De Koempoelan van het avontuur Jlavte Qo£f[ Onze gezinspolitiek Het dubbelfeest van de „Goede Herder" in Wassenaar MAANDAG 24 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Kardinaal de Jong richt een boodschap tot de verkennersleiders BIJNA 4.000 verkennersleidsters en leiders trokken Zaterdagmiddag op naar Lunteren, om daar op de Goudsberg het grote avontuur van de Koempoelan te gaan beleven, met het doel om zich te bezinnen op hun gro te taak in de ^n ede-opvoeding der jop gen, contacten te leggen met allen die voor hetzelfde ideaal strijden en ten slotte om hun kunnen te demonstre ren cn daarmede te bewijzen dat de Katholieke Jeugdbeweging inder daad voorziet in de behoefte van de moderne jeugd. (Van onze redacteur). En hoe kunnen zy dit doel beter bereiken dan in een massale leiders- bijenkomst, die in Het teken staat van het avontuur, in een omgeving, die, stemt tot ernstige bezinning en jeug dige uitbundigheid? D^rom beklom men de leidsters en leiaers uit Noord, Oost. Zuid en West Nederland de Goudsberg. die lag te blakeren ii zon, temidden van in* de' wind gol vende korenvelden. Daarom hebbeij zij die weekend in Lunteren doorge bracht. Niet om eens enkele dagen uit te breken, ook niet om ter beêvaart te gaan, maar om in de romantische sfeer van een dennenbos het spel van verkennen te spelen in de geest van het avontuur, dat op deze dagen van verschillende zijden belicht werd. Het was een eigenaardige gewaar wording op de plaats, waar eens Mussert gestaan heeft, om mèt de klok van Lunteren onze vrijheid aan Goring over te geven, een altaar te zien "staan, omgeven door een krans van vlaggen en een deinende zee van khaki-uniformen ^net bonte dassen- kleuren. Op deze plaats verwelkomde de hoofdcommissaris. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst zijn broeders en zusters verkenners. - die tezamen gekomen waren om jn dicipline en vreugde^in stijl en enthousiasme, het avontuur van de Koempoelan 1948 te beleven. Jaartallen worden gewoonlijk ver. geten en daarom zal dit weekend niet blijven voortleven in de herinnering van deze 4.000 als de Koempoelan 1948, maar als de Koempoelan van het Avontuur. Reeds onmiddellijk na de opening vroeg dr. A. J. H. Corne- lisse de aandacht voor een stijlvolle sessie over het Katholieke Avontuur, dat in de Katechismus is .terug te vin den: God "te dienen en daardoor in de hemel te komen. Dit is ons op het bovennatuurlijke doel gerichte avon tuur. waarvan de hemel het dpel is, zonder dat daarbij de aarde verwaar loosd moet wodren. Het katholieke avontuur is immers geen vlucht uit de wereld, maar een roeping tot apos tolaat, op de plaats waar we gesteld zijn. Boterham. Mariahulde en Kampvuur. Na deze dosi$ geestelijk-voedsel was het de beurt van de boterham en daarmede tevens een mooie gelegen heid om het uitgestrekte kamp te ver kennen. Een uur lang was de lucht vervuld van een onbestemd geroeze moes, waarin de blijde kreten van herkenning van oude vrienden en de doffe slagen van houten hamers, die de haringen in het mulle zand dre ven, opklonk. Zo verrees e?n enorm tentenkamp, ^doelend van dekens- sjouwende hoplieden en kakelende akcela's. Een Mariahulde van trouw en aan hankelijkheid aan de Moeder van alle verkenners, ging vooraf aan het grote kampvuur op het St. Jorisveld. In de vallende schemering werd het vuur ontstoken, dat zich als een fakkel, .omhoog richtte en spookachti ge schaduwen tekende op de in duis ternis" gehulde aanliggers. De wind was gaan liggen en de vlaggen hingen stil omlaag, in deze sfeer van'roman tiek, waarin de zang de dans en het spel afwisselde. In de duisternis zochten allen hun tenten op en toen, om half twaalf het consigne Stilte werd gegeven, daalde een vredige rust neer over het in slaap verzinkende kamp. Ochtend. H/Mis en „Geestelijk Avontuur". Het heeft iets. romantisch in een tent te slapen, vooral wanneer men, zoals in fantasieboekenxbeschreven wordt, gewekt wordt door het gezang Radio DINSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gr. muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.45 Gr. muziek. 