Hubertus De Katholieke Studenten te Leiden vieren hun elfde lustrum Millioenen-fraude bij de Stichting „Nederlands Kunstbezit" DOLLE DADEN zaterdag 15 mei 1948 de leidse courant tweede blad - pagina 2 Hoe „Sanctus Augustinus" groeide Met 'n enkel woord hebben we reeds gemeld, dat de Leidse R.K. Stu dentenvereniging „Sanctus Augusti nus" haar elfde lustrum binnenkort zal gaan vieren, een jubileum, dat er zeker zijn mag. Niet alleen vanwege het feit, dat het gouden jubileum niet kon worden herdacht, omdat de ver eniging in die dagen toen „op hoog bevel" niet bestond, maar ook omdat zij onder haar zusterverenigingen op een na de oudste is. Het behoeft eigenlijk niet gezegd, dat de studentenwereld een grote en zeer bijzondere plaats inneemt in het alledaagse leven, want daaraan is de strijdbare houding, welke de studen ten steeds aannemen, niet vreemd. De katholieke studenten speciaal hebben zich een geheel eigen plaats veroverd en de kentering, welke de laatste jaren zich geopenbaard heeft, is daarvan het duidelijkste bewijs. Om te kunnen verklaren hoe b.v. tegenwoordig zelfs de geestelijken onder de katholieke studenten op de sociëteit verschijnen, moet men eigenlijk de gehele ontwikkelings»- gang van het katholieke studenten leven beschouwen, maar de laatste jaren spreken eigenlijk de duidelijk ste taal. Die jaren liggen in de oorlog, toen men zich nauwer verwant ging ge voelen tengevolge van de drastische maatregelen, welke door de bezetter werden genomen. De studentensta king op 26 Nov. 1940, naar aanleiding van het ontslag van de Joodse hoog leraren aan de Leidse universiteit en als gevolg daarvan de welbekende protestrede van prof. Cleverin^a, leg de getuigenis af van het zich éen voe len met elkaar en de Duitse autoritei ten in Den Haag tekenden dit zelf ook zo door te zeggen, dat het Corps (het Leids Studentencorps) en „Augustinus" de gevaarlijkste ver enigingen waren. Na die opheffing werd op illegale wijze doorvergaderd. Zelfs in Juli 1944 werden nog geheime bijeen komsten gehouden, maar van toen af stond het verenigingsleven van „Sanctus Augustinus'' nagenoeg st'l, omdat de meeste studenten sindsdien waren ondergedoken. Op 5 Mei 1945 werden onmiddellijk weer plannen gemaakt voor de her oprichting, hetgeen behalve aan de studentenpastoor, prof. dr. Henri van Rooijen, mede te danken was aan htt optreden van de heren H. N ie nier, Han en Gründemann. DE CIVITAS-GEDACHTE. In die dagen ontstond ook de Civi- tas-gedachte, de gedachte om alles wat universitair werkzaam was, ook inderdaad te doen samenwerken tot verheffing van alles wat met de uni versiteit in verband stond. Deze idee was voor de katholieke studenten een delicate materie, omdat hier een po ging werd gedaan om tot een' door braak te komen. Reeds in 1941 was een plan in die geest gedaan omdat er een christelijk front gemaakt moest worden tegen het groeiend hei dendom in die dagen. Nu kon het streven daartoe werkelijkheid ge maakt worden. Die samenwerking kwam met de andere christelijk ge oriënteerde studentenverenigingen en prof< P. A. de Boer was een der promotors. In Jan Mulders vond men een groot voorstander, dpch deze heeft de verwezenlijking zelf 'niet mo gen aanschouwen, doordat hij als ille* gaal strijder de dood vond onder de hand van de bezetter. Wij wezen er reeds op, dat het plan der Civitas-gedachte een moeilijk probleem was voor de katholieke stu denten, omdat men zich zo maar niet zonder meer kon aansluiten, doch eerst