Sovjet-ambassadeur bij minister Van Boetzelaer Na, HUIBERS ZATERDAG 29 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken heeft de ambas sadeur van de Sovjet-Unie, de heer V. A. Valkov, gisteren met Baron van Boetzelaer op het departement van deze een onderhoud gehad over de overeenkomst tot uitwisseling van consuls, weLke volgens het of ficiële persagentschap Tass, tc Praag tussen de Sovjet-Unie en de Repu bliek Indonesië is gesloten. De minister van Buitenlandse Za ken heeft de atnbassadeur er onder meer op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkingen door de Republiek in strijd is met de door •haar op de Renville aanvaarde be ginselen. Deze vermelden uitdruk kelijk. dat de souvereiniteit over ge heel Indonesië voor het tijdperk tot de overdracht van souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië, iWijft berusten bij het "Koninkrijk oer Nederlanden. In de afdeling politieke zaken van de Commissie van Drie is de kwes tie van de buitenlandse betrekkin gen van de Republiek ook bespro ken. Te Kalioeranf» heeft men de indruk gekregen, dat dezg vergade ring zeer belangrijk is geweest. Men komt tot deze gedachte, omdat jhr. Van Vredenburch vanAag weer naar Batavia gaat en niet voor Dins dag terug wordt verwacht. Gister avond zou het kabinet van de Re- EXTRA-KINDÉRTOESLAG- REGELING IN SCHOENINDUSTRIE. De federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten, waarbij het over grote deel van de schoenindustrie is aangesloten, heeft in een dezer dagen gehouden vergadering met algemene stemmen besloten een fonds in het le ven te roepen ter verstrekking van extra-kindertoeslagenten behoeve van de gezinnen der werknemers met drie of meer niet-verdienende kin deren. j Aan dit besluit is overleg met de in de bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven samenwerkende arbeiders organisaties voorafgegaan. Het ligt in het voornemen de rege ling te laten ingaan met de eerste werkweek van Jbli. GAAT DAT ZIEN: ZOMERKERMIS „Hier kermis'' schreeuwt een groot, bord naast de dekenale kerk iedere voorbijganger toe, als een dringende uitnodiging, om onder de poort door te gaan-en een kijkje te nemen achter de kerk, waar vanaf gisteravond tot Zondagavond een Zomerkermis ge houden wordt. En ook wij konden gisteravond, toen we toevallig - passeerden, niet weerstaan aan deze dringende uitnodiging, zodat we vol verwachting het terrein opstapten en juist getuige waren van de officiële opening, die voor de microfoon door deken A. Homulle verricht werd „Ik doe het met veel plezier, zei de deken, deze zomerkermis bpenen, omdat ik weet van hoe groot belang het doel hiervan is, n.l. de Kath. Jeugdbewe ging. Ik hoop daarom dat de vele moeiten, die de organisatoren zich ge- troost hebben, beloond/zullen worden door een gaweldige belangstelling, waarvan bij de opening nog niet zo veel te' merken is. Onbegrijpelijk, want de prijzen liggen-maar voor het weghalen en het zou me niet verwon- deren als de bezoekers aan een krui wagen niet voldoende hadden, om al le prijzen weg te slepen. Daar zullen 'ze een handwagen voor nodig heb bep' Deken Homulle, gaf daarha zeif bet goede voorbeeld, legde een windbuks aan, wierp ringen, grabbelde in de tpn, lootte mee bij het rad^van avon tuur, liet vliegtuigen bommen wer pen, verzond brieven per speciale kermïs-post, aanschouwde de fraaie Amerikaanse films, die in de kermis- bioscoop gedraaid werden, en verza melde tbnslotte nieuwe krachten in de consumptietent, om met vernieuw de ijver een volgende serie attracties af te werken. We hebben het goede voorbeeld gevolgd en ons enige tijd kostelijk geamuseerd. Eerlijk gezegd, is dat van die handwagen een beetje overdreven, maar we