DINSDAG 25 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Max Euwe terug Hij zal het in de toekomst zeker f beter doen. M^t de Leave-trein uit Berlijn, die gistéravond even na half zeven te Utrecht binnenliep, keerde de van de vijf schaakreuzen voor het wereld venster het minst door de schaak godin begunstigde dr. Max Euwe in ons land terug. Toen onze Nederlandse Schaak grootmeester dr. Aljechin de wereld titel ontnam, schreef dr. Tartakower: '„een van de redenen waarom Euwé deze match won is, dat hij haar met dezelfde gemoedsrust zou hebben .verloren". Dr. Euwe, die nu uit Moskou te rugkwam, leverde het duidelijk be wijs voor de waarheid daarvan. Met dezelfde opgewektheid, waarmee hij de uitbundige begroeting zou heb ben aanvaard, die hem stellig zou zijn ten deel gevallen als hij de schaak- kroon uit de Sovjet-hoofdstad had meegebracht, liet hij zich nu opne men in de kleine kring van* zijn dochters, de heer' C. van Harte, be stuurslid-propagandist van de Kon. Ned. Schaakbond, en enkele schaak vrienden, waarbij zich .even latei- voegden de met dr. Euwe terugge keerden: "A. Rueb, voorzitter van de wereldschaakbond, G. W. J. Zitter- steyn, voorzitter van de K. N. S. B., 'Lod. Prins, K. van 't Reve, Th. D. van Scheltinga en N. CorPever. Terwijl dr. Euwe voor de goede renwagen doende was de vele koffer stukken in combinaties voor elk der leden van de schaakdelegatie op de tegelvelden van het perron op te stellen, kregen wij even gele genheid een paar vragen tq stellen. Zijn onverstoorbare opgewektheid, bevestigend, merkte dr Euwe op:* „ik hoopt, dat de Hollandse schaakge meente even opgewekt is gebleven?" „Wat is', naar uw eigen mening, de oorzaak dat....'' „Vermoeidheid mag wel de hoofd oorzaak genoemd worden. Wat Bot- winnik heeft opgemerkt over mijn niet voMoende voorbereiding, is ze ker niet helemaal waar. Dat ik tij dens het tournooi nogal wat geëx perimenteerd heb, is juist.... maar dat moest ik wel, omdat ik merkte, dat het op de gewone manier niet ging." Over de organisatie van de laatste drie ronden in Moskou was dr. Euwe vol lof. ..In dat schaakland bij uit stek wohden geen kosten voor zulk een gebeurtenis gespaard." Dr. Euwe reisde per auto verder naar de hoofdstad. In het gezelschap waarmee Euwe terugkeerde, bevond zich ook de Amerikaanse grootmees ter Reshewsky. Op de vraag wat hij dacht 'van Euwe luidde het korte bescheid: „Hij zal het ui de toe komst zeker beter doen". Nog even spraken we met de heer C. van Harte. De verantwoording van het Haagse tournooi gedeelte kan birtnenkort worden tegemoetgezien. De heer Van Harte uitte zijn op rechte voldoening over de wijze, waarop de Nederlandss schakers heb ben bijgedragen om dit schaakfeest te doen slagen, zoals het geslaagd is. DAMMEN. ROOSENBURG BEHAALT VOORSPRONG OP KELLER. In de strijd om het perso'onlijk dam kampioenschap heeft Roozenburg zijn voorsprong vergroot. Het sterke spel van Leijte en Laros in de zevende en achttste ronde kwam als een verras sing. In de partij tussen I.eyte en Roozenburg ontstond een «.eer inge wikkeld middenspel. Roozenburg dacht over één zetleen uur na, want de afwikkeling welke op deze zet volgde, stelde zeer hoge eisen aan het voorstellingsvermogen vaii de spe lers. Het zat Keller in zijn partij tegen Doornbos niet mee, hij wist niet meer dan een benauwde puntenverdeling te bereiken. In de achtste ronde duurde het zes uur voordat Roozenburg tegen de Hengeloër J. Jurg de winst kon bin nenhalen. In de middengroep valt vooral de IJmuidenaar Dukel op: 3 winstpar tijen 3'nederlagen en 2 remises. De uitslagen van de zevende en achtste ronde waren: