PRQDENT mamct Hübertus Nederland schare zich achter deze wereldactie Enkele belastingen moeten worden verhoogd: Adviezen van de commissie voor de prijspolitiek WOENSDAG 26 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 VERENIGDE NATIES HELPEN HET KIND H. K. H. Prinses Juliana: •In dc- woorden: de Verenigde Na ties helpen het kind, klinkt niet al leen de noodkreet van millioenen kinderen, die ten onder dreigen te gaan, maar 09k de roep van de vol keren naar waarachtige, internatio nale samen werking, zei de Prinses Regentes gisteravond in -een radio rede. Als ere-voorzitster van de Ne- derlandse afdeling van de U.N.A.C. deed zij een 'beroep op het Neder landse volk om zich te scharen in de rij van vijltig landen, welke deze actie maken tot een gebeurtenis van betekenis. Zij ging verder met te zeggen: Ik ibehoef u het afschuwelijke beeld van deze ellende niet te schilderen sinds gij in de bezettingsjaren spook van de hongerdood hebt zien rondwaren. Wanneer gij 11 in herin nering een ogenblik verplaatst naar 4e bitterste tijd van honger, van kou en van gebrek aan geneesmiddelen, dan weet gij wat het zeggen wil, dat talloze kinderen thans nog verderen in' soortgelijke omstandigheden. Ik spreek hier niet over het op zichzelf reeds ontstellende en helaas nog veel te weinig bekende feit, dat naar schatting 200 tot 300 millioen kinderen niet die voeding ontvangen, die voor hun gezonde ontwikkeling nodig is. 'Ongeveer vier millioen kinderen in de door de oorlog ge teisterde -landen van Europa ontvan gen voeding, kleding en medische ver zorging van het internationale kin- der-noodfonds, dat ook reeds in Chi na hulp verleent. Door gebrek aan geld blijven echter nog zestien mil lioen kinderen in Europa en veel meer millioenen daarbuiten overge leverd aan mensonterende omstan digheden, welke een aanklacht vór- EERSTE KAMER GRONDWETSHERZIENING. De Eerste Kamer ziet zich deze week geplaatst voor de behandeling van de vier wetsontwerpen tot wij ziging van de grondwet, die achter eenvolgens van de overzijde van het Binnenhof afkwamen. Deze wijzigin gen betreffen, zoals men weet, met name de Indische paragraaf, voorts de invoering van het instituut van staatssecretaris, de burgerlijke staat van bele.g en het inkomen van dc Koningin na haar abdicatie. Merkwaardig bij de discussie was een verklaring van Chr. Historische zijde. De C. H. doet thans de concessie dat zij bereid is, het ongrondwettig gezag te legitimeren. Daar zal ech ter tegenover moeten staan een zo duidelijke grondslag voor de in de toekomst te volgeh politiek, dat een duurzame reële unie verzekerd is. De heer Pollema'verweet de A.R. dat zij te wainig rekening houdt met de vol dongen feiten. Spreker stelde het ver schil tussen A.R. en C.H. zo, dat de A.R. voortzetting der voogdij wenst, terwijl de C.H. wil een nevenschik- kyig van al de gebiedsdelen, die ech ter duurzaam door een Unie verbon den en overkoepeld moeten zijn. De Kroon van deze Unie moet zijn de Kroon van het Koninkrijk der Ne derlanden. Dit is ook de wens der K.V.P. Vandaag is de regering aan het woord gekomen. MIDDELBARE SCHOOLBEVOL KING GESTEGEN TOT 86.000 ZIELEN. Uit een zo juist gepubliceerde sta tistiek van het C.B.S. blijkt, dat de bevolking van alle inrichtingen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs in ons land tezamen van ruim 63.000 zielen in het cursusjaar 19391940 gestegen is tot ruim 86.000 in 't schooljaar 1947—1948; het aantal scholen steeg van 282 tot 3lT. - De vijfjarige H.B.S. staat aan