Uit de Rijnstreek Uit de Omgeving De golven slaan weer hoog in „Poelmeer" DONDERDAG 13 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DISTRIBUTIENIEUWS NIEUWE BONNEN. VOOR HET TIJDVAK VAN 16 t.m. 29 MEI 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 380 alg. 200 gram brood (gel- lig t.m. 22 Mei). 381 alg400 gram brood of 1 rantsoen gebak 382 alg. 1600 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). 383 alg750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz of 1500 gram jam. .stroop enz., of 750 gram versnaperin gen 385 alg100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel 387 alg120 gram spijsolie 389 alg. 2 eieren 379 alg250 gram waspoe- der 375 reserve 800 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei). 378 reserve ,400 gr. brood (gel dig t.m. 22 Mei). BONKAARTEN KD, KE 806. 879 alg500 gram wasp. 880 alg. 200 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei). 881 alg400 gram brood of 1 rantsoen gebak 882 alg400 gram brood (gel dig t.m. 22 Mei). 883 alg500 gram suiker, boterhamstr. enz. of 1000 gr. jam. stroop enz. of 500 gr. versn. 885 alg100 gram bloem of kindermeel of kin derbiscuits 887 alg120 gram spijsolie 889 alg2 eieren 375 reserve 400 gr. brood gel dig t.m. 22 Mei). 878 reserve 500 gram bloem of kinderbiscuits TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 802 49, 50, 53 tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak 51 versn200 gr. versn. of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. 54 vérsn100 gram versn. of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Mei worden ge bruikt. Niet-aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 332, 334, 335, 834, 835 melk, 340, 341, 342, 344, 347, 844, 846 en 847 reserve, 300, 330, -800, 830 algemeen. NIEUW EERSTE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer (vacature- Koejemans) de heer W. Groeneweg te Utrecht. DE CANDIDATENLIJST VAN DE A.R. PARTIJ. De deputatenvergadering der anti revolutionaire partij, welke gisteren in Utrecht werd gehouden, heeft de candidatenlijst, waarmede de partij bij de aanstaande verkiezingen zal uitkomen, goedgekeurd. De eerste 16 (zestien) candidaten zijn: Jan Schouten, mr. A. B. Roos- jen, prof. mr. P. S- Gerbrandy, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, C. van den Heuvel, A. Stapelkamp, H. J. W. A. Meijerink, mr. J. Algra, mr. J. Terpstra, mr. dr. E. P. Verkerk, ds. J. Fokkema, ds. C. van der Zaal, A. W. Bicwenga, G. Moll. J. Smal- lenbroek, dr. F. L. van Muiswinkel. De candidaten 17, 18 ,19 en 20 zul len door iedere kieskring zelf aange wezen worden. De volgorde van de candidaten 2 tot en met 16 kan door kringen worden vastgesteüd. WICHELROEDELOPER WIJST PLAATS VAN VERONGELUKT VLIEGTUIG AAN. De wichelroedeloper Hulsegge uit Grossel, dezelfde persoon die onlangs de plaats van de bom onder de spoor lijn ZwolleDeventer heeft opge spoord, heeft dezer dagen de plaats aangewezen waar in November 1943 een geallieerd Lockheed-toestel op het stationsemplacement te Hooge- veen in de grond is geboord. Ook wees de heer Hulsegge de plaats aan, waar het lijk van de bij het ongeval omgekomen piloot zich moest bevin den. Bij het onderzoek van de wichel roedeloper bleek, dat zich het dichtst onder de oppervlakte gelegen gedeel te van het vliegtuig ongeveer drie meter onder het veen bevindt. Het gevaar voor nog verder wegzakken in de drassige bodem is niet onwaar schijnlijk. Indien'men tot opgraving van het vliegtuig wil overgaan, zal het tweede spoor moeten worden uit geschakeld en een derde perron in dienst worden gesteld. De