpen, in België werd ingevoerd. Aanvankelijk druk te dit verschil in ontwikkeling zijn stempel op de internationale ontmoe tingen, die in 1923 werden ingezet. In de eerste 3 jaren kwam Neder land zelfs met'tweede klasse ploegen uit, die desondanks met flinke cijfers (de le wedstrijd eindigde met 70) wisten te winnen. 1926 bracht de le wedstrijd, waar in aan weerszijden vertegenwoordig gende twaalftallen in het veld kwa men. Tot omstreeks 1932 was er wei- Aig strijd en de spanning beperkte zich hoofdzakelijk tot de vraag: of Nederland de dubbele cijfers zou be- haleD en of België eën tegenpunt zou maken (wat voor 't eerst in 1929 het geval was). De laatste zware neder laag voor de Belgen kwam in 1935, i en siridsdien was de strijd meer ge lijk opgaand. Als gevolg daarvan werd in 1938 besloten om jaarlijks twee ontmoetingen in te stellen, in ieder land 1. Na de oorlog bleek het Belgische spel sterk in kwaliteit gestegen. De beide ontmoetingen in 1946 eindigden weliswaar nog in het voordeel van Nederland, doph in 1947 sloeg de ba-, lans ten gunste van België door. Eerst werd het in Antwerpen een gelijk spel (2—2), en vervolgens wis ten onze Zuiderburen te Amsterdam hun eerste overwinning met 53 te behalen. Ook de dit jaar reeds te Antwerpen gespeelde wedstrijd be wees, dat voortaan België en Neder land als gelijkwaardige tegenstan ders kunnen worden beschouwd. De uitslag was 64 in 'ons voordeel, doch de fortuin begunstigde ons en in het veld hadden de Belgen zelfs een kleine meerderheid. Dit jaar voor het eerst zijn de wed strijden tegen België niet onze eni ge internationale ontmoetingen. En geland, waar het spel in 1946, na een geslaagde propagandatouf van twee Nederlandse ploegen, is ingevoerd, is reeds thans zo ver, dat een verte genwoordigende ploeg in 't veld kan worden gebracht. Evenals indertijd tegen België kon hiertegen nog niet het sterskte Nederlandse twaalftal worden geplaatst. Op de 2e Pinkster dag heeft een Nederalndse ploeg, ge kozen uit de beste speelsters en spe lers buiten Holland en Utrecht, in Sheffield gespeeld, en dat zij slechts met 7—2 wist te winnen, wekt goe de verwachtingen voor de ontwikke ling voor korfb&l in Engeland. Het Nederlands twaalftal Voor de samenstelling van het) Ne derlandse twaalftal heeft men na de oorlog in hoofdzaak gebruik moeten maken van oude, beproefde krach ten. De ongunstige omstandigheden tijdens de bezetting zijn blijkbaar niet bevorderlijk geweest voor de Dé volgende .ploeg zal thans wor den opgesteld: Dames: Aanval: A. Koperv. Es, L. Vlietman. Middenvak: M. Nagtegaalv. d. Graaf, N. KarsenFitters. Verdediging: R. - Smittenaar, T. Heespelink. Heren: Aanval: D. Stoeltie, P. Doe- ven. Middenvak: G. Seits (aanvqerder), H. Koper. v Verdediging: C. Karsen, H. Berens. Reserves: dames: G. Hofwegenv. d. Graaf, C. Frenszek. Reserves: heren: P. Ofrlemans, H. Schoonderwoerd. De Belgische ploeg Het Belgische twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: dames: J. Laurents (Voor waarts) en M. P. Ceulemans Scal- dis),en de heren P. Schepers (Voor waarts) en B. Pauwels (spero). Middenvak: dames: M. Beukelacr en Rooth (beiden Meeuwen) en de heren K. van Eeckaute en F. Torfs (beiden Voorwaarts). Verdediging: dames: K. Cramm Peters' (Meeuwen), L. Verdonck Milchielsen (Meeuwen) en de heren F. Verdonck (Meeuwen) en P. Rooth (Meeuwen). Reserves: dames: J. van Riet (Voorwaarts) en J. Rooth—Claessens. (Meeuwen) en de heren F. Bal (Es- përo) en A. Claes (Meeuwen). Over de