Hubertus De komende Noorwegen voeïbalstrijd -Nederland Organisatorische zorgen en successen DINSDAG 25 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 I DISTRIBUTIENIEUWS T Melkdistributie vrij Het bestuur der .Federatie van Melkhandelaren-organisaties in Ne derland deelt het volgende mede: ,.De aanneming van de resolutie te Utrecht op de vergadering van melk- hande'aren is voor de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening aanleiding geweest het be stuur der Federatie tot een onder houd uit te nodigen, dat inmiddèls heeft plaats gehad. Minister Mans- holt heeft in deze bespreking duide lijk gemaakt, dat de oplossing van het vraagstuk „melk van de bon" niet .bevorderd wordt door het stel len van een ultimatum', waarvoor de regering niet kan zwichten. De minister staat niet afwijzend tegen over het opheffen der melkdistribu tie (juist weergegeven? Rea.) maar om hiertoe te komen moeten de re geringsinstanties worden ingescha keld. teneinde te voorkomen, dat overijlde beslissingen worden geno men. In de vergadering, een dezer dagen te houden,, zal het bedrijfschap zuivel zich over dit vraagstuk uit spreken. De heer A. Rensenbrink, voorzitter van de federatie, erkende de onjxiiste formulering van de reso lutie. die onder drapg der vergade ring tot stand kwam, nadat een re solutie van het bestuur was verwor pen. Hij bood hiervoor zijn excuses aan en beklemtoonde daarna uitvoe rig de mogelijkheid om de melk vrij te geven en- de' slijters het onnodig werk der bonnenplakkerij te bespa ren. De heer Rensenbrink sprak er zijn genoegen over uit, dat op zo korte termijn een onderhoud moge lijk was ge-worden en hoopte dat de ingeschakelde regeringsinstanties spoedig tot een beslissing zouden •komen. Het- dagelijks bestuur der Federatie heeft thans op grond van deze beslissingen in haar vergade ring -besloten de leden te adviseren de voorgeschreven distributie maat regelen te handhaven.'' Gaan de brandstoffen van de bon Niet eerder dan in het laatst van dit jaar. Vraagt men naar de officiële me ning over distributie-vrije kolen, dan krijgt men ten antwoord: Ook voor de directeur van het Rijkskolenbu- feau en de Minister van Economische Zaken is het nog een vraag, hoe het kolenprobleem zich zal ontwikkelen. Intussen staat wel vast, dat er in officiële kringen in het geheel niet afwijzend wordt gedacht aan het vrijgeven van kolen, integendeel, er wordt ernstig overwogen op welk tijdstip tot een dergelijke maatregel het geschikst zou kunnen worden overgegaan. Het moment, waarop men huis brand vrijgeeft, moet met zeer veel zorg worden gekozen. Het vrijgeven van de huisbrand zal kunnen worden verwacht, nadaf iedere houder van een kolenkaart-in het bezit is van het minimum rant soen van 12 eenheden. Wanneer men dus nog dit stookseizoen tot een der gelijke maatregel zou besluiten dan zal dit'niet eerder zijn dan in de laatste maanden van het jaar of de •eerste maanden van 1949. Zouden de importen om welke re den dan ook wegvalen, dan zou de productie van de Limburgse mijnen niet voldoende zijn om volledig 111 de behoefte te voorzien. Opvoeren van deze productie behoort voorlopig tot de" zeer vrome wensen. Tekort 'aan arbeiders, vooral aan onder- grondspersonêel, vormt een onover komelijk beletsel. Ondanks de gunstige arbeidsvoor waarden en de prima sociale omstan digheden, waaronder de mijnarbei ders werken, is dit beroep niet zeer in trek. Behalve Lirfiburg leveren de overige provinciën- weinig of geen arbeiders. Van de paar duizend jon ge Polen, die naar