de goedkeuring van het Episco paat daarvoor moest hebben. Hoezeer het plan in christelijke studenten kringen werd toegejuicht wordt wel bewezen door het feit, dat prof. Krae- mer, thans in Zwitserland werkzaam voor de Wereldbond der Prot. ker ken, zelf op audiëntie ging bij Mgr. De Jong om te bespreken of na de oorlog het plan kon worden doorge voerd en de studentenpastoor fietste in de hongerwinter zelf ook naar Utrecht om deze kwestie met Mgr. de Jong te bespreken. Tegen September 1945 kwam de bisschoppelijke goedkeuring af en tal van leden werden in het Leids Stu dentencorps opgenomen, terwijl de vrouwelijke katholieke studenten zich konden aansluiten bij de Ver. voor Vrouwelijke studenten. Over het resultaat mag men zeker niet ontevreden zijn, want met blijd schap mag geconstateerd worden, dat de houding van de principiële student veel scherper is geworden. Men be schouwde deze toenadering niet ten onrechte als het element, dat aan de emancipatie van de katholieke stu dent ontbrak en dit is ten aanzien van verschillende vraagstukken zeker van belang. Men denke b.v. slechts aan mogelijke benoemingen. Vroeger was het nagenoeg uitgesloten te achten, dat een katholiek in een of andere hoge functie werd benoemd. Nu het contact met andersdenkenden zoveel groter is geworden, nu bijna dagelijks het contact op de sociëteit verleven digd wordt en men meer begrip en meer eerbied krijgt voor de overtui ging ook van de katholieke student, nu weet men wat men aan hem heeft. Zo werkt het Civitas-plan, om nl. van de universiteit inderdaad een ci- vitas academica te maken, uitstekend. De bewijzen zijn daarvoor voldoende aanwezig. Dit uit zich b.v. in het Pry- taneum, het contacthuis der studen ten, in het Leids Academisch Kunst centrum, dat voorstellingen van aller lei aard voor de studenten arrangeert, verder in het Studium Generale, dat beoogt bij de student naast zijn vak studie meer belangstelling te wek ken voor vraagstukken van algemene aard, zodat eenzijdigheid van ont wikkeling wordt voorkomen, enz. DE STUDENTENPAROCHIE. Het principiële karakter van de student vindt ook niet weinig vor ming door het feit, dat Leiden een studentenparochie bezit, ontstaan uit het verlangen naar meer zielzorg voor de katholieke studenten. In verband hiermede werd in 1940 aan-de bis schop gevraagd prof. van Rooijen te benoemen tot zielzorger bij de stu denten, waaruit een echte studentcn- parochie ontstond, waarin 'n bloeiend geestelijk leven met vaste kerkelijke bijeenkomsten valt te constateren. Daarnaast vindt men in Leiderr de Christen Studentenraad, reeds voor de oorlog opgericht, waardoor het aantal christenstudenten in Leiden sterk is uitgegroeid. Deze raad heeft niet tot bedoeling elkander te beke ren tot een of andere zienswijze, doch het doen begrijpen van eikaars stand punt ten aanzien van de vraagstuk ken, welke zich iedere dag opnieuw in het leven voordoen. En het mag tot eer van Leiden gezegd worden, dat de oudste universiteit in dit opzicht het verst is gevorderd van alle uni versiteiten in den lande. GROTE BELANGSTELLING VOOR GEESTELIJK EN CULTUREEL LEVEN. Door de Christenstudentenraad én door de Civitas-gedachte valt er op het ogenblik een opgewekt vereni gingsleven bij „Sanctus Augustinus" te constateren en innerlijk is de ver eniging daardoor zeker gesterkt, het geen moge blijken uit de grotere be langstelling der leden voor het gees telijke en culturele leven, zich uitend o.m. in het aanwezig zijn van