3)e £oidóe(Bou^ct/nt De gruwel der verwoesting op de H. Plaats Huldeblijk van Nederland aan zijn gouden Koningin Directeur: C. M. VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 21 MEI 1948 39ste JAARGANG Hevige gevechten in Jeruzalem Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en'Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Adverts 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Democratie DE democratie is een kostbaar goed, omdat zij ons biedt de beste „waarborgen voor de vrijheid van de mens, voor de handhaving zijner waardigheid, voor de onverkorte uit oefening zijner natuurlijke rechten en voor een wei-geregelde verhouding tussen de individuen onderling". Al dus L. J. M. Feber in zijn boek over: „De strijd om de persoonlijkheid". Daarom zijn wij overtuigde voor standers van. de democratie. Zo mogelijk, zijn wij van de grote betekenis, die de democratie voor de samenleving heeft nog dieper overtuigd geworden, nadat wij tijdens de oorlog hebben ondervon den de dwingelandij en de tyrannie, die feiteiijk althans inhaerent zijn, vastzitten aan het staatsabsolu- tisme, onder welke naam dit stèlsel zich ook presenteert. Doch de democratie is niet doel in zich. De democratie biedt de beste waarborgen vqor het onderhouden van de zedenwet, maar: zij geeft ons niet de zekerheid! De ervaringsfei ten bewijzen het. Er zijn in de ge schiedenis democratische regeringen geweest, die „het meest rigoureuse staatsabsölutisme niets toegaven op het stuk Van heidense propaganda en staatsabsolutische geweldmetho den" (Feber). De tyrannisering door de. niet doo> de zedenwet geleide en gebonden, onpersoonlijke massa kan niet minder erg zijn dan dè tyrannise- 'ring door de persoonlijkheid van een dictator! En daarom biedt alléén die demo cratie zekerheid voor een wel-geora- dende verhouding tussen - de indivi duen onderling, zowel als tussen het volk en de regeerders, welke steunt op de zedenwet, welke een zedelijke grondslag heeft en een gerichtheid op Jezus' v/oord: „geef de keizer v/at des keizers is en God wat Godes is". En daarom wil de Katholiek zijn verlangen naai- democratie in de po litiek verV/ezenlijkt zien in en door een politieke partij, welke zich stelt op de zedelijke grondslag van Gods wetten, geopenbaard in de mense lijke natuur en in de Openbaring. En daarom kan de Katholiek om het concreet te zeggen de verwe zenlijking van zijn .democratische idealen niet toevertrouwen aan de Partij van de Arbeid, maar zal hij die trachten te verwerkelijken in en door de Katholieke Volkspartij. Ongetwijfeld de Katholiek zal vaak ter verwezenlijking van poli tieke democratische idéalen mét dé Partij van de Arbeid kunnen samen werken, maar: hij kan er niet in opgaan met het grote gevaar dat zijn idealen er in zullen ondergaan. Er zijn uitlatingen <>n vo,oraanstaan de personen in de Partij van de Ar beid wij herinneren er ons b.v. eén uit de debatten in de Leidse Ge meenteraad waarbij de democratiê wordt verheven tot gen levfensleer, welhaast tot een religie, die de plaats van de eigenlijke Godsdienst moet innemen, en die uit eigen kracht de waarden schept, welke het leven van de individuen goed en gelukkig maken, terwijl zij alleen de voor waarden kan schenken.. Een groot goed is de democratie, die zich stelt onder Gods Souverei- niteit! De H. Vader over het eigendomsrecht Op 20 Mei ontving Z.H. de Paus een aantal leden van het Internationale Instituut voor de Unificatie van het Privaatrecht. In Zijn toespraak zeide de H. Vader het volgende over het eigendomsrecht: „Het eigendomsrecht staat of valt met de erkenning van de waardigheid van de mens en met de erkenning van de persoonlijke vrijheid, die de mens van God gekregen heeft. Slechts diegene, die ten aanzien van de men selijke natuur dit weigert te erken nen, kan toelaten, dat men het recht op particulier eigendom vervangt door een of