Rome-droom van zuster Pia "Hoofdpij" XAKKERM*. Oproep van het Episcopaat tot gebed voor Palestina ZATERDAG 15 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE MOLOTOF- COCKTAIL HET BERICHT uit Moskou, dat Amerika en Rusland een politiek gesprek zouden gaan voeren, om te trachten hun wederzijdse grieven ach ter de groene tafel weg te praten, v/as in het begin van deze week de grote sensatie van de dag. De verhouding tussen deze twee groot-machten was langzamerhand zo gespannen geworden, dat velen reeds aan de mogelijkheid van een oorlogsconflict dachten en allen, die hun hart vast hielden, dat bij al dat •gespeel met vuur de vaatjes bus kruit in Oost- of West» wel eens zou den kunnen ontploffen, voelden zich danig opgelucht door dit bericht. Er waren echter een paar kanten aan deze Moskouse berichtgeving, die ons reeds dadelijk als kop boven het bericht deden zetten: „Het is te mooi om waar te zijn." Zeker, een dergelijke conferentie zou heel wat ontspanning hebben kunnen teweeg brengen, als van bei de kanten de ernstige wil zou voor zitten om met begrip van elkanders standpunt te streven naar een wer kelijke oplossing van de bestaande geschillen. Maar jammer genoeg bleek reeds uit de publicatie van het bericht zelf, dat deze goede wil bij Moskou ver te zoeken was. Reeds de zelfde dag reageerde de Amerikaanse ambassadeur Bedell Smith op de be kendmaking met de mededeling, dat de voorafgaande besprekingen ver trouwelijk waren geweest en dat de publicatie dus een indiscretie van Moskou was, een schending van een gemaakte afspraak. De inhoud van de publicatie was ook zodanig, dat daarvan eerder een verscherping van de tegenstellingen te duchten was. Want wie serieus toenadering zoekt, begint niet met tegen-beschuldigin gen aan de grote klok te hangen. De werkelijke bedoeling van Mos kou kwam dan ook al spoedig vast te staan. Amerika heeft om een of andere reden Marshall zegt, om de poli tiek van Amerika duidelijk te om schrijven en geen misverstand te doen ontstaan door eventuele verkie zingsartikelen in de Vereen. Staten zich in verbinding gesteld met Molotof. De Amerikaanse regering heeft daarbij vastgesteld, waar het haars inziens op stond, dat n.l. de Russische tactiek de oorzaak was- van de gespannen situatie, dat de Amerikanen vast besloten waren zich tegen de communistische expansie drang met alle beschikbare midde len te verzetten, maar dat zij de deur niet wilden sluiten voor eterlijk over- leg. „Daar heb ik je", dacht Molotof en hij deed het voorkomen, of de Ame rikanen om een soort vredesconfe rentie gevraagd hadden, waarop hij grootmoedig het jk-woord gaf. Te vens gaf hij Amerika een paar ve gen uit de pan, door de politiek der Amerikanen te brandmerken als de ware schuldige aan de dreigende toe stand. Daarmee deed Molotof een meester lijke zet op -iet schaakbord der inter nationale politiek, waarvoor men op rechte bewondering zou kunnen heb ben, ware de situatie niet zó, dat de wereld na nog een paar van zulke meesterzetten inderdaad in vlammen dreigt op te gaan. Gaf Amerika toe en zou het een delegatie naar Moskou zenden, dan stond het voor de hele wereld in het hemd van de bekende Middeleeuwse keizer, die naar Canossa ging. Wei gerde Amerika, dan zou het door Moskou worden uitgekreten als de ware oorlogsophitser, die weigerde op het vredelievende gebaar van Moskou in te gaan. Marshall weigerde volkomen terecht. En prompt komt de