Leidse jongeren herdenken de doden MAANDAG 10 MEI 19.0 DE LEIDSE COURANT ÉERSTE BLAD - PAGINA 3 Leidens katholieke arbeiders vieren het feest van de arbeid Op waardige wijze hebben Leidens katholieke arbeiders het feest van de arbeid gevierd. Zij hebben dit gedaan op een rustige wijze, eerst in de kerk en tenslotte in een gezellig samenzijn, welke beide bijeenkomsten, mede door de goede opkomst een geslaagde viering waren van het feest van de arbeid. Voorafgegaan door een algemene H Communie in de diverse parochie kerken, vond deze dag een hoogte punt in het plechtig Lof, dat Deken Homulle, 's middags om vier uur, in de dekenale kerk celebreerde, met as sistentie van rector Vester als diaken en rector Bernefeld als subdiaken. In een hooggestemde predicatie wees rector Vester op de zware plicht van de arbeid, die in 's mensen leven is ingebouwd om God te loven en die nog nooit zó als last gevoeld is, als deze tijd van genotzucht en groeiend verzet tegen de arbeid, omdat, wan neer de mens Gods bestaan ontkent, dit zichzelf wreekt. Daarom is het no dig, dat op deze dag de arbeid weer eens in 't zuivere licht gesteld wordt. De mens is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis; dan moet hij God ook nastreven in Zijn arbeid. Dan wordt de arbeid iets schoons, iets heerlijks, omdat het een afstraling is van Gods werkzaamheid. God heeft de mens koning gemaakt van de schepping, om deze te beheersen en te cultiveren. Arbeid is dus geen plicht, ons door de mensen opgelegd, maar door God zelf. „Welke ook Uw arbeid is, doet het van harte voor God, Uw Heer zegt St. Paulus. Christus is op aarde gekomen om al les te heiligen, ook de arbeid. Ook wij kunnen de arbeid heiligen, want al werken we voor ons dagelijks brood, bovenal werken we voor God, die ons geleerd heeft ,.Ora et Labora". Bid en werk.Alleen door beide teza men te doen, zullen wij slagen en als wij zo de arbeid zien, heeft hij weer waarde, dan wordt de arbeid weer een zegen. Hierna ging de Deken zegenend langs de rijen van arbeiders, die alle maal hun gereedschap hadden mee gebracht, een schaar, een zethaak, een spoel of een vulpen, waarna met het Strijdlied en het Tantum Ergo de plechtigheid besloten werd. De feestavond. Was de Stadsgehoorzaal 's avonds niet stampvol, ze was toch zeer goed bezet en het aantal leden met hun vrouwen en grotere kinderen mag zeker op 1000 geschat worden, waar onder ook de heer Joh. Grasso uit Utrecht, hoofdbestuurder van de R.K. Metaalbewerkersbons „St. Eloy", dr. Zijerveld, directeur van de Genees kundige dienst, de kapelaans Geven en Vugt, de heer J. Aalders, namens de Kath. Wergeversver., en twee zus ters van het Katholieke Sociaal Bu reau, die allen door de voorzitter, do heer van Oyen, verwelkomd werden. De K.A.B.-symphonie, o.l.v. Jan Gordijn, liet zich van haar beste zij de horen, terwijl het K.A.B.-toneel, onder regie van de heer J. P. Mank, een voortreffelijke duit in het zakje deed. De heer Grasso sprak over de waar de van de arbeid, zoals de katholieken het zien, die een zegen is, door God geschonken en waarvan de zwaarte en moeite een straf der erfzonde is, c PE RSSPIEGEL DE CANDIDATUUR-v. d. WEIJDEN Het uiteindelijk resultaat van de groslijst-stemming voor de candida- tenlijst der K.V.P. voor de a.s. Ka mer verkeizing is natuurlijk nog niet bekend. Er is in onze Kring en ook in onze courant nog wel een en ander te doen geweest over de candidaat-v. d. Weijden. Zaterdag de dag voor de stemming hebben ook twee landelij ke katholieke bladen er iets ovér ge schreven in een redactionele