Jlatte DOLLE DADEN Diamant WOENSDAG 26 MEI 1948 DE LEIDSE COURANi PAGINA i LEIDEN Jubileumconcert ten bate van de Stichting 1940—1945. Het concert door Amsterdam's wondermooi orkest was druk. be zocht en de toehoorders in de volle zaal waren bereid tot waarderen en huldigen, waarvoor reden genoeg was. In de eerste plaats was *.r Pierre Monteuse, als dirigent, met de „Ouverture Euryanthe", zoal's men haar zelden hoort. De eerste in zet was al opvallend door haar schoon. Weber's muziek doet het ondanks haar leeftijd nog heel mooi en werd tintelend, meeslepend en met zwier gespeeld. In Debussy's „Prélude a l'après-midi d'un Faune" bleek alweer, hoe gevoelig het en semble reageert op de fijnste bewe ging van de dirigent Op precieuse wijze suggereerde deze de juiste stemming, in bedekte kinken, be toverend en mooi. Een aparte ver melding verdient de solo-fluitist Barwahser om zijn uitzonderlijke prestatie. Als een glanzende bekro ning van 't eerste- deel van Richard Strauss: „Till Eulenspiegel's lustige Streiche", een groot -werk, dat men zo nu en dan eens graag hoort. Het werd volmaakt gespeeld en geestig en er werd gespannen geluisterd. Feiloos diriigeeert Monteux adies uit 't hoofd een verbluffend staal van meesterschap. Ten slotte de „Symphonie fantastique" van Ber- ilioz. Al moge Berlioz' muziek in de loop van de tijd een veer hebben ge laten al moge de dvergevoelige his torie van Harrich Smithson voor de nuchtere mens van nu niet ernstig te nemen zijp, pakkend is 't orkestwerk zeker en vol van instrumentale vond sten destijds ongewoon, origineel en gedurfd. Wie 'van romatiek houdt, kon zich verluistigen in dit feest van klanken en rhythmen. De overspan nen visioenen, die aan Berlioz' or- kestuitbarstingen ten grondslag lig gen, kregen kleur en lijn door de* strakke gebarentaal van de dirigent. Een meesterstuk" van hoge orde van het orkest (de groep slagwerk) en de grote orkest1 eider, die bejubeld werd zonder einde. De voorzitter van Ihet Comité Leiden van de Stichting 1940-1945 sprak enkele woorden van welkom, dank, hulde en gelukwens, waarna een bloemenhulde werd ge bracht aan de dirigent die nogmaals langdurig werd bejubeld. J. KORTMANN BLOEMISTERIJ. BOOMKWEKERIJ EN HOVENIERS BERAADSLAGEN. Gistermiddag kwam in een der za len van cafe-restaurant „Zomerzorg" te Leiden de vakgroep kwekers van de L.T.B. sectie bloemisterij, boom kwekerij en hovenaars in vergadering bijeen. Voorzitter J. Elders opende de eer ste vergadering van deze onlangs op gerichte sectie. Hij juichte de oplos sing van het bloemenconflict toe. Voor bestuursverkiezing waren af tredend de heren Th. G. Helsloot uit Aalsmeer en G. Huigsloot uit de Ve nen. Zij werden herkozen. Er waren geen tegencandidaten. Betreffende de brandstoffenvoor- .ziening waren voorstellen binnenge komen van Aalsmeer en Den Haag: Ondanks grote kolenproductie ziet het er nog niet naar uit dat spoedig de brandstoffen vrijkomen, volgens de ze spreker, noch dat vergroting van het rantsoen is te Verwachten. De toe wijzing van 350.000 ton zal omscha keling va.i stookolie-bedrijven in vaste brandstoffen-verwerkende be drijven mede kunnen rechtvaardigen. Men diene deze omschakeling echter zo spoedig mogelijk ter kennis van de distributiediènsten te brengen. Volgerfe de voorz. zou gemeenschap pelijke inkoop de aankoopsprijzen drukken. Inzake de collectieve arbeidsover eenkomsten vroeg de afd. Den Haag de arbeidsvoorwaarden in de gemeng de bedrijven