9.15 Morgen wijding. 9.30 Concert. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Van Vrouw tot Vrbuw. 10.35 The Organ. The Dance band and me. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Alpen Symphonie. 12.00 Zigeu nerorkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Ons Platteland. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-strijkorkest. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Radiomatinee. 16.30 Viool. 17.00 Dat kun jij ook! 17.30 Gr.pl. 17.45 Tinwinning op Banka. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.45 NI WIN. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein 21.30 .Contact. 22.15 Buitenlands- overzicht. 22.30 Beroem de liederenreeksen. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonie. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ned. Componisten. 3.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.30 Water standen. 9.35 Concert. "10.00 Kleuter progr. 10.15 Opera's. 10.30 Schoolra dio. 11.00 Gr.pl. 11.40 Trio. 12.03 Me- trópole Orkest. 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.45 English Folk" Songs. 14.00 Gr. muziek. 14.30 Onder Ons. 15.00 Schoolradio. 16.00 Zieken bezoek. 17:00 Na Schooltijd. 17.15 Kin derkoren. 17.45 Elck wat wils. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Franse Cansons. 19.00 Nieuws. 19.15 Sylvester trio. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Luisterspel. 23.00 Nieuws. 23.15 concertgebouworkest. der vogels en gouden zonnestralen, die door een haag van dauw-glinste rend groen tussen de kieren van het tentzeil komen loeren, als een uitno diging oni op te springen en je Ion gen vol te zuigen met prikkelende morgenlucht. Niets van dit alles be leefden wij Zondagmorgen, toen een lood-grijze lucht dé vroege ontwa- kers aanstaarde met een blik, die een bedreiging inhield voor een naderen de regenbui. Het is bij een dreiging gebleven cn alleen een koude wind begeleidde het H. Misoffer, dat hoofdaalmoezenier A. J. L. Voerhoeven opdroeg. In een krans van mistenten lazen de overi ge aalmoezeniers1 een H. Mis en slo ten de 4.000 Koempoelangangers in, die luisterden naar wat hun hoofd aalmoezenier betoogde over het gees telijk avontuur, wat hierin bestaat, dat wij het leveq moeten verliezen, om het leven te winnen, Christus heeft de verkenners het zwaard ge geven, waarmede zij de oude mens onbarmhartig moeten bestrijden, om het volle leven te winnen. Naarmate het H. Misoffer vorderde, verdween de klamme kou en toen het ogenblik van de H. Communie gena derd was, brak een weifelend zonne tje door de grauwe wolken en ver lichtte een schouwspel van verheven schoonheid „en ontroering. De verken ners zijn geen massa en hun aan tal is geen bewijs van hun bloei. Maar op zulke ogenblikken moet de massaalheid toch imponeren, als zij in brede stromen van de heuvel daal den en Ons Heer gingen ontvangen in de H. Commünie, die in een lange rij door vijftien priesters yverd uit gereikt. „Het avontuur van de Beweging". Na het ontbijt was het de beurt aan aalmoezenier Sr Duynstee, O.F.M., uit Leiden, die sprak over het Avontuur van de Beweging, wat hieruit bestaat, dat de jongen zijn eigen leven ont dekt, hoewel fleze zelfwerkzaamheid hét leidinggeven niet uitschakelt. Wel moet de