Heerenveen door B V V geklopt Heerenveen met halve Abe geslagen Matige athletiek-prestaties in Utrecht Gratie, kracht en beheersing MAANDAG 31 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Weer volop spanning Er is plotseling toch nog weer vol op spanning gekomen in de voetbal competitie om het landskampioen schap. Heerenveen had gisteren de titel kunnen veroveren door een over winning te behalen op B.V.V. in den Bosch, doch de Brabanders dachten er anders over en wisten de Friezen niet alleen te bedwingen, maar zelfs te verslaan. De Bossenaren namen door een 31 zege revanche voor de 10 nederlaag -in Heerenveen gele den. De ontmoeting EDOGo Ahead eindigde in een puntenverdeling: 2—2. Er resten nu nog twee wedstrijden. Go AheadHeerenveen en E.D.O. B.V.V. Twee belangrijke wedstrijden en niemand weet te zeggen wie uit eindelijk de begeerde titel in de wacht zal slepen. De stand is nu; B.V.V. Heerenveen Go Ahead E.D.O. P.S.V. Haarlem 1 2 2 0 7 13 17— 9 13 26—18 10 19—20 9 15—18 5 14—20 4 15—21 Wat de promotie-degradatiecompe titie betreft, ook in Afdeling IV viel thans de beslissing, want door een 30 zege op Dosko wist Helmond haar eerste klasserschap te behouden. De uitslagen kampioenschap van Nederland: E.D.O.GoAhead 22; B.V.V.Heerenveen 31. A.V.V.—A.D.O. AVV speelde teren haar derde nederlaag wedstrijd tegen het reserve-eerste elftal van ADO. zodat AVV een sterke tegen stander had. Daarom nam Leidschen- dam de strijd al dadelijk ernstig op, te meer omdat AW weer met enige invallers moest werken. Aat v. d. Hulst was ditmaal rechts-back -en voor linksvoor was v. d. Swan geko zen. Na de start waren beide elftal len actief en de doelkansen gingen op en neer. ADO gaf een betere indruk en toonde goed samenspel, hoewel de voorhoede niet sterk was en vele "goe de kansen liet passeren. Maar AVV kwam geleidelijk sterker opzetten en de ADO-keeper Kok kreeg het zwaar te verantwoorden. Na de rust kwam AVV goed in vorm en al heel spoedig werd de bal voor het ADO- doel gebracht. Kok liep uit en liet zich tegelijk met de AVV-speler Toon v. d. Hulst op de bal vallep waarbij Kok de bal moest loslaten. Toen kon v. d. Sman die zich voor het doel had geplaatst de bal in het open doel werken waardoor AVV de leiding nam (10). ADO deed nog herhaalde en ook wel mooie pogin. gen om de achterstand in te lopen, doch kon er niet in slagen Hörters te passeren. ADO vond het toen raad zaam zich op .eigen doel terug te trekken, zodat het voor AVV niet mogelijk was door te breken. Het einde kwam met 10 voor AVV. Quick BoysD.C.L. 42. Het was een minder mooie wedstrijd, met een slordig en onbeheerst voetbal van D.C.L. Het initiatief was volko men in handen van Quick Boys. Na de rust zette D.C.L. \#el iets beter in, maar het laatste kwartier zakte het spelpeil weer naar omlaag en de scheidsrechter moest zelfs verschil lende waarschuwingen uitdelen. Met de rust was de stand 31, door een onbegrijpelijke beslissing van de scheidsrechter die een strafschop toestond. Na de hervatting kon de stand op 42 gebracht worden. S.J.Z. SJZ II speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen Weter. Boys die eindigde in een overwinning voor onze gasten en wel met 32. De training begint niet, zoals was ver meld, a.s. Donderdag, doch Dinsdag avond om 7 uur Voor jun. en adsp. en om 8 uur voor de senioren. Ook de buurtcompetitie zal a.s. Donderdag avond een aanvang nemen. Welke buurten het eerst ujtkomen, zal nog nader bekend worden gemaakt. OI\I „DE LEIDSE SLEUTELS". Voor de demi-finale* om „De Leid- se Sleutels" speelde Lisse I op haar terrein tegen de Alphen reserves. Het