verwachtingen van deze wedstrijd het volgende: Hun zeer sterke eerste verdediging me mevr. CrammPeters en- Rdoth als uitblinkers, zal het Nederland zeer moeilijk maken, in de eerste op stelling een voorsprong te behalen, vooral indien v. d. Eeckhoute in het midden even voortreffelijk soeelt als op 8 Mei. De tweede opstelling, met Seits in de aanval, zal waarschijnlijk iets in het voordeél \an Nederland zijn, doch omtrent de krachtsver houding in derde instantie, met de nieuwe combinatie KarsenBerens c,s. in de aanval en de wel handi ge, maar minder snelle Koper in de verdediging, mogen de verwachtin gen minder hoog zyn gespannen. Al met al valt naar de einduitslag slechts te gissen; steTlig zal het een snelle, boeiende partij worden met weinig verschil in kracht, waarbij de partij, die de verkregen kansen het best wéét te benutten, de zege zal weg dragen. Overnaadse'Twee en Jonge Acht A. Die. Ley the schreef in voor de W. Hultzer Vier en de Oude Twee. Aan deze wedstrijden, die een in ternationaal roeifeest van de boven ste plank beloven' te worden, zal worden deelgenoméh door sterke bui tenlandse roeiploegen ,t.w. See Klub Luzern (Zwitserland), de Antwerp Skulling Club, de Thames Rowing Club, Nordiska (een gemengd Noors- Zweedse Studgntenploeg, Soc. Roy Naut Anversoise, Victoria Lake Ro wing Club (Zuid-Afrika), Sport Naut Univ. Bruxelles en de Beerin gen Rowing Club (België). De Zuid-Afrikaanse ploegen zijn on derweg naar Henley en waarschijn lijk naar de Olympische Spelen. De Oude Twee van de Antwerp Scul ling Club bestaat uit Plessens en Col- let. Deze ploeg is officieel door de Belgische Roeibond ingeschreven als selectie voor de Olympische Spelen. Hoe de cijfers momenteel luiden weet ik niet preciés, maar vóór de oorlog Wa ren er alleen al in Europa >9.000 voetbalclubs, welke gezamenlijk 3.100.000 leden, telden. Wanneer men nu aanneemt, dat van ieder elftal bij iedere wedstrijd toch wel minstens één spe ler aan zijn knie gebles seerd wordt, dan kan mén daaruit de gevolgtrekking maken, dat in de genees kundige practijk de „voet- balknie" geen onbekend verschijnsel is. De mens heeft het met zyn knieën dan ook niet gelukkig getroffen. Ze moe ten het gehele lichaafn dra gen en hebben, ondanks dat, de vlakste gewrichts- pan. Bij buigen en strek- key. bij het naar binnen en naar buiten draaien worden alle overmatige be wegingen alleen maar door deweke delen geremd. Nergens bestaat er nu eens een stevige, benige wal. die ons voor dergelij ke bewegingen beschermt. Verder loopt een dicht net van gevoelszenuwen zowel aan de binnenkant als aan de buitenkant door alle bedekkende lagen van het kniegewicht heen. En ten slotte is het omgeven door een secernerend membraan, dat zeer gemakkelijk ge prikkeld kan worden en in ontsteking geraken en dan vocht kan afscheiden. Nooit heeft de knie eigenlijk rust. Altijd staat zij aan beschadigingen bloot. Kou de en vochtigheid kunnen er, tengevolge van onvol doende kleding, op inwer ken. De verwondingen. De verwondingen die dan de knie kunnen tref fen zijn de volgende: In de eerste plaats ^an de z.g. Meniscus, een kraak beenolaatje, dat in het ge- wricïït ligt. door een draaiende beweging als het ware „overreden" wor den. Deze meniscus wordt daarbij gekwetst en kan- zelfs afscheuren. In de twee plaats kun- Medische brief door dr. P. H. van der Hoog .Op alle mogelijke ma nieren kan natuurlijk de knie getroffen en verwond worden. Maar één bewe ging is er die het leeuwen aandeel