Me Benadenoveen Sint Franciscus Kapel nL HUIBERS vernieuwing in 'n geslagen land SATERDAG 22 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDEN WOENSDAG 26 MEI, STADSGEHOORZAAL! Deze eerste Propaganda-vergadering als in leiding op de verkiezingsactie moet een duidelijke .koersbepaling worden voor de katholieke kiezers. Van alle kanten rukt men aan de katholieke Volkspartij, men knaagt aan haar krachtige eenheid, met een soort om helzing tracht men ons dood te drukken. v De honderden leden van onze K. V. P.-afdeling 'moeten de bijeenkomst v>; van a.s. Woensdag allereerst bijwo nen uit- normaal plichtsbesef. Daar naast staan onze jongeren, op de hoogte van het gewroet der commu nisten. Zij staan en gaan mede in de vuurlinie van de principiële strijd. Zij zetten zich schrap vóór Christendom en beschaving en tégen het nihilisme. Daarnaast moet etke man en vrouw, jong of oud, de houding durven aannemen van de fiere Romein, die boven alle tij delijke vraagstukken uit de geeste lijke strijd zag als het doorslagge vend element in de vérkiezingsactie. U weet, als katholieken, dat Dr. Olie rook en Paul de Waart twee befaam de sprekers zijn. Leest goed de advertenties in dit blad en "in „Sursum Corda". Vult massaal de Stadsgehoorzaal! Wekt vrienden en vriendinnen op! Ook vanuit de dorpen kan men de bijeenkomst bijwonen! COLLECTE. Wij verwijzen naar een adverten tie, aankondigend een collecte, die aan de uitgang der kerken wordt ge houden. K.A.V. 'Maandag a.s. hebben de leden van de Ver. van Kath. Arb. Vrouwen hun Maria Moederdag. 's Morgens een H. Mis en H. Com munie in eigen Parochiekerk en des avonds een Maria-avond in (ft zaal tje Maria Gijzensteeg (naast de Overdekte, Haarlemmerstraat). Alle leden hartelijk welkom. Parochie zangbundel medebrengen. Het Bestuur. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. De directrice van de R.K, Vak school voor Meisjes aan het Galgewa ter verzoekt ons de ouders nog eens te willert wijzen op het grote belang van een goede huishoudelijke oplei ding voor hun dochters'. Na de zesde klas der Lagere School doorlopen te hebben, kunnen zij tot de voorberei dende opleiding aan deze school wor- ten toegelaten. Na gedurende twee jaar deze op leiding te hebben gevolgd, bestaat de gelegenheid, een getuigschrift te be halen, waarna de vakopleiding tot huisnaaister of costuumnaaister zou kunnen gevolgd worden. Dit getuigschrift geeft ook veel an dere mogelijkheden: n.l. toelating tot de opleiding voor kinderverzorgster, plaatsing als verkoopster, vooral in de grotere bedrijven e.d. Het schoolgeld is naar draagkracht en behoeft voor geen enkele Iteerlin- ge een belemmering te zijn. Geeft uw kind spoedig op; de ge legenheid is hiertoe vóór 15 Juni a.s. op Maandag en Woensdag van 24 uurT R.K. Vakschool, Galgewater i, Leiden. R. K. ZWEMVERENIGING VOOR LEIDEN. Reeds direct na de beikendmaking van de oprichting van bovengenoem de vereniging meldden velen zich als lid aan. Aangezien echter ook bij ve len de juiste toedracht nog niet dui delijk is, hebben wij gemeend er goed aan te doen alsnog de bijzon derheden hierover te laten volgen. Doel: De R. K. Zwemvereniging voor Leiden welke is opgericht op initiatief van de R. K. Sportcentrale, stelt zich ten doel het beoefenen van de zwemsport voor R. K. mannelijke personen. Door deze oprichting is de R. K. Sportcentra'e aan het verlan gen van velen tegemoet gekomen. Leiding: Aan deze vereniging is verbonden een cursus, voor hen die de zwemsport nog niet machtig zijn. Samenstelling bestuur: In het voor lopig bestuur hebben zitting geno men M. Zonóerop, voorzitter, G. van Brussel, secretaris. Th. v. d. Meel, penningmeester, N.Duindam en Th. Scholte. terwijl als geesteMjk adviseur pater A. van Gent zal op treden. Zwemuur: In verband, dat men momenteel slechts de beschikking heeft over 1 uur n.l. 