plaats waar de machine in de grond zit, ligt na melijk gedeeltelijk onder het tweede spoor aan het tweede perron. In ver band met de wissels bleek het niet mogelijk alle treinverkeer over het eerste spoor-te laten lopen, zodat een derde spoor in gebruik dient te wor den genomen. Men zal speciale voor zorgsmaatregelen bij de opgravings werkzaamheden nemen, daar de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat het eerste spoor enigszins verzakt. Men zal eerst enkele proefboringen verrichten, met welke werkzaamhe den na Pinksteren een begin zal wor den gemaakt. Het wichelroedeonder- zoek geschiedde in tegenwoordigheid van majoor Loudon, officier bij de Ne derlandsc verbindingsdienst van het „American Graves Registration Com mand", dat gevestigd is te Parijs. ALKEMADE Gemeenteraad. Voor het behan delen van een uitgebreide en belang rijke agenda komt de raad van Al kemade Vrijdagavond a.s. te half acht bijeen. BOSKOÖP Gouden Bruidspaar. Onze plaats genoten Petrus Ravestein en Maria Bekkers, hopen 24 Mei a.s. de dag te hei*denken, waarop zij 50 jaar gele den in het huwelijk traden. De brui degom, die 7i jaar is, en de 73-jarige bruid, genieten nog een goede ge zondheid. Beiden verrichten nog met opgewektheid hun werk; zij in de huishouding en hij als bloemenbin- der op de veiling. Badmeester. Voor het 1948 is wederom tot badmeester be noemd de heer A. Ramp Pzh. KOUDEKERK De straatverlichting. Een einde is thans gekomen aan de steeds we derkerende vraag op de raadsverga deringen: „hoe staat het met de straatverlichting?" Deze is thans op enkele uitzonderingen na, ingebruik. In totaal werden 67 palen geplaatst. NIEUWE-WETERING 35-jarig bestaan D.G.V. In een feestelijke optocht werd de - jubi lerende muziekvereniging D.G.V. Woensdagavond naar de feestzaal van café v. d. Geest gebracht. Voor afgegaan door de muziekver. „Lief de voor Harmonie" uit Roelofarends- veen, volgden drie autobussen, be reidwillig en belangloos beschikbaar gesteld door Maarse Kroon, waar in zich de leden met hun dames be vonden. Een grote stoet auto's met genodigden volgde, met als laatste een keurig versierde auto, waarin zich de jubilaris van de avond be vond, n.l. Hub. Bouwmeester, die vanaf de oprichting actief zijn. ver eniging gediend heeft. Toen deze ju bilaris de feestelijk versierde zaal binnentrad, werd door allen het welkomstlied gezongen, en werd, de jubilaris naar zijn met bloemen ver sierde stoel geleid. Voorz. M. Spring in 't Veld verwelkomde leden en genodigden, maar in het bijzonder de mede-jubilaris met de jubileren de vereniging. „Vriend Huib, en zeer zeker ook zijn echtgenote, komen dit feest toe," aldus spr. Met een toepasselijk rijm werd de jubilaris, namens de vereniging, een prachtige bloemen mand en een vulpen met inscriptie aangeboden. De jubilaris was zichtbaar getrof fen door deze grootse huldiging en sprak woorden van dank voor deze waardering. Namens de zustervereniging „Lief de voor Harmonie" sprak de heer J. Koek en hoopte dat de bestaande vriendschapsbanden steeds gehand haafd zullen blijven. De burgemees ter, J. M. H. L. Hoynck van. Pappn- drecht, sprak woorden van waarde ring tot de muziekver., voor het ver zorgen van de noodzakelijke vrolij ke noot, wenste de vereniging en jubilaris geluk met dit mooie jubi leum én achtte het voor de vereni ging een waardevol iets, zo een ac tieve voorzitter te mogen bezitten. Nooit wordt er te-vergeefs een be roep gedaan op de vereniging. Steeds gaven zij hun medewerking en vooral bij gedenkwaardige dagen van ons zo dierbaar vorstenhuis. Daarom verzocht spr. om in