Hubertus J{a%te B aefifreó ptefiinty 3nbe i)rooïi)cïieditie DOLLE DADEN DONDERDAG 3 JUNI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VACANTIEGANGERS EN DE KAMERVERKIEZING. Nu de verkiezingen voor de Twee de Kamer in aantocht zijn, vragen zij, die op de dag van 'de stemnuag 7 Juli a.s. elders in het land nn-t vakantie vertoeven, wat zij moe ten dceri om nur- stem te kunnen uitbrengen Voor vacantieeanger- is de regeling getiuifen, dar zij uiter lijk op 23 Juni a.s. in de gemeente waar zij woonaentig zijn of in de ge meente waarin zij op Ï.Juli zullen veitceven, aan hel gemeentebestuur dienen mede te delen, waar zij wen sen te stemmen. Zij, die in het bui tenland vertoeven, kunnen geen stem uitbrengen, tenzij zij tussen 1 Octo ber en 1 December van heti vorige jaar hebben kennis gegeven van hun afwezigheid wegens beroepsbezig heid in het buitenland. Dit laatste betreft meer zeelieden, Rijnschip pers en handelsreizigers, die kunnen aantonen, dat zij langer dan drie da gen afwezig zijn. Deze k,unnen dan bij volmacht hun stem doen uitbren gen. Voor militairen die in Indië of el ders in het buitenland vertoeven, is de regeling van stemmen bij -vol macht getroffen. Zij moeten dan in hun plaats van legering of aan boord een formulier in duplo invullen, waarvan een exemplaar naar Neder land wordt gezonden. Zij, die dan gemachtigd worden voor hen een stem uit te brengen, ontvangen een oproep van het gemeentebestuur om dat machtigingsformulier te komen halen. Men denke er echter wel aan, dat birtnen vijf/dagen aan die oproep gevolg wordt gegevens, anders is het recht om bij volmacht te stemmen verlopen. SALARISPOSITIE RIJKS PERSONEEL Een tfer feeds aangekondigde .ver betering -in de salarispositie van bet Rijkspersoneel verkreeg onlangs de Koninklijke Bekrachtiging, t.w. de verlaging van de pensioenpremie. Het ligt in het voornemen te be vorderen, dat de overige aangekon digde verbeteringen van de salaris positie t.w. de verlaging van het pensioenpremieverhaal-tot 7Vi de afschaffing van de ongehuwd enaftrek de verhoging van' de wedden boven Radio HILVERSUM I, (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Opera; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Symphoniemuziek; IOjOO Morgenwijding; 10.20 Old Friends; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Trio Pasquier; 11.15 Voordracht; 11.30 Gr.pl.12.30 Weerpraatje; 12.38 Pier re Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Bandi Balogh; 13.45 Cubaanse spraakkunst; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Orgel; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 The Ho nolulu Birds; 17.20 Piet Tiggers; 18.Q0 Nieuws; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.15 Jan Vogel en orkest; 19.30 „Waar is Uw God?" (XVII). 20.00 Nieuws; 20.05 Kamermuziek; 20.30 Prof. Lindeboom; 21.00 Men vraagt., wij draaien; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.15 Gr.pl.; 22.40 ..Vandaag"; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Symph. concert. HILVERSUM II, (415 ?.L) 7.00 Nieuws; 7.15 Reveille; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Mozart; 9.15 Onze jonge zieken; 9.30 Waterstan den; 9.35 Morgenklanken; 10.15 Grieg. 10.30 Morgendienst, ds. A. G. Haring, Ned. Herv. pred. te Lage Vuursche; 11.00 RQm Kalma met Marinus Voor berg; 11.30 Kamermuziek; 12.00 B.B. C.