Nederland zijn ge haald, zijn er, die energieke pogin gen aanwenden in een ander beroep vaste voet te krijgen. De .enige mogelijkheid om af doende uit de impasse te raken schijnt gelegen te zijn in de mecha nisatie van de kolenwinning, aldus „Utrechts Katholiek Dagblad". Tot burgemeester van Loon op Zand is benoemd mr. R. J. Th. van der Heyden tot dusver burgemeester van Drun^n. Gistermiddag is in het café-restau rant op het tentoonstelingsterein van „Waalijk 1948" een vergadering ge houden door de- Nationale Vereni ging van Schoenwinkeliers. Als spreker trad op dr. G. van den Burg, die o.m. het volgende zeicié: De aanleiding tot het opheffen der schoendistrubtie, welke o.a. gele gen was in het feit, dat de produc tie de vraag overtrof, en een kleine drie millioen bonnen door het pu bliek niet werden besteed, was reeds een aanwijzing voor de insiders, dat, om tot een gezonde bedrijfsvorming te komen, het noodzakelijk moet worden geacht, ook het vaststellen van de verkoopsprzen weer aan de winkeliers over te laten. Dat de of- iciële prijsvorming gerust kan wor den gemist en dat de concurrentie weer een "voldoende bescherming zal kunnen opleveren voor het publiek wordt aangetoond door het feit, dat het verkopen van schoeisel na de op heffing der distributie (gelet op het seizoen) eerder verminderd is, den vermeerderd. Aleen de eerste dagen was er een iets grotere vraag naar luxe-damesschoenen. Als gevolg van een en ander zal 6e prijzen cbncurrentie weer snel zijn intrede doen, met als resultaat, dat de prijzen van het schoeisel voor het. grote publiek zullen dalen. De prijsvorming houdt hier de prijsdaling tegen. De vaststelling van de verkoops prijzen door de winkeliers zal uiter aard tegelijkertijd betekenen, dat de concurrentie zich ook in andere ge ledingen van het vak zal doen ge voelen, m.a.w. ook de importeurs, de looiers en de fabrikanten zullen in deze strijd worden betrokken, het geen ongetwijfeld leidt tot prijsda ling. Bovendien zal de opheffing van de overheidsbepalingen inhouden, dat de fabrieken weer vrij zullen kunnen worden in hun productie en schoe nen zullen kunnen produceren, die het publiek verlangt. Door de vergadering werd aan de vakgroep detailhandel in schoenen verzocht, er bij de minister van eco nomische zaken op aan te dripgen, dat men spoedig zal geraken tot op heffing van de prijsvorming voor schoenen en tot opheffing van de be palingen, die de vrije productie $an schoenen belemmerde, zulks jn het belang van de bevolking en in het belang van de schoendetaillisten. De tentoonstelling „Waal\yijk 1948" die Zaterdag j.l. op plechtige wijze geopend en van waarlijk grootse op zet is, benadrukt het grote belang van dit industrie-centrum nog eens ten volle. MAXIMUMPRIJS VOOR WITBROOD Vrije prijzen alleen voor kleine broodjes van 50 gram De thans geldende prijzen voor z. g. volksbrood en luxebrood, die ge westelijk en plaatselijk verschillen, zijn vastgelegd in de broodpriizen- veioidening 1942. Deze prijzen blij ver. ongewijzigd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft ter aanvulling van de prijzenregeling de maximumprijs vooi brood, gebakken wit uitsluitend patentbloem (witbrood) met ingang van heden vastgesteld op de bestaan de maximumprijzen voor brood van normale samenstelling, vermeerderd met 4 cent per 800 gram. De* prijs van patentbloem is n.l. f 6.80 per 100 kg hoger dan die van de voor het brood gewone samenstelling gebruikt ea-bloem. Deze hogere bloemprijs maakt het uit patentbloem gebakken brood 4 cent per 800 gram