Het Prinsenhof gerestaureerd AKKERTJES 3 Een grote lüchtvaarttentoon- stelling op Ypenburg Pater Plojhar gesuspendeerd als priester sNachts wakker door pijn 3\l«*teQejA SATERDAG S JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Alle typen van onze luchtstrijdkrachten vertegenwoordigd rVE TENTOONSTELLING, die door de Luchtstrijdkrachten van 19 Juni tot en met 4 Juli a.£. op het vliegveld Ypenburg wordt gehouden ter gelegenheid van het 35-jarige bestaan der militaire luchtvaart, zal tevens een proef zijn om te onderzoeken, of ook in Nederland in de toe komst een internationale luchtyaartfentoonsteFing mogelijk is. DEMONSTRATIE MET STR A AL-VLIEGTUIGEN International e 1 uchtvaarttentoon- stellingen, zoals die m Brussel .Pa rijs en Engeland worden gehouden heeft ons land niet gekend. In navol ging van de luchtvaartexposities, die in Engeland georganiseerd werden', zal op de luchtstrijdkrdchtententoon- stelling het -Wiegend materieel in de* openlucht worden opgesteld.In de grote hangar, van Ypenburg zullen verschillende stands worden opge steld. Na de „Elta" in 1919 zal de ko mende luchtvaartexpositie, zowel in qualiteit alé in quantiteit, de groot ste zij ri, die tot dusverre in ons land te zien was, a'dus werd ons van de zijde van de voprlichtingsdienst der luchtmachtstaf medegedeeld. Deelnemers. Het aantal deelnemers is zeer groot zo vernamen wij verder. De Neder landse Seintoestellen Fabriek, Fok ker, Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, Nationale Luchtvaart- sChool, Aero Holland, Avio Diepen e.a. zijn tegenwoordig. Prof dr irfH. J. van der Maps, hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde van de Tech nisch Hogeschool te Do1 ft heeft zijn medewerking toegezegd bij het la ten zien van instrumenten, waar mede toekomstige ingenieurs in de vliegtuigbouw te maken hebben. Radio HILVERSUM II (415 M.). 8.00 Nieuws. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Nieuws. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 KRO-trio. 12.03 Liederen van Joh. Brahms. 12.15 Apo logie dóór prof. dr. Kors. 12.35 Lunchconcert Orkest Zonder Naam. 13.00 Nieuws. 13.20 Vervolg Lunch concert. 13.40 Zang, 14.00 Sympho- nie van Mozart. 14.30 De Oostenrijk se mededingers aan het internatio naal Muziekconcours. 15.30 Voorz. Kath? V. P. over Gezpnd gezin, ge zond volk. 15.40 Muzikale tombola. 16.10 Voetbalreportage. 16.25 Tweede Vespers. 19.30 Nieuws. 19.45 Fritz Kreisler, viool. 19.50 In het Boeck- hqys. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroep Kamerorkest. 21.25 Het standbeeld van de generaal. 22.02 Lichte klanken. 22.37 Actualiteiten 23s00Nie uws. 28.15 Klassieke mu ziek. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuws. 8,18 gram. muziek. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Barca role. 9.15 U vraagtwij draaien. 12.15 Londens promenade orkest. 12.30 Zondagsclub. Ï2.40 Zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Les gars de Paris. 14.00 Danse oriental. 14.0j> Boekenhalfuur. 14.30 Utrechts Sted.- Orkest. 15.45 Skymasters. 16.4Q Reportagedienst. 17.30 Oome Keesje. 17.50 Sport. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Corduwener. 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten. 19.30 Stradiva Sextet. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera-concert. 20.50 Villa Rose, hoor spel. 22.00 Kleinkunst kwartiertje. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte amuse mentsmuziek. MAANDAG. HILVERSUM II (415 M.). 7.00 'Nieuws. 7.15 Reveille. 8.00 Nieuws. 9.00 Lili Kraus, piano. 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 10.05 Opgewekte Morgenklanken. 