-Wireless Chorus; 12.15 Omroepor kest; 12.30 Weeroverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Nat. Reclasseringsdag; 13.20 JVlandolinata; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Geestelijke muziek uit de Baroktijd; 15.30 Mo derne Engelse componisten; 16.00 Voordracht; 16.50 Gr.pl.; 17.15 Swee- linck-kwartet; 17.45 Orgel; 18.15 An- dré Kostelanetz; 18.30 ,.De Javaanse Bijbel"; 18.45 Ned. Herv. Kerkkoor; 19.00 Nieuws en weeroverzicht; 19.15 De Koopvaardij; 19.45 Chr. Midden standsbond; 20.00 Nieuws; 20.15 Kon. Mil. Kapel; 20.45 De Vrede van Mun ster"; 21.30 Jonge mensen zingen geestelijke liederen; 22.00 Vragen aan voorbijgangers; 22.30 Negro Spiri tuals; 22.45 Avoqdoverdenking; 23.00 Niéuws; 23.15 George Gershwin Con cert; 23.45 Gr. pl. de f 3600 per jaai* met 5 procent van het basis bedrag en de verhoging van de garantielonen voor .gehuwden met f 200 per jaar worden opge nomen in de algemene maatrega1 van bestuur, welke de technische her ziening van !het Rijksbezoldigings- besluit zal bevatten Het is te verwachten, dat de Rege ring binnen afzienbare tijd definitie ve, voorstellen ter zake zullen be- reikep. Aan de; Kroon zal worden voorge steld hetcomplex van vorenstaande maatregelen te doen ingaan op 1 Jan. 1948, zodat, na verwezenlijking der voorstellen, in ve^e gevallen een herberekening der reeds uitbetaalde salarissen zal plaats vinden. Met kracht is de studie te hand be nomen, welke is vereist om te tco- men tot pensioen- voorziening voor de arbeidscontractanten. INSTELLING DEFENSIE- m commissie; Bij K.B. zijn de leger- en.vloot- commissie opgeheven. Tegelijkertijd is ingesteld een defensiecommissie die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de doeltreffendheid van de besteding, volgens de be staande wetten, der tot verzekering van weerbaarheid beschikbaar gestel de gelden en persoonlijke diensten. •LOONGRENS DER INVALIDITEITSWET Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend om de aanvangs loongrens van de invaliditeitswet te brengen van f 2000 op f 3000. De aanvangsloongrens der invali diteitswet van f 2000 is sedert het jaar 1029 ongewijzigd gebleven^ Het gevolg is dat de arbeider, die bij zijn indiensttreding onmiddellijk meer. meer dan f 2000 per jaar gaat ver dienen, niet verzekeringsplichtig is ingevo^e de invaliditeitswet, tenzij zijn loon vóór zijn 35-jarige leeftijd (art. 33 der' invaliditeitswet) alsnog benedeh f 2.000 pér jaar daalt en hij daardoor alsnog verzekeringsplichtig wordt. Uit de praktijk der Raden van Ar beid blijkt, dat vele arbeiders thans niet tot de verplichte verzekering kunnen worden toegelaten, omdat het jaarloon van de betrokken arbei ders méér dan f 2000 bedraagt. De minister -acht het dan ook wen selijk, de aanvangsloongrens van de invaliditeitswet van f 2000 te bren gen op f 3.000. HAAGSE S.D.'ER PLEEGDE WEERZINWEKKENDE MOORDEN. De Bijzondere Raad van Cassatie behandelde gistermórgen het .beroep J. M. van Croin de Planque uit 's-Gravenhage, die door het Bijzon der Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf was veroordeeld. De proc.-fiscaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Requirant, die van 1918 af ambte naar bij de scheepvaartinspectie was, kwam in 1942 bij de Haagse politie (o.a.