de spits met bijna 39.000 leerlingen; de lycea tellen er ruim 3J.000; op de derde plaats komen de gymnasia met ruim 11.000 leerlingen. men tegen onze samenleving en een gevaar zijn voor onze toekomst; De Prinses doet tenslotte een be roep op het Nederlandse volk om met de daad te tonen, dat het be langstelling heeft voor het werk van het Nederlandse comité van de U.N.A.C., aan welk comité de ker ken, werkgeversorganisaties, vak verenigingen, onderwijskringen, so ciale instellingen en publiciteitsor- ganen haar medewerking hebben toegezegd. BENOEMING IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de bisschop van Haar lem heeft aan de weleerw: heer A. Hooyscfruur, thans kapelaan te Rot terdam (H. Elisabeth} opdracht ge geven de oprichting voor te bereiden van een nieuwe parochie te Andijk, onder de thans bestaande parochie van de H. Werenfridus te Wervers- hoof. DE NIEUWE ZOMERZEGELS. De directeur-generaal der P.T.T maakt het volgende bekend: Van 17 Juni tot en met 16 Augus tus zulen bijzondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden wor den uitgegeven in de frankeerwaar- den van resp. 2, 6, 10 en 20 cent, wel- ké" met een toeslag boven de fran- keerwaarde van resp. 2, 4, 5 en 5 ct. zullen worden verkrijgbaar gesteld. Van de netto-opbrengst is de helft voor sociale doeleindep en de andere helft voor culturele doeleinden be stemd. Het voor sociale doeleinden bestemde deel wordt dit jaar als volgt aangewend: 30 pet. voor de tuberculosebestrij ding; 10 pet. voor het Irenefonds; 10 pet. voor de Nederlandse Fede ratie van instellingen voor de onge huwde moeder en haar kind (FI OM); 30 pet. voor de rheiimatiekbestrij- ding; 10 pet. voor de kinderuitzending; J0 pet. voor de AVO (arbeid voor onvolwaardigen). De voor culturele doeleinden be stemde helft der netto-opbrengst komt voor 70 pet. ten goede aan op drachten aan noodlijdende werkers op cultureed gebied (kunst 50 pet., wetenschap 50 pet.), voor 20 pet. aan het Prins Bernhardfonds en voorts voor 10 pet. aan het voorzienings fonds voor kunstenaars. Tabaksaccijns, weeldebelasting, ondernemersbelasting In een ontwerp van wet, dat bij de Tweede Kamer Is ingediend, wordt voorgesteld de opbrengst van de tabaksaccijns te verhogen, de weelde belasting enigermate uit te breiden cn de ondernemersbelasting voor de jaren 1948 en 1949 te verhogen. De beide eerste verhogingen zullen een blijvend karakter hebben. De minister van financiën wil de vijf-en-tach tig millioen gulden, welke voor het verlenen van toeslagen voor dc landbouwbedrijven op lichte gronden nodig zijn, op die wijze enigszins dekken. De voorgestelde accijnsverhoging zal voor de goedkopere sigaren niet tdt een verhoging van de kleinhan delsprijs behoeven te leiden. Voor si garetten echter zal zjj een stijging ten govolge hebben. De prijs van een pakje sigaretten, dat nu 42 cent kost, zal 'straks ten minste 45 cent gaan kosten. De kerftabak gaat even eens iets in prijs omhoog. Voor een pakje van een half ons, dat nu 39 cent kost, zal men straks ten minste 42 cent moeten betalen. Tien millioen meer wil de minis ter putten uit de heffing van de weeldebelasting. Hij wil dat berei ken door uitbreiding van ,het aantal aan weeldebelasting onderworpen goederen en niet door verhoging van het bestaande weeldetarief. Minister Lieftinck vindt dat con sumptie-ijs op de langere tabel niet mag ontbreken, omdat de toepas sing van het verhoogde tarief een belangrijke bate voor de schatkist zal betekenen. Hij stelt verder voor alle