j J{a>cte Gewestelijke Kadervergadering K.A.B. district Leiden DOLLE DADEN VRIJDAG 4 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een opzienbarende getuigeverklaring Roofmoordenaar voor de rechtbank De Bredase rechtbank heeft gis teren de moord behandeld, die op 24 Juli 1947 te Roosendaal gepleegd is op de echtegenote van P. Luyks. Met een groot gat in haar hoofd en een touw om de hals heeft men destijds de vrouw in het riet gevonden. Zij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar zij kort voordat zij stierf. de naam van de moordenaar noemde n.l. de los-arbeider P. de J. uit Roosendaal, die reeds ettelijke malen met de politie in aanraking is gekomen. De vrouw vertelde, dat de man haar beroofd-had van elf gulden. Bij het onderzoek kwam ook vast te staan, dat de J. na de aanslag op de vrouw naar het "huis van het slachtoffer was gegaan en daar een geldkistje had geforceerd om 129.: rijker te worden. Tijdens de zitting bekende de verdachte de inbraak met diefstal wel, doch hij ontkende dit deed hij eveneens bij het vooronder zoek de roofmoord op de vrouw te hebben gepleegd. De zaak nam echter een sensatio nele wending toen één der getuigen, de kermisreiziger K., die bij de J. in de cel was ingesloten, mededeelde, dat verdachte hem niet alleen positief gezegd had de vrouw vermoord te hebben door haar eer^t.met een steen op het hoofd tg hebben geslagen en haar daarna een touw om de hals te hebben gebonden, doch datrhij ook in Mei 1945 de Bredanaar Driessen had vermoord. De getuige deelde mede, dat ver dachte hem gezegd had het lijk van deze Driessen wiens plotselinge verdwijning nooit is opgehelderd tussen Esschen en Roosendaal in de grond te hebben gestopt. De Roosendaalse politieman Van Hoof zeide de overtuiging te hebben, dat de J. inderdaad de Bredanaar Driessen heeft verboord. Ondanks deze positieve verklarin gen bleef verdachte ontkennen. De officier van justitie mr, Hustinx, eis te levenslang voor roofmoord met voorbedachte rade. Een psychiater achtte de J. volledig toerekenings vatbaar. Gifmengster voor- - Gerechtshof Woensdag stond opnieuw terecht voor het Arnhemse gerechtshof Ju- dit L. uit Zwolle, huisvrouw van C. A. In Februari en April 1947 heeft zij getracht haar man van het leven te beroven door iedere dag kleine hoeveelheden rodent (rattenvergif) in de thee en de koffie van haar man op te lossen. Haar eerste pogingen staakte zij, omdat de echtgenoot achterdocht kreeg, maar na misluk te pogingen tot echtscheiding ^tte zij, hiertoe aangezet door haar zus ter, de vergiftigingspogingen voort. De man kwam achter de misdadige bedoelingen van zijn vrouw en deed aangifte bij de politie. Een getuige-deskundige, de Zwol se apotheker ir. V. verklaarde, dat rodent, indien bij kleine doses ge durende dagen achtereen toege diend, de dood van een volwassen persoon- tengevolge kan hebben. De procureur-generaal vroeg be vestiging van het vonnis, zijnde tien jaren gevangenisstraf, en steunde daarbij op een fecent arrest van de Hoge Raad inzakd een soortgelijk geval van vergiftiging. Hierbij werd doodslag bewezen verklaard, afge zien van de hoeveelheid toegediend vergif. ZES JAAR GEEIST TEGEN LAND- •WACHTER. UIT AALSMEER. De procureur-fiscaal van het Am sterdamse bijzonder gerechtshof, eiste tegen de 27-jarige Aalsmeerse fiet senstaller J. J. Romkema een gevan genisstraf voor de tijd van 6 jaar met aftrek van de tijd doorgebracht in voorinterftering. Verdachte had het voetspoor van zijn vader gevolgd en was in 1941 lid van de N.S.B. en vervolgens ook van Radio ZATERDAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. Nieuws. 