duurder. Aan de prijsvaststelling is voorafge gaan een regeling, waarbij de bak ker op de van consumenten verkre gen keuze bonnen voor brood-vermi- celli patentbloem kan betrekken voor het bakken van witbrood. Omdat daardoor dan de by de consument bestaande vraag naar wit brood kan worden voldaan gaat deze regeling 'het uitzeven van bloem te gen, terwijl zij tevens het euvel be strijdt van het bakken van te duur- brood van griesmeel. Het wittebrood is dus uits1 uitend op keuzebon te kopen maar dat geldt niet voor de op broodbon verkrijgbare kleine broodjes. De bakkers blijven n.l. maximaal 10% op ingeleverde' brood- bonnen patentbloem ontvangen in hoofdzaak voor de productie van z.g. kleinbrood, dat vrij in prijs is. Ter voorkoming van misbruik heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans echter be paald, dat als kleinbrood slechts zullen worden beSohouwd broodjes van hoogstens 50 gram (maximaal 30 gr droge stof). K'einbrood, zwaar der dan 50 gram, mag derhalve niet tegen vrye prijzen worden verkocht. Abe Lenstra gaat niet naar Oslo In het Oslo-stadion zulen morgen avond elf Hollandse jongens de rood- wit-blauw kleuren hoog moeten hou den tegen het Noorse elftal, in een wedstrijd, waarvan de uitslag niet te voorspellen is, temeer niet, daar we in de geschiedenis geen houvast ge vende feiten hebben. In de afgelo pen 40 jaar, dat Nederland een in ternationaal elftal bezit, is het slechts viermaal tegen Noorwegen uitgeko men, waarvan de Oranjemannen ei drie verloren hebben en een gelijk gespeeld (in 1936 in Amsterdam). Als we daarbij denken aan de klinkende namen van Bakhuis, Smit, Vente, v. Nellen, die geen kans zagen een overwinning uit het vuur te slepen, dan zijn de vooruitzichten voor een uitwedstrijd, in een zeer vreemde omgeving niet bepaald hoopvol met een elftal, dat zeker niet op het peil staat van dat in 1936. Maar er is meer en dat geeft weer enige moed. De sport heeft n.l. in Noorwegen tijdens de oorlog vijf jaren geheel stil gestaan, zodat weer van de grond ai aan alles opgebouwd moet worden. De eerste internationale wedstrijd die de Noren na de bevrijding speel den, verloren zij met 100 van Zwe den! Maar langzamerhand kwam er verbetering en het vorig jaar werd er slechts met 41 van hetzelfde land verloren. Een feit blijft het ech ter, dat ook het Noorse elftal nog lang niet op zijn vooroorlogs peil is. Over de Nederlandse ploeg schre ven we reeds iets en in haar geheel gezien, geloven we wel, dat de keu zecommissie de beste jongens heeft opgesteld, al zijn er ook nu zwakke plekken. Daar is allereerst de voor hoede, waar Rozenburg als aanvals leider geprobeerd wordt. Deze robus- \e Noorderling kan soms vlagen heb ben van uitmuntend spel, maar kan daarnaast ook lui zijn. Morgen zal BENOEMING VAN EEN LERAAR AAN EEN HAAGS LYCEUM. In de vergadering van de Haagse gemeenteraad kwam gistermiddag o.m. aan de orde de benoeming van een rector van het Maerlant-lyceum. In verband met deze benoeming was ingekomen een adres van het be stuur der oudervereniging „Lyceum Bilderstraat". houdende verzoek de gen, die conrector van het Maerlant- lyceum is, stond als No. 3 op de voordracht van curatoren der ge meentelijke lycea. Op verzoek van de wethouder vap onderwijs, de heer Van Zwijndregt, werd vooraf met ge sloten deuren vergaderd. Na een uur werd de vergadering heropend en kon tot stemming worden overge gaan. Bij de eerste stemming werden 35 stemmen uitgebracht, verdeeld als volgt: dr. E. B. J. Postma, rec tor van het stedelijk gymnasium te Sneek, 11 