11.15 Van düde en nieuwe schrijvers. 11.35 Vioolrecital door Ervin San- dor. 12:00 Gemengd omroepkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata, 13.45 Paul Robeson. 15.30 Pianomuziek. 17.15 Hoborecital door Arnold Ven- te. 17.45 Populaire orgelbespeling. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Met band en plaat19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel -geluid. 19.45 Gram. muziek. 21.05 Johan Strauss. 21.30 Ensemble ^Bagatelle". 22.00 Hollands strijkorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Wer ken van Tschaikowski. 23.57 Sluiting. HILVERSUM I (301 M.). 7.Q0 Nieuws. 7.15 .Ochtendgymnas tiek. 7.30 Amusementsorkesten. 8:00 Nieuws. 9.45 Arbeidsxitaminen. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Luchtig liedje. 11.45 Een vrolijk verhaal. 12.33 In het spionnetje. 12:38 Gus Deloof en zijn orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ma ria Zamora. 13.45 Pierre Palla. 14.00 Wat gaat er om in de wereld. 14.15 Solistenconcert. 15.00 Cabaret. 16.15 Componisten en Musici. 18.00 Nieuws 18.15 Olympische overpeinzingen. 19.00 Skymasters. 2Ö?00 Nieuws. 20.05 De laatste radioscoopvoorstelling van dit seizoen. 22.30 Londens Radio Or kest. 23.15 Reportage. 23.20 Muzika le Noordzeeklanken. Wat er te zien is De bedoeling der tentoonstelling is te tonen, hoe de opbouw van de militaire luchtvaart, nadat zij in het begin van de oorlog door overmacht het luchtruim boven Nederland had moeten ruimen, voortgang heeft ge vonden. Van alle onderdelen zal op Ypenburg iets te zien' zijn: van het commando luchttroepen te Nijme gen, waar de miMtaire luchtvaart begint; van de vliegeropleidingen ,te Woensdrecht Gilze Rijen en Twenthe; van de technische oplei ding te Deelen; van de transport vliegtuigenafdeling (transva) te Val kenburg (Z-H); van de militaire luchtvaart in Indië #en van de mari ne luchtvaartdienst. Het is de bedoeling, dat alle typen toestellen thans bij de luchtstrijd krachten in gebruik, vertegenwoor digd zullen zijn: Tiger Moth, Har vard, Oxford, Spitfire, Promotor, In structor, Dominie, Hudson. Voorts Firefly en Sealury van de marine- luchtvaartdienst -en vliegtuigen bij andere mogendheden in gebruik o.a. de Lockheed „Lightning", de uit de oorlog zeer bekende jager, die o.m. de vliegende forten van de Ameri kanen op hun toch'ten naar Duits land begeleidde. Als bijzonderheid zal een model van de „Brik' van Marmus van Meel, waarop de eerste Nederlandse militaire vliegers het vliegen leer den te >zien zijn. De baten van de tentoonstelling komen ten goede aan de stichting „Het Weerden Poelman fonds*', dat van Nederlandse militaire vliegers te steunen, gedemobiliseerd lucht- vaartpersoneel te helpen en het in dienst zijnde personeel bijstand te verlenen. Vliegfeesten. Op 3 en 4 Juli worden op het vliegveld Yipenburg in het kader der tentoonstelling vliegfeesten gehou den, het hoogtepunt daarvan zal het voorvliegen zijn van drie Gloster „Meteor" Straalvliegtuigen, waarvan de Nederlandse luchtmacht er mins tens zestien zal bezitten binnenkort. Voorts demonstraties met de Spit fire trainer (waarvan Nederland, bui ten Engeland, het enige land is, dat ze bezit), de Spitfire, Harvard. Ox ford, Promotor, Grunau baby-zweef vliegtuig, helicoptère Firefly, Sea- De luchtverbinding van de K.L.M! op Parijs'bestaat 25 jaar. Een Fok ker F-3 vliegtuig," waarmee in 1923 de diensten werden onderhouden. Foto: A.N.P. fury. Een schijngevecht tussen Spit fire en een Tiger Moth, eveneens tussen een Spitfire en een Mitchell, een raket-demonstratie en het sprin gen met parachutes wotdt uitge