Eerste plechtige H. Mis pater Leo Witsenburg te Leiden Een zeer belangrijk .boek over het onderwijs MAANDAG 31 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGtNA 3 Een neomyst kan de dag van zijn Eerste Plechtige H. Mis in zijn pa rochiekerk niet zelf naar believen vaststellen; er zijn teveel andere factoren, die de keuze bepalen. Maar zelden zal er in de Misgebëden van de dag geen diepzinnige gedachte te vinden zijn, welke toepasselijk is op zijn jubeldag. De aanvangswoorden van de Introïtus van de Zondag -on der het Octaaf van Sacramentsdag konden voor een jonge priester als pater Deo Witsenburg van de Socië teit der, Afrikaanse Missiën geschre ven zijn: „De Heer is mijn bescher mer geworden en Hij heeft mij geleid in de'ruimte, Hij beveiligde mij, om dat Hij mij liefhad". „Eduxit me in latitudinem": wekt dat niet de gedachten aan de wijde perspectieven van een Missieleven, aan de veelomvattende taak, welke -voor de paters van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën is weggelegd? Als pater Witsenburg met opzet deze Zondag gekozen 'zou hebben omwille van z'n Introites, zou het ons niet verwónderd hebben. Zondagmorgen droeg de neomyst, die op Zaterdag 22 Mei j.l. in de ka pel van „Nieuw Hèrlaer" te St. Mi- chelgestel de H. Wijding van het Priesterschap had ontvangen, in de St. Petruskerk de Plechtige Hoog mis op. Hij werd geassisteerd door pastoor Th. M. Beukers als presbyter assistens, door pater P. Loogen als diaken en pater J. Huiskamp als sub diaken, beide klasgenoten, terwijl kapelaan th. Plaat als ceremon.iarius fungeerde. Op hjet altaar hadden o.a. confraters vande neomyst en een father van de 'Congregatie van Mill Hill plaats genomen. Het altaar prijkte in een schat van witte-bloemen, de kleur van de Zon dag en harmoniërende* met de goud- scherende paramenten. Kapelaan W. Bende sprak de feestpredikatie uit naar aanleiding van de woorden „Sacerdos est alter Christus". ,.De priester is een ande-s re Christus". Hij schetste in het kort dq waarlijk goddelijke macht van een priester, die Christus heeft uitverko- ERE-PROMOTIE. MAARSCHALK SMUTS. Maarschalk Jan Smuts, de dezer da gen 'afgetreden minister-president van Zuid-Afrika Zal. op Vrijdag 18 Juni a.s. persoonlijk in het groot audi torium van de Leidse Universiteit hét eredoctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland werd verleend op grond van zijn verdienste voor het herstel van de vrede. Als promotor zal optre den prof. mr. J. M. van Bemmelen. VERZENDT NIWIN-JUBILEUMPAKKETTEN Sedert kort bestaat er ook in onze stad gelegenheid tot verzending van jubileumpakketten naar ,.de jongens overzee". Zoals bekend bedragen de kosten van deze pakketten, welke speciaal zijn samengesteld in verband me', het gouden regeringsjubileum van ft.M. de Koningin, slechts 1.50, terwijl de inhoud, bestaande uit versnaperingen, toiletartikelen en rookgerei, een waarde vertegenwoordigt van 4. De pakketten kunnen evenwel slechts worden besteld tot 22 Juni a.s. rbij de navolgende adressen: mevrouw Crab- bendam, Kamerlingh Onneslaan 53; fiivna Hasselman en Pander, Bree- straat 146; J. A: C. Kips, Tiboel Sie- genbeekstraat 27; firma B. de Koning, Donkersteeg 2; mevrouw G. Lam, Lo- rentzkade 42; firma H. Walenkamp, Princessekade. De pakketten worden verzonden door de Niwin. onder insluiting van 't adres van de afzender, zodat de ko; per t.7.t. rechtstreeks een dankbetui ging van de gelukkige ontvanger te gemoet kan zien. FEESTAVOND D. O. B. Na. de schouwburg-avond'van Don derdag, kwamen de leden en dona teurs van de toneelvereniging „Door Oefening Beter" Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal bijeen, om op feestelijke wijze hun derde lustrum te vieren. Vooraf werden de drie ju bilarissen, de voorzitter C. J. van Bemmelen, de secr.