ver band met de' gehouden radio-rede van H.M. de Koningin, uit piëteit voor onze geliefde vorstin, geza menlijk het Wilhelmus te zingen, waaraan spontaan gevolg werd ge geven. Ook pastoor Ligthart felici teerde met enkele hartelijke woor den de muziekver. van zijn nieuwe parochie. Hierna werd door de heer R. de Jeu de gehele geschiedenis van de muziekver. op rijm, door hem vervaardigd, met assistentie van mej. Lena Vanem'ah, voorgedra gen, waarvoor een luid applaus van instemming getuigde. Door een da- mestoneelclubje werd het blijspel in 3 bedrijven „Het levenselixer" op gevoerd. Dit stuk werd uitstekend vertolkt en vormde een waardige overgang tot het slotgedeelte van de avond om nog een uurtje „gezellig bijeen" te zijn. TER AAR Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Woensdag 19 Mei a.s. des namiddags half drie, in buiten gewone zitting bijeenkomen, o.a. om te herdenken, dat de Edelachtbare heer P. J. Hogenboom 12,'^ jaar bur gemeester van Ter Aar is geweest. OÏID-ADE NUTTIGE SOCIALE INSTELLING De sociale werkster, door het mini sterie van Landbouw aangesteld, is gereed gekomen met de organisatie van de cursus voor naaien, knippen enz. Het wordt een voPedige cursus. Er hebben zich al veel aangemeld. Begin Juni wordt er gestart. Maar eerst krijgt u nog een persoonlijk bezoek: om over wensen te spreken, die men liefst ingewilligd ziet. La ter komt de kook-cursus, maar die duurt korter. ZEVENHOVEN Bezoek van de Commissaris der Koningin. Morgen (Vrijdag) zal de Commissaris der Koningin in de ze provincie ook een bezoek aan on ze gemeente brengen. De Commissa ris wordt om 11.15 uur in onze ge meente aan „Het Haasje" verwacht. Z.Exc. zal dan een bezoek brengen aan de secretarie en de woning van de burgemeester. Daarna zal hij gaan naar het gemaal „Uphof", om dit te bezichtigen en vandaar een bezoek brengen aan een der nieuwe wonin gen aan het Noord-einde der ge meente. Om 12.30 vertrekt de Com missaris naar Leimuiden. De inwo- i ners worden verzocht te vlaggen. I ZOETER W OUDE Moedercursus. Door de R.K. Vereniging het Wit Gele Kruis wordt een Moedercursus georganiseerd. De ze cursus bestaat uit 9 lessen, waar van de eerste wordt gegeven op 19 Mei n.m. 7.30 in het Parochiehuis Schenkelweg. Cursusleidster is Zus ter Kampschöer. Aanmelding bij de wijkverpleegsters Zr. Mi C. Hooge- veen, Watertje 9 en bij de secretaris, Miening 4. KATWIJK Geslaagd Bij de aan de Visserij- school gehouden examens zijn ge slaagd voor het certificaat van kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee T. v.-d. Plas, H. v. Duyn Mz., A. J. Vooys, D. v. Duyn, J. Schaap, W. v. Duyn, Jac. de Vreugd, Jac Prins. Geboren: Teunis z. v. C. Kuyt en E. de Jager. Floris z. v. D. Kuyt en K. van de Oever. Jacoba d. van J. B. Valk en A. Groen; Adrianus z. v. J. van der Marei en J. Verbree; Ali- da Cornelia d. v. J. van der Plas en J. S. Ros: Jacoba d. v. A- Hasenoot en W. Vlieland; Huibert z. v. H. de Jong en W. Gravekamp. Onderti'ouwd: M. Noort en M. Ver doe; J. Vlieland en A. Remmelzwaal; J. Zwanenburg en J. C. Ravensber- gen; C. Ouwehand en J. van Duy- venbode; W. van der Plas en M. van Rijn; C. van Rijn en L. Ouwehand. Getrouwd: H. Haasnoot en N. P. de Bol; J. Ruwaard en ,.J. Öliemans; P. Ruwaard en M. G. Goedbloedt; G. van Duyn en K. Schaddee; A. Roest er W. de Haas; J. van Duyn en H van Beelen. Overleden: E. Kralt 75 j. geh. met C. van Klaveren; J. Krijgsman 67 j. wed. van H. van der Marei; H. Nijgh 59 j. geh. met J. Guyt. EISSE Geboren: Catharina, d. van C. van 't Wout en C. van Asselt; Cornelia Maria Johanna, d. van