stemmen, dr. U Schülts. leraar aan het Baarns Lyceum 8 stemmen en dr. P. W. Steenbergen, conrector van het Maerlant-lyceum 16 stemmen. Bij de tweede stemming werden 36 stemmen uitgebracht, •verdeeld als volgt. Dr. Postma 13, dr. Schults 7 en dr. Steenbergen 16 stemmen. Bij de nu volgende her stemming tussen de heren Postma en Steenbergen verwierf dr. Postma 20 stemmen en dr. Steenbergen 16 stem men, zodat eerstgenoemde be noemd is. SLAPPE STEMMING OP DE BEURS. De beurs opende de nieifwe week in een zeer kalme stemming. Facto ren, die enig nieuw aspect aan de situatie gaven, waren niet aanwezig en, waar vorige week reeds de deva- luatieberichten volkomen waren uit gewerkt, was het verloop der markt gisteren niet van grote betekenis. Aanvankelijk was de koersontwik keling niet ongunstig, maar na de eerste tape leeds kwam het gebrek aan orders wel sterk tot uiting en liep het koerspeil terug, zulks in weerwil van de aangekondigde nieu we vordering van Amerikaanse ef fecten, waarvan de opbrengst, naar men mag aannemen,, xoor een deel op de locale markt 'herbelegging zal zoeken. Op het ogenblik echter schijnt de stemming overheerst te worden door de betaling van de hef fingen, zodat elke animc tot nieuwe engagementen ontbreekt. hy echter wel zijn beste beentje voorzetten en uit de laatste oefen wedstrijd is wel gebleken, dat hij het goed kan vinden met Faas Wil kes, die op de binnenplaats ongetwij feld beter zal' voldoen, dan als mid- voor. f Een grote teleursteling was het be richt van hedenmorgen, dat Abe Lenstra, op medisch advies, de reis naar Oslo niet mee zal maken, we gens een nog niet geheel herstelde knieblessure. Daar bovendien Bas Temming (D.O.S.) toen hij gister avond naar de laatste training ging en bij het uit de bus stappen, dooi rjjn enkel zakte, zal ook deze reser- se niet meegaan. In de plaats daar van heeft de keuzecommissie thans het oog laten vallen op de A.D.O.-man Clavan, die in de laatste, oefenwed strijd ook voor Lenstra ingevalen is. Dat wij de prestaties van deze vooi- hoedc met Clavan, enigszins sceptisch afwachten, wekt geen verwonderin bij hen, die deze A.D.O.-man de vó rige week in de bondsploeg hebben zien spelen. Van der Tuyn, op de rechtsbui- tenplaats, zal het wel klaren, even als Rijvers, wiens spel echter wel wat productiever mocht zijn, want al die handige tructjes zijn voor het pu bliek erg aardig, maar als ze geen succes sorteren, dan schieten we er niet veel mee op! In de middenlinie kan Terlouw nog steeds niet een waardige vervan ger voor Möhring zijn, alhoewel zijn Nederland: robUste corpus tegen de stoere No ren wel van nut kan zijn. Captain de Vroet is als linkshalf wel te ver trouwen en de andere kanthalf Stof te len zal zijn internationale erva ring moeten, uitbuiten, om zijn ver- keizing te rechtvaardigen. De achterhoede tenslotte, meestal de meest safe linie van ons elftal kan met Van Bun de strijd rustig te gemoet zien en als Schijvenaar even verdienstelijk speelt,/als hij dat in E.D.O. gewend is, zal ook hij een rots in de ongetwijfeld woeste branding Kunnen zijn. Piet Kraak onder de lat zal de laatste, veste zijn, waarop wij onze hoop stellen en als zijn tra ditionele „een foutje per wedstrijd'" ditmaal achtérwege blijft, behoeven we voor hem niet te vrezen. Toen wij dit overzicht begonnen te schrijven was nog niet bekend, dat Abe niet mee zou gaan en met hem op de linksbuitenplaats, waren we van plan te schrijven over een ge matigd optimisme, waarmede we de ze wedstrijd tegemoet zagen. Dit is nu wel tot een zeer gematigd