è Documentatiedienst). In 1933 werd hij reeds lid van de N.S.B. In September 1944 ging hij over lar de S.D. In Arnhem en omge ving heeft hij in opdracht verschillen de personen vermoord. Vlak voor de capitulatie op 2 Mei gaf hij o.m. twee personen een nekschot, welke personen voor een kuil 'geknield moesten neerzitten. Zonder dat zelfs nagegaan werd wat de gevolgen van die schoten waren, werden zij in de kuil, waarin zij neervielen, begraven Requirant gaf toe, dat hij de dood straf eigenlijk dubbel en dwars ver dient en dat zijn optreden onmense lijk is geweest. Terwijl Dinsdag de omzet in aan delen weer boven 1 millioen gulden kwam met een totaal van 1.253.000 gld,vertoonde de efflectenmarkt ook gisteren over het algemeen weer een iets opgewekter stemming. Er viel e enlichte vraag te constateren en de ondertoon van de markt was zodanig, dat de hogere openings koersen ook in het verdere verloop behouden bleven en het slot kwam op een peil, dat enige punten hoger lag dan gisteren. De weekstaat van de Nederlandse Bank liet Dinsdag de min of meer gebruikelijke aanwas in Nde bankbiljettenomloop zien, aan het einde'van de maand., zodat hierin moeilijk een motief tot koersstijging kon worden gezien. Aan de andere kant stemt de wapenstilstand in Pa lestina tot enige geruststeRing, waardoor in lichte mate kopers in de markt werden gelokt. Toch bleef de affaire ook gisteren weer van be perkte aard. DISTRIBUTIENIEUWS1 6 t.m. 19 JUNI 1948. Elk der volgende bonoen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 421 melk 6 liter melk 423 melk 7 liter melk 426 vlees 100 gram vlees 427 vlees 300 gj'am vlees 428, 429 boter 250 gram. boter of marg. of 200 gr. vet 446 alg. 200 gram kaas of 250 gram korstl. kpas 448 alg1600 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juni). 449 alg400 gram brood of 1 rantsoen verm. e.d. 435- reserve 1200 gr^ brood (gel dig t.m. 12 Juni) 434, 437 res. 500 gram boter of marg. of 400 gram vet 438 reserve 400 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juni). BONKAARTEN KD, KE 806. 923 melk 12 liter melk 926, 927 vlees 100 gram vlees 928 boter 250 gram boter of marg. of 200 gr. vet 929 boter 125 gr. boter of mar garine of 100 gr. vet 946 alg100 gram kaas of 125 gr. korstl. kaas 1 948 alfl. 400 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juni) 949 alg400 gr. brood of 1 rantsoen verm. e.d. 935 reserve 400 gr. brood (gel dig t.m. 12 Juni) BONKAARTEN ZA, ZB ZC. ZD, ZE MD, MF, MG, MH 807. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook G.' Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op de B- en C-kaarten raken 'de bonnen 433 en 436 reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aangewezen. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A, B, C en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood méér worden aange wezen dan deze week, zodat per veertien dagen in totaal op de A- kaarten 3600, op. de B- kaar,ten 6000 op de C-kaarten 4400, op de D-kaar ten 2000 en op de E-kaarten 800 gr. brood verkrijgbaar is op de gewone broodbonnen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juni worden ge bruikt, met uitzondering van de bom nen voor melk, waarop eerst op Maandag 7 Juni a.s. mag worden ge kocht. BINNENLAND. Tot hoogleraar aan de nieuwe economische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam is be noemd dr F. L. van Muiswinkel, di recteur van het Econ. Instituut van de Middenstand te Den Haag. Hij zal bedrijfshuishoudiamde doceren. De gemeenteraad van Hilversuir heef{ een bedrag van f 50.000 be schikbaar gesteld voor de stichting van een kunsthal, naar ontwerp W. M. Dudok, ter ere van het 50-j. re geringsjubileum van -Koningin Wil- helmina. De verwoester van Putten, de Duitse officier Fullriede is veroor- tot VA jaar met aftrek. Ten voordele van verd. golden verzachtende om standigheden. De Apologetische Vereniging Petrus Canisius" heeft een andere patroon-heilige genomen: „St. Willi- brord. Tot voorzitter is gekozén