te laten vallen onder het door de werkgever -uitgeoefende hoofdbedrijf. De secr. de heer Èaars meende een oplossing te kunnen vin den in gelijkschakeling van de lonen voor de diverse- bedrijfstakken. De afd. Den Haag zal zich in deze met de vakgroep bloemisterij verstaan. - De areaalheffing bloemkwekerij maakte punt van discussie uit op voorstel van de afdelingen Aalsmeer en Langeraar. De voorzitter deelde mede, dat het bedrijfschap voor sier teeltproducten rekening en verant- Radio DONDERDAG HILVERSUM I (301 mO 7.00 Nieuws, 7.30 Gr.pl., 8.00, Nieuws, 8.45 Handel-Bach, 9.15 Mor gen wij ding, 9.30 Pianomuziek, gr.pl., 9.45 Arbeidsvitaminen, 10.30 Korte gesprekken van vrouw tot, vrouw, 10.50 Kleutertje luister, li.00 Chan sons Bretonnes, 11.45 Uit de .wereld pers. 12.00 Orgelconcert, 12 33 In 't spionnetje. 13.30 Nieuws, 18.15 Les gars de-Paris, 14.00 De vrouw bin nen en buiten haar huis, 14.40 Ka mermuziek, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 Van viej- tot vijf. 1-7.30Het Metropole-orkeet. 18.00 Nieuws, 19.00 'Londen Suite, 19.10 „Een kind huilt.'"' 19.15 Radio volks muziekschool, 20.00 Nieuws 20.15 Kurhaus muziek, 22.15 The Roman cers, 22.45 Onder vier ogen, 23.15 Der Freischutz, 24.00 sluiting. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.pl., 8.00 Nieuws, 8.15 Arabeske, 9.45 School radio, 10.00 Orkest Suite, 10.15 Mor gendienst, 10.45 Orgelmuziek, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Oavecimbel, 12.03 Dichterlietoe, 12.33 Kareol Sep tet, 13.00 Nieuws, 13.20 Kareol Septet 13.45 Hors d'Oeuvre, 14.00 Musette- muziek, 14.30 Stop Press, 15.00 Om roeporkest, 16.00 Bijbellezing, 17.00 uitzending, 18.00 De vijf Zapakara's 18.15 Land en Tuinbouw, 19.00 Nieuws 19.45 Jonge mensen bekwa men zich voor eep beroep, 19.55 Bach koraal, 20.00 Nieuws, 20.15 Ju bileumconcert Concertgebouworkest 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Lichte avondklanken. woording aflegt aan het bestuur en bovendien onder toezicht staat van de rijksaccountantsdienst. Langeraar wilde sierteeltvergunningen, die niet meer gebruikt worden, intrekken en uitreiken aan jonge kwekers. Het wil de de vergunningen niet meer laten verkopen. Men mag deze eigendoms rechten vrij verkopen aan wien aan de eisen van vakbekwaamheid vol doen; teeltrecht is volgens uitspraak van de Hoge Raad daadwerkelijk be zit, duS- verhandelbaar, aldus de voor zitter. Het laatste voorstel betreffende glastoewijzing kwam van de afd. Aalsmeer. De tuinders wensen repa ratie-glas. Aan het departement wor den thans echter volgens de voorz.( de voorbereidende maatregelen getrof fen om de 2 pet. vrijwillig geleverd glas (450.000 M2) met ingang van 1 Juli terug te geven. De verdere glas import waarborgt levering van repa ratieglas. Bij een geanimeerder rondvraag, vroeg de afd. Honselerlijk in handels-, verdragen te trachten een contingent' snijbloemen en snij groen te plaatsen. LEIDSE UNIVERSITEIT. .Geslaagd: candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (A): mej. A. B. Veu- ger te 's-Gravenhage en de heren F. F. Bos te Leiden, en C. W. Benthem te 's-Gravenhage; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (E): de dames N. F. Binnendijk en E. Maatman, beiden te Leiden; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde (I): de heer H. Hoppener te 's-Gravenhage; can didaatsexamen Wis- en Natuurkunde (F): de heer A. H. J. v. d. Horst te Leiden; doctoraal-examen Geologie: de heer J. F. Osten te Leiden; can didaatsexamen Semitische taal- en letterkunde: de heer A. Bonébakker te Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proef schrift getiteld: „The Septuagint ver sion of Isaiah" (A Discussion of Its Problems), de heer I. L. Seeligman geboren en wonende te Amsterdam. AFSCHEIDCOLLEGE PROF. KRANENBURG. Prof. mr. A. 