konden alle prijzen toch niet per fiets vervoeren! Onbegrijpelijk dat er bij zulke fraaie prijzen nog geld overblijft. Maar mis schien weten de winkeliers, die voor de zoveelste maal maar weer eens de hand over hun hart gestreken hebben, er meer van? We willen alleen maar zeggen, dat iedere Leidenaar, die de ze kans voorbij laat gaan, een enor miteit begaat, waar hij onnoemelijk veel spijt van zal hebben. Wij waar schuwen U daarom tijdig; tot Zondag avond kunt U daar terecht. En vef- gëet dan vooral niet: eens van het heerlijke roomijs te proeven. publiek naar aanleiding van de ver gadering te Kalioerang bijeenkomen. Naarmate meer bekend wordt van de ovei'eenkomst om consuls van de Republiek en de. Sowjet-Unie uit te wisselen, wordt fe zaak er niet dui delijker op. Een aantal vooraan staande Republikeinen hebben ver klaard, dat het bericht van de over eenkomst voor hen een volkomen, verrassing was. Zelfs hebben enke len daaraan toegevoegd, dat Soerip- no helemaal geen vertegenwoordiger van Djokja is. Hijzelf heeft echter tegenover Reuter verklaard, dat hij volledige volmacht had vart Soekar- no om«te onderhandelen en over eenkomsten te sluiten met de Sow- jet-Unie. Soekarno heeft zich nog niet over de kwestie uitgelaten. STAATSEXAMEN ZIEKEN VERPLEGING A. In h?t St. Elisabeth Ziekenhuis al-, hier zijn deze week de examens voor het staatsexamen ziekenverpleging A afgenomen. Alle candidaten slaag den en wel de eerw. zusters Beata, (J. Kortekaas, Noordwijkerhout), Baptista, (M. v. d. Brink, Leiden), Fulgentia, (M. Roelofsep, Amster dam), Wendeline, (M. Lansu, Klin- ge (Zeel.) en Philberta (S. Koppers, Alkemade). LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: arts-examen le gedeel te: de heren I. D. Johannis tc Noordwijk, J. Boevé te Rotterdam en dr. E. A. H„ Scholten te Over- veen; arts-examen 2e gedeelte: do heer R. A. de Goede te Leiden; can- didaatsexamen Ned. Indisch recht: de heren G. W. van Riet Papp te 's-Gra- venhage", A. Gudde te Leiden en Ph. H. Maas te Voorburg; doctoraal examen Indisch Recht: de heer E. Bender te Amsterdam; doctoraal examen Nederlands Recht: de hergn' J. Gerretsen te 's-Gravenhage en B. B. de Groot te Voorburg. EEN GERUCHT OVER VLEES VERGIFTIGING. „Wij vernamen dat Dinsdag tc Leiden een negentienjarige jonge man in het Academisch Ziekenhuis tengevolge van vergiftiging is over leden. Daar deze vergiftiging het wel zeer noodlottig gevolg was vah fyet eten van vergiftigd, ongecontroleerd vlees dat dé belegging vormde van een broodje uit een automatiek hier ter stede, willen wij in de eerste plaats het Leidse publiek met de meeste klem de grootste voorzichtig heid aanraden bij het nuttigen van met clandestien vlees belegde brood jes. Dit vlees is niet de gemeentelij ke keuringsdienst gepasseerd en kan dus afkomstig zijn van een gevaar lijke besmettelijke ziekte lijdende dieren die clandestien zijn geslacht. Ten tweede past hier wel een ern stig protest tegen het onverantwoor delijk gedrag van de eigenaren van deze automaten, die uit winstbejag de volksgezondheid in het grootste gevaar brengen. En in de derde plaats zouden wij het gemeentebe stuur in overweging willen geven, strenger toe te zien op het verkopen van clandestien vlees. Het tragische gevolg van de bo ven gesignaleerde tekortkomingen is ten duidelijkste gedemonstreerd met dit doodelijk ongeval". 