dr J. Willebrands, directeur van het Philisophicum te Warmond. Prof. j. Prein werd benoemd tot erelid van „St. Willibrord". In dé Sarphatistraat te Amster dam is een 66-jarige wielrijder aan gereden en gedood. Een felle brand heeft gewoed i% hef cenfrum van de oude binnenstad van Zutphen. Twee winkelpanden zijn door hét vuur vernield. Een van de winkels was juist drie weken ge leden geheel gemoderniseerd. Tussen Frankrijk en Nederland is te Parijs een reis- en immigratie- erdrag getekend. In de eerste plaats heeft het verdrag betrekking"op de immigratie en vestiging van Neder landse boeren in Frankrijk. Verder zaL het uitwisselen van arbeiders tus sen'Frankrijk en Nederland worden bevorderd, terwijl - het bovendien mogelijk zal worden gemaakt om personen in een van beide landen voor een bepaalde periode te werk te stellen. STENJtA RAZIN Toen in 1941 de jonge schrijver Rogier van 'Aerde debuteerde met Kaïn, heb ik bij alle critiek uit gebracht op zijn vaak nog gebrek kige vormgeving veel in deze ro man geprezen. O.m. uitte ik mijn be wondering voor de grondige bestu dering van zijn stof, welke als basis diende voor de vrije schepping van zijn fantasie. Ook zijn nieuive ro man Stenka Razin, waarvan inmid dels reeds de tweede druk verscheen getuigt van grote eruditie, ja?in do cumentair opzicht is hij waarlijk ver bluffend te noemen. Stapels geschrif ten over deze tragische hetman der Donkozakken mt de zeventiende eeuw moet de auteur hebben door geworsteld en méér dan dat: de po litieke en godsdienstige situatie van die tijd., de literatuurgeschiedenis, de geographie en ethnographie. en nog veel andere gebieden van wetenschap eisten een naarstig- pnderzoek voor het procédé dat hier werd toege past. Alleen al het voorwoord, bij wijze van historische verantwoor ding, en de verklarende woorden lijst aan het einde van het boek leg gen er gètuigenis van af. En toch vraag ik mij af, waartoe dit alles, of beter gezegd: waartoe dit alles zó verwerkt, dat Stenka Razin -niet méér geworden is dan een natura listische roman van het slechtste soort? Ik leg in dit oordeel onge twijfeld de hoogste norm aan, de verwachting die Rogier van Aerde destijds met zijn Kaïn bij nuj zijn daarna verschenen „Bezet Gebied'' en „Stem in de Woestijn' las ik niet verplicht me ertoe. Een waarlijk grandioze conceptie van de stof mis ik hier, met hoeveel pathoS, bedenkelijk pathos moet ik helaas schrijven, het verhaal ook wordt voorgedragen. Het lijdt onder een documentaire rompslomp, een eta leren van wetenswaardigheden die, juist omdat ze zo opdringerig naar voren worden gebracht, tenslotte meermalen de twijfel doen rijzen aan de oprechtheid en authenticiteit ervan. Aldus leverde de romancier het tegenovergestelde van hetgeen hij zeker bedoelde, en de reden hier van is, dat hij meer op zijn intellect dan op z'n intuïtie vertrouwde. Doch aan de laatstewijze van kennen komt in de kunst nu eenmaal het primaat toe. Vormde de naturalistische werk wijze een belemmering voor de ar tistieke conceptie, ook de religieuze visie van. de auteur is erdoor in het gedrang geraakt. Kaïn was werkelijk een katholieke roman, Stenka Razin is dit niet. Ik bedoel hiermede dat het boek niet is geschreven vanuit een katholieke mentaliteit, welke een licht werpt op de tragedie van de held en het Russische volk. Want feiten geeft het en nog eensTeiten zelf psychologisch blijft de.auteur aan de oppervlakte feiten van on gehoorde wreedheid^ ontaarding, ver- dierlijking. Laat ik er onmiddellijk aan toevoegen dat Rogier