ander onder het pqbliek recht vallend systeem van garanties en waarborgen. Het volkomen gebrek aan scrupules, waarmede men heden ten dage het privaatrecht schendt, niet slechts onder bepaalde volkeren, doch ook bij internationale overeen komsten en eenzijdige interventies, kan niet anders dan al diegenen alar meren, die over onze cultuur waken. In het rechtsleven van de volkeren schijnen echter thans eindelijk de ge zonde krachten op te staan en in kracht toe te nemen. Een symptoom van deze vernieuwing is het bestaan van uw Instituut." SCHEURING IN FINSE VOLKSDEMOCRATISCHE PARTIJ. In de Finse Volksdemocratische partij, die bestaat uit communisten en linkse socialisten, is een scheuring ontstaan, zo meldt Reuter, in verband met een motie van wantrouwen in het beleid van Yrjo Lano, de com munistische minister van binnenland se zaken. Het partement laakte Lano, omdat hij in 1945 een tiental Finse onderdanen deed arresteren en hen uitleverde aan de Sowjet-Unit. De scheuring wordt in Helsinki niet als een kleine politieke twist be schouwd ,doch men gelooft, 'dat zij zou kunnen leiden tot de ineenstor ting van de wankele coalitie, waar door president Juho Paasikivi ge dwongen zou zijn vóór Juli een alge mene verkiezing uit te schrijven. 9 De verbeten strijd gaat voort rvE STRIJD OM JERUZALEM is nog niet geëindigd, maar de positie der ingesloten Joden wordt met het uur slechter. Volgens een officieel communiqué uit Amman waren de Arabieren de laatste Joodse posten in de oude stad van Jeruzalem aan het oprollen. In Amman, gaat het ge rucht, dat de Joden in de oude stad Jeruzalem zich aan de Arabieren zou den hebben overgegeven. In militaire kringen verklaarde men echter, dat de situatié in Jeruzalem de laatste 12 uur geen verandering heeft onder gaan. Een overzicht van de Fronten Reuter geeft het volgende overzicht van de strijd in Palestina. Zuidelijk front: Het Egyptische leger meldt, dat het in twee groepen oprukt. De ene afde ling heeft de Arabische stad Beersje. ba bezet, de andere eenheid Deir Soe- neid, twaalf kilometer ten Noorden van Gaza. Het laatste, een Zionisti sche nederzetting, viel na een ge vecht van een uur. Andere nederzet tingen in het gebied van Negev wer den met artillerie beschoten. Centraal front: De Joden houden tegenover krach tige Arabische aanvallen stand in het Hadassah-hospitaal en de Joode uni versiteit op de Scopusberg, aan de rand. van het moderne Jeruzalem en in het ommuurde gedeelte van de oude stad. De berg Scopus wordt met granaten bestookt' en de Jóden zijn van de hoofdstrijdkrachten afgesne den. De Joden hebben van het vroe gere Britse legerkamp Sarafand uit het Arabische dorp Saffariam bezet. Noord-Oostfront: Syrische strijdkrachten veroverden twee nederzettingen in de Jordaam valei, Sjaar Hakila en Massada, vier kilometer ten Zuiden van het spoor wegknooppunt Samakh, dat Woens dag door Arabieren werd bezet, aan de Zuidelijke punt van het meer van Gallilea. Nog drie Joodse nederzet tingen werden van de lucht uit gemi trailleerd. Volgens Joodse berichten is-ten Oosten van de Jordaan een Sy- riSch transport en een kanonnenpark vernietigd. Volgens Syrische berich ten werd de aanval met zware ver liezen voor de Joden, o.a. drie vlieg tuigen, afgeslagen. Oostelijk front: Joodse strijdkrachten verspreiden zich van Beisan uit naar het Noor den en voeren tegenaanvallen uit op pantsereenheden van het Iraakse le ger en het Arabische legioen, aldus Joodse berichten. Van het Iraakse leger, dat oprukt" naar Gallilea geen bijzonderheden. Evenmin van de Libanese strijd krachten. VERWOESTINGEN TE JERUZALEM. Het communiqué van de Haganah van Donderdagavond bevat bijzon derheden over de gevechten in Jeru zalem. Gemeld wordt, dat een vleugel van het Joodse ziekenhuis Hadassah op de berg Scopus door Arabisch ar tillerievuur werd verwoest. Het Joe goslavische consulaat werd door drie