Een zwarte plaat met heldere puntjes Acht Amsterdammers staan terecht ZATERDAG 22 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGING"*! Een manifest van het comité Weiter Thans is, zoals gemeld, opgericht een voorlopig Katho'iek Comité van Actie, dat zich. met een manifest tot het Nederlandse volk heeft gewend. Daarin wordt gezegd: le. dat het zal verdedigen de ze delijke grondslagen van de Katholie ke godsdienst en zijn cultuur, zowel hier als overzee en als uitvloeisel daarvan met alle wettige middelen een krachtige propaganda zal voeren voor het daadwerkelijk bestrijden van het Communisme. 2e. Dat het ten krachtigste zal streven naar verhoging van de volks welvaart en met name naar de zede lijke en stoffelijke verheffing van de arbeidersklasse, niet alleen in de steden doch ook in de uiterste hoe ken van het platteland. 3e. dat het zal trachten te bevor deren de samenbundeling van alle ksachten, waarover ons land be schikt om te komen tot een vei^nel- de wederopbouw alsmede een recht vaardige vergoeding van de oor- 4e. Dat het zal strijden voor een actieve gezinspolitiek op alle gebie den van het maatschappelijk leven, waarbij het gezinsbelang betrokken is. 5e. Dat het in woord en daad zal voorstaan een ingrijpende verminde ring van de overheidsbemoeienis in landbouw, industrie en middenstands bedrijven en vrije ontplooiing van het particulier initiatief. 6e. Het wenst een krachtig en zelf standig buitenlands beleid, dat tot eerste plicht heeft, overeenkomstig de Nederlandse traditie inmenging van derden in binnenlandse aangele genheden te weerstaan, naast samen werking met economisch en cultu reel gslijkgeriihte staten. 7e. Dat Nederiand en zijn overzeese gebiedsdelen door een in moderne vorm aan de tijdsomstandigheden aangepast werkelijk staatsverband zullen moeten blijven verbonden on der het wezenlijk gezag van de Ne derlandse kroon. 8e. Dat het met alle krachten zal strijden voor het verkrijgen van een verzekerde toekom^ voor de Indi sche Nederlanders hier en in- Indië. v 9e. Dat het'zal streven naar ge zondmaking van de financiën de» openbare lichamen door krachtige beperking van tekorten in hun begro tingen. 10e. Dat het, overtuigd van de noodzakelijkheid van een vooruit strevende sociale politiek, zal voor staan een sociaal program en sociale maatregelen, waarvan de omvang in beginsel alleen wordt beperkt door de eis van gezonde financiën. 11. Dat het bestrijdf een coalitie tussen K. V. P. en Partij v. d. Arbeid op de principiële grond dat de diepste beginselen dier partijen onverenig baar zijn. 12e. Dat de coalitie ook op prac- tische gronden bestrijdt omdat zij geleid heeft tot morele en materiele, erende voor ons volk en de K. V. P. belemmert in de daadwerkelijke uit voering van haar prpgram tot schade van de belangen der volkeren van het koninkrijk. Het manifest is getekend door Ch. J. E. M. Weiter, voorzitter, vice- voorzitter M. L. F. Bajetto, secreta resse tnej. J. E. van Ravestyn. Enkele „.kanttekeningen" bij dit manifest. De 10 eerste punten onderschrijft de K. V. P.! Ook speciaal het punt 7, dat betreft het toake de overzeese gebiedsdelen Te voeren beleid. Ook de K. V. P. wil in de „Unie" een „werkelijk staatsverband" zien en wil een „wezenlijk gezag van de> kroon". Het is ons niet duidelijk, dat met het oog op deze programpunten een afzonderlijke candidatenlijst, een apart comité (of feitelijk een aparte partij) moet worden opgericht; dat daarvoor de organisatorische eenheid der Katholieken moet worden ge-, broken. In punt 11 wordt verklaard, dat hét comité bestrijdt „een coalitie