ver wachte reactie van Moskou los: „Nu ziet de hele wereld aan welke kant de oorlogszuchtigen zitten". Wallace, die zonderlinge candidaat voor het presidentschap van Amqrika, maakt er meteen gebruik van als een uit stekende verkiezingsmanoeuvre. Hij is de man, die altijd in de kaart van Moskou speelt en ook nu de gele genheid aangrijpt om voor zich en zijn plannen aanpappen met Mos kou propaganda te maken. De we reld heeft echter de bedoelingen van Moskou nu wel door en zelfs Lon den, dat aanvankelijk door de Mos kouse publicatie wat in z'n wiek ge schoten was, doordat het meende hier te doen te hebben met een ge heim gehouden poging van Amerika om achter de rug der andere geal lieerden om rechtstrèeks onderhan delingen met Moskou te openen, zal nu wel begrepen hebben, dat de Mos kouse manoeuvre de boosaardige bijbedoeling had om wantrouwen te zaaien tussen de Westelijke geallieer- dén. Stalin kan naar Washington ko men, als hij dat wil", heeft Truman gezegd. „Ik zal hem wel ontvangen". Maar hij voegde er aan toe, dat hij niet verwachtte, dat Stalin dat doen zou. Niemand verwacht thans van Sta lin meer een tegemoetkomende hou ding en het is beter, dat men dat be grijpt, dan dat men zich vleit met de ij dele hoop, door wat meer toege vendheid een toenadering te kun nen bewerkstelligen. Te Washington doet het niet te controleren gerucht de ronde, dat Malik, de medewerker van Molotof, die nu in de plaats van Gromyko de Russische vertegenwoordiger is ge worden bij de Verenigde Naties te Lake Sucess, bij zijn komst in Ame rika een boodschap van Stalin zou meebrengen. Sommige mensen leren het nooit. Uitreiking vlaggen Padvindershoofd kwartier In verband met de op 22 en 23 Mei a.s. te Lunteren te houden koempoelan, werden Donderdagavond in het Padvindershoofdkwartier te Den Haag door de Nederlandse Con sul in Californië, de heer Hartog, de L.R.B.'s grootste vreugd zou zijn: ..Aan ied're brug weer haak of lijn". Leidse Reddingsbrigade vlaggen van de 29ste groep Holly wood en twee vlaggen van de staat Californië aan de Haagse padvinders uitgereikt. Tijdens de overdracht der vlaggen door de Nederlandse Consul in Californië, de heer Hartog. Foto A.N.P.-Prt. ROME-ALBUM Als de man, die voor de EERSTE MAAL van zijn leven Rome heeft bezocht, er ruiterlijk voor durfde uitkomen, zou hij bekennen, dat het hem bar tegen is gevallen. Rome! Van deze vier letters gaat een betovering uit, waaraan twintig eeuwen lang niemand zich heeft kun nen onttrekken. Rome, de Eeuwige Stadde Stad op de Zeven Heu velende stad van keizers en pausende grootste kerk ter we reld.... het onmetelijke Vaticaan talloze paleizen en kerkendeze stad heeft altijd verwekt en zal al tijd blijven verwekken in de geest van hem, die er nimmer is geweest, een droom van ongehoorde pracht en majesteit. Dromen zijn bedrog. Ook de Rome-droom wordt door het aan schouwen der werkelijkheid niet ver vuld. Het is er mee, als met een BOEK, dat men verfilmd gaat zien. De film valt tegen, omdat de opname niet strookt met de fantasie, die men al lezende voor zichzelf heeft geschapen. Zo spat ook de Rome-droom van de vrome zuster Pia uiteen, die een wit-marmeren stad in haar verbeel ding zal liggen, met de koepel van St. Pieter.boven alles uit! Voor velen ware het beter, nooit in Rome te zijn geweest. Een droom is hun ontroofd, omdat zij niet bij machte waren het-schone verzinsel te herkennen in de schone