Nederlander met een kapitaal aan briljanten er van door Het droevig drama te Putten Radio RECHTZAKEN DONDERDAG 20 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De machteloze Veiligheidsraad Nog steeds debatteert de Veilig heidsraad te Lake Success wat hij doen zal met het Palestijnse con flict. De Raad heeft twee resoluties voor zich: ten eerste een Ameri kaanse, waarbij de Veiligheidsraad verzocht wordt te verklaren, dat er een „schending van de vrede" in Palestina plaats vindt en een beroep gedaan wordt op beide partijen, de strijd te staken. Ten tweede een Britse resolutie, die de Raad ver zoekt zijn taak als bemiddelaar 1/2 blijven vervullen, zonder een der partijen als schender van de inter nationale vrede te bestempelen. Bevoegde kringen te Lake Success zijn van mening, dat het doel van de Amerikaanse resolutie is, de Ara bische landen te dwingen hun actie in Palestina te staken. Zouden zij dit weigeren, dan zouden zij als „agressoren" gebrandmerkt worden en zou de weg geëffend zijn voor Amerikaanse steun aan de Joden. De Britten staan op het standpunt, dat de strijd in Palestina geen ver storing van de internationale vrede behoeft te zijn. Zij zijn tevens van mening, dat de V.N. nog niet vast gesteld hebben of, zo de Joden het recht hebben een eigen staat te eisen, de Arabieren ook niet het recht hebben geheel Palestina als hun gebied op te eisen. Men geeft in het huidige stadium de Ameri kaanse resolutie weinig kans op de vereiste meerderheid van stemmen, In dat geval blijft alleen de Brit se resolutie over, die beperkt is tot een bevel om het vuren te staken. Betrouwbare kringen voorspellen dan ook, dat de Veiligheidsraad nog maals een order tot het staken van het vuren zal uitvaardigen, ofschoon er hier bijna niemand is, die ge looft dat deze order zal worden op gevolgd. Nieuwe Russische plagerij te Berlijn Het met Sovjet-vergunning ver- schijnende blad „Beniner Zeitung' meldt, dat de Sovjet-luchtvaartdes kundigen gisteren nieuwe bepalin gen betreffende het luchtverkeer te Berlijn hebben besproken, welke het sluiten van de Britse en Amerikaan se vliegvelden met zich mee zouden brengen. Officiële Sovjet-bronnen wilden het bericht noch bevestigen noch tegenspreken. Op grond van de voorgestelde bepalingen zouden de Westelijke mogendheden gedwongen zijn onder Sovjet-controle staande vliegvelden te gebruiken. Het gebruik van de Britse en Ame rikaanse vliegvelden te Gatow en Tempelhof zou worden verboden. TWEEDE KAMER SLANGEN IN DE BELGISCHE ARDENNEN. Een jonge Nederlander, die zijn vacantie in de Ardennen doorbracht, is op een wandeling in een bos te Houyet door een giftige slang in het been gebeten. Het gelukte de man de slang, die slechts een lengte van 35 cM. had en die bekend staat onder de wetenschappelijke naam „Vipera Berus", te doden. Het slangetje is vrij zeldzaam en komt slechts na weinig strenge winters in de streek van Houyet en Couvin voor. Daar geen enkele apotheek in de Arden nen de jongeman aan een tegengif kon helpen en zijn been onrustba rend opzwol, heeft men hem naar het Pasteursinstituut te Brussel moe ten vervoeren. Hier werd hem een tegengif toe gediend en is hij enige dagen in ob servatie opgenomen. Minder drinken, roken en snoepen zegt minister Bij opening van tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken". Sober leven! Niet te veel geld uit geven aan alcohol, tabak, snoeperij, luxe-artikelen en benzine! Die raad gaf minister mr. dr. J. in 't Veld het Nederlandse volk ter ge legenheid van de opening der ten toonstelling „Nederlands Nieuwe Ker ken" te Rotterdam. Wij hebben een tekort aan alles, ar beidskrachten en materiaal, zei de mi nister van Wederopbouw. Maar er komt geleidelijk, enige verbetering. Als wij voldoende materiaal krijgen, zullen wij in 1948 een bouwvolume van ruim 1100 millioen kunnen ver wezenlijken tegen ongeveer 950 mil lioen in 1947. Maar dan moeten wij er 10 a 12 millioen dollar bij kunnen krijgen. Volgens de minister van Fi nanciën zitten wij met de dollars vol komen aan de 'grond, zei de minister. Vandaar -zijn raad: sober leven, min der roken, drinken en snoepen. Wij kunnen ook deviezen sparen door hard te werken, b.v. in onze ex portindustrie. Als onze mijnwerkers in staat zouden zijn, de productie op te voeren tot 90 pet. van de vooroor logse, hielden wij zelfs nog dollars over. De tentoonstelling „Nederlands Nieuwe Kerken", thans te Rotterdam geopend, komt daarna ook naar Den Haag, Amsterdapn, Groningen, Zwol le, Arnhem, Utrecht, Den Bosch, Maastricht en Middelburg. Zij wijdt aandacht aan het probleem van de herbouw der verwoeste kerken een probleem, niet slechts "an materiële en financiële aard, immers men zal ook rekening moeten houden met nieuwe inzichten over het verband tussen liturgie en kerkbouw. De lageronderwijswet Het wetsontwerp, dat gisteren aan de orde kwam en waarvan de behan deling heden is voortgezet, werd door minister Gielen aangekondigd. Voor gesteld werd een aantal verordenin gen, die in de bezettingstijd vastge steld en sindsdien gehandhaafd wer den, in de wet op te nemen. Er zijn echter ook andere onder wijszaken bij ter sprake gekomen. De minister stelde een verandering van de leerlingenschaal voor, die al leen heel kleine scholen enig voor deel biedt. Het maximum aantal leer lingen blijft voor het gewoon Lager Onderwijs op 45 gesteld en voor het Voortgezet Gewoon en Uitgebreid Lager Onderwijs op 30 per klas. De heren Van Sleen en Peters dienden een amendement in, waarin zij vast stellen voor 71 leerlingen naast het hoofd twee onderwijzers te eisen en voor 115 leerlingen drie leermeesters. Daarboven komen ook zij tot het maximaal van 45 leerlingen. De mi nister bagatelliseerde in zoverre de ze belangrijke zaak door te veronder stellen dat er nog niet te vee] klas sen met meer dan zegge en schrijve 50 leerlingen zijn. Omdat er finan ciële grenzen zijn verklaarde de be windsman het -amendement van de regeringspartijen onaanvaardbaar. Deze zagen zich daarop gedwongen hun voorstel in te trekken. Van katholieke zijde werd opge merkt, dat het openbaar Buitenge woon Lager Onderwijs (B.L.O.) in de onderhavige practijk wordt bevoor recht. De minister zegde de heer Van Sleen (K.V.P.) toe hieraan ernstige aandacht te zullen schenken. Ook heeft de heer Van Sleen (K.V. P.), "die zich heel ijverig weerde, zich weer eens gekant tegen het „wande lende hoofd", maar de minister wees erop, dat een hoofd zich pas de weel de kan veroorloven de schoolklas voor het schoolkantoor te verruilen, als' hij negen of meer onderwijzers heeft, dus hoofd'is van een zeer gro te school. DAcmkeJu in. de auio- Auto kwijt! Zuid-Limburg gaat strenge maatregelen nemen tegen dron ken chauffeurs. Het Openbaar Ministerie bij de Maastrichtse Rechtbank heeft namelijk bij de behandeling van enkele aanrij dingen door dronken chauffeurs medegedeeld, dat in overleg met de- Maastrichtse politie voortaan onmiddellijk zal worden overge gaan tot in beslagneming van de auto of de motor wanneer onge lukken of overtredingen worden veroorzaakt door dronken chauf feurs. Bovendien krijgen de