personenauto's ook op de lijst te zet ten. Als dat niet gebeurt zouden tal van huishoudelijke gebruiksvoorwer pen onder het verhoogde tarief ko men te valen en dat vindt hij nog bezwaarlijker dan de belasting van personenauto's. Voorts vindt hij het redelijk ook motorrijwielen aan de- heffing te onderwerpen. De tijdelijke verzwaring van de druk der ondernemersbelasting is technisch slechts te verwezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent, dat ook het bedrijfskapi taal in de verhoging wordt betrok ken. De dientengevolge optredende belastingverhoging zal echter, nu een heffing van veertig procent van het samengestelde grondbedrag wordt voorgesteld, niet meer bedra gen dan 0.08 procent van het be drijfskapitaal. Voor wat de bedrijfsopbrengst be treft betekent dc heffing van deze opcenten een extra-beiasting ter grootte van twee procent van de be drijfsopbrengst. Bij kleine onderne mingen van natuurlijke personen zal de verzwaring van druk evenwel in de regel aanmerkelijk minder zijn, doordat de eerste 3000 gulden be drijfsopbrengst van ond.ernemingen van natuurlijke personen is vrijge steld en de volgende 100 gulden voor een lager percentage in aanmerking komt. Verder wordt in de memorie van toelichting opgemerkt, dat deze ver hoging van ondernemersbelasting, evenals de ondernemersbelasting zelf, bij* het berekenen van de grondsla gen voor de inkomstenbelasting, ven nootschapsbelasting en ondernemers - belasting over een volgend jaar in mindering mag worden gebracht. Daardoor wordt de druk van deze belastingverhoging pver 1949 gerin ger dan over 1948. Bij het vaststel len van de aanslagen over 1950 zal als het ware een gedeeltelijke resti tutie van de voordien betaalde belas tingverhoging optreden, doordat de verhoging niet meer verschuldigd is, maar de o'er 1Ö49 (en eventueel over 1948) betaalde extra-belasting in mindering van het bedrijfsresul taat wordt gebracht. SUMATRA-DEKBLAD VOOR DE SIGAREN-INDUSTRIE. Mei-toewijzing uitgesteld. De algemene verwachting, dat ein de Mei aan de groot- en middensiga. renindustrie opnieuw Sumatra-dek. blad zou kunnen wordrn toegewezen, zal geen doorgang kunnen vinden. De aankoopcommissie is echter direct met de Deli Mij. in onderhandeling ge gaan over een nieuwe aankoop, dje zeer waarschijnlijk nog deze maand tot stand zal kunnen worden ge bracht. Toch zal 'toewijzing van deze tabakken niet voor de tweede helft van Juni kunnen plaats vinden. Daar andere soorten dekblad niet voorhap den zijn. kan aan de kleinindustrie slechts voor de maandèn Juni, Juli, Augustus de helft van het kwantum dekblad beschikbaar Worden gesteld. Er zal echter zo spoedig mogelijk voor aanvulling worden zorg gedragen via de z.g. uitponders, zeer Waarschijnlijk met Besoeki-tabak uit de nieuwe in schrijvingen. Deze inschrijvingen zul- len op 4 en 11 Juni te Amsterdam en Rotterdam worden gehouden en men hoopt dat een groot aantal pakken voor de Nederlandse sigarenindustrie zal worden aangekocht. Naar uit wel ingelichte kringen wordt vernomen, zullen te Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk een 11.000 pakken tabak worden aangeboden. Op de duur zal de stijging van de sociale lasten niet zonder terugslag kunnen blijven op het prijspeil, zegt de centrale adviescommissie voor de prijspolitiek, die op verzoek van de minister van economische zaken verslag heeft uitgebracht over haar werkzaamheden sedert 19 November 1946. Tegenover de verhoging van deze loonkosten staat enige verla ging door de stijging van