Van DijkLaros 0—2; Doornbos Keiler 1—1; J. JurgDukel 11; A. JurgBeers 11; Roozenburg—J. Jurg 2—0; A. JurgHuisman 02; Doornbosv. d. Staay 02; Ligthart vanDijk 02; LarosBeers 11; KellerLey te 11; DukelSuyk 2 0; HuismanSuyk 11; Leyte Roozenburg 11v. d. StaayLigt hart 11. De stand aan de kop is: 1. Roozenburg 13 pnt.; 2. Keiler 11 'pnt; 3/5 v. Dijk, Laros, v. d. Staay, elk 10 pnt.; 6. Huisman 9 pnt., alle uit 8 partijen. Zaterdag 29 Mei zal in het Miner- vaipaviljoen te Amsterdam, ter ge legenheid van het 40-jarig jubileum van de Amsterdamse Schermclub,' de landenwedstrijd vpor equipes sabel tussen Nederland en België worden gehouden. De Parijse bladen zijn een stemmig in hun verontwaardiging over de beslissing van de Engelse scheidsrechter Little, die Cyrille De- lannoit tot overwinnaar op punten van Cerdan uitriep en daarmee Cerdan niet alleen zijn Europese titel ontnam, maar tevens zijp kan sen op een match om het wereld kampioenschap ernstïg in gevaar bracht. Zij spreken van een schan daal, van diefstal en zelfs van een misdaad. Dat noemt men boks-sport. Erik Stark' (Denemarken) e F. Dudok van Heel (Holland) wer den verslagen in - de wedstrijden van de eerste ronde van de Britse open golf-kampioenschappen. Stark werd verslagen nret vier en drie dopr D. S- Go van (Both well Castle), t-wljl van Heel met zeven en zes 'agen werd door -J. Niven (Ar- LAWNTENNIS. DE FRANSE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. In de achtste finales van het da mes dubbelspel werden mevr. Weiss (Argentinië) en mevr. Borren (Ned.) met 61 63 uitgeschakeld door de dames Doleschell (Oost.) en Kor- moczy (Hong.). WANDELSPORT N.W.B.-AVOND-VIERDAAGSE TE LEIDEN. De Avond Vierdaagse wordt dit jaar gehouden op Woensdag, Donder dag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17, 18 en 19 Juni a.s., over afstanden van driemaal 15 en eenmaal 20 k.m. De organisatie hiervan is opgedragen aan de Wandelsportkring „Leidenen Omstreken". Inschrijving kan plaats hebben tot 8 Juni bij de secretaris, de heer A.' van Heusden, Biliton- straat 15a, de heer N. Beekma, 5e Binnenvestgracht 18 en de heer K Breuker, Hoge Rijndijk 62 te Leiden. Aanmeldingen liefst schrfitelijk. De deelnemers (sters) ontvangen een speciaal ontworpen herinnering. WIELRENNEN Swift Combinatie. Jac. de Groot, die Zaterdag en Zondagde ronde v. Brabant meereed, heeft zijn goede plaats weer door pech ver speeld. In de eerste etappe was hij met de renners Faanhof, Harmans de Brabander v. Est 100 K.M. lang weg met een voorsprong van ongeveer 3 y. minuut, toen hij1 bij Ossendrecht zijn achterwiel brak met nog 10 K.M. te rijden.' Na tien minuten gewacht te hebben kreeg hij van een burger een fiéts en plaatste zich toen. nog 32ste van de 150 deelnemers. In het totaal klas sement staat hij genoteerd al:? 23ste. Het is zeer jammer voor deze Lei- denaar, daar bij zonder deze pech en een lekke band op de tweede dag, zeker in aanmerking was ge komen de Hollandse kleuren te ver dedigen in een invitatie wedstrijd te Parijs, volgens de N.W.U.-official de heer Joh. Stol. A.s. Woensdag 40 K.M. klassement- wedstrijd A en B-klasse. Junioren 30 K.M. Samenkomst en start 7 uur aan de Zijl. 4-- POSTDUIVEN Postduiven Vereniging „Het Oos ten" (Ned. Bond v. Zaterdag vlie gers) Wedvlucht met oude duiven vanaf Ottignies 165 km op Zater dag 22 Mei. De vogels werden gelost te 12.00 uur met N.O. wind de eerste duif werd geconstateerd te 2-17-27 de laatste prijswinnende te 2-27-10. De uitslag was: 1-2-9-20 Boekkooi 3-6 J. P. Groenendijk, 4-12-J8 F. Breedijk, 5 Cosse, 7-8-15 ter Haar 10 Houthoff, 11-16-17 A. Singeling, 13-14 