's Wpensdag- avonds van 6.30—7.30 uur "wordt een ieder aangeraden zich ten spoedig ste op te geven als lid bij het secre tariaat. Secretariaat: Het secretariaat wordt waargenomen door de heer G. van Brussel, en is gèvestigd Apo- thekersdijik 11a. Startavond. Met de 1ste oefen avond za1 worden gestart op Woens dag 26 Mei 26 Mei a.s. Zij die zich dus als lid willen opgeven haasten zich dit tijdig te doen. Reeds a.s. Woensdag zal er begonnen worden met geven van zwemles. Voor deze pecsonen zal een aparte groep ge vormd worden. Contributie:' De Contributie be draagt voor deze eerste avond en voor d'e hele maand Juni te samen f 1.75 verder iedere maand 1.40 te voldoen op elke eerste oefenwed strijd van de maand. Wy doen een beroep op de medewerking van de ouders, om bun' jongens te doen toe treden tot ae R. K. Zwemvereniging. Zomer-kermis op 28, 29en 30 Mei a.s. op het terrein achter de St. Jozefkerk aan de Herensingel. Leidenaars, laat u dit feest niet ontgaan. U zult zich uitste kend kunnen vermaken met het vrolijke rad, autorennen, - vliegtuigen, '-^YT schieten en verschalende andere spullen. Komt allen. De baten komen ten goede, aan de jeugdbeweging. PROF. MR. R. KRANENBURG LEGT PROFEESSORAAT NEER. Bij K. B. is aan mr, R Kranenburg op zijn ver zoek eervol ontslag ver leend als ge woon hoog leeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Leidse Univer siteit, piet dankbetuiging voor de be langrijke door hem in deze betrekking aan den lande beween diensten. "Prof. R. Kranenburg is 67 jaar oud. Na het aftreden van professc) Krabbe volgde hij deze op als hoog leeraar in het staats- en adminlsffra- tief recht aan de Leidse universi teit.-Hij aanvaardde dit ambt de 5de October 1937 met een rede over: „Staatsrechtswetenschap Sociologie en Reohtsphilosophie". Verscheidene werken en publica ties zijn van zijn hand verschenen, w. o. zijn tweedelig Leerboek over het Nederlands Staatsrecht. Prof. Kranenburg is momenteel voorzitter van de Eerste Kamer. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het arts-examen le gedeelte: de heer H. F. Croes te Oegstgeest. Dolle stier afgemaakt Vanmorgen om kwart voor zeven liep de 76-jarige veedrijver C. v. d. B. met een stier op de Maresingel, toen de stier plotseling zich op de .man stortte. V. d. B. bekwam enige gebroken ribben en een bloedende wond boven het linkeroog. Door 'het personeel van het Slachthuis is de dolle stier ter plaatse afgemaakt. NIEUWSTRAAT AS Zondagavond a.s. 7 uur begint de ter ere van Marie, Hulp der Christenen» (de devotie van Don Bosco) Elke avond ore 7 uur Maria-oefening Alle jongens, ouders en vrienden van ons S.F.L, worden daartoe uitgenodigd CREMATIE MR. DR. VAN ECK. Gisterochtend is te Westerveld ge cremeerd het stoffelijk overschot van mr. dr. W. A. van Eek, die op 18 Mei overleed. De belangstelling was zeer groot. Vele socialistische groeperingen had den deputaties gezonden, o.m. was er een dodenwacht van AJC'ers, die met grote kransen op het podium had plaats genomen. Voor de P. v. d. A. voerden het woord de heer C. Wou denberg, namens het partijbestuur, en de heer A. J. Jongeleen namens het gewest Noord-Holland. Voor de Leidse Soc.-Dem. Beweging sprak de heer H. van Woudenberg. De heer H. Lips sprak namens het hoofdbe stuur van het Huryanistisc Verb, en de heer R. K. Kuin, namens de ver eniging tot afschaffing van alcoholi sche dranken. Prof. J. Tinbergen bracht dank namens de inwoners van Leiden, de heer P. van der Meulen sprak als vriend. Nadat de kist onder de tonen van „Aan de strijders" was gedaald, dankte een neef, dr. H. J. van Eek, voor de belangstelling. WINKELWEEK EN LUNAPARK Leerlingen van de zesde klas krijgen feestmuts en vlag. In zijn gisteravond via de derde lijn van bet gemeentelijk