leider zorgen dat hij het spel van verkennen ook werkelijk be leeft. De ochtend wei'd verder gevyld met volksdansen, in plaats van een der hoogtepunten, die helaas moest vervallen, tot grote teleurstelling van allen. Kardinaal de Jong, die n.l. toe gezegd had de koempoelan met een bezoek te vereren, nioest om gezond heidsredenen deze belofte intrekken, maar wilde toch de- velen, die hem verwachtten, de boodschap niet ont houden, die hij hen had willen geven. Boodschap van Kardinaal de Jong. En daarom celebreerde de deken van Oldenzaal, kanunnik van der Eminentie, 's middags een plechtig Lof en sprak de dankbaarheid uit van de kardinaal, voor de blijmoedige of ferzin van al deze leidsters en lei ders, die zich ingezet hebbén voor het welzijn van de jongen. Deze tijd, waarin Godsdienst en leven van el kaar zijn vervreemd, brengt rampen over de werehj en maakt het moei lijk de weg naar God te vinden. Voor al de jeugd komt hierdoor in gevaar en toch zullen zij de Christenen van de toekomst moeten vormen. Daarin kunnen de leiders veel bijdragen, door de jongens te helpen hun roeping te vervullen van het hoogste ideaal; God, Kerk en Land te dienen, zoals de verkenners-belofte dat inhoudt. Het verkennen moet echter tegelij kertijd leiden tot de ontplooiing van het leven der genade en daartoe moe ten de leidsters en leiders een sterk geestelijk leven ontwikkelen. En bij het streven naar dit ideaal, moeten zij de bezieling putten uit de^ geest van geloof, gebed en versterving en uit de kracht van een allesomvattende en zuiver gerichte liëfde tot God. „Moge God Uw werk rijkelijk zege nen, besloot de boodschap van de kardinaal, opdat al Uw moeiten en of fers vruchtbaar zijn en Uw werk een kostbare hulp moge blijven bij de vestiging en uitbreiding van het rijk Gods in vele jonge harten". En het einde. Een kort sluitingswoord van de hoofdcommissaris besloot deze 10e Koéftipoelan. Baron van Voorst tot Voorst had een vooruitgang bemerkt, sedert de Koempoelan 1946, want de discipline was- merkbaar beter, het aantal groter en de algemene geest getuigde van een ernstige wil, om het ideaal te beleven. Daarmede was de Koempoelan 1948, de Koempoelan van het Avontuur, ten einde. En, zoals Zaterdagmiddag de blijde verwachting op aller ge zicht te lezen stond, bij het beklim men van de Goudsberg, was bij- het afdalen de tevredenheid over het wel slagen en het .verfriste enthousiasme merkbaar. We konden volledig instemmen met de hoofdcommissaris, want Tiet doel is bereikt. Drie gedegen sessies over het avontuur hebben de bezinning ge schonken aan allen, die eerlijk durven bekennen dat er nog wel iets aan ont breekt. De hartelijke geest van broe derschap, waarvan dit kamp een prachtig voorbeeld was, zal zeker -nieuwe contacten gelegd en oude vriendschapsbanden verstevigd heb ben. De demonstraties van hun kun nen tenslotte, zijn zeker ook geslaagd, waarbij we b.v. aenken aan de de monstraties in de middaguren, die o.a. prachtige staaltjes van vendelzwaaien en morisdansén vertoonden. En als we dit alles .overzien, dan kunnen enkele kleinigheden dit suc ces niet tenietdoen, want, om nog eens woorden van de hoofdcommissa ris aan te halen, „het ideaal zal nooit bereikt worden Men kan er alleen naar streven en trachten steeds een sport hoger te komen". Deze keer is er zeker weer een sport bereikt, al mankeerden er kleinigheden aan. En op de volgende Koempoelan kan weer een sport verder geklommen worden, doör nog meer aandacht te schenken aan de discipline, die nu hier en daar een lek vertoonde. Alhoewel de leid sters en leiders in hun zwakste zijden getast werden, respectievelijk door het spreekverbod na 's nachts half twaalf en