Plannen voor woningbouw in 1948 RECHTZAKEN Opening Houtwarenbeurs in de Stadsgehoorzaal DINSDAG 1 JUNI 1948 DE LEIDSE COURAN i PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Het loopt nog steeds niet vlot De Raad der gemeente Leiden kwam gisteren in openbare verga- lering' bijeen. Afwezig: de heren D. A. van Dijk, Goslings en Kortmann. De voorzitter herdacht het overlij den van ir. A. M. de Blaauw, oud-di recteur van Gemeentewerken, waar na de heren G. Hordijk en J. W. Eigeman resp. de eed en de belofte aflegden. Aan de orde was hierna de benoe ming van commissie-leden in de va- cature-Cats. de De heer Woudstra (Prot.) legde de verklaring af, dat zo lang de C.P.N. instemming blijft betuigen met dc gebeurtenissen in Oost-Europa, zp lang de comm. raadsfractie de hou ding, welke door de heer Knuttel te genover de niet-comm. raadsleden wordt aangenom niet desavoueert, de Prot. raadsfractie het niet nodig vindt aan de comm. fractie meer in vloed toe te staan, dan haar recn- tens toekomt. De heer Vos V.V.D.) sloot zich Lij deze verklaring aan. De heer Knuttel (comm.) noemde deze verklaring een inbreuk op cie democratie en hield een langdurig betoog over de weldaden van het rode bewind in Tsjecho-Slowakije. Spr. begreep niet, waarom men nu zulke verklaringen gaat afleggen, ter wijl de comm. partij reeds zovele ja ren bestaat. In 't bijzonder keerde spr. zich tegen de vroegere beschou wingen van de heer D. A. van Dijk (P. v. d. A.), welke hij „belachelijk" en „verzinsels van de infaamste soort" noemde. Irt de commissie voor de straf verordeningen (vacature-Cats) werd benoemd de heer Knol (Prot. Chr.) (18). Op de heer Piena (P.v.d.A.) 11 St., op de" heer Eigeman (C.P.) 5 si. In de .commissie van fabricage (vacature-Cats) werd benoemd de heer Hendriks (Prot. Chr.) (18). Op de heer Riedel (P. v. d. A.) 11 st., op de heer Eigeman 5 st. In de commissie voor het Open baar Slachthuis (vacature-Ballce- stein en Cats) werden benoemd de heren Hordijk (Prot. Chr.) (28), Vos' (Vrijheid én Democratie), (20). Ver der waren uitgebracht op de heer Eigeman 5 stemmen. In de commissie voor de Markt- en Havendienst vacature-Balkestein) werd benoemd de heer Hordijk (Prot. Chr) -'(29). Tot leden v.an dè commissie van Toezicht op de Gem. Werkplaats werden benoemd uit de Raad de he-' ren Robbers en v. Weerlee, en buiten de leden van de Raad de heren J. A. Valk en W. A. Jacobs. Tot directeur van de Gem. Werk plaats werd_benóemd de heer H. Bas- sie met alg.' st. Op het voorstel: te verklaren, dat uitbreiding van de Avond-teken- school van de Ned. R.K. Volksbond met een cursus voor de edelmetaal- bedrijven nodig is, maakte de heer Knuttel (Comm.) aanmerking. Op die wijze komt er weer een tak van het bedrijfsleven, waarin de Kath. een voorsprong hebben. Van niet- Kath. zijde is men hier weer zeei duidelijk tekort geschoten. Weth. Van Schaik lichtte toe, dat dc behoefte aan uitbreiding van be doelde school is voortgekomen uit 't bedrijfsleven. Het voorstel werd daarna z.h.st. goedgekeurd. Nieuwere ideeën over school- kindér^oeding. Het voorstel tot verienen van een subsidie aan de Ver. voor School- kinderkleding en Schoolkindervoe ding deed de heemAalders (K.V.P.) vragen, waarom de voeding is opge dragen aan de gestichten Endegeest enz., die aldus de Leidse bedrijven beconcurreren, temeer omdat de ge stichten toch reeds werken met ver lies en dus de prijs willekeurig kun- HAAGSE POLITIERECHTER. In de nood.,De kapper J. H. S. Ie Leiden zat in de nood; hij werd be dreigd met afsnijden van electr. stroom en hij moest toch werken. Toen had hij de oplossing gezocht in het clandestien draadje buiten de meter om, doch dit werd ontdekt, zodat hij wegens diefstal van