werkelijkheid. Wie in eigen land en stad zich niet bekreunt om de ker kelijke liturgie, wie de gave mist om in Leiden en omstreken te genieten van de natuur en van de kunst, wie geen belangstelling heeft voor de ge schiedenis van het menselijk geslacht, komt vast en zeker diep teleurgesteld uit Rome terug. f")E EERSTE INDRUK VAN RO- *^ME is die van een grote, moder ne, drukke en chique stad. Een Ita liaanse stad natuurlijk, dat wil zeg gen met 5, 6, 7 verdiepingen hoge huizen-blokken. Van de St. Pieter is niets te zien, en ook de andere vier honderd kerken spelen schuilevinkje. Hier en daar staat de grijze voor gevel van een kerk ingeklemd, meestal met- een slinger-rand van vrolijk bloeiend onkruid op de krul len van verweerd travertij n, maar bij een vluchtige rondgang spelen ue kerken in het stadsbeeld nauwelijks een groter rol dan b.v. in Leiden of Amsterdam. Is het een vieze stad? vroeg een juffrouw, die klaarblijke lijk, in tegenstelling met Zuster Pia, een vieze Rome-droom had door leefd. Neen het is er voorbeeldig-pro- per. Er zijn ook in Rome een stad van 2 millioen zielen achterbuur-' ten en stegen, waar het minder fris is. Zulke wijken tref je in ieder sa menklontering van mensen aan. Neem Leiden maarDie gore buurten zijn voor toeristen trou wens de meest interessante. Zij be hoeven er ook niet te wonen! \/OOR ZUSTER PIA ZOU WEL DE GROOTSTE ONTGOOCHELING zijn, dat er geen St. Pieter en wei nig marmer te ontwaren is.. Uit on ze hooggelegen hotelkamer zo hoog, dat de gierzwaluwen door het taam in en uit zwierden en soms even uitrustten op het gordijnkoord! konden we over de daken heen ach ter een schoorsteen nog net de ver gulde bal met het kruis zien, waar mede de St. Pieter-koepel is be kroond. Het is spijtig voor Zuster Pia's vroom vizioen van „de stad Gods op de berg", maar de St. Pie ter ligt vrijwel buiten de stad. Ook de St. Paulus en vele andere ker- kpn, St. Agnes, St. Laurens. Zij zijn gebouwd boven het graf van de titel-heilige en, evenals te genwoordig, lagen ook in het keizer lijke Rome de begraafplaatsen bui- 'en de bebouwde kom. De St. Pie ter verrijst ook niet op een van de Zeven Heuvelen, maar in een dal naast de Vaticaanse heuvel doch de „mons Vaticanus" heeft nooit tot het beroemde zeven-tal behoord. f\P GEVAAR AF ZUSTER PIA ^NOG DIEPER in de put te hel pen, maar we halen haar er ook weer uit mogen we niet verhelen, dat het marmer in Rome's straten even schaars is, als in Leiden, be halvede straatnaamborden, die van gegarandeerd marmer zijn, be halve ook het kolossale monument, opgericht in het hart van Rome, ter viering van de bevrijding der stad uit de pauselijke macht in 1870. Menigeen vindt dit monument een monster. Wij vragen ons echter af: als deze klassieke namaak zo mon- sterachtig-lelijk wordt gevonden, hoe ongetemd monsterlijk moet dan het keizerlijk Rome zijn geweest, terwijl nu van heinde en verre de kunst-min naars toestromen om, met een traan ln 't oog, de schamele bouwvallen van eerbiedig te bewonderen? Overigens is Rome een oranje-gele stad. De Italianen hebben een oran je-voorliefde en vele huizen-blokken en paleizen zijn in aangelengde of ctikke tomatensoep gesopt. Ook de, St. Pieter is opgebouwd van bleek gele travertijn-steen, met een koepel van tin-grijs en een oranje „lan taarn" boven op de muts. DOME HEEFT GEBULKT VAN ^HET MARMER in de keizertijd Waar is al die praal gebleven? Loop, het komt er niet op