8.S.A. Damessportrijwielen Rijwielhandel VAN ZIJP NETTE JONGENS vrijdag 2s mei i94s de leidse courant 'eerste blad pagina 2 ZWARE BOETE VOOR BETALING PREMIES BOVEN DE LONEN. De economische rechter te Den Plaag legde de directeur van de bouwonderneming N.V. Boersma te Den Haag dertig boeten van f 350 op wegens het betalen van premies bo-. ven de lonen aan bouwvakarbeiders. De onderneming is werkzaam bij de constructie van het nieuwe gedeelte van het K.L.M.-gebouw. BANKETBAKKERS-PATROONS. In 'de middagvergadering van eer gisteren, de zogenaamde werkverga dering van het te Valkenburg ^ge houden congres' der katholieke ban ketbakkers-patroons werden jaarver slagen van penningmeester en secreta ris goedgekeurd. Bij de bestuursver kiezing werd de heer P. Verschuren uit Eindhoven tot lid va'1 het hoofd bestuur gekozen, terwijl de heren Vyg'hen 'uit Valkenburg en Goes uit Utrecht in het hoofdbestuur werden, herkozen. In de plaats van de over leden penningmeester werd de heer -Jacq. Meerman uit Amsterdam tot bondspenningmeester gekozen. Daar na kwam de nieuwe contributierege ling ingaande 1 Jan. 1949 ter tafel, benevens het voorstel om, bij het overlijden van een lid, de nabestaan den een bedrag uit te betalen. Hier over zal een commissie advies uit brengen. Ee reclamecommissie vopr het gehele bedrijf werd daarna inge steld. Vele klachten werden geuit over de instelling van de keuzebon, welke instelling een starre uitwer king heeft. De klacht door Utrecht geuit, dat de klant bjj inlevering van ingrediënten te weinig terug zou krij gen, werd als onjuist verworpen. Tot onderdirecteur .van het Ned. Beheersinstituut is benoemd mr. E. A. J'. A. M. van Spaendonck, hoofd van het secretariaat. POSITIE NED. SCHEPEN. BOSCHFONTEIN, 23 Mei van Am sterdam te Bcira. GAASTERKERK, 27 Mei von Marseille. Indrapoera, 23 Mei te Aden. Johan de Witt, 27 Mei van Po'eloe Samboe naar Sabang. KOT A Gede, passa 27 Mei 16 uur Gi braltar. LEERDAM, 27 Mei te Ant werpen. Malvina (t), 27 Mei van Singapore te Miri. MAASLAND 27 Mei van Rio de Janeiro. MODJO- KERTO. 27 Mei van Batavia naar Rotterdam. MIJDRECHT (t). pass. 27 Mei Kaap St. Vincent. ORANJE,, pass. 27 Mei Sabang. PRINS ALEXANDER,' 100 mijl West van Land's End. SAMARINDA, 27 Mei v. Manilla naar Port Swettenham. STAD LEIDEN. 27 Mei van Antwer pen naar Hamb'urg. SUMATRA, 28 Mei te Singapore. TAWALI. pass. 27 Mei Kaap Guardafui. TRITON, 2P Mei van New York te Curacao. VAN DER WAALS, 27 Mei van Port Soe dan. WESTLAND. 27 Mei van Las Palmas. ZEELAND (Kon. R'd. Lloyd) 26 Mei van Batavia te Hali fax. leiden KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Alle hens aan dek! Op Zaterdagmiddag organiseert- de Jongeren-Organisatie een colportage tocht dooi* het centrum van de stad met een speciaal propaganda-nummer van de Opmars. Deze jn overleg met de Propaganda-club Dr. Schaepman opgezette actie moet slagen. Wij roe pen niet alleen alle jongeren, maar ook alle ander# K.V.P.-leden op, om hieraan deel te nemen. Punt van sa menkomst óm half drie onder de klok van de.Breestraat-Korevaarstraat. Al le hens aan dek; de Opmars verovert Zaterdag het Leidse publiek. Actie III. Morgen, Zaterdag 29 Mei, verzame len alle propagandisten,zich om 3 uur des namiddags aan het adres van het secretariaat Witte Singel 85, voor ..Actie III", verspreiding „De Op mars".