-penn. I. Coster en de bode*J. Gijzenei, door de voor zitter van de feestcommissie, de heer S. Janse gehuldigd met een bloe menmand voor de vereniging, een schilderij voor de voorzitter, een ac- tetas voor de secretaris en een rook stel voor de bode. De dames van be stuur en feestcommissie werden in de bloemetjes gezet, terwijl de ver eniging nog verblijd werd met een plaquette, aangeboden door de zus tervereniging „De Nar". De voorzit ter dankte allen, die aak deze ca- deaux hadden bijgedragen en be loofde nog vele jaren zijn beste krach ten te zullen geven aan D.O.B., met de opwekking tot alle leden om zich in te spannen het voor-oorlogse peil weerte bereiken. Het woord en de daad was hierna een. „Borano's sterren-parade", met uitstekende entre-act-muziek van „The Happy Players", een razend snelle opera-potpourri van de accor- deonnist Tony Bakkenes -en zoete Hawaiian-klanken uit de instrumen ten van „Te 4 Wailana's". De caba retière Cora Miller brqcht enkele conferences, die we niet konden waarderen, evenals Frans Vilé, die misschien „getapt" mag heten,- maar toch een beschaafder verhaaltje moet verzinnen, ona bij ons een goed woord te verkrijgen. De muzikale clown Borano was, zoals steeds, weer een uitstekend nummer en, hoewel ,we hem reeds vaak in Leiden gezien hebben, weet hij ons steeds kostelijk te amuseren. Jan Alphenaar, en „The Gold Star Band" zorgden voor de rest van deze leert a vond. ren uit de mensen om goddelijke gaven uit te delen. Maar wanneer de priester een andere Christus moet zijn, dan moet hij ook Christus' even beeld zijn in" een alles omvattende, opofferende liefde, want de Goede Herder gaf zelfs zijn leven voor zijn schapen. Hij zal dan ook Christus' evenbeeld zijn in het dragen van het kruis en de doornenkroon, want ieder goed priesterleven is eigenlijk éénlangdurig martelaarschap. Als Christus een priester tot zijn even beeld maakt, dan beitelt Hij hem uit, zodat de brokken eraf vliegen. Ondanks de vele genaden, v/elke het Priesterschap medebrengt ondanks de troost van de dagelijkse Offe rande, valt dat modelleren van de goddelijke Beeldhouwer zwaar, want ieder priester is slechts een mens. met zwakheden en fouten. Spreker vraagt daai'om het gebed \*an alle gelovigen voor deze pas gewijde priester. t? Zich wendend tot de ouders, wenst spr. hen geluk met de welhaast bo venaardse vreugde, v/elke zij moe ten ondervinden, nu zij hun kind aan het altaar' zien staan. Zij, die hun kind steeds hebben gevoed, worden .nu door hem gevoed met het He melse Mftnna. Beminde medebroe der, zegt spr. tot de neomyst, God is bij u reeds bezig gev/eest met het beitelen van Zijn beeld. Beproevin gen zijn u in uw jeugd niet bespaard gebleven. Spreker wenst hem geluk met de volharding, v/elke hij ge toond heeft en welke ten slotte tot deze jubeldag heeft geleid. Het zangkoor*van de St. Petrus- kerk, versterktvmet het jongenskoor dat onder de naam van „Sleutel koor" zich reeds bekendheid heeft verworven, voerde op -voortreffelijke wijze onder directie van de" 'heer A. Devilee en op het orgel begeleid door de heer H. A. Rijnbeek de Missa Gratia Plena van L. Refice uit. Na de H. H. Mis v/erd het Tantum Ergo van Perosi gezongen en tot slot het jubelende Haec Dies van Jean Schrijvers. Des middags had nn café Royal aan de Doezastraat eeiï druk bezoch- -tc receptie plèats, terwijl des avonds te 7 uuj; de wijdeling een plechtig danklof celebreerde, geassisteerd door zijn confraters. LEIDSE ARMENRAAD.' Vrijdagavond vergaderde de Ar menraad in „Het Gulden Vlies". De- opkomst van leden en belangstellen den was zeer verheugend. Daar de voorzitter, de heer S. Menken, ver hinderd was de