voerd. Het ligt in het voornemen van. Prins Bernard /de tentoonstelling te openen. De Prins zal op 30 Juni te Soesterberg het gerestaureerde vlie germonument onthullen. Zoa^s be kend hebben de Duitsers dit ver nield. Op het moment, dat de Prins de onthulling verricht, zullen een heden van alle bij de luchtmacht in gebruik zijnde vliegtuigen, over vliegen. Het is het plan om op de 30 Juni te 's-Gravenhage in een bijzondere bijeenkomst de gevallen vliegers Je herdenken. Aanvankelijk was van de kerke- raad der Grote Kerk toestemming verkregen dit kerkgèbouw voor een herdenkingsdienst te bestemmen, doch deze toestemming is later in getrokken, zo werd ons medegedeeld Er wordt thans omgezien naar een ander gebouw. In de daar te houden herdenkingssamenjkamst zullen de hoofdlegeraalmoezenier kolonel H. J. J. M. van Straelen en de hoofdle- gerpredikant kolonel 'ds A. T. W. de Itfuis spreken HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Gouw-en Makelaarsbedrijf v.d. Drift ONAANGENAME VERRASSING De bewoners van pand no. 44 aan de Rodenburgstraat te Overschie zaten juist rustig te eten in de voor kamer, toen een 10-tons vrachtauto de gevel rammeide, de kamer bin nendrong en een ware ravage aan richtte. De bestuurder was met grote snel heid de Oranjèstraat uit komen rij den met de bedoeling de Roden- burgstrgat in te zwenken. Hetstuur glipte 'hem echter door de handen met als gevolg, dat hij, dwars door een groepje »spelende kinderen, (die zich nog net in veiligheid konden stellen) dwars door een voortuin tegen het pand opreed en een groot deel van de gevel meenam. De be- stuurder# reed onmiddellijk achter uit, waarbij nog een deel van de gevel sneuvelde en verdween, met een behoorlijke snelheid, in de rich ting van Schiedam, de bewoners wel onthutst, doch ongedeerd ach terlatende. Later op de avond kon de man worden gearresteerd; het was de 20- jarige H. B.' uit Schiedam,- die toe gaf onder invloed van drank-te zijn geweest. De gevel van het pand is bijna geheel vernield; de vrachtauto nagenoeg onbeschadigd. Aartbisschop van Praag verbood hem zich candidaat te stellen Wij hebben reeds eerder medege deeld, dat de Tsjechoslo waakse pries ters, die zich niet uit de actieve poli tiek wensen terug terug te trekken, ipso facto gesuspendeerd zijn. Thans kunnen wij gegevens publiceren óver de inhöud van een brief, die Mgr. Be- ran, Aartsbisschop vanPraag, reeds op 21 Mei heeft gericht aan Pater Plojhar, minister van Gezondheid in Tsjechoslowakije. Een brief van de aartsbisschop. In deze brief stelt M£r. Beran pa ter Plojhar er van in kennis, dat hij, indien hij rijn candidatuur voor de verkiezingen van 30 Mei niet terug trekt, als katholiek priester, ipso fac to, d.w.z. door dit feit zelf, gesuspen deerd is van iedere uitoefening zijner priesterlijke functie en dat hij dus in het aartsbisdom Praag noch de H. Mis magdezen noch enige andere priester lijke functie mag uitoefenen. De brjef begint met deze woorden: Mijnheer de Minister: Omdat er ge ruchten wo»den verspreid als zou ik aan u hebben toegestaan, u zelf can. didaat te stellen voor de verkiezin gen van 30 Mei, verklaar ik dat ik nooit aan u die toestemming heb ge- geven, en deze ook aan niemand heb kunnen geven, omdat op de bisschop penconferentie,"gehouden te Olomouc (Olmütz), met eenstemmigheid is be sloten om onder geen enkele voor waarde of geen enkele reden aan iemand die toestefnming te verlenen. In het communistische blad „Rude Pravo" heeft minister Plojhar op de brief van Mgr. Beran geantwoord, dat de bepaling van het Kerkelijk Wet boek, welke betrekking heeft op de candidatuur voor