de werkprestatie, maar volgens de commissie is die onbevredigend. Zij vindt het dan ook dringend nodig, dat er maatregelen worden genomen om die 'weer op het vooroorlogse peil te brengen. Zij denkt daarbij aan de invoering van tarief toonstelsels. De commissie vindt, dat het rede lijk ïs, dat de baten, voortspruitend uit de verlaging van productie kosten als gevolg van door de be drijven zelf gefinancierde onderzoe kingswerkzaamheden, een zekere tijd aan de bedrijven zelf ten goede komen. Anders leggen zij het bijltje er .bij neer. De commissie is overi gens van oordeel,' dat de *winstcijfèrs in vele gevallen een te gunstige indruk geven van ae werkelijke situatie. In die cijfers komt namelijk niet voldoende tot uitdrukking, dat het bedrijfsleven" straks* grote be dragen zal moeten uitgeven om zijn apparatuur te vernieuwen om de achterstand in te halen. De fiscus, die slechts afschrijvingen op basis van de aanschaffingswaarde in aan merking neemt, zet het mes in een groot bedrag, dat in schijn slechts winst is. Daardoor kunnen de be drijven niet voldoende reserveren voor veiWanging. De commissie acht wijziging van dit standpunt zeer dringend nodig. De commissie werkt haar terrein verder rubrieksgewijze af. Industrie, handel en middenstand. Over de vraag of de winstmarges in enkele branches thans niet te laag zijn vastgesteldl bestaat geen "een stemmigheid in de commissie. Het merendeel is van oordeel dat zij vol doende zijn. De utility-regelingen hebben naar omstandigheden, goed gewerkt. t Landbouw en voeding. Er moet getracht worden de subsi dies op het levensmiddelenpakket zo snel mogelijk te verminderen. Men BANKETBAKKERSPATROONS „Dien de gemeenschap in blijde zin' De Nederlandse Katholieke Ban- ketbakkerspatroonvereniging verga derde gisteren, in het Kurhaus te Scheveningen. De voorzitter van de afdeling Den Haag, de heer J. van Geest, heette o.a. deken W. J. Pom- pe van 's-Gravenhage, en de verte genwoordiger van de min. van Econ. Zaken, mr van Oers welkom. De voorzitter van' de landelijke .bond, de heer van Arendonk uit Bre da, opende officieel de vergadering en stelde voor om twee telegrammen te zenderi, één aan Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, en één naar Hare Kon Hoogheid de Prinses- Regentes. Hij riep een welkohf toe aan de vertegenwoordiger van de burgemeester, de wethouder van fi nanciën de heer Dresme. De voorzit ter sprak over het werk van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en feliciteerde Amsterdam met haar dertig-jarig .erf Den Haag met haar 25-jarig bestaan. Spreker herdacht de oprichting van de bond, twintig jaar geleden. Voorts zette hij uiteen de uitbouw van de Kath. vak-organi satie en zeide, dat allen zich hecht aaneen moeten sluiten. De feestredenaar, rector Kraakman bood een oratorische „feesttaart" aan, waarvan het recept luidt: Dien de gemeenschap in' blijde zin, in uw vak en in uw gezin. Wij hebben een dienende taak en moeten ook in on ze 'bedrijven de vreugde brengen, waar het vak zich bijzonder voor leent.