electr, energie terecht stond, en de officier twee weken gevangenisstraf eiste, omdat, dergelijke dingen streng te gengegaan moeten worden. In ver band echter met bijzondere omstan digheden, legde de rechter 50 boe te of 25 dagen hechtenis en voor waardelijk een maand gevangenis straf op. Herrie bij dc tram. Er was herrie geweest bij de tram te Leiden, om dat de bollenhandelaar A. van H. op verboden terrein in de tram wilde stappen, hetgeen de conducteur had verhinderd. Toen sloeg van H. er op los, voor welk bedrijf de officier te gen hem 50 boete of 25 dagen, hechtenis eiste, hoeweel hij 'vond dat eigenlijk gevangenisstraf op zijn "plaats is. Verdachte meende echter dat hij onbillijk was behandeld, om dat anderen wel mochten instappen.- In elk geval had hij niet mogen mis handelen. En daarom legde de rech ter 40 boete of 20 dagen hechte nis op. nen bepalen, omdat het verlies toch door de gemeente wordt bijgepast. Spr. informeerde, hoe de prijsbepa ling tot stand was gekomen en of de Leidse industrie dit jaar nog kans heèft de levering te krijgen. De heer A. van Dijk (K.V.P.) had bezwaar, dat de noodlijdende kinde ren bij de school-voeding uit hun dagelijks milieu worden gehaald. Spr. wenste overleg met het bestuur, in hoeverre een andere wijze van hulp verlening aan het misdeelde school kind mogelijk is. Spr. -deed een voor stel in die zin. Spr. deed ook de sug gestie aan de hand de misdeelde kin deren te doen aanzitten aan maaltij den in andere gezinnen. De heer Hendriks (Prot.) vroeg in lichtingen over wie de aard van de spijzen bepaalt. De heer Woudstra (Prot.) ondersteunde het voorstel- Van Dijk. Spr. merkte op, dat de burgerij wat meer daadwerkelijke belangstelling voor deze kindervoe ding behoorde te tonen. Van Weizen (comm.) koestert wan trouwen in de bedoelingen van het voorstel-Van Dijk. Mevr. Braggaar-de Does (P. v. d. A.) zag in de suggestie van de-heer Van Dijk een poging de Vereniging van Schoolkindervoeding te doen verdwij nen.'De kinderen in gezinnen plaat sen gaat slechts voor een tijdje goed. Spr. vraagt zich af, of de normen, welke worden aangelegd, vóór een kind in aanmerking komt voor hujp, niet herzien dienen te worden. De heer Keq (P.v.d.A.) gispte dat dhr Van Dijk, onverwacht met een voor stel komt, zonder dat de raadsleden daarvan te voren kennis konden ne men Spr. acht het daarom niet ge schikt voor bespreking. Wethouder Van Schaik prees de vereniging als een zeer verdienste lijke. Na de herrijzenis der vereni ging na de oorlog is zij door de ge stichten Endegeest uit een impasse geholpen, en dat tegen de kostende prijs. De voeding wordt niet imeer verstrekt in de scholen, maar in een afzonderlijk lokaal aan de Pieters kerkgracht. Spr zou er alleszins vóór zijn de voeding in gezinnen te ver strekken. Dit is allerminst een nieuwe gedachte; naar een dergelijke ojVossing is reeds 20 jaar gezocht. Maar -een goede regeling is niet ge vonden. Spr. heeft geen bezwaar te gen hernieuwd overleg met de ver eniging. De heer A. van Dijk (K.V.P.) licht te toe, dat zijn voorstel geen 'beslis sing doch slechts overleg vraagt in- •zak§ de schoolkindervoeding. Na nog enige bespreking werd het voorstel-Van Dijk in prae-advies ge nomen en het voorstel van B en W z.h.st. aangenomen. Bij het voorstel gelden beschik baar te stellen voor een rioolpomp maakte de heer Knol aanmerking, dat de afschrijving was vastgesteld een periode van 20 jaar; welke •fabrikant doet dat nu? De heer Rie del was het met de heer Knol volko men eens. Na verdediging door weth. Jongeleen werd het voorstel aange nomen. Bij het voorstel verbetering sport terrein na'bij de Lucas van Leyden- straat vond de heer A. v. Dijk (KVP) het niet zakelijk dat niet