9 Bovenstaand bericht is ontleend aan „Het Vrije Volk'' van Vrijdag en blijkt niet juist te zijn. Bij nadere in formatie is ohs n.l. gebleken dat de jongeman zich al onwel voelde, voor dat hij aan de automatiek ging eten. Hij had juist gezwommeïi, zodat het niet uitgesloten geacht moet worden, dat hij daarbij iets heeft opgelopen. Een sectie op het lijk heeft bovendien uitgewezen dat de doodsoorzaak geen vergiftiging is. In ieder geval heeft dit gebeuren zoveel stof doen op waaien, dat, naar verluidt, pen der raadsleden voornemens is a.s. Maan dag tijdens de zitting van de gemeen teraad, dit voorval ter tafel te bren gen, bij de bespreking van de vlees keuringsdienst, die aan de orde ge steld is. HUMOR OP BOST.ZEGELS. Causerie voor de Leidse Philateüsten. In de deze week gehouden verga dering van de Leidse Verenigirtg van' Postzegelverzamelaars werden de punten van de huishoudelijke ver gadering spoedig afgehandeld. Be noemd werd de afgevaardigden voor de bondsvergadering in Breda, ter- wijl vijf nieuwe leden werden ge boekt. Hierna hield de heer J. C. Horree een zeer interessante cause- trie over „Fouten en humor op de postzegels". Na gewezen te hebben op hoeve lerlei terrein de humor wordt aan getroffen, wees de heer Horree erop, dat zij zelfs in de philatelie voor komt, hoewel hoewel men de auto riteiten der P. T. T., van welk land dan ook, ailerminst van fricoliteit zal beschuldigen. Van de merkwaardigste gevallen, door spr. genoemd, halen we hier enkele .geva'len aan. Toen in 1924, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Deénse Posterijen, een serie postzegels zou worden uitgegeven, toonde men Christiaan X de serie. De koning be keek de série aandachtig, schudde het hoofd, greep de pen en schreef aan de directie der Deense P. T. T. het volgende:',,U gelieve iedere vol gende serie eerst aan de hofkapper voor te leggen ter beoordeling, al vorens de serie in omloop te bren gen." De hoge autoriteiten keken be duusd en begrepen er niets van, doch bij nadere beschouwing bleek, dat op de nieuwe serie zegels de scheiding van 's Konings haar nu eens aan de linkerzijde, dan weer aan de rechterzijde was aange bracht! Op de drukkerij had men het portret uies Konings eenvoudig GEM. AANKONDIGING VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 4 Juni a.s., bij de voorzitter van het hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden der Tweede Ka mer der Staten-GenerÊfal in kieskring VII (Leiden) ter secretarie dier ge meente, van des morgens negen uur tot des namiddags vijf uur lijsten van candidaten vbor de op 7 Juli a.s: te houden stemming voor de verkie zing van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal kunnen worden ingeleverd. Leiden, 29 Mei 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. ONTEIGENING STATIONSWEG. De Burgemeester van Leiden brengt, ter kennis van belanghebben den, dat van het College van Alge mene Commissarissen voor de We deropbouw de aanzegging is ontvan gen, dat het overgaat tot onteigening ten name van de gemeente Leiden van een perceel en twee perceelsge deelten aan de Stationsweg. De op deze .onteigening betrekking hebbende stukken liggen gedurende twee weken voor een ieder ter kos teloze inzage op de gemeente-secre tarie, afdeling Algemene Zaken. Leiden, 29 Mei 1948. 4561 De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. als in een spiegelbeeld omgedraaid. Bij andere uitgiften kwam het voor, dat de zeilen van een afgebee'd schip zelf in tegenovergestelde wind richting wapperden. In een Columbusserie van de „Sta tes" ziet men Columbus nu eens „clean shaven", dan weer met snor en baard. Op 'n andere zegel ziet men Columbus de horizon afzoeken met, een lange verrekijker. Buiten gewoon knap inderdaadmaar de verrekijker werd eerst 170 jaar later uitgevonderi! Ook Duitschland heeft verschil lende humoristische uitgiften, Oos tenrijk brengt in de blauwe zes groschen „nationale klederdrachten" een wijnboer uit Neder-Oostenrijk, wiens ore» naar binnen gekeerd staan. Deze fout werd zeer spoedig hersteld. In 