niet minder dan 18 disputen en tal van onderafdelingen, die een speciale taak hebben toegewezen gekregen. Practisch is het lidmaatscnap van de vereniging ook bereikbaar voor iedere student en alleen het feit, dat er nog zoveel spoorstudenten zijn, doet enige afbreuk aan een nog inten ser verenigingsleven. Het euvel van de spoorstudent wordt hier ook veel meer gevoeld dan in andere univer siteitssteden. Niettemin bedraagt het aantal leden thans 520. Hoe het evenwel ook zij, uit boven staande beschouwingen zal het ieder duidelijk zijn, dat er reden te over is voor „Sanctus Augustinus" om het elfde lustrum dankbaar te herdenken, hetgeen dan zal geschieden op 5, 6 en 7 Juni a.s. En voor de thans nog le vende oprichters der vereniging zal het elfde lustrum een gelegenheid zijn tot dankbaar herdenken van de grote daad, die zij door hun princi pieel kleur bekennen hebben gesteld. EEN STUKJE HISTORIE. In een bijeenkomst met leden van bestuur en lustrumcommissie heeft de praeses van „Sanctus Augustinus", de heer C. W. F. H. van den Muijsen- bergh, een historische schets van de thans 55-jarige vereniging gegeven. Reeds in 1874 werd In Leiden een Katholieke Studentenvereniging op gericht onder de naam „Teneamus Confessionem", doch haar was slechts een vierjarig bestaan beschoren. Op 24 Maart 1893 werd een nieuwe Kath. Studentenvereniging opgericht. Het initiatief daartoe ging uit van prof. P. J. M. Aalberse, dr. N. A. M. Sanders, dr. Kortmann en prof. Struycken. Zeventien leden traden toe en eerste praeses werd de thans overleden minister-president jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Later werd contact opgenomen met Amsterdam en Utrecht. In het 8ste bestaansjaar telde de vereniging 26 leden en in 1910 deed het eerste vrou welijke lid haar intrede mej. I. Lan- gezaal, thans mevr. I. Ruland-Lan^e- zaal, die zitting heeft in de honoraire lustrum-commissie voor het a.s. feest. In 1944 klom het aantal leden tot 50, doch tijdens de oorlog zakte het aantal weer. In genoemd jaar werd mej. Langezaal het eerste vrouwelij ke bestuurslid. Twee jaar later kwam ook het gezelligheidsleven zijn aan deel opeisen in de Vereniging, het geen er toe leidde, dat in Oct. 1921 het eerste „Eigen Huis" op de Steen- schuur werd opgericht, het volgend jaar verhuizend naar de Hogewoerd en in 1924 verwisseld met het tegen woordige op Rapenburg 24. In 1924 bedroeg het aantal leden reeds 220, doch nog steeds bestond er een streng officiële omgang met de zusterverenigingen. In 1930 werd „Oase", de vrouwe lijke afdeling opgericht met 49 da mes en dit bleef zo tot 1938. Wat er tijdens de laatste oorlog met „Sanctus Augustinus" gebeurde, me moreerden wij reeds hierboven en geconstateerd mag worden, dat de vereniging zich thans in een blaken de welstand mag verheugen, fris en frank staande tussen en naast andere studentencorpora, zodat het in 1893 genomen initiatief rijke vruchten heeft afgeworpen. Het programma voor de feestelijk heden hebben we reeds in het kort vermeld. Te zijner tijd komen we daarop terug. BEZOEKT de BRANDWEER TENTOONSTELLING H O UTRUST DEN HAAG 1AT/n31 MEI DAG.GEOPEND VANlO-IOUUR ENTREE?5ct. EOEREN DAG INTERESSANTE DEMONSTRATIES WEDSTRIJDEN DE BEURS STIJGT. Aan de effectenbeurs is de stem ming de laatste dagen geleidelijk verbeterd en ook gisteren was de markt, in weerwil van het Pinkster reces, vrij geanimeerd. De omzetten bleven weliswaar nog beperkt, maar er zit een betere ondertoon in de markt en het