tegelijker tijd de huur w'as vastgesteld. Weth. Van Schaik gaf een toelichting, de heer Van Dijk repliceerde en toen werd het voorstel aangenomen. De ingeperkte woningbouw De toelichting bij het voorste.1 straataanleg achter de Herensingel vond de heer Hendriks (Prot. Chr.) niet duidêlijk. De heer van Iterson (Prot. Chr.) belichtte, dat thans van hoger hand inperking van de wijdse straatplannen is opgelegd. Spr. waar schuwde nogmaals voor de z.i. tc brede plannen zoals „Zuid-West". Er gaat slechts tijd mee verloren voor de woningbouw, als de plannen van ho gerhand gewijzigd moeten worden. Ook de heren Van Weizen (CPN), SchüPer (P. v. d. A.) en Lombert (KVP) voerden over dit punt het woord. De laatste spreker vond, het ergste, dat de inhoud vari het wo- bingstype ingekrompen moetworden en lagere bouw moet worden toege past. Is bij de wijziging der onder hevige plannen niet sprake van een zekere sabotage omdat de architect bij een óverheids-instantle niet wild is? Weth. Jongeleen antwoordde, dat deze straataanleg geen oorzaak is, dat we achterop-komen met de woning bouw. Als het met de bouw der 103 woningen „zeer stroef" is gegaan spr. heeft er geen ander woord voor dan ging het niet om de grond- maar om de bouwprijs. Spr. betreur de eveneens .de teruggang in de wo ningbouwvoorschriften. Spr. heeft zich in Den Haag tot het uiterste ge weerd, maar het ging over de vraag niet of wel bouwen. Natuurlijk zullen we, gezien de grondpolitiek van nu, wel terug moeten met onze plarinen, ook in Zuid-West. Spr. heeft niet zo zeer tegen boven- en benedenwonin gen maar tegen het voorschrift, dat op de, plattegrond van een ééngezins woning een boven- en benedenwo ning moet worden gezet. Het is niet de 'bedoaMng van het college breedte van tie straten te wijzigen. Echter moeten nu op een terrein voor 229 woningen 285 woningen 7 winkelhuizen worden gebouwd. Met drie-lagen-bouw wordt veel grond gewonnen, maar het worden woningen voor zeer kleine gezinnen hoogtens twee kinderen. Of de heer Lombert met zijn vraag gelijk heeft, is op 't ogenblik niet te bepalen. Wel is het zo, dat, als je de brutaliteit hebt er een zelfstandige mening op aan te houden, het bij sommige men sen niet in de smaak valt. Er wordt gerepliceerd. In tweede instantie sprekend, zei de wethouder, dat het college over weegt, de Raad op korte termijn bij een te roepen ter goedkeuring van wonngbouwplannen. Spr. heeft zijnerzijds aVes gedaan om de plan nen van Leiden te bespoedigen. Spr. staat volledig achter de architect Buurman. Na vele hamerpunten kwam in be handeling de wijziging van de ver makelijkheidsbelasting voor biosco pen. De heer Van Weizen (comm.) vroeg, of er overeenstemming t.o.a. was bij belanghebbende. Na enig over en we-ergepraat, werd de verordening goedgekeurd. Het prae-advies over de Leidse kermis-gastcn en het regeringsjubi leum ontlokte de heer A. v. Dijk (K.V.PO enige opmerkingen. Spr. as allerminst tevreden gesteld. Interpellatie inzake de woning bouw Hierna kwam in behandeling de in terpellatie Wilmer inzake de woning bouw Interpellant zeide, dat de bedoeling van deze interpellatie is, klaar licht te werpen op de vraag: hoe staat het in Leiden nu met de woningbouw. In 1947-was het daarmee droevig ge>- steld. Als het in 1948 wat spr vreest ook weer slecht gaat verlo pen, wil spr. de oorzaken daarvan bloot gelegd zien. 0 Wat er in 1948 gebouwd kan worden. Weth. Jongeleen deelde mede, dat het richt-contingent voor 1948 is vastgesteld op 390. Daarvan moeten de 103 woningen worden afgetrokken die in 1947 niet gebouwd zijn, zodat we een toewijzing hebben van 287 woningen. De plannen zijn in Fe bruari ingedend; de goedkeuring kan ieder ogenblik worden verwacht. Hoe staat