8.18 Gr.pl. 9,30 Karhermu- ziek. 10.00 Morgenwijding, ds. J. A. van Nieuwenhuyzen, Rem. pred., Hil versum. 10.20 Feuilleton (I). 10.45 Volksliedjes. 1'2.00 Albert Sandler en orkest. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Ned. Striidkr. 13.30 Malando en Orkest. 14.15 Gevarieerd progr. 15.15 The Ramblers. 16.00 Arbeiders-Esperan tisten. 16.45 Om en nabij de twintig. 17.15 Philh. Orkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19:00 Artistieke staalkaart. 19.30 Amsterdam. 20.00 Nieuws. 20.15 „Oké". 21.30 Weekend- Orkest. 22.00 De Bronzen Fles. 22.30 Jan Corduwener. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II. 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Concert in D gr. t.. Bach. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Franse Ope ra's. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 School radio .12.15 Willy Francois. 12.30 Weeroverzicht. 12.33.Klaas van Beeck. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 14.10 Orgel en piano. 14.35 Kamerorkest. 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor. 16.00 Zigeunerorkest. 16.20 De kinderen van drie-hoog achter. 17.00 „De Wigwam". 18.00 De Raaff-Schut- te. 18.30 Actualiteiten. 18.40 „Spineu. za". 19.00 Nieuws. 19.15 Metropole Orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewo ne man ,20.12 Gram.muziek. 20.50 Omroep-orkest. 21.25.,.Pluvier knapt het op" (17). 22.00 Weekend-serena de. 22.37 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Philh. Ofkest. het N.S.K.K. geworden. In 1943 keer de hij terug naar Aalsmeer en meld de zich bij de vrijwillige hulppolitie. Als hulpagent nam hij deel aan huis zoekingen. Een der meest bezwaren de, hem ten laste gelegde, feiten, was het schieten op de arrestant Gerard Holtman, die ondergedoken was in Aalsmeer en die tijdens zijn arresta tie trachtte te vluchten. Holtman werd gewond, doch niet gedood. In Juli 1944 voegde R. zich bij de Nederlandse Lahdwacht. Hem was vandaag ondermeer ten laste gelegd, dat hij met zijn kor nuiten Zekveld en Vergeer een zeke re Koster wegens het verspreiden van illegale lectuur had gearresteerd. Verdachte, die thans als politiek ge vangene in de mijnen tewerk is ge steld, toonde- veel berouw en zeide, tot zijn verdediging, misleid te zijn ge weest door het milieu, waarin hij was opgevoed. HAAGSE RECHTBANK. De moordaanslag te Hazerswoude Reeds enkele malen had de echt genote van de rijwielhersteller L. G. v. d. A. te Zoeterwoude de woning verlaten na onenigheid met haar man. Op 9 Nov. had de man zich aan de woning van zijn schoonouders te Hazerswoude vervoegd, in de mening dat zijn vrouw daar zijn zou. Er ont stond een woordenwisseling, waarop v. d. A. uit een revolver enkele scho ten loste, waardoor zowel schoon moeder als schoonvader werden ge troffen. De vrouw kreeg een schot door haar schouder, hetgeen niet van ernstige aard was, doch de man was er lelijker aan toe, mede, doordat hij na de emoties een beroerte had ge kregen. Hij is nog niet geheel her steld. Wegens poging tot doodslag, had v. d. A. zich thans voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden. Hij zei de, dat het schot per ongeluk,was af gegaan, toen zijn schocmvader een klap op zijn arm had gegeven, en hij zijn vinger aan de trekker van het wapen had. Volgens verd. had hij het wapen in zijn zak gehouden, doch dit kon niet juist zijn volgens de rechtbank, daar wel degelijk was gericht. De vrouw van verd. als getuige a