J. Faas, 19 W. Alting. „De Zwaluw" Wedvlucht Qui- vrain. Afstand van de eerste prijs winnaar iS 197,7,9 km. pe duiven werden om 7.30/ uur in vrijheid ge steld met Zuid-Westen wind. De prijzen werden behaald als vo^gt. A. W. Querreveld 1-25, V. H. Pierlot 2-15, J. P. v. d. Assem 3-4-21-22-23, J. Caspers 5, H. H. J. v. Klaveren 6-8, K. S. Waasdorp 7-16-17, A. v. Rooyen 9-19-28-29, C. Zwaan 10-11- 20, F. C. v. Heusden 12, A. d. Graaf 13, G. Teske 14, H. Verhoork 18, Th. v. Geyswijk 24, F. Hendriks 26-27, H. Schoo 30. De eerste duif werd geconstateerd om 10 u 39 min 30 sec. en bereikte eén gemiddelde snelheid van 1044,86 meter per minuut. De laatste prijs winnaar werd geconstateerd om 11 uur 1 min 49 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 937,27 m. per minuut. De Drie October Vereniging vergadert De heer B. de Koning ontvouwt voor de laatste maal de optocht-plannen Dit jaar zullen de Leidenaars hun Drie O.ctoberfeest weer hebben en de plannen, die gesmeed zijn, wekken de indruk dat het weer als vanouds zal zijn, waarmede tevens gezegd is dat geen baanbrekende ideeën ingrij pende veranderingen in de feestviering zijn- aangebracht. En zo is het goed. Welke Leidenaar immers, zou ook maar één onderdeel van de traditionele nummer?, zóals uitdeling van Haring en Wittebrood, lunapark, optocht, vuurwerk, willen misken? Drie October is een feest van traditie en ook het programma mag daarom een traditie zijn. DE HEER P. BOOT ERE-LID Voor de laatste maal ontvouwde de altijd actieve voorzitter van de Op tochtcommissie, de heer B. de Koning, de plannen voor de kleurige stoet, dié op Zaterdag October door Leidens straten zal trekken (3 October valt op Zondag). Weer heeff men een mo tief uitgedacht, waaromheen de ver schillende groepen gevormd zullen worden, cn, omdat wé nu in het ju bileumjaar zijn, is besloten deze keer een optocht te formeren „Rondom de Vrede van Munster 1648". De histo rische medewerker van de Optocht commissie, de heer Verburcht, heeft hiervoor de volgende groepen uitge dacht. 1. Praalwagen. 2. Glorieuze intocht van de hertog van Orleans. 3. Praalwagen met het raadhuis van Munster. 4. Komst vaarde Spaanse delegatie. 5. Inkomst te Munster van de am bassadeurs van de Staten Generaal dei; 7 Verenigde Gewesten. 1648. De zelfstandige Republiek der 7 Verenigde Nederlanden. Bestuurders van staat, leger en vloot, tijdens Frederik Hendrik. 8. Staats- en legerautoriteiten van Stadhouder Willem II. 9. Vgrdere afgevaardigden. 10. Bloemenwagen met het houten kistje, waarin de oorkonde van de Vrede van Munster wordt bewaard. 350 i sonen zullen deze tiendelige stoet formeren, met behulp van praal wagens, ruiters, karossen en de gou- deiMtoets. Dit alles vertelde de heer de Ko ning gisteravond in „In den Vergul den Turk", op de ledenvergadering van de Drie October Vereniging, en hij voegde er aan toe, dat hij na 29 jaar, zijn tijd gekomen achtte dit werk aan jongere krachten ce moeten overdragen. De nieuwe voorzitter van de Optochtcommissie is de heer Com mandeur. Van de t erdere plannen deelde de voorzitter, de heer W. v. d. Laan, nog mede, dat op-Vrijdag 1 Oct. weer een Taptoe gehouden zal worden (een dringende bede on. meer licht, meer vlaggen, minder kleine kinderen!), terwijl 's avonds het Lunapark ge opend zal zijn. Op Zaterdcg*2 Oct. zal het feest be ginnen met eer. reveille op het Stad huisplein, door het Politiemuzfekge- zelschap, waarna een militaire mars, koraalmuziek bij het standbeeld van van der Werff, uitdeling van haring en wittebrood, op verschillende plaat sen in de stad een poppenkast voor kinderen en nog nader uit .e werken wielerwedstrijden. 