-Wij moeten de lasten van on ze vakbroeders, die in moeilijkheden verkeren, niet alleen individueel, maar ook in organisatorisch verband mede dragen Na de rede van rector Kraakman werd het hoofdbestuur gehuldigd door de «Haagse afdeling voor het vele werk dat allen voor het vak en het standsbelang gedaan hebben. Daarna sprak de heer Sleyffers ere-voorzitter, die herdacht hoe hij met pastoor Brink en de heer Beune uit Amsterdam twiptig jaar geleden de bond oprichtte. zal zeer voorzichtig «moeten zijn met het yrijlaten van de prijzen van groenten, fruit en aardappelen. Onroerende goederen. Verhoging van de huren acht de commissie op de duur onvermijdelijk, zowel om de eigenaars enigszins te gemoet te komen als ook om de fi nanciering van de nieuwbouw moge lijk te maken. Voorzichtigheid is echter ge-boden om het evenwicht tussen lonen en prijzen niet te ver breken. In de nieuwbouw moet krachtig naar prijsverlaging worden gestreefd: wegen naar dat doel zijn: bestrijding van de zwarte lonen, verhoging van de prestatie en ver sobering bij de bouw. Loon. en prijspolitiek. HoeweJ bepaalde groepen van de bevolking moeite hebben om met het loon rond te komen, meent de com missie dat een algemene loonsverho ging geen oplossing kan brengen, derhalve handhaving van de ge volgde loonpolitiek. Dat sluit niet uit, dat voor'bepaalde groepen zeke re looncorrtcties noodzakelijk kun nen blijken. VERENIGING „DE IRIS". De alg. jaarlijkse ledenvergadering van ver. „De Iris", die in het Krelage- hui« te Haarlem werd gehouden, was sleqhts matig bezocht. Na mededelin gen volgde het zeer uitgebreide jaar-- verslag van secr. Voors. De moeilijk, heden met de iriscultuur "zijn groot. Vooral de strijd tegen het aaltjesziek dient met kracht te worden voortge zet. 't Komt nu maar al te vaak voor, dat bolirissen, die in de Amerikaanse havens worden gekeurd, de toets van de Amerikaanse phytopatalogen niet kunnen aoorstaan en geretourneerd worden. Vooral ook omdat het Westel lijk halfrond ongeveer 30 pet. van onze irissenproductie afneemt, is het zeer belangrijk, dit afzetgebied te be houden. Het wegvallen hiervan zou een catastrophe voor de iris-cultuur betekenen. Door keuring is al veel verbeterd, maar nog lang is alles niet volmaakt. In het afgelopen seizoen werd 25.000 R.R. wegens vorstschade afgekeurd, zodat' het &reaal 140.300 bedroeg. De minimum-expörtprijzen werdeh iets verhoogd, n.l. voor Wedgewood op 5 per 100 en voor alle andere Hollandse irissen op ƒ4 per 100. Na dit jaarverslag kwam het ook al niet kleinp keuringsverslag van de heer F. Limburg, directeur van de keuringsdienst. Hierin kwam vooral tot uiting, dat, wat de bestrijding van het grijs betreft, men op prachtige resultaten kan bogen. Jammer, dat dat van het aaltjes-ziek nog niet ge zegd kan wprden. Maar ook daarin hoopt de Plantenziektenkundige dienst gauw een oplossing te vinden Met medewerking van de technische adviseur, prof. Van Slogteren, zal dat stellig gelukken. De financiën der vereniging zijn gezond, er is een voordelig saldo van f 3975,57. Het voorstel tot aansluiting bij het Cerftraal Bloembollencomité en het verstrekken van subsidies voor proefnemingen, viel in goede aarde en werd met algemene stemmen aan, genomen. Hiervoor zal 2 cent per R.R. geheven worden. In de plaats van de heren A. H-. Bergman en P. J. v. d. Ploeg, die niet herkiesbaar waren, werden in het bestuur gekozen: F. Seignette, Beverwijk ,en P. J. Pas- schier, Noordwijk. Als hoofdbestuurs leden werden gekozen, de heren Val- kering en Broeze. De bespreking van maatregelen op het gebied van de bestrijding der beruchte aaltjes hield de gemoederen geruime tijd bezig. Prof. Van Slogteren ging diep op de- ze kwestie in, evenals de diverse be- stuurs- en gewone leden. Men hoopt door warmwaterbehandeling op kor te termijn tot aaltjes-vrije culturen te komen. SIGARENWINKELIERS. In een te Utrecht gehouden ver gadering hebben de katholieke siga renwinkeliers o.m. besloten stappen te doen om te komen tot aanwijzing van een extra-tabaksbon per maand. Maatregelen zullen worden verzocht om de sigarenwinkeliers te verlossen van de enorme hoeveelheden shag, die zieh de laatste tijd hebben opge hoopt. Er zal worden gestreefd naar. de totstandkoming van een verbod van verkoop van rookartikelen per automaat. In deze vergadering werd voorts aangedrongen op een strengere toe passing van -de Vestigingswet. DOODSTRAF TEGEN V-MAN BREED GEëlST. Schreieder vond hem niet geschikt voor zijn werk. De proc.