'Kranenburg, aan wie eervol ontslag is verleend als hoog leraar aan de R. U. te Leiden, zal Maandag a.s. om 4 uur zijn afscheids college geven in het Acadamiegebouw K.A.B.-RETRAITE. ..Vrienden, zo als u weet is er van 12 tot 15 Juni een K.A.B.-retraite te Noordwijkerhout. Nu zijn er nog eni ge plaatsen vacant en wij zouden zo gaarne willen, dat de retraite van de K.A.B. afd. Leiden voltallig was. Met een beetje goede wil is dat best mo gelijk. Daarom, vrienden, doen wij een beroep op hen," die zich nog niet hebben opgegeven, dit spoedig te doen. Zijn er soms moeilijkheden, kom dan eens praten met het be stuur. Wij zijn er van overtuigd, dat er oplossing te vinden is, maar doe bet dan spoedig, want 30 Mei sluit onherroepelijk de inschrijving. Leden van de K.A.B aan u de daad. Voorz. P. Speel, Da Costastr. 73. penn. v. d. Weyden, Const. Huygens- laan 35: secr. Spierings, 3e Binnen- vestgr. 12; BINNENLAND. De prinses-regentes heeft de minister van binnenlandse zaken in audiëntie op paleis Soestdijk ont vangen. Prins Aschwin, die in de Ver enigde Staten enige universiteiten heeft bezocht, is gisteren op Schip hol aangekomen. Hij werd verwel komd door Prins Bernhard. Samen vlogen zij naar Soesterberg, van waar zij per auto naar het paleis Soestdijk gingen. Tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature E. van Ruller) is benoemd verklaard de heer J. P. Kögeler te Zwijndrecht. Voor hulp aan Tsjethoslowaak- se politieke vluchtelingen, die zich nog in kampen in Duitsland bevin den is», een comité opgericht waarin zitting hebben: prof. dr. J. P. Klei weg de Zv/aan (voorzitter), dr. G. Bolkestein, dr. H. P. Heineden, mr. G. J. van Heuven Goedhart, dr. L. G. Kortenhorst,, prof. dr. G. v. d. Leeuw, W. H. de Monchy en W. Valk, secretaris, voorlopig ook pen ningmeester. Voor het ontwerpen van straf rechtelijke maatregelen ter bescher ming van de industriële geheimen, heeft de minister van justitie een commissie ingesteld onder voorzit terschap van mr. B. H. Kazemier. Voor de eerste inrichting van het museum«Het Prinsenhof te Delft blijkt het toegestane crediet van 100.000 niet voldoende te zijn. Aan de gemeenteraad wordt nu voorge steld een "aanvullend crediet van 50.000 te verlenen. K. V. P. en voetbal Om half negen vangt vanavond in de Stadsgehoorzaal de grote propa- gandaavond van de K.V.P. aan, ter wijl om half zeven over Hilversum I een rpportage wordt gegeven van de internationale voetbalwedstrijd Noor wegenNederland. Zij, die door de radio de wedstrijd willen volgen, kunnen dan niet tijdig in de gehoor zaal zijn. Om hieraan echter tegemoet te komen, is besloten voor de aanvang van de vergadering de uitslag in de gehoorzaal bekend te maken, zodat de voetballiefhebbers nog een groot deel van de tweede helft kunhen be luisteren en alleen het laatste stukje missen, maar de uitslag toch spoedig te weten komen. Deze voetbalwed strijd behoeft dus voor niemand een bezwaar te zijn naar de stadsgehoor zaal te komen. LEIDS JEUGDPARLEMENT. Het Leidse Jeugdparlement besprak in zijn vergadering van 25 Mei j.l. als onderwerp het Europese Federa