radio distributienet gehouden toespraak, heeft de heer J. C. J. Lambermont, bestuurslid van het Jubileumcomité 1948, enkele mededelingen gedaan over de hier ter stede in het kader van de jubileumfeesten te houden wirfkelweek en het lunapark. Aan de op Woensdag, 25 Augus tus, te openen winkelweek, waar voor vanaf heden tot en nfat 15 Juli a.s. de inschrijving voor alle win keliers openstaat (secretariaat de heer P. J. v. d. Zanden, Breestraat 141), zal een prijsvraag worden ver bonden. In de ètalage's van de deel nemende zaken zullen n.l. tientallen foto's van verschillende punten uit onze stad worden geëxposeerd, 'zo wel van de situatie, zoals deze daar was 50 jaar geleden als die van thans. In een nog uit te geven, boek je zullen aanwijzingen worden op genomen hoe of men op de eenvou- -^«ste mani°r kan antwoorden op de vraag: „Welk punt in Leiden is (was) dit?"' Het Lunapark. Voor wat het op het terrein aan de- Herengracht te houden lunapark betreft, deelde de heer Lambermont mede. dat het Jubileumcomité er in is geslaagd om elk schoolgaand kind ■van de zesde klas der lagere school in de gelegenheid te stellen om ge heel gratis een bezoek aan verschil lende inrichtinrton van vermaak te laten brengen. Na aflooo zal aan al leerlingen een feestmuts en een dito vla° worden uitgereikt. A°n het einde van ziin causerie deelde de heer Lambermont nog mede. dat een plan in voorbereiding is om in deze juHleum dagen ook oo zeer originele w'ize alle zieden in do Leidse ziekenhuizen te gedenken. Teneinde dit plan te doen slagen zal straks de medewerking van .de ■hele bUrgerji worden in°eroeoen. Tenslotte plaatste ook st>rekor n0cr- m«aals d° jubileumsnaarzcelactie in het midden der belangstelling. Hedenmorgen om 11 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrandje in het woonschip „Ivon- ne", gelegen in het Galgewater. De brand ontstond doordat een vlam uit het oliestel sloeg. Het vuur werd ech ter met eigen middelen geblust, zo dat de brandweer geen dienst be- hbefde te doen. i Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor HET CONCERTGEBOUW-ORKEST IN LEIDEN. Nederlands grootste Concert-zaal, het Amsterdamse Concertgebouw waaraan het orkest zijn naam ont leent werd op initiatief van ver schillende vooraanstaande Amster damse burgers gesticht en geopend op 11 April 1888, op een plaats in een destijds nog onbebouwd stadsgedeel te, dat thans tot een cultureel mid delpunt van de stad is geworden, mei de gevel gewend naar het Rijks museum, waarin de grote meester werken van de Hollandse schilders school, zoals de Nachtwacht worejen bewaard. De grote betekenis van het Con certgebouworkest in het Europese 'muziekleven, zoals die reeds irï de eerste jaren tot uiting kwam, wordt duidelijk door uitspraken van voor aanstaande kiimstenaars, die met het orkest concerteerden. Zo schreef Ar thur Nikisch: „Onvergetelijke indruk ken heb ik aan het heerlijke Con certgebouworkest te danken". De grote zaal van het Concertge bouw, waar het Concertgebouwor kest regelmatig 2 a 3 maal per week zijn concerten geeft, heeft een capa citeit Van 2500. Abonnementsconcer ten vinden eveneens plaats in Den Haag en Rotterdam, terwijl voorts in andere steden op groter afstand meer dere malen per jaar wordt gecon- cferteerd. Per jaar concerteert het Concert gebouw ongeveer 150 maal in Neder land, buiten de ccncer'ttournees naar andere landen. Met een korte onderbreking in de zomermaanden worden het gehele jaar door concerten gegeven. Het pu bliek, dat de Amsterdamse concerten bezoekt, is zeer gevarieerd. Velen bezoeken in grote getale de abonne mentsconcerten, waarvan er jaar lijks 50 in Amsterdam worden ge geven, terwijl daarnaast ongeveer 30 volksconcerten, welke tegen geringe prijs toegankelijk zijn, worden be zocht. Daarbij worden