vergadering te leiden, nam de vice-voorzitter, de heer G. F. K. Kiers, deze taak over. Hij heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mr. A. Hilbingh Prins, Kinderrechterin het Arron dissement 's -Gravenhage, die zich bereid verklaard had een lezing te houden over Gezinsvoogdij. Na voor lezing der notulen werd overgegaan tot behandeling der rekening over 1947 en de begroting voor 1949. Bij de rondvraag bleek, dat er animo be stond voor het houden van, excursies. De voorzitter hield zich aanbevolen voor suggesties. Daar deze niet naar voren kwamen, Zal.het bestuur zich over deze wensen beraden. Hierna werd het woord gegeven aan mr. A. Hilbingh Prins voor het houden van een causerie over het kinderrecht en de gezinsvoogdij. Met grote belangstelling hoorden de aan wezigen over de veranderingen, wel ke in dé loop der jaren hadden plaats gevonden en in de ver- en beoorde ling der- jeugdige personen. Via een kijkje op de wepsen van de moderne kinderbeschermer, waaraan nog veel ontbreekt, kwam hij tot de Gezins voogdij waarbij bleek, dat dit insti tuut grote uitbreiding ondergaat. In het laatste decennium steeg het aan tal onder toezicht staande kinderen van plm. 3000 to 10.000. Met een op wekking tot de kinderbeschermers van alle gezindten, tot coördinatie en samengaan op dit gebied beëindigde spreker' zijn belangwekkend betoog Na de pauze werd, gelegenheid gege ven vragen te steh'en over Jiet behan delde onderwerp, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Onder dank zegging qan spreker en toehoorders sloot de voorzitter hierna de vergade ring. R. K. Gymnastiekvereniging „Groen Wit". Wegens examen in de H. B. S. is er a.s. Dinsdag 1 Juni en Don derdag 3 Juni geen les voor Dames en Junioren. Dinsdag 8 Juni zijn allen weer present. Gouden huwelijksfeest. Op 15 Juni a.s. hoopt het echtpaar C. Spaan- derman-E. Spaanderman Keereweer de dag te herdenken dat zij voor 50 jaar in het huwelijksbootje stapten. KERKNIEUWS BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H. E^c. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe Parochie opgericht te Wester-Zwaagdijk onder de titel van de H. Jacobus de Meerdere en tot Pastoor aldaar bènoemd d& Wel- eetw. heer H. W. v. Schie. Vervolgens op zijn verzoek aan de Zeereerw. heer F. J. Bank, eervol ont slag verleend als Diocesaan-Directeur van de Kath. Actie voor de Vrouwelij ke Jeugd en van de Kath. Vrouwelij ke Jeugdbeweging, en de daaraan ver bonden functies, en.in zijn plaats be noemd de Zeereerw. heer A. J. Leen- ders, die Kapelaan was te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart). Tenslotte tot "Kapelaan benoemd' de volgende Weleerw. heren: te Rot terdam (H. Elisabeth) F. J. Bank; te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart) J. H. M. van der Vliet; te Hillqgom (H. Jo zef) N. van Paaschen. te Stompwijk, W. G. H. Kamerbeek, die Kapelaan was te Lisse (H. Agatha). voor het Apothekers- assistentsaxamen: de dames J. v. d. Sterre te Koudekerk a .d. Rijn; L. de Vos te Rotterdam; A. E. Duijkers te 's-Gravenhage; C. de Zeeuw te Rot terdam; JP. K. A. J. de Zeeuw te Voorschoten; E. J. Groenendijk te Leiden; C. P. M. C. Prins te Voorhout; A. M. P..Eelderink te Boskoop; M. J. Wisse te Goes en A. P. van Es te War mond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus QuirinusvFran- ciscus, zn. van P. Q. J. van Leeuwen en M. C. 