geestelijken voor het parlement, in Tsjechoslowakije nooit is toegepast en dat, indien zulks op dit ogenblik zou gebeuren, dit een schending zou betekenen van de grondwet, volgens welke de priesters worden beschouwd als vrije burgers. De motieven van het Epicopaat. De motieven waardoor de bisschop pen zich bij hun beslissing hebben la ten leiden, worden verklaard in het schrijven, dat Mgr. Beran op 25 Mei heeft gezonden aan de Minister van Justitie. Dr. A. Cepiéka. De tekst van dit belangrijke schrij ven luidt: \J Zeer geachte heer minister, Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als R Naar aanleiding van de besprekin- pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER- Hgen gevoerd in de Commissie voor TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. BKerkelijke en Godsdienstige zaken te Praag, u het volgende mede: Na een diepgaand onderzoek van dit probleem, verklaren de Bisschop pen, dat zij hun aangenomen hóuding. niet kunnen wijzigen, omdat deze overeenkomstig canon 139 par. 2 van het Kerkelijk wetboek fundamenteel is uit het oogpunt .van het Kerkelijk recht en zowel de benoeming van priesters tot ministers als tot Commis sarissen betreft. Wat de candidatuur voor Het parle ment betreft, kunnen de bisschoppen op grond van par. 4 van dezelfde ca non hun toestemming niet geven, om dat de priesters als afgevaardigden in het gevaar verkeren, hun stem te moeten geven aan wetten, die niet slechts strijdig zijn met het Kerkelijk recht maar ook met het natuurrecht en de goddelijke wet. Voor wat de verkiezingen betreft, zijn aan het katholieke volksdeel zeer goed de plichten, die hun door hun geweten opgelegd bekend alsook de godsdienstige en zedelijke beginselen, waaraan de verschillende plichten te genover staat en volk gebonden zijn. De Bisschoppen verklaren dat deze fundamentele houding, die zij altijd en onder alle omstandigheden moeten verdedigen, niet beschouwd moet worden als een negatieve houding te- fenover de regering maar als voort- omende uit een eerlijk verlangen het welz|jn van het volk volgens een juist geweten te dienen. t Daarom hopen de katholieke Bis schoppen, dat een vruchtbare samen werking, zal kunnen voortduren. Want. deze is in deze tijd absoluut noodzakelijk voor het zedelijk en eco nomisch herstel, yoor de versterking van onze dierbare republiek en voor het aanzien van onze staat op inter nationaal gebied. Evenals tot op heden zullen de Bisschoppen niet ophouden te wer ken en te bidden, opdat ons vader land tot een steeds beter welzijn en grotere voorspoed gerake." De communisten in Tsjechoslowa kije zowel als elders hebben steeds hoog er van opgegeven, dat op hun eenheidslijst namen voorkomen van personen uit verschillende partijen o.a. katholieken én daarbij gewezen op minister Plojhar. De beide brieven van de aartsbisschop van Praag tonen wel duidelijk aan, wat voor soort katholieken de communisten daarmee bedoelen. „AKKERTJES" helpen altijd.Letop'tAKKER-merk.l betreffende de candidatuur van Rters en meer in het bijzonder |heer minister Plojhar, delen de Ka tholieke Bisschoppen, op 24 Mei bij een in een buitengewone conferentie Is Uw,Radio defect? BEL 24244 De Radio-Technische Dienst l.E.M.C.O. N.V.. Nieuwe Rijn 32 repareert vlug. betrouwbaar an i kundig WIE LANGS HET OUDE DELFT TE DELFT de eenvoudige voorgevel passeert van het Prinsenhof, met de daarbij aansluitende Waal se kerk, zou niet kunnen vermoeden dat daar achter acht jaar lang is gewerkt- aan de veel omvattende en grondige restauratie van een van Nederlands in historisch opzicht ongetwij feld merkwaardigste gebouwen. Wanneer