be schouwing. In een artikel van de Tijd over de groslijst-stemming, lezen we: „Een poging om voor de heer Ruijs een (waarschijnlijk onno dig) hogere plaats op de lijst te verkrijgen, behoeft geen instem ming te betekenen met diens houding inzake Linggadjati, maar komt voort uit een soort feodale trouw, in zovere zelfs sympathiek, als aan een grote naam en karakter méér waarde, dan aan politieke bekwaamheid wprdt gehecht. Een soortgelijke maatschappelijke trouw zou de thans kansloze heer v. d. Weyden - die in deskundigheid zeker niet de mindere is van de heer Groen wel eens op de plaats van de heer Hooy kunnen* brengen, ter wijl de heer Roolvink zou kun nen profiteren van 't gevoel van sympathie voor de verliezer, wie schijnbaar zonder reden onrecht is aangedaan". de Maas- „Wat het geval van der Wey den betreft, is het een feit, dat dit Kamerlid twee jaar geleden een zetel in het College van Ge deputeerden kon krijgen. Nu zijn formeel de functies van Kamer lid en Gedeputeerde niet onver enigbaar. Maar de heer van der Weyden nam het voortreffelijke standpunt in, dat deze beide functies zoveel toewijding vra gen, dat het onmogelijk moet worden geacht deze beiden tege lijk goed te behartigen. Hij legde deze kwestie toen voor aan het partijbestuur en kreeg reeds drie dagen later het schriftelijk ant woord, dat het partijbestuur het zeer ongewenst zou achten, in dien hij de Tweede Kamer zou verlaten. De heer van der Wey den aanvaardde daarop de func tie van Gedeputeerde niet, maar bleef Kamerlid." Spr. schetste de heidense opvatting van de arbeid, die hem tot elavendom maakte, waaruit hij door de Pausen Leo XIII en Pius XI weer omhoog is gehaald. Ook nu is de tijd moeilijk, doch niet te vergelijken met het pauperis me, waarin' Paus Leo XIII de arbei ders in 1891 vond, want de arbeider heeft nu het zelfbewustzijn terugge kregen en is opgeklommeft tot m de hoogste regeringskringen, om de ar beid te bewaren als een middel tot instandhouding van Gods schepping en niet voor winstbejag. In welklinkende tonen zong de heer Grasso een jubelend loflied op het pionierswerk van de K A B., waardoor wij thans voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie staan, en besloot met een oproep tot de jepgd om hun krachten te geven voor het werk van geslaagde feest van de arbeid. de K.A.B., die de, geestelijke, sociale, culturele en materiële belangen van 277.000 arbeiders behartigt. De K.A. B. moet gehandhaafd blijven als een bolwerk tegen het aanstormende communisme, dat anders de arbeiders weer in een poel zal storten, diep; dan die, waarin Paus Leo XIII hen vond. „Viert feest, eindigde spr., maar vergeet niet te werken nu het nog dag is en voor dat de avond valt. want dan moet de oogst binnen zijn. De avondstond nadert en reeds is Berlijn gehuld in een rode gloed. Daartegen moet de K.A.B. strijden, om de waarde van de arbeid te be waren en voor ondergang te behoe den". Het uitstekend gespeelde spelletje van Godfried Bomans „Een Eeuw achter", ging vooraf aan het slotwoord van de geestelijk adviseur, rector Bernefeld, die het te laat vond om nog veel te zeggen, doch nog niet te kat om het juiste begrip van de arbeid te handhaven, deor propaganda te maken voor het werk van de K.A.B en' een levend voorbeeld te zijn, hoe de arbeid kan en moet beleefd wor den. Met deze slotgedachte naar huis ggaan, zullen de Leidse leden van de K.A.B. nog lang een prettige herin nering bewaren aan dit uitnemend DODENHERDENKING. OP DE „DE BURCHT" Aalmoezenier de Boer ontving koninklijke onderscheiding /"\P PLECHTIGE WIJZE hebben gisteren de oud-strijders van het ^voormalige 4e R.I.' hun strijdmak kers herdacht, die in de Meidagen van 1940 hun leven voor het j/ader land en de vrijheid hebben opgeof ferd. Behalve de ruim 400 manschappen, die deze in „De Burcht" gehou den plechtigheid bijwoonden, merk ten wij o.m. op de oud-comman dant van het 4e R.I., de kolonel b.d. H. D. JBuurman, de oud-commandant van het 3e depot bat., luit.