'P. Houtman; Grietje Doukje, dr. van W. C. Tijssen en M. T. Deege- naai's; Sara Jacoba, dr. van W. Koo ien en D. C. Martij n; Josine Frederie- ke Emilie^dr. van W. Herfst en L. F. E. de Jong; Berr.ardus Cornelis Bar- tholomeus zn. van S. Godijn en H. A. Bakkum; Nicolaas Maria Gerardus, zn. van W. J. Tulen en P. C. Brouwer; Honey Ivy Antonia, dr. van D. P. A. Meijer en J. E. van Dongen; Jacobus zn. van R. Kooien en M. J. H. C. Bo- dijn. A. M. de Blauw f In de ouderdom van 69 jaar is he denmorgen in het Rode Kruis Zieken huis te Den Haag, waar hij vorige week 'een operatie had ondergaan, overleden de heer A. M. - de Blauw, oud-diréeteur van Gemeentewerken hier ter stede. Arnold Marcus-de Blauw, geb. 23 Februari 1879 tq 's-Hertogenbosch, werd op 21-jarige leeftijd benoemd tot tweede luitenant der genie h. t. 1. Als officier diende hij afwisselend bij het Regiment Genietroepen en bij de Staf der Genie, van 19031906 onderbroken door een éénjarige de- tscheering bü de marine voor draad loze telegrafie en door een tweejari ge cursus aan de Technische Hoge school te Delft voor de studie der electrotechniek. Hij had een werkzaam aandeel aan de tot stand koming van verschillen de militaire verdedigings- en bouw werken, w.o. de „Kromhout-kazerne" te Utrecht voor de Genietroepen. Gedurende de mobilisatie in de ja ren 1914 en volgende was hij te werk gesteld op het Ministerie van Oorlog, hoofdzakelijk in de functie van ka pitein-adjudant van de Inspecteur der Genie, terwijl hij in 1917 optrad als chef van de Militaire Radiotele graafdienst bij het gemobiliseerde le ger. In 1919 werd hij commandant van het lie Bataljon Genietroepen en verliet in die functie op 1 Octo ber 1920 de actieve militaire dienst in verband met zijn benoeming tot adj unct-direct'eur der Gemeentewer ken alhier. In de pl.m. 7 jaar, dat hij laatstge noemde betrekking heeft bekleed was hij hoofdzakelijk belast met de voorbereiding en uitvoering van be langrijke gemeentelijke werken, o.m. badhuis aan de v. d. Werffstraal, bronwaterzweminrichting aan de Zijl, gemeentelij ké woningbouw, Ar beidsbeurs. Laboratorium Keuririgs- dienst v. Waren, broeder- en zuster huis, keukengebouw, washuis en uit breiding paviljoens op „Endegeest", uitbreiding ijsfabriek op Slachthuis, verbreding Rijnsburgerwég, een 6-tal nieuwe ophaalbruggen (o.a. de Ver- versbrug en de Janvossenbrug), enz.' In het begin van 1927 nam hij we gens ziekte van de heren G. L. Dries- sen en Cl de Koning gedurende eni ge maanden gelijktijdig het direc teurschap waar van Gemeentewerken en Gemeentereiniging. Met ingang van 1 Jan. 1928 werd hij aangesteld tot directeur van Ge meentewerken, alhier. Met ingang van 23 Febr. 1944, toen hij 65 jaar werd, werd de heer De Blauw eervol ontslagen, nadat zijn verzoek om het jaar uit te mogen dienen door de toenmalige burge meester, de Ruyter van Steveninck, was afgewezen. •Or.der het directoraat van de heer De Blauw zijn tal van grote werken in de stad tot uitvoering gekomen. De begrafenis van het stoffelijk ovèrschot zal plaats vinden a.s. Don derdag om 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof. De Burgemeester en de Wethou ders Jongeleen en van der Kwaak zijn verhinderd a.s. Woensdag spreek uur te-houdén. De Wéthruder van Onderwijs, de heer van Schaik, houdt op Woensdag spreekuur van 15.30 tot 16.30 uur. BRIDGE PARENCOMPETITIE „D.D.S.". In de 6e en laatste ronde van de parencompetitie van „D.D.6." twaren de voornaamste uitslagen: Groep Rood: 1. Heer en mevrouw Verboog 36 p.; 2. LeenhoutKuilman 34)4 p.; 3. Van Berge Henegouwen Van Berge Henegouwen 34 p.; 4. da mes Van Ingen SchenauRijnbende 32 7 j p. "Groep Zwart: 1. ParmentierJan sen 39,p.; 2. Heer en mevr. Schef- fers 38Vi p.: 3. Heer -en mevr. Van Heusden 36 p.; 4. SiemVan Om men 34J4 p. Groep Groen: 1. Heer en mevrouw, Staal 42K' p.: 2. Mevrouw SeisKan bier 35 p.; 3. EnsingWaasdorp 34 p.; 4. Heer en mevr. Eichhorn 33 p. In de eindstand gaan aan de kop: 1. EnsingWaasdorp 349.18 p.; 2 dames Vari Ingen SchenauRijnben de 346,82 p.; 3. LeenhoutsKuilman 341.26 p.; 4. Heer