vpn Aerde deze feiten kuis weergeeft, maar ook niet meer dan kuis, onaandoen lijk kuis met betrekking tot het ge vecht tussen goed en kwaad in iedere mensenziel. Bij Kaïn verge leken betekent dit een enorme ver vlakking. Erf ik weiger te aanvaar den dat deze uitbeelding van „de eersle en vreselijkste opstandeling", om met de anarchist Bakoenin te spreken, dieper begrip bijbrengt voor nöt mysterie Rusland van vandaag, zoals de aanbeveling van de roman het wil doen voorkomen. Of wij moesten verleerd hebben de geschie denis christelijk te duiden. Zeker vormt ook uit dit gezi^itspunt het despotisme van tsaar en staatskerk een niet te verwaarlozen factor, maar uiteindelijk is het toch de Wes terse ideologie welke zich thans in het Oostenwreekt. Ik ben mij ervan bewust ipet dit oordeel af te wijken van reeds ver schenen recensies op deze roman: het kan mij niet verhinderen tenslot te ook de stijl te diskwalificeren als rhetörisch, vermoeiend - en banaal. Een taaltje van „wie-doe-me-wat" deed de auteur niet oenmaal meer toekomerï aan .de zeldzame glans- plekken van Kaïn. O, ik weet, in de stijlloosheid van onze hedendaagse letterkunde wordt er proza van slech ter -gehalte gepleegd, en mijn scher pe critiek komt ook op dit stuk al leen weer voort uit mijn diepe te leurstelling. Want Rogier van Aerde kan schrijven, dat bewijst hij zelfs hier, maar hij is bezig zijn beste kansen te verspelen. Laat hij zich vóór alles bezinnen op de problemen der poëzie, opdat hij minder wopr- denrijk ^n bijgevolg naar een uit spraak van Hölderlin minder leeg zij. Een bedrieglijk succes mag hem niet verblinden. Het is juist daar om dat ik de feilen zo breed heb uitgemeten, alvorens de roman aan volwassen lezers aan te bevelen. P. Climacus Bayer O.F.M. VERLAGING RANTSOENWAARDE PAARDEVLEES. Zoals bekend, is destijds het rant soen paardevlees dat op een vleesbon van 100 gram verkrijgbaar was, vast gesteld op 150 gram, teneinde dc ver- koöp van' paardevlees ten opzichte van andere vleessoorten aantrekke lijk te maken. De verkoop van bevroren vlees en schapenvlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers een omzetver- mindering teweeg gebracht, waar te genover staat dat de omzetten van de paardeslagers sterk zijn gestegen. Voornamelijk in de provincie Noord- Holland hebben deze debiet-verschui- vingen ongewenste vormen aangeno men. Daar komt nog bij, dat de vraag van de paardeslagers zich voor namelijk t richt op vette paarden en soms zelfs op volwaardige werkpaar den, terwijl de feitelijke ,slachtpaar- den dikwijls nog blijven staan. Teneinde het nog verder scheef- trekken van normale verhoudingen te voorkomen, zal met ingang van Vrijdag 4 Juni de rantsoenwaarde paardevlees tot nader orde wor den verminderd. De nieuwe vlees-, bonnen geven per 100 gram vlees recht op het kopen Van 125 gram paardevlees. COÖP. CENTRALE BOEREN. LEENBANK (EINDHOVEN). In hetTdezer dagen verschenen jaar verslag over 1947 van de Coöperatie ve Boerenleenbank te Eindhoven wordt opgemerkt dat de netto-spaar- vorming bij de boerenleenbanken in 1947 van geringe omvang bleef. Het saldo van inlagen en terugbetalingen bedfoeg ongeveer 1 millioen. In cl. de rente over 1947 ten bedrage van ƒ9.5 millioen bedragen de spaargel den bij de aangesloten plaatselijke boerenleenbanken eind 1947 519.4 millioen tegen ƒ508.9 millioen einde 1946. Van de aan de boerenleenban ken toevertrouwde gelden was eind 1947 nog 34 pet. geblokkeerd (eind 1946: 47 pet.). Dé toenemende geldbehoefte van het agrarische bedrijfsleven in 1947 blijkt uit een stijging bij de boeren leenbanken van de post debiteuren met bijna 14 millioen. 