granaten getroffen. Ook een Frans klooster werd getroffen. Zes granaten kwamen terecht in de buurt van het Amerikaanse consulaat en enkele an, dere in de nabijheid van het Franse consulaat. Het gebouw van het Joodse ziekenfonds en de Nathan Strauss stichting voor openbare gezondheid werden eveneens onder vuur .geno men. Er vielen geen slachtoffers. Het communiqué meldt tenslotte, dat ar tillerie van het Arabische legioen een beschieting is begonnen van de na tionale bibliotheek en de Hebreeuw se universiteitsbibliotheek op de berg Scopus. BUITENLANDSE INTERVENTIE? De Franse minister van buitenl. za ken, Georges Bidault, verklaarde Donderdag, dat hij „ernstiger inci- denten"in Palestina vreesde, die ande WerkSpoor in Amsterdam heeft een geweldige stalen cylinder vervaar digd: 22 meter lang en een doorsne de vari 5 meter. Het gevaarte weegt 150 ton. Vanmorgen is de kolos aan de B.P.M. afgeleverd. De K.N.S.M. zal de cylinder voor rekening van de B.P.M. naar Venuzuela transporteren !^T^ÊttfGeSTAD~TFr\'lJDïrEN-VCOr?^ re landen zouden kunnen dwingen rechtstreeks te interveniëren. Tegen over de commissie voor buitenlandse zaken van de nat. vergadering verze kerde hij, dat Frankrijk bereid W3S het besluit der V.N. t.a.v. Palestina „in dezelfde mate als andere landen" uit te voeren, mits de interventie in Palestina niet beperkt werd tot drie of vier landen. De president van het Zweedse Bo de Kruis, graaf Folke Bernadotte, is benoemd tot bemiddelaar der V.N. in de Palestijnse oorlog. Transjordanië heeft de Veiligheids, raad er van in kennis gesteld, dat het niet zal antwoorden op de vragen be treffende zijn rol in de Palestijnse oorlog. De Veiligheidsraad had de staten der Arabische Liga een vragenlijst gestuurd, teneinde te trachten een overzicht te verkrijgen van de feiten met betrekking tot de strijd in Pa lestina.' ZARAH LEANDER UIT DE GRATIE. De Belgische regering heeft aan- Zarah Leander, die Vrijdagavond voor het eerst in een schouwburg te Brussel zou optreden, op grond van haar nazi-gezinde houding tijdens de oorlog een arbeidsvergunning gewei gerd. /Geen uitbreiding gedemilitariseerde zönes Communiqué Commissie voor Goede Diensten Een gisteren uitgegeven communi qué van de Commissie voor1 Goede Diensten meldt, dat de subcommis sie, die het vraagstuk van uitbreiding der gedemilitariseerde zönes heeft bestudeerd in de gistermiddag gehou den vergadering van de Veiligheids commissie (d.i. dus het „maincom- mittee waarbij de C. v. G- D. tegen-' woordig was) rapport uitgebracht, dat in 'het 'huiewge stadium niet kan worden overgegaan tot uitbreiding, van de gedemilitariseerde zönes. De Australische groupcaptain Green haalde de woorden van generaal Spoor aan, waarin deze zeide dat in verband met herhaalde infiltraties, spionnages en sabotage hij niet ac- coord kon gaan met uitbreiding der zones. Hetcommuniqué zegt voorts, dat de Nederlandse de'egatie heeft aan gekondigd, dat meer dan duizend re publikeinse militaire gevangenen zouden worden vrijgelaten, zodat dan een totaal aantal van meer dan tien duizend man republikeins militair personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De republikeinse dele gatie zeide heden, dat al het Neder lands mVitair personeel, dat zich in de republiek bevond, reeds aan de Nederlanders is vrijgegeven. Ten aanzien van de Nederlandse bewe ring, dat 197 Nederlandse militairen nog vermist zijn, zeide de republi keinse delegatie dat zij nog steeds wacht op volledige details dienaan gaande. Hierop deelde de Nederlandse de- legatiè mede, dat zij reeds gegevens heeft verstrekt, doch dat zij haar best zou doen nog meer gegevens te doen toekomen, REPUBLIKEINSE CONFERENTIE TE BATAVIA VERBODEN. Bij besluit van de Nederlands-Indi sche regering, gedateerd van 20 Mei, is het houden van de „Panitya Konfe- rensi Nasional Indonesia" (d.i. de re publikeinse conferentie als tegenhan ger van de Federale Conferentie te Bandoeng) verboden. De overwegingen luiden o.m. dat uit de opzet, het karakter en de lei ding van de voorbereidende vergade ring'duidelijk blijkt, dat het initiatief uitgaat van personen, die tot de re publikeinse regerings-organisatie be horen of daarmede nauw verbonden zijn en die dus de in Batavia verleen de gastvrijheid misbruiken voor po litieke agitatie in het door Neder land .gecontroleerde gebied. PROEFVLUCHT MET AMERIKAANSE B 36. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat een kortgeleden uitgevoerde oefenvlucht over 12.800 kilometer van een der 6-motorige B 36 superbombardements-vliegtui- gen, waar de luchtmacht over be schikt, bewezen heeft, dat van bases in de V.S. uit bijna elk strategisch doel, waar ook ter wereld, gebombar deerd kan worden. De verdediging van West-Europa Militair verdrag eerlang te wachten Uit goedingelichte Britse bron wordt vernomen dat eerlang een overeenkomt zal worden gesloten door de vijfmogendheden, die be trokken zijn bij het pact van Brus sel, namelijk Frankrijk, Groot-Bri- tannië en de Benelux-landen, in ver band met eqn plan van gemeenschap pelijke verdediging. Er zou nochtans geen 'beslissing gevallen zijn inzake de kwestie aan wie het opperbevel van de strijdkrachten der vijf lan den zou toevertrouwd worden Zoals bepaald jvas, heeft het vaste militaire comité, dat verleden maand door de ministers van landsverdediging van de vijf mogendheden is ingesteM, geregeld elke week 'een vergade ring gehouden. Hoewel de grootste geheimhouding wordt in acht geno men met betrekking tot de coördina tie van de strijdkrachen van de West- Europese Unie,de standaardisatie van de bewapening en het beschik baar stellen van gemeenschappe lijke bases in de betrokken landen, is men de mening toegedaan, dat de besprekingen voldoende gevorderd zijn, om de commissie voor de bui tenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat in de gelegen heid te stellen eenparig een resolu tie goed te keuren, waarbij het de Verenigde Staten toegestaan is, zich eventueel bij een militaire alliantie van de West-Europese landen te voe gen. DE TERRITORIALE EISEN VAN BENELUX Bij de besprekingen tussen Enge land, Amerika, Frankrijk en de Be- neluxlanden te Londen over Duits land, is, naar wij vernemen voor de eerste maal gespfoken over de terri toriale eisen van Nederland, Belgie en Luxemburg op'Duitsland, hetgeen als een aanduiding wordt beschouwd dat over de twee voornaamste punten van de agende, namelijk de Ruhr- kwestie en de regeringsvorm van Duitsland, waarover zolang is gedis cussieerd, overeenstemming nabij is. Toch moet men te dezer zake niet te hoge verwachtingen ko'esteren, omdat de conferentie ten slotte alleen aan bevelingen opstelt. De Amerikanen plagen terug Leden van Sowj et-missies is vol gens èen'order van de Amerikaanse plaatsvervangende militaire gouver neur Hayes het gebruik van de grens- overschrijdingspunten van de Ameri kaanse zóne ontzegd. Hierdoor wor den alle reizen van Sowjet-funtiona- rissen geleid via het grensstation te Helmstedt op de grens van de Britse en de Sovjet-zóne. y MEDEWERKER VAN LOEKJANTSJENKO PLEEGT ZELFMOORD. «Jtfaar A.F.P. meldt, heeft een Rus sische officier van de Kommandatura te Potsdam zelfmoord gepleegd, na zijn vrouw en twee kinderen gedood te hebben. Hij had juist een oproep ontvangen om weder naar Rusland terug te keren. Deze officier, een me dewerker ^/an generaal Loekjants- jenko, begaf zich herhaaldelijk naar de Amerikaanse sector van Berlijn, waar hij met sommige Amerikanen .betrekkingen onderhield. Vier zijner vrienden zijn op dezelfde wijze ge compromitteerd. Twee officieren van de groep zijn er ingeslaagd 'te vluchten, twee an deren zijn aangehouden en naar Rus land gevoerd. Gedurende het onder zoek is generaal Loekjantsjenko ge schorst en hierna weder naar zijn post gezonden, daar