Een magere zege van een mager elftal DONDERDAG 20 MEI 1948 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 3 Rotherham met 2-1 geslagen Het was geen hartverheffende wedstrijd, die het uitverkochte Sparta- stadion met 35.000 toeschouwers te zien kreeg van het Bondselftal tegen de Engelse derde klasser Rotherham. Het was zeker niet zo dat de Neder landers een voorbeeld konden nemen aan het spel van hun gasten, al kwa men de laatsten er na de rust wat beter in efr verdween daarmede een goed deel van het Nederlandse enthou siasme, dat in de eerste helft aanwe zig was en dat deed denken aan de wedstrijd van de vorige weèk tegen W olverhampton. gingen de Engelsen zich met enthou siasme en betere balcontrole inspan nen en ze lieten nu meermalen wat behoorlijks zien, dat wil zgggen tot bij het doel, want hun schoten waren meestal in het wilde weg en de en kelen die De Munck op zich af zag komen, maakten nauwelijks zijn han den warm. Toch. ondanks dit Engel se overwicht zou het lang niet ver wonderlijk zijn geweest als de bonds- ploeg haar voorsprong nog aanmerke lijk had vergroot, want de kerer wa-' ren talrijk, dat onze voorhoede er als een linie tussenuit trok en dan was het vooral Roozenburg, die gevaar lijk dreigde te worden. Het bleef- jammer genoeg slechts bij dreigen, omdat hij zich teveel op het randje van buitenspel opstelde en daardoor inderdaad meermalen off-side kwam te staan. Tot driemaal toe wist hij zich vrij te spelen, maar zij soloren op doel faalde, omdat hij de toelo pende keeper te dicht liet naderen en dan geen weg met de bal wist. Schoten van Wilkes, van der Tuyn en Rijvers hadden de goede richting en waren fel genoeg, doch de Engelse doelman graaide en grabbelde met succes en kwam ook in menige benar de situatie tussen beide, voordat er een schot gelost kon worden. Na een half uur spelen kwam Rotherham goedkoop aan een tegenpunt. Terlouw trapte vlak voor doel een bal hard weg, maar.tegen de schoen van Guest aan. De bal caramboleerde toen met effect in de linker bovenhoek (21). 'n Hoog schot van linksbuiten Mc Mahorn had bijna nog de gelijk maker gebracht; het schot ketste ech ter tegen de paal. Met 21 kwam het einde. Een ploeg zonder Abe Lenstra De voorhoede, reeds lang het zor genkind van de keuze-commissie, bleek ook nu niet geheel te voldoen;- wat gedeeltelijk te wijten was aan de absentie van Abe Lenstra, zodat het mo torische vuur ontbrak. Hij werd vervan gen door de A. D. O.-man Clavan, die niet onver dienstelijk speelde, maar toch niet het gemis van de Herenveender kon opheffen. Faas Wilkes was op dreef en scoorde het eerste doelpunt. Met van der Tuyn was hij eigenlijk de enige die een bevredigende indruk van de voorhoede achterliet. Onzè midvoor Rozenburg (Neptunia) moet nog wat aan internationale ervaring winnen; nu maakte hij enkele blun ders, door tegen de Engelse keeper aan te schieten. De kleine Rijvers had deze keer niet het succes met z'n drib bels, zoals we dat van hem gewend zijn. In de middenlinie klopt het ook niet helemaal. De stopperspil Terlouw is nog steeds niet een waardige ver vanger voor Möhring. Hij was het die voor het enige Engelse doelpunt zorgde, door tegen de Engelse rechts buiten Guest aan te schieten. De rechtshalf van der Engel (D. H. C.) voldeed op die plaats ook niet hele maal, terwijl van der Vroet weer een constante vorm vertoont en gis'eren de eer van de middenlinie moest hooghouden. De achterhoede tenslotte speelde vrij