jaarlijks on geveer 6 concerten voor de jeugd ge geven met speciale programma's en toelichtingen. Ook vinden regelma tig concerten plaats voor bijzondere doeleinden. De belangstelling voor al deze Concerten .is thans zo groot dat bij elke uitvoering de zaal tot op de'laatste plaats bezet is. Het aantal luisteraars, dat in abon nement de concerten bijwoont be draagt jaarlijks ongeveeer 125.000; daarnaast bezoeken ongeveer 75.000 mensen de concerten, waarvoor per uitvoering een kaart gekocht moet worden. In het laatste seizoen bedroeg het aantal concerten. <lat te Amsterdam werd gegeven 100, in andere steden van Nederland werd 31 maal gecon certeerd, terwijl de buitenlandse tournees in totaal 17 concerten om vatten. Momenteel worden bespre kingen geveerd over een tournee van het orkest door de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. En dit beroemde Orkest geeft a.s. Dinsdag een zeer speciale uitvoering in Leiden. Wij. vertrouwen, dat het publiek in Leiden en omstreken dit muzikaal gebeuren zal waarderen! Wij verwijzen verder naar een ad vertentie in dit nummer. Bioscopen Trianon. Zonder te vervallèn in niet ter zake doende details zet Clou zot met een bewonderenswaardige sfeer typering een detective-verhaal om ih een aangrijpende geschiedenis,- die uitstijgt boven de politie-roman. Louis Jouvet is de onverbiddelijke detective, 'die kalm en onbewogen, soms éven bewogen door innerlijke ontroering, de kwestie uitrafelt en hamert op de angst van de man, die onder verdenking staat. De climax wordt bereikt, wanneer hij, specule rende op de liefde van diens vrouw, via murwmakende -verhoren 'de waar heid ontdekt. Het spel van Louis Jou vet is, zoals men van hem kan ver wachten, voortreffelijk. Het milieu, waarin de film speelt, een wereld van verval en morele_de- cadentie, maken voorbehoud voor strikt-volwassenen noodzakelijk. Lido. In de „Haven der Ver leiding" wordt een uitstekend gety peerd geval behandeld van een sein- wachter, een eerlijke kerel, die toe vallig getuige is van een moord. Hij vindt op de plek van de misdaad een tas en het blijkt, dat deze een vermo gen bevat aan bankpapier. Niemand heeft gemerkt, dat de seinwachter deze'tas heeft. Zal hij het geld naar de politie brengen? Hij kan er nog niet toe besluiten, de verleiding van het bezit is zwaar. Maar langzaam beginnen de gevolgen zich door te zetten en wanneer hij, de goede eer lijke kerel, tenslotte iemand dood geslagen heeft, is het genoeg: hij gaat naar de politie. Een uitstekend gespeelde en boeiende Engelse film, welke omwille van de entourage voor 18-jarigen is voorbehouden. Luxor. „Het spel is'uit". Dat is het spel van de ontsnapte gevangene Swann, die in het trieste East-End in Londen een goed heenkomen zoekt. Hij komt eindelijk terecht bij een vroegere vriendin, Rose Sandigate, die inmiddels reeds getrouwd is. Haar oude gevoelens komen weer even bo ven en zij verbergt de vroegere WEERSVERWACHTING KOUDER Wisselend bewolikt weer met hier en daar enkele buien. Ma tige, langs de Waddenkust nu en- dan krachtige Noord-Weste lijke wind. Morgen overdag kou der dan vandaag. vriend, wat op een regenachtige Zon- dag, als de huisgenoten steeds thuis zijn, moeilijk gaat. Als' het Tommy te warm wordt, vluqht hij weer uit het buis en wordt na een spannende klop jacht in de nacht op een spoorweg emplacement gegrepen. Dit is het boeiende gegeven van deze uitstekend gespeelde en voortreffelijk opgeno men film. De sfeer van een regen dag in een der arbeidersbuurten" van Londen is uitnemend weergegeven en gedurende de hele film vastge houden, waardoor „Het spel is uit", voor personen boven 18 jaar, enkele spannende uren garandeert. Casino. Ook hier, in de Franse* film „Macadam" is 1 et weer d® mis daad, waarom heen zich een hele ge schiedenis afspeelt. Het