van alle beschadi gingen op haar geweten heeft en dat is de draaibe- weging bij gebogen knie. En deze beweging is het, die bij het voetballen ge regeld gemaakt wordt. nen gewrichtsbanden in scheuren, waardoor een slag gewricht ontstaat, waarin abnormale zij waart se bewegingen mogefijk zijn. Ten derde kunnen door verwonding stukjes been en kraakbeen in het ge wricht loslaten waardoor een z.g. „gewrichtsmuis" ontstaat met al de ellende en lasten van dien. Ten vierde kunnen ont stekingen optreden met als gevolg daarvan vocht- afscheiding in het kniege wricht, waardoor de knie aanzienlijk op kan zwel len en zeer pijnlijk wordt. De behandeling van al dergelijke beschadigingen bestaat in de eerste plaats vit rust. Maar juist deze is bii fanatieke sportbeoefe naars zo lastig door te voe ren. Een drukkend verhand met een elastische zwachtel doet daarbij gewoonlijk goede diensten. Zijn de eerste prikke lingsverschijnselen voorbij, dan is er met diathermie, massage,-hete lucht behan deling, diepe Röntgenhe- straling, inpakkingen met radio-actieve modder, enz., enz. veel te bereiken. Ieder geval heeft daarbij zijn eigen indicaties. Is er ech ter een z.g. gewrichtsmuis ontstaan, dan is er maar één goede behandelings methode. n.l. de operatieve. Vroeger, toen men de kunst van het aseptisch opereren nog niet verstond, was dit een vrij gevaarlijke operatie, omdat er zo dik wijls, infectie en verette ring van het gewricht bij optrad. Tegenwoordig kan zo;n ingreep zonder enig. gevaar geschieden. Gezonde huid Purol doet wonderen. Doos 30 DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP. De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap dammen lopenten einde en inmiddels heeft de eerste kampioen zich aangemeld, n.l. de heer G. Oostergo, die er in slaagde om alle partijen van de eindstrijd in de 2e klasse te winnen en dus on geslagen is gebleven. ■Voor de le klasse komen voor de titel nog in aanmerking de hdïen W. A. Wolf en N. Hogervorst. Wolf heeft de beste papieren, daar hij zijn laatste wedstrijd maar remise be- hoeft te spelen. De stand van de eind wedstrijden der le klasse is: gew.rem.verl.pnt. W. A. Wolff 3 1' 7 N. Boogervorst 2 1 15 J. v. Sandijk 2 1 2 5 A. Kruidenier 12 2 4 J'. v. >d. Zwan 3 U 3 L. v. Egmond 2 2 2 Bij de verliezersronde van de le klasse is de heer C. Meinema er in geslaagd om ongeslagen de eerste plaats te bezetten, terwijl in deze groep de heren A. Spies en C. de Kómng resp. de 2e en 3e plaats be zetten. In de verliezersronde van de 2c klasse maakt de jeugdige W. v. d. Zwan Jr. de beste kans om als eer ste te eindigen. v WIELRENNEN RONDE VAN LUXEMBURG. Donderdagavond werd het 'start schot voor de eerste étappe van de 8ste rqnde van Luxemburg gegeven. Een half uur voor het vertrek regen de het nog hevig, maar toen de 52 renners vertrokken, was het droog. Deze étappe werd gereden op een circuit van 2.1 km. lengte in de stad Luxemburg, De uitslag luidt: 1. Schuts (Zwitserland) 1 uur 31 min. 44 sec.; 2. Fruythof (België) op drie lengten; 3. Brule (Frankrijk A-ploeg) zelfde tijd. 4. Schulte (Nederland); 5. Poels (België); 6. Lapebie (Frankrijk B-plqeg); 7. Debenne ('Frankrijk B- ploeg). 10. Diederich (Luxemburg); 11. de Ruyter (Nederland), allen 1.31.55. Een grote groep renners bezette ex aequo de 12de plaats. Hier ohder wa ren de Nederlanders Pellenaers, Lam- brichts, Janssen, en van Gelderen. Al len maakten de zelfde tijd als Schulte.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 7