1 De beschikbare middelen van de boerenleenbanken bij de Centrale Bank daalden van f 523 millioen ein de 1946- tot ƒ517 mülioen per 31 De cember 1947. -De beleggingen dezer gelden baarde toenemende zorgen. Meer en meer blijkt dat een behoor lijk rendement der beleggingen bij handhaving van het huidige rentepeil op de markt voor overheidsleningen op de duur slechts kan worden be reikt. indien volstaan zou kunnen worden met een belangrijke geringere graad van liquiditeit dan de Centrale Bank thans geboden acht. De post debiteuren der Centrale Bank steeg van 17 tot 24 millioen. Van de winst over 1947 ten bedra ge van rond .f518.000 (325.970) wordt nym ƒ501.000 (309.000) aan de re serves toegevoegd, waardoor deze stij gen tot bijna 9 millioen. Voor de viering van het vijftig-jarig jubileum van de Centrale Bank in 1949 werd een reserve van 100.000 gevormd. Het aantal aangesloten boerenleen banken bleef onveranderd 581. Eind 1947 stond een bedrag van 2,4 millioen uit aan hypothecair crediet tegen 2,2 millioen 'eind 1946. Meisjes gevraagd! Wij bedoelen geen leden voor onze clübs, want die z(jn er in overvloed, maar wij hebben gebrek aan jonge vrouwen,, die flink zijn en opgewekt en wat .voor een anr der over hebben. Van welke leeftijd zult U vragen. We( vanaf 18 jaar en ouder. Voor elke apnleg hebben wij werk. Meisjes, die spelleiding kunnen ge- vèn, naaicursussen en handenarbeid, toneel- en volksdansclubs enz. enz. Als er velen zijn, die iets willen gfc- ven van haar vrije tijd, dan behoeft het niet veel tijd te kosten. U zult ér geen spijt van hebben, het is heus geen saai werk, het is vol afwisseling en je hebt voor je zelf de voldoening een goed werk te doen. Komt u eens praten aan ons club huis: de Vrolijcke Ark (Pieterskerk- koorsteeg 15. Telefoon 23271. Zonder de medewerking van de ka tholieke tjonge vrouwen van Leiden gaat ons werk ten gronde. F. BERNEFELD, rector. KLOMPENMAKERSFABRIEKJE UITGEBRAND. Gistermiddag is brand uitgebroken in een Klompenmakei-sfabriekje van de heer G. D. J. O. Elfink, gelegen in de Waard, achter de Zijlsingel-jjtijn- kade. Deze werkplaats was onderge bracht in een complex van plm. 60 M. lengte, waarin ook andere bedrijven waren.ondergebracht. De brand ont stond doordat de heer E. enige drup pels terpetij n in de brandende kachel wilde werpen, maar bij vergissing benzine gebruikte. Onmiddellijk sloeg er een grote vlam uit en het vuur vond gretig voedsel in het rondom volop aanwezige brandbare materiaal. Niet minder dan 450 paar met synthe tische lak; geverfde Klompen, de in ventaris aan materiaal en gereed schappen gingep in.de vlammen op, terwijl het dak en de zolder mede verbrandden. De brandweer bluste het vuur irjet drie stralen. De bloemenhandelaar S. Nieuwen- burg, die ook een gedeelte van het complex bezette* kreeg voor 400 waterschade aan bloemen en piahten. NED. VER. E. H. B. O. De Ned. Ver. E. H. B. O., afd. Lei-- den, heeft gisteravond de diploma's uitgereikt aan de geslaagde candi dates Na ee*n kort welkomstwoord door voorzitter J. D. Slegtenhorst, werd in het bijzonder dank gebracht aan dr. J. van Dam voor zijn opleiding, aan de assistenten hem werden enkele boekwerken aangeboden! alsmede aan het dagelijks bestuur van de E. H. B. O.-Raad, de diverse afgevaardigden van 'de zusterver enigingen en de talrijk opgel^pmen belangstellenden. De uitreiking werd omlijst door het zeer geslaagde optreden van het Dubbelmannenkwaret „Sempre Avanti" onder leiding van de heer Joh. v. d. Broek en de acrobaten- groep de Sando's. Bij de diploma's werd de gebrui kelijke verbanddoos overhandigd. 