heeft in deze wedstrijd niet aan span ning ontbroken, daar vooral de laat ste tien minuten een felle strijd gele verd is. Reeds in de eerste helft bleek, dat beide elftallen zich ten volle ga ven, waarbij Lisse over het algemeen in de meerderheid was, hetgeen door een tweetal doelpunten van Faas en Boot beloond werd (20). Nog juist voor het verstrijken van de eerste helft, wisten de bezoekers de achter stand te verkleinen (21). In de tweede helft werd het tempo nog meer opgevoerd en uit een der aan vallen van Alphen, werd de bezoe kers een penalty toegewezen wegens hands. Deze goede kans om gelijk te maken werd niet benut, daar doel man Beysens uitstekend redde. Lisse had daarentegen meer succes, daar Vrijburg met een fraaie kopbal het derde doelpunt voor Lisse fabriceer de (3—1). Het zwoegen der Alphe- naren werd hierna beloond door een tweede doelpunt. Door enige verkeer- de beslissingen van de scheidsrechter werd het spel er niet beter op, maar spoedig brak het einde aan-met een welverdiende overwinning voor de Lissenaren, door welk resultaat Lisse zich in de finale heeft geplaatst tegen ASC I. GAAT HET NEDERLANDS ELFTAL MET RUGNUMMERS SPELEN? Het Noorse elftal speelde Woens dag j.l. tegci»de Oranjehemden met rugnummers op, ^en gewoonte, wel ke in Europa meer en meer te doen gebruikelijk is. In dit verband heeft een redacteur van het "A.N.P. zich tot de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy, gewend met de vraag, hoe het bestuur van de K.N.V.B. hiertegen over stond. De heer Lotsy deelde mede, dat hij persoonlijk zou toe juichen indien ook het Nederlands elftal in de toekomst met rugnum mers in interland-wedstrijden zou spelen. Hij verklaarde, dal deze kwestie op een der eerstvolgende bestuursvergaderingen aan de orde zal komen. Voorts deelde de heer Lotsy mede, dat het nog niet zeker is of het Nederlands elftal tegen Zweden te Amsterdam in het Oran jeshirt zal spelen. Hij herinnerde aan het feit, dat te Oslo het Noorse elf tal voor de rust met een rood shirt speelde en in de tweede helft met een blauw. De reden was, dat Oran je en rood tot misverstanden kunnen leiden en in dat geval zijn de gast heren altijd verplicht om na een desbetreffend verzoek een ander shirt aan te trekken. De 'heer Lotsy memoreerde, dat de Zweden met een geel shirt spelen, met daarop het bekende blauwe embleem. Ook cranje en geel zijn kleuren, die tot misverstand aanleiding kunnen geven en daarom wordt er op het ogenblik overleg gepleegd tussen Nederland en Zweden, in welke kledij de beide ploegen op 9 Juni in het Olympisch Stadion zullen aantreden. ^\NDER EEN BELANGSTELLING zo overweldigend, dat de meeste toegangen naar het BW-terrein werden geforceerd en doorbroken, hebben wij Heerenveen met 31 zien verliezen van een BW-elftal, dat iedereen verblufte door zyn^zéer sterk spel. Geen spoor viel er bij de Bosschenaren nfeer te bekennen van het technische wel 'fraaie, maar te lauw en onproductief blijvende tik- tak-kpel. Superieur BW wint met 3-1 ALS ONDERWIJZERS VOETBALLEN De R.I" Onderwijzers uit' Leiden cn Noordwijk, ontmoetten elkaar op het voetbalveld, cm te tonen dat zij ook nog iets anders kunnen, dan som men nazien. Het R.K. Leidse en het R.K. Noordwijkse onderwijs in het veld. Met enige zelfingenomenheid betra. den beide elftallen het veld, ieder met, de zekerheid, dat zij hun tegenstan ders nu eens geen lesje ;.ouden ge ven in de hogere wis- en natuurkun de, maar in het voetballen. Welke wet of stelling de Noordwijkse onderwij zers toepasten weten we niet, de stelling van Pytagoras of de wet van Archimedes, misschien wel met