het rookverbod gedurende de hele Koempoelan, had het toch niet voor mogen komen dat in sommige leidsterstenten een geanimeerde con versatie tot één uur in de nacht voort duurde en dat een eenzame nacht wandelaar uit een donker bosje in het leiderskamp de blauwe rook oi*- hoog zag kringelènMaar dat is de sport voor de volgende Koempoe lan! BESTRIJDING „ZWART" BOUWEN De minister van Wederopbouw-en Volkshuisvesting heeft besloten maatregelen te treffen tegen gemeen tebesturen, die niet voldoende mede werken tegen „zwarte" bouw. Wan neer in het vervolg blijkt, dat in een gemeente enig bouwwerk -zon der goedkeuring tot stand wordt ge bracht, terwijl het gemeentebestuur hiertegen geen maatregelen heeft genomen en deze „zwarte" bouw niet heeft gemeld, zal het aan deze gemeente toegewezen bouwvolume met het dubbele van het bedrag, dat besteed is aan het betrokken „zwarte bouwwerk worden vermin derd. Alleen in gevallen, waarin het gemeentebestuur kan aantonen, dat ook bij voldoende toezicht- het be trokken „zwarte" bouwwerk niet had kunnen worden opgemerkt, zal bedoelde vermindering niet worden toegepast. WILDE ORCHIDEEëN. Het bestuur van de contact-com missie voor natuur- en landschapsbe scherming heeft aan B. en W. van Maastricht verzocht maatregelen te treffen in bescherming van ih het wild groeiende orchideeën, zeldzame planten, die in Zuid-Limburg echter nog voorkomen. Het Nat. Hist, ge nootschap en de. Stichting Limburgs Landschap hebben soortgelijke ver togen tot Maastrichts gemeentebe stuur. De Raad zal nu de politie-ver- ordening aanvullen met een pluk- en vervoer-verbod van wilde orchi- dieeën. BAKKERSTENTOONSTELLING. Van 1 tot 10 Juni a.s. zal in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een ten toonstelling worden gehouden op het gebied van banketbakkerij, kokerij en bakkerij. BINNENLAND. t— Bij het spelen met-lucifers is té Holten een 2-jarig kind in brand ge raakt. Het is tengevolge van de brandwonden overleden. In de houtzagerij van.de firma Begeer te Dordrecht is brand uitge broken, waardoor de houtzagerij met inboedel is vernietigd. De schade wordt op 200.000 gld. geschat. BUITENLAND. De posttrein van Madras naar Bombay is Zaterdagavond Westelijk van Hyderabad overvallen. Twee- en-twintig reizigers worden vermist. Iji de Gobi-woestijn heeft een Russische expeditie geraamten ont dekt van reusachtige praehistorische dieren! De oude botjes zouden van vele millioenen jaren her dateren. Op een stuk bouwland in Jer sey (Engeland) heeft men een hele vergadering van* Colorado-kevers aangetroffen. Er waren er duizenden bijeen, waarschijnlijk aangespoeld. Het broodrantsoen in Frankrijk wordt vêrhocgd met-25 pet., dank zij de tarwe- en graanleveringen uit de Ver. Staten. Het electriciteitsbdrijf in Enge land heeft Zondag de grootste storing sinds vele jaren gehad. Radio, de on dergrondse, trams en trollybussen werden over een groot gebied stil gelegd. .In sommige plaatsen duurde de storing 4 uur. De Amerikaanse radiodeskundige Herbert- M; Walker, die aan het Ame rikaanse consulaat te Jeruzalem ver bonden was is aan kogelwonden overleden. Bezien vanuit de natuurrechten van het gezin OM VERSCHILLENDE redenen is ook in ons land het gezinsverval voortgeschreden -in zulk eep óm vang, dat er aanleiding bestaat voor grote bezorgdheid. Vandaar, dat de Kath. Bond „Voor het Gezin" be sloot tot het houden van een gezinscongres. Zoals reeds bleek uit het woord van opening, moeten de pogingen tot gezinsherstel krachtig wor den bevorderd, namelijk door bezin nirtg op de grondslagen, waarvan de actie tot opbouw moet uitgaan, wil ze met goed resultaat worden be kroond. Gezinsherstel, zo was de algemene