het na het drama in 1947- met de plannen 1948. De toewijzing, als medegedeeld, kan door B en W niet worden aanvaard. Ofschoon de fout van het uitstel van de bouw in 1947 niet lag bij het Leids gemeen tebestuur, worden de 103 woningen bij het contigent 1948 geteld, omdat zij in October 1947 nog niet in aan bouw waren. Hoe fijn de plannen voor 1948? In Februari zijn de vol gende plannen ingediend 229 wonin gen in plan Noord, 160 woningen in de Meerburgerpo.1der, 31 in ratio- bouw naast plan-Noord. Particuliere bouwers zouden vóór het plan-Meer burg gaan, omdat er ook. grote be hoefte is aan middenstands-woningen Er is toen een plan gemaakt door de LeidseBouwkring voor 62 wonin gen bij de Tomatenstraat, plus enkele kleinere -plannen: 15 Burggravenlaan 9 Houtlaan, 8 de Gijselaarstraat, 5 Verdamstraat, 4 de Gijselaarstraat. Deze# plannen zijn alle besproken met de Wederopbouw, doch later bleek er weinig goeds aan te zijn, noch aan het plan-Buurman voor de noch aan het plan-Landman voor de 160 woningen. De toestand noemde spr. niet-rooskleurig. Daar komt nu bij de grondprijs, welke thans door enkele wijzigingen is teruggebracht tot 450,Het plan 292 woningen is opnieuw gewijzigd Ingediend. Spr. verwacht deze of volgen4e week hierop de beslissing. Spr. hoopt, dat het genade zal vin den in Den Haag en tot aanbeste ding kan worden overgégaan. Plan nen zijn thans ingediend voor 518 woningen (als men rekening houdt met de vermeerdering: 626). Reeds zijn besprekingen gaande met woningbouwverenigingen over woningbouw in 1949. Om de plan nen te bespoedigen heeft spr. goed gevonden, dat een tekenaar van Ge meentewerken de heer Buurman bijstaat, aangezien er een. grote schaarste is aan technisch personeel. voor 1947 is op tijd in Den Haag in gediend. Er zijn op het departement schromelijke fouten gemaakt, ook óp technisch gebied. Het te laat ko men van de 103 woningen is, vol gens spr.. uitsluitend te wijten aan „stommiteit" op het departement. De heer Schüller (P. v. d. A.) sprak ook onomwonden uit, dat de vertraging Van de Leidse bouw te wijten is aan Den Haag, en niet van het Leids gemeentebestuur of aan de architect. Een openbaar woord van afkeuring spreekt spr. uit tegen de directie van de wederopbouw in Den - Haag# Weth. Jongeleen herhaalde, dat hij op zakelijke gronden voorstander is van particuliere woningbouw. Het is échter spijtig, dat ook van de parti culiere woningbouw, in November opgezet, nog niets is tot stand geko men. Leiden is waarlijk niet de eni ge gemeente, waar een achterstand is. Plannen voor 2 of 3 jaren hebben bezwaren, omdat de richtlijnen tel kens wijzigen. Er is veel critiek ge uit op Den Haag. Van de andere kant moeten we niet vergeten, dat de regering voor zeer grote moei lijkheden zit, met name wat de ma terialen betreft. De heer A. van Dijk (K.V.P.) had gehoopt de oorzaak te zullen verne men van de achterstand. Spr. trekt de conclusie, dat het de tegenwer king is van Den Haag. Daarom wil spr. hebben, dat de Raad zich met een adres wendt tot de minister. De heer Wilmer achtte de gevoer- Wat zou toch de oorzaak zijn', De heer Wilmer verheugde zich er over, dat er nu reeds plannen wor den gemaakt voor 1949. Zo moet het gaan. Er moeten 2- of 3-jaren-plan- nen zijn. We moeten vóór zijn en gereed, als de toewijzingen komen. Spr. constateert, dat we in zekere zin 103 woningen verloren hebben. Hadden we de «resterende 287 wo ningen in 1948 maar in aanbouw, Verzucht spr. Maar er zijn wéér zo vele moeilijkheden. Wat zou toch de oorzaak zijn, dat het wéér zo stroef loopt? In Februari zijn de plannen ingediend en thans zijn we nog aan het praten, praten, praten.. Spr. wil volkomen openhartig zijn. Met alle respect voor de