Parijse hotel letje „Bijou" is er het middelpunt van. De „madame" van dit logement weet op' allerlei manieren aan geld te kó men en zij is niet kieskeurig met haar middelen. Als een oude bekende bij haar een toevlucht zoekt na een in* braak met moord gepleegd te hebben en haar de buit in bewaring geeft, denkt zij een goede slag te kunnen slaan. Zij laat hem arresteren. Ma?r de man weet te ontsnaopen en schiet de verraadster dood. Een wat sinister gegeven in een echt Parijse sfeer, de sfeer dan van de Parijse zelfkant. Die sfeer maakt voorbehoud tot volwas senen noódzakelijk. In Rex draait een geschiedenis „In oleï California". De titel is een aanwij zing, dat het een. verhaal is uit de dagen, toen het er in Californië nog een beetje rauw naar toe ging. Wie van dat genre houdt, kan in Rex te recht. Boven 14 jaar. BLOEMIST WINKELIERSVERENIGING^. De Bloemist-winkeliersverenrging kwam o.l.v. de heer W. Buurman, in „Het Gulden Vlies" in vergade ring bijeen. De vereniging besloot nog een afwachtende houding i.z. het conflict tussen veiling' en kwe kers aan te nemenK maar is van mening, dat er zeer spoedig een op lossing voor het conflict moet wor den gevonden. Komt de oplossing niet spoedig, dan zal zij partij moe ten kiezen. Getracht zal worden het publiek goed te blijven' bedienen. De artikelen zullen van handels kwekers worden betrokken. De Nederlandse Wandelsport Bond organiseert op 16, 17, 18 en 19 Juni a.s. door geheel Nederiand haar tra ditioneel geworden N. W. B.-Avond- Vierdaagse. Dezp Vierdaagse wordt, als van ouds, ook te Leiden gehou den, waarvan de technische organi satie is (^gedragen aan de Wandel sport Kring „Leiden en Omstreken" ,W. K. L."). Voor genoemde Vierdaagse bestaat in geheel het land grote belangstel ling en de deelname zal groter zijn dan de voorgaande jaren. Iedereen kan aan deze unieke wan deltochten deelnemeh,- de afstanden bedragen 1 maal 20 k.m. en 3 maal 15 k.m. Zij, die Zaterdag 19 Juni a.s. verhinderd zijn deel te nemen, kun nen deze Vierdaagse reeds op Dins dag 15 Juni a.s. aanvangen. In ieder GOEDE WIL, DIE DE PROBLEMEN GEMAKKELIJKER HELPT MAKEN £•0 NT ACT MET DUITSERS is een uiterst delieate kwestie, die niet zonder omzichtigheid kan worden aangepakt. Vooral juist de Engelsen hebben sterk op dit contact aange- t -drongen. Voor hen was dat psychologisch gemakkelijker dan voor ons, omdat zij geen Duitse bezetting hebben gekend. Integendeel, zij werden zelf bezetters van Duitsland en zagen daar zoveel ellende, zoveel geestelijke ontwrichting vooral, dat zy daardoor zich sterk bewust werden van de op hun rustertde verantwoorde1 ijkheid, om mee te werken aan de geestelijke reconstructie van Duitsland en daarmede aan de geestelijke verrijzenis* van West-Europa (Aldus dr Henri van Rooien in de Leidse Courant).* /"\p onze reis door West- Duitsland hebben wij gelukkig algemeen de erkenning be luisterd, dat slechts geestelijke vernieuwing een gezonde waarborg is voor herleving, voor "de terugkeer naar normale levensvoorwaar den. Het volk moet worden weggehaald uit de verstikking van het isolement, óók uit het wantrouwen, dat nog al te vaak gaMt tegen over de buitenlander. Waar het begrip solida- risme te weinig pakkend is gebleken, moet o<rer en weef worden gestreefd naar universa lisme. Jonge intellectuelen, die wij spraken, droegen deze gedachte evenzeer. Voorlopig echter zal men moeten rekenen met het ressentiment, het nagevoel van de Duitser. Na de oorlog heeft hij gedacht, op recht bevrijd te zijn; maar in de Russische zóne ondervindt hij de onderdrukking zeker zo erg als tijdens het nationaal-socialisme. En als gevolg daarvan hébben, veel moeilijkheden van het geallieerd bestuur in West-Duitsland bun oorsprong in het^Oosten. Dat ressentiment zal eerst dan afsterven, indien de mensen weer