1935 ,gaf Oostenrijk een moederdagzegel uit van 24 gr. Deze zegel is een ouderwets zoetoprentje w^nt bij aandachtige lieSchouwing ziet men plotseling de vader. En wanneer men nog langer tuurt, ziet men zélfs een tweede! ^Jok Servië heeft een zoekprentje, in 1904 uitgegeven ter herinnering aan de 100-jarige onafhankelijkheid van Turkije. Het zegelbeeld toont naast elkaar de beeltenissen van Karagqorgevvitch en Peter I. Draait men het zegel 180 gr. om, zodat de „koppen" oo hun kop staan, dan ziet men het dodenmasker van de in 1908 vermoorde Koning Alexander I Obrenowitsch. De Franse graveur Eugènë Mou- ohon kreefe na de moord op Alexan der I van Servië opdracht een nieuw zegel te ontwerpen. Toen hét zegel gereed was bemerkten de kopers al spoedig het dodenmasker van Alexan der I uitgebeeld. In Servië beweerde men, dat Mouchon dit opzettelijk ge daan had en wel Op aanstoken van de moeder -van Alexander I. De Ser vische regering over woog de serie in te trekken, doch er waren al zo veel zegels uitgegeven, dat men er van afzag. Dezelfde graveur ont wierp de Franse „semeuse", waarin de zaaier tegen de wind in zaait. Deze tekening handhaafde zich van 1903 tot 1938. Spot en hilariteit laaiden op naar aanleiding van de Tsjechische zegel (eerste emissie), waarop men de ,Hradschin (burcht) te Praag, besche nen door de Vrijheidszon heeft af gebeeld. De zon komt echter in het Westen op! Op volgende uitgiften werd de zon daarommaar weggela ten! Op een New Yorkse drukkerij ver vaardigde men een prachtige serie voor de Philippijnen in 1932, maar op de zalmkleurige 18 cents staat de afbeelding van de Vernal waterval in Californië inplaats' van de«Paysanjan waterval! De postzegel werd daar-, om heel-spoedig ingetrokken. In 1924 bracht Zweden ter gele genheid van het 50-jarig bsstaan van de Wereldpostzegelvereniging, een zegel uit, waarop een k'oerier uit de 17e eeuw, met posthoorn en rui terpistolen in de holsters. Hij rijdt ventre a terre naar rechts. Zeer ver bluft kijkt hij om en bemerkt een TTliegmacihine Nog vele andere zegels besprak de heer Horree en gaf zijn gehoor ten slotte de volgende moraal: Bekijk uw zegels goed en met volle aan dacht/ wees verheugd met dat, wat u reeds heeft en let niet uitsluitend op de waarde, die een verzameling vertegenwoordigt, alzo u bevrijdend van de grote slavernjj, n.l. het vul len van ledige vakjes van de album, Eerst dan zal deze hobby bevredi-, ging geven en men zal van zijn ver zameling 'ganieten en ter ontspan ning in vinden. Geen wonder, dat dezè causerie met aandacht door de aanwezigen gevolgd werd en deze dit uitte door een welverdiend applaus. Na de causerie volgde nog een verloting en de veiling, waarna men nog bijeen bleef om te ruilen. NATUURFILMS IN DE SCHOLEN. Hoe weinig weet de jeugd, vooral in de stad, af van alles wat er leeft in de natuur. Wat wordt er vernield, d^or diezelfde jeugd, juist omdat ze er zq weinig van af weten. Afge broken jonge boompjes zijn daar da gelijks een voorbeeld van. Om hieraan een eind te maken is opgericht dé Stichting „Natuur en Jeugd", die A hi door filmvoorstellin gen,. lezingen en excursies, ten doel stelt niet alleen de jeugd, maar ook ouderen meer liefde bij te brengen voor de natuur in de ruimste zin van het woord. De directie van het uit voerend comité wordt gevormd defor I r de heren C.G. Sluylér en C. H. Voorhoeve, die deze dagen met een projectietoestel de Leidse scholen bezoeken.. Hedenmorgen- was het de beurt aan de Christelijke lagere schóól op het Noordeinde, waar drie voorstellingen van een uur gegeven werden, voor de leerlingen van ver schillende scholen. 