décharge gehoord, verklaarde bij haar man te zullen blijven, daar alles nu weer in orde zou zijn. De Officier vorderde mede op grond van het psychiatrisch rapport, vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, en daarna ter be schikking stellen van de regering. De verdediger, mr. L. A. J. M. Jon kergouw, wees er op, dat verd. in overspannen toestand verkeerde, en vroeg clementie. HAAGSE POLITIERECHTER. Slachterij. De Haagse Politie rechter had zich reeds eerder be moeid met de zaak waarbij T. S. uit Zwammerdam was betrokken. Die had clandestien geslacht, doch om de zaak verder te doen onderzoe ken, werd onlangs deze nog aange houden. Thans vorderde de Officier tegen verdachte twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief, benevens zes maanden plaatsing in Veenhuizen, omdat ver dachte' zich teveel met de zwarte handel had bezig gehouden. Na het ^pleidooi der raadsman, veroordeel de de rechter tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek preventief, en vier maanden Veenhuizen, bene vens de verbeurd verklaring van hetgeen in beslag was genomen. Vleesverkoop. J. L. S. te Leid- schendam hield zich bezig met het verkopen van vlees, dat afkomstig was van clandestien slachten. Ver dachte had dat naar de mening van de Officier op nogal ruime schaal gedaan, zodat hij in aanmerking kwam voor Veenhuizen teneinde eerst eens normaal te werken, eis luidde zes weken gevangenis straf met aftrek van preventief, en dan zes maanden naar Veenhuizen. De rechter veroordeelde tot zes we ken gevangenisstraf en vijf maanden Veenhuizen. De helper. P. C. M. te Leid- schendam was helper geweest bij clandestien slachten, waarvoor de Officier een maand gevangenisstraf eiste, omdat verdachte wel wist dat dergelijke handelingen streng wor den gestraft. Omdat het de eerste maal was, volstond de rechter met opleggen van 50.boete of 25 da gen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. ELECTRISCHE LOCOMOTIEVEN EN TREINVERWARMING De Spoorwegen zien zich voor het probleem geplaatst' hoe zij de trei nen, die door electrische locomotie ven worden getrokken het beste kun nen verwarmen. Vooral nu er behal ve de serie van tien stuks, waarvan 7 bij Werkspoor gebouwd worden nog 25 electrische machines in Frank1- rijk zijn besteld. Men weet dat er al enkele electrische locomotieven in dienst zijn, afkomstig uit Zwitser land, alsmede pen, uitgeleend door Engeland. De door Werkspoor te le veren electrische' locomotieven zul len vermoedelijk tussen 1 October en 1 Januari in gebruik worden geno men. Ten einde nu de treinen die door dit materieel getrokken zuTen wor den, behoorlijk op temperatuur te houden, zijn 10 st'oomverwarmings wagens besteld. Deze worden voor zien met in Amerika gebouwde stoomgeneratoren, die met zeer wei nig waterinhoüd werken en dus zeer snel opgestookt kunnen worden. De ketels worden met olie verwarmd Een en ander is onvermijdelijk om dat, wanneer men in de winter plotseling van stoom- op electrische tractie zou overgaan," bevriezing van het stoomverwarmingssysteem zou optreden, hetgeen tot ernstige ver tragingen aanleiding zou geven. De ze stoomverwarmingswagens moet men als een overgangsmaatregel zien Het ligt nl. in de bedoeling der Spoorwegen om straks bij de voort schrijdende electrificatie niet alleen het electfische materieel maar ook een-gedeelte van het getrokken ma terieel electrisch te verwarmen. Daar de levering van de Franse machines nog wel enige tijd zal du ren is men zo coulant geweest het Nederlandse bedrijf een aantal elec trische