- Niemand late verstek gaan. Secretaris „Dr. -Schaepman", P. B. H. OOSTDAM. ALGEMENE VERGADERING NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Te- Leiden zal de Nederlan&se Maatschappij voor Nijverheid en Handel op 24 en 25 Juni a.s. haar 165ste jaarlijkse algemene vergade ring houden. Donderdagmiddag 24 Juni spreekt dr. H. M. Hirschfeld over het plan-Marshall en de Euro pese samenwerking. De Amerikaan se ambassadeur in' Nederland dr. Herman B. Baruch zal Vrijdag 25 Juni spreken over 't plan-Marshall. ZESTIG JARIG ZAKEN JUBILEUM. Op-Maandag 31 Mei a.s. herdenkt de heer J. C. van den Bos het feit, dat het c<tfé, annex slijterij, Korte Mare 4. zestig jaar bestaat. De eigen lijke dag is 30 Mei, want op 30 Mei 1888 waren het de schoonouders van de heer v. d. Bos, die deze zaak be gonnen. Of dit laatste wel helemaal juist is, kan in twijfel worden ge trokken, want oude papieren vertel len dat er reeds omstreeks'1700 een koffiehuis op die plaats gestaan heeft. Hoe het cok zij. Maandag a.s. is er feest. En voor deze gelegenheid is het interieur van het café grondig gerestaureerd. Een sierlijke toonbank pronkt tihans in een nis. terwijl alles een nieuw verfje gehad heeft. Hier voor zorgden de fa. Gebr.' Bonte uit den Haag, tezamen met de heer C. Jonk. die het schilderswerk uit voerde. Maandagmiddag zal er gelegenheid ,zijn de heer Bos te feliciteren en al zullen er deze keer, zoals bij het 50 jarig bestaan, geen kleine flesjes Bols uitgedeeld worden, toch twijfelen we er niet. aan, of het zal de feestvieren den niet aan belangstelling ontbre ken* Ten gerieve onzer lezers delen wij mede, dat de AVRO-voorstelling van hedenavond wegens bijzondere omstandighedeft niet doorgaat. JUBILEUMUITVOERING D.OJ3. Op 2J Mei 1933 besloten negen Leidenaren tot de oprichting van de amateurtoneelvereniging „Door Oefe ning Beter" en gisteren, Vijftien jaar later, werd de viering van het der de lustrum ingezet met een avond in de schouwburg, die bevreijigepde belangstelling trok. Deze avond was geheel aan toneel gewijd, terwijl de toespraken, de huldiging van de mede jubilerende toneelkapper en grimeur P. v. d. Pijl en het amuse ment werden opgespaard voor de feestavond, die Zaterdag in de Ge hoorzaal plaats vindt. De naam van de vereniging ge trouw is het spelpeil van de leden gedurende de 127 uitvoeringen, die tot dusver gegeven werden, aanvan kelijk in sterke maté omhoog ge gaan, doch de oorlog bracht een in- :inking, die nog niet geheel te bo ven is gekflfmen. D<^niettemin wérd gisteravond in het spel in drie be drijven van Joh. van Eekelen „Wil de Rozen" niet onverdienstelijk spel ten beste gegeven, althans wanneer meri in aanmerking ne~'mt, welk 'n bijzondere eisen dit stuk stelt. Het stuk immers dateert van zovele ja ren her, dat er een sfeer in leeft die in geen enkel opzicht meer past in het le^en van vandaag. Zeker, de problemen van zedenverwildering zijn heden ten dage wellicht groter nog, dan vele tientallen 'jaren ge leden, doch )zij vereisen- een andére oplossing dan de van valse senti mentaliteit druipende geschiedenis in het'bij dit jubileum opgevoerde stuk vermag te bieden. In zoverre hadden wij behalve het spelpeil ook het oog voor de juiste keuze van stuk gaarne „door oefening beter" willen zien worden, gedurende de 15 jaren dat D.O.B. thans voor het voetlicht verschijnt. De regie berustte bij de voorzitter C. J. van Bemmelen. TENTOONSTELLING-BEURS. In de Stadsgehoorzaal, zal op Dins- ig 1 Juni a.s., des voormiddags te 10 uur