aan, wel ke kerk binnen en de diefstal komt aan het licht! Daar rijen zich plech tig de kostbare zuilen, die eens het keizerlijk dak hebben geschraagd, daar zijn de wanden bekleed met de bontste marmers der goden-tempels. Het merkwaardige is, dat de zuilen in kleur en vorm soms in 't geheel niet bij elkaar passen. Er is door de godvruchtige tempel rovers gesleept, wat er te slepen viel, in welke vrolijke keuken van de antieke beschaving de Pausen om 't hardst mee-deden. Verschillende kar dinaalspaleizen en de onderbouw van St. Pieter zijn van het Colosseum af komstig; de draaikolommen bo ven het pauselijk altaar en St. Pie ter zijn gegoten uit de versmolten bronzen rozetten van het Pantheon. De oude tempels en keizer-palei- zen werden beschouwd als een goed kope en voor het grijp liggende groe ve van marmer en travertijn. Misschien zou het machtige Co losseum totaal zijn afgeknaagd, als in de 18e eeuw paus Benedictus XIV, bewogen over de nakende on dergang van dit theater der marte laren, niet iedereen in de ban dreig de te slaan, die er nog een steen durfde weg-halen. Kras maar af doende. rvVER DE OPGEGRAVEN GODEN ^EN GODINNEN ontfermden zich de Pausen, die er de musea van het Vaticaan en het Kapitool mee vul den en een verzameling van wereld vermaardheid aanlegden. Van het Vaticaan we vrezen, dat Zuster Pia nu in een put zonder bodem zinkt moet men zich ook geen al te wilde voorstellingen maken. Het mag dan eens van de grootste paleizen op aarde zijn, van buiten gezien is het ook een van de saaiste! Eindeloze muren zonder een ven ster onderbroken en deze eindeloze muren weer beschermd door einde loze walmuren, zo hoog als een huis van 7 verdiepingen. Van verre ge zien: een grauwe vesting. Het woon-verblijf van de Paus hoog naast St. Pieter is statig maar streng-eenvoudig en gaat de af metingen van andere Romeinse palei zen niet te boven. De trotse houding van het paleis op de Dam of het Louvre te Parijs is aan het Vaticaan volkomen vreemd, maar in de over matig lange gangen en galerijen, weelderig beschilderd en grandioos van opzet, herbergt het een overda dig groot en weelderig museum, ter wijl de rest van de ruimten wordt ingenomen door bureaux met tikke- rende schrijfmachines. 7O IS ROME IN WERKELIJK- ^HEID voor degene, die geen moei te doet of tijd heeft het te doorgron den: een hevig-moderne stad met grote gapingen, van ruines en bouw vallen, een stad, waar men genoeg lijk winkelen kan en wijn drinken, doch teleurgesteld wordt in zijn verwachtingen. Maar dat is toch slechts de kaft van het eeuwen-heugende boek, wa men, even zich erin verdiept, nooit uitgelezen raakt. De droom van Zuster Pia hebben we kapot geslagen, omdat ze niet klopte met de werkelijkheid; omdat de werkelijkheid van Rome schoner is dan iedere droom. De kinderen, die door Christus werden gezegend, waren lieftallig, de vrouwen, die Hem volgden, waren vol medelijden en goedheid, maar hoger en ernstiger is onzè bewondering voor de reus, die fout op fout bedolf onder begeeste ring van mannenmoed en onstuimi ge genegenheid: Petrus, de Steenrots. Rome is het beeld van Petrus, ver grijsd en toch nog steeds bruisend als de foriteinen op haar pleinen, door groefd met de littekens van het le ven, maar van dadendrang bezield, wankelmoedig in haar regeringen, maar van een overrompelende gods vrucht in haar kerken, gemarteld in golven van bloed, niettemin voortle- levnd in heerlijkheid