De erepromotie van Gen. Smuts Na, HUIBERS Elfde lustrum „St. Augustinus" ZATERDAG 5 JUNI 1948 DE LEIÜSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Prinses Juliana eri Prins Bernhard zullen de plechtigheid bijwonen •70ALS reeds eerder gemeld zal de uitreiking van het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aan Generaal J. Smuts, de thans afgetreden eerste minister van de Unie van Zuid-Afrika plaats hebben op Vrijdag 18 Juni a.s. des middags te 3 uur. t I?eze plechtigheid zal plaats' vin den in de Pieterskerk, waar 1800 gas ten een plaats zullen kunnen krij gen. Tot hen zullen mogen»gerekend worden H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Berfihard, terwijl o.m. ook verwacht worden de gezanten van de Unie van Zuid-Afrika en van Engeland, alsmede de Commissaris der Koningin, in Zuid-Holland. Het is de hedoeling van Geheraal Smuts voor de lunch in Leiden te komen en 's avonds weer naar Lon den te vertrekken. Mogelijk is 'nog, dat Generaal Smuts na zijn ere-pro- rnotie een bezoek zal brengen aan de sociëteit „Minerva". Is dit het ge val,' dan ligt'het in de bedoeling in Den Haag te overnachten en de vol gende dag naar Engeland te gaan. Zoals reeds gemeld, zal prof. mr. J. van Bemmelen, hoogleeraar in de criminologie aan de Leidse Univer siteit, als promotor optreden. De erepromotie van prof. dr. W. E. Hocking Da uitreiking van het ere-docto- Vaat in de letteren en wijsbegeerte aan prof. dr. W. E. Hocking, eerste gasthoogleraar 'aan de Leidse Uni versiteit vanwege de Harvard-Leiden Fundatie, zal in het Groot Audito rium der Leidse Universitèit geschie den. Hier zal als promotor optre den prof. dr. J. J. L. Duyvendak. Het is nog niet bekend, of deze pro motie te 2 of te 3 uur aanvangt. OUDEN VAN DAGEN GAAN VAREN. Het comité „Autotochten voor ouden van dagen", dat voor de be zetting menige autotrip heeft geor ganiseerd, heeft, thans in samen werking met de U.V.V., besloten orrp cieze zomer wederom een uit stapje voor deze ouden van dagen te organiseren. Met 'het oog op het nog niet in een voldoend aantal be schikbaar zijnde auto's, zal dit jaar een boottocht worden gemaakt Het comité, dat steeds bij dé organisatie van zijn tochten op een royale me dewerking mocht rekenen, hoopt hierin ook dit jaar niet teleurgesteld te worden. Giften voor dit doel kun nen worden bezorgd tpj meJ- J- G. den Older, Zqeterwoudse Singel v4 (giro 464984-, terwijl ook giften in natura hartelijk welkom zijn. Deze kunnen bezorgd worden bij mevr. C. Smits-de Wit, Rapenburg 82. ALPHEN AAN DEN RIJN DE MIDDENSTANDS- TENTOONSTELLING EEN GROOT SUCCES. De Alphense middenstands-ten toonstelling is een zeer grqot succes geworden. Gisteravond werd de 12.000ste bezoeker genoteerd. Zowel de standhouders als de kijkers en kooplustigen waren hoogst tevreden over de werkelijk bezienswaardige tentoonstelling. Vanavond te 11 uur wordt de show gesloten. HAZERSWOUDE (Dorp) Gevallen. Donderdag had fcet zoontje van de heer C. v. d. G., al hier, het ongeluk toen hij op zijn" rijwiel wilde stappen, te vallen, met het gevolg dat hij zijn rechterbeen Ijrak. LEIDSCHENDAM Geboren: Maria Petronella An na d. van A. M. M. Remmerswaal en H. P. M. van Veen; Cornelia Maria d. van A. J. Af van Rijn en H. W. van Swieten; Maria Petronella d. van A. J. A. van Rijn en H. W. van Swie- RECHTZAKEN HAAGSE GERECHTSHOF. De straf werd zwaarder.Wegens diefstal, meermalen gepleegd in de omgeving van Boskoop, Bodegraven en Rijnstreek heeft in hoger beroep zich voor