krijgen wat hun'toe komt: niet uit liefde op de eerste plaats, yiaar vanwege gerechtigheid, zoals men het formu leerde op een katholiek congres, dat wy in de buurt van Bonn bijwoonden. Het betekent wat voor het Duitse volk, geen autoriteit meer te bezitten! De beleving van het Katholicisme In de westelijke zones constateerden wtf ge lukkig groeiend begrip; maar toch onder vindt met name de Katholieke Kerk enige be lemmering, waaraan invloeden van de vrij metselarij niet vreemd zouden zijn. En toch, juist het Katholicisme in Duitsland wil graag zo snel mogelyk komen tot een wedergeboorte Zeker,' zeide ons een priester: Ook het nazi dom sprak veel over het Christendom; maar heeft hét ooit gewaagd'van Christus zelf? Terwijl nu het socialisme in Duitsland zoekt naar een nieuwe ideologische bodem, neemt de Una Sancta-beweging toe, zelfs bij beken de aanhangers van de Evangelische Kerk is een katholiserende neiging merkbaar, echter aan, uitgaande van zeker superioriteits- In de geest van het „sentire oum Ecclesia", zyl met name het katholiek genootschap voor geestelijke vernieuwing, dat onder leiding van dr Hahn contacten legt tussen Nederland en Duitsland, de helpende hand moeten reiken in het/ „Heilungs''-proces. Nochtans is er geen reden te geloven, dat de oQde Duitse grootheidswaan volkomen zal her rijzen. Daarvoor heeft men zich onder Hitier te slaafs getoond. Gevoel van zelfrespect moet dit volk leidennaar vernieuwde, werke lijke democratie, meer in het'bijzonder de ka tholiek naar de oprechte sensus catholicus. De tijd is daarvoor rijp, nu men zoals de reac tie luidde na een Nederlandse toespraak verlangt naar een boodschap uit het paradijs; dat is dan uit de landen, waar men zich vrij weet van nationalisme. De gea'lieerde bezetting moet daarbij de kans geven aan internationaal contact met de westelijke landen, ook al, om de dreigende in fectie uit het Oosten tegen te gaan. Nu koes tert men in West Duitsland nog een afkeer van het communisme; maar zal het zo blijven, als de bezetter de preventievè middelen niet aanvoert? Waarom bijvoorbeeld kan de jeugdbeweging zich slechts zeer moeilijk ontwikkelen, en waarom remt men het onderwijs nog steeds af? Wij hoorden van een collega, de bekende journalist dr Eugen Kogon, dat de GeaUieer- den allerlei plannen voor schoolhervorming koesteren, maar dat de uitwerking van die aard is, dat de katholieken trachten, te komen tot vestiging van, een eigen Universit'eit in Regensburg. Doch zoals gezegd: in de Britse zóne heerst nochtans groeiend begrip. Schuldbekentenis jyïen heeft ons allerlei actuele Duitse lectuur meegegeven, die enerzijds een belijdenis van schuld inhoudt, anderzijds aanstuurt op de wedergeboorte van een christe^jk Duits land. Men schrijft alweer over de strijd tegen de my thus, over de overwinning van vertwij feling en over de levende Kerk. Kardinaal Frings van .Keulen omschreef de beginselen van de katholieke solidariteit, en het was mo gelijk, een boek uit te geven van meer dan driehonderd bladzyden, waarin Siegfried Sas- soon de weg uitstippelt van oorlog tot vrede. Uit al die géschriften stijgt de dwingende verklaring op, dat Duitslands afrekening met het nazisme nog niet ten einde kan zijn, zo lang de vraag onopgelost is, wat het Duitse volk zou hebben gedaan, indien Hitler had ge wonnen. Maar dan hoopt men toch langs de weg der zuivering te komen tot verlossende be kering, tot vernieuwing van de geesten en tot wedergeboorte. Het heeft ons intussen verheugd, dat een geestelijke elite in Duitsland de misdaad van gans een wereldoorlog erkent. Een congres was er vol van. Het is bovendien nodig, dat men tegen die misdaad protest aanteként. Terwijl de skeletten van lange huizengroe pen in de West-Duitse steden nog tragisch overeind staan temidden van de