lisme. Na afloop van de gedachten- wisseling wérd met algemene stem men de volgende conclusie aangeno men. „Bij verschil van mening over het tempo der praqtische verwezenlijking, bestaat er eenstemmigheid over de wenselijkheid ener federalistische or ganisatie van Europa. Voor wat be treft de methode is men van oordeej, dat een federatie slechts geleidelijk kan groeien, door middel- van perso nen en groepen, die zich gemeen schappelijk bewust worden van de waarde der federalistische gedachte, met als uitgangspunt, dat de be trokken gemeénschappen de plicht en de bevoegdheid hebbep om datgene te doen waartoe zij van nature zelf het best geschikt zijn en om aan de federale gemeenschap enkel datgene over te laten, tot welks behartiging de eerstbedoelde gemeenschappen af zonderlijk niet of niet voldoende in staat zijn. De leden van het Leidse Jeugdparlement, overtuigd van het grote belang der federalistische ge dachte, achten het hun plicht deze ideè, waar ze kunnen, uit te dragen". ZOMERKERMIS. Vrijdagavond om 8 uur wordt ze geopend. Op het terrein achter de R.K. Kerk aan de Herensingel. De toegang bedraagt slechts 10 cènt. En er zullen talrijke attracties zijn naar ieders smaak. Er1 zal zijn muziek. En boven alles veel gezelligheid. Men ga Vrijdagavond eens kijken. De kermis is dap open tot 11 uur, en wordt voortgezet Zaterdag van 24 en 7.3011 uur, en Zondag van 8—11 uur. BETAAL NIET MEER DAN NODIG IS. Leiden had de tuchtrechter voor de prijzen weer tussen zijn muren. Ditmaal werden een tweetal paar- denslagers aan de tand gevoeld. Hun prijsoverschrijding kostte hun ieder 125,boete, terwijl publicatie op hun kosten werd bevolen. Als waarschuwing voor de vele Leidse kamerverhuurders kon ver volgens strekken de boete ad 100, die een kamerverhuurder werd op gelegd wegens het verhuren van een étage tegen te hoge prijs. Een bakker U. uit Hillegom hoor de zich een boete van 40,en een van 60,— opleggen, de eerste wegens het verkopen van Hille- gommer moppen en andere koekjes tegen te hoge prijs, de tweede om dat hij het voorgeschreven recepten register niet aanwezig had. Een Leidse koopman verkocht een utility Edy-pan te duur. Niet min der dan 5,vroeg hp er voor. De boete bedroeg 100,met publica tie op F.'s kosten. Aangezien het niét de eerste keer was dat deze koopman voot een dergelijk feit vérschijnen moest, werd bovendien zijn zaak voor 3 maanden gesloten. Een kleermaker uit Leiden kreeg 125 boete. De prijzen, welke hij voor het maken van costuurrrs in -ekening bracht 155.a 160. waren te hoog. Ten slotte had zich een Oegst- geestse fabrikant-grossier te verant woorden wegens het te duur ver kopen van flessen bleek water en het niet vermelden op de uitgaande facturen van de verbruikersprijs, het volume vloeistof per fles en het gehalte aan werkzaam chloor. Ook de vermelding op de fles van ver- bruikerspriis en volume* had hij na gelaten. Dit alles gaf de tuchtrech ter aanleiding, hem te beboeten met 2000,en publicatie van het von nis te gelasten. Nam iedereen in 't zwemmen les. De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade 46. En Daniël Daazcr wordt op de divan gelegd met een wit laken over 1 fm heen. De heer Volvet beeft het1 hazenpad geko zen. Ernstige manpen tre den binnen. Ambrosius "I ruffel verlaat het toneel. EERSTE H. COMMUNIE IN ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Morgen, Sacramentsdag, om 7 uur Gezongen H. Mis. Om 8 uur de H. Mis voor de Eerste Communiecantjes, die om half 8 aan school moeten zijn. Het Lof is om 4 uur. Men wordt verzocht, de bankep in de middenrij vrij te laten voor de kinderen en wel de eerste 9. (niet elf) in de zijrijen de eerste 15 voor de ouders. Des avonds om 7 uur is het Lof ter ere van het H. Sacrament. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Petronella dr. van R. J. de Wit en J. S. Kluivers; Hele na Agatha dr. van T. A. Stadt en W. Ouwerkerk; Jan Adriaan Abraham z. van A. Luijk en C. L. van Loon; Arend Christiaan z. van T. C. Vreu- link en W. M. L. Smit; Cathariria dr. yan F. Logeman en J. Arnoldus; Jo hannes *z. van A. Sloos en M. Hol- verda. Overleden: A. Waasdorp man 74 j.; A. Suvaal dr. 13 j.; P. Fontein wednr. 76 j. Gehuwd: H. Ladan jm. en T. J. Kooien j.d. voor iedereen? Een „diamant-voor-iedereen" zal de nieuwe synthetische edel steen worden, die uitgevonden werd in een Amerikaans labo ratorium te Oregon. Deze kunst steen zou meer schitteren dan diamant en meer licht terug kaatsen dan de ware edelsteen. Hij is harder dan robijn of saf fier of welke andere edelsteen ook, met uitzondering van dia mant, waarvan hij de hardheid echter dicht benadert. Naar schatting zal de kostprijs een honderdste bedragen van echt diamant. Er zijn vele kleuren mogelijk, zelfs dieprood, een kleur, die bij natuurdiamant zeer zeldzaam is. OEGSTGEEST Niberco begoochelde de Oegstgees- tenaren. -Als waardig sluitstuk van haar serie kunstavonden stelde de Oranje-Vereniging in de zaal van „Endegeest" de supergoochelaar Ni berco aan het Oegstgeester publiek voor. En deze jongeman deed zijn ad jectief alle eer aan, want wat hij de aanwezigen liet zien op het gebied van manipulatie, geheugenkunst e.d. was inderdaad van superklasse er grensde bijwijlen aan het ongeloof lijke. Hij beschikt over een fantasti sche vingervlugheid, waardoor hem de moeilijkste trucs bijna speiertder- wijs lijken af te gaan. En dacht het publiek hem op een foutje te kun nen betrappen, dan kwam het toch steeds bedrogen uit. Men betoonde zich dan ook uiterst dankbaar voor het gebodëne en aan het slot nam het applaus zelfs de vorm van een ovatie In zijn openingswoord zegde de voorzitter der O. V.. de heer N. van Weizen, in 't bijzonder dank aan de heren van Biemen en van Dijk voor hun zeer actieve medewerking aan het mogelijk maken/van deze serie avondeh, alsmede aan de directeur van „Endegeest" voor het beschik baar stellen van de zaal. In de pauze werd, nadat een restant aan loten weggewerkt \vas, een grote verloting gehouden met zeer aantrekkelijke prijzen. De avond werd verder muzi kaal aangevuld door de heer W. A. Gou,w en zijn zoor. ZOETERWOUDE „In Liefde Bloeyendc". „In Liefde Bloeyende" en de Sint Jans fanfare stelden gisteravond hun schone kunst ten dienste van 't Ka tholiek Thuisfront van de beide pa rochies. - Enige uren voor de uitvoe ring kwam de toneelvereniging in een hachelijke positie; de acteur die de titelrol zoü spelen moest een ope ratie ondergaan. Gelukkig kon de souffleur, de heer Han van Klink, de situatie redden en wel zóf dat het spel zijn vlotte gang zozeer nodig in dit vrolijke spel behield. Pater van Beurden nam de taai: van de souffleur over en zó werd dit moeilijk te spelen stuk met doll-: verwikkelingen en amusante grap pen een groot succes. Aan het einde werd eert ovatie ge bracht, waarin vooral Han van Klink werd betrokken. De Sint Jansfarjfare speelde haar vrolijk repertoire, waardoor de stem ming