locomotieven te lenen. De oorzaak dezer coulance ligt in het feit dat bij de e'ectrificatie in Frank rijk de bovenleiding later gereed komt dan de te bouwen electrische locomotieven, van welke omstandig heid Nederland zal kunnen profite ren lot.het zijn eigen Franse mate rieel op de rails kan 'brengen. N.R.Ct HET LEGIOEN DER WELLEVENDE WEGGEBRUIKERS. de openingsrede van de 50ste jaarvergadering van de K.N.A.C. heeft yoorzitter mededeling gedaan van de heropening van het Legioen der Wellevende Weggebruikers, een orga nisatie zonder bestuur, zonder verga- deringen, zonder contributie enz., waarbij van de toegetredenen niets anders dan de morele verplichting wordt verlangd het devies te onder schrijven van vrijwillige verkeersdis- cipline door en voor allen. .De leden der K.N.A.C. zijn automatisch lid van dit legioen, maar verder is ieder, weg gebruiker van welke aard ook, die zich voor inschrijving in de registers van het legioen opgeeft van harte welkom. Hem of haar zullen een be wijs van inschrijving, zomede de grondslagen der wellevendheid wor den toegezonden. Deze grondslagen zijn vastgesteld door het medisch psy chologisch verkeerstechnisch college, dat is ingesteld door de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst en de K.N.A.C. Het gouden jubileum van de K.N. A.C: zal gevierd wórden met een bij eenkomst in kasteel „Oud-Wassenaar" op 2 Juli en een Teceptie in het'Pala ce-hotel te Scheveningen op 3 Juli, WEERSVERWACHTING BIJNA OVERAL DROOG WEER Koude nacht met op enkele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag we^r toe nemende bewolking en iets ho gere temperaturen dan van daag. Vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige naar Zuide lijke richtingen draaiende wind. avond in de bovenzalen van „de Harmonie" te Leiden bijeen. Velen hadden-gevolg gegeven aan de oproep van het Diocesaan Bestuur en uit de belangstelling de grote zaal was geheel .gevuld, bleek maar al te duidelijk, d.at het een goede gedachte is geweest om het kader bijeen te brengen om het wezen van de K. A. B. in het volle licht te plaatsen en de bestuurders te stimuleren op de reeds 60 jaren gevolgde weg voort te werken en voort té bouwen! VOORZICHTIG BIJ AANKOOP VAN OUDE VRACHTAUTO'S. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft bepaald, dat aanvragen om vergunning voor verveer van goederen met vrachtauto's door de rijksinspecteurs van het verkeer kun nen worden afgewezen, indien de vrachtauto, waarvoor de vergunning wordt gevraagd, door ouderdomsge breken, bovenmatig brandstofver bruik etc. uit een oogpunt van alge meen belang voor het gebruik niet meer voldoende geschikt is. Aangeno men wordt, dat dit met vrachtwagens van het bouwjaar 1934 en ouder in het algemeen het geval is. Van de nieuwe vrachtauto's, die in de loop van dit jaar naar verwach ting voor distributie beschikbaar zul len komen» zal een niet onbelangrijk gedeelte worden gebruikt voor ver vanging van versleten en daardoor niet rendabel te exploiteren vracht auto's. Het is met het oog op een zo doel matig mogelijke opbouw vfti het goe- derenvervoer met vrachtauto's van belang, dat de auto's, die wegens ouderdomsgebreken door nieuwe zijn vervangen, niet in het verkeer blij ven, aangezien zij veelal materiaal- en brandstofverslinders zijn en bo vendien de rendabiliteit van de ver voerbedrijven in gevaar brengen. Worden deze auto's, nadat zij ver varigên zijn, v.erkocht, dan zullen de kopers deze in het algemeen dus niet in bedrijf kurinen stellen. Zij, die het voornemen hebben, een oude