men echter de beide poorten van het oude St.Agatha-klooster naast het kerk gebouw doorloopt, staat men even blij-verrast Want teT rechterzijde ontwaart dan de blik het kostelijk vernieuwde bouwwerk van het eeuwenoude Prinsenhof, eertijds de woonstede van Prins Willem, de Vader des Vaderlands, daarvóór het St. Aeghten-convent, dat in zijn bloeitijd tot de- rijkste vrouwenkloosters der toenmalige Nederlanden kon worden gerekend. Het bezat immers in de onmiddellijke nabijheid der stad honderd morgen land.t eigendommen in Dordrecht en Vlaanderen, renten en uitge strekte landerijen. De inkomsten van dit con vent waren van die aard, dat het bij herhaling in staat was, Karei V geld te lenen om zijn tal rijke oorlogen te bekostigen. Ook aan Philips II werd in 1558 geld geleend teneinde in de lasten vari de oorlog tegen Frankrijk te voor zien. De toenemende bloei en de daarmede ge paard gaande vermaardheid van het convent, brachten vele dochters van aanzienlijke huize er toe, haar intrek in dit klooster te nemen. Tot een der meest-bekende figuren uit deze omgeving 'behoort tingetwijfefd de fijnzinnige prior Cornelius Musius, vriend van Willem van Oranje, die veelal bij deze priester zijn intrek nam 'als hij .Delft bezocht. In November 1572 vestigde de Prins zich met zijn hofhouding voor goed in het St. Aeghten- klooster dat tengevolge van de Reformatie zijn oorspronkelijke bestemming had verloren en het lot deelde van de meeste kloosters uit die tijd. De stad Delft schijnt zich destijds in het bezit der gebouwen te'-hebben gesteld, in welk bezit zij werd gehandhaafd bij resolutie van de Staten van Holland van 23 Mei 1577, waarbij de Staten in het'algemeen het recht van de - steden op de kloostergebouwen binnen haar gebied „erkenden". De veiligheid, welke Delft in die dagen bood Delft was een sterke vesting, Den Haag daarentegen' een open vlek brachten de Sta- ten-Generaal, de Staten van Holland en de Rekenkamer er toe, hun vergaderplaats mede naar het Prinsenhof over te brengen en daar te vestigen in de z.g. Spinkamer. Op 29 Jan. 1584 werd Prins Frederik Hendrik in het Prin senhof geboren. De doop had plaats in de daar bij gelegen Waalse kerk. De stad schonk, waar schijnlijk bij die gelegenheid,«aan de Prins met zijn gemalin'Louise de Coligny, in vrije eigen dom de grond met alle getimmerten van wat eertijds was ,;St. Aeghten-Convente, alwaer de Prins (hofhondende" is. Na de verraderlijke dood van 'de Prins in 1584, kwamen deze bezittingen weer aan de stad terug. Het zou te ver voeren, de verschillende be stemmingen te omschrijven, welke het Prin senhof vervolgens- in eeuwenloop heeft gekend. Reeds tijdens het leven van de Prins was het verval begonnen. De kloosterkapel werd 'in 1580 al gebruikt als schermzaal. Rederijkers vertoonden er hun zinnespelen, er werden fees ten gehouden, de provinciale Synode hield er zitting, de saainering had er zijn verkoophal, waarvan thans nog een oude 'gevelsteen ge tuigt. In latere jaren vervallen de gebouwen nog meer en daalt hun bestemming tot Armen school, kazerne, opslagplaats van goederen, ja zelfs tot? „soepkeuken" voor minder-bedeelden. „En toch", zegt Prof. Huizinga, die in dit ver band gewaagt van „de vlek op Delft", „is dit geheel, ondanks alle afbraak en verminking, nog altijd, na de Abdij yan Middelburg, het best-bewaarde koosterconvent uit vroeger eeuwen, dat ons land bezit'*. „De vlek op Delft" is weggewist Bijna honderd jaar geleden in 1949, ging er voor de eerste maal een stefii op, die met ver ontwaardiging *\yees op de schande van het deerlijk verval van deze historische plaats. Maar het zou