een tentoonstëling-beurs geopend worden. Het initiatief tot het houden yan deze tentoonsteling-beurs is uit gegaan van het bestuur van het dis trict Zuid-Holland der Vakgroep Houtwaren, met het doel het aankno- *"pen van relaties en het plaatsen van orders; het publiek, de zakenwereld en overheidsinstanties te tonen, wal* door onze ambachtsbedrijven wordt geproduceerd. het bevorderen van onderling contact met de. leden der Vakgroep. Vooral^ uit het oogpunt van meer bekendheid geven aan het ambacht, is deze tentoonstelling, waarop onge twijfeld prachtig handwerk te zien is, een gelukkig besluit van de ini tiatiefnemers. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlandse taal- en letterkun de; mej. G. C. de Haan te 's-Graven hage: candidaatsexarhen Klassieke taal- en letterkunde de heer L. J. L. Pas te 's-Gravenhage; doctoraal exa men Ethnologie de heer R. M. J. Is- maël te Leiden; voorbereidend Ker kelijk examen de heer N. v. d! Wal te Oegstgeest; Propadeutisch examen Godgeleerdheid de heren H. K. Staut- tener ,en A. van Haarlem, beiden te Leiden; doctoraal examen Rechtsge leerdheid -de dames L. C. Baucx te Wassenaar en G. H. Bos te Ratter- l'dam en de heer M. H. Siepman te Rotterdam. BOEK OVER DE ACADEMIE Curatoren van de Leidse universi teit hebben opdracht gegeven tot de samenstelling en uitgave van een documentair boekwerk, dat een over zicht zal geven van het Leidse uni- versiteits leven. Dit werk, waarvan de samenstelling is opgedragen aan de heer B. A. -van Mourik te Leiden, zal in samenwerking met de Neder landse Uitgeversmaatschappij worden uitgegeven door Batteljee en Terp stra. Het boek zal een rijke illustra tie van tachtig a honderd foto's be vatten. Hét ligt in de bedoeling, dit werk nog aan het einde van dit jaar te doen verschijnen. VLASVELDS MANUFACTUREN- HANDEL GEMODERNISEERD We hebben vanmorgen een kijkje genomen in de gerestaureerde zaak van Vlasvelds Manufacturenhandel, aan de Lage Rijndijk? Deze winkel, die in de loop der jaren een ver ouderd 1 aanzien gekregen had, is thans'zeer rhodern ingericht, niet al leen door de overzichtelijke etalages, maar meer nog door d<j practische kasten en moderne buizenverlicnting Graag had de firma #nog uitgebrei der plannen verwezenlijkt gezien, door. een uitbouwing van enkele me ters naar achteren, doch de mate- riaalpósitie liet dit thans nog niet toe, zodat dit een wens voor 1 at ere tijd blijft. Ondertussen is met de gereed gekomen veranderingen toch een hele vooruitgang gemaakt, waar door, de winkel thanS een prettig aanzien heeft. De firma's Zitman, Iemco en Schulte zorgden" resp. voor het timmerwerk, verlichting) en schil derwerk. Montessori-tentoonstelling. De van Gemeentewege in het ..schoolge bouw aan het Schuttersveld tev hou den tentoonstelling van Montessori- materiaal en Montessori-werk zal worden geopend op Woensdag 2 Ju ni a.s. te 14.30 uur. De tentoonstel ling zal geopend zijn op:. Woensdag 2 Juni a.s. van 1517 uur; op die middag zal te 16 uur een lezing wor den gehouden over het Montessori- kleu teronder wijs; Donderdag) 3 Juni a.s. van 19.030^21 uur; Zaterdag 5 Juni a.s. van 14.3017 uur. gem. aankondiging Verkiezing Tweede Kamer De "Voorzitter van het Hoofdstem bureau voor de. verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Sta ten Generaal in kieskring VII (Lei den brengt tef kennis van belang hebbenden, dat tot en met de dag van candidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van genoemd lichaam, welke candidaatstelling vermoedelijk op 4 Juni a.s. zal plaats hebben, ter Gemeente Secretaris van Leiden, afd. Algemene Zaken, kos teloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de lijsten van candidaten, als mede formulieren voor de schrifte lijke verklarngen van bewilliging in de candidaatstelling. 