schuldigen strenge straffen. REPATRIëRENDE SOLDATEN. De minister-president, dr. L. Beel, was gisteren aanwezig bij de aan komst van de „Johan van Oldenbar- nevelt" te Amsterdam, die 2100 repa- triërenden uit Indië terugbracht, voor het overgroote deel soldaten van 1-8 R.I. en 2-6 R.I. Minister Beel dankte de soldaten j voor hun houding en plichtsbetrach-1 ting en besloot zijn korte toespraak met: „Leve de Koningin, leve de Prinses-Regentes". De luitenant ter zee eerste klasse, C. baron van Boetzelaer, sprak en kele begroetingswoorden namens de Prinses-Regentes*. FINANCIERING VAN HET ECONOMISCH HERSTEL VAN INDONESIë. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot oprichting van Nederlands-Indonesische maat schappij tot financiering van het eco nomische herstel van Indonesië n.v. en het verleden van garanties voor investeringen in Nederlands-Indië. Het wetsontwerp moet beschouwd worden als het complement op het ontwerp van wei dat de credietver- strekking aan Nederlands-Indië re gelt. Het maatschappelijke kapitaal van de vennootschap is gesteld op 300 millioen gulden Indisch courant. VERHOGING VAN PACHTPRIJZEN Het Tweede Kamerlid van der Weijden (K.V.P.) heeft aan de mi nisters van verkeer en waterstaat, van financiën en van landbouw, vis serij en voedselvoorziening schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de pachten der staatsdomeinen in de Wieringermeer en de Noord-Oostpolder binnenkort belangrijk verhoogd ziVlen. worden en dat sommige pachten aldaar dan tot ongeveer f 200 per Ha zullen kun nen oplopen? Indien dit juist is, willen de mi nisters dan mededelen, hoe dit in overeenstemming is te brengen met de algemene loon- en prijspolitiek der regering? 3. Geschiedt deze verhoging in vol doende overleg met de pachters zo als in het pachtbesluit is voorgeschre ven, en heeft deze venhoging de goed keuring van de grondkamers, zoals voor al'e wijzigingen in de pacht is" voorgescchreven? Zijn de ministers bereid deze verhoging niet te laten ingaan voor dat aan deze voorwaarden is voldaan. ONTWERP VOOR PROVINCIALE VLAG VAN ZUID-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben aan de Provinciale Staten een ontwerp-besluit tot vast stelling van een provincialè vlag doen toekomen. De provincie Zuid- Holland bezit tot dusver geen vlag. Met het oog op het aanstaande rege- rings-jubileum van H.M. de Konin gin zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het aanbeveling ver dient thans in de bestaande 'e°mte te voorzien. De hoge raad van Adel, om advies gevraagd, dééd het voorstel, de vlag de kleuren van het wapen der provincie te geven en haar te doen bestaan uit drie horizontale ba nen, te weten geel, rood geel Gedeputeerde Staten hebben geen bezwaren tegen het betreffende ont werp voor een Zuid-Hollandse vlag. GROSLIJSTSTEMMING K.V.P. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. In de kieskringen Amsterdam, Rot terdam en Den Haag is het resultaat van de stemming over de groslyst der K.V.P. vastgesteld als volgt: 1. W. J. Andriessen, 2. dr. A. M. Lucas, 3. Th. D J. M. Koersen, 4. mr. F. J. H. Bachg, 5. mr. W. C. L. v. d. Grinten, 6 mr. H. Diderich, 7. Tr. de Groot, 8. L. J. A. van Doom, 9. dr. mr. J. A. M. van Staay, 10. F. Sybesma, 11. C. Franse en Nederlandse politiè vingen hem te Scheveningen Twee rechercheurs van het bureau Criminele Voorlichting in Den Haag hebben dezer dagen, op aanwijzing van de Parijse justitiële politie, de 27-jarige Nederlandse makelaar in edelgesteenten J. S. in een pension te Scheveningen gearresteerd. S. had