J. E. Prins en C. M. Blaas; Nicolaas Johannes Ma ria. zn. van C. J. M. Verhaar en C. E. Duivenvoorden; Jacobus Cornelis Ma ria, zn. van M. C. Bijlemeer en C. M. Venings. Ondertrouwd: Jacob Petrus de Groot, 30 j. uit Noordwijk en Joanna Agatha Maria Beelen, 24 j.; Jacob Ni colaas Hennipman 26 j. uit Hillegom en Hendrikje Hollander 21 j.; Gerard Romijn 24 j. uit 's-Gravenhage en Maria Gerarda van den Berg, 24 j. Gerardus Joseph Schouten 27 j. uit Alkemade en Clasina Maria van der Linden, 25 j.; Hendrik Eigenbrood 23 j. en Susanna van Tol 25 j. Getrouwd W- J- van Leeuwen en M. P. van Leeuwen. Personalia. Mej. G. Imanse slaag de te Rotterdam voor het examen Fröbelonderwijzeres. Voor hetzelfde examen slaagde eveneens mej. E. Aangeenbrug. NOORDWIJK Boerenleenbank. Woensdag avond hield de Coöp. Boerenleenbank haar 36e jaarvergadering, onder pre- sidum van de heer C. G. J. Alkema de Jr. In zijn openingswoord deelde deze mede, dat het bestuur, behou dens goedkeuring door de Raad van Toezicht, voornemens is de rente van hypotheken te verlagen tot 3 3/4 voor credieten tot 3 en voor'lo pende rekeningen tot 3 3/4 Uit het jaarverslag noteerden wij de volgende gegevens: Het ledental bleef 184, in het dag-giro sen spaar- boek werden in totaal 5295 posten geboekt, met een totaal Van ontvang sten van 2.602.298.08 en uitgavén 2.586.262.55, zodat hét kassaldo be droeg 160.35.53. In omloop zijn 598 spaarboekjes der spaargelden per 1 Jan. bedroegen 420.287.15, ingelegd werd 477.707.21 en uitbetaald 357.871.33, zodat het totaal der spaargelden op 31 December was 548.123.03. Aan rente werd bijge schreven 8378.73. Aan voorschotten en hypotheken na 1 Jan. uitstaande 29048.71, nieuwe voorschotten en hypotheken verstrekt 32400.ter wijl op deze posten werd afgelost 3573.90, zodat per 31 Dec. nog uit stond 59874.81. Aan rente werd ont vangen 1980.33. Lopende rekenin gen 1 Jan 1947 Debet 9482.85, Cre dit 95861.15, in 1947. ontvangen 318779.52 en uitgegeven 294578.59. Rekening Overheidsbetalingen 1 Jan. 1947 crediet 17526.76, ontvangen 318735.56 en uitgegeven ƒ333.310.98. Diverse rekeningen 1 Jan debet 1570.64, ontvangen 318.735.56 eiï uitgegeven 129.492.34. Stand der lo pende rekeningen op 31 Dec. debet 17019.41 en credit 111642.52. Aan rente werd ontvangen 914.14 en uit gegeven of bijgeschreven 552.05. Stand rekening Overheidsbetalingen op 31 Dec. debet 3.credit 2954.34 Stand diverse rekeningen op 31 Dec. debet 2176.57. Centrale Bank op 1 Jan. tegoed 463544.90, gestort in 1947 729133.92 en opgenomen 737504.06. Op 31 Dec. alzo een te goed van 455174.76. Aan rente werd van de Centrale Bank ontvangen 7687.53. De winst over 1947 bedroeg 1023.52, zodat de reserve thans is 30466.29. In het bestuur werd her kozen M. Hoek Mzn en in de Raad van Toezicht J. G. v. Eden. Medede ling werd gedaan dat de kassier voor taan ook 1 x per week zitting houdt te Noord/Zee, in het Verenigingsge bouw, des Woensdag van 24 uur, ten gerieve van de leden wonende te Noordwijk/Zee. Na een korte rond vraag wekte de voorz. alle leden op, hun financiële verwikkelingen over de Boerenleenbank te laten lopen en hiervoor ook propaganda te maken. NOORD WIJKERHOUT Rectificatie. In ons nummer van Dinsdag jl. werd in verband met de aanrijding met dodelijke af loop de naam genoemd van de firma C. uit Oegstgeest. Bij nadere infor matie blijkt de aanrijding echter te zijn gebeurd met een zandwagen van de. firma M., zodat eerstgenoemde firma met dit ongeval niets heeft uit te staan. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Het nieuw benoemde lid de heer J. S. v. Mamere wordt be ëdigd en geinstalleerd. B. en W. stel len voor het verzoek van R.K. Har monie „Triumph" om verhoging van subsidie te behandelen bij de begro ting 1949. Goedgekeurd. Een verzoek van de Stichting „Oud Poelgeest" om subsidie in de extra- kosten van de inwendige restauratie van het kasteel Oud-Poelgeest wordt gestuurd naar B. en W. om advies. Voorts delen B. en W. mede, dat van het bestuur der zwemvereniging Poelmeer een verzoek is ingekomen inzake het maken van een scheiding. De heer v. d. Poel heeft na lezing van het ingekomen stuk zich afge vraagd of B. en W. in de vorige ver gadering zich niet al te optimistisch hebben uitgedrukt. Er was algehele overeenstemming bereikt, verklaarde toen de voorzitter. Het schrijven van Poelmeer bewijst het tegenoverge stelde. In de vorige vergadering is uitdrukkelijk betoogd de absolute noodzakelijkheid van het weder-aan- brengen van de scheiding, alsook voor voldoende sterkte der perso neelsbezetting. De morele, geestelij ke .en lichamelijke belangen dei zwemgasten moeten nu zover moge lijk gewaarborgd zijn. Spreker ging na, dat, origeveer één jaar geleden de kwestie Poelmeer grotendeels draaide om de scheiding. Nu zijn we nog net zo ver. Ligt de oorzaak bij Poelmeer of bij B. en W.? Nu willen B. en W. wel een afscheiding op be tonnen palen, doch dat is te duur. Er komt dus weer geen scheiding. Een deskundige heeft spreker mede gedeeld, dat voor 1200 een zeer be hoorlijke scheiding is aan te bren gen. Spreker verzoekt de voorzitter door een breed toegevend gebaar de dreigende gisting in de gemeente iri de kiem te doen verstikken. Voorts heeft het aanbrengen der scheiding aldus spr. voor de kath. fractie nog een principiële kant. Men is tegen gemengd zwem men en nog meer tegen het gemengd droogzwemmen. Spr. gaat op dit on derwerp nog dieper in en wijst op de gewetens bezwaren. Spr. wijst er op, dat de voorz. bij de opening der kath. Meisjesschool gezegd heeft voorstan der te zijn van jongens- en meisjes scholen, hoewel toch leeftijd, lichame lijke -ontwikkeling en geestelijke nei gingen der leerlingen van de lagere scholen zoveel minder gevaren in zich herbergen. Hoeveel te meer zal toch de voorzitter voorstander moe ten zijn van een zweminrichting, waar opgeschoten jongens en meis jes, volwassen mannen en vrouwen gescheidenzwemsport beoefenen. Spreker zou willen voorstellen: een eenvoudige scheiding aan te brengen over de volle lengte; voldoende per soneelsbezetting, en in Poelmeer en de publieke wateren van Oegstgeest net gemengd zwemmen wVlen ver bieden. Mevr. Kramers had werkelijk ge meend dat een bevredigende over eenkomst was gesloten. Dit blijkt niet het geval. Vele leden bedanken, doordat niet steeds kan worden ge- zwemmen. zoals vroeger. De heer Vallentgoed meent, dat de Raad B en W het vertrouwen hebben gegeven. De Raad kan dus niet an- VALKENBURG Oud-Valkenburg De laatste ja ren, hebben er hier steeds opgravin gen. plaats vanwege het vermoeden dat hier'heel vroeger een Romeinse Burglit moet hebben gestaan. Dit meende men te kunnen afleiden uit de naam van ons dorp en mede uit gevonden Romeinse gedenkpennin gen. Prof. Van Giffen, die zich bui- tem gewoon voor Valkenburg interes- seerd en de opgravingen leidt en hiervan dè Valkenburgers en andere op de hoogte stelde ,hie'd gisteren nogmaals een lezing met lichtbeelden in de Noodkerk alhier waarvoor, be grijpelijk, veel belangstelling was. Het was een interessante avond. Een excursie volgt nog na deze leerzame avond. VOORSCHOTEN Bezóek van Erins Bernhard. Prins Bernhard bracht gistermiddag een bezoek aan het demobilisatiecen trum der marine in Voorschoten. Verschillende officieren gaven de Prins een beeld van de werkwijze, die bij de demobilisatie van het personeel der marine wordt toegepast. WARMOND E.H.B.O. Voor het E.H.B.O.