4524 De Voorzitter voornoemt, F. H. VAN KINSCHOT. Leiden, 27 Mei 1948. Aan vele vaarten, menig gracht De L.'R.B. reeds redding bracht! Leidse Reddingsbrigade BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Willem Andries z. van G. W. A. Ligtvoet en C. M. Pauw. Hendrik Jacobus van' H. J. van der Laan en S. C. Zandvliet, Ge- rardus Cornelis z. van G. C.'(Rede- geld en J. C. Crama. Wijnanda Eli zabeth Maria d. van J. G. ,J. Roden burg en W. E. M. van der Wereld. Catharina Hendrlka d. van W., Möhl- man en H. van Leeuwen; Thèodora d. van A. J. Paardekooper en M. A. G. Struyvé; Antje d. van B. Bink en D. Teske; Wilhelmina «Maria d. van B. Bink en D. Teske; Jacobus Grego- Maria z. van C. F. M. Lange- zaal en C. M. L. Wijtenburg. Overleden: G. L. Ramsfelder z. 18 j.; C. J. Koelewijn man 43 j. Gehuwd: J. Kamminga jm. en T. Holverda jd.; H. A. Korswagen jm. en C. L. Teijn. Ondertrouwd: A. Hoevenagel gesch; 34 j. en E. C. P. Keijzer jd. 21 j.; G. Konstapel 38 j. en C. van Bie zen jd. 33 j.; N. Kops jm. 24 j. en' S. L. Leusink jd. 23. j.: N. Slegten- horst jm. 41 j. en E. Dissevelt wed. 34 3.; J. van Roóselaar jm. 26 j. en E. J. Bontje jd. 25 j.; J. N. Sloos jm. 22 j. en J. C. Hakkaart jd. 23 j.; S. J. J. Klein jm. 26 j. 'en J Ca den Dub belden jd 25 j.; T. van Wijngaarden J. jKlein jm. en S. A. van Rijswijk jd. 34 j.; T. N. van Zijp jm. 23 j. en H. UI jee jd. 22 j.; J. Haring jm. 25 j. en C. Verhije van Wijk jd. 20 j.; M. Duijm jm. 27 j. en G. M, van ,Oyen jd. 23 j.; J. G. Zwart jm. 27 j. en E. de la Rie jd. 21 j.; J. Baas jm 22 j. en J. C. Straathof jd. 21 j.; M.,H. Moll jm 20 j. en A. Bulthuis jd. 21 j. oegstgeest „BUITENLUST" BOUWT WEER! Het bouwen van de acht eenge zinswoningen voor de woningbouw verenigingen „Buitenlust" is gegund aan de Fa. Vroomans Vari Nieuw- land te 's-Gravenhage. Met de werkzaamheden, onder leiding van de architect der vereni ging, de heer A. van der Heyden, is reeds begonnen. Oranjevereniging. Het jaarver slag vermeldt een terugloop van le den door bedanken. Het financieel verslag over 1947 gaf een batig saldo v;an 265.te zien. De gehouden kunstavonden hebben totaal een re cette gegeven van ruim 1000.De periodiek aftr. leden werden herko zen. terwijl als nieuw bestuurslid de heer Hoekstra door ^de vérgade- ring werd aangewezen. De voorz. deed vervolgens enige mededelingen over de a.s. feestviering. Opvoering van een historisch openluchtspel staat op het programma, en zal gegeven worden voor 't kasteel „Oud-Poel geest". Verder een feestelijk markt terrein, alsook een winkelweek. Men stelt zich voor de feesten te qpenen op Zaterdag 28 Aug. en te sluiten op de nationale feestdag 31 Augustus. Voor het openluchtspel zijn nog niet voldoende deelnemers: elkeen kan zich daartoe opgeven bij de secreta ris der vereniging. Vermelden nog het openluchtspel, dat de titel draagt „Maryke van Poelgeest". rijnsburg Paardenmarkt. Het was gisteren voor alle „rasechte" Rijnsburgers de traditionele grote, misschien wel de grootste feestdag van het jaar, de jaarlijkse