-kolonel b.d. J. Mallingkrodt,de oud-com mandant van het 4e depot-bat. luit.- kolonel b.d. H. Wissema, terwijl ook de nabestaanden van de gesneuvelde militairen tot deze dienst waren uitgenodigd. Terwijl er voor de protestanten een kerkdienst in de Graanbeurs was be legt!, kwamen de katholieken op de Burchtheuvel bijeen. Ds. J. C. Brok ken, veldprediker te Schoonhoven, die de dienst in de Graanbeurs leid de, deed dit aan de hand van Filip. 2. 8b „Gehoorzaam geworden zijnde tot de dood, ja de dood des kruises". Spreker, die in enige treffende woor den heVinnerde aan het ofer, dat de gevallen strijdmakkers hebben ge bracht, hield de aanwezigen voor ogen, dat zij zich dit offer waardig moeten tonen. Nadat ds. Brokken het dankgebed had uitgesproken, werd het 'zesde couplet van het Wilhelmus gezon gen. Aalmoezenier, pater De Boer, die de plechtigheid op de Burchtheuvel leidde, stond eveneens stil bij het of fer, dat de manschappen van het 4e R.I. en vele anderen hebben gebracht waaraan ook hij de ernstige verma ning verbond hun nagedachtenis nooit te vergeten. Deze plechtigheid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Na afloop van deze kerkdiensten vond in de Graanbeurs een gemeen schappelijk samenzijn plaats, waarin de oud-commandant van de mitr.- comp., res.-kap.mr. J. H. G. Matla, nog een herdenkingswoord sprak. Vooraf heeft de oud-comman dant van het 4e R.I., kolonel b.d. it. D. Buurman, nog medege deeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd om aalmoezenier maj. De Boer, die onlangs zijn zilveren priesterfeest mocht vie ren, te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Spr. deed deze mededeling, wel ke onder krachtig applaus werd ontvangen, met een hartelijke gelukwens gepaard gaan. In deze bijeenkomst is voorts nog besloten tot de oprichting van een Vereniging van oud-strijders \tin het voormalig 4e R. I., waarvan het voorlopig bestuur als volgt is sa mengesteld: voorzitter res. kap. mr. J. H. G. Matla, leden de heren J. A. Hoogeveen, P. van Vliet, J. M. Pols, M. A. Oldenhof, H. Eradus', L. Mo raal, Ouwerkerk. en Bode. Als be schermheer zal optreden kolonel H. D. Buurman. Behalve het houden van een jaarlijkse dodenherdenking zal ook getracht worden één keer per jaar een reünie te houden, waar voor als datum de verjaardag van het regiment, 9 Januari, werd ge noemd. Na sluiting van deze bijeenkomst vertrokken de aanwezigen groepsge wijze naar Katwijk, Valkenburg en Ypenburg, waar op de graven van de gesneuvelde militairen een krans- legging plaats vond. 40 JAAR KERKZANGER. Eensgezindheid en- vriendschap zijn belangrijke factoren voor een goed zangkoor. Zulks is tot uitdruk king gekomen toen Zondagmorgen het zangkoor der dekenale kerk het zangersjubilé vierde van haar nes tor, de heer B. L. v. d. Klugt. Het moet wel een diepe indruk op de ju bilaris en zijn familie gemaakt heb ben, toen het gehele zangkoor, eens gezind, 's morgens tot de H. Tafel na derde, terwijl daarna op zeer vriend schappelijke wijze, tijdens het geza-, menlijke ontbijt, door de H.E. De ken, de moderator, kap. Mulder, di recteur en vele leden de grote