publiek toont weer enige belangstelling. Verschillende hoeken boden dan ook een iets le vendiger aanblik en de koersen open den niet alleen hoger maar toonden ook in het verdere verloop neiging om aan te trekken. Het gevolg was, dat in enkele fondsen koerswinsten geboekt werden en wel in de eerste plaats voor Kon. Olie. Factoren, die tot deze vaste marktstemming aan leiding konden geven, waren niet terstond aan te wijzen, eerder wekt de algemene situatie met name de toestand in Palestina, bezorgdheid. Ook de toonaangevende industrie- fondsen werden hoger gewaardeerd. Wat Philips betreft, gaat de aandacht tegenwoordig in hoofdzaak uit naar de nieuwe aandelen. In de oude soorten komen steeds minder note ringen tot stand. Op de obligatiemarkt vielen wei nig veranderingen te constateren. Binnenlandse dollarlening liep een fractie terug tot 101 5/8. De beurs blijft tot Dinsdag geslo ten. distributienieuws TOEWIJZING. VOOR 100 GRAM THEE. Het C.D.K. deelt mede, dat de toe wijzing X 145, welke binnenkort in omloop zal komen, recht geeft op 100 gram thee per rantsoen. Koffie kan op deze toewijzing niet gekocht wor den. EINDE VAN BROODBONNEN- MISèRE IN ZICHT? Naar „Trouw" verneemt, zal met de uitreiking van de nieuwe distribu tiekaarten op 6 Juli a.s. een einde worden gemaakt aan de broodbonnen- misère. Zoals vbekend heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, enige maanden geleden aan de bak kersorganisaties toegezegd, dat hij in overleg met het Centraal Distributie kantoor zou trachten, een eenvoudi ger regeling te treffen. Aan de groot ste grieven van de bakkers, n.l. de broodbon ter waarde van 1600 gram en de vele bonnen, die gelijktijdig in omloop zijn, is door deze nieuwe re geling inderdaad tegemoet gekomen. Het ligt in de bedoeling voor een 14- daagie periode 6 bonnen aan te- wij zen, respectievelijk ter waarde van 800, 400 en 200 gram. Deze 6 bonnen zullen worden ver deeld in twee groepen van drie. Het enige verschil tussen deze groepen be staat in een opdruk met een I of II. Zo zal b.v. bon 36 I de eerste 14 da gen geldig zijn, terwijl bon 36 II de volgende 14 dagen kan worden ge bruikt. Het zal de bakkers worden toegestaan al deze bonnen door el kander op te plakken. Zelfs zal het mogelijk zijn om de bonnen, die met I gewaarmerkt zijn in te leveren na de bonnen, die het cijfer II tot op schrift hebben. Als kinderen met vuur spelen In de schuur van de familie H. te Venlo brak gisteren brand uit, die echter spoedig door de brandweer werd geblust. Bij het onderzoek naar de oorzaak vond men het totaal ver koolde lijkje van het vierjarig kind van de familie. Het kind had met lu cifers gespeeld en daardoor de brand veroorzaakt. Een ander kind, ditmaal te Ma nen bij Edè, dat ook met lucifers speelde, veroorzaakte gis-teren brand in de hooiberg van de buren. Het vuur greep snel om zich heen en even later stonden ook de schuur en het woonhuis in lichter laaie. De in boedel evenals het vee kon groten deels worden gered. Willem Barendsz weer thuis Gisteren is de „Willem Barendsz" in de sluizen van IJmuiden gearri veerd. Honderden belangstellenden hadden zich daar verzameld, onder wie vele familieleden van de opva renden. Geleid door sleepboten van Goedkoop meerde de „Willem Ba rendsz" in de Noordersluis en arri veerde daarmede na afwezigheid van 9 maanden. De „Willem Barendz" heeft op deze reis de respectabele hoeveelheid van 14250 ton traan gewonnen, bovendien grote hoeveelheden spermolie, potvis- tanden