paardenmarkt. Ham-was er niet of te weinig, aardbeiën ook njet en voor nieuwe aardappelen was het nóg te vroeg in het seizoen. Maar er waren 70 hitten of paarden; er wa ren paling- en andere tentjes en er was ijsco plus een gezellige sfeer, zo als men die vanRijnsburg op zulke dagen gewoon is. Dat alles is vol doende om de grote feestdag te vie ren. de zilk Landmijnen. Irï de duirireep. be- vinden zich nog steeds landmijnen. Toen enige wandelaars zulk' 'n pro jectiel ontdekten, waarschuwden zij de militaire autoriteiten. Deze lieten de mijn met 'n hevige knal springen. Oppassen en voorzichtig zijn is ge boden. V zoeterwoude Grote Polder. Rekening vastge steld aan inkomsten op 6468.25, de 'uitgaven op 6339.70, batig saldo 129.55. Dc begroting voor 1948 was totaal 5808.89. De omslag werd daar bij bepaald op 11.per H.A. (Vorig jaar ƒ11.voor de <1 rote Polder en 5.50 voor het Zwieten. In deze begroting werd 1Ö00.— uitgetrokken voorhet maken van plannen voor verbetering van de Waterstaatkun dige inrichting van de polder en rap porten. omtrent verbetering van de bemalings-inrichting. Dit werk is in het vorig jaar opgedragen aan het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen. De aftr. voorz., de heer L. A. Droogh, werd met alg. st. herkozen. Het verpachten van het jachtrecht, waarvoor een aanbieding van 250.was ingekomen, vond geen goedkeuring. De strijd om de Bijzondere School in Frankrijk Katholieken leden de nederlaag (Speciale KNP-correspön-dëntie) PARIJS (KNP 21 Mei '48). In de kwestie^der bij zondere scholen van de ge nationaliseerde mijnen in he't Noorden en Zuiden van ■Frankrijk is thans de beslis sing gevallen: de Assemblee Nationale heeft in de nacht van 15 op 16 Mei de laïcise- ring dezer scholen bekrach tigd. Het ging er" om of na de nationals sering der mijnen de scholen welke ■bij deze mijnen behoorden en voor een groot deel bijzonder^ katholieke scholen waren, door deze'nationalise ring ook van bijzondere scholen tot staatsscholen zouden worden. Deze vraag was van des te groter belang, omdat de kwestie van de sub sidiëring der bijzondere scholen reeds heel wat gemoederen terecht in beroering heeft gebracht. Frank rijk beleeft op dit moment een nieu we georganiseerde strijd om het be staan van de bijzondere school. De Franse Assemblée heeft thans dus een beslissing genomen, welke tegen de bijzondere school is gericht.. De Nationale'Vergadering, die aan vankelijk het regeringsvoorstel in overweging had genomen, dat de vïijheid der scholen wenste te hand haven, heeft tenslotte gestemd voor het plan Ramadier, dat zonder meer ,de bijzóndere scholen tot openbare scholen maakt. Dit voorstel-Ramadier van 26 Juni 1947, dat reeds sinds 1945 werd toe gepast: op de scholen der mijnen in het Noorden en het departement Pas de Calais zal zich nu ook uitstrekken tot alle'scholen der mijnen 'ten' Zui den van de Loire.. Niettegenstaande de protesten der rechtse partijen en in het bijzonder van de afgevaardigde der onafhan kelijke republikeinen Kanunnik Kirr, die de wettelijkheid der laïcisering betwistte en met nadruk w^es op het recht der ouders op dé kinderen, stemden de socialisten voor dit voor stel. Dit heeft jót"resultaat, dat in to taal '240 klassen der mijnen in Aqui- tanië, de Cevennen, het gebied van de Loire en de Provence door de' wetsbepaling van 1944 eigendom der mijnen geworden, eigendom worden van.de Staat en aldus veranderen in openbare