het onderzoek had uitgewezen dat hij niets wist omtrent de actie van de vijf medewerkers. ZWARE STRAF VOOR DIRECTEUR I RIJWIELFABRIEK „PRIMARIUS." De directeur var! de rijwielfabriek „Primarius", te Meppel, J. de B„ is door de econ. politierechter te' As sen veroordeeld tot 5 maanden ge vangenisstraf en een boete van 15.000, subs. 180 dagen B. heeft nl. grote hoeveelheden rijwielonderde- len op de zwarte pqrkt" gebracht. Wegens diefstallen in de fabrjpk zijn onlangs enkele personeelsleden ver oordeeld. Een fonds voor de kanker-bestrijdiog TFT NATIONAAL HULDEBLIJK, dat aan H.M. de Koningin zal wor den aangeboden ter gelegenheid van haar 50-jarig regeringsjubi leum, zal zijn: een fonds voor de kankerbestrijding. Dit besluit is geno men na overleg met de koningin zelve, die de wens heeft geuit, dat het huldeblijk zodanig zou worden gekozen dat het ieder lid van de bevol king ten nauwste zal beroeren. Hare Majesteit heeft gemeend, dat een fonds, waaruit het onderzoek 'en de bestrijding van een van de meest ge vreesde ziekten kunnen worden be kostigd, hiervoor het meest ge- eigend is. H.M. heeft verdör de wens geuit, dat de bijdragen, die in de andere delen van het Rijk, in Oost en West, zul1 en worden bijeengebracht, zullen worden besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezondheid in die gebiedsdelen. Hierover is reeds contact opgenomen met de gouve- neurs van Indonesia, West-Indië en de Antillen. De gelden voor dit fonds zullen worden bijeengebracht door de ver koop op grote schaal van herden kingsinsignes. Voorts 'zal de gele genheid worden opengesteld bijdra gen te storten op voor dit doel te openen bankrekeningen, op de post giro of gemeentegiro te Amsterdam. Aan de verspreiding van de insig nes zullen aUe burgemeesters in het land medewerken. Het- insigne dat ontworpen is door de beeldhouwer M. Kutterink uit Voorschoten heeft het aanzien van een postzegel, uitgevoerd in brons kleurig lichtmetaal, groot V/~ bij 2 cm. Het toont de gekroonde beelde naar van H.M. de Koningin, sober omrankt door bladmotieven, van de Oranjeboom en draagt de jaartallen 1898-1948. Deze jubileumspeld zal slechts worden uitgevoerd in één soort me- taa1 en in één uitvoering en zal ver krijgbaar zijn voor de prijs van 50 cent. De opbrengst van de verkoop zal worden gestort in een te vormen- fonds, slechts onder aftrek van de fabricatiekosten der speldjes, die' bij de Rijksmunt zullen worden geslagen Verdere uitgaven zullen niet uit dit fonds worden bekostigd. De prijs van de speldjes is laag ge steld, om iedere Nederlander in de gelegenheid te stellen zich een speld je aan te schaffen. Uiteraard zal de opbrengst niet zo groot kunnen zijn, dat het beoogde fonds voor de kankerbestrijding hier- üit gevormd kan worden. Daarom doet het Nationaal Comité, dat korte tijd geleden tot stand is gekomen, een beroep op elke Nederlander, die een grotere bijdrage dan deze 50 ct. wenst te geven een bijdrage te stor ten op een der rekeningen van het Nationaal Comité.bij: De Nederlands^ Handel Mij te Am sterdam. De Kasvereniging te Amsterdam. Postgiro no 26000 of gemeentegiro van Amsterdam C 600. Het comité verwacht, dat zeer ve le Nederlanders in de komende maanden de speld zullen dragen en daarbij giften op een der rekeningen zullen storten ten bewijze van hun nationale gevoelens en van hun dankbaarheid jegens- H.M. de Ko ningin, daardoor een nationaal ge schenk bijeen zullen grengen, dat H.M. tot grote blijdschap zal stem men en nog lange tijd tot heil zal strekken, voor de gehele bevolking. De jubileumspeld zal over enige weken in.omloop worden gebracht. Per week hoopt men 125.000 spelden die voorzien ziVlen worden van een rood-wit-blauw lintje, te vervaardi gen. Het ligt in de bedoeling, dat het insigne zal worden gedragen t.m. 6 September de dag waarop de Prim ses-Regentes als Koningin zal worden ingehuldigd en Hare