puinen, moet een begin worden gemaakt met het slechten van geestelijke scheidsmuren... Dat is natuur lijk heel moeilijk, want men vergeet niet gauw het onnoemelijke leed, dat over 'zovele yolken is gebracht. Iets anders is, dat men sneller vergeeft, omdat het Christenplicht is. niet tè haten. Het is bovendien een zeer'men selijke plicht, zoals ook Romain Rolland heeft gezegd, toen hij alle krachten opriep, een ark te bouwen om daarin de mensen ter wereld te redden. Dat is bovendien^ een kwestie van levensbehoud óók voor ons zeff. A. van Oorschot 1 geval moet op 4 achtereenvolgende dagen gewandeld worden. Ook kan aan 1 of meerdere avond- toohten worden deelgenomen. De inschrijving is opengesteld t. e. m. 8 Juni a.s., daarna worden de inschrijfgelden verhoogd en is men niet zeker de beloning direct te ontvangen. N..W. B. leden, op vertoon van N. W. B.-diplöma 1948, militairen en semi-miiitairen, genieten de gebrui kelijke reductie op het inschrijfgeld. Zij, die voor de eerste maal deel nemen, ontvangen het N. W. B.- Avond-Vierdaagse Kruis, zij die voor de 2de, 3de en 4de maal deelnemen, ontvangen een cijfer, 2, 3 of 4. Zij, die voor de 5de maal deelnemen, ontvangen een keurig geëmailleerd kruis. Groepen en korpsen, bestaande uit 10 personen plus leider, ontvan gen een fraaie groepsprijs, terwijl deelnemers(sters) aan een N. W. B.- Avondtocht een speciale herinnering ontvangen. 'De start vindt plaat? vanaf het Café 't „Raedthuys", Nieuwe .Rijn 19, te Leiden, 's avonds vanaf 6.30 tot 7 uur en Zaterdag van 2.30 tot 3 uur. Inlichtingen en inschrijvingen bij de Plaatselijke Regelings Commissie, bestaande uit algemeen leidér: K. Breuker, Hoge Rijndijk 62; tochtlei- der: N. J. Beekma, 5e Binnenvest gracht 18 en administratief leider: A. van Heusden, Billitonstraat 15a, postrekening 483199 (alleen schrif telijk). Gezien de plaatselijke belangstel ling belooft de N. W. B.-Avond-Vier- daagse te Leiden een groot succes te worden. Aanwinsten der bibliotheek. Profane Ontwikkelingslecteuur: Berdjajew, N.: Betekenis en oor sprong van het Russische communis me. Berg, L. Ch. G. v. d.: Ontwerp en vervaardiging van radio-ontvan- gers'. Bromberg, P!: Meubels en men sen. Canafla 1944: The official hand book of present conditions and re cent progress. Gids, De Nieuwe: Ge denkboek. Keller, G.: Het beleg van Parijs in 18701871. Kerstboek, Het Vlaamsche 1930.. Simeon, O.F.M. Cap. P.: Sociologie. Thijsse, Jac. P.: Na tuur bescherming en landschapsver zorging in Nederland. Vriend, J. J.: Bouwt mee aan uw eigen woning. Godsdienstige ontwikkelingslectuur: Guardini, R.: Het gebed des Heren. Guardini, R.: De Heer. Lampen, O.F. M., W.: Willibrord en zijn tijd. Plus, S.J.. R.: Zó is Christus.... Vonnier 0.5.B., Dom A.: Het Goddelijk Moe derschap van Maria. Nederlandse romans: Aerde, R. v.: Stenka Razin. Meyer, 1.: De brief van zes. Risseeuw, P. J.: Landverhuizers. Vries, A. de: Bartje zoekt het geluk. Vertaalde romans: Robertson, W.: Schepen bij maan licht. Undset, S.: Kristin Lavrans- dochter Deel I. (2e en 3e deel reeds aanwezig). Undset, S.: De trouwe vrouw. Engelse romans: Gibbs, Ph.: Oliver's kind women. Lushington, R.: Lost shepherd. Young, F. Brett: Dr. Bradley remem- bers. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus Cornelis'Nico- laas z. van E. A. H. Halverhout en H. M. de Vries; Willem Frederik z. van W. F. Smit en E. Beij; Anna Wilhelmina Maria d. van G. C. van der Geest en A. C. Hoögeveen; Jo- hannes z. van J. Bakker en L. de Bes; Teunis z. van.J. G. Lingeman en J. Knape; Alexander James z. van A. J. Pranger en J. Brokaar. Overleden: M. van der Reijden huisvr. van N. Zirkzee 54 j.; E. M. Gelderland wed. van A. Pieters 79 j.; M. Jongbloed man 62 j.; A. J. M. On der jvat'er dr. 1 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2