fZ)e Caatóte frtadafydc.... Nee'n Akkertje Bouwkosten moeten omlaag TYPEN, STENO ZATERDAG 29 MEI 194S DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ROME-ALBUM IN MOORD- EN SIDDERRO- MANS is het min of meer gebrui kelijk door sleutelgaatjes te gluren en een lijk op het tapijt te zien liggen. Ook wordt verteld, dat dienstmeis jes haar rose orert aan sleutelgaten drukken, om van de ruzies tussen meneer en mevrouw geen woord te missen. Wij hadden geen ervaring in zulke handelwijzen. Wij hadden met welke verleden tijd wordt toe gegeven, dat, bij ons bezoek aan Rome wij sleutelgat-gluur-ervarin- gen hebben opgedaan. Sindsdien loensen we. door door alle sleutel gaten, helaas, zonder het merkwaar dig succes, dat er in Rome mee werd bereikt. Wie nu een schandaaltje ver wacht, kent nóch de voorzichtigheid van de redactie van dit dagblad in haar geheel, noch die van de redac teuren afzonderlijk. De L. C. zou immers geen Romeinse roddelpraat opnemen en ook wij zouden ons wel tienmaal bedenken, om reis-herinne- ringen te vertellen, welke wij maar beter voor ons konden houden. Niettemin zouden onze gedragin gen op de Piazza Cavalieri. di Malta ind'en wij in Leiden hadden ver toefd ongetwijfeld de argwaan van de politie geprikkeld hebben. Stel u voor een man, naar zijn voorkomen onmiskenbaar een vreem deling, die schuw en achterdochtig naar alle zijden rond-spiedt, dan plot seling naar een gesloten poort gaat, nogmaals ter sluiks zich vergewist, dat geen voetstappen naderen en vervolgens langdurig dooi het sleu telgat fLurt. Eensklaps syhrikt hij uit zijn ge bogen houding op, want de stilte van de zonnige morgenstond wordt ver troebeld door een Benedictijner monnik, die, half-luid zijn brevier prevelend, de Piazza oversteekt, in de richting van het klooster Sant' Anselmo. De vreemdeling heeft intussen de houding van een onnozele toerist aangenomen en bekijkt met voorge wende aandacht, de handen op de rug, de hardstenen beelden en pina kels, waarmede de oranje muren zijn bekroond. Niet zodra echter is de monnik biddend verdwenen, of de onbekende begeeft zich weer behoed zaam naar de poort, bukt zich én tuurten tuurt.... HOPEN WE VAN HARTE, dat 'de schaarse lezers van dit album ploffen van nieuwsgierigheid en in gespannen verwachting de oclossing beiden van het zoekplaatje: wat zag de vreemdeling? Zo verrassend als het antwoord voor de kijker was, zo teleurstellend is het voor de op sensatie beluste abonné. Zo teleurstellend, dat als een pen fluisteren kon, zij nu aarzelend en bijna toonloos zou bekennen: de St.Pieter. Het heeft een schok gegeven, en niet alleen aan Zuster Pia, dat van de St. Pieter in Rome zo weinig te zien is. Is de heerlijke koepel in het stadsbeeld zo verdonkeremaand, dat men als een rover en moordenaar door een sleutelgat moet gluipen en loeren om een aanblik te krijgen van St. Pieters contoeren? Wei-neen! Wie een paar honderd meter zich van het sleutelgat verwijderd, kan, in een openbaai park, de koepel zien drij ven als een plechtstatige grijze wa ter-bel op de bruine golven der hui zen-zee. Toch zal geen vreemdeling, die de Aventijnse heuvel bestijgt, na laten zijn fatsoen te grabbelen te gooien en door het sleutelgat van de Villa der Maltheser ridders lonken. Is hij in gezelschap van anderen, dan zullen zij zich met bewonderende ah's! ch's! voor het gaatje verdrin- gen.