behoorlijk, al maakte Schijve- naar nogal eens een foutje. Van Bun speelde een safe partij, vooral in de eerste helft. Landman stond voor de rust onder de lat en deed goed werk. Ditzelfde kan gezegd worden van de Munck, die hem na de rust verving. Al met al was het een groots eLflal en het is alleen aan het zwakke En gelse spel te danken, dat er toch nog een magere overwinning te voorschijn kwam. DE WEDSTRIJD Onze ploeg pakte onmiddellijk na het beginsignaal geestdriftig aan. Het was duidelijk, dat men nog de glori euze tweede helft tegen Wolverhamp ton in het hoofd had en nu eens wilde proberen een gehele wedstrijd door dit overrompelend spelletje te spelen. Het scheen zo aardig te lukken, want na tien minuten gleed de eerste bal al langs de Engelse doelman, toen Roo senburg een van links komende voor zet had opgepikt en netjes in het hoekje deponeerde (10). De Engel sen lieten zich waarlijk intimideren en volgden bij elke frenetieke aan val en dat waren er talrijke de taktiek van opruimen. Voorts gaven ze luchtkcarsen weg, plaatsten slecht en schenen aan het Nederlandse spel type, dat nu op zijn best was, maar niet te kunnen wennen. Hun doelman Warnes moest zich in dié periode ge ducht weren en hij deed het voor treffelijk. Een minuut voor de rust kon van der Tuyn, die bijzonder goed op dreef was, nog juist een bijna te ver doorgeschoten throughpass van Rijvers op zijn schoen krijgen, een afgemeten boogballetje naar Wilkes afg^en en ziet, toen was het door een kopstoot van Faas 20. Rotherham had totnutoe een wei nig professionele indruk gemaakt, maar de tweede helft liet een ander spelbeeld zien. Bijna 45 minuten lang ENGELAND WINT MET 5—1 VAN ZWITSERLAND. Het Engelse voetbalteam, dat ver superieur was, heeft gisteren Zwit serland met 51 verslagen. Beide partijen hadden enkele reservespe lers opgesteld. De rust kwam met 3—0. Het elftal van Wolverhampton Wanderers, dat verleden wreek twee maal als tegenstander 'fungeerde van een Nederlandse Bondsploeg, werd gisteren te Parijs met 31 door een^combinatie van de Parijse clubs Stade Frangais en Red Star geklopt. Bij de rust leidden de En gelsen met 10. VERSTERKING ALPHENS ELFTAL Voor de Zaterdagavond op het Al- phenterrein te spe'len wedstrijd tegen het Britse Militaire Elftal is het elf tal van Alphen versterkt met de mid denvoor van de Alphense Boys F. Bahlmann. Het elftal ziet er nu als volgt uit: doel: Britsemmer; achter: IJ. Tuinenburg, A. Oosterman; mid den; M. Dijkman, C. v. Heijningen, J. van Greuningen; voor: D. Bouthoorn, A. Groeneveld, F. Bahlmann, D. IJke- ma, G. van Leeuwen. HET NEDERLANDS ELFTAL VOOR v DE WEDSTRIJD TEGEN NOORWEGEN Het Nederlandse Voetbalelftal is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei a.s. te Oslo zal worden gespeeld, als volgt samen gesteld: Doe1: Kraak (Stormvogels); acht- ter: Van Bun (M.V.V.) en Schij venaar (E.D.O.); midden: Stoffelen (Ajax), Terlouw (D.C.V.) en de Vroet (Feyenoord); Voor: Van der Tuyn (Hermes D.V.S.), Rijvers (N.A.C.), Rozenburg (Neptunia), Wilkes (Xer xes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptunus), Albers (Vitesse), Temming (D.O.S.) en Schaap (Gooi) Zoals verwacht heeft de keuzecom missie het niet aangedurfd Van der Engel te handhaven en de gerouti neerde Stoffelen van Ajax heeft zijn oude plaats weer terug gekregen. Overigens is het elftal ongewijzigd gebleven en als daarmede ook het spel van gisteren bewaard blijft, rest weinig hoop tegen Noorwegen. Of zou weer het ondefinieerbare, wat al zo vaak ons elftal de overwinning bracht, ook deze keer aanwezig zijn en de oranjehemden met dat grote enthousiasme vervullen om hun tech nische tekortkomingen aan te vullen? Het wordt een wedstrijd, waarvan de uitslag minder dan ooit te voorspel len is en geheel zal afhangen of de geest van strijd en onverzettelijke wil tot overwinnen bij onze jongens aanwezig zal zijn. LEIDSE VOETBALBOND. Uitslagen Zaterdag 15 Mei. 4 A: Noordwijk 5Ter Leede 4 9—1; SVOW 3—Lisser B. 4 2—1. 