onder valse voorwendsels van enige diamanthandelaars* uit de Rue La fayette te Parijs de beschikking ge kregen over vijf briljanten, die teza men een waarde vertegenwoordigen van 2.200.000 francs. In een staaf scheerzeep heeft hij de briljanten vei lig over de Franse en Belgische grens wet ente smokkelen. De stenen kon den worden opgespoord. J. S. legde een volledige bekentenis af aldus het „Algemeen Dagblad". De jonge Nederlandse makelaar, die te Parijs ia geboren, telde daar een groo't aantal vrienden en relaties onder de handelaars hi kostbare ste nen. Drie hunner vertelde hij over zijn volgende reis naar Nederland. Voorts, dat men in Nederland met edelstenen uitstekende zaken kon doen. In goed vertrouwen gaven zij hem drie grote en twee kleinere bril janten mee, met de bedoeling, dat S. deze te Rotterdam zou verkopen. Het duurde dagen alvorens de han- H. Wittenberg, 12. J. H. M. Derkaen. Het politiek advies, samengesteld door de verkiezingsraad luidde: 1. W. Andriessen, 2. dr. Lucas, 3. T. Koer sen, 4. mr. F. Bachg, 5. J. Derksen, mr. Diderich, 7. mr. v. d. Grinten, 8. T. de Groot, 9. L. v. Doom, 10. F. Sy besma, 11. dr. v. Staay, 12. ir. Witten berg. De heer Andriessen was aangewe zen als deskundige, de heer Dide rich als plv. deskundige. delaars van S. enig bericht ontvingen. Een beleefd briefje met een Rotter dams poststempel bevatte duizend verontschuldigingen en het droeve relaas, dat men hem in de trein de portefeuille had gerold, waarin de kostbare stenen waren geborgen. De Parijzenaars, ditmaal heel wat minder goedgelovig, namen de politie in de arm en inspecteur Cas-tex van de vliegende brigade van de Franse justitiële politiee, werd met het onder zoek belast. Daar men zekerheid had, dat S. zich nog in Nederland bevond, werden radiotelegrammen gewisseld tussen de Franse criminele dienst en het Bureau voor criminele voorlich ting, het laatste voor Nederland de centrale instantie welke in het bijzon der in contact staat met buitenlandse politiediensten. Men speurde het adres vaq S. op, die in een pension aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen zijn in trek had genomen. Na vier uur pos ten zagen de beide Nederlandse re chercheurs en de Franse inspecteur Castex die speciaal overgekomen was S. het pension binnengaan. Drie grote briljanten werden nog in de staaf scheerzeep aangetroffen. De twee kleinere, welke S. reeds te Am sterdam aan een diamanthandelaar had verkocht, konden worden achter haald. Inspecteur Castex was nog niezelf- de avond in het bezit van de vijf bril janten. S., die zich, behalve voor op lichting, tevens voor deviezensmok- kelarij zal hebben te verantwoorden, is reeds uitgeleverd aan de Franse justitie. NIEUWE BONNEN. VOOR HET TIJDVAK VAN 23 MEI t.m. 5 JUNI Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 362 melk 'A melk (reeds aan gewezen. geldig t/m 22 Mei). 391 melk 6 liter imelk 393 melk 7 liter melk 396 vlees 100 gr. vlees 397 vlees 300 gr. vlees 398, 399 boter 250 gr boter of mar garine of 200 gr vet 412 alg400 gr brood of 1 rantsoen vermicelli en dergelijken 414 alg200 gr brood (geldig t.m. 29 Mei) 416 alg1600 gr brood (gel dig t.m. 29 Mei) 417 alg50 gr thee 418 alg200 gr kaas of 250 gr korstloze kaas. 419 alg125 gr koffie 403 reserve 200 gr kaas of 250 gr. korst1 oze kaas 404 reserve 800 gr brood (gel dig t.m. 29 Mei) 406 reserve 400 gr brood (gel dig Lm. 29 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806. Schoolkinderen vingen 336.600 coloradokevers In de gemeehte Neer in Mid den-Limburg heeft men de schooljeugd ingeschakeld bij de bestrijding van de Coloradoke ver. Voor elke liter Coloradoke vers werd een premie uitgeloofd van 5.De successen van deze actie zijn na een week enorm. Tot heden werden 96 liter inge zameld. Een telling wees uit, dat elke liter ruim 3600 van deze schadelijke insecten bevat, zo dat thans reeds omstreeks 336.