0.a. werd er'een alleraardigste mierenfilm vertoond, waarin het le ven en werken van de nijvere mie ren aanschouwelijk werd voorge speld, evenals het uitkomen der pop pen, de behandeling van eitjes en larven, enz. Een mondelinge toelich ting va nde heer Voorhoeve verdui delijkte het beeld en de grote be langstelling, die de kinderen er yoor aan de dag legden, wijst er op 'dat deze methode van aanschouwelijk enderwijs er zeker toe zal bijdragen het gestelde doel te bereiken, al thans te benaderen. Maandagmorgen worden deze voor stellingen herhaald in de school aan de Morsweg, terwijl %r nog bespre kingen gaande zijn met de Katho lieke schoolbesturen, DE VUILAFVOER NAAR NIEUWKOOP De vuilafvoer van deze gebeente, welke sedert 1928 wordt verzorgd door de gemeente Nieuwkoop, levert voor haar aanneemster, Kuyk's Vuil- en Baggerbedrijf N.V., de 'aatste tijd aanzienlijke verliezen 'op. Het exploitatie-tekort voor 1947 b.v. be draagt ruipi f 14.000. Genoemde N.V. overweegt thans ernstig de afvoer te staken, tenzij tijdig maatregelen wor den getroffen, welke kunnen leiden' tot dekking en verdere voorkoming van deze verliezen. In.verband hier mede heeft het- gemeentebestuur van Nieuwkoop verzocht over 1947 als nog een toeslag op de contractprijs té verstrekken, welke neerkomt op ±12 cent per inwoner. Ingevolge raadsbesluit Van 26 Aug. 1935 is deze contractprijs vastgesteld op 41 cent per inwoner. Bij besluit van de tijdelijke gemeenteraad van 2 September 1946 werd m,et ingang van. 1 Juni 1945 hierop een toes'ag verleend van 9 cent per inwoner, welke toeslag bij raadsbesluit van 3 Maart 1947 voor het, jaar 1947 werd gehandhaafd. Een onderzoek heeft uitgewezen, aldus B en W aan de Raad, dat het onderhavige* verzoek tot op zekere hoogte voor inwillging vatbaar is. Immers het .desbetreffende bedrijf is zeer loonintensief, Ijetgeen onder meer hieruit moge blijken, dat 70"? van de exploitatiekosten bestaat uit kosten wegens lonen en sociale lasten Aangenomen, dat deze lasten sedert 1940 met gemiddeld 80 zijn geste gen, dan zou een verhoging van de Contractprijs met 55 zonder meer te verdedigen zijn. Hierbij moet evenwel in aanmerking worden ge nomen, dat de gemeente Neuw-koop ook balansen heeft bij de huidige re geling van de vuilafvoer, zodat het zeker niet onredelijk is te verlangen, dat deze gemeente eveneens in het verlies van de N.V. bijdraagt. Voorts aient de gemeente Wassenaar, voor welker vuilafvoer op dezelfde wijze wordt zorg gedragen, op gelijke voet a's Leiden een toeslag te geven. In dit verband achten wtj een toe slag van 10 cent per inwoner alles zins gerechtvaardigd. Hierdoor wordt het tarief nader gebracht op 60 per inwoner. Mét verwijzing naar de in de Lees kamer ter inzage liggende stukken en in overeenstemming mët het advies van de Commissie van Fabricage ge ver, B en W de Raad dan ook in overweging: Staten, aan de gemeente ^Nieuwkoop Behoudens goedkeuring fan Ged. op de contractprijs voor de vuilafvoer naar die gemeente voor bet jaar 1947 alsnog een toeslag te verlenen van 10 cent per inwoner, zulks onder de volgende voorw-aarden 1. dat ook de gemeente Wassenaar een^tenminste procentueel gelijke toeslag geeft en 2. dat de gemeente Nieuwkoop tenminste de extra beschikbaar ge stelde bedragèn in hun geheel af draagt aan Kuyf's Vuil- én Bagger bedrijf N.V. AANBESTEDING BOERDERIJ. 'Door het hoofd van het Bureau wederopbouw boerderijen werd over eenkomstig het Aanbestedingsregle ment W. B. aanbesteed het bouwen van een' boerderij met daarbij beho rende werken in de gemeente Sas- sehheim (architect D. L. Landman te Leiden) t.w. voor de Erven Koot aan de Klinkenberg. Laagste inschrijver Gèbri van Oosterom Warmond. De gunning volgt later. Victorienieuws, atd. Dames. Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan van de Damesafdeling van' de Gjfmna- stiekvereniging Victorie, is er Zondag a.s. 30 Mei om 7.30 uur een H. Mis voor de leden der Damesafdeling. Al le damesleden worden verzocht in volledig uniform in de kerk aanwe zig te zijn en onder de H. Mis te com munie te gaan. Schoolkinderen ne men plaats in de Kinderkapel, 'de grote leden liefst vooraan in üe kerk. Swift-Combinatie. Morgen rijdt Jan de Groot te Alkmaar een 120 k.m. wegwedstrijd, waarvoor de bes te Ned. amateurs hebben ingeschre ven. Alle overige Leidse renners, t.w A. B en jun. rijden te Rotterdam Sta dion, een wedstrijd van de Zuid- Hollandse wielerfederatie. De afstan den zijn A 100 km., B. 60 k.m. en jun. 25 k.m. Vertrek half 9 Utrechtschc Veer. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antoinette Catharina Helena, d. v. A. P. Visser en C. F. van Amsterdam; Hans Carel, z. V, T. J. van Hummel en J. Bakker, Maria Mar°aretha Tjitske, d. van J. M. van Nes en H. Sluis; Iris, d. van E. Wassenaar en H. H. van Egmond; Denijs, z. van J. 'van den Bos en J. de Bruijn. Overleden: D. Zaalberg, man 75 j. DEMONSTRATIE HOOIBOUW- WERKTUIGEN. Öp Woensdag 2 juni zal vanwege de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Rijnstreek West" een de monstratie met hooibouwwerktuigen gehouden worden op het bedrijf van Cor Bakker, Rijksstraatweg A 9 te Oegstgeest. Van 10 tot 12 uur v.m, hebben maaidemonstraties plaats met een- paardsmachine met motor en middel- balk, eenpaardsmachine met motor en fijne balk, trekkermachine John Dee re M, trekkermachine Farmall Cub, en grasoplader. Van 13.30—16 uur ^schiedt ,de hooidemonstratie ö.a. met harkkeer- der als zwadkeerder en als zijaan- voerhark, nieuwe zijaanvoerhark, met meerdere trommelschudders, met vorkj esschudder. Ook zal het ruiteren, het tiemen en het werk met de hooikros gede monstreerd worden. Bij elk werktuig en demonstratie zal een kortetoe lichting tijdens het werk gegeven worden. HAAGSE RECHTBANK. Olie-diefstal. H. v. G. uit Al phen aan den Rijn heeft zich voor de Haagse Rechtbank te 'verant woorden gehad wegens diefstal van een grotg hoeveelheid lijnolie uit een opslagplaats. Tegen verdachte werd door de Officier een jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief geëist, omdat de diefstallen over een lange termijn zijn ge pleegd. De rephtbank heeft verdach te conform de eis veroordeeld. Letsel door schuld. De landbou wer J. D. B. uit Haarlemmermeer heeft terecht gestaan wegens verooi- zaken van letsel door schuld, door dat hij te Rijpwefering mej. H. met een door hem bestuurde auto heeft aangereden. Tegen verdachte werd een maand hechtenis geëist. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot een maand hechtenis en in trekking van het rijbewijs geduren de een jaar. Twee lepels. Door de N.V-. Gerofabriek te Zeist worden, ter gedachtenis aan het gou den Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, in twee fownaten jubileum lepels in omloop gebracht, die door hun kunstzinfnige en zorgvuldige uit voering echt „feest-lepels" zijn. Bei de lepels ontworpen door Geog Nillson en vervaardigd van Gero-zil- ver dragen op het handvat een ge dreven portret van de hoge jubilares- s^ in lover-omlijsting met het huldi gende opschrift: „Moeder des Vader lands", een naam, die voor het eerst gebruikt werd'door mr. M. W. F. Treub in de opdracht aan H. M. in zijn boek „Oorlogstijd", dat na de vorige oorlog is verschenen. Op de grootste lepel de een is een thee- de ander een dessert-lépel is bo vendien de .bekende .uitspraak: „Wij willen onszelf zijn ten blijven" inge- stempeld.' De beide gebruiksvoorwerpen vor men een prachtig 'en niet eens duur geschenk (resp. ƒ1.90 en 3.75), dat iedere goede