opti misme teruggebracht. Het heeft ech ter een voordeel en wel dat het Ne derlands elftal thans kan bewijzen, dat niet Abe Lenstra onze ploeg uit maakt, maar elf spelers, waarvan hij er een is. Tevens berichtte men ons, dat de definiteve opsteling van de Neder landse ploeg pas Woensdagavond vlak voor de wedstrijd bekend gemaakt zal worden. Om echter tegemoet te kpmen aan onze lezers, die bij de radioreportage graag een opstelling voor zich willen hebben, geven wij hier de opstelb'ngVan het Noorse elf tal pn daarbij de waarschijnlijke opstelling van de Oranjeploeg. Dc VARA zal Woensdagavond om 18.25 uur een reportage geven van deze wedstrijd over Hilvgersum I. De reporter is ir. A. van Emmenes. KRAAK Storm vogels) VAN BUN (M.V.V.) STOFFELËN TER LOUW (Ajax) (D.C.V.) RIJVERS ROZENBURG (N.A.C.) (Nep tunio) SCHIJVENAAR (E.D.O.) DE VROËT (Feyenoord) WILKES (Xerxes) CLAVAN (A.D.O.) KRAMMEN THORESEN SUNDBLAD DAHLEN KARLSEN SOERENSEN SPYDEVOLD SVENNSEN HOHLMBER SAKSVIK TORG ENSEN N o o r w e ge n Reserves voor Nederland: Landman Netunus), Albers (Vitesse) en Schaap (*t Gooi). UÏT DE OLYMPISCHE HOEK 'T'OT DE VELE MOEILIJKHEDEN, welke het Olympische Organisatie Comité moet overwinnen, alvorens de spelen een aanvang kunnen nemen, behoorden ook de in- en uitvoer van allerhande soort piateriaal, als kleren, voedsel, jachten, vuurwapens, polsstokken enz., enz., waar van de deelnemers zich tijdens de wedstrijden zullen bedienen en die ze na afloop, voorzover nog in bruikbare staat, ook weer graag mee te rug willen nemen naar hun land. x Het schijnt, dat de Engelse belas ting- en douane-autoriteiten, die een extraatje zeer goed kunnen gebrui ken, in alle ernst van plan zijn ge weest om de gebruikelijke invoer rechten van 'al dit materiaal te hef fen. Het Organisatie-comité deelt ten minste met grote voldoéning mede, dat, na onderhandelingen met de di verse departementen, een regeling is getroffen, welke de belangen van de Engelse schatkist waarborgt maar'te vens de deelnemers vrijstelt van de verplichting om bedragen van vele duizenden ponden aan belastingen te storten bij de invoer van dit Olym pisch materiaal, hangende de weder uitvoer na het einde der Spelen. Dat het hier om grote sommen gaat, kon blijken uit het feit, dat volgens een schatting tot de bagage van de vier a vijfduizend deelnemers .o.m zullen behoren ruim tweehonderd paarden, honderd roeiboten, vijftig zeiljachten, talloze pistolen en andere vuurwa pens, honderden degens, sabels en floretten en ongeveer vierhonderd rijwielen, al met al een belasting object vormend, waarop de betrok ken autoriteiten reeds bij voorbaat een begerig oog hadden geslagen. Als gezegd zullen nu, dank zij de be moeiingen van het ijverige Orgamsa- tie-comité^ geen fiscale barrières worden Ópgeworpen. Het comité neemt alle nodige maatregelen voor zijn rekening en de verschillende landenploegen van overzee zulen met een gerust hart hun paarden, jach ten enz. kunnen invoeren, zonder dat ze een waarborgsom behoeven te storten willen ze dit materiaal later ook weer uitvoeren. Teneinde misbruik van de pit te reiken vergunningen te voorkomen, zijn voor de deelnemers officials spe ciale Olympische identiteitskaarten ontworpen, dié recht geven op halve tarieven voor de spoorwegen. Scotland Yard, Binnenlandse Za ken en nog andere departementen, moesten geraadpleegd worden, en talrijke conferenties waren nodig al vorens een bevredigende regeling was ontworpen voor de vuurwapens die in enkele Olympische nummers gebruikt worden. Iedere deelnemer