gedachte op het Utrechts congres, moet eerbiediging van de natuur rechten van het gezin voorop stelden en er naar streven, deze rechten tot gelding te brengen, En de sprekers, die het bondsbëstuur had bereid ge vonden, een deel van de stdf te be handelen, gaven een grondige uit eenzetting van het thema. Aldus kan het gehouden Gezinscongres 1948 worden beschouwd als een stuk lei dinggevende arbeid. Twee bekende figuren uit de so ciaal-politieke beweging hebben de betekenis van het gezin geschetst en daarbij bepaalde verlangens verde digd. Mr. dr. C. Ch. A. van Haren verdedigde de stelling, dat het gezin recht heeft op (Je bescherming tegen immorele toestanden in de gemeen schap; en prof. dr. J. A. Veraart be toogde, dat het gezin recht heeft op handhaving van een evenredig le venspeil der kinderen binnen het gezinsverband. Meer in het bijzonder de heer v. Haren heeft het betreurd, dat men in Lake Success niet heeft aanvaard de stelling, dat de Schepper aan het gezin onvervreemdbare rechten( heeft toegekend. En hij wees op de'treu rige toestand in ons land, waar jaar lijks tienduizend kinderen ten ge volge van vierduizend echtscheidin gen de woestijn worden ingezonden. Tenslotte heeft deze spreker aange drongen op meer positieve maatre gelen ten bate van do geestelijke gezondheid. In een zich christelijk noemende staat moest, zeide dr. van Haren terecht, een Neo-Malthusi- aanse bond eigenlijk onduldbaar zijn. Prof. Veraart heeft betoogd, dat het er in de moderne maatschappij op aankomt, dat ieder zijn best mo gelijke prestatie geeft. En ook de geringste moet zodanig deel krijgen van de voortgebrachte gebruiksmid delen en verbruiksmiddelen, dat hij daarvan met zijn ganse gezin mens waardig kan leven. Staat en ge meenschap, beroep en bedrijf zullen nog vele maatregelen moeten" ne men, om dit doel te kunnen berei ken. Onder krachtig applaus zeide prof. Veraart te hopen, dat de KVP de invoering van kinderbijslag zal bevorderen en dat de Gezinsbond iets zal kunnen bereiken, opdat vol doende hulp in de gezinnen wordt verleend. Weest waakzaam. Concreet gesteld, heeft dr. Jos. de Boer, thans inspecteur van het M.O. in Den Haag, het recht van het ge zin op de opvoeding der kinderen verdedigd en de maatschappelijke toestand thuis aldus samengevat: de moeder moet kunnen blijven aan de huiselijke aard, de huisvesting moet redelijke voorwaarden bieden voor een normaal gezinsleven, en het huiselijk budget dient minstens een bescheiden economische onafhanke lijkheid te garanderen. Hij betoogde verder, dat wij waakzaam moeten zijn ten opzichte van het bijzonder onderwijs, omdat ons land een uit zonderlijke positie inneemt, omdat ,er een drang bestaat naar socialisa tie en wegens de communistische ideologie. De heer de Boer vond het tenslotte een onrustbarend teken, dat het -huisvestingsprobleem haast volkoir/en wordt verwaarloosd. Wegens verhindering van de spreekster moest de voordracht van mevrouw van Nispen tot Sevenaer over het gezinsrecht op bescher ming van het moederschap ver vallen. Voorzitter v. Meegeren onderscheiden. Voorzitter J. W- F. van Meegeren, reeds meer dan een kwart eeuw stuwkracht in de Katholieke Bond voor het Gezin, werd toegesproken door vicaris-generaal mgr. Th. Huu- deman, die uit naani van de Kardi naal een woord van erkentelijkheid sprak en de voorzitter de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" op de jas speldde. De heer v. Meegeren, die een passend dankwoord sprak, deed een harts tochtelijk beroep dp de standsorga- nisalües, met de Gezinsbond samen te werken. Hij verwelkomde de ver tegenwoordiger van het Ministerie vdn Sociale .Zaken, de Belgische minister van Volksgezondheid