activiteit van de wethouder, welke moeilijk ge ëvenaard en nog moeilijker over troffen kan worden, vraagt spr. zich af, of het niet gewenst is, dat het gehele college van B. en W. zich deze zaak fot de zijne maakt en op de bres springt en het voeren van onderhandelingen niet aan wethou der Jongeleen alleen overlaat. Spr. heeft alle respect voor de wethou der, maar deze zelf zal het met hem eens zijn: het resultaat van zijn ac tiviteit is niet bevredigend. De heer Vos (V.V.D.) zag de schuld van deze tegenslag in de bureau cratie in Den Haag. Spr. bepleitte eveneens, dat het college zich tot Den Haag wendt. Spr. vreest, dat, als het zo doorgaat, er in Qctober weer niet met bouwen kan worden begonnen, hetgeen dan weer in 1949 moet wordeningehaald. De heer Iterson (Prot.) wenst slechts te' weten, hoe de vergelijking uitvalt van Leiden met andere ge meenten. De heer Riedel (P. v. d. A on derstreept deze woorden. De heer van Weizen (Comm.) vond* evenzeer de gang van zaken met de woningbouw in het gehele land onbevredigend. De heer Hendriks (Prot.) bepleit te meerdere aanmoediging van het particulier initiatief. Spr. gaf semi- permanente bouw in overweging. In ratio'bouw zag spr. niet veel heil. Spr. critiseerde de bemoeienissen van het departement. De heer Lombert (K.V.P.) merkt op, dat .er geen sprake is van schuld bij de gemeente Leiden. Het plan de discussie nuttjg om Se door B. en W. aan de Raad (en aan de bur gerij) verstrekte mededelingen en om enkele uit de Raad aan B. en W. gegeven wenken. Spr. meent, dat er méér intens overleg moet plaats hebben tussen'het college van B. en W. en het departement; dat meer en vooral ook tijdig overleg nuttig ef fect kan hebben. De heer Key (P. v. d- A.) ontving bij de rondvraag de mededeling, dat de verbouwing van het Diaconessen- huis is goedgekeurd. De heer Frohwein (V.V.D. vraagt of B. en W. aan de Communistische Partij Burcht en Stadsgehoorzaal verhuren voor verkiezingsdoelein den, waarop de burgemeester ant woordt, dat B. en W. de Burcht aan de C- P. voor dat doel hebben ver huurd. LUIGI FORT IN LEIDEN De bekende tenor Luigi Fort, die voor de oorlog vele jaren achtereen bij de Opera ItaMana in Nederland is opgetreden en door zijn bijzonder innemende zangkunst een grote scha re bewonderaars heeft gemaakt, is na een onderbreking van tien jaren wederom in ons land. Op Woensdagavond 9 Juni a.s. zal hij optreden in de Stadsgehoorzaal van Leiden en tezamëfi met de even eens bekende artisten Diana Micelli, Mario Bolaffio en de beroemde bas Eraldo Coda tal van beroemde ope ra-fragmenten uit het Italiaanse I „bei-canto" ten gehore brengen. [}E STADSGEHOORZAAL te Leiden staat deze week in het teken van •-'het ambacht. De vakgroep Houtwaren n.l. heeft een tentoonstelling gearrangeerd van ambachtsproducten. Over dit ambacht zegt dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur v. d. middenstdnd bij het Ministerie van Economische Zaken in een voorwoord tot het programma van deze beurs o.m.: „In het verleden heeft het hand werk zich vaak bescheiden op de achtergrond gehouden en hoewel, naar men zegt, bescheidenheid een deugd is, vormt zij ook wel een belem mering voor de ontplooiing der za ken. Het is een typisch kenmerk van het ambacht, dat de handswerkman niet werkt voor de opén markt doch in het bijzonder op bestelling van zijn klanten. Doordat hij doorgaans niet over voorraden beschikt, zijn de mo gelijkheden van etaleren en andere moderne reclame-methoden voor hen afgesloten. Echter blijft één kans voor hen open en dat is de samenwer king met vakgenoten. Daarom is het nuttig, dat de Vakgroep deze zaak heeft aangepakt en dat de verschillende houtbewerkers hier gezamen lijk een beeld geven van