krijgt bij zyn aankomst een speciale vergunning voor het wapen en de munitie die hij meebrengt en die zo wel door de politie als door de Olym pische autoriteiten nauwkeurig inge boekt zullen worden. Voorts zal 'een speciale controle worden uitge oefend op de meegebrachte paarden en op het paardenvoer, dit om de ge lijktijdige import te voorkomen van mogelijke ziektekiemen, die voor de vermaarde Engelse veestapel funest zouden kunnen zijn. Een andere kwestie, die de organi satoren nog gltijd veel hoofdbrekens kost, is de huisvesting van dé deel nemers en de officials. Er is ruimte genoeg beschikbaar, het komt er nu slechts op aan de betrokkenen zoda nig onder dak te brengen, dat ze ook allemaal tevreden zijn. Dit kan echter niet gebeuren voordat men precies weet hoeveel mens'en er ko men, en het definitieve aantal zal pas bekend zijn bij het sluiten van de inschrijvingsdatum half Juni., Intussen komt de eerste ploeg van overzee, en wel de Nieuw-Zeelandse, al op 1 Juni in Engeland aan. De Nieuw-Zeelanders zullen waarschijn lijk naar Richmond Park gaan, tot dat het voor hen bestemde kamp geopend wordt. In de loop van Juni verwacht men ook de meeste leden van het Australische team, die do reis in drie vliegtuigen maken. Ook zij worden tijdelijk in Richmond Park ondergebracht. VOETBAL. HET ZWEEDSE ELFTAL VOOR AMSTERDAM. De Zweedse Voetbalbond heeft de volgende twaalf spelers aangewezen als candidaten voor de ploeg die op 9 Juni a.s. te Amsterdam tegen Ne derland speelt: Sune Aandersson, Henry Carlsson en Boer je Leander, alle drie van A.I.K. Stockholm, Ber- til Nordahl van Degerfors, Gunnar Gren van Gothenburg, Karl Svensson - en John Wikdahl, beiden van Hael- singborg, Erik Nilsson en Kjell Ro sen van Malmoe, Torsten Linaberg, Gunnar Nordahl en Knut Nordahl van Norrkoeping. Het team wordt pas definitief sa mengesteld na de wedstrijden van Zondag a.s., welke de keuze-commis sie in staat moeten stelen zich een oordeel te vormen over de huidige conditie der geselecteerden. Ze zal dan trouwens ook nog andere spelers onder de loupe- nemen, zodat ver rassingen mogelijk blijven. Wat de verdediging en de midden- linie betreft, achtte men totdusver de volgende opstelling 't meest waar schijnlijk: doel: Torsten Lindberg; achter: Knut Nordahl en Erik Nils- sen; midden: S. Andersson, Bertii Nordahl en Kjell Rosen. Deze spe lers komen ook onder de twaalf ge selecteerden voor. In de voorhoede zyn natuurlijk Gunnar Nordahl en Gunnar Gren vrijwel zeker van hun plaats. Daarentegen mist men Per soon, Liedholni en Nystrom. onder de candidaten, alhoewel het mogelijk blijft, dat zij Zondag a.s. de aan dacht der kei^ze-commissie op zich vestigen. ZWALUWEN TEGEN WEST- VLAANDEREN. Het Zwaluwen elftal zal op 30 Mei te Brugge tegen het elftal van West- Vlaanderen uitkomen. Het is als volgt samengesteld: doel: De Munck (Sit- tardse 'Boys); achter Everse (Neptu- nus- en Albers (Vitesse-; midden: Temming (D.O.S.), Beenhakker "(N. A.C.) en Boeree (Haarlem); voor: Ko ning (Xerxes), Benningshof (R.F.C.), Disselkoen (A.F.C.), Disselkoen (A. F.C.), Schaap (Gooi) en Mulders (P. S.V.). Reserves: Groeneveld (D.F.C.), Cla van (A.D.O.Spel (D.W;S.) en Schaap (D.F.C.). Docos. In het tournooi om de Rijswijkse Naald, georganiseerd door R. K. V. C. te Rijswijk, heeft Docos met 32 van Voorburg 1 gewonnen en zich hierdoor in de volgende ron de geplaatst. Woensdagavond speelt Docos I voor de L. V. B. Sleutels in de derde ronde tegen A. S. C. II. Aanvang 7 uur, op het Docos-ter- rein. Nic. Boys 2Boskoop 3 23. Op