% Nergens in Rome is de koepel van de Sleuteldrager zo bovenaards mooi te aanschouwen, als door het beroemde sleutelgat, waar zij in licht-fclauwe glorie van ijle lijnen zich vertoont aan het einde van de donkere verrekijker van een lover prieel. Het sleutelgat in de tuin poort past precies op de koepel van St. Pieter. PR 13 ééN VOORWAARDE NO- *-*D,.G, om uit de parken en tuinen op de helling van de Aventijn het schouwspel van de St. Pieters-koepel in de rust van haar majesteit te kun- nen.bewonderen: dat men ogen heeft om te zien. Hoe bevoorrecht, zult, ge denken, zijn de bewoners aldaar, die van de roze morgenstond tot de bloed-rode avond-schemering het uitzicht hebben op een panorama, dat verheven en geheiligd wordt door een van de edelste scheppingen van het menselijk genie! Mits men ogen heeft om te zien! De bewoners van gaan tastend door de tuinen. Hun voor licht-trillingen on-ontvankelijke ogen staren naar de koepel en zien in de nacht. Ogen! welk een ga ve, kostbaarder dan een "millioen in goud. Te kunnen zien hoe zelden dankbaar gewaardeerd. Roland Char- my heeft in een luchtig romannetje tussen lichtzinnigheden door ter loops een, diepzinnige opmerking ge maakt: „We zijn de blinde wande laars in een zeer schone tuin, de be spottelijke reizigers, die in een hoekje van de wagon zitten te soe zen, terwijl onze trein door een prachtig landschap rijdt." Het ro mannetje kunt ge veilig ongelezen laten. De enige behartenwaardige zinsnede hebben we tussen het on kruid uitgeharkt. MUSSOLINI IS, OP ZIJN MANIER. ook aan het onkruid wieden ge gaan in de Eeuwige Stad en heeft hier en daar de pikhouweel geslagen in het verwarde struweel van in el kaar gegroeide stegen en sloppen. Er werd ach en wee geroepen, toen de hardhandige hovenier hele schilder achtige, vieze buurten slechtte en de wortels en stronken van antieke tem pels en forums achterliet. Het be hoort op 't ogenblik niet tot de bon ton veel goeds van Benito Mussolini te zeggen, maar we durven het ge rust voor hem opnemen. Hij was een groot man, niet een edel en nog minder een sympathiek man, maar van het'formaat der reusachtige kei- zers-beelden, die, evenals hij, door de volkswoede in gruzelementen zijn geslagen. Die keizers waren over 't algemeen ook geen persoonlijkheden, die in onze vriendenkring graag ge ziene gasten zouden zijn! Maar zij wa ren bezeten, eenvoudig bezeten van Rome, en dat was ook Mussolini. hij heeft er, in de korte jaren van zijn bewind, een stempel op, gezet. De fasci (de pijlenbundel) zijn van de nieuwe paleizen afgebikt, de naam van Mussolini is overal weggekrabd, maar zijn stempel: wijds en breed is onuitwisbaar. En het is niet meer dan historische rechtvaardigheid, wanneer Pius xi roemrijker gedach tenis, de „Paus der verzoening" wordt genoemd, hem de erepalm dier verzoening te laten delen met de Duce. Er was in dat geval geen sprake van liefde, noch bij de een noch bij de ander, maar wat het dan was, het moest toch van twee kan ten komen! Als symbool van die ver zoening ligt daar wijds breed de doorbraak naar de St. Pie ter en naar het Vaticaan, de Via del- la Conciliazone de Weg de Ver zoening geheten. Bij het dichtklappen van dit Rome-album kunnen we niet beter doen dan midden op die weg feitelijk een ontzaglijk plein te staan en een laatste, lange blik te sturen naar de St. Pieters-kerk. Een tiental jaren geleden was op dit punt, eenige minuten gaans er van ver wijderd, van kerk en de koepel nog niets te zien. Twee nauwe stegen voerden tot vlak voor de kolonna- des, maar welk een teleurstelling, al: men er uit kwam. De koepel was weggezakt achter de hoge voorge vel. Eeuwenlang zijn er plannen ge maakt, tot Mussolini ter viering van de verzoening tussen Kerk en Staat met zijn pikhouweel vrij baan schiep. KE HEILIGDOM op, zoals 't schep pend genie van Michel Angelo het zich had gedacht: het hoofd ge kroond met de mijter van Rome's