het Haagse Gerechtshof te verantwoorden gehad P. de J. - Ver dachte was door de rechtbank ver oordeeld tot tien maanden gevange nisstraf. Het Hof heeft arrest gewe zen, en deze straf'te laag geacht; ver dachte werd nu veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien slachten. Er was door J.'V. uit Bodegraven een handje geholpen bij het clandestien slachten van een schaap, voor welke'bezigheid hij zich te verantwoorden had bij de Haagse Politierechter. Vier weken ge vangenisstraf eiste de officier, omdat het niet de eerste maal was aat ver dachte die «verkeerde hulp had ver leend. De rechter veroordeelde con form de eis. De kans. De politierechter wilde G. A. K. uit Lcidschendam nog een kans geven buiten de. gevangenis te blijven, hoewel de officier van me ning was dat drie maanden gevange nisstraf moest worden opgelegd van wege de hplpj die verdachte had ver leend bij een clandestiene slachterij. De politierechter volstond echter met opleggen van 300 boete of 1 maand hechtenis. EERSTE «PLECHTIGE H. MIS. Op 27 Juni a.s. hoopt de Weleerw. heer Nico M. Boon in de kathedrale kerk van Nevers in Frankrijk de H. Priesterwijding1 te ontvangen uit de handen van Z.H. Exc. Mgr. Pa trice Flynn, bisschop van Nevers. De eerste plechtige H. Mis zal worden opgedragen op Zondag 4 Juli in de kerk van de H. Leonardus a Porter Mauritio aan de Haagweg: De weleerw. heer Boon zal na zijn priesterwijding zielzorger in Frank rijk worden. LEIDSE BURGERIJ BRENGT „BLOEMENOFFER" AAN ZIEKEN. Er komt een bloemcollectc. In de loop der jaren zijn in onze stad al heel wat collecten gehouden, maar de collecte, welke het Jubileum- eomïté-1948 zich voorstelt op Woens dag, 25 Augustus, te houden, is wel even origineel als sympathiek. De heer H. J. Barentsen, die hierover gisteravond via de derde lijn van de gemeentelijke radio-Histributiedienst enige mededelingen deed, kondigde hierin een grootscheepse bloemencol- lecte aan, waarvan de kleurrijke en geurige opbrengst bestemd is voor de zieken, welke omstreeks die tijd in het Acad. Ziekenhuis, het Diakones- senhuis, het St. Elisabethgesticht en de Anna-kliniek worden verpleegd. Dezé bloemen moeten in de zieken, kamers een duidelijke taal, zij het zonder woorden, spreken, daarin ver tolkende het bljjk van liefde vóór en medeleven met de zieken. Teneinde deze wel zeer bijzondere collette te doen slagen, is de mede werking ingeroepen, en ook verkre gen, van de afdeling Leiden van de Ned. Ver._v. Huisvrouwen. Het ligt in de bedoeling, dat in de morgen van de collectedagdag vanuit 4 verschil lende punten in dc stad een versierde vrachtauto zal starten, omgeven door een aantal dames en voorafgegaan door een geluidswagen. Via deze ge luidswagen zal de Leidse burgerij worden uitgenodigd een bosje vers gesneden bloemen uit eigen tuin of zonodig gekocht te offeren aan de „collectrices", die de bloemen voorlopig deponeren in met water ge vulde emmers. Zodra een auto volge laden is, vertrekt zij met haar bloe menpracht naar één der ziekenhui zen. Het is de bedoeling', dat zij, die een dergelijk bloemenoffer willen brengén en wie zou dit niet? bij aankomst van de blóemenauto met hun bloemen ;n de open deur gaan staan. Het is de verwachting van het comité, dat zo wanneer de gehele Leidse burgerij hieraan mededoet, Leiden eerst werkelijk die dag bloe menstad zal zijn. De heer Barentsen, die nog andere mededelingen over deze sympathie ke collecte in het vooruitzicht stelde, hoopte, dat de Leidseburgerij die dag, dat