vracht auto te kopen anders dan voor sloop- doeleinden, dienen dit wel te be denken. Het vorenstaande heeft seen be trekking op vrachtauto's, die met een geldige rijvergunning in gelyuik zii" De lopende rijvergunningen blijv 'ook voor de oude auto's -van kracht. De .voorzitter, de heer L. Weetber, opende de bijeenkomst met gebed, heette allen welkom, in het bijzonder de aanwezige dames van de K. A. V. uit Roelofarendsveen, Leiden en Kat wijk, waarbij hij een woord van dank sprak tot de 70-jarige heer Van der Kamp uit Katwijk voor zijn ver dienstelijk organisatorisch werk, waardoor de afd. dabr is geworden een respectable afdeling, waarvan grote kracht in de toekomst zal uit gaan. Na het zingen van het Strijd lied verkreeg de heer Keesen, dis trictbestuurder te Rotterdam, het woord. Spreker noemde het van bondsbe- stuur een goede gedachte om de ka dervergaderingen weer te houden, waardoor het mogelijk is om recht streeks met de verschillende be sturen van K. A. B. en vakafdelin gen contact te hebben. Vooral in dit tijdsbestek, maar meer nog dit jaar 1948, hetgeen voor de K. A. B. zo belangrijk mag genoemd worden. Immers, naast de herdenking van het regerings-jubileum van H. M. de Koningin, herdenken wij het tot stand komen van de Grondwet in 1848, welke aan de Katholieken zo veel voordelen heeft gephonken. HET DIAMANTENFEEST VAN - DE BOND. Vervolgens wees spr. op het feit: „de stichting van de Ned R. K. Volks bond op 4 Maart 1888 door wijlen W. Passtoors te Amsterdam", waar- inleen Na de opleving, die de fondsen- markt gisteren aan de dag heeft ge legd. was de belangstelling weer practisch geheel verdwenen. Het pu bliek houdt zich volkomen op de achtergrond, waarbij de disponibel te maken bedragen voor de betaling van de bijzondere heffingen wel een be langrijke rol spelen." Dat desondanks de aandelenmarkt geen neiging tot teruglopen vertoont, wordt een aan duiding voor de betrekkelijk gunsti ge ondertoon geacht. Na declaratie van de dividenden van diverse scheep vaartlijnen, waaronder 7 pet. divi dend op de gewone aandelen Philips is bekend gemaakt, verkeert men in afwachting van het dividend der Kon. Petroleum, en vraagt men zich af of dit al dan niet gedeeltelijk in stockdividend zal worden uitgekeerd. De iets grotere activiteit van Woens dag blijkt uit het omzetcijfer voor aandelen, dat tot 1,6 millioen gulden is opgelopen. Gisteren zag het er niet naar uit, dat dit bedrag gehaald zou worden, want ook de hoeken, die de laatste dagen voor enige afwisseling pleegden te zorgen, als Deli Mij. en terwijl Qok voor Aniem en Indische Philips, boden een verlaten aanblik, gas de rust was weergekeerd. BINNENLAND. Pater dr. Apollinaris van Leeu wen O.F.M., Provinciaal van de Minderbroeders is na een zware missiereis over Pakistan. Indië en China van ruim 5 maanden in Ne derland teruggekeerd. In het departement van Binnen landse Zaken had gistermiddag de onthulling plaats van een gedenkte ken. opgericht ter nagedachtenis aan de tijdens de oorlogsjaren 194045 omgekomen personeelsleden. Een schat van bloemen was rond het mo nument neergelegd. De voorzitter der Kath. Volks partij zal Zondag 6 Juni a.s. over de K.R.O. van 15.30 tot 15.40 uur spre ken over „Gezond gezin Gezond Volk". De Bruynzeeldeurenfabriek te Zaandam is veroordeeld tot een boe te van f 88.000 'wegens te hoge prij zen voor meubelen. De directie voer de aan, dat de door de overheid vastgestelde prijzen niet lonend wa ren. Aanyankelijk heeft men zich ge houden aan de voorgeschreven prij zen. Later is de fabricage stopgezet. De Prinses-regentes zal Zater dagmiddag te De1 ft de herdenking van de vrede van Munster bijwonen, K.LM.