steenrots, de kolonnade als een va derlijke omhelzing. Zal ze blijven voortbestaan tot aan het einde der dagen? Merkwaardige vraag! Merkwaardiger nog het ant woord te lezen in de gedachten van velen, die haar beschouwen als het stenen zinnebeeld van Christus' Kerk. Deze symbolische vereenzelvi ging valt echter weinig complimen teus uit. Voor de stenen kerk? Neen voor het heiligdom, dat uit „leven de stenen" wordt opgebouwd, dag aan dag. De St. Pieter is maar men senwerk en nog wel een zeer mense lijk maakwerk. Er hebben zich scheu ren in de koepel vertoond, die nu met ijzeren banden bijeen wordt ge houden. Een lichte trilling in de vul kanische bodem van Italië eri het „symbool der Kerk" valt in puin. Hecht dus niet te veel aan de St. Pieter in haar tegenwoordige staat. Onze voorouders hebben een andere, stemmiger en meer ingetogen Sl. Pieter gekend, want tussen alle ver grijsde, eerbiedwaardige heiligdom men van de Eeuwige Stad is de kerk van thans eeh nieuweling. De Pie terskerk in Leiden is eeuwen ouder dan de Pieterskerk in Rome! Mis schien, dat ons nageslacht optrekt naar 'n weer nieuwere basiliek, maar met dezelfde vrome verwachtingen, omdat zij het graf gqan vereren van Petrus, de paus. Mogelijk, dat de kerk het uit houdt ten einde toe, doch onaf wendbaar zeker komt de „zeer bit tere dag", dat een koortsrilling haar bevangt, de zware muren bibberen, de marmeren-vloeren splijten, de beelden van hun voetstuk beven en met donderend geraas de guldene, glorieuse koepel in scherven neer stort. Een gierende maalstroom van laaiend vuur en alles is voorbij. De laatste bladzijde van de wereld is omgeslagen Merkwaardige kerk, die zulke eeuwigheidsgedachten oproept! Lusteloos De levensmiddelensubsidies kun nen in het kader van de gevoerde loon- en prijspolitiek niet gemist worden. Toch is dit stelsel, dat een kunstmatig element in het prijs niveau handhaaft en van de schat kist zware offers eist, in beginsel ongewenst. Zodra dit zonder ernsti ge spanningen te veroorzaken mo gelijk is, moeten de subsidies wor den afgeschaft. Een verhoging van de huren is op de duur onvermijdelijk, zowel om de eigenaar enigszins tegemoet te komen, alsook om de financiering van de nieuwbouw mogelijk 1r ma ken. Met huurverhoging en invoe ring van een huurbelasting zal men echter zeer omzichtig te werk moe ten gaan, opdat het evenwicht tus sen lonen en prijzen niet wordt verbroken. Dit zijn enkele punten uit het verslag, dat de Centrale Adviescom missie voor de Prijspolitiek op ver zoek van de minister van Economi sche Zaken heeft uitgebracht. De commissie, die samengesteld is uit vertegenwoordigers van alle kringen van de bevolking, constateert, dat in de huidige omstandigheden offers van alle jagen der bevolking ge vraagd worden. Ook het bedrijfs leven zal daarom belangrijke be perkingen in zijn winststreven moe- ten aanvaarden. „Scheer echter niet jif alle hbge winsten over één kam", zo waarschuwt de commissie, „er zijn veel schijnwinsten bij". De kosten van nieuwbouw van onroerende goederen zijn zeer opge dreven. De commissie is van oor deel, dat op dit gebied met de mees te kracht naar prijsverlaging' zal moeten worden gestreefd. De be strijding van het betalen van zwar te lonen vormt hiertoe een eerste stap. (En wat moeten de verdere stap pen zijn naar de. mening der com missie. Dat zouden we graag willen weten! Red. L. Crt.). Vrijlating van prijzen, waar vraag en aanbod in evenwicht zijn, is ge wenst. Afschaffing, waar mogelijk, van het stelsel van quoteringen eveneens. Melk voorlopig nog op de bon Over zes weken beslissing. De mededeling van minister Mans- holt over de