tus sen K. V. P. en de Partij van de Arbeid". Wij menen, dat.... er geen sprake is van een coalitie! K. V. P. en P. v. d. A. hebben in een regering saamgewerkt op bepaalde punten, zonder enige verdere verbintenis. Als men dat een coalitie wil noe men, dgtn moet in héél het maat schappelijk leven iedere samenwer king voor bepaalde doeleinden met mensen van andere beginselen een coalitie worden genoemd! In punt 12 wordt geconstateerd, dat die „coalitie" heeft géleid tot „morele en materiele ellende" van ons volk. Dit is een bewering, waar tegen wij, ons baserend op de feiten, moeten protesteren. Er is morele en materiële* el'ende. Maar aange toond moet worden, dat die ellende welke in heel de door de oorlog geteisterde wereld kan wordèn ge constateerd en in zeker niet minde re mate dan on ons vaderland (inte gendeel!) een gevolg is van het sa mengaan in een regering van K. V. P. en P. v. d. A. Het comité „Wei- ter" kan deze hoogst ernstige be,- sohuldiging zeW^r niet bewijzen! Evenmin als haar beschuldiging, dat de K. V. P. tengevolge van de samenwerking met de P. v. d. Arbeid is belemmerd in de uitvoering van haar program meer dan dit het geval zou zijn geweest bij een reëel mogelijke formatie van een andere rereringsmeerderheid. Onze lezers weten, dat wy verlan gen naar een regering op bredere basis dan de huidige dus n,aar een regering, die niet alleen haar steun punten vindt in K. V. P. en P. v. d. Arbeid. Maar wij moeten met de grootst mogelijke beslistheid afwij zen. wat het comité Weiter beweert over het in de achter ons liggende periode op bepaalde punten samen gaan in een regering van K. V. P. en P. v. d. Arbeid! ROME-ALBUM HOE HET WEER ZONDAG UIT VALT, is bij de wispelturigheid van het Nederlands klimaat van te :n lastig vast te stellen; het raad plegen van De Bildt zou de onzeker heid ten deze slechts onzekerder ma ken. Gemakshalve namen we aan, dat er een gemengd gezelschap van pijpe- stelen en ouwe wijven regent. Is dat inderdaad het geval, dan wordt men hierbij uitgenodigd op de sofa plaats emen en de photo's tevbekijken, die wij in Rome hebben opgenomen. Ofschoon het nooit gehoord is, dat hèt woordje „hierbij" een overdrach telijke betekenis zou kunnen hebben, stellen we er ten zeerste prijs op te verklaren, dat het, in de zin als door ons gebezigd, strikt-letterlijk dient te worden opgevat. Een stormloop van doorweekte kijkgragen op ons Pal^pzo in de Viale Marinafb vermoe- dena, voelen we ons genoopt nader te omschrijven, dat met „hierbij" een plaats-bepaling is gegeven, en wel het L.C.blad, dat ge op 't ogenblik Gegroet! vriendelijke lezer! zit te lezen. Eeniegelijk zette zich- dus op zijn eigen sofa, of bij ontstentenis daarvan, op de keukenstoel. De foto, welke wij, na even GEHUSSELD TE HEBBEN, uit de grote hoop te voorschijn trekkën, verwekt reeds bij de eerste aanblik onstuimige vreugde. Het ding is glan zend effen-zwart. „Rome bij nacht" of meneer in bed wordt er schalks geroepen. Bij nauwkeuriger toezien, zijn op de zwarte kiek kleine licht-pitjes te ontdekken, en het behoeft dus eigen lijk geen nadere uitleg, dat we hier een welgeslaagde opname voor ons hebben van een van de catacomben, dit geval Ce catacombe van St. Ag nes aan de Nomentaanse weg, bij de kerk van die naam. De St. Agnes-kerk „buiten-de-mu ren" is slechts langs een wijde mar- mertrap van 45 treden ie bereiken, waaruit niet de gevolgtrekking moet v/orden gemaakt, hoe logisch zij ogenschijnlijk is, dat de kerk zeer hoog gelegen zou zijn. De kerk is zeer j gelegen. De passagiers, die in de autobus naar de Porta Pia voorbij