in de volle zaal in de pauzen en tussen de bedrijven zeer opge wekt was. Kapelaan Koomen en pater Ben schop, de geestelijke ij veraars voor Thuisfront .dankten bij aanvang voor de belangstelling en op het einde voor de belangloze medewerking van toneel en muziek. VOORSCHOTEN Belgische matrozen bij Nederland se opleiding. Maandag kwamen aan het marine-opkomst-centrum te Voorschotelt 13 Belgische marine schepelingen aan, die nadat zy daar de keurings- en selectie-procedure hebben doorlopen, zoal's die ook voorgeschreven is voor de Neder landse marine-schepelingen, de Ne derlandse marine-opleidingen zullen volgen. Later zullen nog meer van zulke groepen in Nederland wor den opgeleid. Geboren: Koot en M. A. .van Mil; Johanna d. v. J. Nust en W. A. Buutfeld. Overleden: J. Beukenholdt 84 jaar weduwe van J. de Graaf; J. M., 67 jaar weduwe van H. J. Ver beek; M. M. van Hemert, weduwnaar van S. A. Langeveld.' LISSE Gouden huwelijk. Dinsdag heeft het echtpaar L. Onderwater en P Onderwater geb. Baak, wonende te Lisse, 3e Poellaan 3, de dag her dacht, waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk zijn getreden. LAATSTE BERICHTEN Ernstig ongeluk BUS MET 30 a 40 PERSONEN IN WINSCHOTERDIEP. Een bus van de GADO, komende uit de richting Hoogezand, reed nabij Groningen langs het Winschoterdiep tegen een paal, die als een lucifers houtje afknapte. De chauffeur, de heer J. Ramaker uit Groningen, raak te de macht over het stuur kwijt en slipte, waardoor de wagen in het Winschoterdiep terecht kwam. In de bus zaten ongeveer 30 a 40 perso nen. De meeste inzittenden konden door omstanders worden gered, men ver moedt echter, dat er nog drie slacht offers onder de bus in het water lig gen. De rivierpolitie is bezig met dreggen. Door de Groninger brand weer wordt de bus opgetakeld. De neerstortende paal, waartegen de bus reed, raakte 'de 80-jarige D. Everhuis, die juist passeerde zoda nig, dat hij op slag werd gedood. MOTOR OMGESLAGEN. Bij het inhalen van enkele auto's op de Breebrug is gisteren een mo tor, waarop de 20-jarige studeut L. R. Rotgans uit Amsterdam als duo- rijder zat, aan 't slingeren geraakt en omgeslagen. De student viel tegen een tegemoetrijdende tractor en liep een schpdelbasisfractuur op, aan do gevolgen, waarvan hij in het'Zuider ziekenhuis is overleden. DIRECTEUR WAGONS-LITS NA 5 MINUTEN VRIJHEID WEER IN HECHTENIS GENOMEN. Gisteren is te Amsterdam de 61- jarige H. M. Hansen uit Overveën, directeur van de Wagons-lits, U*t zijn voorlopige hechtenis ontslagen, maar onmiddellijk daarop weer in verzekerde bewaring gesteld. Zoals gisteren reeds gemeld, had de rechter-commissaris, mr. N. Bol kestein, die het vooronderzoek tegen de heer H. had geleid, de raadkamer verzocht de verdachte uit zijn voor lopige hechtenis te entslaan, omdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat de gepleegde' overtredingen niet van ernstige aard waren en verdere gevangenhouding niet wettigden. Dc raadkamer willigde dit verzoek in. zodat de gevangene gisteren inder daad in vrijheid werd gesteld. Nauwelijks had hij zijn cel echter verlaten, of enkele rechercheurs ar resteerden hem* opnieuw op grond van een bevel van het openbaar mi nisterie hem in verzekerde bewaring te stellen. Naar hedenmiddag is gebleken zijn tot dusverre nog niet gepubliceerde feiten betreffende de Wagons-lits-af- faire aan het licht gekomen. De re cherche heeft het onderzoek in deze zaak n.l. voortgezet en nieuw mate