eenvoudige versje-tot richt snoer zou willen nemen, dat spreekt van: „Strooi vandaag een enk'le bloem, Op Uws naasten pad In aansluiting op deze causerie heeft de heer P. Herfkens nog het een en ander verteld over de hier ter stede in het kader van de jubileum feesten te organiseren kinderfeesten en wel in het bijzonder over het be zoek van plm. 12.000 schoolkinderen aan het Lunapark. TIEN JAAR HARMONIE. Wat de wereld is zonder harmo nie, och, dat kunnen we dagelijks in allerlei toonaarden lezen in de cou ranten. Harmonie is eendracht en rondom ons zien wij niets dan haat, nijd en tweestrijd. De harmonie is maar al te veel zoek in het korte leven van de mens. Slechts spora disch mogen we een glimp opvan gen van echte harmonie tussen de mensen en mag het verwonderen, dat wij haar gisteravond vonden in „De Harmonie?" Daar werd door directie en perso neel een geslaagde 'personeelsavond gehouden ter gelegenheid van het feit, dat de heer R. A. M. v. d. Brink tien jaar de directie voert en dè chef-kellner de heer J. v. Asperdt hem al die jaren trouw terzijde heeft gestaan. Daar deed „de Har monie" haar naam inderdaad eer aan, want er heerste een bijzonder goéde stemming, welke de verhou ding tüssen directie en personeel uitstekend kenschetste. Bij de aanvang de,r bijeenkomst werd de heer v. d. Brink hartelijk toegesproken door dè heer J. v. As perdt, die in korte trekken de af gelopen tien jaar memoreerde en hem namens het personeel een rij wiel aanbood. Natuurlijk deelde ook mevr. v. d. Brink ten volle in de lof, haar man toegezwaaid, hetgeen met een fraaie mand bloemen werd bezegeld. De heer v. d. Brink dankte de heer v. Asperdt hartelijk voor zijn woorden, maar vond het aangebo den cadeau wel wat te erg. Niette min gaf hij de verzekering, dat hij bij het berijden van zijn rijwiel, steeds met zeer prettige gedachten zal toeren. Oo zijn beurt huldigde de heer v. d. Brink zijn chef kenner en dank te hem voor de wijze, waarop hij hem al die jaren trouw terzijde heeft gestaan en altijd bezig was voor de zaak. Daarnaast evenwel had de heer v. Asperdt buiten zijn dagelijks werk ook veel organisatiewerk, als secretaris n.l. -van de Bond „St. An- tonius". Men moge denken, aldus de heer v. d. Brink, over het bonds- werk, wat men wil, de wijze, waar op de heer v, Asperdt zijn taak ver vulde, strekt tot voordeel van ieder lid. Inderdaad is aan de werkne mersorganisaties zeer veel te dan ken, ook door de werkgevers. Spr. zag het zo; „hoe beter de toestand voor het personeel, hoe beter het ook is voor de werkgever". Spr. wees er ten slotte op, dat de heer v. Asperdt ook ten zeerste ge-1 waqrdeerd wordt door gasten- en trouwe bezoekers, 'hetgeen natuur lijk mede de zaak ten goede komt In de hulde aan de heer v. As perdt betrok spr. ook mevr. v. As perdt, die hem altijd tot steun is ge weest, hetgeen .naar hij hoopte nog, lang bestendigd zou mogen blijven, waarna hij besloot met de wens, dat de toestand zodanig moge worden, dat „de Harmonie" zijn beste krach ten aan het personeel moge wijden. Hierna bood spr. de heer v. As perdt eeri| zomerse „Kerstboom',' een bloemenmand met allerlei heer lijks er in eneen zilveren siga rettenkoker aan. Namens het personeel sprak ver volgens de heer H. Ligny, die de heer v._ Asperdt een armbandhorloge aanbood. Na een dankwoord'van de heer v. Asperdt volgde het gezellig samen zijn, waar harmonie en eendracht hand in hand gingen. Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Geboorteaankondigingen Hang ze op! Overal in de stad ziet men de raambiljetten van de K. V. P. hangen. In groten getale zijn ze rond gedeeld en zij worden graag geaccepteerd. Maar dikwijls wordt vergeten, ze ook werke lijk op te hangen. Hang ze op! Vandaag nog! In de - St. Joseph-parochie hangen ze volop. Óok bij- de WIE KUST DE MUMMIE? Een sfeer van geheimzinnigheid hangt rönd de pyramiden van het oude Egypte, pyramiden waarin muijnmies rusten' met hun schatten, hun vrouwen, hun slaven en slavin nen. De mummies van machtige pha- rao's gebalsemd, duizenden en dui zenden jaren bewaard gebleven, u hebt ze waarschijnlijk wel eens ge zien in de musea en wellicht iets ge voeld van de sfeer van het oude Egyp- tel Maar, als zo'n mummie eens tot leven kwam, zo'n oude pharao in de ze moderne tijd. Een pharao, die in de, grijze oudheid tientallen vrouwen tot slavinnen had, die exotische dan sen voor hem uitvoerden. En als dan in deze 'tijd, waarin het meisje zich zo vrij' en onafhankelijk voelt, een modern meisje zo 'n tot leven ge brachte pharao moest kussen? Zijn er meisjes die zo iets zouden aandur ven? Er zal een mummie uit zijn kist oprijzen, de windsels van zich af schudden er herleven, hij zal voor het voetlicht treden in „Wie kust de mummie". Zoudt u zulk een evene ment willen missen? Een avond vol problemen zal het worden, doch u hoeft ze niet op te lossen, want ze worden opgelost voor u, terwijl u ont roerd, gespannen of in een schateren de lach de scènes van dit toneelstuk aan uw oog voorbij laat trekken. Een avond in Egyptische sfeet zult u niet vaak meemaken. Van verre zijn reeds velen gekomen om passage te nemen voor deze reis naar het land der mysteriën, welke bestaat uit het 'overschrijden vamde drempel van het St. Antonius-clubhuis.' aan de Mare op Zondagavond 6 Juni om 8 uur. Reis kosten slechts 60 cent. Kaarten voor deze toneelvoorstelling 's avonds voor de voorstelling aan de zaal ver krijgbaar. TENTOONSTELLING VOLKEN KUNDE. Voortbouwend op de tentoonstel ling „Afrikaanse Ki>nst in Neder land", die tot 1 Maart j.l. in het Rijksmuseum voor Volkenkuflde te Leiden te bezichtigen was, is in de zelfde .ruimten van het museum thans bij wijze van experiment een nieuwe opstelling uit eigen bezit gereed gekomen van plastiek en maskers. Behalve uit de verzameling van Afrika is een keuze van goede karakteristieke stukken gedaan uit de collecties van het oude Amerika, Zuidzee, Nieuw Guinea en Indonesië (m'et uitzondering van Java en Bali). De nieuw ingerichte zalen zullen Zondag 6 Juni voor het pu bliek worden opengesteld. V'AND A AG, iporgen en Maandag zal de herdenking plaats vinden van het elfde lustrum der R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augustinus Er.kele weken g'eledèn hebben wo i eeds geschreven over de betekenis van de principiële studentenorganisatie, thans nog het programma voor deze dagen. ten; Frederjka Henny d. van W. van Weelden én S. Sjoerds. Overleden: Lena de Vriend 84 j. lyeduwe van P. Wetselaar. Ondertrouwd: Theodorus C. de Groot en Johanna M. van Dijk; Cor- nelis Alblas en Jacoba Plas; Hendrik W. van Vreden en Anna H. W. Hooij- mans. Getrouwd: Cornelis van Haastert en Cornelia M. Rimmelzwaan; Wil helmus P. van Haren en Francisca W. Bierhuis. LISSE Afscheid. Kap. Kamerbeek. De parochie St. Agatha heeft Donderdag avond afscheid genomen van de wel eerw. heer W. G. H. Kamerbeek, ka pelaan der parochie, sedert het jaar 1942 en die thans benoemd .is tot ka pelaan te Stompwijk. Pastoor van Zuylen. sprak