-fiscaal mr. de Gfuyter eiste voor het Bijz, Gerechtshof de dood straf tegen de 28-jarige boekhouder A Breed, die tijdens de laatste jaren der bezetting voor de S.D. werkte. De zaak was reeds- twee weken ge leden gedeeltelijk behandeld. Giste ren moest Schreieder nog als getuige gehoord worden. Deze vertelde uit voerig hoe de gefingeerde wapen dropping bij Helvoirt, waarbij een verzetsgroep van 14 mensen in de val liep, heeft plaats gehad. Schreieder vond Breed niet de ge schikte man om hier de helpende hand te bieden. Maar Frank schakel de Breed steeds in. Vóórdat hijzelf verdween na de oor log gaf Frank aan Breed een bedrag van pl.m. 20.000 om hém de gele genheid te geven onder te duiken. De juwelen, die verkregen waren bij de overval te Leidschrmdam, zov Breed achtergehouden hebben om ze later aan de fiscale recherche ovér te ge ven. De proc.-fisc. merkte in zijn requi sitoir op, dat verdachte hetzelfde soort werk heeft gedaan als Van der Waals; slechts door het feit. dat zijn activiteit zich over een veel kortere tijd uitstrekte, heeft hij minder slachtoffers gemaakt. Hem paste, naar het oordeel van mr. de Gruyter, de zwaarste straf. Dit laatste werd door de raadsman mr. Schuering bestre den. Deze ging n.l. uit van het stand punt, dat doodstraf alleen toegepast mag worden bij staatsgevaarlijke per sonen en in het requisitoir wordt deze straf alleen gezien als vergeldings maatregel. Breed, die het laatste woord kqeeg, benutte deze gelegenheid om een uit voerige verdediging voor te lezen, waarmede hij tevergeefs poogde zijn verraad op een hoger plan te bren gen. Uitspraak over 14 dagen. DE EX-BURGEMEESTER VAN HAARLEM S. L. A. PLEKKER. Hedenmorgen heeft het Haarlems Tribunaal de vroegere burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker ver oordeeld tot internering voó^5 jaren, n.l. tot 18 Sept. 1950. Deze straf werd onvoorwaardelijk opgelegd tot 7 Febr.- 1947 (toen is Plekker om gezondsre- denen uit het interneringskamp ont slagen), de overige tijd voorwaarde lijk, ontzetting uit kiesrechten en ver bod om een openbare functie te ver vullen. BEURSOVERZICHT De omzetten op de aandelenmarkt duidden gisteren wel sterk op de ge ringe omvang van zaken en op de ongeanimeerde tendens die aan de dag treedt. Toch viel de stemming nog betrekkelijk m-e Dat een stille markt met daler de koersen gepaard gaat ging Vandaag sjthans niet 'op. Wel'was de opening merendeels be neden het Vorig peil, doch reeds in de tweede tape brak een herstel baan en zag men oude aandelen Kon. Olie oplopen van 332 tot» 338 In de ander afdelingen viel een soortgelijk verloop a's bij Koninklijke waar te nemen: zwakke opening waarna herstellend, bij zeer geringe affaire. Vrijwel geen enkele afdeling liet enige grotere activiteit zien. Wat de staatsfondsenmarkt betreft nu de toewijzing op de jongst'e staatslening heeft plaats gevonden, zou heden met de verhandeling ter beurze 3 pet (waarvan het bedrag is bepaald op 1140 millioen gulden), en van de nieuwe 3 pet lening 360 miUioen gulden begonnen worden. De binnenlandse dollarlening liep een fractie terug tot 101 >3. Groot boek 1946 deed 99 1/8. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 31) f Een eikenlaan voert van ons dorp naar de stad. God weet, wie 'n hon derd, tweehonderd jaar geleden op het goede idee kwam, langs deze dal- weg eiken tb planten. De eik wordt de koning van het woud genoemd, omdat hij zo sterk is, zo mooi en voor alles zo „verbazend nuttig". De eik troont echter niet op de hoogte; hij wil bij hen zijn, die beneden in de diepte voort moeten. Het gebeurde dikwijls, dat ik met Balthassar op deze dalweg ging wan delen. Hij is een goed mens en stoorde me niet, a's ik in verrukking geraak te over een linde, die als een trou we' moeder een huisje beschermde tegen storm en bliksem, die snel om- hoogschiet, een schoonheid wordt, beschutting biedt, geneeskrachtige bloesem vóór menige ziekte voort brengt, en spoedig sterft. Dë tere linde is de moeder onder de bomen. Ik ken ook de esdoorn, die er enigszins feestelijk uitzien en onder wier wijngaardloof men bijna naar druiven zou willen zoeken. Ook %de peppels ken ik, die als slanke cypres- sen omhoogrijzen en zo treurig kun nen ruisen, dat men aan hun voet oude, heilige graven vermoedt. En ook houd ik van de bèrken, die steeds in het wit zijn en altijd zacht jes beven als nerveuse prinsesjes. Toen ik een boom zag, die ik niet kende, en Balthassar naar-de naam vroeg, antwoordde hij: „Esp". Ik ge loofde hem aangezien ik nog nooit een esp gezien heb. In een goed boek, dat ik thuis heb, las ik, dat van de duizend zaden, die de wind in het woud uitstrooit, er hoogstens één 'n boom wordt; de overige, ook al zijn ze nog zo levens krachtig, sterven bij gebrek aan licht. Slechts de uitverkorene, die door de wind naar een zonnige plek wordt gedragen, groeit op. Hij groeit op, ook als hy do zwakste van zijn duizend broeders was; de andere ne genhonderdnegenennegentig, die in de schaduw terechtkwamen, ziet de moederstam gedurende de lente ster ven. Ik sprak hierover met Erica Isenloh toen wij op weg waren naar de „Oude houtvesterij" voor Balthas- sar's Mei-feest. „Bijgevolg heeft er in Mei een gro ter sterven in het woud plaats dan gedurende de herfst, zei ik. „Ja, een veel groter!'' En toen voegde zij er aan toe: „Het iS als overal elders in de wereld At's je duizend gedachten hebt, komt er ook maar één tot volle rijpheid.. en wie zal beoordelen of het de beste was!... En van de duizend talentefi in de wereld wordt er ook slechts één groot. Omdat de anderen het zonlicht derven, de gunst van het lot." Wij wandelen naast elkaar voort. „£iet u deze prachtige esp!" zei ik en wees naar een 'statige stam. „Dat is een olm!" antwoordde ze. „Maar mijnheer Balthassar heeft me gezegd, dat het een esp is." „Ja", lachte ze, dat een olm een esp moet zijn, dat heeft hij noch als baljuw noch als schoolinspecteur te decreteren. Daar. aan de overzijde, staat een esp; die zal ik u eens bij gelegenheid aanwijzen. De esp is een trilpopulier, de olm een iep." „Het verbaast me, dat u die nog zo jong is, zoveel weet. Hebt u dat allemaal op school in Breslau ge leerd?" „Neen, maar bij een opperhoutves ter. U weet, dat mijn vader vroeg ge storven is; sedertdien heb ik ft mijn vacanties bij mijn oom de opper houtvester doorgebracht. Nu, die was in het woud wel thuis." „Maar dat zuiver menselijke.... dat zult u toch niet van die opper houtvester gebeerd hebben. U bent voor uw leeftijd zo ernstig en levens wijs, juffrouw