4B: NSA 2—Woubrugge 3 81 PBOV 2—Lisser B. 5 3—1; RCL 4- Valken B. 3 11. Adspiranten b: Lisser B.Alphia 0—3. c Quick B. (c)Rouwkoop (a) 2—3; RCLSVOW 2—1; RCI^-LFC 41; Rijnsb. B.Lugdun. (c) 00; d. Quick B. (d)Noordwijk (b) 0—4. e. UDO (a)-WLV (a) 1—4. g. KRV—Lisse (d) 2—3. Uitslagen Maandag 17 Mei. 3B: SJZ 2—Meerburg 2 3—1. 4B: LDWS 5—Rijpwet. 3 0—1. Junioren B: AZL—UVS (C) 00. C: VTL—Lugdun. (C) 2—2; ZLC (B)—VNA l-v-2. D: DOSR (A)—SJZ 0—1. Extra Bekercompetitie. 1. DOCOS 2—SJZ 1 0—1; 4. AZL 1Kagia 1 13. Zaterdagmiddagbeker. p. AIC 1Leiden 1 33; q. DOSR 1—ASC 1 4—1; v. Rijnsb. B. 2—LD WS 1 0—7. LVB Sleutels. k. DOSR 1—DOCOS 1 1—3; LFC 1Alphen 2 02. Juniorenbeker. f. Noordwijk (A)—ARC 1—2; Foreholte (A)—VVSB (A) 1—0; Lisse (A)SJC (A) 12; i. Oranje Gr (A)Roodenb. (B) 30; UVS (A)—Lugdun. (A) 0—1. WANDELEN WANDELTOCHTEN VAN DE A. W. S. V. 2de Pinksterdag organiseerde de Alphense Wandelsportvereniging wan deltochten over de afstanden 20 en 30 Km. Ruim 150 deelneemsters en deelnemers hebben hieraan deelgeno men. Het parcours bracht de deelne- menden naar Nieuwkoop, Zwammcr- dam en Bodegraven. De organisatie was bij de A.W.S.V. weer in goede handen. ATHLETIEK Tijdens athletiekwedstrijden tt Moskou, wist de Russische athlete Nina Dumbadze bij het discuswerpen een afstand te bereiken van 49.37 m. /aarmede zij met 1.06 meter de we reld-recordhoudster, Gisela Mauer- meyer, die de discus over een af stand van 48.31 m geworpen had voorbijstreefde. Z.L.C. Tijdens de Zondag in Rot terdam gehouden athletiekwedstrij den, georganiseerd door de Rotter damse ath. ver. Minerva, heeft de Z.L.C.-er L. H. v. d. Vos de 3000 m. hardlopen gewonnen in de tijd van 9 min. 18 sec. Onder de veertien deelnemers aan dit nummer, bevon den zich o.a. Knop uit Rotterdam en Janssen (Holland Leiden) DUIVENSPORT Ned. Bopd van Zaterdagvliegers „Het Oosten". Wedvlucht met oude duiven op Zaterdag 15 Mei vanaf Vilvoorde. In concours waren 113 duiven, gelost 12.30 uur, N. O. wind. 1ste duif 3833, laatste ■1907. De uitslag was als volgt: 1, 8, 11 en 13 Boekkooi; 2 en 12 Cos- see; 3, 6, 9 en 16 Ter Haar; 4 J. P. Groenendijk; 5 van Gennip; 7, 15, 17 en 22 Breeöijk; 10 en 21 Houthof; 14 van Mameren; 18 B. Singeling; 19 Booda; 20 Alting; 23 Schreuder. WIELRENNEN DE RONDE VAN BELGIë. Van de Ronde van België werd gisteren de eerste étappe Brussel Blankenberghe (181 km) verreden. De uitslag luidt: 1. van de Kerkoven (Belg) 5 uur 19 min. 12 sec.; 2- Buyle (B.) 5 uur 19 min. 20 sec.; 3. Lauwers (B.) 5.19.30; 4. A. Hendrickx (B.) 5.19.40; Ockers (B.) 5.19.55; 6. Blomme (B.) 5.20.3; 7. Ward van Dyck (B.) zelfde tijd; 8. Pieters (B.) zelfde tijd; 9. R. Mertens (B.) zelfde tijd; 10. Greel (B.) zelfde tijd. Spoedig na de start trok 'n grote troep renners er tussen uit en met grote snelheid ging het op Mechelen De kopgroep werd aangevoerd, door Dupont, die soms werd afge lost door Masson. Te Vilvoorde, na ongeveer 24 kn7, was het Impanis, die in zijn