's Middag: trekt de hierboven reeds beschreven optocht door de straten, te'rwijl in de avonduren een cabaret gezelschap in de stadsgehoorzaal zal optreden (waarschijnlijk een uitste kend gezelschap uit Alkmaar) en het feest besloten zal worden met het tra ditionele vuurwerk op het Schutters veld. Verder deelde' de voorzitter mede dat de grote vraag, om getuige te mo gen zijn van het haring en wittebrood uitdelen, opgevangen kan worden door zich eenvoudigweg op te geven voor de bedeling. Aan de deelnemers van de optocht zal een gratis bioscoop-avond worden aangeboden. Aan deze besprekingen en mede delingen gingen enkele andere huis houdelijke agendapunten vooraf, n.l. de mededeling dat de vereniging 1000.heeft gestort in de kas van het Jubileum-comité, een lijvig jaar verslag van de secretaris, de heer E. W. Wichers Rollandet en een finan- tieél overzicht van de heer J. v Spall, waarvan wij de volgende cijfers no teerden: inkomsten 55.108,uit gaven 51.586, (waaronder 21.314, voor de optocht) en een batig saldo van 1522. Het accountantsrapport vermelde de goede staat) waarin de boekhouding zich bevindt. In de kas- commissie werden benoemd de heren J. Brouwer, A. Collee en F. J. de Jong. De contributie werd-'op 1.50 per jaar gehandhaafd. Bij, de bestuursverkiezing werden de aftredende heren W. v. d. Laan en B. de Koning herkozen, terwijl we gens bedanken van de heren P. Boot en J. W. Cahen, ,de heren M. de Mar- cas en J. K. C. Laman gekozen wer den. Bij deze gelegenheid nam de ver gadering gretig het voorstel van het bestur over, om de heer P. Boot, die 29 jaar lang de vereniging naar beste krachten gediend heeft, tot ere-lid te benoemen. Rest ons nog te vermelden een warm pleidooi van de voorzitter om meer vlaggen in de stad op de voor Leiden zo grote feestdag, dankwoor den tot de heren B. de Koning en P. Boot, en de toezegging dat verlaging van prijzen op hel SchTittersveld be sproken zal worden. Ook een der leden sprak namens de vergadering een woord van hulde tot de heer de Koning, die zovele ja ren met groot succes de organisatie en voorbereidingen van de optochten in handen' heeft gehad, mede waar door dezen steeds tot het belangrijk ste programmapunt uitgroeide en vele duizenden niet-Leidenaars naar de stad trok. GEMEFNTERAAD in de Maandag a.s. te houden ge- mecriteraad zuilen de nieuw benoem de leden G. Hordijk en J. W. Eige- man worden geïnstalleerd, waarna verschillende commissie benoemin gen zu'len volgen in verband met de vacatures Balkestein en Cats. Op de voordracht voor de benoe ming van twee leden voor de comm. van toezicht op de gemeentelijke en W. A. Jacobs. De Raad moet ook twee raadsleden benoemen. Op de aanbeveling voor de be noeming van een directeur van de gemeentelijke werkplaats zijn ge plaatst: 1. H. Bassie te Rotterdam 2. B. J. F. Haans te Leiden. B en W stellen voor te verklaren, dat uitbreiding van de Instrument- makersschool met een .afdeling voor de opleiding van opticiens nodig' wordt geacht, evenals uitbreiding van de Avondtekenschool van de R.K. Volksbond door tóevoeging van een cursus voor de edelmetaalbedrij ven; aan de Vereniging voor Schoolkinderkleding en Schoolkin dervoeding over 1948 een subsidie te verstrekken van f 7.200. voor dé aanschaffing en opstel ling van een derde pomp in het Noordelijk rioolgemaal een bedrag beschikbaar te stellen van f 32.00<T De capaciteit van de beide bestaan de pompen is dermate onvoldoende, dat bijzondere maatregelen moeten worden getroffen, teneinde de laag gelegen gedeelten der stad voor overstroming te behoeden. voor de hogere restauratie-kos ten van het orgel in de Pieterskerk van de restauratie van de Mare- kerk een extra bijdrage te verlenen, resp. van f 250 over de jaren 1946 en 1947 en een bedrag van f 2.500 over 1947 voor dé Marekerk. voor de aanleg van een sport terrein en de bouw van een club- huisje op een weiland bij de Lucas van Leydenstraat een bedrag be schikbaar te stellen van f 5400.