-600 kevers onschadelijk werden ge maakt. Vermeldenswaard is, dat een jongen van elf jaar alleen elf liter of 39.600 Coloradokevers voor zijn rekening heeft geno men. De culturele Sectie van de N.R.K. M. belegt op Zondag 30 en Maandag 31 Mei a.s. haar eerste cultureel In structie-weekend op Drakenburgh. Het belooft er druk te worden, ge zien het feit dat steeds meer aanvra gen binnen komen uit alle delen van het land. Als sprekers zullen optreden Ber nard Verhoeven over: „Ons Cultureel streven"; Rector Kraakman over: „De H. Mis als middelpunt van liturgie en cultuur"; Jan Bakker en Anton Sweets over: „Mogelijkheden en moeilijkheden" terwijl Henk Schaer zal declameren. De eerste dag zal worden besloten met een Bonte Avond door katholie ke middenstanders zelf verzorgd. In een der zalen zal een tentooni' stelling worden ingericht van reli gieuze kunst. Gistermorgen brak er door het ont ploffen van een petroleumvergasser brand uit in een houten woonkeet aan de Atjehstraat te Nijmegen. Daar woonde de voorman-bouwvakarbei der, de 37-jarige Klaas Helmers met zijn vrouw en twee kinderen. De keet stond dadelijk in lichte laaie en brandde geheel af, hoe de brandweer zich ook inspande. De man redde zijn twee kinderen uit de vlammen en toen hij zich voor de tweede maal in het vuur waagde, werd hij zo ernstig met brandwonden overdekt, dat hij meer dood dan le vend naar buiten kwam. De ge meentelijke geneeskundige dienst welke tegelijk met de brandweer ter plaatse kwam. bracht de zwaar ge wonde onmiddellijk naar het cani- siusziekenhuis, waar de man des mid dags is bezweken. Een der schuldige, die verzachtende omstandigheden voor zichzelf kon aanvoeren Eeis: Vijf jaren gevangenisstraf. Het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem heeft zich gisteren de gehele dag bezig gehouden met het onderzoek naar de mate van schuld van de „Oberst" T. W. H. Fullriede aan het drama, dat zich te Putten afspeelde op 1 en 2 October 1944. Aan F. werd ten laste gelegd, dat hij op deze dagen in zijn functie van „Oberst" van de Duitse Weermacht als vergeldingsmaatregelen wegens de nabij Putten in de nacht van 30 September op 1 October gepleegde aanslag op Duitse militairen enige honderden mannen gevangen heeft doen nemen en doen overleveren aan de S.S., vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit hun huizen heeft doen drijven en ongeveer honderd huizen in brand l.eeft doen steken. Als eerste getuige werd gehoord de gewezen opperluitenant bij de mo torpolitie, toen gestationneerd te Put ten, M. G. Otten. F. had, volgens deze getuige, alles gedaan, om de maatregelen te ver zachten. „Als een andere Duitser het bevel had moeten uitvoeren, zouden de gevolgen veel ernstiger zijn ge weest", zeide O. Jhr. M. L. van Geen, burgemeester van Putten, ten tijde van het drama in zijn eigen gemeente ondergedoken, deelde als volgende getuige mede, dat 499 mannen naar Amersfoort waren getransporteerd. Daar werden er 30 vrijgelaten en 11 mannen sprongen uit de trein. Naar Neuengamme wer den 458 mannen gedeporteerd. Hier van kwamen er sleehts 32 terug. Drie hunner zijn later nog overleden. Bij de razzia van' 1 October werden nog 6 mannen doodgeschoten. Als