Ver biest, en de afvaardiging van de Vlaamse organisatie van kroostrijke gezinnep. HuldetelegTammen werden ver zonden aan Paus en Vorstinv De luisterrijkheid van het gezin. In een raak betoog heeft rector J. Colsen M.C. het uitgesproken, dat het- gezin luisterrijk moet zijn. Luisterrijk kan ook hét gezin zon der kinderen zijn. Na te hebben geconstateerd een verflauwing van huwelijks- en ge- zinsmoraal, wekte de spreker op tot vernieuwing van het huwelijk. Maar dan moet het menselijk verstand worden voorgelicht door de leer van Christus over het huwelijk: En daar naast moeten de christelijke echt genoten heel hun denk- en handel wijze brengen in overeenstemming iflet Christus' wet. Spr. deed een hartstochtelijk be roep op de Kath. Gezinsbond, om te blijven öpkoipen voor de wezenlijke belangen van het gezin. Hij besloot met de opmerking, dat een wereld zonder geweten, die meent, dat lust gaat boven last, ten dode is opge tekend. De Belgische ministerVerbiest bracht hulde aan de instituten, diè de opvoeding in het gezin trachten te benaderen. En hij hoopte, dat iedere mens zijn plaats zal kennen, door helper te zijn van de volksge meenschap, gespannen op de glorie van God en het heil van de zielen. De voorzitter sloot met een dank woord voor wat mr. F. Teulings voor de Bond heeft gedaan in het Parlement. UERINNERT GE U.NOG HET VREEDZAAM KERKJE IN DE BOER- DERU-STAL, wit-geklalkt, riet-gedaakt, verscholen en verloren tus sen het geboomte en struikgewas van „Oud-Wassenaar"? Vijf-en-twintig jaar geleden werd het ingewijd, en, om zijn «pastorale landelijkheid, aan Christus in zijn zelf-gekozen gelijkenis van een herder-met-schapen toe gewijd. Heeft men het betreurd, dat dit nederig genade-huis temidden van het «bos, dat eertijds liet „woud zon der genade" werd genoemd, moest plaats maken voor het luisterrijk hei ligdom, dat thans zijn zijn fiere campanile als een herdersstaf boven de kruin der bomen beurt? Ja! gelijk oök het feestcomité deed in zijn rond schrijven tot de parochianen: „Velen van u herinneren zich nog de heer lijke intimiteit van het oude kerk je...." Zou men het God-gewijde stalle tje ook nu bij zijn zilveren feest nog in gebruik willen zien? Wel nie mand zal op deze vraag bevestigend antwoord geven Wat toen liefelijk was, zou thans lakenswaardig, wat toen ongekun steld tvas, zou na 25 jaren in deze, naar aardse verdiensten gemeten, allerrijkste parochie, aanstellerig en gekunsteld zijn. Zo schreef- ook het evengenoemde cofriité: „En waar de mens een woning had en deze sier de met schoonheid naar zijn smaak en zijn staat, paste Hem een betere wo ning". Er is nu eenmaal vooruitgang, wel ke niet, tenzij door verschrompeling, gestuit kan worden. De koe'e, van bloemen doorgeurde lente-morgen aan het meer vah Tiberias, toen de Goede Herdér met het: „weid mijn lammeren, weid ,mijn schapen" aan Petrus zijn herders-staf overdroeg is -en wie speurt hier niet een ge mis? in der eeuwen gang overwelfd door de koepel van Rome's St. Pie- ter. Het witte kerkje in de dieven van het Wassenaarse bos, toegewijd aan de Goede Herder en onder de voorspraak gesteld van die tweede „goede herder" St. Petrus. moest een ze1 f de ontwikkeling beleven. Vrolijk waaide en wapperde gis termorgen in de tuin van de kerk de vlag, waarop dit dubbeleherder schap zinrijk wordt verbeeld St. Pieterssleutels op de landelijke ca-, tacombe-attributen van de Goede Herder en toch zong de wind in het krullen van de vlag nog een ander herderslied: het zilveren pas toraat dezer parochie van de zeer- eerw. heer en eveneens goede herder Oh. N. J. Meijsing. We geloven niet mis te tasten, indien wij van de sleu tels in kerke-vlag en kerke-zegel