-lijn naar Lourdes is gis termiddag geopend. Tot de genodig den behoorde o.a. mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore. De Koningin zal Maandag a.s. een bezoek aan de Betuwe brengen, en enige in de ooclog zwaar bescha digde dorpen in ogenschouw nemen. Het troepenschip .Waterman" wordt omstreeks Maandag 7 Juni iri de haven van Rotterdam verwacht. T.a.v. dienstkleding dragende leden van het Rode Kruis is de groet- plicht afgeschaft. De militaire groet mag van hen niet oneer worden ver langd. Een glazenwasser in Den Haag stond de ramen te wassen van een woning aan de Jan Steenstraat. Hij hield zich met een hand vast aan de onderkant van een handbreed open staand bovenlicht. De 72-j bewoon ster van dit perceel, die zag, dat dit raam open stohd en de glazenwasser niet bemerkte, schoof het raam dicht M. had ge enhouvast meer en sprong naar beneden. Hij moest met een en kel-fractuur in het ziekenhuis op genomen worden. De passagierslijsten van de „Oranje" en de „Johan de Witt", wel ke op 14 Juni te Amsterdam worden verwacht, liggen op ons bureau ter inzage. Brand interneringskamp In het" interneringskamp Crailo te Laren heeft gisteravond een felle brand gewoed, die een grote schade heeft aangericht. De brand ontstond omstreeks negen uur in een grote houten loods waar hout en gereed schappen lagen opgeslagen. Deze loods is- geheel vernield. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zodat direct de brandweerkorp sen van Hilversum, Laren, Bussum, Naarden en Blaricum werden gewaar schuwd. De kampleiding kreeg op verzoek assistentie van de troepen van de luchtstrijdkrachten uit de nabijgele gen Palm-kazerne. Met 300 militai ren werd een cordon rond het kamp getrokken om eventuele ontvluch- tingspof*ingen van de gedetineerden te voorkomen. De militairen stonden met de bajonet op het geweer om ont- vluchtenden'op te vangen. Omstreeks half elf was men de brand meester. Voor zover thans nagegaan kon wor den, zijn er geen ontvluchtingspogin gen gedaan. FELLE BRAND IN OLIEFABRIEK. Een felle brand heeft gisteravond gewoed in Bertels Oliefabrieken te Amsterdam, Door tot dusver onop gehelderde oorzaak was brand ont staan in de opslagzolders van pluim veevoeder. Ondanks de met man en irtacht optredende brandweer sloeg het vuur over naar de olieslagerij, met zeer ontvlambare materialen. De grote silo bleef echter gevrijwaard. De schade bedraagt ongeveer 750.000. ONTPLOFFING IN GRAANMOLEN TE HEERLEI^ Vermoedelijk door een storing in de gascirculatie heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan in de machi nekamer van een graanmolen te Heerlen. De eigenaar en een zoon zijn zwaar gewond en moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De schade aan het gebouw is zeer aan zienlijk. Er brak brahd uit, waardoor honderden kilo's graan verlpren zijn gegaan. DEMOBILISATIE-COMITé BLOEMBOLLENSTREEK. Tijderts een bijeenkomst van verte genwoordigers van de gemeentebe sturen van Hillegom, Lisse, Sassen- heim,, Noordwijkerhout en Voor hout, van reeds bestaande verenigin gen en instellingen,* ,die zich de be hartiging der belangen van militai ren ten doel stellen en van de orga nisaties van werknemers- en werk gevers, welke werd gehouden in de raadzaal van Lisse onder voorzitter schap van burgemeester W. Lambooy van Lisse, werd besloten tot oprich ting van eer* Streek Demobilisatie Comité. Uit elk plaatselijk comité is een contactman benoemd