wenselijkheid van op heffing van de melkrantsoenering ge daan tijdens een bespreking met ver tegenwoordigers van de Federatie van Melkhandelaren, moet, naar ons, aldus „Trouw", van officiële zijde werd medegedeeld, niet worden opge vat als 'n aankondiging van de daad werkelijke opheffing van de melk rantsoenering. Iedereen zou liever de melk vrijgeven, dus ook de minis ter, aldus werd ons gezegd. Doch de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening acht de opheffing thans niet verantwoord, al mag de stand van de huidige melkpvoductie gunstig worden genoemd. Het is ech ter op dit ogenblik nog te vroeg in het jaar om een definitief oordeel te vormen. Minister Mansholt wil daar om de beslissing pas over zes weken nemen, aangezien men eerst een over zicht wil hebben over de veevoeder positie voor de komende winter. De regering acht de melkvoorziening van primair belang, omdat melk tot de basisvoedingsmiddelen wordt gere kend. NEDERLANDSE BEDEVAART NAAR LOURDES. Deze maand zal een nationale be devaart in groot verband naar Lour- des gaan. Deze bedevaart is georga niseerd door de Vereniging tot sa menstelling van Nederlandse bede vaarten (V.N.B.). Zeshonderd en vijf tig pelgrims w.o. 100 zieken zullen er aan deelnemen. Als intentie is door het bestuur vastgesteld: „Voor de noden der Kerk in .deze gevaar volle tijden". De bedevaart vertrekt 25 Juni van Rosendaal en hoopt 3 Juli wederom in het vaderland terug te zijn. Daar alle beschikbare plaatsen zowel in de trein als in de hotels bezet zijn, verzoekt het bestuur geen aanvragen tot deelneming meer in te sturen. ZOMERCONGRES JONGEREN VAN DEN HAAG EN OMGEVING. Zondag/ 6 Juni des middags oir twee uur zullen een kleine tweedui zend katholieke jongeren uit Den Haag en omgeving in de Dierentuin bijeenkomen voor het houden van een zomercongres onder de leuze: „Gaaf van zin de zomer in!" De grote rede over dit onderwerp zal worden uitgesproken door dr. W. B Huddleton Slater, de bekende arts en schrijver van de boeken „Ja ik wil" en „Ik heb geen man". Onder leiding van Anton Sweers wordt een vrolijk zomerspel van Wim Snitker opgevoerd. Het slot van het zomercongres zal bestaan in een grootse hulde aan de H Maagd onder de Middeleeuwse titel van „O. L. Vrouw van Eikenüainen". ONTSLAG IR. ROEBROEK. Op een vraag van het. Tweede Ka merlid van der Weijden betreffende ir. Roebroek heeft de heer Beel, mi nister-president :.ai ens de heei Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het volgende geantwoord: De besprekingen, waarvan de mi- BEZOEKT deBRANDWEER TENTOONSTELLING H O UTRUST DENHAAG 19%31 MEI DAG.GEOPEND VAN 10-10 UUR E NTREE ?5ct. iederen dag interessante demonstraties iwedstr'joen grenzende landen en dat deze confe rentie tot resultaat hebben gehad, dat er een *on(*s is gevormd uit bijdra- het blinden-instituut op de Aventijn ferijV^ Nederland, België en Enge- Coloradokevers te lijf Minister Mansholt heeft gisteren in eën radiorede aangespoord tot doel treffende bestrijding van de Colora- MINISTER MANSHOLT OVER DE dokever. Het tijdstip voor bespuiting I ECONOMISCHE POLITIEK is weer aangebroken en iedereen moet zijn beste beentje voorzetten Minister S. L. Mansholt heeft ir om een groot gevaar voor onze lhnd- een gehouden verkiezingsvergade bouw de kop in te drukken. Ieder- ring van de afdeling Assendelft van een, want de boeren alleen kunnen de P. v. *d. A. gesproken over de de kever niet baas. Het zijn juist de moeilijkheden, waahnee het kabinet kleine perceeltjes aardappelland, wel-1 sinds de bevrijding te kampen heeft ke de grootste moeilijkheden bezor- en over de problemen, die hij nog in