woorden van grote waardering uit voor het werk door de scheidende kapelaan verricht in de parochie. Kapelaan Kamerbeek was geeste lijk adviseur van de verschillende standsorganisaties wiet hun diverse vakverenigingen. Vertegenwoordigers van deze verenigingen, hebben hun scheidende geestelijk adviseur op de ze avond toegesproken, waarbij zij het verenigingsleven onder zijn ad viseursschap nader belichtten en'hun dank uitspraken voor het vele werk door hem verricht. Kapelaan Kamer beek sprak een dankwoord. ZILK. Personelia. Het politie-diploma met aantekening is behaald door de wachtmeester der Rijkspolitie le klas se D. Visser. NOORD WIJKERHOUT Personalia. Tot directeur van het H.B.G. te Lisse is gekozen de heer Pieter van Leeuwen Hz. NOORD WIJK Geboren: Johanna G., d. van P. Kloos-de Witt, Antonia P., d- van H. Th. Caspers-de Haas; Maria C., d. van E. Vink-Altorf; Jacobus A., z. van J. C. Salman-v. d. Raad. Albert, z. van A. v. d. Wiel-Post; Johanna H. Th. M., d. van A. Th. P. v. d. Helm—Wü- nands; Petronella C., d. yan J. E. de Ridder-Hiep. Ondertrouwd: P. Kuipers en N. v Haak; J. K. Mesker en H. M. Com- pier. RIJNSBURG TRAM-ONTSfrORING. Van de tram, die hedenmorgen te 11.40 uit Noordwijk vertrok, is in de bocht van de Herenweg te Rijnsburg de laatste wagen ontspoord. De wa gen nam een mast van de bovenlei ding en een hek mee en bleef boven een sloot hangen. Er waren geen par- soonlijke ongelukken. Het tramver keer met Noordwijk het dérail lement had plaats op enkel spoor, is gestremd. r SASSENHEIM VOLKSDANSFEEST. Op 4 Juli wordt een groot feest gehouden, georganiseerd door de Sassenheimse -volksdansers. Het be gint om 1 uur én eindigt te 6 uur. Inlichtingen verstrekt de heer C. W. Zeestraten, Teylingerlaan 94. Personalia. Voor het examen L.4 O. slaagde aan de R-.K. Kweekschool „St. Lucia" te Rotterdam mej. J. G. C. Berk alhier. Het diploma Vakbekwaamheid Kruidenier behaalde de heer J. T. Kriek alhier. Wedstrijd soortenkennis. Van de deelnemers aan de dit j/oorjaar ge houden wedstrijd soortenkennis in tulpen zullen zij, die het hoogst aantal punten verwierven, een prijs ontvan gen. Het zijn de heren G. Kruik, T. van Leeuwen, P. Rozenbroek en Joh. H. G. Rozenbroek, waarvan de twee eersten 58 van de 60 soorten op naam stélden en de laatste 51. ZOETERMEER N Ouden van dagen. Het Comité ter verzorging der auto-tocht voor Ouden van Dagen heeft het genoegen mede te delen, dat zij zich voorstelt om op Donderdag 24 Juni a.s. met onze ouden vanfdagen haar*jaarlijkse tocht te houden. Men kan zich opge ven bij de heer Jac. N. v. d. Sman, Molenstraat. Maandag de officiële dag Vanmiddag te 2 uur worden de eer ste reünisten in Leiden verwacht. Na aankomst aan het station vindt de verwelkoming der gósten plaats in het „Eigen Huis" Rapenburg 24. Eveneens te 2 uur vangt het kin derfeest aan, georganiseerd door het Sint Maartensclubje, dat wordt ge houden in het gebouw Rehoboth, Rapenburg 10. i Met een borrel op het „Eigen Huis", een diner in de Vergulden Turk en een sociëteit op „Eigen Huis" wordt de inzet der lustrum viering afgesloten. Zóndagmorgen te half elf is er in de St. Lodewijkskerk een H. Mis voor reünisten en leden, op te dra gen door de studentenpastoor, de zeereerw. heer prof. dr. H. L. M. v. Rooyen O.S.C. Na afloop ontbijt in de Vergulden Turk en 's middags te 2 uur reunistènbij eenkomst op het „Eigen Huis", waar prof. v. Rooyén een bespreking over de Civitas' Aca demica zal inleiden. Na afloop thee en borrel in „Sa voy",, te 