het recht van de sterkste, een vaststaand feit bleek echter, dat direct na de aftrap de Noordwijkse onderwijzers in de aanval waren met al« resultaat, dat zij bij het einde van de eerste helft met 4—2 het veld afgingen. Na de rust kwam de Leidse ploeg, die hun gasten de overwinning niet wil den laten behouden, met alle kracht op zetten. Dit lukte hen wonderwel, zodat al spoedig de stand gelijk ge maakt werd (44). De Noordwijkers, die ten koste van alles de overwin ning mee naar huis wilden slepen, vormden nu een offensief, waartegen de Leidse ploeg niet bestand bleek te zijn, met het gevolg, dat de Leidse keeper tot zijn leedwezen nog drie maal de bal uit het net mocht vis sen (74). De Leidse onderwijzers hebben een revanche-wedstrijd uitgeschreven, welke a.s. Zaterdag op het Warmun- da-terrein te Warmond zal gehouden worden. Reeds in de eerste minuut kopte van Overbeek de bal na een goed genomen hoekschop tegen de lat. Tevergeefs trachtte midhalf de Jong, zwoegend als een paard, het over wicht der Bosschenaren te breken. Hij, noch zijn medespelers konden vat krijgen op de in zeer hoog tem po spelende B W-aanval, die het spel open hield, waardoor de Hee- renveense verdediging alle moeite had om haar positie te handhaven. Reeds na 6 minuten ontstond er een gat, waar v. d. Dungen doorheen glipte. Wel werd zijn schot gekeerd, doch de naar binnen gekomen v. d. Langenberg joeg de terugspringende bal onhoudbaar langs Veenstra (10). Abe Lenstra, die het dan toch maar eens probeerde, dwaalde al spoedig van de links naar de rechts binnenplaats, teneinde de onpasseer- bare Remmers te ontlopen. De BW- verdediging verviel echter niet in de fout, die in Heerenveen werd ge maakt, door een mannetje bij de be roemde Fries te zetten met de op dracht, niets anders te doen dan hem te schaduwen. Integendeel, de beide kanthalfs van BW Remmers m Vos speelden een zeer nuttige partij, aanvallend en verdedigend, al naar dat in 'het spelverloop het beste uitkwam. Zo kon de BW- aanval, door dit tweetal voortdu rend weer opgestuwd, een enorme druk op het Heerenveense doel vol houden. Slechts zelden konden de bezoekers tot een tegenaanval ko men, die dan echter ver voor het doel van Saris vastliep op het on verzettelijke blok Huijbregts, Krijgh en v. d. Sluijs. Het verwekte aan ook enige bezorgdheid in BW-kringen toen v. d. Sluijs in de 24e minuut, na een botsing met Molenaar, moest uitvallen, doch invaller K. van Liempt heeft zich zeer goed geweerd. Een maal heeft Abe Lenstra kans gehad in moeilijke positie een schot te lossen, dat gemakkelijk door Sa- ris, die overigens heel weinig be hoefde in te grijpen, werd gestopt. Zijn confrater Veenstra daarentegen stond voortdurend onder hoge druk tijdens de ontelbare heftige scher mutselingen voor zijn doel. Bij de aanvang van de tweede helft bedroeg de voorsprong van BW nog steeds slechts 10. Hee renveen zette toen even alles op al les. Wuijts trok vanuit de half linie mede ten aanval en na 6 minuten liet Abe een fraai staaltje van tech niek zien door temidden van tal van spelers de bal zuiver om te halen; slechts dank zij een tijgersprong kon Saris er in slagen de harde en goed gemikte kopstoot van Jonkman te pareren. Ondanks de enorme geest drift, die de Friezen aan de dag leg den, liet BW zich niet intimideren. Geen ogenblik viel er bij de Bossche naren een teruggang in zelfvertrou wen te constateren. Het tempo bleef enorm hoog, waarbij de technische balbehandeling een klasse beter was dan bij de meeste Heerenveners, die meestal blijk gaven in moeilijkhe den te zitten. In de elfde minuut werd het felle