als de Eeuwige Stad. ROME EN PETRUS harmo nieën van tegenstrijdigheden, welke aan beide de verering heeft geschonken van al degenen, die zich in het leven van beeld en beelde naar hebben verdiept. Onvergetelij ke Petrus! Onvergetelijk Rome! L. R. Katholicisme en neutraliteit Dat was het ondei'werp van de 16de Limburgse Katholiekendag, die van 35 Aug. 1947 te Rolduc is gehou den. De N.V. „Limburgsch Dagblad" te Heerlen heeft de op deze bijeen komst gehouden redevoeringen in boekvorm uitgegeven. En heeft daar een uitstekend werk mee gedaan. Wie zich van de grote practische proble men van déze tijd op de hoogte wil stellen moet dit werk lezen. Stuk voor stuk zouden wij de be langrijkheid èn actualiteit van elk der, door deskundige en leiding-ge vende sprekers gehouden, voordrach ten kunnen aantonen. Voor verscheidene, nog min of meer door liberale ideeën verwarde, katho lieken zou het hoogst nuttig zijn, als zij zouden bestuderen wat N. Devol- der O.F.M., uit Leuven, zeide over „Sociaal-economisch leven en neutra liteit". Wij moeten de katholieken stands organisaties onjhoog voeren of be ter gezegd: verdiepen in haar veel omvattende activiteit. De taak van de standsorganisatie in de toekomst is allerbelangrijkst. „Standsorganisatie, geen neutrale maar principieel katho lieke organisatie" door pater J. Col- sen C.M. en „De standsorganisatie in de toekomst" door pater Jac. Jacobs M-S.C. zijn wegwijzers voor allen, die in de standsorganisatie leiding moe ien geven. „De neutraliteitsgedachte in de mo derne beschaving" (dr. A. Cornelis- sen), „Neutraliteit in gezin en school' (dr. Jos. de Boer), „Cultuur, geen vijandig terrein" (dr. A. Olierook), „Neutraliteit in de politiek' (Jos. Maenen- zijn de titels van de andere leerrijke voordrachten. Het boek (173 blz.) is verlucht met enkele mooie photo's. lt een ellendige pl)n en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE verdrijft ie binnen een kwartier geheeL Geniet van de natuur De burgemeester van Wageningen heeft een originele sententie be dacht voor vernielers van natuur schoon. Het komt te geningen de laatste tijd zo vaak voor, dat bloeien de takken van struiken worden ge rukt en natuurschoon op andere wij ze wordt geschonden, waaraan zowel ouderen als jongeren zich schuldig maken, dat de burgemeester heeft besloten hieraan paal en perk te stellen. Hij doet dat niet op de nor male ambtelijke wijze met bedreiging met meer en strenger politietoezicht, doch heeft net volgende bepaald: „Er zal een aantal onbezoldigde gemeen teveldwachters worden aangesteld, die jacht zullen maken op overtre ders. Deze overtreders worden door de burgemeester verplicht op een nader vast te stellen datum een ex- oursie naar het arboretum en de bossen mee te maken, waar zij on der deskundige leiding zullen wor den voorgelicht over het schone in de natuur, dat zij zo grondig hebben vernield.'' In een plaats als Wageningen met zijn vele instituten beschikt de bur gemeester uiteraard over een gx*oot corps deskundigen. Bij de voorlichting zal met de leeftijd van de „delin quenten" rekening worden gehou den. Verschijnen zij niet, dan wor den hun vergrijpen onverbiddellijk ter kennis gebracht van de Officier van Justitie. Wij willen niet andere burgemees ters aansporen het voorbeeld van deze collega na te volgen. Niet over al kan dat zo goed als in Wagenin gen en het is nog een vraag, hoe dat experiment zal slagen. Maar