5 uur' ontvangst van de af gevaardigden op het Eigen Huis" en 's avonds te 8.45 uur gala-uitvoering van het toneelstuk „De Droom en de Sirene" door W. Th. Pos onder regie van W. Paauw door leden der vereniging. Maandagmorgen te 9.30 uur Ponti ficale H. Mis in de St. Lodewijks- kerk, op te dragen door Z.H.E. Mgr. JJ P. Huibers, bisschop van Haarlem en 's middags te 2 uur buitengewone algemene vergadering in hét Groot- Auditorium der Leidse Universiteit. De praeses van de jubilerende ver eniging, de heer C. W. F. H. van den Muysenbergh zal de lustrumrede uitspreken, terwijl de feestrede wordt gehouden door de zeereerw. heer prof. H. L. van Breda, O.F.M. uit Leu ven, over: „Cultujir ep Openbaring". Voorts zal op deze vergadering de in stallatie plaats vinden van de ere leden, de zeereerw. heer prof. dr. P. H. van Laer en prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, alsmede de riddering der avunculi. Bestuur en officiële gasten vereni gen zich dan te 6 uur in het ..Eigen Huis", waarna te 20.30 uur een sou per plaats vindt in „Huis1 ter Duin" te Noordwijk, gevolgd door een bal tot besluit der feestelijkheden. CANDIDAATSTELLING TWEEDE KAMER. moeten echter in loondienst geweest zijn. In de loop der jaren is er veel ten goede veranderd. De heer Trpuw- borst belichtte in dit verband de vele goede werkzaamheden van de Ver eniging, welke hij voor de ouden van dagen onontbeerlijk achtte. TJ.a.v. de noodwet-Drees merkte spr. op, dat deze velen financieel en moreel voorr deel heeft bezorgd, maar $e ouden van dagen wensen niet onder deze wet te blijven. Hun wens is, dat er een afdoende ouderdomsvoorziening komt, welke de ouden vïm dagen in maatschappelijk opzicht een goede oude dag verzekert. Spr. hoopte, dat deze rechtmatige wens in 1950 ver vuld zou zijn. Bovendien achtte hij het noodzakelijk, dat én mannen én vrouwen vóór hun pensioengerechtig de leeftijd reeds een deel van hun loon afstaan voor het -pensioen, dat op 55-jarige leeftijd dient in te gaan. Beter de naam te dragen van gepen- sion'neerde, dan van werkloze. ZILVEREN JUBILEUM VAN „PULCHRI STUDIO". De R.K. Gemengde Zangvereniging „Pulchri Studio" herdenkt morgen haar zilverfeest, en met haar jubile ren mede 'dé' voorzitter J. A. M. Wisse, de secretaris', de heer J. v. d. Veer, de penningmeesteresse mej. A. van Zijp (echter niet al die jaren geld beheerster) en de leden J. van Leeu wen, mevrouw D. A. Snelderwaard- van -Niel^erk en mej. T. Lovink. De vereniging, aanvankelijk een zang koor, dat zich op concoursen tot in de afdeling „uitmuntendheid" opwerkte, is naderhand zich in 't bizonder gaan toeleggen op operettes, waarvan de jongste, de jubileum-uitvoering van „Czaar en Timmerman", nog wellui dend in het geheugen ligt. Ongeveer 18 jaar heeft de vereni ging onder directie gestaan van de heer Th. van Niekerk. In de oorlogs jaren (toen in 't gAeim werd door gegaan) nam de heer Em. van Nie kerk de leiding waar. Thans zwaait de heer W. Verburg de dirigeer-stok. De vereniging telt thans 65 leden. Het zilveren feest zal morgen op velerlei wijze worden gevierd. Voor belangstellenden is er receptie van 12.30 in de „Harmonie'' en er zullen er velen zijn, die op dit jubi leum „Pulchri Studio", dat zovéél voor de bevordering der zangkunst heeft gewrocht, willen komen geluk wensen. TENTOONSTELLINGSBEURS GESLOTEN. De vierdaagse tentoonstelling van de Ho ut waren beurs in de Stadsge- Bij de gisteren gehouden candi- hoorzaal is gisteravond gesloten. Of daatstelling voor