tegenoffensief van de gasten gebroken met een dier vele staaltjes vlot open spel, die de toe schouwers al zo vaak in vervoering hadden gebracht. Van Beek kreeg een afgemeten paSs van v. d. pingen; onmiddellijk daalde een hoge voor zet midden voor het doel en van Overbeek, opbotsend tegen v. d. Laan zag vallend kans de bal langs Veen stra te trekken (20). Abe kwam op de rechtsbuitenplaats staan, maar ook daar kreeg hij vrijwel niets te doen. BW bleef verre superieur. Nog 10 minuten waren er te épelen, toen de BW-verdediging in een on gevaarlijk ljjkende positie door de felheid van Jonkman werd overrom peld. De Friese reus rende op een hoge bal van Ploegh toe en kopte onhoudbaar in (21). De bijna 2000 Friezen, die Heerenveen hadden vergezeld, begonnen weer hoop te krijgen en roerden zich geducht, doch BW, doorwerkend met de beheer sing van de sterkere, liet zich niet overrompelen, al joeg midhalf de Jong ook fanatiek achter zijn voor hoede aan. In de laatste minuut kwam de Fries te vallen met van Overbeek. De kleine BVV-er» werd /astgehouden, waarvoor Karei Meer een strafschop gaf, die van Overbeek keihard en zuiver benutte (31). En ?o eindigde de strijd, waarin Heerenveen zich van het landskampioenschap hafd kunnen verzekeren, doch waarin de Friezen door BW zijn overklast, met tot slot een uitslag die overeenkwam met de krachtsverhouding. Docos. Docos I kan in Rijswijk voor de gelijknamige gedenknaald in de demifinale niet tqt een overwin ning komen. Zij moesten de uitschrij- ver dezer wedstrijden met 21, na een zeer spannende wedstrijd, als hun meerdere erkennen. De rust ging in met blanke stand, hoewel Docos in de rpeerderheid was. Na de thee nam KRVC de leiding, welke stand door Docos spoedig werd gelijk gemaakt. Door een strafschop wist KRVC de overwinning te halen. De wedstrijd-serie om de Witte- man-beker is door Warmunda gewon nen. De uitslagen luiden: ASC 3Do- cos2 10; UVS 5Warmunda 1 04 Docos 2—UVS 5 0—5. ASC 3—War munda 1 01. Verder speelden nog drie elftallen vriendschappelijk te gen Weterings Boys; deze uitslagen luiden: Weter. Boys 3Docos-comb, 12; Weter. Boos jun. aDocos-jun. a 44; Weter. Boys-jun. bDocos jun. b 22. Donderdag om 7 uur speelt Docos 1 voor de seriewedstrij- den van Leidse Boys tegen Rooden- burg 1. TcylingenHPSV 13. Dit was een vriendschappelijk treffen tussen twee gelijkwaardige krachten, al is deze uitslag dan in 't voordeel van de Haagse Politie. Al dadelijk neemt Teylingen het spel in handen en me nige aanval wordt ondernomen, doch de schotvaardigheid van de voorhoe de ontbreekt. In al deze aanvallen krijgt de HPSV achterhoede het zo benauwd, dat zij in eigen doel ko gelt (1—0). Enkele aanvallen van de Hagenaars zijn wel gevaarlijk maar de achterhoede van Teylingen slaat alles rustig af. Enkele minuten voor de rust breekt de midvoor van HPSV door en schiet onhoudbaar in (1—1). Na de rust zijn het de poli tiemannen, die sterk in de aanval zijn, maar zonder succes. Bij een aanval van Teyl. is de midvoor door gebroken, de keeper ver ui^ zijn doel, egn boogschot voor 't lege doel doch de bal gaat juist naast de paal. Aan de andere kant zien wij een zelfde geval, als Leo ver uit zijn doel is gelopen en de bal wegstompt. Dc r.-buiten van HPSV bemachtigt de bal en schiet op doel; dc l.