Isenloh." Er trilde iets jrj, haar gezicht. t „Wat zal ik zeggen? Men noemt dat gemeenlijk: de school des levens. Ik héb<— zoals men dat noemtde harde leerschool van het leven door gemaakt. Dan moet je snel leren, anders kom je er onder." Ik wist, dat het Ipven van dit vroeg vaderloos geworden mdlsje niet ge makkelijk was geweest en zei: „Ik geloof, dat u ondanks alle hardheid de examehs van het leven beter ^ult door staan dan menigeen, die een lange, gemakkelijke school achter de rug heeft en zich de luxe kon permitteren, dikwijls te blijven zitten om dai> toch weer vooruit ge schoven te worden." Ze haalde haar schouders op. „Wie weet." Werner Lohmann haalde ons In, tokkelde op een luit, jodelde, schert ste en lachte uit volle borst. Erica lachte toen ook en wendde zich tot hem, Ik zei geen word meer ik had een bittere smaak in de mond en voelde me wee om het hart. Eerst was ik woedend op'die lichtzinnige schilder, die zo oppervlakkig was cn toch zo zegepralend-licht doqr het leven danste; toen lachte ik mezelf uit. Wóarover had ik met dit jonge meisje gesproken? Over het 'onder scheid tussen o.'men en iepen. Eij over de school des levens. De cari- catuur van 'n blijspel-prof kon zich niet dommer aanstellen dan Ik. Na tuurlijk historie en philisophisterij, dat is je ware als je op de verove ring van 'n meisjeshart uit bent. Hubertus je bent oud. Je hebt je tijd verspeeld, vers-'amperd, verbeu zeld. Nu is het te laat. 'Nu ben je stram en plechtstatig geworden, zal vend en vervelend. Zoek een kring, waar je met dergeMjke eigenschap pen succes kunt hebben, maar blijf van jonge meisjes af. Bij haar sla je, ook al zijn ze nog zo vriendelijk te gen je alleen maar 'n erbarmelijk of belachelijk figuur. Jonge meisjes! Die willen lachen, zich t als jonge kalveren aanstellen, vroMjke nonsens horen, zich met pot sierlijke ridderlijkheid omgeven zien redeloos gevleid worden en- altijd maar weer lachen... en altijd weer beuzelpraat verkopen, dat kun je niet, Hubertus! De lente des levens ligt achter je, je zit volop in de zomer. Maar in Mei moet je geen rijpe haver ver langen... jij, ouwe knol. Ik luisterde naar 'hetgeen de jonge Werner Loh mann Erica te vertegen had. Als je dat had opgeschreven en dan met nuchter verstand opgeschreven had en dan met nuchter verstand doorge lezen, zou je er verstomd over staan, hoe het mogelijk is dat iemand aan één stuk door eigenlijk over niets kan praten ,hoe een gesprek van zo n afgrijselijke oppervlakkigheid be staanbaar is. Ach, ik kende dat nog van de conversaties- uit de stad. Toen heb ik ook dikwijls"gedacht: o, als je al die nonsens eens stenografisch op zou nemen en met naam ondertekend zou publiceren, wat zou dat dan een onherstelbare blamage worden. Maar zolapg het beekje van een gesprek melodieus voortkabbelt is het prettig en verkwikkend. Balthassar haalde me in. Die sprak tenminste zakelijk over de kwesties van de dag. Ik bleef een weinig ach ter met hem. Dus de voorzanger en zijn vrouw zijn door mij'uitgenodigd, voorts juf frouw IsenLoh en, helaas, ook de schilder Lohmann. Dat moest ik wel doen, omdat hij de zoon van mijn baas is. Voprts wildé ik,ook Elisabeth Ranke uitnodigen^ hoewel zij eigen lijk helemaal niet tot onze stand be hoort. Mijnheer Lohmann stond erop. Maar van haar kant stond juffrouw Isenloh erop, dat Elisabeth Ranke niet werd uitgenodigd, ja, zij stelde er haar eigen aanwezigheid,van af hankelijk. Daar is hij voor gezwicht."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2