leden der Tweede Kamer is nog de Volgende candida- tenlijst ingediend. Middenstandspartij: 1. A. Th. v. Engh, 2. G. Roelofs, 3. H. Kamminga, 4 'G. Elout, 5. P. v. d. Hijdeh, 6. J. Li'ndeloo, 7. J. P. Meyeren, 8. G. Wig- gers, 9. W. Teeninga,' 10. A. J. Wie- berdink. In een gisterenmiddag gehouden vergadering van het Hoofdstembureau in de Kieskring Leiden zijn de inge diende candidatenlijsten officiëel vastgesteld. Gistermiddag vergaderde onder goede belangstelling de landelijke vereniging voor ouden yan dagen in Amicitia. Deze organisatie heeft tot doel de belangen van alle ouden van dagen, welke overtuiging zij ook zijn toegedaan, te behartigen. De bondsvoorzitter, de heer Trouw borst uit Rotterdam, sprak over het onderwerp „Ouderdomsvoorziening en de noodwet Drees". Spr. gaf een uitvoerig» historisch overzicht en wees er adh de hand hiervan op, dat de ouden van dagen lange tijd zeer slecht zijn bedeeld. Vijftig jaar geleden werd een bedrag van twee gulden per week per per soon uitgekeerd, terwijl minister Aal- berse in 1919 dit bedrag tot 3.wist te verhogen. Ook de vrouwen ontvin gen deze onvoldoende uitkering, zjj zij geslaagd mag heten, kan niet zo dadelijk worden gezegd, doch de voortekenen wij?en toch zeker in die richting. Wij wezen er re'eds eerder op, dat aan de organisatie van zulk een eerste expositie heel wat moei lijkheden vastzitten, maar ondanks alles mag gezegd worden, dat de initiatiefnemers er zich uitstekend doorgeslagen hebben. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt niemand min der dan de organisatoren zelf weten dit en zij geven het toe maar: wie werkt maakt fouten, want alle werk is onvolmaakt. En toch is er reden tót juichen, want het getoonde initiatief, de durf om een dergelijke expositie in Lei den te beginnen, zijn zeker beloond geworden. De deelnemers zelf zijn over het algemeen niet ontevreden en op en kelen na stemden zij in een gehou den enquête - vóór een volgende beurs, voor een voortzetting dus. Daarbij werd algemene waardering geuit voor het werk, dat wesd ver richt, waardering voor dè keurige organisatie en prachtige opzet, daarin werd vooral de t voorzitter, de heer J. C. v. d. Bosch'betrokken, aan wiens doortastendheid dit "resul taat voornamelijk te danken Uit de gegevens der deelnemers bleek, dat in iedere geval voor tien duizenden guldens is opigezet, dat nieuwe relaties werden verworven met kans op goede afzet en> dat de beurs niet weinig heeft bijgedragen oip verder samenwerking tussen de WEERSVERWACHTING VRIJ KOEL. Matige, nu en, dan vrij krach tige Zuidwestelijke wind. Wis selend bewolkt met een enkel verspreid buitje. Vrij koel. TEWERKSTELLING MINDER VALIDE ARBEIDERS IN UTRECHT. De Utrechtse gemeentelijke dienst van. Sociale Zaken is begonnen met het organiseren van een vaste papier ophaaldienst. Hieraan zullen min- der-valide arbeiders worden tewerk gesteld, die daarvoor een loon zullen uitbetaald krijgen, dat het minimum loon van eeh geschoolde drbeider minstens evenaart en in bijzondere gevallen er boven uit kan komen. Genoemde gemeentedienst heeft nog meer plannen in voorbereiding om de tewerkstelling van minder- valide arbeiders te bevorderen: o.m. de stichting van een tuinbouwbedrijf met werkplaatsen voor montage werk. ,'s zelf te kweken, hetgeen eveneens een belangrijke factor in het zakenleven is. De voorz. deelde voorts nog mede, dat de kans op een belangrijke order in Leiden, welke het dubbele van de omzet op de beurs bedraagt, niet onwaarschijnlijk