in ieder geval is het stre ven loffelijk en zéér te waarderen. In onze opvoeding ontbreekt over het algemeen een vorming om het schone te kunnen genieten. Het schone in de stad, in het dorp, op het land onze wijde vlakten en meren en plassen, de bomen en de bloemen. Het schone in de natuur en het schone en de kunst. Velen zouden zo veel geestelijk- rijker en óók zo veel beter door het leven gaan, als zij de ware schoon heid in Gods schepping en in de door God begenadigde kunst wisten te waarderen! Men moet de mensen zichzelf natuurlijk het eerst méér waar dering bijbrengen voor de schoon heid dat lere ons het voorbeeld van de burgemeester van Wagenin- Onder dagtekening van 1 Mei 1948 heeft de H. Vader in de encycliek „Auspicia quaedam" zijn ernstige be zorgdheid uitgedrukt over de huidi ge wereldtoestand. Want hoewel er troostvolle aanwij zingen zijn, die hoop geven op bete re tijden, zijn er toch vele gebeurte nissen, die het hart van de H. Vader verontrusten. En in het bewustzijn, dat uitslui tend menselijke middelen niet bij machte zijn om de donkere dreigin gen af te weren, zoekt Hij vóór alles bij God zijn steun, en spoort al zijn kinderen, over de hele wereld ver spreid, aan, om zich in gebed met Hem te verenigen, en vooral in deze maand Mei de machtige voorspraak in te roepen van de H. Maagd Maria. De Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland willen niets liever, dan aan deze wens van de H. Vader tegemoet te komen, en wenden zich langs deze weg tot al hun onderhorige gelovigen, met het dringende verzoek om in ver eniging met de Vader der Christen heid hun smeekbeden te richten tot de H. Maagd, teneinde door haar tus senkomst van God te verkrijgen een dracht onder de volkeren, de aan de godsdienst verschuldigde vrijheid, en de vreedzame arbeid voor alle men sen. Als bijzonder intentie beveelt de H. Vader aan de H.H. Plaatsen in Pa lestina, waar zulk een wanorde heerst en welk land iedere dag meer ver woest wordt en overdekt met ruïnes. Moge het gezamenlijk gebed van alle gelovigen tot Maria verkrijgen, dat de toestand in Palestina op dus danige rechtvaardige wijze worde op gelost, dat eendracht en vrede er een gelukkige triomf mogen beleven. Grote verwachtingen koestert de H. Vader van het gebed der kleinen. En de Hoogwaardige Bisschoppen ge ven gaarne aan Zijn wens vooral de kinderen te willen aansporen om ver- trouwvol en vurig te bidden tot Ma ria voor de intenties van de IL Vader. Maar tevens wekken zij de ouders op in deze hun kinderen voor te gaan, en in gezamenlijk gebed neer te knie len voor het beeld van de Moeder maagd, opdat de goedertierenste Moe der van God, die in alle moeilijke tij den steeds een krachtige hulp is ge weest, ook nu door haar tussenkomst bewerke de terugkeer van rust en orde, van vrede en vrijheid voor Kerk en volkerengemeenschap. Utrecht 13 Mei 1948. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. Het drinken in de zomer In het zweet uws aanschijns.... We hebben een voorproefje gehad van de zomer in de voorbije dagen dat de zon werkelijk beliefde te schijnen. En al heeft niemand het me verteld, toch durf ik zeggen, dat er al de eerste conflicten zijn geweesi tussen bezorgde ouders en kinderen, misschien ook tussen echtelieden over het overmatig drinken. Begrijp me goed, ik denk hier niet aan het over matig gebruik van geestrijk vocht, maar aan het tot zich nemen van grote hoeveelheden