en mevr. Staal 337.25 p.; 5. ParmentierJansen 333.33 p.; 6. Van Berge Henegouwen Van Berge Henegouwen 326.52 p. Morgenavond speelt D.D.S. met twee zestien-tallen in Den Haag te gen de bridgeclub van de K.L.M. LAATSTE BERICHTEN DE POSITIE DER JODEN IN PALESTINA. „Het Joodse volk zou een beroep om hulp moeten doen opjfe Sowjet- Unie, daar deze de Joodse staat heeft erkend en gesteund", aldus heeft Radio-Irgoen-Israel verklaard. In Joodse militaire kringen meent men, dat, hoewel nog steeds gevech- Xen aan de gang zijn in de buurt van Latroen, de toestand voor de Joden in de loop van Zondag is verbete.'d. Voor de eerste maal zijn Joodse jachtvliegtuigen in de strijd gewor pen. Verder wordt van Joodse 'zijde verklaard, dat in de afgelopen veer tien dagen grote partijen wapenen voor de Joden zijn aangekomen en dat uitvinders en geleerden dag en nacht werken aan uitvindingen, die „in de wereld verbazing zullen ver wekken". BERNADOTTE TE HAIFA. De bemiddelaar van de V.N. voor Palestina, graaf Folke Bernadotte, is hedenmorgen met zijn speciale vlieg tuig uit Cairo te Haifa aangekomen. Hij was vergezeld van acht leden van het secretariaat der V.N. en*Örie le den van zijn eigen staf. Het speciale witgeschilderde vliegtuig werd geës corteerd door vier Tempest-toestel- len van de R. A. F., die na de lan ding van Bernadottes Dakota terug vlogen naar hun basis bij het Suez- kanaal in 'Egpte. Bernadotte deelde mede, dat hij terstond naar Tel Aviv zou gaan, waar hij Mosjé Sjertok hoopte te ■spreken, om nog Maandagavond naar Haifa terug te keren. Dinsdag wilde hij uit Palestina vertrekken voor een onderhoud met de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, in Amman of Cairo. MORGEN STAKING STAAL INDUSTRIE IN RUHRGEBIED. Dinsdag zullen meer dan 100.000 arbeiders in de staalindustrie in het Ruhrgebied twee dagen in staking gaan. De pogingen van de leidende Engelse en Amerikaanse functionaris sen van het bizonale bestuur om de staking te voorkomen zijn mislukt. De staalarbeiders staken uit pro test tegen de benoeming van dr. Hermann Reusch, vóór de oorlog een vooraanstaand industrieel, in 'n com missie van zes ter bevordering van de staalproductie. Reuter meldt nader, dat volgens het Duitse nieuwsbureau D.P.D. de staking is uitgesteld, hangende de onderhandelingen, die morgen te Frankfort tussen vakverenigingslei ders en bizonale economische auto riteiten zullen gevoerd worden. Pater Cunibertus Sloot, O.F.M. HAGA MARIANA, bisschop pelijk College Weert 1648 1948. 300 jaren onderwijs ge schiedenis.' Roosendaal 1948. 431 blz. Geïllustreerd. Het Bisschoppelijk College te Weert herdacht dit jaar het derde eeuwfeest van zijn bestaan. Men wil de bij deze gelegenheid een gedenk boek uitgeven en men verzocht de bekende „Weerter Minderbroeder Pa ter Cunibertus Sloots zich met het samenstellen daarvan te willen be. lasten. Een betere keuze had men niet kunnen doen. Niet alleen als jaren lange inwoner van Weert is deze goed op de hoogte van de locale ge schiedenis. maar als archivaris de Nederlandse Provincie der Min derbroeders heeft deze hoogst be gaafde kloosterling een uitgebreide kennis1 verworven, niet alleen van de archieven zijner Orde en Provincie, maar ook van Rijks- en locale archie ven en van alle uitgaver op historisch gebied. Van die kennis getuigen zijne ver- schillende publicatiën en niet het minst de verleden jaar versohenen uitvoerige, rijk gedocumenteerde ge schiedenis van Statie en klooster der Minderbroeders te Leiden ter dank bare herdenking van hun 500-jarig verblijf in deze stad, een werk dat Ned. Reisver. v. Katholieken Secr.: Middelweg 11Tel. 22655 Lidmaatschap: f 3.50, echtparen 15.00, jeugdleden tot 18 jaar: f 1.00 per jaar. Vraagt ons programmaboek 1948 Bijkantoor: Boekh. „De Sleutel stad". Breestr. 