-back zal wegkoppen, maar mist en het is 2_l. Wij denken Teyl. de gelijkma ker te zien scoren maar door talmen grijpt de uitgelopen keeper juist nog in. Verschillende Teylingen-aanval- len hadden zeker succes moeten heb ben, doch Vrouwe Fortuna was niet aanwezig. Juist-aan de andere kant is er meer geluk bij een schot van de HPSV-voorhoede die er 31 van maakt. Teylingen 2 speelde 11 gelijk te gen Warmunda 2. Teylingen 4Warmunda 3 15. Teylingen Junioren Het was voor de Teylinger Junioren een mooie dag daar voor hen een nieuw speelveld is aangelegd dat Zondag middag werd geopend door het spe len van drie wedstrijden van de A, B, C elftallen tegen dito's van WSB Wie het meeste aantal punten behaal de kwam in het bezit van een lau wertak. Om 12 uur speelde Teyl. C tegen V.V.S.B. C uitslag 1-0 1.15 uur Teyl. bWSB b uitslag 3-1. Bij de officiële opening sprak de voorz., de heer C. Rotteveel, woorden van waardering tot de junioren, die dit terrein zelf hadden verzorgd, om het bespeelbaar te maken Hij wenste de jeugd met haar leiders veel succes toe. De voorzitter van de junioren-commissie de heer Th. Landwer dankte het bestuur voor haar medewerking bij de tot stand- koming van dit terrein. De 70 junior leden zul1 en zeker hier hun ver maak vinden. De heer Hoogervorst sprak woorden van waardering tot het bestuur en junioren-commissie, voor het bereiken van dit resultaat, waardoor in de a.s. competitie alle elftallen kunnen worden ingedeeld, terwijl Teyl. als principiële vereni ging er, zijn mag op alle gebied. Daarna verrichte de geestelijk advi seur, kape'aan Blonk de inzegening van het terrein, met daarna enige toepasselijke woorden tot de junioren Teylingen aWSB a eindigde met 4-2 zodat de lauwertak bij de Tey lingen junioren bleef. V.V.L.V. Het eerste elftal, dat vorige week thuis met 64 van SOA gewonnen had, vermoedde zeker dat het gisteren wel weer zou lukken. Het pakte echter anders uit en met een 5—1 nederlaag werden zij door West- landia I uit Naalwijk naar huis ge stuurd. Het tweede probeerde er nog iets van te maken, doch ook zij moes ten.in Westlandia II hun meerder er kennen met 32. De B-jun. versloe gen thuis AW (C) met 31, terwijl de aspiranten Zaterdagmiddag a- en b-asp. van AW ontvingen. A. kwam er met een gelijk spel 22 vanaf, maar b moest met 20 de vlag strijken. Alles bij elkaar een mager resultaat, 3 punten uit vier wedstrij den! St. Bernardus. —Dekampioenswed strijd St. Bernardus aDOSR b is, endanks 4 x V/z minuut verlenging, toch met blanco stand geëindigd. Er werd vurig gespeeld, rriaar de beide achterhoeden zijn meester van het veld. Na de rust het zelfde speelbeeld. Na 2 x 30 minuten spelen was de stand nog steeds 00, en na 4 x 1\A minuut verlenging kwam er geen ver andering, zodat er dus nogmaals een r\E SINTELBAAN VAN „HELLAS" te Utrecht werd Zondagmiddag voor de eerste maal na de bevrijding in gebruik genomen. Men heeft onlangs de baan, die in de oorlogsjaren danig had geleden, hersteld en o.a. van een nieuwe toplaag voorzien. Het sprak wel vanzelf, dat de baan nog zwaar liep. Deze factor en de slechte weersomstandigheden het regende vrijwel gedurende de gehele middag waren oorzaak van de veelal matige prestaties, welke zowel bij dc loopnummers, als de tech nische vielen te noteren. Lataster vestigt nieuw record op 10.000 M. Een uitzondering vormde daarbij het prachtige lopen van dc Limtyir- ger Sjcf Lataster, op de 10.000 meter, die ondanks de zware baan en het feit, dat hij geen tegenstanders van formaat had, het Nederlands record met 0.6 sec verbeterde en op 31 min. 45.2 sec bracht. Het record stond sinds Oslo op zijn naam met 31 min. 45.8 sec. Maar welk een verschil tus sen de omstandigheden te Oslo en deze te Utrecht! -Toen een prachtige athletiekdag en zware tegenstand van geduchte mededingers, ditmaal een voor athletiek onaangenaam weer en een race in zijn eentje. Het werd dus een strijd tegen het uurwërk. Men had voor de