-. Een belanghebbende voetbalvereniging zal voor doelpalen en afscheiding zorgen en op eigen kosten het terrein draineren. ten behoeve van woningbouw op terreinen aohter de Heerensingel een bedrag van f 387.760,- beschik baar te stellen voor de aanleg van straten en riolen. de buffetten iri dc Stadsgehoor zaal opnieuw voqt een jaar te ver pachten aan W. F. van Ingen Sche- nau, tegen een pachtsom van 3000 per jaar. medewerking te verlenen aan de door het Rijk getröffen regeling met betrekking tot het voor 2 jaren opschorten van de aflossing op Rijks- bouwvoorschotten. Deze regeling be oogt in de kosten van het achterstal lig onderhoud der huizen tegemoet te komen. Door de opschorting van de beta ling van de bedoelde aflossingsbe dragen zal in het tijdsverloop van 2 jaren over een aantal van 2368 wo ningen een fonds worden gevormd van rond 344.000.Hoewel dit be drag nog niet toereikend zal blijken te zijn om daaruit al het nodige achterstallige onderhoud te finan cieren, wordt het toch mogelijk vele werkzaamheden te doen verrichten ter voonkoming van verder verval. Dat alle «verenigingen mede willen werken, wordt door B. en W. dan ook zeer toegejuicht. De onderhavige regeling komt uit sluitend ten goede aan de onder scheidene woningcomplexen, welke gesticht zijn met door het Rijk ver leende voorschotten. De middelen van het te stichten fonds mogen dus niet worden gebruikt voör .werk zaamheden aan de woningen, ge sticht met gemeentelijke voorschot ten of vPaarvan de Rijks voorschotten later door de Gemeente zijn over genomen. Teneinde voor de hier bedoelde woningen ook over middelen te be schikken om noodzakelijk achterstal lig onderhoud te kunnen laten ver richten, ware een zelfde gedragslijn, als die v^n het Rijk te volgen. Indien de betaling van aflossing op de desbetreffende voorschotten «ook gedurende 2 jaren wordt opge schort, zal een bedrag van i'ond 75.400.op 1251 woningen be schikbaar komen. Dit bedrag moet aan in een afzonderlijk in te stellen fonds worden gestort. Aangezien deze som, per woning gerekend, aanmerkelijk minder is dan voor de Rijksvoorschotwonin- gen, zullen d£ te verrichten werk- zaamhéden slechts van beperkte om vang kupnen zijn. bliksemafleiddraad op de gestich tenEndegeest enz. te vernieuwen of aan te brengen. Kosten 5262. - te voldoen aan de mening van Ged. Staten, die voetbalwedstrijden voor de politie niet zo noodzakelijk achten en derhalve de subsidie-Ver hoging 1947 aan de Leidse Politie- Sportvereniging te vernjinderen van 1215.— tot 950.—. - de heffing van de vermakelijk heidsbelasting t. a. v. bioscopen te wijzigen, in dien zin, dat de unifor me heffing van 40 pet. veranderd wwidt in 45 pet. voor gewone voor stelling en 35 pet. voor voorstellin gen, waarin, nakst andere films, Ne derlands journaal of culturele films worden vertoond tot een gezamen lijke lengte van tenminste 500 meter. Deze wijziging op verzoek van de Ned. Film-Industrie. De voorgestel de gewijzigde regeling is door de Minister van Binnenl. Zaken ge-' spggereerd. de verordening op de keurings dienst van vee en vlees in dien zin te wijzigen, dat in een andere Ge meente reeds gekeurd vlees onder bepaalde voorwaarden niet in het Slachthuis herkeurd behoeft te wor den. Dit op verzoek van de