123. Tel. 26508 HILLEGOM STAARTJE ONDER STROOM! Een hond van 'n wandelaar heeft onbewust grote reddende diensten bewezen. Dit dier voelde zich aange trokken tot het hek langs de St. Mar- tinuspastorie. Toen hij er met z'n staart tegen aan kwam, sprong hij janken^ terug. Waarschijnlijk was er 'n defect in een mast van de bo venleiding, zodat het hek onder stroom stond met een voltage van 1200, dus dodelijk. De wandelaar waarschuwde de politie, die terstond het hek bewaakte, terwijl het perso neel van* de N.Z.H. het euvel ver hielp. Ook de hond is er nog goed afgekomen. Busverbinding. Met ingang van Zondag is de busverbinding Hjlle- gomHaarlemmermeer hersteld. In de oorlogsjaren werd deze stopgezet. Vooral de-'-Hillegommerdijk, die voor verschillende zaken op Hoofddorp is aangewezen, wordt hierdoor uit z'n isolement bevrijd. Dammen. Onze plaatsgenoot, de heerj. J. v. d. Loo heeft zich na we kenlange strijd om het persoonlijk kampioenschap le kl. District Ken- n^merland van de 18 deeelnemers, de sterkste getoond en is ongeslagen door, de voorronde en de finale ge komen. Daardoor is»hij gepromoveerd naar de hoofdklasse, d.i. de hoogste in ons land. LISSE BRANDWEER-WEDSTRIJD. Zaterdag 5 Juli a.s. zal op het Ge meentelijk Sportpark te Lisse een brandweer-wedstrijd worden gehou den. Brandweerploegen uit dc ge meenten: Alkemade, Gouda, Hille- iom, Katwijk, Leidschendam, Lisse, Noordwijk en de bedrijfsbrandweer van de N.V. Padojt te Warmond, zul len aan deZé wedstrijd deelnemen. H.B.G. De Coöperatieve Veiling vereniging H.B.G. vergaderde in haar veilingzaal onder voorzitterschap van de heer D. van Egmond. De voorzitter zegt, dat deze verga dering speciaal is belegd om de va cature in het bestuur aan te vullen. De heer Warmerdam kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. De voorzitter deelt vede, dat een vakblad Wordt uitgegeven in samen werking met West-Friesland, onder' redactie van de heer Lodewijks te Hillegom. Het doet de voorzitter leed, dat de heer P. Warm'erdam Czn., di recteur-voorzitter der vereniging, heen gaat. Dit is vc*>r de vereniging een groot verlies. Onder zijn^bestuur is de veiling steeds crescendo'gegaan. Warmerdam en H.B.G. waren één en kleine zaak L een grote boom geworden. Moge God hem nog vele jaren schenken en moge hij beitisten in zijn werkloos leven. Het bestuur en de commissarissen stellen voor hem tot ere-voorzitter der vergade ring te benoemen, waartoe wordt be sloten met algemeene stgmmen. Overgegaan jvordt thans1 tot de ver kiezing van een bestuurslid in de va cature-P. Warmerdam Czn. Door het bestuur en commissarissen is candi- daat gesteld de heer P. 9. van Leeu wen te Noordwijkerhout, die bereid is gevonden deze candidatuur te aan vaarden. Bij enkele cand'daatstelling werd de, heer P. S. van Leeuwen als zodanig gekozen. De voorzitter feli citeert de heer van Leeuwen niet deze benoeming en hoopt dat hij alles zal inzetten om de veiling groot te doen maken. De heer van Leeuwen dankte het bestuur voor hun goede wensen, als mede de leden voor hun vertrouwen. Hij belooft, dat hij zijn uiterste krach ten zal geven aan dit mooie bedrijf, hetgeen een coöperatieve veiling is. De heer J. P. Segers werd eveneens bij enkele candidaatrtelling herkozen als commissaris der H.B.G. Met deze benoeming werd hij gecomplimen teerd. De heer Borst stelde voor om de pu blicaties in de Bloembollencultuur te staken nu men een eigen blad heeft en vervolgens cm de coöperatieve ge dachte meer te verwezenlijken en b.v, te veilen voor de leden voor 39< De voorzitter antwoordde, dat de publicaties van de veiling in het be lang zijn van de principalen. Op de andere vraag zal