razen, zien van de hele beroemde St. Agnes-kerk net het bovenste stuk van detoren over de rand van de weg kijken, als het kopje van een duif, die op het nest zit te broeden. Wanneer men zich verbaasd af vraagt, hoe de kerk in een kuil te recht kwam, is het antwoord nog ver-' bazingwekkeqder: de kuil is met op zet gegraven, om de kerk erin te bou wen. De duive-toren bebroedt TWEE WITTE EIEREN, de zil- ;n kisten, waarin de lichamen zijn geborgen van het maagdeke Agnes en van haar ?prg-zuster Emerentia. De twee meisjes werden na hun martel dood begraven in de catacombe aan Nomentaanse weg. Ziet ge niet in de duisternis van de gangen de dwaallichtjes van vele olie-lampjes bewegen, die een flauw schijnsel werpen op twee in met bloed doorlopen witte doeken gewik kelde lichaampjes? Zo innig werd hun nagedachtenis bij het Christen volk vereerd, dat, toen het geloof in 331 uit de bodem opdook, men de grond boven hun graf uit dolf, om het altaar en de kerk er vlak-boven- op te kunnen plaatsen. ÏN DE KERK VAN ST. AGNES, evenals in* zovele kerk van Rome. is de gemeenschap der heiligen niet nummer 9 van de Twaalf Artikelen des Geloofs, maar boeiende werke lijkheid; niet een leerstuk, maar een stuk leven. In de avonduren galmt langs de eeuwen-heugende kolommen het slepend gezang van de vrouwen uit de buurt, verzameld rond het Brood der Sterken, dat Agnes at voor zij door beulen werd gegrepen. Er is veel veranderd op de wereld sinds Agnes in de donkere krocht van de Catacombe werd bijgezet Eén ding is niet veranderd: het Christelijk ge loof. „Maar meent ge dan" werpt een protestant foto-kijker op dat in Agnes' tijd de eredienst zo luisterrijk en ingewikkeld way-als nu in de Roomse Kerk? Het was alles heel éénvoudig en simpel." „Maar meent 'ge dan" vragen we zachtjes „dat het iets aan het we zen der zaak veranderd, dat het lichaampje van St. Agnes in een een voudige linnen dwaal werd begraven, en nu rust in vorstelijk-gedreven, zilveren schrijn?" „De gehele verering van relieken, zoate die in de Roomse Kerk van thans bestaat, is een uitwas ven by gelovigheden!" ..O. gij. die voorgeeft het zuivere evangelie te hebben! roepen we uit „waarom, hebt ge gemeend het zuivere evangelie Gods naar eigen menselijk inzicht te moeten zuive ren! Staat er niet in uw Bijbel on ze Bijbel te lezen, dat men tijdens het leven van Paulus de doekèn en gordels, die zijn lichaam hadden aan geraakt, op de zieken legde en deze werden genezen, ja, dat men de zie ken op straat droeg en op de rust banken en bedden legde, opdat als Petrus voorbijging, zijn schaduw ten minste op een van hen zou vallen! r\E INGANG TOT DE CATACOM- BE is in een zybeuk van de Ag nes-kerk een gewone deur waardoor men langs een enge kelder trap omlaag daalt in de schoot der aarde. In het Limburgs-Valkenburg is een getrouwe nabootsing gemaakt van, een catacombe, volkomen ge trouw op een voorbehoud na: ze zijn niet echt. Dat is nu juist het enige, waar het op aankomt. Je kunt er wel de bruin-rode gangen zien van zachte pozzolaan, maar wanneer je struikelt bij het dansende lichtje van een wap- W perend kaarsje, zoekt de hand geen steun op de muren, waar vergeten pausen hun hand lieten rusten, toen op dezelfde hoek struikelden. Wanneer de gids een zij-weg inslaat, loop je niet door in de pik-zwarte ho len, om even alleen te zijfi. Wees niet bang, dat we verdwalen zouden. Daar waren we zelf veel te bang voor! Wanneer je in de nauwe gleuven kijkt aan weerszijden, waarin de lij ken .werden neergelegd hoe klein en plat is een mensen-lichaam, dat het in zo'n sleufje past! dreigt geen