vloeistof, om werkelijk de dorst te lessen. De mensen, die hiertegen bezwaar heb ben draaien dan gewoonlijk de zaax om: ze vinden sterk transpireren niet mooi, en schrijven dit dan toe aan het vele drinken. Gewoonlijk ligt de zaak anders: er zijn nu eenmaal mensen, die in de warmte sterk transpireren, die dus langs die weg veel vocht verliezen, en dat vochtver lies aanvullen door te drinken. Het lichaam van zulke mensen krijgt be hoefte aan meer vocht, met als ge volg, dat dorst optreedt. Men kan van mening verschillen over het al of niet mooi zijn van transpiratie, daar kunnen we het hier niet over hebben: een feit is, dat het een natuurlijke reactie van het lichaam is om de lichaamstem peratuur te regelen. De hoeveelheid zweet die een normaal gezond mens afscheidt is alleen afhankelijk van de onbewuste mechanisme van het lichaam en van de buitentempera tuur. Veel of weinig drinken veran dert daaraan weinig. Maar te weinig drinken, is niet zonder gevaar. Het belemmert de nierfunctie, en kan aanleiding geven tot storingen van die kant. Het verdient aanbeveling om binnen de grenzen van het redelijke, bij hoge temperaturen te drinken naar de dorst die men ge voelt. Verstandig is echter, dat men niet te veel drinkt kort voor de maaltijd, en, vooral bij kinderen, niet te kort voor het ingaan van de nachtrust. Overigens zal men natuurlijk zijn dorst bij voorkeur lessen met gewo ne onschuldige dranken: water, vruchtensap, thee, karnemelk en dergelijke. Een enkel glas bier - zal niemand kwaad doen, maar of het nu onschadelijk is om liters bier te verzwelgen om een fraaie zomer- dorst er onder te houden is twijfel achtig. En dorst lessen met nóg ster ker vocht is natuurlijk dwaasheid. Meent men nu, dat bij volwassenen of kinderen het drinken de spuigaten uitloopt, dan dient men waakzaam te zijn, daar natuurlijk een abnor maal verhoogde dorst kan wijzen op ziekteverschijnselen. Maar om deze te constateren is er de arts, en niet de goede smaak van Ma, of de be zorgdheid van de dienstmaagd, die het geloop naar de kraan en het gesjouw met glazen niet wenst. Radio EERSTE PINKSTERDAG HILVERSUM II (415 m.) 8.00 Nieuws. 8.15 Vioolsonate. 8.25 Inleiding Hoogmis, 8.30 Hoogmis, wordt opgedragen in Cistercienser- klooster „Marienkroon"^ 9.30 Nieuws 9.45 Concert in A voor viool en orkest J. S. Bach, 12.15 Apologie door prof. dr. J. B. Kors O.P., 12.30 Orkest zon der naam. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws, 13.20 Vervolg lunchconcert, 14.00 Muzikale Tombola, 14.40 Neder lands kamerkoor, 15.15 Stichts ka merkoor. 16.55 R.K. Middenstands bond, 16.25 Tweede Vespers, 19.45 Eileen Joyce, piano, 19.50 Boeckhuys 20.05 De gewone man. 20.12 Klein orkest. 21.00 Soli Deo Gloria, een lui sterspel, 21.35 Madame Butterfly. 22.25 Rawicz en Landouer, 22.37 Ac tualiteiten. 23.zO Nieuws. 23.15 Wel ken van Balakirev en Strawinsky. HILVERSUM I (301 m.) 8.00 Nieuws, 8.18 Balletmuziek, 8.30 Nederland, vacantieland, 8.40 Inter mezzo, 9.12 Sportmededehngen, 9.15 Men vraagtwij draaien, 10.00 KORTE KARAKTERISTIEK VAN NIEUWE ITALIAANSE PRESIDENT. Het Romeinse dagblad van de Ita liaanse Katholieke Actie, „II Quoti- diano" van 12 Mei deelt o.m. hei volgende mede omtrent ae nieuw ge kozen president van 'ta.ië, Einaudi, de opvolger van De Nice la: Einaudi behoort tot de Libei-ale Partij, doch op het laatst gehouden congres van deze partij heeft hij krachtig gesproken tegen de