en baleinen. Joodse familie bemerkte dat haar eigendom werd geveild. Bij de Stichting Nederlands Kunst bezit zijn onregelmatigheden ontdekt, welke over zeer grote bedragen móe ten lopen. Er worden zelfs getallen genoemd, welke met zeven cijfers moeten worden neergeschreven. De leiderè van de Stichting hebben huis arrest gekregen, aldus het „Algemeen Dagblad". De instelling is belast met het ver zamelen en terecht brengen van al het tijdens de bezetting verdwenen kunstbezit, waaronder natuurlijk veel is, dat eigendom van Joodse Neder landers is geweest. Ieder zal begrij pen, dat deze in Amsterdam gevestig de Stichting goederen onder beheer krijgt, welke tezamen een waarde van vele millioenen vertegenwoordigen. En met deze goederen zouden de on regelmatigheden zijn gepleegd. De zaak moet aan het rollen zijr gekomen toen een Joodse familie een kunstveiling in Hilversum bezocht. Tot haar grote verbazing ontdekte zij onder de te koop aangeboden stukken drie schilderijen, welke vroeger haar eigendom waren geweest en welke zii aan de Stichting, onder overlegging van foto's der schilderijen, als ver mist had opgegeven. Steeds weer had zij bericht ontvangen, dat de stukken nog niet waren gevonden, maar hier zag zij ze nu hangen. Bij navraag bleek de Stichting de schilderijen naar de veiling te hebben gezonden. Nadat, zij het met moeite, contact was opgenomen, met de leiding van de stichting, werd besloten, om schan daal te vermijden, dat de familie haar eigen stukken zou kopen. Zij zou ech ter niet behoeven te betalen. Deze zaak is desniettemin de po litie ter ore gekomen en bij een on derzoek zou haar zijn gebleken, dat zij een affaire van zeer grote omvang in handen heeft gekregen. In het belang van het werk van de politie is het niet wenselijk thans na dere bijzonderheden te publiceren, omdat het onderzoek nog niet is af gelopen. VALSE BANKBILJETTEN OPGESPOORD. Vervaardigers gearresteerd. Sedert geruime tijd druppelden bij de recherche in Den Haag en die der randgemeenten aangiften binnen van het in omloop zijn van valse bank biljetten van 100.Zo ook op He melvaartsdag, toen in een café in Den Haag bij een kellner een vals bank biljet van 100.— in betaling werd gegeven. Deze bemerkte de valsheid toen hij een uur later een echt bank biljet van 100.ontving. Het goede geheugen van de kellner bracht de politie op het spoor van een zekere P. B. te Den Haag. On danks hardnekkige ontkenningen van verdachte stapelden de bewijzen zich op tegen hem. Na urenlange strenge verhoren en confrontaties bleek, dat meerdere personen betrok ken waren bij de vervaardiging van de bankbiljetten, allen Hagenaars. Zij legden een volledige bekentenis af. De bankbiljetten maakten op het eerste gezicht een goede indruk, maar bij vergelijking met echte kon men toch duidelijk afwijkingen constate ren. In totaal waren er voor 7000. in circulatie gebracht. 39 ,.Nou en toen de Schim het tasje van me overnam, «tak Angela haar kopje •buiten boord en in de ver- 'n geniaal idee van U. Plpa. cm me die jonge ratelslang op m'n verjaardag cadeau te doen! AMERIKAANSE STUDENTEN SCHENKEN GELD AAN NEDERL. COLLEGA'S. De afstuderenden van de George Washington Universiteit in de V.S. zullen het geld, dat zij hebben bijeen gebracht voor het gebruikelijk ge schenk aan de universiteit, ditmaal een andere bestemming geven, nl. voor het herstel van de gezondheid van Ned. studenten. Het geld zal aan Regentes Juliana worden ter hand ge steld, aldus A.P. Het m.s. „Johan van Oldenbarne- velt" van de maatschappij „Neder land", dat met militairen aan boord uit Indonesië naar het vaderland on derweg is, wprdt Dinsdagavond 18 Mei in Amsterdam verwacht. Met de debarkatie zal Woensdagmorgen om 9 uur worden begonnen. 