riaal bijeengebracht, dat nog niet-in het vooronderzoek door de rechter commissaris was behandeld. Gezien dit nietiwe voor de heer H. bezwa rende materiaal, achtte de Officier van Justitie de in vrijhëidsteling van verdachte gisteren niet gerechtvaar digd. Nadat hij gisteren opnieuw ge vangen was gezet, werd de verdachte héden omstreeks het middaguur tot verrassing van zijn raadsman( mr. Muller Massis, onverwacht voor de economische rechter geleid. Aangezien de verdachte, die slechts in verzekerde bewaring Was gesteld volgens de wet daaruit binnen 2 da gen weer zou moeten worden ontsla gen, vroeg de Officièr tijdens deze zitting onmiddellijke gevangenne ming van de verdachte, hetgeen de president van de economische recht bank, ror. J. Meihuizen, inwilligde. De zaak tegen de heer H. werd vervolgens voor onbepaalde .tijd aan gehouden. SCHOENTJES VOOR DE PRIJS VAN. 1375. Op de tentoonsteling „Waalwijk 1948" zijn een paar damesschoentjes geëxposeerd die maar liefst. 1375 kosten. Het feit, dat ze met briljanten zijn gegarneerd ver klaart veel. De Finse pr.esident, Paasikivi, en zijn kabinet hebben vandaag de poli tie bevolen de arbeiders te bescher men die niet wensen mee te doen aan de staking Van 100.000, arbeiders yi verband met de eis van de dembcra- tische volkspartij tot benoeming van een communist tot minister van bin nenlandse zaken en hoofd van de geheime politie. Regeringsgebouwen worden door de politie bewaakt. De president en zijn kabinet, die deze morgen beslo ten een krachtiger houding aan te nemen tegenover de volksdemoqra- ten, zouden hedenmiddag weer bij eenkomen. Het actie-comité van de Democra tische Volkspartij zou vandaag ook bijeenkomen om nieuwe maatregelen te bespreken, waardoor de president gedwongen zou zijn een communist als minister van binnenlandse zaken aan te wijzen. Volgens een onoffi ciële schating zijn alle fracties in het Finse parlement met uitzonde ring van de communistische fractie die a'echts e<?n vierde van het aan tal zetels bezet tegen de benoe ming van een communist. De so ciaal democratische partij, die tegen de door het' dctie-comité georgani seerde staking is, schat de verhou ding tussen werkwilligen en stakers op 10 tegen 1 De voornaa nste moeilijkheid, V/ aarvoor de president zich geplaatst ziet is, dat wanneer hij een niet-com- munist zou aanwijzen, de twee aan gebleven ministers In het kabinet hun ontslag zouden kunnen nemen "WEERSVERWACHTING AANVANKELIJK NOG REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op véle plaatsen regen, hier en daar met onweer. Later op klarend. Meest matige wind tussen Zuid en West, tijdelijk draaiend naar Noord-West. Mor gen overdag iets kouder dan vandaag. 100 jaar eerder £eydlcAe Qowumt ▼an: 26 Mei 1848 LEYDEN. Voor eenige we ken is door-eenige personen uit deze stad, een verzoekschrift inge leverd bij de directie van de Spoorweg-Maatschappij, om - den laatsten trein, die des avonds half 10 ure van Rotterdam gaat en te 's i Hage ophóudt, te doen doorrijden tot* onze stad. Van goe der hand vernemen wij thans, dat de directie dit verzoek ip zoo ver heeft ingewilligd, dat de trein des Woensdags en Zondags zal doorloopen, en dat hiervoor voor- loopig gedurende eene maand de proef zal genomen worden, ten einde te zien of deze verandering bevredigende rësultaten oplevert. POSITIE NED. SCHEPEN. AALSDIJK, 24 Mei van Vera Cruz te Tampica. DELFTDIJK, 22 Mei te San Francisco; EEMDIJK 24 Mei van Lake Charles te Port Neches; EEM- LAND. pass. 25 Mei Florianopolis. ENA (T.), 26 Mei van Curasao te Gibraltar; GROOTE BEER. 26 Mei van Batavia te Amsterdam; LEER DAM, pass. 26 Mei (6 uur) Bishop Rock, 27 Mei, 19 uuf, te Antwerpen verwacht. MAASLAND, 25 Mei te Rio de Janeiro. BORNEO. 