eentje een ontsnappings poging waagde, maar al spoedig was het G. Claes gelukt om het peleton weer op hem te trekken. Te Ant werpen (60 km) lagen 10 man aan de kop, onder wie Dupont, Hen dricks, van Kerkhove en Ockers. Nadat de Schelde-tunnel was gepas seerd, bleken ook Verschueren en Lauwers zich bij deze «kopgroep te hebben gevoegd. In deze situatie kwam voorlopig geen wijziging. Na Lokeren (91 km) bedroeg de voor sprong van de leiders ruim 1 y. mi nuut. Na Eecloo was deze voorsprong iets kleiner geworden en bedroeg het tijdsverschil tussen de koplopers en de hoofdgroep ruim 1 minuut. De strijd had nu het beslissende sta dium bereikt. Het peleton zette een geweldige achtervolging in maar, hoewel enkele vluchtelingen wer den gelapt, de uitlopers werden niet ingehaald. Op de dijk van Blanken berghe wist van Kerkhoven na een felle jacht de etappe te winnen. BRIDGE „De Sleutels"A. B: C. (A'dam). - Dinsdag werd een returnwedstrijd gespeeld tussen A. B. C. I en 2— „De Sleutels" I en n. In deze gezel lige en sportieve ontmoeting werd aan de Amsterdammers voor d< tweede keer een gevoelige neder laag toegebracht. „De SleuteV I won van A. B. C. I met 74 m. p. Hier was het team v. Tuyn-ReekersKuyper- v. Egmond favoriet en behaalde 38 m.p. winst. Het tweede team van „de Sleutels" won van A. B. C. II met 123 m.p. De beste prestatie le verde het team Thoolen-GasEps- kampv. d. Staay met 51 m.p. winst „De Sleutels" A tegen „de Sleutels" B werd gewonnen door A met 50 n.p. waarvan het team Oudshoovn- Smeltdames Smittenaarv. Dijk het beste resultaat maakte met 31 m.p. wint. In B. het team de Tom- be^v. d. NietDromelv. Luiken met 27 m.p. winst. KATHOLIEKEN menen vaak genoeg te weten van het communisme Is Zaterdag a.s. zal in de kapel van .Nieuw Herlaer" te St. Michielsges tel de H. Priesterwijding worden toegediend aan de eerw. heer Leo Witsernburg, van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën. Pater Witsen- burg zal op 30 Mei in de St. Petrus- kerk te half elf zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Des middags is er receptie van 23 uur in café Royal" Do.ezastraat. Te 7 uur plechtig Lof. HOOGLERAAR ECONOMISCHE GESCHIEDENIS. Bij kon. Besluit is de benoeming van dr. T. P. van der Kooy tot bijzon der hoogleraar in de economische ge schiedenis bij de faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Uni versiteit, bekrachtigd. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proef schrift getiteld „Onderzoekingen over de invloed van Insuline en Glu cose op de Cluconeogenese en Gly- cogenolyse in Leverweefsel in Vi tro", de heer H. J. Colenbrander, geboren te Batavia en wonende te Weert. tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld „Adat en Islamietische Plichtenleer in Indo- nsië", de heer Mr. J. Prins, geboren te Nieuwendam, en wonende te Lei den. tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift, getiteld „De Bijzon dere Rechtspleging", de heer W. M. E. Noach, geboren te Leiden en wo nende te Leiden. In de onder voorzitterschap vhn de heer Th. Bergers gehouden jaar lijkse aandeelhoudersvergadering der N.V. „De Leidsche Courant" is de balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. De aftr. commissaris sen de heren M. Heijker,*W. A. van Harteveld en S. v. Leeuwen werden herkozen. Het dividend werd vastge steld op 7 (v. j. 5 In het Volkshuis vond gisteravond een indrukwekkende herdenking plaats van de Dinsdag overleden so cialistische pionier mr. dr. D. A. van Eek wiens invloedrijke persoonlijk heid wij gisteren in ons blad hebben geschetst in tegenwoordigheid van de weduwe, diverse familieleden, par tijgenoten en belangstellenden. De P. v. d. A.