Nederlander dankbaar zal verwelkomen en als een mooie herinnering zal bewaren. Bioscopen Trianon. Zelfs wanneer men „Monsieur Verdóux" gaat zien met de wetenschap, dat deze film niet kan vergeleken worden met de vroe gere Chaplin-films, zal men een te leurstelling niet kunnen onderdruk ken. Dit is verklaarbaar. De warme menselijkheid, c^e vroeger het kleine mannetje omgaf als hij zielig de grotewereld doorwandelde, terwijl hij onder het antieke hoedje allerlei dwaze bedenksels produceerde, ont breekt hier totaal. Hij is uit zijn overbekende persoonlijkheid van clown gestapt en plotseling acteur geworden, die ook eens een clpwpe rie bedilt. Wel is hij de eenzame ge bleven, die tegen, een hele wereld vecht. Gebleven? Neen hij is het op nieuw geworden, in andere vorm. Hij is nu de fanatiekeling ,die er eigen-gereide denkbeelden op na houdt en de mensheid wil overtui gen, dat moorden verantwoord kan zijn. Hij moet voorzien in het onder houd van zijn gezin en meent, dat dit niet beter kan gebeuren dan door een aantal rijke dames om zeep te helpen. Wat. is de bedoeling van Chaplin's experiment? Sympathieker is hij er niet op geworden! Heeft hij problemen willen stellen? Maar deze kunnen niet worden opgelost door de zelf-gefabriceerde zure schijn- philosophie van Monsieur Verdoux. En toch, wij zouden, .terwille van Charlie Chaplin, in zekere zin met deze film nog vrede kunnen heb ben, wanneer zij ook maar ergens ontroerde door een zweempje fijn gevoeligheid of wanneer hét waas v.an koude vlakheid maar even ver vaagde en er spel van een groot ac teur te genieten viel. Maar Chaplin blijft gevoelloos, hij heeft klaarblij kelijk. zelf niet de minste vreugde bij deze film ondervonden. Voor vol wassenen. Lido. Onder de titel „De zwarte spiegel" wordt deze week in dit thea ter een moordzaak langs psychologi sche weg geanalyseerd. Wetenschap pelijk zal hieraan vermoedelijk veel te tornen zijn, maar dit neemt niet weg, dat het geheel enderhoudend is, enkele passages zijn werkelijk spannend en het slot is aardig ge vonden. Het gaat er in deze film om de moordenaar te vinden van een dokter, die .met een mes in zijn rug op een van zijn apartementcn wordt aangetroffen. In het begin als de recherche een boekverkoopstertje' op het spoor is, dat relaties met het slachtoffer onderhield laat het -geval zich zeer simpel aanzien. Zo dra echtet de. sprekend gelijkende tweelingzuster van verdachte op de proppen komt, volgt de éne compli- WEERS VER WACHTING NU EN DAN REGEN. Af en toe regen hier en daar met onweer. Naar Westelijke richtingen draaiende wind. Vrij koel. LAATSTE BERICHTEN HUIZE DOORN NEDERLANDS BEZIT. Naar het A.N.P. Verneemt, heeft het Beheersinstituut het verzoek van de Duitse ex-kroonprins om niet lan ger als vijandelijk onderdaan te wor den beschouwd afgewezen. Krachtens het Besluit Vijandelijk Vermogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de Staat vervallen. Het is echter mogelijk, een verzoek in te dienen betreffende niet-toepas- selijkheid van dit jpesluit, van welke mogelijkheid de ex-kroonprins ge bruik maakte. Zijn bezittipgen in Ne derland waren in hoofdzaak beperkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van de ex-kroonprins- is afgewezen, is Huize Doorn definitief Nederlands bezit gebleven. GROTE BRAND OP HET s.s. „ROSSUM". Hedenochtend omstreeks half tien is in de Amsterdamse haven brand uitgebroken in het voorruim van het 2118 brt metende, s.s. „Rossum" van de rederij Vinke en Co, dat op het ogenblik voor rekening van de K-N. S.M. vaart. Het schip was op 21 Mei uit West-Indië in de haven binnen gelopen en lag gemeerd aan dè Su- ririamekade. Het Schip werd geladen met copra en katoen. De Amsterdamse brandweer