om zitting te men in het streekcomité, als onder deel van de Nationale Demobilisatie Raad. In het .streekcomité zullen de plaatselijke groepen de gelegenheid hebben, hun moeilijkheden te be spreken en in'groter verband op te lossen, wat plaatselijk niet opgelost kan worden. De samenstelling van het Comité Bloembollenstreek is als volgt: G. F. B. Maas, directeur van het arbeidsbureau Lisse, voorzitter; B. E. Euyck, bemiddelaar bij het arbeids bureau Lisse, secretaris; J. W. v. d. Aardweg, secretaris van de gemeen te Voorhout, afgevaai'digden voor het comité Voorhout; P. H. Fijma, wethouder, afgevaardigde voos het comité Hillegom: C. Strik, hoofd der R. K. Jongensschool, afgevaardigde voor het comité Lisse; P. E. A. v. d. Kamp, afgevaardigde voor het comité Sassenheim. POSITIE NED. SCHEPEN. ALCINOUS, 1 Juni te Liverpool; ALPHERAT, pass. 3 Juni Ouessant; BALK, pasa 3 Juni Perim; HENK, Juni 23 uur te Marseille, vermoede lijk 5 Juni n.m. van Marseille. JAAR- STROOM, pass. 2 Juni Ouessant; JAVA, 3 Juni van Aden; KEILEHA- VEN, 3 Juni van Santé Cruz (Tene- riffe) naar Taboud. KLIPFONTEIN, 4 Juni van Lorenzo Marquez te Bei- ra; KOTA AGOENG. pacs. 3 Juni 7 uur Gibraltar; LEUVEKERK, 3 Juni 'van Marseille naar Oran; MARIE- KERK, 4 Juni te Manilla. MELIS- KERK, 3 Juni van Freetown te Tako- radi; NEDERLAND (T.), pass'. 3 Juni Malta; RADJA, 4- Juni van Willem stad te Kaapstad; SIBAJAK. 3 Juni te Belawan. STAD ALKMAAR, pass. 3 Juni Bishoprock; STENTOR, 4 Juni van Algiers té Tunis; STREEFKERK, 3 Juni van Genua naar Alexandrië. oTOSARI, 2 Juni te Karachi; WA TERMAN. 3 Juni 14 uur Gibraltar; WESTLAND. pass. .3 Juni Fernando Noronha; WILLEM RUYS, pass. 3 Juni 18 uur Malta. ZUIDERKRUIS, 3 Juni 200 mijl west van Point de Galle. ALPHARD, vermoedelijk 7 Juni van Rio de Janeiro naaf Antwerpen; PAULA (T.) 30 Juni van Singapore tc Bangkok; PRINS FREDERIK HENDRIK, 3 Juni op 570 mijl West van Scillies; PRINS. JOHAN WIL LEM FRISO, pas. 3 Juni Cape Race. RUYS, 1 Juni van Buenos Aires te Rio de Janeiro. ■bij hij herdacht de pioniers, die daar aan hun krachten hebben gegeven, hetgeen tot gevolg heeft gehad.y dat daardoor tot stand kwam de oplich ting van de Diocesane Haarl. Bond, welke op 25 en 26 Sept. zijn 60-jarig bestaan herdenkt. Spreker schetste in een helder betoog de vele moei lijkheden, welke moesten worden overwonnen, o. a.: de slechte toe standen, waaronder d,e arbeider moesten leven en werken, gebrek aan sociale wetgeving, weinig waar dering voor de arbeid, en het individu zonder medezeggingschap, dat, in nood verkerend, slechts aangewezen was op particuliere liefdadigheid, kortom een onvolwaardig mens in de samenleving. Vele offers zijn ge bracht in de voorbije 60 jaar, veel strijd is gevoerd, doch thans, met de a.s. invoering van de Publiekrech telijke Bedrijfsgemeenschap, zal al het werk voor de arbeiders zijn be kroning vinden in erkenning en waar dering van deze zélf en zijn arbeid! Daarom, aldus spreker, is er bij - het 60-jarig bestaan van de Diocesaan Haarl. Bond alle reden om verheugd te zijn over de bereikte resultaten, en het diamantenfeest te vieren! Daarom spoorde spr. aan, ook in de afdelingen dit feit niet ongemerkt te laten voorbijgaan en de leden te laten doorvoelen van hoe „grote waarde de K. A. B. voor hen en hun gezinnen was en is Na opgesomd te hebben de feeste lijkheden op 25 en 26 September, welke in Den Haag en in het Kur- haus te Schevepingen, waar de her- i denkingsvergadering met als spreker Oliereek wordt gehouden, in het volle licht te hebben gesteld, deeldfe