banvloek van de Paus tegen ieder, die een bpt of knekel durft meene men naar huis. Welk een rillende sen satie door een stiekeme handgreep zo maar in de ban te worden geslagen Maar bovenal: wat is een catacombe zonder inwijding met het doopsel des bloeds? daalden af met EElf TROEPJE kaalgeschoren Carme- lieten-paters in hun catacombê-kleu- rige pijen een vrolijk gezelschap, studerend aan een der pauselijke universiteiten. Iedere morgen zagen we de drom men studenten langs ons hotel wan delen op weg naar de Gregoriana. De iiauwe Piazza Pilotta was juist om de hoek. m Studenten van alle rassen der aar de in de meest verschillende toog- drachten .Het opvallendst de Duitsers in hun vuur-rood gewaad en vuur rode mantel-slippen, die als wimpels achter hen aanzwierden. (Door de Romeinen om hun kleur „gekookte kreeften" genoemd!). Tegen negenen, het uur dat dekles sen aanvangen, liepen ze-in versnelde pas. Sidderden de eerste klokslagen dan werd met flobberende togen de ren erin gezet. Op een goeden morgen hebben we* het binnenstromen der studenten in de gangen van de Gregoriaanse Uni- versiteit afgekeken. Een Pinkster- trte° wonder' van talen, een Pinkster- vreugde van gelach en gepraat! We hoorden allen in hun eigen taal spre ken, zonder te verstaan. Maar lachen een internationaal vervoermiddel. Al lachte de graaf in het Sp^ns fnz. iedereen, die hem begreep. Had Mar- nix van St. Aldegonde zich 's morgens in deze zoemende Byencorf der H. Roomsche Kercke gewaagd mis schien ware zijn boek minder zuur uitgevallen. sieke eenheid van tijd, plaats en handeling weer hopeloos mis) wij troffen' in de catacombe van St. A$- nes een groepje van deze studenten aan. Tot gids hadden wij een korte, dikke koster in toog, die alle talen door elkaar sprak en by ons navroeg, van welke nationaliteit wij waren. Nederlands kende hij echter niet. „Ik wel!" klonk een holle graf stem door des aardrijks ingewanden. En uit de sombere licht-processie van donkere schaduw-habijten wrong zich een* jonge Carmeliet naar voren. Het was een Vlaming uit Yperen. Nooit hebben wij zo sterk ervaren, dat mijne Moedertaal is de schoonste taal. Anderhalf jaar zat hij voor stu die in een klooster te Rome en het was voor hem een bevrijding, een heerlijk féést Vlaams te kunnen klap pen. Hij liet ons niet ïheer los en de Benelux (u weet wel: België de be nen en wij de lux) was het voornaam ste onderwerp van dit ondergronds gesprek in de catacomben van Sant' De uitspraak, dat: „Rome is en is altijd geweest het vaderland ^an iedereen" kreeg in het donker een flinke knauw. Want deze. Vlaming in Rome snakte naar de polders, waar de blauwvoet vliegt. Hij was niet de enige maar dan zouden we in- zekeren zin biechtge heimen prijsgeven die onder de blauwe hemel en de zwarte cypres- sen van Italië geluksdromen doorleeft van een sneeuwstorm over de misti ge winter-witte vlakten van Holland... L. R. BEZOEKT DE BRANDWEER TENTOONSTELLING H O UTRUST DENHAAG 19T/„31 MEI DAG.GEOPEND VAN 10-10 UUR ENTREE ?5ct. TOEREN 0A& INTERESSANTE DEMONSTRATIES WEDSTRIJDEN LEIDS TRIBUNAAL A. Krantz veroordeeld tot 4 jaar en verbeurdverklaring van f100.000 J^ET LEIDSE TRIBUNAAL te Den Haag veroordeelde gisteren tijdens haar laatste zitting, de Leidse lakenfabrikant A. Krantz tot 4 jaar in ternering tot 6 Juni 1949, ontzetting uit de kiesrechten, bet recht om ambten te bekleden en verbeurdver klaring van het vermogen tot een bedrag van 100.000. Het Tribunaal motiveerde deze uitspraak met de overweging, dat de beschuldigde zowel \toof als tijdens de bezetting tot de steunpilaren van de