- fracie-voorzitter, de heer D. J. van Dijk. sprak over de onverflauwde energie, die van Eek steeds aan de dag gelegd heeft, strij dend voor de verheffing der arbei dersklasse. Wethouder Jongeleen wees op het grote voorbeeld dat de overledene gegeven heeft. De heer Bodenstaff sprak, namens het insti tuut voor" Arbeidersontwikkeling, over het culturele werk van de h t van Eek. Verder voerde nog het woord de heer C. J. Piena, namens de Leidse Vakbeweging, waarna de heer H Zunderman de overledene prees als drankbestrijder en de heer H. van Woudenberg, die, namens het Huma nistisch verbond, de verdiensten van de heer van Eek voor de Leidse af deling schetste. De heer H. van Eek dankte na mens mevr. van Eek en verdere fa milieleden voor deze treffende hul de. Orgelmuziek van de organist v. d. Oever luisterde de bijeenkomst, die ongeveer één uur duurde, op. Dinsdag 18 Mei was een dag van vreugde, zowel voor de oud-leerlin gen als- voor de tegenwoordige scho lieren van de Leidse Kweekschool: de eersten waren ten getale van 170 uit alle oorden van het land naar Lei den gekomen in de eerste plaats om het genoeglijke samenzijn met de ka meraden van vroeger, maar ook om het tachtigjarig bestaan van Kweekschool te vieren. In de eerste iijen merkten wij de alleroudsten op, onder wie dames, die de 80 reeds ge passeerd waren. De voorzitster van het réunie-comi- té, mej. Wartena, opende de bijeen komst met een hartelijk woord' van welkom. De voorz. van het bestuur, prof. dr. C. de Boer, begroette de réunistei\ met een geestig speechje. Daarna vertelde mej. Voltman, de oud-directrice, van de oude tijd in de oude Kweekschool, onder levendige interrupties van de ouderen, die zich weer jong waanden onder de hoede van Haanstra en Louise Hardenberg, die beide talentvolle hervormers van het Nederlandse kleuteronderwijs. Deze causerie werd voortgezet door mej. Glasz, de tegenwoordige direc-_ trice. Na de pauze, waarin de deel neemsters een overvloedig gebruik maakten van de gelegenheid, zich met elkaar te onderhouden onder het ge not van een thé complet, kwamen de leêrlingen aan de beurt. In een aantal keurig bewerkte enorme boekbladen van karton, die als in een boekwerk konden omgeslagen worden, vertoon den zij 'enige flitsen uit het kweek schoolleven toegelicht met zeer korte toneelstukjes. Na nog een uurtje ge zellige kout volgde een gemeenschap pelijke maaltijd, waarna ieder zich haastte om met de laatst mogelijke gelegenheid huiswaarts- te keren. Het is voor oud en jong een goede dag ge weest; aanmoedigend en verkwik kend. HANDELSREIZIGERSVEREN. „ST. CHRISTOFFEL". Voor de Ned. R.K. ver. van Han delsreizigers „St. Christoffel" werd de jaarlijkse Gemeenschappelijke H. Mis met alg. H. Communie opgedra gen met daarna gezamenlijk ontbijt voor de leden met hun dames in de Harmonie. Na het ontbijt werd het woord gevoerd door de heer Bijster- veld, alg. bestuurder van dé Bond van Hotelpersoneel St. Antonius, waarin spr. de afgelopen "jarep liet passeren en voorbeelden aanhaalde, wat de Kath. arbeidsbeweging in an dere landen was en bij ons. In een prachtig betoog toonde spr. aan de kracht, die er uitgaat van onze K. A. B. op alle terrein. Hierna riam nog even het woord de heer v. Oyen, die allen opwekte krachtige