7-DECEMBER-TROEPEN ZO MOGELIJK VOORJAAR '49 NAAR HUIS. De demobilisatie van de 7-Decem- berdivisie zal, als dat mogelijk blijkt, in het voorjaar van 1949 geschieden, heeft generaal Spoor op een perscon ferentie verklaard. De opperbevel hebber wees er op. dat over het tijd stip geen zekerheid kan worden ge geven, omdat Nederland in Indonesië over machtsmiddelen moet blijven beschikken zolang de onderhandelin gen met de Republiek niet tot een goed einde zijn gebracht. De verdere demobilisatie hangt geheel af van het bereiken van het naleven van een politiek accoord. De demobili&atie van de vrijwjlli-. gers-bataljons is militair verant woord. Bovendien hebben de oor logsvrijwilligers recht om naar huis te worden gezonden. IJSJES VAN 5 KOMEN TERUG. Het Directoraat-Generaal van de Prijzen heeft bepaald, dat de ijsver kopers slechts, wanneer zij porties van 22 gram voor 5 ct. en porties van 45 gram voor 10 ct. verkopen, porties van 90 gr. voor 20 c. mogen verkopen. Deze maatregel werd genomen in ver band met het feit, dat de ijsverkopers veelal weliswaar de vastgestelde prij zen berekenden, doch onderwicht ga ven. Zij verkochten bij voorkeur gro te porties, daar hun bedrog dan vrij wel niet opviel. Door het instellen van -kleiner porties hoopt men een eind te maken aan deze misstand. Deze zomer beter consumptieijs. Met ingang van 15 Mei zal in con sumptie-ijs in plaats van magere melk gestandaardiseerde melk worden ver werkt. Dit betekent een belangrijke verbetering in de kwaliteit van 't ijs. PRIJZEN SPUIT- EN BRON WATER. De consumptieprijs van spuitwater is vastgesteld op 29 ct. per syphon van 2 1. per syphon van 1 1. 20 ct., van 3/4 1. 18 ct. De prijs per fles be draagt 18, 14 of 11 ct.., naar gelang van grootte. De prijs van sodawater, mineraalwater en chemisch bereid bronwater is 19, 15 of 12 ct. per fles, ook naar gelang van grootte. De prij zen gelden m. i. v. 21 Mei a.s, BRANDSTOFFENHANDELAREN CONGRESSEERDEN. De Ned. R.K. Bond van Brandstof- fenhandelaren „St. Theobald" hield Woensdag in Valkenburg (L.) een geslaagd eerste bondscongres. Een groot deel van de besprekingen was gewijd aan de wijzigingen van sta tuten en huishoudelijk reglement, waarbij een bepaling werd vastge legd, dat de leden wel lid kunnen worden van een of andere plaatse lijke vakorganisatie, maar zich niet kunnen aansluiten bij een neutrale landelijke bond. Een voorstel om de contributie te verhogen tot 35. per jaar werd voorlopig aangehou den. De heer H. J. M. Hermans, waar nemend voorzitter, is met grote stemmenmeerderheid tot bondsvoor zitter gekozen. Tot bestuursleden zijn voorts aangewezen van Bisdom 's Boscn de heren H. J. Aopel en J. van de Pol, van Bisdom Haarlem de heren M. A. Driessen, Den Haag en C. Bakker uit Hoorn; voor Bisdom Roermond de heren L. W. Noldus uit Venlo en P. M. van Wissen van Maastricht; voor Bisdom Breda de heren N. C. Rechardt van Breda en C. Kortekaas uit Roosendaal, en voor Aartsbisdom Utrecht de heeren A. J. Thielen, Utrecht en J. Morsink, Hen gelo. Donderdag is de bijeenkomst voortgezet met een huishoudelijke agenda, waarna de congresleden ten getale van ongeveer 300 een tocht door Zuid-Limburg hebben gemaakt met een bezoek aan verschillende merkwaardigheden. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 24) Er verscheen een nieuwe commis sie ten tonele; ei vo'gden zitingsda- gen en onuitstvinbaar lange onder vragingen; maar opleveren deed het niets. Balthassar, die volgens mijn me ning zijn zaak veel beter had aange pakt dan deze commissie van amb tenaren, ging onder de verschillende uitbranders, die hij geincasseerd had, diep gebogen. „Let maar op zei hij, „de Orde van de Rode Adelaar krijg ik van m'n leven niet." ,En wat dan nog!" zei ik. Balthassar verbaasde zich over een dergelijke onverschilligheid; maar toen zei hij: „Ja, ja, als u zelf maar eens zo'n orde in het vooruitzicht had, dan zou u wel ander praten!" De aanvoerder van het ambtena- ren-Oeger was spoedig met zijn oor deel klaar. „De oude Krügel heeft uit woede over het opzeggen van de huur zijn kleindochter doodgeslagen. De vrouw komt als (medeplichtige in aanmer king. Beiden man en vrouw gaan in preventieve hechtenis. Over Eimil Bönisch is nog niets met zeker heid te zeggen, al schijnt er reden te zijn hem van diefstal te verdenken. Er zal een bevel tot zijn aanhouding worden uitgevaardigd." De mening, dat Emil voortvluchtig was, hadden Balthassar en ik al se dert enige tijd laten varen. Wij zochten in het woud naar Emiï's lijk. Wij vonden echter niets. De oude Bönisch knipte het bevel tot aan houding van zijn zoon uit de krant en spijkerde het boven zijn tafel aan de muur. Nadien at hij niet meer in de kamer; hij at in de stal. Het wordt lente. Dat is gewichtiger voor de wereld en dus ook voor mij, dan de hele historie van de moeras hut Menigmaal sta ik over mezelf verbaasd en zeg ik tegen mezelf: Je bent in een woeste romantiek ver zeild geraakt: diefstal, moord.van het brutaalste soort. Ja, het woud en zijn bewoners! Dat is zo onverstandig primitief. In de stad is alles inderdaad veel fij ner, veel gecompliceerder. Daar haalt geen mens het in zijn hoofd, het huis van een ander in brand te steken, hij sticht liever een„Limited Company" met hem als hij hem wil ruïneren. In de stad moordt men niet met bijlen; dat is veel te gevaarlijk en smakeloos. Men vergiftigd liever iemands leven, als men hem haat. Dan verdwijnt hij vanzelf. Geer, commissie komt er bij te pas. Het is alles veel fijner en verzorgder, niet zo plomp niet zo ruw, als het in het woud gebeurt. De oude liederen en volkswijzen zijn wild en ruig, daarin wordt brand gesticht en worden hersens ingesla gen; de nieuwe kunst illustreert op veel verfijnder wijze, hoe je 'n ander ton gronde kunt richten. De motieven zijn weliswaar steeds dezelfde de vrouw, het geld, de hon ger naar macht. Heel de rest is uit sluitend illustratie. AVe tragedies van menselijke schuld, of ze zich nu afspelen in sa lons, bureaux, regeringszalen, bur gerwoningen, bordelen, roversholen, of clubs, hebben hetzelfde thema ten grondslag: de menselijke zelfzucht. De beschaafde echtbreekster, de „ge haaide'' zakenman, de intrigant aan het hof, de vagabond, die een zelf moord pleegt, allen misdoen om de- zo1 fde reden: zij willen, dat het hun goed gaat. Het wordt lente. De spreeuw uit Spalato is verschenen, heeft mijnheer en mevrouw Hippel uit het spreeu wenhuis verdreven en het zichzelf met zijn ega behagelijk gemaakt. De honden hebben 'n uur lang staan kef fen tegen de boom, waarop de nieuwe vogels waren neergestreken, hebben dwaze pogingen gedaan om in de stam te klimmen, en het toen maar opgegeven. De honden ergerden zich omdat