nog tot 10 Juli 1934 duren, voor aleer de Stichting „Het Princenhof" tot stand kwam, die zich ten doel stelde de bevordering van het nog nietvolbrachte restauratiewerk aan St. Aeghten's huis en hof. Op initiatief van deze Sitchting werd, met medewerking van Rijk, provindie en gemeente, in 1938 aan Prof. M. Lansdorp, hoogleraar in de" bouwkunde aan de Techn. Hogeschool, opdracht gegeven tot het maken tan een volledige opmeting van het gebouwencomplex c.a. met de daarbij behoren- de terreinen, gelegen tussen Oude Delft, School straat, .Phoenixstraat en de gebouwen, gren zende aan de open binnenplaats, alsmede tot het maken van een ontwerp voor een Museum in het gebouwen-complex, dat eertijds tot het St. Agatha-klooster behoorde en dat gerecon strueerd en gerestaureerd moest worden in de toestand, waarin deze gebouwen tijdens het verblijf van de Prins van Oranje in het Prin senhof (1574—1584) verkeerden. Deze opdracht had een tweeledig karakter, n.l. de-restauratie van het klooster met zijn af zonderlijke ruimten enerzijds, en het ontwer pen van een Museum, waarbij de ruimten on derling in open verbinding moesten staan, om een goede circulatie van het bezoek te kunnen verkrijgen. Bovendien moest het complex van moderne installaties voor Verwarming, ver lichting enz. worden voorzien. Met de opmetingen werd in 1939 begonnen, met de eigenlijke restauratie in 1940. Het re sultaat van de gedane opmetingen moest als leiddraad dienen, daar geen tekeningen of be schrijvingen aanwezig waren, die aangaven hoe voorheen de toestand dér gebouwen was geweest. De vele wijzigingen in de bestem ming der ruimten, onoordeelkundige en onvak kundige veranderingen, gepaard met vergaan de willekeur en gebrek aan piëteit, waren oor zaak, dat een juiste reconstructie uiterst moei lijk was vast te stellen. Daarbij kwam, dat vele bouwdelen reeds waren ingestort; het grootste gedeelte van de zware balken bleek vermolmd. Door de verhoging-van de grondwaterstand stond voorts in alle kelders 80 c.m. water. We gens hun onbruikbaarheid, had men die maar met puin volgestort. Eerst moest dus pl.m. 500 M.3 afval worden verwijderd, daarna wer den de kelders leeggemalen en van cement ijzeren vloeren en opstaande wanden voorzien. Ze zijn thans in goede staat hersteld en worden voor museum-doeleinden benut. Met gróte zorg is vooral getracht, alle belangrijke bouwonder delen, zoals deze waren geweest tijdens het ge bruik van het klooster, weer te heretellen of zo te verwerken, dat ze de herinnering geven aan hun oorspronkelijke betekenis. Vanzelf sprekend vielen daarbij tientallen problemen op te lossen. Prof. Lansdorp moest zelfs in de bezettingsjaren met zijn assistenten „de boer op", om bepaalde materialen als eikenhout en steerf, geschikt voor de restauratie, te bemach tigen. Hij genoot hierbij bijzondere medewer king van de D.U.W. Te betreuren valt bij dit alles, dat verschil van inzicht met Monumentenzorg er toe leiddej dat die voorzijde van het Prinsenhof aan het Oude Delft, niet ingrijpend mocht worden ge restaureerd. Dit werk blijft alzo voor het. na geslacht' in reserve! Maar naast de vele moeilijkheden, die gedu rende* de restauratie overwonnen moesten wor den, stemt het bijzonder tot verheuging te kun nen vermelden, dat ondanks het verbod van de voormalige Duitse bezetting om door te bou wen, het werk geen dag heeft stil gelegen, al was er dan in die tijd ook minder personeel bij betrokken. De 10,000 K.G. cement, nodig voor het maken van de kelder onder de z.g. „Histo rische zaal", maar door de bezetter bestemd voor bunkerbouw, zijn ondanks de grote ge varen, daaraan