gen. De minister vertelde ook nog dat de toekomst voor zich ziet liggen, er deze winter besprekingen zijn ge-',De minister stelde vast, dat de toe- voerd door deskundigen uit de aan- stand in de wereld niet toelaat dat PROPAGEER GOEDE BOEKEN! Door een commissie uit de uit gevers- en boekverkopersleden van St. Jan is uitgegeven een boeken gids. Er is naar gestreefd uitsluitend meer belangrijke titels op te nemen met negatie van werken, die spoedig zullen zijn verouderd, zodat deze pliblicatie geruime tijd een veilige gids kan zijn voor katholiek lezend Nederland. Bij de romans zijn de bekende ethische kwalificatie-cijfers vermeld. De commissie, die deze gids heeft samengesteld, heeft er ernstig naar gestreefd vooral die wérken op te nemen, die over het algemeen in de Nederlandse Katholieke boek handel voorradig zijn. Door het uiterlijk van het boekje zo fraai mogelijk te verzorgen en door de attractie van een boektitel prijsvraag hoopt de commissie veler belangstelling naar het boek te trekken. Wij delen deze hoop en verwach ting. Voor de Katholieke boekhan delaars een mooi boekje voor'pro paganda propaganda voor goede boeken. in 2-3 mnd. klaar op de kon erk. pitmanschool Plantsoen 65 Telefoon 26558 Thuisvarende militairen Aan boord va.i het troepentrans portschip „Waterman'.', dat 14 Mei j.l. uit Tandjong Priok is vertrokken en op 6 Juni a.s. te Rotterdam wordt verwacht, bevinden zich de navolgen de militairen uit Leiden en omgeving. G. Kuperus, C. A. de Bruyn, J. G. van Heuzen en H. den Hertog, allen te Leiden; M. G. 't Hart te Boskoop. F. van der Ploeg te Lisse J. van Duin, A. Delft en M. Haasnoot, allen te Noordwijk-aan-Zee, T. B. van der Haas en P. M. Goeman te Oegstgeest; J. Kuipers te Roelof arendsveen; D van Hattem, W. Kreischer en J. P Meyer te Voorschoten; A. Bevelan der te Waddinxveen en J. W. C. Pen- nings en E. Tissort te Wassenaar. DE. KERSEN. Het mooie voorjaar heeft ook zijn invloed gehad op de kersen. Ongeveer veertien dagen vroeger dan normaal wordt Maandag a.s. reeds in verschillende boomgaarden in de Betuwe en het Land van Maas en Waal begonnen met de pluk van de „vroege Duitse". En dan nog een veertien dagen en men zit volop in de Meikersen. Over het algemeen is er een overvloedig gewas. ^PERSSPiEGEL j Sportverdwazing Er dreigt weer zo iets als een geval „Lenstra" te ontstaan. Lenstra heeft niet in Noorwegen meegespeeld we-s gens een knieblessure. Hier zijn de feiten, zoals wij die kennen zegt het Vrije Volk. Abc heeft j.l. Zondag tegen EDO op halve kracht gespeeld. Dat weet een ieder. Hij spaarde zich kennelijk, want hij was geblesseerd. Momenteel is Abe thuis, niet op de secretarie van Heerenveen, want hij hinkt maar zo'n beetje rond. Dr. Brouwer heeft hem onderzocht en het is zijn over tuiging, dat Abe onder geen beding Woensdagavond kon spelen. Er zijn in Heerenveer. nog twee artsen, die dat bevestigen kunnen. Abc heeft van alles geprobeerd. Hij is zelf nog on der behandeling van de „knietjes-spe cialist" Dombi in Rotterdam geweest, maar zelfs deze wonderdokter zag er geen gat in.'Het is zonder meer dui delijk: Abe kon niet spelen. En als het nu dc vliegtocht was, die hem thuis deed blijven (men zegt, dat Lenstra bevreesd is voor een vliegtocht). Verleden jaar moest Hee renveen voor het spelen van een kampioenswedstrijd naar Maastricht; men ging per vliegtuig. Abe niet! Die stapte in de auto van dr. Brouwer en kwam er zo. Is dat te veroordelen? Abe Lenstra is niet naar Oslo ge weest. Dat is jammer voor hemzelf, jammer voor het elftal, waarin hij zich na jaren een welverdiende plaats heeft bevochten. Maar wat er over dit eenvoudige