hun kunnen." Een initiatief tot verheffing van het ambacht Zo is het inderdaad. Men ziet hier het kleinbedrijf, het specifieke am bacht in al zijn grootheid. Dit speci fieke ambacht moet weer bezieling krijgen. Er is nog teveel confectie, de kern -van het ambacht moet weer terugkeren en door collegiale uitwis seling van gedachtën en van vond sten moet men weer komen tot ver heffing van het ambacht. Daaruit ten slotte toch moeten de werkers weer komen voor de industrie, die slechts aan vakbekwame mensen behoefte heeft. Door deze tentoonstelling nu 'wil men trachten het ambacht weer plaats te hergeven in de maat schappij, waarop zij recht heeft en we geloven, dat deze tentoonstelling daartoe een stap in de goede rich ting is. De officiële opening. Hedenmorgen te half elf vond de officiële opening van de tentoon- stelling plaats. Genodigden en stand houders waren daartoe in de recep tiekamers bijeengekomen. Onder -hen merkten we ö.m. op weth. J. C. v. Schaik, loco-burgemeester, namens het gemeentebestuur, de heer J. G. J. Verhey van Wijk namens de K. K., de heer F. Mewese uit Den Bosch, voorz. van de vakgroep hout waren, mr. J. Overmaas uit Den j, secretaris van de bedrijfsgroep, dr. J. P. Duyverman, alg. sec'r.-penn. van de Ver. Ned. Fabrikaat, enz. De heer J. v. d. Bosch, voorzitter van het district Zuid-Holland in de Vakgroep Houtwaren, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de genodigden. Het was de bedoeling volgens spr., om met deze tentoon- ling een kernachtig begrip te doeir ontstaan omtrent het bedrijf, om te komen tot meer samenwerking on derling en om de gedachte in de waarde van het bedrijf naar buiten uit te dragen. De* loco-burgemeester, weth. J. C. v. Schaik, noemde deze tentoonstel ling een experiment, waaraan als bij elk onbekend ondernemen enig ri sico is verbonden. Wat men op, cfeze tentoonsteling te zien zal krijgen, is met zoveel ondernemingslust opge zet, dat dit experiment zeker moet slagen. De opzet is geweest de verschil lende ondernemers in de vakgroep houtwaren de gelegenheid te geven hun producten voor het forum van het publiek te brengen, in de eerste plaats van de middenstand, die hier op deze tentoonstelingsbeurs kan zien, wat het houtwarenbedrijf voort brengt. Uit deze tentoonstelling blijkt ge heel de liefde voor het vak, het am bacht en spr. uitte de wens, dat hier door meer waardering voor het am bacht zou ontstaan. Daaraan toch is veel gelegen. En ïout achtte spr. het te menen, dat iemand, die zich allgen aan 'het ambacht wijdt, geen volwaardig in tellectueel zou zijn. Uit het goed ver zorgde ambacht toch spreekt duide lijk het verstand, het vernuft. Ook in internationaal opzicht is dit van groot belang, want in technisch op zicht ligt hierin voor ons volk een grote kans. Ons Nederlandse volk 'zal in de toekomst voor ambacht en techniek een belangrijk grote? aan tal mensen moeten opleiden dan tot heden het geval was. Spr. verduide lijkte zulks aan de hand van cijfers met de ambachtsopleiding in het bui tenland. Daarom dienen de bakens verzet gn moet er meer aandacht en interesse gekwpekt worden voor het ambachts- en nijverheidsonder wijs. Spr. hoopte, dat deze tentoonstel ling van zich laat uitstralen een stre ven in de goede richting en dat zij succes moge hebben. Hierna t begaven de aanwezigen zich naar de grote zaal, waartoe de toegang door een papieren gordijn was afgesloten, dat door weth. J. C. v. Schaik werd vaneen gescheurd als symbolische opening der expositie. Na een rondgang over de expositie, waar de aanwezigen met veel be langstelling kennis namen van het geen tentoongesteld is, kwam men terug in dé receptiekamer. Daar werd het woord gevoerd door de heer F. Mewese uit 