of lekenscholen. De Minister-President, Robert Schumann, trachtte de situatiè. te redd.en door te verklaren, dat het niet ging om een doctrinair vraagstuk, maar een bestaande toestand die de facto moest worden erkend. Voorts zeide hij, dat niemand de actuele wetgeving wenste te betwisten. Volgens de rapporteur Deixonne moest men het debat niet brengen op de grote principen daar het slechts gaat om 18 scholen en 135 onderwij- katwijk E.H.B.O. De afd. Katwijk der E.H.B.O. hield haar jaarvergadering. Het jaarverslag maakte melding van het 10-jarig bestaan, de penn., de heer A. Haasnoot, vermeldde een batig slot van 78.60. De docenten dr. Hue- ting en dr. Clevermga hadden dank woorden in ontvangst te nemen voor hun werk. De aftr. bestuursleden mevr. van Duyn-v. Vugt en dr. L. Hueting werden herkozen. Evenzo de heren Langmuur en Korving. In de vacature-Barnard werd gekozen de heer Buurmah. De avond werd ver der volgemaakt met bet geven van diverse films.. STOMPWIJK Sportmiddag. Zondagmiddag wordt door de afd. Stompwijk K.J.M. V. een sportmiddag georganiseerd. De handbalploegcn van Zoetermeer, Voorschoten. Leidschendam er Stompwijk zullen elkaar bestrijden. De winnaar mag naar Katwijk. Bo vendien is er nog een hardloop- 'en estafette-wedstrijd. Aanvang 1 uur 30. Het Stompw. B elftal speelt Zater dagavond om 7 uur 15 tegen Zoeter- woude A. Er ■zal menige spannende wedstrijd te zien zijn. zers in 10 gemeenten. Dit grote debat zal immers worden gehouden als de algehele hervorming van het onder wijs ter sprake zal komen. Ook noem de hij het project Schumann verwar rend, gevaarlijk en onvolledig. Daar om diende de Nationale Vergadering de voorkeur te geven aan het plan Ramadier. Toen de heer Deixonne het recht der ouders over de opvoe ding der kinderen bestreed, werd het erg rumoerig in de vergadering en men hoorde de woorden: ,Dat heeft Hitier vroeger ook al gezegd. De communisten op hun beurt brachten bij monde van Marcel Ham- mont het debat terug op principieel gebied, door te beweren dat het hier gaat om de grondbeginselen zelf der "republiek. Zelfs de Paus werd in het geding gebracht alsverdediger van de sociale achteruitgang en schepper van verdeeldheid onder de werkendè klasse. De Kardinalen en Bisschoppen werden aangevallen en als aanhangers van Vichy gebrand merkt. Dit is dan ook de reden dat, niet tegenstaande de toezegging en de goedp woorden van de regering, de kwestie niet bleef een de facto pro bleem betreffende een paar scholen alleen, maar zich ontwikkelde tot een principieel probleem over het alge mene lot der Franse scholen en. van het Franse onderwijs. De aanhangers van de vrijheid hebben zich gekant, zoals een hun ner zich uitdrukte, tegen hel; gebrek aan een geest van verzoening bij de voorstanders der nationalisatie. De rechtse en de centrum partijen heb ben het echter niet kunnen winnen van de communisten en socialisten, die tot, groot genoegen van de com munisten elkaar in dit ^eval weer hadden gevonden. Het zijn dé anti katholiek gezinde Radicaal-Socialis ten, die de balans in het voordeel der laïcisering, zoals sommigen zeggen, ten nadele van de vrijheid, zoals anderen zioh uitdrukken, hebben doen overslaan. Negentien afgevaar digden dezer partij, en Aiet de min sten, hebben hun stemmen met de communisten en socialisten voor dé laïcisering uitgebracht. De houding der socialisten heeft ons het minst verwonderd. Zij beant