- examen slaagdèn 25 cursisten, terwijl er een moest worden afgewezen. Het examen werd afgenomen door dr Zeyerveld, uit Leiden. WASSENAAR Geboreri: Jan z. v. P. van Rijns- wou en F. W. Dijksterhuis; Hendrik Laürens z. v. L. Bareveld en E. van Dam; Lucia Helena d. v. A. P. Bun- nik en L. v. Leeuwen; Geradus Jo hannes Franciscus z. v. S. C. T. Vin- kesteijn; Franciscus Jozef z. v. J. N. C. T. v. d. Erve en M. M. Rozenkohl; Petrus Izaak z. v. J. Woudsma en G. v. Eijbergen; Michael Joseph Maria A. G. A. Bazelier en M. A. J. A. C. Gubbels; Johan Christiaan z. v. G. J. C. v. d. Hoeven- en M. H. Schip pers; Andreas Gerardus Casper z. v. G. J. v. Steen en G. J. Scheuderman; Theresia Apolonia Maria d. v. W. J. Hoogenboom en C. C. Went; Nico z. v. H. Haag en M. A. Schipper; Geer tje d. v. B. C. Smit en W. C. Biemond. Overleden: Robert C. H. Schungel 72 j., ongeh.; Philip v. d. Berbh 68 j. echtg. v. E. Hollebeek. Getrouwd: J. Verhoeff en H. J. P. M, v. Schie; E. C. C. Clignett en I. Vieyame; J^ Bol en A. Schnitzler. ders doen, dan het adres zenden naar B en W ter afdoening, De heer Blomsma wijst er op dat nooit rekening wordt gehouden met de diverse richtingen in de gemeente De heer Simon Thomas zou B en W willen aanraden iets meer tegemoet koming te betrachtten inzake de scheiding. De voorzitter zegt met klimmende verbazing het betoog van de heer v. d. Poel te hebben ge hoord. De scherpe critiek van de heer v d. Poel wijst spreker af. B en W hebben zich nooit en nimmer ver zet tegen de scheiding. Wanneer de lieer v. d. Poel denkt, dat spreker aan zijn leiband gaat lopen, dan is hij ex- naast. Weth. Dysselbloem zegt, dat B en W een solide scheiding willen op be tonnen palen. Deze constructie i"s nog al duur. Daarvoor f 3000 te besteden acht spreker onvei-antwoord Er wordt gedacht een provisorische scheiding aan te brengen; doch spreker meent niet dat een aannemer deze voor f 1200 wil of kan vervaardigen. De heer v. d. Poel repliceert. Er is geen sprake van aan den leiband lo pen en spreker neemt deze uitdruk king van de voorzitter niet. De heer Blomsma kan niet begrij pen dat Ged. St. aan een uitgaven van f 3000 in 't belang van de volks gezondheid hun goedkeui-ing zuilen weigeren. De voorzitter stelt de vraag: waar om Poelmeer de scheiding na 17 Juli van 't vorig jaar niet heeft aange- 'bracht. De verdere besprekingen brengen geen nader inzicht. Besloten wordt het adres te zenden aan B. en W. ter afdoening. Goedgekeurd wordt o. m. de aankoop van een perceel grond aan de Willem de Zwijgerlaan van mevi\ Rubenkamp, groot 835 M.2 a 10. per M.2. Aan de woningbouwvereni ging „Buitenlust" wordt vei-gunning veleend tot het bouwen van acht wo ningen. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor toepassing van de pi-emieregeling woningverbe tering en -splitsing. Het is de bedoe ling eventueel onbewoonbaar ver klaarde woningen bewoonbaar te ma ken en voorts woningen geschikt te maken door verbouwing tot tweege zinswoningen. De pi-emie betaalt 60 pet. der vei-bouwingskosten, tot een maximum van 2400 bij verbetering, 4200 bij splitsing. Goedgekeurd. Voorstel beschikbaarstelling van een crediet. voor verbetering van het rijwielpad langs de Rijnsburger weg. De heer Kerckhof juicht de plannen toe, doch komen de voetgangers nu niet in de verdrukking. De heer v. Nieuwkoop vestigt de aandacht op de slechte