echt scheiding en toonde hij zich een-vu- rig voorstander van de onverbreek baarheid van het huwelijk. Het trolc zeer de aandacht, dnt hij op 6 Mei j.l. de H. Mis bijwoonde, weike docr Z.H. de Paus in de Cot sistonezaal werd opgedragen Vuor cte professo ren van de Romeinse universiteit. Pinkstercantate J. S. Bach, 10.30 Briefgeheim, 11.00 Kunst na arbeid, 12.00 Lunchpakket, 12.40 Borghouts Mannenkoor, 13.00 Nieuws, 13.15 Avro musetteorkest, 14.05 Boeken halfuur, 14.30 Radio Phil-harmónisch Orkest, 16.35 Reportagcüienst. Z0.15 Zondagavondconcert, 21.00 Hersen gymnastiek, 21.30 Waltzlime, 22.00 Villa Rose, hoorspel, 22.30 Amster dams Trio, 23.00 Nieuws, 23.15 Sky- masters, 23.15 Melodieuze muziek. TWEEDE PINKSTERDAG HILVERSUM H (415 m.) 8.00 Nieuws, 9.55 Inleiding Hoogmis 10.00 Hoogmis in de Kathedraal van Chartres, 11.30 K.R.O.-trio, 12.03 Vla dimir Horawitz, 13.00 Nieuws, 13.15 Kon. Mil. Kapel, 14.15 Muziek voor de jeugd, 15.30 Pinkstervertelling, 16.00 Sweelinck-kwartet, 16.30 Pink ster-uitstapje op Loosdrecht, 17.00 Richard Crooks, 17.25 Sportreportage 17.45 Orgelspa1, 19.00 Nieuws, 19.15 Boekspreking, 19.45 Gram. muziek, 20.00 Nieuws 20.15 Utrechts Sted. Orkest, 21.30 NCRV-kwartet, 22.00 Busch Strijkorkest, 22.30 Orgel, 23,00 Nieuws, 23.15 Gr.pl. (klassiek) HILVERSUM I (301 m.) 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte orkestmu ziek, 9.30 Barcarole, 12.00 Intern. Sterrenregen, 13.00 Nieuws, 13.20 Me- tropole orkest, 14.00 Voordracht, 14.15' Paul Godwin, 14.50 Boston „Pops"* orkest, 15.40 Marietje is mijn dochter 16.45 Orgelspel, 17.30 Pinkstersport, 18.00 Nieuws, 18.15 Jan Corduwener, 18.30 Prog Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws, 20.05 Dingen v. de dag, 20.15' Weekend orkest, 21.10 Kanttekenin gen in cabaretstijl, 21.40 De W. Euro pese Unie, 21.55 Malando en orkest, 22.35 Opera progr. 23.00 Nieuws, 23.15 Rustige avondklanken. DINSDAG HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl., 7.45 Mor gengebed, 8.00 Nieuws aansl. Welk boek? Een goed boek!, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Lichtbaken, 9.35 Gr.p,1., 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Duetten uit opera's 10.40 Voordracht uit „Wassend Graan.10.50 Hongaar se melodieën, 11.30 Als de ziele luis tert, 11.40 Frits Kreisler als com po nst, 12.33 Lunchconcert door Vaudë- vlle orkest, 13.00 Nieuws, 13.20 Ver volg lunchconcert, 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 Amsterdams kin derkoor, 14.30 Onder ons, 15.40 Spaans programma, 16.30 Ziekenlof, 17.45 Elck wat wils, 18.20 Sportpraat- je, 19.00 Nieuws, 19.45 Alle hens aan dek, 20.05 De gewone man, 20.12 Om roeporkest, 21.00 Jongste Kath. Dicht kunst, 21.15 Omroeporkest, 22.25 Or gel muziek, 23.00 Nieuws 23.15 Sym- phonie. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws 7.15 Ochtend gymn. 8.00 Nieuws, 8.45 Gr.pl. 9.45 Arbeids vitaminen, 11.00 Orge1, 11.45 Uit de wereldpers, 12.00 Lyra trio, 12.43 Pierre Palla, 13.00 Nieuws, 13.15* Avroleans, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Radio matinee, 16.00 Londens Philh. Orkest, 16.40 De schoolbel, 17.00 Dat kan jij ook, 18.00 Nieuws, 18.16 Tom Erich, 18.30 Progr. Ned. Strijdkr., 19.25 Beroemde liederen- reeksen, 19.45 Niwin klanken, 20.00 Nieuws, 20.15 Bonte trein, 21.30 Con tact, 22.15 Buitenl. overzicht, 23.00 Nieuws, 23.30 Gram.muziek.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5