N.S.B. behoorde, terwijl de ver dachte daarbij in de oorlog nog be langrijke functies bekleedd^ zelfs gedurende enige jaren, toen het land- verraderlijk karakter dier organisa-, tie ieder weldenkend mens duidelijk werd, die van plaatsvervangend kringleider. Het Tribunaal rekende verdachte bovendien ernstig aan de beide brieven, welke beschuldigde geschreven heeft betreffende het sluiten van de gordijnen als teken van rouw en vodral die betreffende de Leidse Universiteit. Het Tribu naal kon niet de gedachtengang vol gen van beschuldigde waar hij be: toogde niet te hebben gedacht aan enig verraad en slechts de belangen van de Leidse Universiteit had wil- lep dienen door er op te wijzert op welke clandestiene wijze daar moest Ivorden gewerkt in de hoop daardoor een heropening van de Universiteit te kunnen bewerkstelligen. Ware dit alleen zijn beweegredenen geweest dan was er naar het oordeel van^het Tribunaal geen aanleiding geweest om te spreien van een ondergrondse strijdorganisatie voor een vrij Ne derland met een zeer toepasselijk wachtwoord en nog minder om na men «te noemen waaronder die van een Joods landgenoot. Wat het wer ken voor de weermacht en de N.S. B. betreft wil het Tribunaal aanne men, dat dé fabriek van beschuldig de met haar grote bekendheid op het gebied van uniformstoffen ook onder andere leiding niet zou zijn ontkomen aan opdrachten voor de Duitse weermacht, terwijl het Tri bunaal eveneens aanneemt, dat hier bij geen extra winsten zijn ge maakt. Dit neemt echterniet weg, dat beschuldigde niet alles in het werk heeft gesteM om aan die orders te ontkomen of deie zoveel mogelijk te saboteren. Integerfdeel: uit--een brief van 17 Jan. 1944 blijkt dat al les werd gedaan om de N.S.B. bij de levering van uniformstoffen terwille te zijn door een deel van de daarvoor toegewezen grondstoffen aan een an dere N.S.B.-firma af te staan ten einde de leverantie te bespoedigen. Weliswaar was deze blief afkom stig van de broer van verdachte doch hij heeft niet verklaard het met een dergelijke zienswijze niet eens te zijn geweest en daar tegen té hebben geprotesteerd, terwijl hij als techni cus en leider van de fabriek toch in de eerste plaats hacf moeten weten voor wie de vervaardigde stoffen be stemd waren en hij bovendien het ar- beidstempo en de werkverdeling be paalde. Het Tribunaal ziet niet over het hoofd, dat K. ook goede dingen heeft gedaan met name mevn Leem bruggen tot driemaal toe uit handen van de Duitsers heeft gered, Doch daarbij mag niet worden vergeten, dat zulks voor verdachte als voor Werkster leverde bonnen van de wagon lits Een kruidenier, een slager, een melkhandelaar, een broodbezorger, een melkbezorger, twee beroeplozen en een werkster waren gedagvaard voor de economische politierechter te Amsterdam, mr. Meyer. Zij allen zijn direct of zijdelings betrokken bij de uitgebreide distributie-fraude van de wagons lits, die korte tijd geleden is ontdekt en waarmede tienduizenden guldens zijn gemoeid. (Waarover wij gisteren een en ander hebben ge meld). De werkster, de 51-jarige Sietzke D. üit Amsterdam, fungeerde als een soort makelaar, die de bonneh (via een vriendin) van de wagons lits ontving en deze daarna doorverkocht aan een ieder, die zich ervoor interes seerde. Ook gaf zij wel bonnen in commissie mee, zonder betaling en geschiedde de afrekening achtaf. Duizenden coupures suiker, marga rine, koffie, thee en eieren kwamen op deze wijze in de hoofdstedelijke zwarte handel terecht en vonden gre tige aftrek bij winkeliers. Tegenover de politierechter gaf de werkster de feiten volmondig toe, zodat deze