gevolg van de ramp zijn er thans 254 wedu wen en 573 vaderloze kinderen in Putten. Er werden 85 woningen ver brand, 4 winkelhuizen, een bakkerij, 4 café's een bezembinderij, 2 garages, en een bioscoop. Er waren 2000 hui zen en het inwonertal bedroeg 16.000. Er kwamen 3500 a 4000 mannen in aanmerking, om te worden gedepo- teerd. Velen konden zich verborgen houden. In een uitgestrekte gemeente als Putten was het uiteraard moeilijk om hen te pakken, aldus de burge meester. Dat F. ernstige bezwaren had tegen de maatregelen jegens de Puttense bevolking, bleek uit de getuigenver klaringen van mevrouw Goedewagen, die op de bewuste Maandagmiddag in contact kwam met de „Oberst", toen deze een oude vrouw trachtte gerust te stellen, maar zich niet ver staanbaar kon maken. F. zeide, dat ouden van dagen zich niet ongerust hoefden te maken en mevr. G. ver telde hierop, dat zij thuis een oude moeder had. F. ging met haar mee naar huis en in de woning van de Puttense drme- zag hij foto's hangen van familieleden in marine-uniform en foto's van alle leden van het ko ninklijk huis. F. zeide, op het portrett van de koningin wijzend: „Eine vor- zuegliche frau". Hij zeide de kliek van Hitier te haten. „Schei er dan mee uit", zeide de dame, „u krijgt van mij burgerkleren". Fullriede ging hier niet op in, doch enkele dagen la ter kwam hij terug en zeide in ernsti ge moeilijkheden te verkeren, daar hij de opdracht, om heel Putten te verbranden, slechts voor een deel had uitgevoerd. Dit kon hem de kop kosten, zeide hij en hij vroeg mevr. Goedewagen aan zijn vrouw en kin deren in Afrika te schrijven, onder geen beding naar Europa te komen. I Aangaande het bevel voor de man- nen, zeide Fullriede, dat met hen niets zou gebeuren. Zij zouden in Amersfoort blijven, of in Duitsland worden te werk gesteld. Het verhoor van Fullriede was zeer intensief: de president en de raads heer prof. van Eek stelden hem om beurten scherpe vragen. De procureur-fiscaal mr. J. Fikkert gaf ten slotte een overzicht van het Puttense drama. Fullriede is slechts een rad van de machine, die al die angst en ellende veroorzaakte. Chris tiansen is stelling mede schuldig, als ook von Wuehlisch, Rauter en Schoengardt. De procureur-fiscaal zeide in zijn requisitoir, dat, daar de Duitse bezetters dag in dag uit het oorlogsrecht met voeten traden, het verzet der Nederlanders geoorloofd was. Het aantal huizen, dat Fullriede zegt te hebben verbrand, loopt nog al Uiteen. Thans zegt hij twintig; eni ge tijd geleden was het 12 en in zijn daboek schrijft hij 87. Inderdaad kon hij niet weten, welke een verschrik kelijke dood de gevangen Puttenaren wachtte. Maar hij wist hoe „rueck- sichlos" de S.S. was en verdachte moet hebben geweten, dat de man nen als slaven naar Duitsland werden vervoerd. De represailles waren niet in verhouding tot de aanslag. Ver dachte heeft misdaden tegen de men selijkheid gepleegd. Erkend moet worden, dat hij het bevel heeft ver zacht. Putten is nog een dorp 'en geen hoop puin. Zijn strafbaarheid is der halve geringer dan die van Christian sen en consorten. De procureur-fiscaal requireerde tenslotte een gevangenisstraf van 5 jaren. Mr. A. A. H. M. Plogch verdedigde Fullriede. Hij ging in de breede het conflict bij deze officier tussen ge weten en de eed op de fuehrer na. Hij saboteerde, hij slaagde erin de kom van het dorp te redden. Men kan de handelwij-.e van Fullriede t.a.v. Putten vergelijken met de chirurg, die een been amputeert, om het lichaam te redden, aldus de verdedi ger. Vermoedelijk door broeiing van