ver diensten van de jubilaris werden ge-* memoreerd. Ook mocht de jubilaris een eigenhadig dankschrijven ont vangen van Z.D.H. de bisschop van Haarlem. Tijdens de plechtige Hoog mis, opgedragen tot intentie van de jubilaris, zong het koor o.l.v. direc teur Verburg, de „Missa Sanctissi- mae Trinitatis" van Hub. Cuypers en na de Mis het „Jesu, Rex Amira- bilis" van Palestrina. DODENHERDENKING VAN HET 2e DEPOT. Het tweede depót, bestaande uit de depót—bataillons van het 22e, 10e en 15e Reg. Inf., die in de Meidagen van '40 rondom de Haagsche Schouw, de Maaldrift en Rijnsburg gevochten hebben, herdacht Zaterdagmiddag met een korte plechtigheid bij het monument aan de Haagche Schouw, de strijdmakkers, die bij de uitoefe ning van hun hoogste plicht hun le ven gegeven hebben. Zij, die deze strijd overleefd hebben en dè nabe staanden van hen, die de herwonnen vrijheid niet meer gekend hebben, verenigden zich daar, rondom kolo nel b.d. H. Syperda, die meende in de geest van de gesneuvelden te han- dèlen, door deze plechtigheid zo so ber mogelijk te houden en daarom te moeten volstaan met een opwekking om in de volgende jaren in nog gror ter getal op te komen, om in allé eenvoud de gesneuvelde makkers te herdenken. Hierna legde de oud-ko lonel een krans aan de voet van het monument, waarna allen, waaronder ook overste Mulder, in café „Het Haagse Schouw" nog enige tijd bij een bleven. EXPOSITIE LUCAS VERKOREN GEOPEND. In tegenwoordigheid van vele be langstellenden en het ere-comité, werd Zaterdagmiddag in „De Laken hal" de tentoonstelling geopend van het werk van de Leidse schilder Lucas Verkoren, waarover wij reeds schreven. Burgemeester van Kinschot felici teerde de zestig jaar geworden kunstschilder en wees op het twee ledige, speciale doel van deze ten toonstelling, n.l. om de dankbaar heid te tonen, die kunstlievend Lei den aan Verkoren verschuldigd is, en ook om de kunststukken te laten bewonderen. Spr. wenste de heer Verkoren toe, dat hij nog* vele jaren in goede gezondheid, penseel en palet mocht hanteren. De heer Verwey gaf hierna een kleine schets van de omstandigheden waaronder hij Verkoren had leren kennen, en hoe deze «man op latere leeftijd tot schilderen gekomen was. De „schuld" hiervan ligt bij de stad Leiden, met haar fijne distinctie, door eeuwenlange bezinning en stu die Spr. wees in dit verband op Rembrandt en Jan Steen, hoewel dezen niet een speciaal Leids stem pel droegen, in tegenstelling b.v. met Bakker-Korf. Sprekend over het impressionisme, dat ook in Leiden de moderne tijd inluidde, noemde de heer Verwey de bekende schilder Floris Verster, die met z'n breed heid van schilderen en massaalheid van aanvoelen, tezamen met Breit- ner de impressionisten van hun tijd waren. Ook Verster's zwager, Ka- merlingh Onnes, leefde, evenals Verster zelf, zeer afgesloten 'van het Leidse kunstleven, zodat zij Ver koren niet beirfVloed hebben. Verkoren, aldus spr., is een van die zonen van het provincialisme, zoals van Driesten en van der Windt. Hij is oorspronkelijk een man, die midden in de maatschappij stond en toen onder de toverban van de kunst kwam. Tenslotte sprak de heer Verwey over het stilleven, dat altijd de eerste aanraking van een jong schilder is en dat gelegenheid biedt tot overdenking en indringing in de materie. Later is Verkoren in aan raking gekomen met de nieuwe za kelijkheid, waaraan hij een puur schilderlijk sentiment toevoegde, wat een zeer geslaagde combinatie is. De heer Herfst prees Verkoren als een actief man op verenigingsgebied en wees in dit verband