is met groot materieel uitgerukt. De brand nam zulk een omvang aan, dat men het noodzakelijk heeft geacht het schip van de Suriname- kade weg te slepen. Het wordt thans in de, richting van de Oranjesluizen gesleept, vanwaar men het naar open zee hoopt te dirigeren- De brand is ontstaan door werk zaamheden met lasapparaten, dié aan het schip werden uitgevoerd. Het achip zal naar alle waarschijn lijkheid geheel verloren gaan. DOODSTRAF EN VIJFTIEN JAAR GEëlST TEGEN VERRADERS VAN ILLEGALE GROEP. Jlet onderzoek tegen de beide hoofdverraders uit de zdjak van het Amsterdamse bevolkingsregister, 'dat tien illegale werkers in de nacht van 27 Maart 1943 in brand staken, werd op 23 April aangehouden. Gis teren heeft het Amsterdamse Bij zondere gerechtshof Wet onderzoek voortgezet. De advocaat-fiscaal per sisteerde bij zijn eis van 9 April: de doodstraf voor Teunissén en vijftien jaar gevangenisstraf voor Van der Laak. Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondsgingen catie na de andere. Allereerst moet dan onderzocht worden, wie van de twee "volgens karakter tot moord in staat is en vervolgens dient een zó danige val te worden opgezet, dat in overeenstemming met de wet tot ar restatie kan worden overgegaan. Met een aardige kleurenfilm vooraf, vormt deze rolprent een program ma, dat het aanzien volkomen waard is. Boven 18 jaar. Luxor. De eerste vraag die op komt, nade film „Misleide jeugd" gezien te hebben,/ is: Mag men'het probleem zó stellen? De scenario schrijver heeft hier n.l. een thema aangesneden, dat in de volle-belang stelling staat: de denazificering van <je Duitse jeu£d. De wijze echter, waarop het is uitgewerkt, getuigt niet van een juist inzicht. De film verhaalt de geschiedenis van een 11-jarige knaap, uit een Ameri kaans-Duits huwelijk, die in Duits land is opgevoed, waar zijn vader wegens het schrijven van boeken, door het nazi-regiem vermoord is. Tijdens de oorlog komt het ventje in Amerika aan, om door zijn oom ver der opgevoed te worden. En al spoe dig blijkt dat de Hitler-jugend in hem een willig slachtoffer gevonden heeft, want als een gramófoonplaat draait hij feilloos zeker zijn inge pompte theorieën af, waarbij hij zelfs zijn eigen vader een verrader durft te noemen. Daardoor wordt hij in zijn nieuwe milieu onmogelijk, wat tot allerlei botsingen aanleiding geeft, die tenslotte in een moord aanslag hun hoogtepunt vinden. Dan eindelijk komt hij tot het besef, dat hij verkeerd is en komt alles weer terecht. Dit alles lijkt zeer goed mo gelijk, maar de wijze, waarop dit verhaal is uitgewerkt, is zó fantas tisch, dat-het voor een nuchter mens onaanvaardbaar is. De film bezit cVerigens uitstekende kwaliteiten en 'n met grote spanning opgevoerde climax, die met het voortreffelijke spel van de 12-jarige Skippy Ho meier, deze prent interessant maken voor hen, die haar, alleen als film willen zien 'en' niet als een serieuse behandeling van een groot probleem. Casino heeft de Franse film „Ma cadam" geprolongeerd. De sfeer van deze overigens goede film maakt voorbehoud voor volwassenen nood zakelijk. Rex laat een „Boksende Kangoe- 10e" zien, een heel verhaal rondom een jonge kangoeroe, die moet bok sen en een rake mep uitdeelt met een van zijn sterke achterpoten. Het verhaal kan door iedereen gezien worden. Alle oud-leden, oud-bestuursleden en donateurs worden uitgenodigd Uit deelname aan 'de diging van onze neomist do weleorw. Heer L. WITSENBURG in de openlucht-rotonde van „DE BURCHT", op MAANDAG 31 MEI a.s. ofll 7 uur. (Einde vóór 9 uur) Kaarten verkrijgbaar Zondag van 12-1 en Maandag, van 10-12 uur, Nieuwe Rijn 52. SINT FRAlfCISCUS- 1 LIEFDEWERK LEIDEN

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2