kunstwol is hedenmorgen om 6 uur brand ontstaan in de verffabriek „De Verenigde Tilburgse Textielfabri kanten" gelegen aan de Koningshoe ven te Tilburg. De bewaker van een naburige fabriek ontdekte de brand en waarschuwde terstond de brand weer, waardoor waarschijnlijk een groté ramp is voorkomen. Het ge lukte deze snel het vuur te beper ken tot de z.g.n. drooginrichting voor kunst wol. Deze brandde geheel uit. De schade bedraagt 40 a 50.000 gul den en wordt door verzekering ge dekt. BEURSOVERZICHT Na de min of meer opgewonden stem ming van Dinsdag als gevolg van de berichten omtrent een door Amerika verlangde devaluatie der valuta's van de landen, die onder het plan Marsha1! vallen, was de rust ter beurze gisteren weergekeerd. De koersstijging wat tot staan gekomen en hierop volgde een reactie die ech ter aanvankelijk de prijsstijging van Dinsdag in genen dele kon ega liseren. De ervaring heeft wel ge leerd, dat devaluatiegeruchten alle dementi's ten spijt niet zo spoedig te vedrijven zijn. De toelichting van bevoegde Nederlandse zijde heeft haar uitwerking echter niet gemist en zo had de fondsenmarkt gisteren een aanmerkelijk rustiger verloop dan Dinsdag, toen dé aandelencvmzet boven de 2 millioen gulden uitkwam. De noteringen van de eerste tape waren reeds beneden het vorig slot- peil. doch in het verdere verloop liepen de koersen vrij aanzienlijk te rug. Opmerkelijk was de zeer grote omzet die Dinsdag geboekt werd voor certificaten van Amerikaanse shares nl. 1295 stuks, hetgeen wel een re cord hoeveelheid schijnt. Staatsfond- senmarkt was zeer lcalm gestemd en veranderingen van betekenis deden zich niet voor. melk 12 liter melk 896, 897 vlees 100 gr vlees 898 boter 250 gr boter of mar garine of 200 gr vet 899 boter 125 gr boter of mar garine of 200 gr vet 912 alg400 gr. brood of 1 rantsoen vermicelli en dergelijken. 914 alg200 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei.) 916 alg400 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei). 918 alg100 gr. kaas of 125 gr korstloze kaas. 903 reserve 400 gr. brood (gel dig t.m. 29 Mei) BONKAARTEN ZA, ZB ZC. ZD, ZE MD, MF, MG, MH 806. (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van Strook F Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag worden ge kocht. Een rantsoen vermicelli e.d. be draagt 300 gr. vermecelli, macaroni, spaghetti, qoedels, mie, tarwegries- meel, en met tarwegriesmeel samen- gesteldè puddingpoeder of 400 gr. vermicellisoep (d.i droge soep waar van tenminste 75% uit vermicelli be staat of de vermicelli vorm heeft). BIOSOCPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Macadam", volwassenen. Lido: „Haven der verleiding", 18 jaar. or: „Het spel is uit!" 13 jaar. „In old California", 14 jaar. Trianon: „De politie volgt het spoor", strikt volwassenen. Té 's Gravenhage is een fietsen de dame, die het evenwicht verloor, door een auto aangereden. Zij was op slag dood. Te Hilversum is het zes-jarig zoontje van de familie Steenkamp bij het baden verdronken. De Nederlandse zaadhandelaar W. Z. uit Oostvoorne is te Manches ter veroordeeld tot 3680 boete, we gens het smokkelen van zaden naar Engeland. vervangend leider van Medisch-Front, gemachtigde van Mussert voor de Artsenkamer en leider van de Ver eniging van ziekenfondsen is geweest, erkende gisteren voor het Haagse tri bunaal ruiterlijk, dat hij fouten had gemaakt door het wetenschappelijke op politiek kompas te willen be wandelen. Zijn doel was geweest gun stiger voorwaarden te scheppen voor het ziekenfonds wezen. Hij zei, dat