zaak vrij eenvoudig was. Haar verdediger, mr. van Dijk, belichtte in het kort de omstandigheden, welke deze vrouw, die nog nimmer tevoren met de politie in aanraking is geweest, tot deze praktijken hebben gebracht. Zij is weVkzaam als werkster in de speel kamer van het Centraal Station tegen een vgrgoeding van twaalf gulden per wgek. Tezamen met 3.50, die zij voor een verhuurde kamer ontvangt, vornrt dit haar gehele inkomen. Haar man is in de oorlog overleden. De officier, mr. Kolkert, zeide wel te kunnen begrijpen, dat het salaris, dat de spoorwegen aan deze vrouw voor haar werkzaamheden ukkeert, zeer onvoldoende is en haar gebracht heeft tot dé bonnenhandel. Het gaat hier echter om duizenden en duizen den coupures, die door haar handen zijn gegaan en dit had haar, naar de mening van de officier, tot bezinning moeten brengen. Dit is niet gebeurd en daarom achtte mr. Kolkert een ge deeltelijk onvoorwaardelijke straf noodzakelijk» Hij eiste zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De po litierechter veroordeelde haar tot vier maanden, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. De enige van de zeven andere ver dachten, wie een onvoorwaardelijke straf werd opgelegd, is de 52-jarige kruidenier F. W. B. uit de Marnix- straat te Amsterdam. Hij heeft grote hoeveelheden rantsoenbonnen van de werkster gekocht en heeft deze deels zwart vèrkocht en deels gebruikt om een bonnentekort aan te zuiveren. Hem werd een gevangenisstraf'gpge- legd'vari vier maanden en een boete van 500. Vijf ande en kregen twee maan den voorwaardelijk en boeten, die variëren van 200 tot 500.De achtste verdachte werd vrijgesproken. Geen hunner zal var^ het vonnis in beroep gaan. Radio ZONDAG van de vijand gemakkelijker dan voor een ander,,, terwijl boven dien, al moge de beschuldigde in dit incidentele geval hebben geholpen deze voor het overige ondanks de door de Duitsers en hun handlan gers speciaal tegen Joden gepleegde gruwelen vriendschappelijk bleef om gaan met de Duitsers en' die lui ook trouw bleef. Nieuwe zaken. Het Tribunaa1 behandelde ook nog een drietal nieuwe zaken, waarin gisteren tevens vonnis wend gewe zen. De Amsterdammer J. A. von Morgen, die over een ellenlange was lijst van delicten beschikte, werd ver oordeeld tot 5 jaar internering, tot 12 April 1950, ontzetting uit de kiesrech ten, het recht orpbten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. De Hillegommer J. A. Verkerk, wie ten laste was gelegd het lidmaat schap van de N.S.B. en het vrijwil lig werken als chauffeur bij het Reichs Verkehrs Ministerium. Verdachte motiveerde een en ander door het feit, dat hij in ons land nog een kleine vrijheidsstraf tegoed had en men hem voorgespiegeld had, dat hem dit bij het lidmaatschap van de N.S.B. kwijt gescholden zou worden. Bovendien had V., die sinds 8 Mei 1945 geinterneerd is, twee brieven naar de Rijkscommissaris gezonden en deze ondertekend met Heil Hitier. Het Tribunaal veroordeelde verdach te tot de tijd reeds in interiering doorgebracht, ontzetting uit de kies rechten, het recht ambten te bekle den en het dienen bij de gewapende macht. W. J. van Zuylen, wonende te Lei- d,n, werd verdacht V-man van de S.D. en lid van de N.S.D.A.P. te zyn geweest. Beide gevallen achtte'het Tribunaal niet bewezen en gelastte onmiddellijke invrijheidstelling. De verdediger van v. Z., mr. Loef, merk te op, dat hij zowel in de eerste als laatste zaak van het Leids Tribu naal als raadsman optrad. Namens de balie dankte hij de president, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt voor de uit nemende en