geval van verhinde ring in bepaalde kringen wordt ge schreven en gezegd, heeft ons ge- ergerd. Jan Thomée vertelt in Oslo: „Ik heb wel gevoetbald met blinde darmontsteking. Als je wilt kun je alles." Dat is erg kranig van Jan Thomée Red. L. Crt.). Maar het heeft met een gezonde opvatting van sport niets te maken. Het is sportverdwazing ten top en de lieden, die dergelijke be weringen lanceren en verspreiden doen er de sport geen dienst mee. En wanneer men met zodanige sport- dwaasheden een eenvoudige jonge man als Abe Lenstra, die gelukkig de ze overdreven sportverheerlijking met een nuchter gemoed verwerpt, als een stoute schooljongen in de hoek wil zetten, moeten we om de zaak van de sport zelf protest aante kenen. Tot zover het „Vrije Volk", Wij zijn het met dat protest vol komen eens. Wij zouden het nog sterker willen zeggen. Het is niet alleen dwaas, maar: misdadig, om van iemand te verlangen, dat hij zijn gezondheid, die kostbare gave, waagt voor een sport- demonstratie. Donderdagavond omstreeks 10 uur stuitte in de Bergeykse Barrière een ploeg smokkelaars op dienstdoende rijksambtenaren. De smokkelgroep, die trachtte te ontkomen, werd door de ambtenaren achtervolgd, waarbij verschillende waarschuwingsschoten werd en gelost, nadat gesommeerd was om stil te staan. Op zeker qioment kwam een der kommiezen te vallen, minister van Landbouw, Visserij en wat tengevolge had, dat zijn wapen '-1afging en op 50 meter afstand een land. Met behulp daarvan zal de Coloradokever te lijf gaan. VLOTTER DEVIEZEN VOOR KORTE ZAKENREIZEN. Naar „Parool" verneemt, zullen binnenkort op vlottere wijze dan voorheen deviezen voor korte za kenreizen naar het buitenland wor den beschikbaar gesteld. De bedoeling is de banken alge mene machtigingen te verstrekken voor reizen van ten hoogste vijf da gen, waardoor de tot heden gevolg de omslachtige weg niet meer be hoeft te worden bewandeld. Binnen zekere grenzen betekent dit besluit, dat voor korte zakenreizen de de viezen vrij korrren. CANDIDAAT K.V.P. TREKT ZICH TERUG. we in Neden'and tot een hogere wel vaart komen door links en rechts giften uit te delen. We zullen er slechts boven op komen door liard te werken. De minister verwacht dat het zal lukken, indien in de hui dige lijn voortgewerkt wordt. „Waar vrijheid mogelijikis" zo zeide de minister, „zal de regering het bedrijfsleven geen belemmerin gen in de weg leggen." De afschaf fing van de fokzeugregeling gaf de minister als voorbeeld daarvan. Of de verplichte veelevering- kan worden afgeschaft hangt af van de mogelijk heden van vrijwillige veelevering in bepaalde delen van het jaar. Als we in staat willen zijn, het vleesrantsoen te garanderen, dan is het soms nodig dat de boeren tot levering van vee aangeschreven worden. Het laatste anderhalf jaar is aanschrijving niet meer nodg geweest, omdat de nor male uitstoot toereikend was. De re gering dient een constructieve land bouwpolitiek te voeren. De boeren dienen tegen de laagst mogelijke -p. prijzen te produceren. Rationalisatie a j u6r A. van Dongen te en mechanisatie is een eerste ver- Aardenburg (Zeeland), die als laat- eiste. Voor de ontwikkeling van de j J voorkomt op de candi- afzet van onze producten hangt veel datenlijst der Katholieke Volkspar- af van de gang van zaken in Duits tij voor de Tweedq Kamerverkiezin- land. Internationale samenwerking gen in de kieskringen Den Helder, is van groot belang, zowel in tijd van Haarlem, Leiden, Dordrecht en Mid- vrede als met het oog op een mo delburg heeft zijn candidatuur inge- gelyke dreiging, zo besloot de minis- trokken. ter. Voedselvoorziening melding maakte aan het slot van zijn schrijven aan de voorzitter van 24 December 1947, hebben er toegeleid, dat aan h\ A. L. H. Roebroek bij koninklijk besluit van 9 Maart 1948 no. 2 met ingang van 15 Maart 1948 eervol ontslag is ver leend als directeur-generaal in alge mene dienst bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, zulks onder dankbetuiging voor de door hem als directeur-gene raal van de Landbouw den lande be wezen belangrijke diensten. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat zulks is geschied met toe- passing«van art. 59 van het algemeen rijksambtenarenreglement, op grond van welk artikel aan ir. Roebroek tot de pensioengerechtigde leeftijd een uitkering is toegekend, gelijk aan de wedde van directeur-generaal van de Landbouw. Db regering beoogt ir. Roebroek weder in een andere pas sende overheidsfunctie aan te stellen. BEURS EN POLITIEK De laatste beursdag van de week maakte geen uitzondering op de stemming der vorige dagen: een on geanimeerd verloop en weing vraag, doch met behoud van het vorig koers- peil, terwijl enkele fondsen zelfs min of meer een stijgende richting insloegen. Voor het eerst sinds ge ruime t*jd was de handa1 zo miniem, dat het totale bedrag van 1 millioen gulden in aandelen niet behaald yrerd. Slechts 924.000 gulden bedroeg de omzet. Heel wat groter was de affaire op de obligatiemarkt, met een totaal van bijna 2'A mlloen gulden, echter grotendeels in de conversie lening 1947, grootlipek 1946 en de binnenlandse dollarlening, met de deze week voor het eerst verhan delde nieuwe conversie en consoli- datielening, waarvan de stukken merendeels in vaste handen zitten. Belangrijk voor onze markt blijft uiteraard de politieke toestand in In- dië en met verbazing werd kennis ge nomen van het bericht, dat de ver tegenwoordiger van de republiek vol ledige volmacht had om met Mos kou te onderhandelen en dat inder daad op 22 Mei tot uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers werd overeengekomen. De uitslag der Afrikaanse verkie zingen» waar Smuts zijn parlemen taire meerderheid verboren heeft, lokte bespiegelingen uit omtrent de toekomstige positie van het pond Sterling, waarmede men de goed prijshoudende marktstemming in verband bracht. Op de obligatiemarkt kwam ni^ook voor het eerst een notering tot stand in de nieuwe 3 pet lening zonder be lastingfaciliteit, die analoog aan de stukken met belasting faciliteit 99A noteerde. De nieuwe 3 A procent le ning bleef op de emissiekoers (100 gehandhaafd. Overigens in staats fondsen geen wijziging van betekenis JWe Q0£f der smokkelaars, de 25-jarige M. uit Valkenswaard in de rug trof. Het slachtoffer, vader van drie kinderen, overleed spoedig Later in de nacht zijn nog vier personen van deze smok kelgroep van hun bed gelicht. De perszuiveringscommissie heeft geadviseerd tot een naamsver- bod voor Algemeen Handelsblad voor 10 jaar en voor de Haarlemse Courant (die niet meer verschijnt) voor 20 jaar. Tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland is Benoemd de heer J. J. van der Toor in de vacature-Wage naar. Dc Bilthovense binnenhuisar chitect W. Kitkamp is door het Utrechtse B.G. conform de eis, ver oordeeld tot levenslange gev. straf. Als pionier-officier van het Vrijwil ligerslegioen had hij verdedigings werken aangelegd en leiding gege ven bij grootscheepse razzia's. Het Tribunaal te Dordrecht heeft ten aanzien van P. B. Poelstra in de bezetting hoofd van het Bu reau tot reorganisatie van de Neder landse Pers, directeur van de Lands drukkerij, geadviseerd tot interne ring voor de tijd gelijk aan de deten tie. Hij is onmiddellijk in vrheid ge steld. De