steun te zijn voor de K. A. B. en vooral de dames opwekte hun echtgenoot te steunen in de strijd voor de K.A.B. Nadat de heer Zandbergen nog even het woord had genomen voor Katholiek Leiden werd deze zeer ge zellige ochtend te 1 uur gesloten. dat echter wel zo? Een ernstige vraag is toch wel: hoe staan wij tegenover de communisten? Ook zij zijn kinde ren van één Vader! Uw leiders hebben U daar vaak op gewe zen. Niet de dwalende mensen ver werpen wij, wel de dwaling zelf. Houding en gedrag van het katholieke volks deel moeten thans extra gevormd en getraind worden. Ieder onzer heeft zich de vraag te stellen: is mijn le venshouding ten opzichte van com munisme en communisten juist? Woensdag 26 Mei spreken hierover in de grote Stadsgehoorzaal de Zeer eerw. heer dr. Olierook en de beken de radio-reporter Paul de Waart. Katholieken uit Leiden en uit de naaste omtrek worden daar verwacht. Zie de advertenties in „De Leidse Courant" en in „Sursum Corda" a.s. Zaterdag. K. en O. Leids Studenten Zangkoor Leids Studenten Kamerorkest. Onder de auspiciën van de Stichting K. en O. gaven de beide bovenvermelde Studenten muziekverenigingen een goed geslaagd concert, dat jammer genoeg maar heel matig bezet was. Na een welkomstwoord nam'ens K. en O. begon het Strijkorkest met het „Orchester Quartett F dur" van Stamitz. Bij ontstentenis van de eigenlijke dirigent, George Robert, was de leiding in handen van Henk Berghout, voor de Leidenaars geen onbekende. Niettegenstaande de tijd van voorbereiding voor hem maar kort was geweest, beheerste hij alles toch gemakkelijk. Was het orkest in Stamitz' werk eerst wel wat heel erg voorzichtig, later ging het in stijgende lijn. De Suite voor fluit en strijkorkest van Telemann kreeg 'n lofwaardige uitvoering. De naam van de soliërende fluitist was niet vermeld, maar de kwaliteit van zijn wedergave staat ons toe zijn naam, die Herman Muller is, te vermelden. Zijn welluidende toon en muzikale voordracht maakten dat het wel wat gerekte werk met enthousiasme werd ontvangen en toegejuicht. In middels kregen wij twee Oud-Hol lands a Cappella werkjes van Ian Belle en Turnhout te horen. Het koor ontwikkelt een zeer beschaaf de klank en reageert gevoelig op de bewegingen van de dirigent. Het motet „Jesu, meine Freude" werd verkort uitgevoerd. In de verschil lende delen van Bach's veeleisende compositie werd met grote toewij ding gemusiceerd. Het gemis aan donkere alten deed zich hier terdege gevoelen. Debussy's mooi werkje „Yver, vous n'êtes qu'un villain" boeide door eén levendige vertol king. Na Debussy werd teruggegaan naar Corelli, een wel wat wonder lijke" samenstelling van programma. In een overtuigde wedêrgave werd diens „Concerto grosso D dur" ten gehore gebracht; in gedekte tinten, die niet zonder verscheidenheid wa ren. De twee concerterende violisten en de cellist werden terecht toege juicht. Ten slotte „Christus is opge standen". Een waardevol origineel koorwerk, zoals Diepenbrock, ge ïnspireerd door het Gregoriaans, ze geschreven heeft. De reproductie kreeg alle waarde aan spontaneïteit en élan; ook was deze geacheveerd. Het succes dan dan ook groot, zodat de dirigent herhaaldelijk werd te ruggeroepen en het koor ruim schoots bejubeld werd. J. KORTMANN „DE GROTE RACE" Voor de leden van de kunstkring „Het Schouwspel" voerde gister avond in de Schouwburg de Haagse Comedie het spel van Dorothy en CampeV Christie „De grote race" op. Het is onderhoudend Engels spel, wat