verbonden, zonder diens mede weten en achter zijn rug door de Directie aan-- gekocht en verwerkt! Het complex is thans nagenoeg voltooid en vandaag officieel als Museum in. gebruik ge nomen. Ook de vroegere kloostertuin heeft weer zijh typisch karakter gekregen. Hij wordt door de oudjes uit het naburig Oudeliedenhuis •netjes in orde gehouden. Het gemeentebestuur van Delft? besloot nog, aan de grote binnen plaats een café-restaurant te stichten, waar de bezoekers van het Museum zich zullen kunnen verpozen. Bereids heeft Erof. Lansdorp ten slotte op dracht ontvangen om ook een plan te ontwer pen voor restauratie van de Waalse kerk, die hoewel onderdeel van het Prinsenhof, buiten deze restauratie viel. Maar een groot en, veel omvattend werk heeft dan toch thans zijn be slag gekregen. Het eeuwenoude Prinsenhof staat daar nu, na eeuwenlang verval, in hernieuwde luister en hiermede is „de vlak op Delft", waarvan Prof. Huizinga geenszins ten onrechte eens kon spreken, op waardige wijze uitgewist! BINNENLAND. De Regentes heeft vandaag op het Paleis Huis ten Bosch ontvangen de nieuwbenoemde gezant van Spanje bij H.M.'s hof, de heer Enïi- lio Navasques y Ruez de Velasco, en de nieuwbenoemde gezant van Roemenië bij H.M.'s hof, de heer Mihail Neculce, beiden ter over handiging van hun geloofsbrieven. Rare manieren hielden twee zeelieden van de Harwichboot Vien na er op na. Toen zij 's nachts door Hoek van Holland liepen hielden zij eed voorbijganger aan en vroegen hem. om 5 gulden. De man weiger de, doch werd daarna neergeslagen en van zijn portefeuille met 60, beroofd. De beide schepelingen zijn later aangehouden. Er is 5000 ton rijst aangekocht. Zodra deze er is, zal men tot distri butie overgaan. Eerst komen de zie kenhuizen in aanmerking en de kindergroepen; pas daarna zal men overwegen of ook* de volwassenen iets kunnen krijgen, doch dit laat ste is zeer twijfelachtig. Gesticht is de „Vrijgemaakt Hersteld Evangelische Lutherse Kerk", door aanhangers van de uit zijn ambt ontzette ds. B. E. J. Bik te Amsterdam. Een landelijk gasnet is in bespre king, dat b.v. voor het Zuiden des lands gebasseerd is op de staatsmij nen, voor Noord-Holland op de hoog ovens en voor Zuid-Hollaqd op een cokesfabriek, die in Hoek van Holland zou moeten worden gebouwd. Twee auto's op topsnelheid zijn gisteren van onder IJsselmonde op elkaar gevlogen. In een der auto's een belle-wagen, wérden 20 arbeiders van een scheepswerf vervoerd. Of schoon de bellewagen inelkaar werd gedrukt, waren 13 inzittenden slechts licht gewond.. De andere wagen, een tankauto, sloèg over de kop. 650 boeren zijn gisterep met de „Kota Inten" naar Canada vertrok ken. Een rïetopslagplaats te Den Haag is gisteren in vlammen opge gaan. Zes riethopen, elk naar schat tin 10 a 15 m. in doorsnee en 6 m. hoog gingerf verloren. Oorzaak brand ombekend. Valse textiel-coupures bleken door een textiel-kantoor te Schiedam te worden verzonden. Een 16-jarige kantoorbediende, die de valse punten kpcht van een Rotterdamse kleerma ker, was de dader. Beiden zijn gear resteerd. NIEUW KATHOLIEK PERSBUREAU IN SJANGHAI Het Centrale Katholieke Bureau te Sjanghai geeft sinds kort een ka tholieke berichtendienst in het Chi neess en het Engels uit. Onder de naam „Hua Ming'' „News Service" /ei-schaft het bureaukatholieke be richten uit de gehele wereld voor de Chinese dagbladen. Hua Ming zet het werk voort van het in 1935 te Peking opgerichte, doch tengevolge van de oorlogshandelingen weer opgeheven, perebureau „Lumen". Het beschikt over een zestigtal correspondenten

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6