avond-athletiek een tijdschema van precies 32 minuten vastgesteld, maar het aanvangstem- po was hoog cn na tien ronden moes ten de Eindhovenaar Slegt en de Leeuwarder Walstra lossen. Van dat moment af liep Lataster zijn eigen race. De vijf kilometer werd afge legd in 15 min. 42 sec., met andere woorden, op de helft van de afstand was de Limburger, die in uitsteken de vo-m is, niet minder dan 18 se conden op zijn tijdschema voor. Vier ronden voor het einde kreeg hij een kleine inzinking en verloor hij en kele seconden, maar in de laatste twee renden had Lataster zich vol komen hersteld. Zo kon het Neder- bedissingswedstrijd gespeeld moet worden. De asp. wonnen Zaterdag met 10 van de Hazerswoudse-asp. Zaterdagmiddag-beker. In de halve eindstrijd voor de Za terdagmiddag-keker werden Zater dag op het terrein van LFC. aan de Haagweg de volgende wedstrijden ge speeld: LeidenLDWS 02. Direct ont wikkelt, zich een enthousiaste strijd, waarbij LDWS met wind mee spelend, uiterst gevaarlijk voor het Leiden- doel komt, maar geen doelpunten kan maken. Ook Leiden zit niet stil en mist vrij spoedig voor open doel. Keu rig verdedigend weet Leiden voor rust stand te houden, cn dachten wij zelfs aan een goede tweede helft. LDWS denkt er echter andera over en waar Leiden juist minder gaat spelen, weet v. d. Weyden vrij spoedig zijn club de leiding te geven (01). Wanneer ongeveer een half uur is ge speeld, volgt een goede aanval van links en weer is het v.^1. Weyden die de stand op 02 brengt, waarmede het einde komt. LFCRijnsb. Boys 21. Beide ploegen verschijnen met invallers, LFC zelfs met een geheel reserve elftal. Ook hier een goede eerste helft, met LFC sterk in de aanval en een stug verdedigend R. Boys. Toch weet de rechtsbuiten na een kwartier fraai in te schieten (10) en had LFC met wat meer geluk ze ker met meerdere doelpunten voor kunnen staan. Juist even voor rust maakt R. Boys mooi gelijk (11). In de tweede helft weet R. Boys het spel geheel te verplaatsen, maar blij ven de uitvallen var LFC gevaarlijk. Nadat talrijke kansen voor R. Boys door slecht schieten en goed verdedi. gen van LFC zijn verloren gegaan weet de thuisclub bij een aanval fraai door te zetten en is de stand (21). Wel zet R. Boys nog alles op de aan val, maar niets lukt! In de eindstrijd komen LFC en LDWS. lands record, ondanks de ongunstige omstandigheden, toch nog verbeterd rden, zü het dat het verschil slechts 0.6 sec. bedroeg. Op de 1500 meter was ons een duel beloofd tussen De Ruyter en Slijk huis, maar cle laatste liet verstek t?n, aangezien hij eens e^n Zon dag volKomen rust wilde nemen. Het werd nu een gemakkelijke overwin ning an De Ruyter met Kist, die buitengewoon taai'is, maar aan wlen» stijl nog wel het een cn ander moet worden veranderd op dc tweede plaats. Op de 100 meter bleef Kleyn van sintelbaan weg door een lichte spierblessure. Schitten werd win naar in. 11.1 sec. voor de Blauw Wit ter Meyer, met 11.2 sec. Opmerke lijk was het feit, dat Scholten in de serie een snellere tijd, 11 sec precies, had genoteerd. Datzelfde gebeurde op de 110 meter horden, waarin Zwaan in de serie 15.7 sec. noteer de, maar in de eindstrijd door Lam- mers met 15.8 sec. geslagen werd, een tijd, die hij zelf ook kreeg toe gewezen. Bij de dames won mevr. Fanny BlankersKoen hét verspringen met 5.26 meter, het hoogspringen met I.51 1/2 meter en de 80 meter hor den in 12.2 sec., prestaties, welke door de weersomstandigheden on gunstig werden beinvloed. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter: 1. Scholten (AV 23) II.1 sec. 110 meter horden: 1. Lammers (A V 45) 15.3 sec. Hoogspringen: 1. Keyzer (Prinses Juliana) 1.71 1/2 meter. 