antwoord worden' gegeven in de volgende vergadering, die een jaarvergadering is. De heer Lefeber bracht namens de heer Warmerdam dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens hoopt hij dat de leden hun vertrou wen ook aan de heer van Leeuwen zullen schenken* Verschillende technische vragen op het gebied van de veiling, koopcon tracten, in- en verkoopbureau enz. werden gesteld en behandeld, waarna sluiting volgde. Personalia. De heer dr. L. Algera, verbonden aan het Rijkslaboratorium voor Bloembollenonderzoek alhier, gaat mA ingang van 1 Augustus- 1948 deze dienst verlaten. Hij is benoemd tot bioloog aan hét Vezelinstituut te Delft. STOMPWIJK Kapdaansbenoc'ming. In plaats van -de w.e> heer N. van Paaschen is benoemd tot kapelaan alhier de w.e. heer W. G. H. Kamerbeek. Kapelaan Kamerbeek is geboren in 1913,-pries- ter gewijd in*1939 en sinds -1942 ka pelaan aan de St. Agatbakerk te Lisse. Kapelaan Van Paaschen heeft bijna 3 jaar in Stompwijk gestaan. K.J.M.V. Handbal. De afd. Voorschoten, Zoetepmeer, Leidschen dam en Stompwijk kwamen Zondag j.l. te Stompwijk bijeen om op- het gebied van de spört i.s. handbal en hardlopen elkaar te bestrijden ten einde uit te maken welk. elftal naar Katwijk gaat voor de verdere selec tiewedstrijden, met als einddoel het kampioenschap. Na loting kwamen eerst Voorschoten en Zoetermeer te genover elkaar te staan. Deze strijd werd door Voorschoten met 8—1 gewonnen. Hierna volgde Leidschen damStompwijk. Leidschendam was aangeyuld nipt enige Stompwijkse krachten. Het werd een spelletje van meester tegen leerling met als uit slag een 81 overwinning voor Stompwijk. Alvorens de winnaars Voorschoten en Stompwijk in het veld traden werden eerst de hard loop- en estafette'-series afgewerkt. Bij de 80 M- hardlopen behaalde Voorschoten 13 p. Stompwijk 10 j. Leidschendam 9 p. en Zoetermeer 7 punten. De estafette werd eveneens door Voorschoten gewonnen, waar door totaal 21 bereikt werden. Stompwijk 14 p., Léidschendam 15 p. en ^Zoetermeer 7 p. Dé handbal wedstrijd ging in de eerste minuten vrij gelijk op en kreeg men de in druk, dat nog een spannende strijd verwacht kon worden. Toen de Stompv/ijkers echter goed ingesteld waren op het spel van Voorschoten kwamen de doelpunten met regelma tige tussenpozen tot stand. Bij het einde van de strijd was de stand tot 80 opgevoerd. wel door de Gemeentearchivaris van Leiden mr. van Rooijen op een hatelijke^, kleingeestige en onverant woordelijke wijze is besproken, zoals men van'een wetenschappelijk man niet zou verwachten, maar verder door iedere onpartijdige geschiedken- ner met de hoogste lof is begroet. Dat men geen betere keuze had kunnen doen, daarvan legt het hier aangekondigd lijvig geschrift een welsprekend getuigenis af. Dit kloeke werk, dat ogenschijnlijk de locale historie van een bekende onderwijsinrichting behandelt, is op zulk een brede basis geplaatst, dat het feitelijk een algemene geschie denis is geworden van hehmiddelba- het voorbereidend noger on derwijs in de laatste drie eeuwen. En daar de school afwisselend heeft be hoord onder het Zuiden en het Noor den, maken wij teyens kennis' met ontwikkeling in de Wetgeving van deze beide delen. Daardoor is het tevens gekomen, dat de schrijver een ontzaggelijke massa bronnen en lite ratuur heeft moeten doorwerken. Hij verrpeldt die bij het begin van het belangrijke boek en wel tevens on der het trefwoord, waarin deze bron nen literatuur in de honderdtallen aantekeningen voorkomt. Dat is zeer practisch, daar men nu bij het gebrui kelijke aangehaald werk niet tel kens hfbhoef%terug te bladeren, maar voorop met een oogopslag een geci teerd archiefstuk of boek voorop kan vinden. Alleen deze lange lijst van documenten en