de Leidse afkomst-van onze jubilaris aflezen! Zijn w*e zonder moeite tot een drie voudig. herdersfeest gekomen, las tiger wordt het de feestelijkheid, gis teren door de Wassenaarse„Goede Herder'' gevierd, liturgisch te ru brieken. Het was Drievuldigheids- Zondag „dubbel le klas" en het was ook parochieT én pastoorsfeest, eveneens als dubbel le klas te waar deren. Het samentreffen van deze feesten, deze dubbele verdubbe ling, kon niet anders dan zich ont vouwen in een plechtigheid van uit gezochte schoonheid, en zo is het ook geschied. Wie er waren en wat er was. Och! de eenvoud van het eersté kerkje was wel heel ver. Er waren een tiental gezanten van buitenland se mogendheden! Van de binnen landse autoriteiten waren er velen met klinkende namen," die onver meld blijven, omdat zij hoe aan zienlijk ook eenvoudige schapen en lammeren zijn van de „Goede Herder"-parcchie. Het gemeentebe stuur van Wassenaar was .voltallig aanwezig: burgemeester dr. S." baron van Wijnbergen en de vier wethou ders. Ook was aanwezig de architect der kerk. ir. Jan van der Laan en echt genote. Er waren zoals bij ieder pas toorsfeest vele oud-kapelaans en vertegenwoordiger^ der plaatselijike geestelijkheid, terwijl de kerkelijke belangrijkheid van het jubileum werd benadrukt door de aanwezig heid van de protonotarius apostoli- cus, mgr. Th. Bekkers, uit Voorscho ten. De H. Mis werd opgedragen door de jubilerende herder, geassisteerd door de weleerw. heren J. de Jorrg, leraar op „Hageveld", diaken, P. Kraakman, kapelaan te Loosduinen, sub-diaken, P. Riep, kapelaan te Heemstede, ceremoniarius en kape laan J. Hoes als „rector cantüs" (di rigent van het gezang der parochiale gemeente). Het altaar en het wijdse priester koor waren getooid met een witte bloem en-schat; oveibodig bij deze kerk en pastor te vermelden, dat de versiering getuigde van ^oede smaak. Het anders in een mystieke schemer van gebrandschilderd glas gehulde altaar schitterde en straalde niet al leen door enkele licht-bouquetten van kaarsen-tulpjes, maar meer nog door twee gesmeed-ijzeren luchters, glorie-kronen van licht, die aan weerszijden uit het gewelf afhingen. Zij vormden een zeer feestelij«k feest geschenk aan de pastoor een ge schenk voor het oog van alle paro chianen tevens, waaraan was toege voegd een geschenk voor het oor: een luidspreek-installatie, welke aan de verwachtingen beantwoordde. De beide luchters zijn, naar ontwerp van ir. Jan v. d .Laan, vervaardigd door G. Koelman te Oegstgeest, Een kerk is geen concertzaal en ofschoon er wel enige aanleiding zou zijn daarover in twijfel, te ver keren, zullen we ook bij deze fees telijkheid ons aan de goede gewoon te te houden en er geen muziek-re- censie van geven. Wel rnfogen wij natuurlijk vermelden, dat de Schola Cantorum van de St. Jans-Kathedraal in 's Hertogenbosch 130 knapen en 60 mannen -r- de Mis „Pange Lingua" van Josquin.des Prez, een vier-stemmige a cappella-mis uit de late middeleeuwen, heerlijk heeft uitgezongen, evenals liet juichende en jubelende „Exsultate" van Tho mas a Viadana (misschien te moei lijk voor andere koren, maar niet slechts verrukkelijk, maar ook ver rukkend!), en na de Mis een schone meditatie van klank en wijding op het „Ave Maria", ook van Des Prez. Op het orgel praeludieerde Piet Hör- mann met een fantasia van Pieter Cornet en 'n naspel, dat naar de naam we.er een vóórspel was: „Prélude et Fugue" van Buxtehude. Aardig was het, dat ook de kleine minstrelen van het eerste, landelijke „Goede Herder"-kerkje wederom hun medewerking verleenden; toen de grote stilte rond de consecratie in viel, weerklonk door muren en ra men heen het meerstëmmig gCzang van de opgetogen