10.000 meter hardlopen: 1. Lataster (AVON) 31.45.2. 1500 meter hardlopen: De Ruyter (AV 23 4.03.0. Vèrspringen: 1. J-Ioutman (AV 23) 6.77 meter. 400 meter horden: 1. Schulcnberg (AC Tion) 57.7 sec. Speerwerpen: 1. Lutkeveld (APG S) 54.52 meter. Hinkstapsprong: 1. Lourens (Ko meten) 14.14 meter. Kogelstoten: 1. De Bruyn (Vlug en Len'g) 14.63 meter. 100 meter B en C: 1. Arnold (AA C) 11.7 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Lamoree (Haarlem) 3.80 meter. 4 x 100 meter estafette: 1. Natio nale ploeg 43.3 sec. 2. AAC 46 sec. Dames: 4 x 100 meter estafette: 1. Nationale ploeg 49.8 sec. 2. Palthena. 100 meter hardlopen: 1. Dc Jong (Zaanland) 12.9 sec. Speerwerpen: 1. Jo Teunissen Waalboer (UDI) 36.46 meter. Vèrspringen: 1. Fanny Blankers Koen (Sagitta) 12.2 sec. m. horden: 1. Fanny Blankers Koen (Sagitta) 12.2 sec. Hoogspringen: 1. Fanny Blankers -Koen (Sagitta) 1.511/2 meter. E'EN OGENBLIK was alles roerloos stil en toen ging er een zucht van ^verlichting op, nadat Eef van Engelen (Wilskracht, Alphen) een drie dubbele reuzenzwaai aan het hoog rek gemaakt had en zonder ongeluk ken weer op de mat stond. Zo adem benemend als dit was, zo sierlijk was de rhythmische oefening van de Victorie-dames (Leiden), die op de zoet vloeiende melodie van de schone „Vineta-klocken" een demonstratie ga ven van harmonische bewegingen in volmaakte overeenstemming met de muziek, waarna het klaterde in de zaal, zo enthousiast, als we de hele avond niet meer gehoord hebben. Geslaagde demonstratie Kath. Rijnl. Turnkring Het was een' gewaagde onderne ming van de Katholieke Rijnlandse Turnkring gisteravond in de grote Stadszaal een gymnastiek-demon- stratie te geven, voor de eerste maal sedert haar1 bestaart maar toen de turnsters en turners het podium ver laten hadden en de Gehoorzaal leeg stroomde, hebben we eerlijk bij ons zelf toe moeten geven, dat onze niet ■bijster hoog gespannen verwachtin gen ver overtroffen zijn. Daarmede wil niet gezegd worden, dat er geen fouten gemaakt zijn. Verre van dat! Maar dit betekent, dat deze eerste poging waard is om door vele andere demonstraties ge volgd te worden, want dat de vereni gingen over materiaal beschikken, is gisteren duidelijk gebleken. Natuur lijk moet daar nog het een en ander aan bijgeschaafd worden, maar het begin is er en dan komt de rest ook wel. Als we eerst énkele alemene op merkingen mogen maken, dan is het om te beginnen het kale podium van de toch al ongezellige grote zaal, dat niet meewerkt om aardige effecten te krijgen, vooral ook omdat men te laat bedacht om met licht te gaan werken. Het enige nummer, dat met kleurenlicht gegeven werd, voldeed direct veel beter. Als ons naar een uitspraak ge vraagd zou worden, dan moeten we zeggen, dat de dames over het alge meen beter werk leverden dan de heren, die van nature een zekere sierlijkheid missen en daarom zich dubbel goed moeten voorbereiden. De nummers. Na de opmars met vlaggenparade en een openingswoord, met vooraf enige excuses voor eventuele foutjes, begonnen de dames van Meerburg met een goede knots-oefening, waar na de Esto-dames (Bodegraven) een vrije oefening brachten, die niet he lemaal gelijk was, maar in een vlot tempo afgewerkt werd. Van het nummer hoog brug heren, door alle verenigingen, viel veel te genieten van gedurfde behendigheid, al vroeg het neerkomen enige ver betering. De rhythmische oefening van Victorie bespraken we reeds en vervolgen daarom met de gedupli ceerde oefening van de GJ.O.S.