woordt te zeer aan hun zorg, om aan de communisten en de radicalen te behagen. Want zij moeten op goede voet blijven met deze -twee partijen, enerzijds om geen aanhangers te ver liezen tem voordele van de commu nisten,.anderzijds om zoveel mogelijk hangers der radicalen voor zich te winnen. De hechtheid der regering is. allerminst in deze "proef strijd be vestigd, en nog minder de autori teit van haar chef. Voor de M.R.P. zal er van deze strijd wel een bittere nasmaak overblijven. De uitslag van deze-strijd is niet uitgevallen zoals velen stil gehoopt' hadden. Het is geen versterking geworden van de band tussen rechts en het centrum, maar wel van het Volksfront. De communisten hebben deze ver sterking met grote vreugde begroet als een verblijdend teken voor de toekomst. Laten wij besluiten met de woor den van de „Osservatore Rorpanö": „De kabinetscrisis is vermeden, maar een veel vitalere, een historische en morele crisis staat op het, punt van uitbreken. Degenen, die de nationali satie der scholen hebben goedge keurd, £ijn dezelfden, die zich voor standers noemen van alle vrijheden, maar in het geheim hun totalitaire methoden willen toepassen op de 'scholen, de gezinnen en de enkelin gen". weersverwachting imfroer wind. Aanvankelijk zwaar bewolkt met-enige regen in het Oosten - van het land, later opklarend. Op sommige plaatsen vannacht wat minder koud, overigens on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. Wind matig, later zwak, overwegend uit Noorde lijke richtingen. marktberichten LEIDEN, 28 Mei. Vee. Aanvoer. 10 Fokstieren, 3. Slachtdieren, 94 Kalf- en Melkkoeien 400800, han del tam., 90 Varekoeien 350--550, handel tam., 60 Vette koeien, 23 P-nken 200350, handel tai.»2 Vette kalveren,190 Nuchtere kal veren. 84 Weideschapen - 60s0, handel z. mat., 3982 ƒ20 36, handel z. tam. 68 Mestvarkens, 520 Biggen 4060, handel t. vlug, U Paaraqn, 8 Veulens, 38 Bokken er. geiten. Kaas. Goudse kaas le soort 169—170, id. 2e srt. 164—168, Leidse kaas 158162 per 100 kg. Aanvoer Goudse kaas 79 .partijen, Leidsge kaa 7s partijen. Totaal-a£n- voer 86 partijen. Handel flauw. - - LAATSTE BERICHTEN DE ONTBINDING VAN HET PARLEMENT. Heden is verschenen Staatsblad I 219, houdende een koninklijk besluit \ran 28 Mei, waarin de minister-pre sident gemachtigd wordt in naam van de Regentes van het Koninkrijk de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal te sluiten in een Verenigde Vergadering der beide 'kamers op Za terdag 24 Juli 1948 des namiddags te 3 uur. Tevens is in dit K.B. bepaald,,"dat de beide Kamers worden ontbonden met ingang van Maandag 26 Juli i48. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zulen in iedere pro vincie plaats hebben op Donderdag JL Juli a.s. De Commissarissen der koningin zijn gemachtigd de Staten hunner province te dien einde in buitengmvone zitting bijeen te roe pen. De cancjdaatsteling voor de ver kiezing van leden der Eerste Ka mer is in iedere provincie bepaald op' Maandag 14 Juni. De candidaatstelling' voor de Ver kiezing; van de leden der Tweede Kamer in elke kieskring zal plaats hebben op Vrijdag" 4 Juni. De eerste samenkomst van de nieuwe Kamers zal gehouden worden ip Verenigde Vergadering op Dins dag 27 Juli a.s. Bij ministeriële beschikking, s de datum der verkiezing voor de Twee de Kamer vastgesteld op Woensdag 7 Juli a.s. BRITS VLIEGDEKSCHIP OVER GEMAAKT AAN NEDERLANDSE MARINE. Groot-Brittannië heeft