correcte wijze waarop hij de zittingen steeds had geleid, in welke hulde spr. ook de andere le den betrok. Mr. de I^uyter de Wildt daiikte mr. Loef onder de bemerking: „Wij heb ben ons best gedaan, het werk was verre van eenvoudig en» wij hopen van harte, dat ons land niet nog maals aan dergelijke beproevingen zal komen bloot te staan." Uitspraken. J. P. Hulshof, internering tot 2 Ju li 1951, ontzetting uit de kiesrech ten, "het recht ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. H. J. Kok, internering tot 28 Sept. 1949, ontzetting uit de kiesrechten, het recht ambten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. In de zaak van de in de oorlog overleden C. Cannoo uit Oegstgeest, wees het Tribunaal als volgt vonnis: verbeurdverklaring van 5t vermogen tot een bedrag van f 3000. M. P. Vis werd veroordeeld tot twee jaar internering, te beperken tot 6 maanden, tot 21 November 1948, daarna toezicht van de vereni ging voor politieke delinquenten, ont zetting uit de kiesrechten, het be kleden van ambten en het dienen by de gewapende macht. J. A. van Koppelle, internering tot -29 Sept. 1949, ontzetting uit de kiesrechten, het bekleden van amb ten, het dienen* by de gewapende macht en het verbeurd verklaren van het vermogen tot een bedrag van ƒ3750. De 29-jarige G. Jacobs werd ver oordeeld tot een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de vereni ging voor politieke delinquenten, ontzetting uit de kiesrechten, het be kleden van ambten en het dienen bij de gewapende macht. A. Mayer, uit 's-Gravenhage, die reeds eerder ver oordeeld was, kreeg er een maand bij. C .M. Hermans werd veroordeeld tot 2 jaar voorwaardelijk 'met een proeftijd van drie jaar, ontzetting uit de kiesrechten, het bekleden van ambten, het dienen bij de gewapen de macht en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 14.500. HAAGSE GERECHTSHOF. De lastige passagier. J. A. van S. uit Rijnsaterwoude had het in de autobus aan de stok gekregen met zijn mede-passagiers, en het gevolg was geweest, dat er een vechtpartij ontstond. Dat alles was gebeurd na een vrolijke avond, zodat van S. niet heleryaal nuchter meer was. Maar de politierechter had hem vanwege de mishandeling 'n maand gevangenisstraf gegeven, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. De proc. generaal vorderde bevesti ging van het vonnis. Het Hof heeft opnieuw een maand gevangenis straf opgelegd. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien vlees. De tuinder H. V. te Woubrugge had vlees in vooi* raad, dat van een clandestiene slach ting afkomstig was. Volgens ver dachte was dat niet voor de handel bestemd. De Officier vorderde 150 boete of 6 weken hechtenis, en voor waardelijk drie maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter veroordeelde tot 400 boete of 3 maanden hechtenis en voorwaardelijk de drie maanden ge vangenisstraf. Vlees voorhanden. De tuinder W. v. d. M. te Woubrugge had vlees voorhanden van een clandestiene slachting afkomstig, en, waar hem dit bekend was, vroeg de Officier tegen herrr twee maanden gevange nisstraf. De rebhter zag reden tot clementie, omdat verdachte niet tot de regelmatige handelaren behoort en hij probeerde het met 100, boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. Clandestien geslacbV De vee handelaar A- J. uit Voorhout had clandestien geslacht, waaraan ook enkele andere personen hadden ge holpen. De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het vonnis werd confdrm de eis. Verkeerde handel. De fabrieks arbeider M. R. te Alphen aan den Rijn had in»de verkeerde handel ge daan, vond de Officier, want hij deed in vlees, voor welk feit de Officier 60 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot de boete en voor waardelijk de vijf maanden gevan genisstraf met drie jaar proeftijd. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws. 9.30 Nieuws. 9.55 In leiding .Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 K.R.O.-Trio. 12.00 Angelus. 18.15 Apologie. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws. 13.40 Utrechts Vrouwenkoor. 14.00 De Gooise Kring. 16.2517.00 Ves pers. 19.50 In 't Boeckhuys. 20.05 De gewone man. 20.40 Hoorspel: Het standbeeld van de generaal. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. '23.00 Nieuws. HILVERSUM 1(301'M.) 8.00 Nieuws. 8.30 Voor het platte land. 12.40 „De Ver. Helderse Zan gers. 13.00 Nieuws. 13.50 Dq^ spoor wegen spreken. 14.30 Concerten met toelichting. tyJ.OO Concert uit Val- ken^wagrd. 17.30 Ome Keesje/ 18.00 Nieuws. 18.30 Nederl. Strijdkrachten 20.00 Nieuws. 20.15 Omroep Orkest. 23.00 Nieuws. MAANDAG HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 8.00 Nieuws. 8.15 Ge wijde muziek. 10.15 Instrumentale soli. 11.00 Concert. 13.00 Nieuws. 15.15 Kamerorkest. 17.15 Orgelbe speling vanuit het Concertgebouw te Amsterdam. 17.45 Sweelinck kwartet. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws 21.40 Concert in de Westerkerk te Amsterdam. 23.00 Nieuws. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 9.45 ^Arbeidsvita minen". 10.30 Van vrouyv tot vrouw. 11.00 Uit het leven van Peter Paul Rubens. 13.00 Nieuws.. 14.00 Wat gaat er om in de wereld door dr. P. H. Ritter. 16.00 In en om de tuin. 16.40 „MuSlcalender" met toelich ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Olympisch^ overpeinzingen. 18.30 Regeringsuit zending. 19.00 Orgelconcert^ uit de Jerusalem'kerk te Amsterdam. 19.30 Peter van Anrooy. 19.45 Regerings uitzending. 20.00 Nieuws. 20.35 Mo derne rekenmachines. 23.00 Nieuws. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw- en Makelaarsbedrijf v.d. Drift NIEUWS IN DE ROENTGEN- TECHNIEK. Uit New York komen berichten, aldus de wetenschappelijke corres pondent van de Times, over een me thode tot het verkrijgen van een duidelijker beeld bij dqprliohting met Roentgenstralen. De 32-jarige dr. J. R. Coltman heeft namelijk een me thode ontwikkeld volgens een reeds tijdens de oorlog gebruikte techniek, waarbij het beeld van het doorge lichte object niet rechtstreeks op het fluorescerende scherm verschijnt, doch eerst valt op een tussepscherm, dat onder de invloed van de Roent genstralen electronen losslaat, die, versneld door een electrisch veld, met grote kracht tegen het fluores cerende scherm botsen en daarop een ettelijke malen sterker beeld te voorschijn brengen. De nieuwe me thode, zoals thans bij proefnemingen toegepast, produceerde een vijf maal sterker beeld. Bij verdere ontwikke ling zou men een 500 maal sterker beeld kunnen verkrijgen. Volgens dr. E. Chamberlain uit Philadelphia van wie mede het idee voor de nieu we methode afkomstig is, zou men met behulp van deze verbeterde techniek veel gemakkelijker kanker en tuberculose- kunnen ontdekken en ook nieraandoeningen in beginsta dium. Door de nieuwe methode is obk een verkorting van de tijd van blootstelling aan de bestraling mo gelijk, en eventueel uitzending per televisie van het thans genoegzaam duidelijke beeld zodat een specialist op verre afstand een diagnose zou' kunnen stellen. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding bracht! Leidse Reddingsbrigade

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5