C.V. Tie- leman en Dros, welke regelmatig gro te hoeveelheden vlees uit andere gemeenten invoert en herkeuring in eigen fabriek wil doen geschieden. B. en W. zien daar, behalve een voordeel voor de fabriek, ook een groot hygiënisch belang in. Naar aanleiding van de motie van de heer A. van Dijk inzake het inschakelen van de Leidse kermis exploitanten in de feestelijkheden;, ter gelegenheid van het Regerings jubileum van H. M. de Koningin, de len B. en W. mede, dat het comité Regerings-jubileum zich in verbin ding heeft gesteld met bovengenoem de exploitanten, doch tot de erva ring kwam, dat dezen „werkelijk geen prijs stellen op deelname aan de ontworpen kinderkennis'' doch dat hun verlangens ziq)i richten op een jaarlijks te houden Lunapark,,. B. en W. stellen voor het adres van de heer N. Rosier thans als afge daan, te beschouwen. Na afhandeling der agenda zal de heer Th. B. J. Wilmer de volgende interpellatie houden inzake de aan bouw van woningen: 1. Kunnen B. en W. mededelen of het quantum in 1948 in Leiden te bouwen woningen reeds is vastge steld; 2. Zo ja, hoe groot dit quantum is en wanneer het is toegewezen; 3. zo neen, wanneer E. en W. deze toewijzing verwachten? 4. Kunnen B. en W. mededelen, of er plannen gereed liggen, om on middellijk met de bouw der bedoel de woningen te kunnen beginnen en. wanneer deze plannen gereed zijn gekomen? Bij het eind-ëxamen, praktijk en theorie, in de typografie slaagden voor jonggezel-zetter J. W. v. Beek adner, em voor jonggezel-drukker P. D. A. Wild, Den Haag. Morgenavond Wij hebben een keer de zeereerw. heer dr. A. Olierook horen spreken over het Communisme. En wij hebben toen genoten van de klare betoogtrans, wetenschappe lijk in alle onderdelen, en tegelij kertijd boeiend door de logische ge- dachtengang. Iedereen wie dan ook zal zulk een op hoog peil itaande rede moeten waarderen. Daarom mogen wij morgenavond niet verzuimen te gaan luisteren in de Stadsgehoorzaal naar dr. Olie rook, die het wezen van het Corrr- munisme.zal belichten r en scherp belichten waarna over de practijk van het Communisme wordt gespro ken door Paul de Waart een spreker, die jarenlang het buiten lands gebeuren op de voet heeft ge volgd. De bijeenkomst vangt aan om 8.30 uur. Toegang is vrij voor allen. Men kan bij de firma Geyer, Bo- 150 ARTSEN GAAN KLEUTER DAGVERBLIJF „MARGRIET" BEZOEKEN. Morgen om half vier zullen 150 artsen uit de gehele wereld het kleu terhuis „Margriet" in de Boerhaave- laan bezoeken. Eerst wordt een be zoek gebracht aan het laboratorium van prof. Gorter in het Academisch Ziekenhuis. VERENIGING HERSTELLINGS OORD „DE LEIDSE BUITENSCHOOL". Zaterdag 29 Mei a.s. wordt in Lei den een straatcollecte gehouden, ten bate van <de Leidse Buitenschool, op geluisterd door muziek van „Werk- mans Wilskracht". Zoals bekend, exploiteert deze ver eniging te Katwijk aan Zee een Her stellingsoord voor prea-tuberculeuze, kinderen uit- Leiden en Omgeving. Door de oorlogsomstandigheden is o.a. één harer beide lighallen gesloopt en de wederopbouw van deze tweede lig- hal dringend noodzakelijk. De kosten zijn zéér hoog, en daarom kan ieder daaraan een steentje bijdragen door het geven van een gift ineens, tenzij men lid wil worden van de vereni ging, waartoe gelegenheid bestaat tot aangifte bij de administratie Emma- laan 99, Oegstgeest. „WIE KUST DE MUMMIE". Zo juist van prof. Wageman's het bericht ontvangen, dat het experi ment met de mummie is aangevan gen en deze zal, naar zijn zeggen, op Zondag 6 Juni a.s. het levenslicht in het Sint Antonius Clubhuis voor de tweede maal aanschouwen. Een groot aantal plaatsen is echter voor