het programma noemt: „een psycho logisch detective-stuk" en de grote race is behalve een reminiscentie aan de grote Engelse wedrennen, de „Grand National", voor de hoofdper soon, Gerald Coates, een wedloop met het noodlot met als inzet zijn levensgeluk. De voornaamste hin dernis van deze race is zijn eigen vrouw, of liever de dood van zijn vrouw, want er zijn aanwijzingen, dat de vrouw gedood werd door haar man. Hoe zal dat aflopen? Zal de politie de dader vinden? Het stuk weet de spanning er tot het eind toe in te houden, hetgeen voor een niet gering deel mede te danken is aan het spel der Haagse Comedianten onder regie van Paul Steenbergen, die tevens de hoofdrol vervulde. Zij wisten de echte Engelse sfeer te scheppen rond deze „story" en de toeschouwers hebben naar waarde genoten. a WINKELWEEK EN LUNAPARK. Morgenavond, kwart over zeven, zal de heer J. C. J. Lambermont, lid van het Jubileumcomité 1948, via de derde lijn van het gemeentelijk radio distributienet een causerie houden, waarin hij een en ander zal medede len over de hier ter stede te organise ren winkelweek en het omtrent die tijd te houden Lunapark. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pie ter Hendrikus z. van H. Tijsterman en C. Lagas; Stanis laus Wilhelmus z. van A. L. De Vree- se en D. A. Etfkmans; Paulus Boni- facius Maria z. van W. J. Lange en T. M. Kersten; Anton z. van A. Dijk- tra en M. C. Boter; Hendrica d. van J. W. Neuteboom en C. L. Dijs; Jan Leendert z. van J. L. van Egmond en S. Glasbergen ;-Willem z. van W. H. Bodrij en F. P. Nieuwenburg; Jaco- ba Gerda d. van A. N. van Tol en C. E. van de Velde; Cornelis z. van M. A. de Jong en E. de Wit; Dirk Jacobus z. van J. Dubbelaar en M. J. Langezaal. Gehuwd: L. Jager jm. en S. Nie- hot jd.; L. Bouwmeester jm. en E. Staffeleu jd.; L. van Es jm. en K. Boezaard jd.; D. J. van Iterson jm. en E. Pret jd.; J. G. Mulder jm. en J. E. Oppelaar jd.; P. Pieters gesohh. en M. Rijsbergen gesch.; C. de Rid der jm. en G. dc Ruiter jd.; J. van WEERSVERWACHTING IETS KOELER. Geleidelijk afnemende bewol king met slechts enkele ver spreide buien. Aanvankelijk vooral langs de Wadden-eilan den een krachtige Noord-Ooste lijke wind. Later matige tot zwakke wind tussen Noord- en Noord-West. Enige verdere da ling van temperatuur. Strater jm. en A. W. P. Duyndam gesch.; A. M. Thorn jm. en A. J. Vin- kestijn jd.; J. Vincourt jm. en E. J. Zeegers jd. Overleden: P. Loekenbach z. 3 wk. D. A. van Eek m. 81 j,; J. M. van der Werf huisvr. van K. Straver, 48 j.: J. E. Dekker huisvr. van L. ter Wal 42 jaar. ZOETERMEER VERDRONKEN. Dinsdagmiddag geraakte in een on bewaakt ogenblik het 1 y, jaar oude dochtertje van de familie den Elzen, wonende aan de Sohinkelweg, al hier, voorover in*een afvoerputje naast het huis. Toen men het kindje vond bleek het reeds in het kleine laagje water, dat zich in de put be vond, te zijn gestikt. De afmetingen van dè put waren slechts 35 bij 30 bij 33 c.m. Terstond werd een dok ter gewaarschuwd, dje nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toepas te, doch helaas mocht dit niet meer baten. LAATSTE BERICHTEN OPHEFFING MELKDISTRIBUTIE VERLANGD. De federatie van melkhandelaren in Nederland heeft in een telegram aan de minister verzocht binnen 14 dagen de melk-distributie op te hef fen, en besloten, indien dit niet ge beurt, de eerstvolgende bon, welke over 14 dagen ingaat, niet meer in te nemen. HET CONFLICT IN DE BLOEMEN HANDEL. De situatie in