de vogel daarboven kan flui ten. Alle keffers blaffen tegen flui ters. En er is nog iemand, die zich ergert Dat is Timim. Hij heeft zich gebla meerd, toen hij de spreeuwen voor jonge kraaien hieM. Vrouw Sturz heeft er zich bijna een hartverlam ming over gelachen. Dat schepsel heeft trouwens altijd een onrustba rende manier van lachen over zich, Het is een mengeling van steunen, sissen spuwen, hoesten, hikken, kir ren, en gaat vergezeld van consul- sieve verschijnselen als handenklap- pen, rollen met de ogen en stampen met de voeten. Hoe kan een mens over zoiets, dat de steedse Timm 'n spreeuw voor n jonge kraai houdt, zo lachen! Alsof dat 'n grap is! En dan nog wel vrouw Sturz! Zij heeft haar ouder, haar man en tien kinderen ten grave gedragen en toch kan ze nog zo dwaas verge noegd lachen. Wat 'n kluchtige her- sen- en hart-constructies fabriceert de goede God toch. Beneden in de „Druiventros" is er eveneens nieuw leven gekomen. De jonge Lohmann, de schilder, is ver schenen. Hij woont op het landgoed, daar het Dominium aan zijn vader toebehoort; maar meestentijds zit hij in de „Druiventros". De zusters heb ben me verteld, dat ze, als de jonge Lohmann komt, altijd een vat rode en een vat witte wijn bestellen. Hij drinkt bij lange na niet alles op, maar hij tracteert een ieder rijkelijk, en als de mens 'm dan 'n beetje om hebben, tekent hij ze. Ook een standpunt! In de „Druiventros" maakten we met elkaar kennis. Werner Lohmann nodigde me dadelijk uit een glas wijn met hem te drinken. „Ik ben geen goed moda1, mijnheer Lohmann", zei ik. ,Ah," lachte hij, „hebt u er al van gehoord? Alstublieft praat u er met niemand anders over. Anders ont neemt u de mensen hun appetijt en hun vertrouwelijkheid. Ja, ik maak hier studies. Ik wil namelijk een al bum uitgeven, getiteld: „De Roes". Alle stadia van de roes, vanaf de eerste lichte bedwelming tot volsla gen zatheid. Heel moeilijk... zoiets! Ziet u, dat kleine dwaallicht opge vangen,, dat omtrent het tweede glas champagne in de ogen van een aar dige dame begint te glinsteren, en vervolgens heel de dolle scala verder tot de man, die als een zwijn in de goot ligt, dat is toch een mooie taak. Dat is psychologisch, om van het zui ver technische maar helemaal niet te spreken onmogelijk moeilijk. Ik werk dus aan mijn album: „De Roes". U zult moeter, toegeven, dat het idee origineel is." „Ja, met 'n der gei1 ij ke serie afbeel dingen zou de duivel zijn anti-cham- bre kunnen laten behangen." „Hè? Hoe zei u dat." „Ik zei: qiet 'n dergelijke serie af beeldingen 'zou de duivel zijn anti chambre kunnen laten behangen." „Geweldig! Staat u mij toe de zin in imijn notitieboekje te schrijven? Ik zou hem graag in het voorwoord van mijn album verwerken. Deze fronvaille is verrukkelijk!" Dat was helemaal Werner Lohman. Een vrolijke vent van acht en twin tig jaar. Reeds de volgende dag bracht hij mij een bezoek. Ik toonde hem mijn kleine kunstverzameling. Hij bezat dat overdreven enthousiasme, dat aj- leen mannen beneden de dertig kun nen bezitten. Daarop dronken wij; want de schilder van de „Roes" drinkt zelf graag. Timm bediende, en daar hij wist. aat het hier de zoon van onze landheer betrof, werd hij zo plechtig bescheiden van allure als overigens alleen maar kellners van de eerste restaurants in wereldsteden zijn. Eindelijk kreeg Werner Loh mann Timm in de gaten. Hij bespiedde hem; fixeerde hem; tekende hem met de ogen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6