op zijn acti viteiten voor de tekenacademie. Hierna maakte het gezelschap een rondgang langs de geëxposeerde werken, waarbij o.m. ook de wet houder van onderwijs, de heer J. G. van Schaik, blijken van belangstel ling gaf. Holland bloeit weer LIET WAS een schitterende lentemorgen. De zon stond helder aan een staalblauwe hemel; dauwdruppels glinsterden in het koele gras en de bomen droegen hun rijke last van groenend lover. Temidden van dit op bloeiende lenteleven staat aan de Haagsche Schouw een sober monu ment, dat een herinnering wil zijn en blijven aan wat achter ons ligt, een herinnering ook aan hen, die met hun bloed de bodem gedrenkt heb ben, waaruit thans het jonge groen weer omhoog schiet. kocht hebben en zij hebben recht op onze dankbaarheid. „Dierbare doden, wij richten het woord tot u, die in heel Europa en over de gehele wereld verspreid ligt. Gij hebt bevochten, wat wij nu ge nieten. Dat geeft ons de plicht uw voorbeeld na te volgen en daardoor de vrede, die gij bevochten hebt, te bevestigen. Dit is onze taak voor de toekomst. De bloem van Leiden be looft hier deze taak op te nemen en te werken om de vrede, het recht en de vrijheid te bewaren in heel het land en over heel de wereld. Dat moet een degelijke vrede zijn, geba seerd op Christelijke grondslag. Wij mogen nu eindigen, zoals onze dich ter Bilderdijk dit deed: Holland groeit weer; Holland bloeit weer! Hollands naam is weer hersteld! Holland, uit zijn stof verrezen, zal opnieuw ons Holland wezen; Stervend heb ik 't U gemeld! Stervend zong ik, stervend wrong ik deze heilvoorspelling uit! 't Sterflot wenkt mij; Gij gedenkt mü, als U 't juichensuur ontspruit." Dit is een treffende confrontatie van leven en dood, van toekomst en verleden. Het is soms goed eens te rug te denken aan het verleden en zich eens te herinneren wat in dat verleden geofferd is, om de baan naar die toekomst vrij te maken. Dat geeft de kracht om van die toekomst iets te maken, waar men trots op zijn kan en waarmede men tot het verleden kan zeggen: „Zie, dat heb ben wij er van gemaakt. Jullie offer is niet tevergeefs geweest. Aan wie zou deze zending beter toebehoren dan aan de jeugd, die ge roepen is het ideaal van zo'n toe komst tot werkelijkheid te maken? Het is daarom goed, dat Leiden's Jongeren er een traditie van maken, om elke tweede bondag van Mei ge zamenlijk op te trekken naar dit mo nument van de dood en daar door hun getal het enthousiasme uit te drukken, waarmede zij hun zending vervullen. Ook gisteren waren velen naar de Haagsche Schouw gekomen, om na een H. Mis met algemene H. Commu nie, in een stille stoet naar het mo nument te trekken en getuige te zijn van een korte, indrukwekkende plechtigheid. Tussen de gewone omlijsting van vlaghijsen, kranslegging, het zeggen van een kort gedicht en een geza menlijk Wilhelmus, sprak pater Chrispinianus O.F.M. Cap. uit Voor schoten, over het verraad, dat ons in 1940 overviel, dat we maar moeilijk zullen vergeten, omdat het heiligste wat wij hadden opgebouwd, met één slag werd stukgegooi. Toen kwam in '45 de heerlijke ver lossing, vrijheid, vreugde, vrede. Wij zullen die tussenliggende jaren niet vergeten, want ze zijn aan niemand zonder slag of stoot voorbijgegaan. We hebben allemaal ons eigen oor logsverhaal. Velen echter zullen hun oorlogsverhaal nimmer kunnen ver tellen en aan dezen zijn wij grote dankbaarheid verschuldigd. Wij heb ben de plicht te denken aan hen, die onze vreugde met hun bloed ge- DE DRUIVEN EN KERSEN ZIJN RIJP. f In het VIc Bouwplan van „Ons Belang". De druiven en