het Nieuwkoopterrein werd de beslissingswedstrijd gespeeld, om het kampioenschap van de 3e klasse C. tussen Nic. Boys 2 en Boskoop 3. In de eerste helft pakt Boskoop goed aan en de Boys Juniorenkeeper werd reeds drie maal' gepasseerd. In de tweede helft waren de boys het meest in de aanval, doch de mid- voor werd door Boslcoop's verdedi ging geen gelegenheid tot schieten gegeven. Na de aanhoudende zware druk op het Boskoopdoel, slaagt Nic. Boys er echter toch in tweemaal te scoren en wij menen toch zeker nog een gelijkmaker te kunnen tel len. Boskoop geèft haar kans op het kampioenschap niet meer. prijs en met man en macht wordt de verde diging versterkt waarin- £ij dan ook ges'aagd. is. L. B. F. BakkersgezellenArva 71. Gisteren speelden de bak kersgezellen een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Raad fan Arbeid. In een zeer prettige verstandhouding werd gespeeld en met 1 door de bakkersgezellen gewonnen. Rust stand 11. Na de thee pakten de bakkersgezellen flink aan en voerden de stand geleidelijk op tot 71, waar na het einde kwam van deze prettige en sportief gespeelde wedstrijd. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 30) De oude man zag ër vermagerd en slecht uit. Ik vroeg de bewaker of het geoor loofd was, iets ter aanvulling van Krüigels gevangeniskost te geven. Hij antwoordde: „Daar hij zich nog in voorarrest bevindt, ja; vervoegt u zich bij de directeur.'' „Als u me wat pruimtabak en snuif zoudt willen bezorgen, zoudt u een goed werk doen." Ik beloofde het. De tien ipinutcn waren- spoedig voorbij. Krügel vroeg nog: „Hoe... hoe is het nu thuis?" „Alles al)s vroeger" Af les.al mooi groen nu?" „Ja," Krügel." Toe# begon hij te schreeuwen: „Ik wil mee'! Ik wil mee!" De bewaker drong ons naar de deur het slot knarste; wij hoorden de oude Krügel nog jammeren, toen wy reeds het einde van de lange gang be reikt hadden'. Het is Mèi geworden. In de tuin staan de bomen in bloei. Iedere avond sta ik voor de barometer en ben bang, dat de ijsheiligen komen om de liefelijke pracht te vernielen; ja, dikwijls sta ik des nachts op en kijk naar het weerglas. Ook breek ik me vergeefs het hoofd over eei} uitr vinding, die de bloesems tegen de Mei-vorst zou kunnen beschermen. Ik sta oi* deze schone, witte sterren buiten aan de bomen een ware doodsangst uit. „Ach, wat, fruit!" zei Balthassar, „wist ik maar, hoe ik die vervloekte muizen van mijn akkers kon krij gen. Dat is van veel meer belang, 'n Warme, droge Mei is 'n ramp!" Timm maakt- verzen. Onlangs bracht hij me een blauw cahiertje en vroeg, terwijl hij lichtelijk kleur de, of ik zo goed wilde zijn, eens te kijken of deze gedachten iets te be tekenen hadden. Hij kón niet an ders, hij moest dichten; dat zat nu eenmaal zo in hem. Het was de ge wone lente-rimram: „lentevreugde die my heugde", „zonneschijn.vo- gejijn", „mensenhart., liefdesmart", „verlangen., liefde-zangen", „diep gemoed., lief en zoet". Ik vind maar één behoorlijk rijm: „bloeien" liet Timm rijmen op „be moeien". En een aardige strophe: „Al ben ik maar 'n lakei, ik vrij om jou in Mei; ik wil bij jou zijn, liefste mijn, en levenslang jouw dienaar zijn!" Ik prees het rijm en de strophe; voor het overige zei ik. dat Tinrm maar helemaal alleen voor zichzelf moest dichten. Dat nam hij me kwa lijk en hij smaakte de voldoening mij réeds 'n week later een zijner gedichten onder de neus te kunnen duwen, in onze „Wpudbode", een blaadje yan vijfhonderd ldzefcs. „Max Timm" stond er onder,' be nevens onze woonplaats, zodat er geen twijfel kon