waterafvoer. Weth. Dijsselbloem wijst op de .verzuimen van 't vorige college van B. en W. Overwogen wordt een te gelstreep aan te brengen, teneinde de voetgangers meer veiligheid te ver schaffen. Voorstel B. en W. tot aanvraag van een crediet van ƒ3000 voor het aan brengen van versieringen ter gele gen van het Regeringsjubileum. De voorz. herinnert aan de juist gehou den radiorede van de Koningin, waarin H.K.H. mededeelde, na het regeringsjubileum afstand te doen van de troon. Hoe leed dit besluit ons doet, we moeten het eei-biedigen. De heer v. d. Poel was aanvankelijk niet voor dit grote crediet, doch wij moe ten ook onze driehonderdjarige onaf hankelijkheid herdenken en ook we derom de kroningsfeesten vieren. Voorts blijft het aangeschafte ver lichtingsmateriaal gereed voor ande re doelen bewaard. Dus zal spreker zijn stem aan het voorstel geven. De heer Vallentgoed, zou dé ver siering willen beperkt zien tot een bloemenversiering. Spreker vindt een crediet van f 1200 voldoende. Hij motiveert zijn mening op zakelijke gronden en niet uit mindere waar dering voor onze landsvrouwe. De Raad heeft zijri verantwoordelijk heid voor de gemeente-financiën. Het voorstel van B en W wordt aangeno men. Hierna geheime zitting. Geboren: Ronalda, d. v. J. J. Ak kerhuis en D. C. van Bommel; Cor nelis J„ z. van J. T. J. Hoo-geveen en E. M. van Grieken; Hermana M„ d. v. C. Snieder en L. Rodenburg Vermaat; Douwe R„ z. van A. W. Fries en R. A. Pais: Gré-tiha M., d. van W. Vletter en C. Visser; Jan M„ z. van J. B. van Iterson en B. J. D. den Haan. Ondertrouwd: B. Star en J. Men- sink; J. Los en A. Maat: J. L. J. Ma- ris en J. J. van den Eykel: J. W. Langeler en M. C. C. Brooshoort; J. P. Kabel en M. S. Hakkenberg; M. van Duivenboden en J, E. Geer vliet; C. E. Jedeloo en M. C. Veste- rink; J. van Tol en C. G. Franske; P. Verbsek en F. A. Schoutens; F. C. H. van der Linden en A. J. de Later. Getrouwd: J. Los en A. Maat. Overleden: J. M. E. Buff in an. 71 jaar w. van X. X. X. M. L. A. Sénès; W. E. Moll, v. 85 jaar w. van H. E. Gritters Doublet; L. Rietkerk v. 84 jaar w. van J. van der Mey; M. Kui per v. 83 jaar w. van M. C. B. van der Beek. BINNENLAND. In het gehucht Geersbergen (N.-B.). is een nest met acht wilde zwijntjes gevonden. Zij worden met de zuigfles groot gebracht. In Amsterdam en Enschede zal een aanvang worden gemaakt met dtf vervaardiging van ballpoint vul pennen door een- doohtermij. van het Am. Reynolds concern; WEERSVERWACHTING IETS WARMER OVERDAG. Aanvankelijk zwaar bewolkt met hier en daar nevel of mist. Morgen overdag minder bewol king en iets hogere temperaturen dan vandaag. Droog weer en weinig wind. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als v' lgt gekeurd: Casino; „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar. Lido: „Het spookhuis", 14 jar.r. Luxor: „Aladdin in Bagdad", 14 jajar. Rex: „South of the border", 11 jaar Trianon: „The cowboy and the lady", volwassenen. R.K. BOND VAN H. C. R. GEëMPL. „ST. ANTONIUS". Dinsdagnacht kwam de afdeling Leiden van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café en Restaurant-Geëmpl. „St. Antonius" sectie Bioscoop en Theaterpersoneel in vergadering bij een in het café van de heer H. Rooij- akkers, Korevaai-straat 11 alhier. De voorzitter, de heer P. Feiten ver welkomde in zijn openingswoord de geest. adv. kap. W. Bende, de hoofd bestuurder de heer N. J. L. v. d. Eol, terwijl ook aan de leden, die hun nachtrust hadden ópgofferd een bij zonder welkoijx werd toegeroepen. In zijn openingswoord vestigde de voor zitter er de aandacht op, dat