Vrijdagmor gen aan de Nederlandse Marine een modem licht vliegdekschip overge dragen. Het schip, genaamd de „Ve nerable*' 'meet dertien duizend ton. Het zal de naam „Karei Doorman" ontvangen. VACANTIESPREIDING. Het Centraal Werkcomité heeft zich gewend tot de hoofden van overheidsinstellingen .en particulie re bedrijven met een schrijven, waar in in Verband met de zo noodzakelij ke vacantiespreiding gevraagd wordt het personeel, dat geen schoolgaande kinderen heeft zijn vacantie te doen nemen voor 18 Juli of na 28 Augus tus. De minister van Binnenlandse Zaken heeft d'it verzoek ondersteund bij de overige ministers, wie gevraagd is aan het verzoek van voornoemd comité zo mogelijk aandacht te schenken. HAD SOERIPNO VOLLEDIGE VOLLEDIGE VOLMACHT VAN SOEKARNO? De republikeinse vertegenwoordi ger in Praag dr Soeripno, heeft he den tegenover'Reuter verklaard, dat hij volledige voftnacht had van pre sident Soekarno om te onderhande len en overeenkomsten te sluiten met de Sowjet-Unie. SMUTS DIENT ONTSLAG IN. Generaal Jan Smuts premier van ZiMd-Afrika heeft, in aansluiting op de uitslag der algemene verkiezin gen, het ontslag van zijn regering aangeboden. De gouverneur-generaal heeft*de nationalistische leider Ma- lan naar Pretoria ontboden. In politieke kringen, aldus Reuter, wotdt de nederlaag van Smits toe geschreven aan de omstandigheid, dat vele Boeren tegen de regering gestemd zouden hébben. Het zóu niet met zekerheid zijn uit te maken, of zij heerschappij van de Afrikaans of Nederlands sprekende blanken wensen. Volgens de „Natal Mercu ry" zou Smuts erkenning van. Israël hebben bijgedragen tot zijn' neder- Veiling Katwijk én Omstreken vraagt voor spoedige .indiensttreding een KASSIER (m) een KANTOORBEDIENDE(m) een JÓNGSTE BEDIENDE (in) Sollicitaties met uitvoerige gegevens, verlangd salaris, diploma's, referenties te richten aan Sandtlaan 36, Katwijk aan de Rijn. Bij het CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATIS TIEK kunnen voor de bediening- van administratie- machines geplaatst worden: ENIGE JEUGDIGE PERSONEN Vereist: Diploma Ambachtsschool, afd. Elec- trotechniek. Maximum leeftijd, 21 jaar. Sollicitatie aan DE CENTRALE PERSONEELSDIENST BINNENHOF 4 te 's-GRAVENHAGE. onder motto L/Amb.: 9. Mondeling Maandag-Vrij dag van 1012.30 uur. 4496 2 h.h. Vissers. Grote keuze Jiengels, sportartike len. maden, wormen enz. enz. enz, R. Karei. Steen- straat 21. tel..20629. 5663 2 R- K. Meisje b. z. aan als werkster, 3 dagen per v/eek. Br. aan J. Berk, Wei poortöeweg 82, Zoeter- woüde, 4497 uit voorraad leverbaar 1 HAARLEMMERSTRAAT 295 GEVRAAGD: ter opleiding in de bakkerij Fa. H. NI. BIESIOT, Haarl.straat 164 2" Door omstandigheden b. z. a. R. K. Boerendienst- bode, kaasmakerij geen be zwaar. Br. onder no. 5661 bureau vari ditblad. 2 Ter ruil een heel huis, Dev. 5 k.. 2 keukens en zolder, plaats met tuin, te Leiden, voor heel huisje te Oegstgeest. Br. onder no 5655 bur. v. d. blad. 2 Twee clubs (Chester fields) en 2 st. geh. gord. Tegei} elk aannemelijk bod te koop. Zitman, Druiven- straat 34. 5560 2 «Te koop een in zeer goede staat zijnde melk- ventwagen, flinke maat bij C. A. van Bohemen, Voor straat 31. Voorschoten. TELEFOONTJES worden dagelijks eeplaatst ter grootte van hoogstens 3C woorden (een woord maximum 12 letters) De prijs bedraagt t 1.50. u'tsluitend tegen, contante betaling.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2