's-Her- togenbosch, voorzitter van de vak groep Houtwaren, die zijn grote waardering uitsprak voor hetgeen hier is tot stand gebracht. Daarna sprak mr. J. Overmaas als secreta ris van de bedrijfsgroep .houtverwer kende ambachten, mede uit naam van de voorzitter, die verhinderd was. Hij zeide, dat de gestelde ver wachtingen waren overtroffen, uitte een gelukwens met de opzet en juich te het initiatief van harte toe. ZESTIGJARIG ZAKENJUBILEUM. Gisteren herdacht de heer J. C. van den Bos het zestigjarg bestaan van zijn café, annex slijterij in het perceel Korte Maré 4, we.'ke werd opgericht op 30 Mei 1883. Maar niet alleen de heer v. d. Bos, ook zijn echtgenote en in niet mindere mate haar moeder, mevr. de wed. J. C. Hoogeveenvan Duuren, waren me de de vooraanstaande figuren bij dit jubileum. Of is het geen voorrecht te noemen, dat de thans 87-jurige mevr. de wed. Hoogeveen dit feest kon meevieren? Dertig jaar, op 4 maanden na „zat" zij in de zaak en wat „zitten" betekent weet ieder insider in zulk bedrijf en thans smaakt zij het genoegen, da; haai schoonzoon, die dertig jaar pius 4 maanden de zaak op uit-3'.ekende wij ze behartigt, het diamanten bestaans- feest op zijn naam mocht brengen. Twee mensenleeftijden zag men hier verenigd en nog dagelijks weet de „oude mevroüw" van haar meeleven lijk te geven. Wat het v/onder, dat talrijk ve.'en gisteren van hun belangstelling en sympathie bij dit jubileum deden blijken? Vrienden en oekende»;, ver tegenwoordigers en andere zaken relaties boden als om strijd hun ge lukwensen aan. De collega's, o. m vertegenwoordigers van de Ver van Slijters, afd. Horeca, zomede die van de bedienden-organisatie „St. An- tonius" lieten zich mede niec onbe tuigd en zelfs zagen we nog verte genwoordigers van de Mannenzang- vereeniging „K. na A.'", die vroeger de gewoonte hadden na de repetitie nog even een gezellig uurtje daar door te brengen. Dan waren er ver schillende buurtbewoners, die van hun belangstelling deden blijken en een schat van bloemen vrolijkte- het geheel op. Gisteravond was het opnieuw feest want toen kwamen een aantalpun ten, waaronder enkele, die mevr. de Wed. Hoogeveen zelf hadden „mee gemaakt" om hun gelukwensen aan te bieden, hetgeen zij vergezel i de den gaan met de aanbieding van een electrische klok, dit zeker opdat zij voortaan zeker zullen zijn van hun tijd en het sluitingsuur.... Hoe het zij, uit alles bleek de LAATSTE BERICHTEN 'DE KABINETSWIJZIGING IN DJOGJA. Hedenmorgen heeft de republi keinse minister van voorlichting, Mo hammad Natsir, tegenover Aneta verklaard, dat in de gisteren gehou den oriënterende besprekingen tus sen de vertegenwoordigers der poli tieke partijen en president Soekarno en vice-president Hatta, mr. Tam- boenan van de Partai Kristen Indo nesia, is aangewezen als voorzitter van een comité dat „de grootste ge mene deler" zal zoeken om te komen tot een nationaal programma. Thans is besloten, dat Soekarno niet zal wachten met zijn bezoek aan Suma tra op de kabinetswijziging, aange zien verwacht wordt, dat de bespre kingen hierover nog wel enige tijd zullen duren. t UITSLAANDE BRAND VERNIELT PAPIEROPSLAGPLAATS De papieropslagpZ.»a*s van Joh. de Pauw aan de Meerir.anstraat te Rot terdam. bestaande uit parterre en twee verdiepingen, is gisteravond laat geheel door brand verwoest. Bij de blussingswerkzaamheden zijn de 44-jarige brandmeester F. *v. d. Broek van het Statenplein en de 36-jarige onderbrandmeester H. Dek ker uit de Letlandstraat door onbe kende oorzaak van een hoogte van 9 meter uit de dakgoot gevallen en op de binnenplaats van een belendende woning terecht gekomen. Beiden moesten min of meer ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastgesteld. DE