spreker mede, dat ook kerke lijk het ïeit zal worden herdacht. Daartoe zal in de Dekenale Kerk (Parkstraat), te Den Haag, een Pon tificale Mis worden gecelebreerd door Z.Exc. cle Bisschop van Haarlem, om God dank te brengen voor al het goede, dat werd geschonken, en Hem te smeken de sociale en materiële behoeften te bevredigen en de arbei ders en hun gezinnen lot steun te zijn in de moeilijke tijden! EEN RUSTHUIS VOOR MOEDERS. Bij dit feest, aldus de heer Keesen, behoort een feestgave, en hoe kun nen wij dit beter doen dan een som gelds bijeen 'te brengen voor de stichting van een „Rusthuis voor Moeders", waar deze, na de zware arbeid in hun gezin, enige dagen in volkomen rust kunnen doorbrengen? Spontaan is reeds medegewerkt om dit doel te bereiken, doch hen, die_ nog achterbleven, spoorde hij in een met voorbeelden gedocumenteerd be toog aan, vol enthousiasme mede te werken om het geschenk zo groot mo gelijk te doen zijn. Voorts wees spreker er op, dat de Septembermaand op instigatie van de K. A. B. is aangewezen voor de innerlijke zowel als de uitwendige vei-steviging van de bond, waarbij hij als voorbeeld aanhaalde, dat Rot terdam voor de oorlog 3800 leden te!de, welk aantal na de bevrijding tot 7500 is kunnen worden opgevoerd. Bij de propaganda moeten Credo Pugnoclubs worden ingeschakeld, appèl dient te worden gehouden on der de leden om goede beschikbare kraenten te ontdekken, want er moet nog veel en belangrijk werk worden verricht om de arbeider bewust te doen worden van zijn volwaardigheid op allerlei gebied. Na gewezen te hebben op de be langrijke wetsontwerpen, wefke aan hangig zijn gemaakt en worden, be nevens een kleine uiteenzetting van het werkprogram voor de a.s. winter te hebben gegeven, besloot spr. zijn gloedvolle met aandacht aanhoorde inleiding, waarna de heer L. Weeber hem namens de aanwezigen dank zegde. Voor de pauze vroeg de Gew. voorz. van de kring,,de heer v. d. Ploeg, opgave van de deelnemers aan de Kaderdag in Utrecht op 27 Juni a.s. en deelde mede, dat. als deze was verstrekt, het wellicht mogelijk zal zijn, enige extra wagens van de N.S. ter beschikking te krijgen. 51. Cipier Jonas Jammer klacht heeft nachtdienst. H*j verlaat de kamer waar in hij zat te lezen. Het is half één. Daar daalt een zwaar voorwerp neer op zijn hoofd. 1 DE K. A. B. IN DEZE TIJD. De heer L. Weeber besprak daarna in'het kort de K. A. B. iri deze tijd, de samenwerking van Iv. A. B. en K. A. V., daarbij erop wijzende, dat ook de vrouw in deze tijd een taak is toebedeeld om aam, de wereld het Christendom te hergeven. Ook de samenwerking tusseiji K. A. B. en K. A. J. werd belidht met voor ieder zijn eigen taak doch in samenwer king. Voor „Credo Pugno" yroeg hij nog meer belangstelling, want een reserve moet gevormd worden, een militant korps, om het werk van de ouderen,^ in de toekomst voort te zetten. Na gewezen te hebben op de taak van K. A. B. en Vakorganisatie was de rondvraag aan de orde, waarbij de kinderuitzending ter sprake kwam, alsmede de uitzending van., rustbe- hoevende moeders. Door de heer Keesen werden de vragenstellers naar genoegen beantwoord, waarbij <^eze mededeelde, dat reeds een zeer ge schikt huis, „Zonnehuis" ,was aan gekocht, "waarvan deze zomer reeds hopelijk gebruik kan worden ge maakt, en om met de finantiële .zo wel aan de.practische moeilijkheden rekening te houden, zal een beroep worden gedaan op de K. A. V. Hierna volgde sluiting van ideze uitstekend geslaagde kaderbijeenkomst.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2