de medici gereserveerd en, daar er maar een bepaald aantal kaarten te verkrijgen zijn, raden wij u aan niét tot de laatste dag te wachten. U kunt ze krijgen voor de Dekenale Parochie Herensingel 8, Petrus-parochie Doe- zastraat 9, Haagwegparochie Da Cos tastraat 48, Hartebrug-parochie Lan- gegracht 46 en Haarlemmerweg 6" N.K.J.B. Hartebrug. Wegens de propaganda-avond op Woensdag 26 Mei van Dr.' Schaepmann, is er diq avond geen bijeenkomst, maar wij verwachten jullie op Vrijdag a.s. tus sen 7.30 en 7.45 uur op de Maredijk bij de Boerderij, voor een handbal competitiewedstrijd K.A.J. tegen "K.J. M.V. Gedegenheid om te verkleden en fietsen te stallen aanwezig. Historisch spel „Honderd jaar gas". De laatste opvoering van het histo risch spel „Honderd jaar gas", dii hedenavond zal'plaats hebben, wordt nog gevolgd door een allerlaatste op voering op Vrijdag a.s. Dit om tege moet te komen aan de vele verzoeken en wegens de grote toeloop waarin dit stuk zich mag verheugen. Aanbesteding. Dinsdag 1 Juni a.s. zal op het stadhuis de aanbeste ding plaats hebben van de restaura tie der overkluizing van het Kort Rapenburg en tevens van een be schoeiing en een tank aan het Galge water;. De Zaterdag gehouden collecte t.b.v. Kinderuitzending* heeft onge veer f 2400 opgebracht. De Burgemeester houdt Woensdag spreekuur van 11 tot 12 uur. De Wethbuder van Sociale Za ken, de heer S. Menken, is verhin derd. Woensdag spreekuur te houden. WEERSVERWACHTING VEEL BEWOLKING. Meest zwc-ar bewolkt met tijde lijk enige regen. Veranderlijke wind. Op de meeste plaatsen iets minder koud, vooral des nachts. Naar de Stadsgehoorzaal Zo spoedig vergeten wij, welke grote spanningen dc volkeren moeten door staan. We raken te vertrouwd met „ijzeren gordijn" en „wantoestand". En toch is dat gevaar voor Europa en dus ook voor ons land het over heersende in de komende verkie zingscampagne. De hoogste geestelijke autoriteit, onze H. Vader de Paus, sprak v reeds meerdere malen fier, en onom wonden, waarom het in de heden daagse verkiezingen gaat. Italië be greep het en wij slaakten in West- Europa een zucht van verlichting. Straks wordt het onze beurt. Als Ne derlanders en als katholieken moeten wij een klinkend antwoord geven aan de Godhaters va'n het Kremlin. In deze strijd staan de katholieken vooraan in de gelederen. De katholieken van ande re landen letten op ons, andersden kende Nederlanders rekenen op ons! Op die bekende Zondag klonk rs Pausen stem: „dit is het uur der Christenen!" Nu te verzaken, nu de eenheid te verbreken is onverantwoordelijk. „Het gaat om geestelijke vrijheid, om godsdienst en zeden, het gaat om onze hoogste goederen!", aldus de Paus. Morgenavond vult zich. de Stadsge hoorzaal met honderden luisteraars. Sprekers: D. Olierook en Paul de Waart. LAATSTE BERICHTE*' Terwijl de 64-jarige H. M. Hansen uit Overveen, een der beide onlangs in voorlopige hechtenis gnomen di recteuren der Wagons-Lrts, in zijn cel op de uitslag van zijn verzoek tot invrijheidstelling wacht, circulerer in justitiële kringen te Amsterdam de meest tegenstrijdige berichten. De raadsman van de gevangene, mr. Th. Muler Massis, en de rechter commissaris, mr. N. Bolkestein, die het vooronderzoek heeft geleid, be veiligden hedenmorgen tegenover ét A.N.P. beiden nadrukkelijk, dat de heer Hansen vandaag uit zijn voorlo pige hechtenis zou worden ontsla gen. Volgens mr. Muller Massis, die als raadsman het vooronderzoek heeft bijgewoond, heeft de rechter-com- missaris de rechtbank voorgesteld, de heer Hansen op vrije voeten te stel len, nadat hij de overtuiging had ge kregen, dat deze zich voornamelijk „aan onvoorzichtigheden te biriten is gegaan". Hij zou geen handel in dis tributiebonnen hebben %gedreven, doch de bonnen tegen betaling van een ot meer der andere verdachten hebben geaccepteerd. SMOKKELAAR DODELIJK GETROFFEN. Maandagavond wilde een Belgische vrachtauto, geladen met koeienhui- den van Nederlandse zijde de grens passeren bij het gehucht Turkije nabij IJzendijke. Commiezen son^- meerden de chauffeur te stoppen, doch deze gaf hieraan geen gevolg. De douane opende daarop het vuur, waardoor de chauffeur, een Belg, dodelijk werd getroffen. De auto kwam in een sloot terecht. De twee de inzittende werd eveneens getrof fen, doch wist te ontsnappen. Het stoffelijk ovex-schot van de Belgische chauffeur werd naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De .C.C.D. te Assen is in samen werking met de gemeentepolitie te Hoogeveen een omvangrijke bonnen- zwendel op het spoor gekomen, wel ke zich uitstrekt van Hoogeveen naar de Zuid-Oosthoek van Drenthe, als mede naar Amsterdam, Arnhem en het Gooi. Tal van arrestaties werden verricht. De vorige week wist dc po litie de gebcs. S. te Beilen te arres teren, die er van werden verdaent 'handel te drijven in bonnen. Terwijl zij per trein op weg naar Amsterdam waren om hun bonnen aan de markt te brengen, slaagde de politie er in ze bijtijds in arrest te stelen. Daarna werden tal van opkopers in Rotter dam, Amsterdam en Hilversum, die deze bonnen van de gebrs. S. koch ten, gearresteerd. Met deze bonnen- zwendel zijn o.m. 'duizenden vlees- bonnen gemoeid. Een tiental perso nen werd in de omgeving van Em- men gearresteerd, waaronder de lei der van de P. T. C. (plaatselijke toe wijzingscommissie), -voorts R. U„ F. S. en G. H. te Hoogeveen, A. S. en F. S.' te Emmen, V. te Niéuw-Amster dam, J. W. te Nieuw-Weerdinge, R. te Ter Apel, J. K., te Hilversum en M. A. te Amsterdam. Vooral met de arrestatie van de Hilversummer schijnt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Het onderzoek is in volle gang. Zo worden nog onge veer een vijftigtal personen s ver dacht, die nog nader verhoord zullen worden. Men deelde ons mede, dat nog tal van arrestaties zulen vblgen. BEDOLVEN SCHUILKELDER TE TJILATJAP ONTDEKT De' Bandoengse legergravendienst heeft in Tjilatjap een bedolven schuilkelder ontdekt, waar honderd a honderdvijftig personen in Maart 1942 de verstrkkingsdood vonden, toer. de trein uil Cheribort bij aan komst o.p hél slation te Tjilatjap w.tiq gebombardeerd en eon bom de schuilkelder van het station deed in storten. De slachtoffers zullen na 'dentificatie op het erevcld Pan dek te Bandoeng worden bijgezet. x POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEDIJK, 25 Mei, van Havanna naar Antwerpen-Rotterdam. ALA- MAK. 24 Mei van Tarafa naar Rot terdam ALBLASSERDIJK -ft). 25 Mei van Mobile te Tampa. ALPIIE- RAT, 25 Mei té Suez. ARKELDIJK, pass. 25 Mei Start Point. ARNEDIJK, 24 Mei van New York te Norfolk. MOLENKERK. pass. 25 Mei Straat Messina. PARKHAVEN, pass. 24 Mei Fernando Noronha. RONDO, 25 Mei van Suez. WESTERDAM, 24 Mei van Rotterdam' te New York. DELFLAND. 24 Mei' van Victoria (Brazilië); ILOS, 24 Mei van Oran naar Valencia; JAARSTROOM. 24 Mei van Dakar; OTMARSUM, wordt 1 Juni van Baltimore te Amsterdam of Rotterdam verwacht; ORANE, 24 Mei van Batavia naar Amsterdam; MAPIA,23 Mei van Singapore te Batavia; STAD LEIDEN. 25 Mei van Le HavTe; TITUS, 24 Mei van Istan- boul te Boergas. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 25 Mei. Kaas. Aanvoer: 181 partijen. le soort 1.63—1.66 en jje soort 1.68—1.73 per kg.. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3