hij tegen geen enkele arts maatregelen had laten nemen, toen geweigerd was contributie te betalen voor de Artsen kamer, hoewel met deurwaarders was gedreigd. Toen de artsen symbolisch hun bevoegdheid neerlegden om aan het lidmaatschap van de Artsenkamer te ontkomen, heeft dr. Croin, vol gens zijn eigen verklaring geen maat regelen genomen. Tegen artsen geno men maatregelen kwamen uit de Duitse hoek. Door of namens Wimmer werd het programma voor de Artsen kamer opgesteld, zei dr. Croin. HAAGS GERECnSTHOF. Beledigd. Wegens eenvoudige belediging tijdens een ruzie was P. van L. uit Leiderdorp door de Po litierechter veroordeeld tot 40. boete of 20 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bij het Hof. De proc. generaal eiste bevestiging van het vonnis, waartoe het Hof heeft besloten. HAAGSE RECHTBANK. Kippendiefstal. De visser H. W. had te Leidschendam .19 kippen en 17 eenden gestolen, voor welke gebeur tenis de Officier tegen hem 10 maan den gevangenisstraf had geëist. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld ot acht maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. Letsel door schuld^ A. C. de L. uit Amsterdam, heeft terecht gestaan wegens het te Leiden veroorzaken van een aanrijding, waarbij iemand vrij ernstig werd gewond, die ten gevolge daarvan is overleden. Tegen verdachte werd zes maanden hechte nis geëist. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot drie maanden hechtenis en intrekken van het rij bewijs gedurende één jaar. DR. CROIN GEEFT TOE, FOUT TE ZIJN GEWEEST. 2 nu 55-jarige arts, C. Ch. A. Croin, die tijdens de bezetting voor zitter van de Artsenkamer, plaats- VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15-Ochtendgymnastiek; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.. 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr.pl.; 9.30 Mendels sohn; 10.00 Mogenwijding; 10.20 Gr.- pl.. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Zang en piano; 11.00 Schets; 11.20 Licht Orkestconcert; 12.00 De Raaff en Schutte. 12.30 Weerpraatje; 12.38 Bo ris Lensky, viool en Arie Snoek, pia no; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville strijkorkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 15.20 Kamerorkest; 16.00 Orgel; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.00 Gr.pl.; 17.20 Wij en de muziek. 18.00 Nieuwe; 18.30 Voor de Ned. strjjdkr.; 19.15 Jan Corduwener; 19.30 „Waar is Uw God?" (XV); 20.00 Nieuws. 20.30 Het gezin in de wereld (V); 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.50 Jubileumconcert; 22.40 „Van daag"; 20.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl.; 23.40 Orgel. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.pl.. 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek. 9.15 Onze jonge zie ken; 9.30 Waterstanden. 9.35 Symph. morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Harmonie orkesten. 12.00 Ancors trio; 12.30 Weeroverzicht; 13.00 Nieuws; 14.00 Dqn Kozakken Koor. 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Geestelij ke muziek uit de Baroktijd (IV); 15.30 Holanda Sextet; 16.00 Voordracht; 16.20 Robert Casadesus; 16.40 Solis ten; 17.30 Ned. Kamerkoor. 18.00 Sans Souci. 18.20 Vacantievreugd; 19.00 Nieuws en weeroverzicht. 19.30 Ac tueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Or gelconcert; 20.45 Hoorspel „Stanley" (IV). 21.30 De Varianten; 22.00 Vra gen aan voorbijgangers; 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl.. 23.45 Slot- accoord.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2