-da- mes (Noordwijkerhout), die behou dens enkele onregelmatigheden, toch zeer goed werd uitgevoerd. De brug-oefening voor alle dames werd niet feilloos, maar met veel gra tie afgewerkt, wat ook gezegd kan worden van de vrije oefening door de Klimop-dames uit Lisse, eenvou dig en vlot gepresenteerd. De staaf-oefening van de Wils- kracht-dames (Alphen) werd met veel fantasie afgewerkt, in sierlijke gelijkmatige bewegingen. Na de pauze volgde eerst het hoog- rek voor heren, waarbij nogal eens te veel gewaagd werd, wat niet al tijd goed uitkwam. De knots-oefening van de G.I.O.S.- dames verdiende een iets betere af werking, wat ook geldt voor de gra- cieuse staaf-oefening van de Rapidi- tas-dames uit Oegstgeest, di# enkel le afwijkingen vertoonde. De hoepel-oefening van de Wils- kraeftt-dames verdient een pluim, omdat ze voor het uitvalen van een andere vereniging in een week inge studeerd moést worden. Opvallend was steeds de aardige afwisselende opkomst van de Alphenaren. De vlag-oefening van de Sportief- dames (Leiden) kreeg een aardig ef fect door de kleurwisselingen van het licht, waarvoor we enkele gevallen vlaggen maar op de koop .toe nemen. Een behoorlijke stok-oefening van de G.I.O.S.-dames en een knots-oefe ning van Wilskracht, gingen vooral aan het laatste nummer, weer een rhythmische oefening van Victoria, niet zo verzorgd als de eerste, maar toch goed. Al met al: goed, maar het kan beter, bij nauwkeuriger afwer king. Rector Bernefeld sprak een slot woord, dat wij niet konden verstaan, omdat vele bezoekers zo onbeleefd waren niet even te wachten met het naar huis gaan en met hun lawaai het slotwoord overstemden. Ook voor het publiejc geldt dus: een betere af werking! ATHLETIEK TSJECHOSLOWAKIJE NEDERLAND. Nederlandse ploeg samengesteld. De Nederlandse athletiekploeg, welke 22 en 23 Juni te Vickovice te gen Tsjechoslowakije in een landen- wedstrijd uitkomt, is als volgt sa mengesteld: 100 meter: Kleijn (Vlug en Lenig) en Scholten (AV 1923). 200 meter: Scholten (AV 1923) en Klejjn (Vlug cn Lenig). 400 meter: Blok (AV 1923 en Ba- kels (AAC). 800 meter: de Ruyter (AV 1923) en Ribbens (AV 1923). 1500 meter: de Ruyter (AV 1923) en Slijkhuis (AAC). 5000 meter: Slijkhuis (AAC) en Lataster (Avon), ï-eserve Walstra (Vitesse, Leeuwarden). 110 meter horden: Zwaan (AAC) en Lammers (AV 1945). 400 meter horden: Schulcnberg (Action) en Schaay (AV 1923). Vèrspringen: Naaktgeboren (DFC) en Houtman (AV 1923). Hoogspringen: Keyzer (Prinses Ju liana). Hink-stap-sprong: Lourens (De Kometen) en Broeken (K. en K.). Polsstokhoogspringen: Lamoree (Haarlem) en Verkes (Haarlem). Speerwerpen: Lutkeveld (APGS) en Brasser (AAC). Discuswerpen: de Bruin (Vlug en Lenig) en Brasser (AAC). Kogelstoten: de Bruin (Vlug en Lenig) en Houtzager (PSV). Kogelslingcren: dc Bruin (Vlug en Lenig) cn Houtzager (PSV). 4 x 100 meter estafette: Kleijn (Vlug en Lenig). Scholten (AV 1923), Lammers (AV 1945) en Blok (AV 1923), reserve Nusse (AAC). 4 x 400 meter estafette: Bakels (AAC), Blok (AV 1923), Nusse (AAC), Scholten (AV 1923) en Schulenberg (Action). De tweede man voor het hoog springen zal pas tijdens de wedstrijd worden aangewezen. De samenstel ling van de 4 x 400 meter estafette zaU eveneens eerst ter plaatse ge schieden. Tenslotte is het nog niet zeker of Slijkhuis op de 5000 meter zal starten* aangezien dit geheel af hankelijk is van de samenstellinffvan het programma. Mocht het niet mo gelijk zijn, dan neemt Walstra zyn plaats in. Als leiders fungeren de heren J. Moerman en W. Peters. CRICKET L.C.C.—Hermes DVS II. Hermes DVS II won deze wedstrijd met 143 runs. LCC 41 en HDVS 134.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5