25 Mei van Colombo naar Penang; CELEBES, 25 Mél van Co- Jombo. BOSCHFONTEIN, 26 Mei van Zanzibar te Mozambique; DELFT, 25 Mei van Antofagasta naar Arica; ETREMA (T.),*25 Mei van Abadan naar Fanara (Suez-kaneal); HEL DER, 25 Mei van Curaqao naar Ma deira en Antwerpen. HENK (kust vaartuig, 25 Mei (8 uur) van Port Said naar R'dam; JOHAN DE WITT, 25 Mei van Batavia naar Poeloesam- boe; LIEVE VROUWEKERK, 25 Mei van Marseille naar Genua; LI§SE- KERK..25 Mei van Bahrein naar Ku wait. MACUBA, pass. 25 Mei Thurs- dayeiland; MURENA, 25 Mei te Aba dan voor Colombo; ONDINA, 25 Mei .van Singapore naar Port Said. SIBA- JAK, pass. 25 Mei (1 uur) Kaap Guardafui;* ORANJE, 26 Mei van Singapore ;PAULA (T.), 25 Mei van Singapore naar Bangkok; RAND- KERK, 26 Mei te Bombay vei wacht. SINGKEP, 25 Mei van Port Said; TAWALI, pass. 25 Mei Perim; WEST- LAND, pass. 25 Mei Kaop St. Vin cent; ZUIDERKRUIS. 25 Mei 21 uur van Suez. ZIJPENBERG, 25 Mei van Savona naar Saffi. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 Mei. Vee. Totale aanvoer 3254 stuks, waarvan 390 paarden. 27 veulens, 80 vette koeien en ossen; 785 st. gebruiksvee, 53 gras kalveren, 582 nuchtere kalveren. 726 schapen en lammeren, 10 varkens, 493 biggen, 108 bokken en geiten. Prijzen per stuk: kalfkoeien ie kw. 800, 2e kwai. 700. 3e kwal. 530; melkkoeien 800700530; vare koeien 550450370! vaarzen f 580 —430—300; pinken 400—300—225; graskalveren 250150100; big gen per week 55453'5. WOERDEN, 26 Mei. Kaas. Aan voer 268 partijen kaas: le kw. 1.68—1.71, 2e kw. 1.63—1.66. Han del flauw. SPORT DAMMEN L. D. V. I DEGRADEERT. Onder grote belangstelling van de zijde van Haagse en Leidse dammers werd deze week in Den Haag de met spanning tegemoet geziene beslis sende wedstrijd gespeeld om een plaats in de Hoofdklasse van de N. D. B. tussen H.D.S. i en L.D.V. I. Deze wedstrijd is van de kant van L.D.V. bekeken wel op een zeer grote teleurstelling uitgelopen, er werd nl. met de grote cijfers 146 verloren, ofschoon hieraan direct moet worden toegevoegd dat deze éyfers sterk ge flatteerd zijn. Toen na 2 y. uur spe len I. Teleng en M. Optendrees. .die vrij spoedig een schijf achter stond, bun partijen verloren en kort hierop W. Heemskerk in zijn vrij gunstige stand een misrekening maakte en spoedig moest capituleren, waardoor de stand 60 voor H.D.S. werd. Toen reeds was L.D.V. de'geslagen ploqg, want de resterende 7 partijen moes ten 11 punten opbrengen, wilde L.D.V in de hoofdk'asse blijven en deze op gave was te zwaar. Door deze neder laag heeft L.D.V., dat vele jaren met wisselend succes in de hoofdklasse gespeeld heeft, haar plaats afgestaan aan de Hagenaars. De volledige eindstand van deze competitie is: H. D. S. I 4 3 1 0 48-32 7 L. D. V. I 4 2 0 2 49-31 4 L. D. V. II 4 0 1 3 23-57 1 De uitslagen waren als volgt: C. J. Zonneveld Jr H.D.S.W. Heemskerk L.D.V. 20; J. SchaafB. Slegten- horst 2—0; J. KeijJ*. Klinkenbetg 11; C. BoasM. Optendrec^ 20; J. DiederikP. v. d. Stel 02; J. BerlothJ. Zaalberg 11; W. Lam- mersJ. W. Huisman Jr. 2—0; C. Bleijs Jr.—I. Teleng 20; W. v. d. WerfTh. Uijttenbogaard (11; J.' v. d. KleinJ. A. Bernsen 11.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3