boekwerken bewijst reeds, wat een haart onbeperkte hoe veelheid materiaal "hier verwerkt is. Zeer gewichtig is het hoofdstuk over het karakter van de school, waarbij in historische belichting het onderwijs in al zijn geledingen de aandacht van de schrijve» vraagt. Ook uit opvoedig oogpunt is dit boek bijzonder interessant. In zijn hoofdstukken: godsdienstige vorming, orde en tucht, studie en vacantie, al gemene ontwikkeling, sport en ont spanning krijgen we een vrij volledig beeld van hllerlei opvoedingskwes ties in de loop van de eeuwen en een schets van de hedendaagse toestand. Het keurig uitgegeven boek heeft talrijke réproducties en sluit met een zorgvuldig bewerkt register. Geen boek bestaat, naar ons we ten, in Nederland, dat zo volledig en met 'n apparaat van duizenden gege vens het middelbaar-en voorbereidend hoger onderwijs behandelt. De knap-, pe schrijver is er bovendien in ge slaagd deze dorre materie veelal in duidelijke en goed leesbare' stijl te verwerken. Daardoor wordt» het ech ter geen leesboek, maar een zwaar studieboek, dat representatief is en van zeer blijvende waarde zal blij ken. Voor de geschiedenis van het Katholiek onderwijs is het duurzaam en van verregaande betekenis. Elke leraar aan inrichtingen van middel baar en hoger onderwijs kan hier veel licht opdoen over onderwijs zelf en de opvoeding. En allen kunnen hier de kostelijke lessen vinden, die een hoogstbelangwekkendè geschie denis geeft. Wij aarzelen dan ook niet te verklaren, dat deze bijzondere ■vrucht; van noeste en taaie arbeid in de wetenschappelijke literatuur van onze dagen een ereplaats zal inne men. Behalve een woord van hulde aan de uitgever voor het keurig verzorg de uitgegeven boek, aan het Bestuur van het College, dat zulk een kost bare uitgave heeft bekostigd, een woord van hulde en dank aan de kun dige samensteller van di-t Gedenk boek, die zich hierdoor een speciale naam op onderwijsgebied heeft ver worven. Mogen talrijk velen aan het Ge denkboek de belangstelling tonen, Iwelke het ten voilé verdient. Pater DALMATIUS VAN HEEL. Gouda. O.F.M. VOORHOUT Personalia. De heer J. M. v. Dijk slaagde aan de universiteit te Am sterdam tot candidaat in de Economie. VOORSCHOTEN Gemeenteraad. Dinsdagavond 1 Juni 's avonds om 8 uur komt de ge meenteraad van Voorschoten bijeen. De agenda vermeldt de beëdiging van het nieuwe raadslid, de heer J. Nell qn een vqorstel tot premierege ling woningverbetering en splitsing. WARMOND Gereedschapszegening. De door de Hanze, K.A.B. en L.T.B. georga niseerde zegening van gereedschap pen en werktuigen mag geslaagd ge noemd worden. De kerk was nage noeg gevuld met gelovigen, die van deze gelegenheid gebruik maakten om hun gereedschappen, waarmede zij hun dagelijks brood moeten ver dienen, te laten zegenen. Kapelaan A. de Greef had tot tekst' van z'jn predicatie gekozen „Zoals Mijn Va- dqr altijd arbeidt, van de morgen tot de avond, zo arbeid ook Ik". In een bezielende predikatie toonde de pre dikant de waarde aan. van de arbeid. Arbeid, zoals deze door ieder van ons moet worden verricht, ongeacht welke arbeid.' Hierna werden geza menlijk de gebeden, die bij de ge- reedschapsregening zijn voorgeschre ven, gezegd, waarna de bijeenge brachte gereedschappen en werktui gen werden gezegend. De plechtig heid werd met het „Te Deum" be sloten. ZOETERMEER „Jan Hoornstraat". Ter uitvoe ring van een besluit van de gemeen teraad is door B. en W. aan de nieu we in aanleg zijnde straat, wel ke evenwijdig loopt met de Molen straat, de naam MJan Hoornstraat" gegeven. Jan Hoorn werd op 5 Mei 1945 bij gevechtshandelingen tussen de Binnenlandse Strijdkrachten en Duitse troepen ih Zoetermeer, gedood.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3