de bloemenhandel is vrijwel ongewijzigd. Zowel de veilin gen als het zgn. comité wan actie, waarvan de heer Ch. van Beemdelust te Amsterdam als secretaris optreedt, houden strak aan hun voorwaarden en eisen vast. De veilingen hebben algemeen besloten in geen geval op de eisen van de stakers in te gaan. De veilingkwekers zullen van de veilingen een uitkering ontvangen in redelijke overeenstemmfng met de r.ormale marktprijzen, rekening hou dende met kwaliteit en soort. Hoewel de veilingen openbare instellingen zijn, hebben de besturen besloten, al leen die handelaren toe te laten, die het plan hebben tot kopen over te gaan en ook inderdaad tot transacties komen. Daalt de prijs? te sterk, dan worden de bloemen door de veilingen bij een bepaalde minimumprijs opge houden, waarna zij vernietigd moeten worden. LIJST-WELTER. Het zich noemende „voorlopig co mité van actie" heeft onderstaande candidatenlijst voor de Tweede Ka merverkiezing opgesteld: 1. Ch. J. E. M. Welt^, den Haag: 2. M. L. F. Bajetto, den Haag; 3. mr. Zelis, Maastricht. 4. mr. P. J. Th. Scheefhals, Den Bosch. 5. H. J. M. Hendriksen, den Haag; 6. H. W. C. Simons, den Haag. 7. ir. N. C. A. F. J. van Lissa Nessel, Oegstgeeet; 8. H. Cuypers Jr., Heemstede; 9.' majoor W. Kemper, Amsterdam; 10. F. P. O. M. Koch, St. Jan Stêen; 11. mej. J. E. van Ravesteyn, den Haag; 12. ir. J. R. M. Keunen, den Haag; 13. mr. W. Vergnes, Amsterdam. 14. mr. C. Smal, Alkmaar. 15. J. L. A. Zwarts, Sche- veningen; 16. M. W. van den Dun- gen, den Haag. 17. V. N. Boon, den Haag; 18. dr. N. H. van Muyden, den Haag; 19. J. de Leijes, Den Bosch; 20. mevr. Knaapen-Fermond, den Haag. POSITIE NED. SCHEPEN. CLEODORA. 19 Mei van Port Pirie te Pladjoe; CONGOSTROOM, 19 Mei van Freetown naar Amsterdam. GAASTERKERK, 19 Mei te Genua; HELENA, 19 Mei te'Lissabon; HUGO DE GROOT, pass. 19 Mei Socotra; JAVA, 19 Mei van Fremantle naar Aden; KOTA GEDE. 20 Mei te Ant werpen; LEMSTERKERK, pass. 19 Mei Kaap Finistcrre; LEOPOLDS- KERK, 19 Mei van Hamburg naar R'dam; MADOERA. 19 Mei van Lon den naar A'dam; MALVTNA, pass. 19 Mei van Pladjoe te Singapore verw.. MARKEN, pass. 19 Mei (18 uur) Pc- rim; MEERKERK, 20 Mei te Ant werpen; MODTOKERTO, 20 Mei van Semarang te Batavia; MOLENKERK, 19 Mei te Genua; RANDKERK, pass. 19 Mei Perim. SIBAJAK, 19 Mei (16.30) van Suez WILLEM RUYS, pass. 19 Mei (20 00) Gibraltar. ALGENIB, 20 Mei te Antwerpen; LISSEKERK. 18 Mei van Aden; PR. JOH AN WILLEM FRISO, pass 19 Mei Caperace. PRINS WILLEM II, 19 Mei 200 mijl van Fayal; PRINS WILLEM IV, 18 Mei van Antwerpen te Montreal. RIJN, 19 Mei van Ter- neuzen te Huelva; SALLANDO, 20 Mei van Immingham naar Napels. SINGKEP, pass 19 Mei Perim; SO CRATES, .19 Mei van Rio de Janeiro te Pernambuco; SUMATRA, 20 Mei te Suez; STAD VLAARDINGEN, 19 Mei van Vlaardingen te Jucaro; TA- BINTA. pass. 20 Mei 1.20 v.m. Liz- zard; TALISSE, 19 Mei te Melbour ne. TAWALI, pass. 19 Mei Kreta; TI BIA. 19 Mei van Abadan naar Sin gapore. WINTERSWIJK, pass. 20 Mei Ouessant; ZEEMAN (K.R.L.). pass. 19 Mei Sabang. ZUIDERKRUIS, pasf. 19 Mei op ca. 50 mijl van Kaap dc Gata; NIGERSTROOM, 20 Mei van Accra naar Lemc; STAD LEIDEN, pass. 20 Mei Opessant; MARKTBERICHTEN WOERDEN. 19 Mei. Kaas. Aan voer 191 partijen le kwal. 1.70 1.74, 2e kwal. 1.66—1.86. Handel flauw. 'GOUDA, 20 Mei. Kaas, Aantal 227 parten. Prijzen: le kwal. Itijksmerk 1.681,71, 2de/ prijs Rijksmerk 1.651.67. Extra kwal. tot 1.74. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3