Majesteit het gezag neerlegt. De rekeningen bij ge noemde bankinstellingen, postgiro en gemeentegiro worden geopend op 1 Juni a.s. VLIEGTUIGONGELUK BIJ ROME. Op het vliegveld te Rome is een toeristenvliegtuig neergestort en ver brand. Een Engelsman en een Cana dees werden gedood. Twee andere vliegtuigen, die in ge zelschap van het verongelukte vlieg tuig vlogen, stegen na brandstoffen ingenomen te hebben weer op. Naar gemeld wordt, maken zij deel uit van een eenheid der Joodse luchtmacht en zullen zij in Griekenland andere Joodse vliegtuigen ontmoeten. Het is bekend, dat de twee omge komen mannen op weg waren via Brindisi en Griekenland naar Pale stina. NIEUWE ZWEEFVLIEGRECORDS. Officieren van de Britse luchtmacht hebben gisteren in Duitsland het na tionale récord van Engeland in hét zweefvliegen in een eenmanstoestel met van te voren vastgesteld doel drie maal gebroken. Luitenant R. C. Forbes en luitenant J. F. P. Aichbóld vlogen op«het zweefvliegconcours der Britse bezettings-luchtmacht te Fass- berg en Celle beiden een afstand van 309 kilometer, resp. naar Butzenwei- ler en Keulen. Kapitein G. J. C. Paul vloog Van Fassberg naar Gelder aan de Nederlandse grens (307 kilometer). Het vorige record werd in Engeland gevestigd en was 224 kilometer. Sterk vergrote afbeelding van de jubileumspeld, die in omloop zal wor den gebracht ter gelegenheid van het regerings-jubileum van H.M. de Ko ningin. De opbrengst zal geheel ten goede komen van een fonds voor de kankerbestrijding, dat in overleg met de Koningin gekozen is a7s huldeblijk aan H.M. Viering van het Regeringsjubileum 31 Augustus De datum voor de viering van het gouden regeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin en voor de viering van de 300-jarige onafhan kelijkheid van Nederland werd door. de ministerraadvastgesteld op .31 Augustus. De melkdistributie De Rooms Katholieke Bond van Handelaren in melk en melkproduc ten in Nederland en de Protestants- Christelijke bond van Handelaren in melk- en zuivelproducten in Neder land, tezamen omvattende ongeveer vierduizend leden, hebben in een te legram aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening medegedeeld, dat zij sedert 3 Maart van dit jaar geen deel meer uitmaken van de Federatie van Melkhandela- renorganisaties in Nederland. Genoemde bonden menen dat deze federatie niet als representatief lichaam van de Nederlandse klein- m^khandel kan Worden beschouwd. De beide cdJifessiojiele bonden zeg gen geen verantwoordelijkheid te dragen voor de inhoud van stukken, adressen en telegrammen, die van de federatie de minister bereiken. Zij kunnen niet staan achter de inhoud van het gisteren van Utrecht uit door de federatie^ aan de minister gezon den telegram. Beide bonden stellen zich zeer ze ker "op het standpunt, dat het gewenst is de melk vrij te geven van distri butie. Zij willen echter in geen ge val de revolutionaire weg bewande len, maar alleen langs geordende weg dit doel bereiken. GROTE TEXTIELAANKOOP IN JAPAN. De Ned.-Ind. regering en de Ja panse regering hebben een textiel - contract gesloten, dat door het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur wordt beschreven als „het grootste in de geschiedenisvan de textiel nijverheid". Het contract heeft be trekking op de levering door Japan van katoenen textielgoederen voor een totale waarde van 37.900.000 dol lar. De levering, waarmede onmid dellijk zal worden begonnen, zal vóór het najaar zijn voltooid. De door Japan te leveren stoffen en afgewerkte textielgoederen, zijn bestemd voor de bevolking van Ne- derlands-Indië. Eert HcPiAettje... „De gemeenschap heeft recht op ce kracht der persoonlijkheid; dc mens is gehouden de gemeenschap te dienen; doch hij wachte er zich voor zich aan haar over tc4 leveren". „De strijd om de persoon lijkheid" van L. J. M. Feber.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1