bestaan omtrent de herkomst van het gedicht. Vrouw Sturz kreeg er bijna de klem van in de mond, toen zij het las, en waagde in geen drie dagen meer 'n brutaliteit tegen Timm. Maar Balthassar geraakte buiten zichzelf. „Die... die bediende... matig zich met de dag meer aan; nu laat hij zich al in het blad drukken!" „Ja mijnheer Balthassar, het genie is vrij, ook al is het in kluisters ge boren."' „En wat 'n klets! De vlinders zou den vliegende bloemen en de bloe men vastgegroeide vlinders zijn?!" „De gedachte is nog zo kwaad niet." „U neemt het altijd voor hem op!" „Ik zei u reeds, mijnheer Balthas sar: als dichter gaat m'n knecht me niets aan U weet... Esopus was 'n s^af." „Aan Esopus heb ik maling! De kerel heeft het overigens alleen maar op de „Druiventros" gemunt." „Weest u hem dan voor!" „Hoezo? ,Nu trouwt u vóór hem, of dicht u ook!" „Voor dergelijke nonsens heb ik geen tijd; ik ben een verstandig* mens. „Hartelijk gefeliciteerd!" „Waarmee?" „Hartelijk gefeliciteerd, dat niets van dichten moet hebben!" „Ach! Nu begrijpt u me goed, zo als die... aangeschoten lakei kan ik het ook! Maar er moet iets gebeurener moet iets gebeuren!" En er. gebeurde ook iets. Balthassar zond uitnodigingskaarten rond van de volgende inhoud: ,Het feit. dat pasgeboren kangoe roes inderdaad niet groter zijn dan een meikever, "noopt mij, Zondag avond 17 Mei, van des namiddags 7 uur een meibowl-fuif te geven in de „Oude Houtvesterij", tot dewelke Uedele be^efd wordt uitgenodigd. Men wordt verzocht in de „Oude Houtvesterij", de bloemen als bloe men en de vlinders als vlinders te beschouwen'het omgekeerde ech ter hoogstens-na het vijftiende glas!" De schilder Lohmann moet zich over deze uitnodiging half dood heb ben gelachen. Hij verklaarde, dat hij er een vermogen voor over zou heb ben, als het hem geliikte, eenpas geboren kangoeroe in hapden te krij gen en het dier een kleine roes te bezorgen, zodat hij het voor zijn al bum'èou kunnen tekenen. Dat zou zet'fs de „aangeschoten lakei" in de schaduw stellen. Altijd wanneer ik kwaad ben op Werner vervluchtigt mjjn wrok, om dat de jongen zo onweerstaanbaar vrolijk is. ELFDE HOOFDSTUK Buiten bloesems en bloemen. In alle nesten jonge vogels. De ouders met grashalmpjes of voedsel in hun bek. Zeldzamer dan enige weken ge leden een kirrend liefdewjjsje; al leen in de takken vaak een droom verloren tjilpen, dat als wiegelied klinkt. Einde Mei. Er is een grote overmoed over de wereld gekomen. De hazen huppelen door het hoge groene korenveld, dik en welgedaan; nu het verboden jachttijd is komt het nipt in hun hoofd op om te hollen, 'n Muisje zit driest midden in de zon; de hagedis in het hoge graswoud maaKt jacht op bonte vliegen. De. kinderen maken een overmatig lawaai. Jongens en meisjes lopen met ogen vol veifangen. Het woud alleen blijft de ernstige huisvader; het wijst allen hun plaats. De pijnen en de dennen, die de win terstorm hebben doorstaan, plaatst hy op de kammen, bergruggen en rotsen, de koele, kuische beuken echter aan de schaduwrijke noord zijde; bij de zandgroeve staan een paar mastbomen, die, hongerend naar licht en begerig naar de hemel, zich naar de Zön rekken en niet begrijpen hoe de elzen en wilgen beneden bij de beekjes en stroomversnellingen het gezelschap der kikkers en sa^- manders verdragen. „Moerassig ge spuis" denken de ernstige mastbo-» men van de dorstige elzen en wilgen; „vervelende dorre spoken" oordelen de elzien en wilgen over de mastbo men in het schrale zand. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2