vogelschaar! Des Prez en het St. Janskoor, hoe artis tiek hun uitvoering ook Was, moes ten zwjjgen voor het diep geheim. De vogels namen het driewerf „Hei lig!" over, en het was weer als 25 jaren geleên. Een telegram van de Paus.. Na de Mis werd, eerst in de ker kelijke wereldtaal, "vervolgens in de landstaal een telegrafische predi katie van Z. H. de Paus voorgelezen: De Heilige Vader wenst deze parochie van de Goede Herder bij het herdenken van vijf en twintig in zegen voorbijgegane jaren, groter innerlijker toename en bloei, bidt den met ijver bezielden Pastoor, andere priesters en allen gelovigen toe: kracht en licht van hemelse genaden, vraagt dat zij, standvastig in geloof en in werken vruchtbaar, mogen zijn rijkelijk gesierd ten voorbeeld van een christelijk leven, en geeft als pand van vaderlijke wens zijn apostodische zegen. MONTTNI, substituur. Des middags had de aanbieding van de geschenken plaats. Toespra ken werden gehouden door kapelaan Van der Lee, de deken van Den Haag, kanunnik W. Pompe, de bur gemeester van Wasefenaar, dr. S. ba ron van Wijnbergen, die sprak als burgemeester en als parochiaan en door.de heer C. H. Vroom namens de jubi'eum-commissiei die de ver sierselen van het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau overreikte. Aan de jubilerende koorzangers, de heren W. Alkemade en D. van Veen, en ag.n de zilveren collectant, de heer Jac. Parlevliet, werd een ingelijste „pauselijke zegen" geschonken. Een zeer druk bezochte receptie volgde. Het feest werd besloten met een plechtig Lof, v/aaronder een feestpredikatie door kapelaan Riep. DAT ZOU JE WEL WILLEN.... Ieder mens heeft wel eens yan die hartewensen, die toch nooit in vervulling gaan en het is een opgewekt gebrujk van ons Nederlanders dat wij bij de ontdekking van deze trieste on ontkoombaarheid het liedje aan heffen: „Dat zou je wel wi.len In Friesland zal het van daag wel heel vaak "klinken! Toen gisterenmiddag de wed strijd HeerenveenEdo juist in een overwinning van de thuis club was geëindigd, wera door een luidspreker boven de over dekte tribune het volgende be kend gemaakt: „Hallo, hallo, dames en heren, zo juist ontvan gen wij bericht, dat B. V. V. met 21 van Haarlem heeft verlo ren". Het gejuich van de Frie zen was uitbundig. In de café's werd er over nagekaart tn -over al hoorde men: „Nog een puntje en we zijn landskampioen. Het kan niet meer missen!" Hoe grauw is echter de werkelijk heid: B. V. V. heeft helemaal niet verloren, maar gewonnen! Vermoedelijk heeft do Heeren- veense voetbalentV.cusiast zich. te snel opgewonden en niet ge merkt, dat de wedstrijd B. V. V. Haarlem, die door de laatste met 21 werd gewonnen, een cricket wedstrijd batrof. Volgende keer beter! HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht. De slager P. O. te Rijnsburg had clandestien helpen slachten omdat er een vlees tekort was. De Officier wees er op dat men nog steeds door blijft gaan met het clandestien verhandelen van vlees en eiste daarom vier maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi vol stond de rechter met het opleggen van een maand gevangenisstraf. Vlees verhandeld. De grossier W. de K. te Rijnsburg had verboden handel uitgeoefend in vlees, dat van een clandestiene slachting afkomstig was. Waar het de eerste maal was, dat verdachte met de rechter in aan raking kwam, wilde de rechter vol staan met het opleggen van 50 boete of 25 dagen hechtenis voor waardelijk drie maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd, en verbeurd verklaring van hetgeen in beslag was genomen, zulks nadat de officier drie weken gevangenisstraf had geëist.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2