50. En Dolly en Daniël tre den .binnen-. Ambrosius Truffel, die het gelukt was de nacht tevoren in de, ge- fangenis te worden opge sloten (vanwege die agent natuurlijk), liet hen bin nen met een, loper. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 38) Mijnheer Timm is toen doodsbleek geworden en onmiddeTijk vertrok ken. Ik heb Mieltje naar bed moeten brengen. Daar ligt ze nu nog en "Ail geen dokter en ook mij niet meer bij zich hebben." Het meisje liet haar hoofd op het tafelblad rusten. Ik stond op en ging naar bet venster. Graag had ik het hele geval als een tragi-comedie op gevat, maar ik kwam met mezelf niet tot klaarheid. Ondanks de arm; zalige redenentot verdenking, die tegen Timm getuigden, wist ik niet wat ik van hem, denken moest. Timm was nu drie jaar bij me in dienst geweest. Een knecht met de deugden en gebreken dergelijke lieden eigen. Zijn manieren kende ik precies, zijn ziel kende ik hoege naamd niet. Heren en knechten heb1- ben altijd maskers voor, als ze te genover .elkaar staan. Dat bemerkte ik eerst nu. Balthassar was zeker geen domme boer; hij bezat meer mensenkennis dan ik; hij koesterde \erdenking tegen Timm; wat voor belangrijks kon ik er tegen inbren gen? Terwijl ik zo piekerend voor het venster stond, trad Balthassar het vertrek binen. „Ach... bent u hier? En... wie is dat. Mieltje of Maaltje?" Het' meisje stond op, bedekte het gezicht met haar handen en verliet het vertrek. „Wat zullen we nu hebben?" „Mijnheer Balthassar, ik stel u voor even met me op te lopen. Ik heb iets gewichtigs niet u te bespre ken." Nog vóór ik met Balthassar- het vertrek had kunnen verlaten, werd de deur opengesmetdVi en een ware Nemesis verscheen in de gestalte van het doodzieke en plotseling op gestane Mieltje. O, welk een toneel! Het anders zo schuchtere, preutse meisje was in nachttoilet en ongefriseerd. ,Een lan ge vlecht bungelde op haar rug, haar voeten in vilten pantoffels. Jamme rend -liep Maaltje achter haar zuster aan. „O, ze heeft haar verstand verlo ren... ze is krankzinnig geworden... ze lqopt in haar onderrok en nacht jak bij de heren binnen! Mieltje, Mieltje, kom tot jezelf, ga terug!" Zij trok haar terug, vocht met haar maar Mieltje liet zich niet uit de ka mer trekken. „Laat me los! Ik moet spreken! Met hem daar! Dadelijk!" Zij zwaai de een krant in haar hand en schreeuwde: „Wie heeft Bianca vermoord? Wie vraag ik! Mijnheer Timm soms? Jij ezel, jij...*jij onnozele hals... jij lummel!" „Pardon!" zei de verraste Balthas sar ijzig, „wat vermeet u zich?"' „Wat heb jij je veriheten, schurk! Jij hebt mijnheer Timm verdacht... mijn... lieve verloofde! Terwijl het de oude Krügel is geweest... hier staat het! En nu is hij -weg. Nu -is mijn verloofde vertrokken!" Zij zonk op ben stoel neer en snikte hartverscheurend. Balthassar stond stram voor haar. „Juffrouw Emilia Stenzei!" zei hij koel en afgemeten, „mijn redenen tot verdenking van de knecht Timm zijn door dit krantenbericht geenszins aan 't wankelen gebracht. Voor de zware beledigingen, die u zo juist tegen mij hebt uitgebraakt, zal ik u niet ge rechtelijk vervolgen, maar ze ge heel aan uw overspannen toestand toeschrijven. Voof het óverige Nheb ik natuurlijk met u en dit buis voor altijd afgedaan. Mijnheer. Huber tus, ik ga; ik wens in deze hqogfit on gepaste situatie niet langer te ver toeven." Dat was schoon en trots gesproken en