wethouder van Onderwijs te Delft, ir. J. Reichert. is benoemd tot leraar aan het R.K. Lyceum te R'dam. De vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland op Dinsdag 1 Juni 1948 te 11 uur, zal worden gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Engeland heeft 100.000 ton aard appelen van Nederland gekocht voor de Engelse bezettingszone in Duits land. De politierechter te Amsterdam veroordeelde de exportfirma De Vries en Buren te Amsterdam, tot een maximum geldboete van 10.000 ter zake van zwarte verbouwing tot een bedrag van 200.000. De heer Th. N. van Stigt, in le ven landelijk voorzitter van Horecaf en directeur van hotel Des Pays Bas te Utrecht, is op 57-jarige leeftijd overleden. De lieer J. A. Bach heeft giste ren afscheid genomen als directeur van de rijksluchtvaartschool. In een woning te 's-Gravcnhage trof de recherche 70.000 sigaretten aan. Zij bleken afkomstig van beman ningen van zeeschepen, liggende te Rotterdam. De sigaretten werden in beslag genomen. In verband hiermede zijn vijf personen aangehouden. Wat lezers ons schrijven VACANTIE ZONDER ZORGEN. H.H. Werkgevers!!! De vacantie breekt aan en een ieder wil gaarne, na een jaar van inspanning, genie ten, los van alle zakelijke zorgen, los uit de sleur der alledaagse dingen, genieten in God's vrije natuur. Waarheen??? De paden op, fietsen, wandelen. Naar bos, strand, hei, met trein, tram of bus, ja, waar al niet heen? Waarheen?, daar waar het hart naar verlangt, rust, natuur, zorgeloos. Zorgeloos? Zelfs de vacantie kan de werkers van hoofd en hand niet dat zorgeloos gevoel geven, zo nodig voor een intens beleven «van de vacantie. Avonden van gecijfer, slapeloze nachten over: hoe de eindjes aan el kaar te knopen, zuchten, hope loos, berusting'.En dan vacan tie voor wie? Voor hen die zelf zich geen extra gulden kunnen per mitteren om uit te gaan, met vrouw en kinderen? Vacantievacan tie...^ H.H. Werkgevers, wij doen een ernstig beroep op U, een heel ernstig beroep. Het college van Rijksbemid delaars he^ft weer toestemming ver leend voor het verstrekken van 2 pet. vacantietoeslag over het jaarloon. Schept voor uw bedienden een va cantie, niet aleen door hun 14 da gen vrij te geven, maar door toe kenning van die 2 pet. vacantietoe slag hun vacantie tot een werkelijke vacantie te maken. Wij danken Uü! Afd. Unie Leiden en Om streken van de drie samen werkende organisaties van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden. BESCHERM DE VOGELS! Gaarne wil ik van dc gelegenheid gebruik maken om in de mij gege ven plaatsruimte een beroep te doen op alle inwoners van Leiden en hun vragen om toch aan hun antenne enige kurken te doen. Bedenk, dat, tegen deze fatale draden alle vogels zich dood vlie gen. Alleen in de afgelopen week zijn bij mij al vijf postduiven ge bracht, die tegen deze draad de dood vonden. Dit is ontegenzeggelijk de schuld -van de eigenaar van die draad, want. als even de moeite ge nomen wordt, hieraan wat kurken te doen, is dit verholpen. Bedenk eens, wat er door de verschillende postduivenverenigingen jaarlijks bij een gebracht wordt voor liefdadige doeleinden, zodat op ons de plicht rust, deze dieren te beschermen. Laat het toch niet zover komen, dat 'het een wettelijke verplichting wordt, zoals in België het geval is, want dan kost het U een boete als Uw antenne niet beschermd is. Namens alle postduivenliefhebbcrs dank ik U bij voorbaat voor Uw medewerking. POSITIE NED. SCHEPEN. ALHENA, vermoedelijk 29 Mei van Antwerpen naar R'dam. STREEF KERK, 23 Mei van Marseille. TA- LISSE, 27 Mei van Melbourne.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5