op Don derdag 20 Mei a.s. een zomer-leden vergadering zal worden gehouden voor alle leden van de K.A.B. in het St. Antonius clubhuis, Mare 43. Hij spoorde alle leden aan deze belang rijke vergadering bij te wonen, daar de districtsbestuurder de heer L. Weeber zal spreken over: „Van So ciale wetgeving naar rechtszekee- heid". Naast de notulen en ingeko men stukken waren voorgelezen en goedgekeurd, bracht de secretaris, d® heer v. Asperdt verslag uit over de Bondsraad, welke 21 en 22 April j.l. is gehouden te Maastricht. Enkele belangrijke punten en voorstellén, van uit de bondsraad werden door hem uiteengezet. De geest, adviseur, kap. W. Bende sprak een kort propagandistisch woordje Wt het jongste lid van de bond, en wees er op, dat de belan gen van al het personeel in deze bond het best behartigd kunnen wor den, waarna installatie volgde. Hierna verkreeeg hoofdbestuurder W. J. L. v. d. Bol het woord om te spreken over de arbeidsregeling, die binnenkort in werking zal komen o.u. betreffende werkloosheidsverzekering en wachtgeldregeling. Spreker spoor de de leden aan de bovengenoemde vergadering bij te wonen, daar zij voor de leden zeer belangrijk is. Rechtszekerheid, daar moet het naar toe. Verder memoreerde spr. de wer keloosheid van voor de oorlog, de uitkeringen, de sociale regelingen voor de geëmployeerden. In het Oos ten van ons land moesten kellners, koks, ja alle mensen uit onze bedrij ven naar de D.U.W., maar dank zij de organisatie ,St. Antonius" behoe ven de bonafide werkers niet meer naar de D.U.W. Verder sprak de heer v. d. Bol over de retraite, die van 25 No vember a.s. te Nooiriwijkerhout voor de bedrijfsgenoten gehouden wordt en spoorde de leden aan om zoveel mogelijk aan deze retraite deel te ne men. Spr. verzocht de vacanties hier naar te regelen. Daarna werd de gelegenheid ge boden om vragen te stello n in ver band met het gesprokene en naar aanleiding van bestaande moeilijk heden. Toen de vragen naar tevre denheid waren beantwoord dankte de voorzitter de spreker voo.- zijn uiteenzetting en deelde mede, dat de jaarvergadering, welke op 15 Juni a.s. gehouden zal worden, kerkelijk en feestelijk gevierd'wordt. Op deze avond bleek weer duide lijk, dat onder kellners, koks, huis- en buffetpersoneel, ook bioscoop- en theaterpersoneel in het algemeen te veel personen zijn, die te weinig oog hebben voor de vakorganisatie. Om circa half vier in de nacht sloot de voorzitter de vergadering met de christelijke groet. WOENSDAG 26 MEI a.s. zul len in de Stadsgehoorzaal te Lei den spreken dr A. A. Olierook aver „het wezen van het Com munisme" en de heer Paul de Waart over „de practijk van het Communisme". R.K. Bond van Transportarb. „St. Bonifacius", afd. Leiden. Heden avond om 8 uur ledenvergadering in het St. Antoniuh Clubhuis aan de Mare. Buiten de gewone agenda punten, zal er een bestuursverkie zing plaats vinden. De heer A. v. d. Neut, lid van hét Jubileumcomité 1948, za] morgen avond, kwart over zeven, via de der de lijn van het1 gemeentelijk radio- distributienet een causerie houden, waarin hij een uiteenzetting zal ge ven van de 'hier ter stede ter gele genheid van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin te houden hazewindhondenrennen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld '.Nuclear Magnetic Relaxation", de heer N. Bloember gen, geboren te Dordrecht en wo nende t(* Leiden. Aan de Katholieke Economische Hogeschóol te Tilburg slaagde voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen de heer J. Bik, alhier.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2