schoon, trots en opgericht verliet mijnheer Balthassar het huis. Ik zelf wist het eerste ogenblik niet wat ik doen moest; pas toen ook het anders zo duifzachte Maaltje plotse ling in een blazende kat veranderde haar zuster met verwijten overstelpte en haar voorhield, dat zij zich in haar schaamteloze kledij (onderrok, nacht jak en loshangende vlecht) in tegen woordigheid van heren 'had gewaagd en hem haar allerliefsten mijn heer Balthassar voor ai tijd en eeuwig had weggejaagd, voelde ik, dat mijn aanwezigheid bij deze .zus terlijke gedacht'enwisseling overbo dig was, en ontsnapte ik doof de deur. 'n Honderd schreden verder stond Balthassar me op te wachten. „Wat zegt Goethe?"' bromde hij. „Dan worden vrouwen hyena's!" „Zeer juist!" zeide ik, meer niet. Want het zoete geheim, dat Maaltje van' hem hield, wilde ik voor een betere gelegenheid bewaren. DERTIENDE HOOFDSTUK Sedert enige weken heb ik mijn aantekeningen niet voortgezet. Ik ge loof, dat ik er te lui voor ben ge weest. Reeds op school stonden ge durende de zomer mijn handen steeds verkeerd en moest ik in de koelère maanden proberen in te halen, wat ik gedurende de warmere verwaarloosd had. De zomer maakte een dromer van me. Ik kan uren lang aan de zoom van het woud liggen turen naar de Witte wokken, die langs het blauw van de hemel glijden. Het zijn witte schepen, door een onzichtbare be manning bestuurd. Hun lading zijn de wensen en verlangens der men'sen de jubelkreten en jammerklachten die omhoogstegen, de tranen van vreugde en dróefenis die vervluch tigden, de eenzame gedachten en laatste herinneringen, die zich als drenkelingen aan hun boorden vast klampten. Dat vaart .dan alles, óver Gods blauwen oceaan, tot het ge heel in het avond-rood verbrandt. Daarop volgt de nacht. Dat weet wel ieder: dat het woud het prototype' is van de gothische kathedraal met haar opwaart rijzen de zuilen, haar geheimzinnig sche merlicht, haar vochtige koelte en donkere ramen... Het is mij. onmogelijk, in het woud vrolijk te zijn; het is me dan te moe de alsof er in een stille kerk gepraat wordt. §erst als ik de weiden of zonnige hellingen nader, ontspant zich in mijn binnenste iets als een druk, en kan ik lachen en overmoe dig zijn als een boer, die na de kerk een herberg binnengaat. De oogsttijd is begonnen. Balthas sar is de ha'e dag op het land. Ik ben als altijd werkeloos. Eens, toen een onweer dreigde, heb ik bij onze buurman de oogst helpen binnen halen. Ik heb twee wagens rogge op geladen. Met een grote vork moest ik de garven op een hogrf wagen.rei- ken. De vólgende dag kon ik me nauwelijks meer verroeren van de spierpijn en zaten mijn hapden vol blaren. Vrouw Ejturz heeft me, geloof ik, heimelijk staan uitlachen. Daar komt nog bij, dat het schepsel zelf geen hand bij het oogsten uitsteekt. Zij wacfit 'tot er ergens een land af- geoogst is, dan gaat ze aren verza melen en trekt er zich volstrekt niets van aan, dat ze weer bij mij in dienst is. Halve dagen lang is ze verdwenen. Maar wie moet haar uit veteren? ik bedank er voor. Dan help ik nog liever rogge opladen. Tegen de herfst zal vrouw Sturz me het verzamelde waarschijnlijk tegen een flink prijsje als kippenvoer ver kopen. Dat mag ze! Welke sterve ling houdt er niet zo'n bijverdienste op na? En de bijverdienste van vrouw Sturz is vrij armzalig. Ik heb een nieuwe knecht. Hetis een bleke vent met een vervelende tronie. Vaak Verlang ik naar Timm terug. Die was zelf snog interessant als je je over hem ergerde. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2