OVERSTROMINGEN IN DE V.S. De overstromingen in dc V.S. breiden zich nog steeds uit. Het wa ter nadert de dichter bevolkte lage gebieden, dood en verderf echter zich latend. Heden zijn wederom dijken van de Columbia doorgebro ken. Duizenden mensen in het Zuid-Westen van de staat Washing ton vluchten naar hogere gronden. Verbindingen en transport geraken in het ongerede en de electrische stroomvoorziening begint terug te lopen. f POS. NED. SCHEPEN AAiRDIJK 2 Juni van Antwerpen te Rotterdam verwacht. AXELDIJK 31 Mei van Rotterdam te New York. BLIJDENDIJK pass 31 Mek 23.30 uur SciLHe. KOTA INTEN 1 Juni van Quebeck te Rotterdam. CONCERT D.V.V. Gisteravond gaf de accordeonver eniging „Door Vriendschap Ver enigd" in de Schouwburg een uit voering, die zich in gunstige zin on derscheidde van de avonden, welke wij voorheen bij deze vereniging meemaakten. En deze vooruitgang is bovenal te danken, aan de wijze, waarop men dit keer het program ma had samengesteld. Bij vorige ge legenheden wéte het gebruikelijk, om ter afwisseling van de accordeon- m*uziek, een conferencier e.d. te la- ien optreden, waardoor het geheel min of meer op cabaretniveau kwam te staan.' Gisteravond heeft men de ze fout niet herhaald en het was een goed Idee als variant het dub- belmannenkwartet „Sempre Avanti" te lassen. De combinatie van dit soort muziek eh zang, welke niet toak voorkomt, heeft het goed ge- daah en het optreden stond werke lijk op behoorlije pkil. Ook het ac cordeon in veler ogen nog een minderwaardig instrument gaf in deze sfeer een duidelijk beeld van zijn mogelijkheden en deze zijn niet gering. Als wij het uitgebreide program ma nog eens overzien, denken we allereerst aan het fraaie begin met de wals „Vineta klokken" van J. Lindsay in een arrangement Van de dirigent G. Knorr en de Ouverture „Mixtor" van W. Meyer. „Die Hoch- zeit der Wind", waarin kwartet en orkest gezamenlijk optraden, was eveneens buitengewoon goed ge slaagd. Voor en na de pauze zong het dubbelmannenkwartet een drietal liederen, welke op alleszins bevre digende wijze werden vertojkt. Trouwens, dit gehele concert -mocht er zijn en de beide dirigenten G. Knorr en Joh. v. d. Broek verdienen alle hulde voor de resultaten, die zij iïïet hun respectievelijke ensembles wisten te boeken. Vooral de D.V.V.-ers, die met ras se schreden hun twintig jarig be staan tegemoet gaan, wensen wij toe een hechte bestendiging der vriendschapsbanden, die hen zo als de naam zegt verenigen, op dat zij nog dikwijls in de Sleutel stad voor het voetlicht mogen ver schijnen. N.V. HOLL. CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN. In de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders van de N.V. Hollandse Constructiewerk plaatsen werden de^ jaarstukken goedgekeurd en werd het dividend vastgesteld op 8 De beide aan verwante ondernemingen hebben in het jaar 1947 gunstige resultaten be reikt. De N.V. Nederlandse Electro- lasch Mij zal na ruime reservering over het boekjaar 1947 een dividend van 8 voorstellen. De Belgische onderneming, de F. A. Awand-Fran- $ois heeft gebruik gemaakt van dc door de wet geboden mogelijkheid om haar inventaris aan gebouwen grote sympathie jegens de jubUaris- en machines te hertaxeren en op de en hun werd vanzelfsprekend nog ménig jaartje toegewenst. Verleden week Zaterdag slaag de te Rotterdam voor het M. T. S. examên, weg- en waterbouwkunde de heer G. Prinsen, alhier. nieuwe taxatiewaarde een ruime af schrijving toegepast. De resultaten van 1947 laten bovendien de moge lijkheid tot uitkering van een divi dend van 12 netto toe. De directie verwacht van deze ondernemingen over 1948 een bevredigend resultaat.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3