is en dat de mo gelijkheid is geschapen door combi- natie-verkoop zelfs tot ver irt het buitenland overzee belangrijke or ders te plaatsen. Daarnaast zijn ea- natuurlijk tal van wensen. De een wil andere tij den van expositie in verband met seizoen-artikelen, een ander wil in grotere plaatsen dan -Leiden expo seren, meerderen zagen gaarne gro tere déelname, meer reclame, meer attractiesallemaal wensen, die natuurlijk nauwkeurig zullen wor den gewikt en gewogen'om daarvan bij een volgende gelegenheid pro fijt te kunnen hebben. Wat evenwel de plaats betreft, waar de beurs gehouden moet wor den, menen de organisatoren, dat Leiden als centraal gelegen plaats, toch wel het meest Jn aanmerking komt! De sluiting vap de beurs vormde een eenvoudige 'plichtigheid. Te 10 uur sprak de heer v. d. Bosch een woord van dank tot de deelnemers aan deze beurs én riep hun een „tot weerziens" toe. Daarop vertolkte de heer Heynis, fiit Westzaan, lid van de Raad van Bijstand en bestuurs lid van het district Noord-Holland van de Vakgroep Houtwaren, de dank der deelnemers voor al het verrichte werk. BEDIENDEN BESTALEN PATROON JDoor de politie zijn -aangehouden en in bewaring gesteld de 17-jarige H '.B., de 23-jarige W: A. W. en de 29-jarige H- J- W., twee gebroeders, die ten nadele van de schoenmaker V. leer ontvreemden. B. en een der gebroeders W. waren bij hem in be trekking. Van dit leer repareerden zij thuis schoenen van klanten van de patroon de ergst kapotte schoe nen gingen nair de zaak en zo in casseerden zij ook de 'reparatiekos ten Zij zullen* er later wel meer van horen! RONKAARTEN AFHALEN. Voor de nieuwe bonkaarten, die deze week in het Stadhuis (ingang Breestraat) worden uitgereikt zijn Maandag aan de beurt de nummers: 27001 't.m. 32400. Meegebracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, in wisselingsbonnen van de thans lo pende bonkaart, eventueele' controle- kaart a.s. moeders (voor toeslag kaartjes). De loketten zijn geopend van 8.3012.00 en van 24.30 uur. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doktoren: v. Alphen, De' Jager, Jasperse en Stoffers. Dienst der apotheken: De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 5 Juni 13 uur tot Zaterdag 12 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553.- Te Oegstgeest door: de Oegstgées ter Apotheek, Wilhelminapark 8 te lefoon 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hedy Fernande, d. van- F. Pipper en A. J. E. Tumbelaka; An- tonius Petrus Maria', z. van W. van der Zon en C. Mulder. Gerardus Jo hannes, z. van G. Karreman en J. A. Bekooij; Leendert Jan, z. van A. J. de Geus en M. Zweerus; Cornelis Maarten Gerardus, z. van C. de Bock en H. H. Tegelaar. Overleden: C. A. M. Fianen dr. 4 j.; A. Opp'elaar huisvr. van A. vap In- gen Schenau -64 j. Wilt U iets weten n h Vraag: Kunt u mij ook Vertellen, hoe de katholieke kerk in Noord- wijkerhout heet, en tevens de naam van de pastoor? Antwoord: De kerk te Noord wijk is toegewijd aan St. Jeroen. Pastoor is: deken J. P. A. Brinkman, Van Limburg Styrumstraat 24. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 4 Juni. Groentenveiling. Sla f 3.106.80, Radijs f 2.90—6.90, Spitskool f 19.80 20.10, Bospeen f20_63.Stoofsla f611.Spinazie f 9—17.50, Rabar ber f6.10—7.90, Selderie f 7.7010. Peterselie f 0.909.80, Bosuien f 1.70 3.50, Kervel f.23.Aardbieen f 2.402.50, Vroege aardappelen f 23 27.t-, idem Drielingen f 1922. idem kriel f 1318.—.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2