kersen zijn rijp, d. w. z. voor de bewoners van ihet zes de bouwplan van de woningbouw vereniging „Ons Belang", die Zater dagmiddag met het bestuur en in aanwezigheid van talrijke genodig den liet feit herdachten, dat de bouw van de 82 woningen aan de Druiven- en de Kersenstraat werd afgesloten. Dit geschiedde door dê onthulling van een eenvoudige gedenksteen in de gevel van een woning in de Drui- venstraat, waar maanden geleden de eerste steenlegging plaats vond. Namens het gemeentebestuur wa ren aanwezig de wethouders Jonge- leen en Menken, terwijl verder te genwoordig waren de heren G. F. E. Kiers, directeur van de volkshuisves ting in Zuid-Holland, hoofden van takken van gemeentediensten en af gevaardigden van de zusterverenigin gen in Leiden. Oegstgeest en Rijns- bung. Toen allen zich voor het perceel verzameld hadden, heette de voor zitter van „Ons Belang", de heer J. Gerritsen, allen hartelijk jvelkom, waarna hij erop wees, dat men niet zonder moeite tot voltooiing van dit bouwplan was gekomen. Voor het vele werk van zijn medebestuurders zegde hij hartelijk dank, terwijl hij hetzelfde deed ten opzichte van net gemeentebestuur en de verschillen de takken van gemeentedienst, daar bij speciaal wijzend op het aandeel, dat weth. Jongeleen hierin gehad heeft. Na voorts gewezen te hebben op het feit, dat de woning als graad meter kan worden beschouwd voor het beschavingspeil van een volk, dankte bij alle medewerkers bij de bouw. Voorts bracht hij dank aan de bewoners der huizen, speciaal aan het comité voor de hartelijke ont vangst, welke men het bestuur en de autoriteiten deze middag in deze feestelijk versierde straten had be reid. Nadat op verzoek van spr. voor een overleden bewoner een ogenblik stilte was betracht, gaf hij de verze kering, dat het bestuur onvermoeid verder zal gaan rtiet het plan-Noord. Hiernd werd door wethouder Jon geleen de herinneringssteen onthuld, waarop het Wilhelmus ten gehore werd gebracht. Vervolgens zeide de heer Jongeleen, dat de moeiten en zorgen, die aan dit woningbouw plan zijn voorafgegaan, niet te ver geefs zijn geweest. Een dergelijk blok woningen zal volgens spr. niet zo spoedig weer tot stand komen, waar aan het gebrek aan materiaal en aan geschoolde arbeidskrachten niet vreemd is. Voorts deelde spr. mede, dat het in de bedoeling ligt, rond de ze woningen middenstandswoningen te gaan bouwen en hij wenste de partiouliere bouwers toe, dat deze er even goed uit zullen mogen zien. Als voorzitter van de huisvestings commissie kent spr. het leed, dat er heerst in tal van gezinnen door de grote woningnood en het tekort be draagt hier nog steeds 3000 wonin gen, terwijl dit jaarlijks toeneemt. Namens het gemeentebestuur wenste spr. het bestuur van harte ge luk, evenals de ontwerper van het plan, architect C. Ponsen en zijn uitvoerder, de heer de Best, en de aannemersfirma Stada, wiens werk de volledige waardering heeft van het gemeentebestuur. Hierna werden door de autoriteiten de huiz'en bezichtigd, d. w. z. een woning voor een kleiner gezin en 'n woning voor een groot gazin en al len waren vol lof over hetgeen hier tot stand is gebracht. In het bijzon der was men verrast door de magne- sietvloeren, welke zij mogen dan in de .beginne veel was kosten een hele uitkomst zijn voor de bewoners, die nu geen linoleum nodig hebben. Bovendien zijn deze vloeren veel warmer dan houten floeren, die altijd tocht doorlaten, terwijl nu alle warm te binnen blijft. Na deze bezichtiging verenigden allen zich weer in het verenigings gebouw van de zusterver, „Tuinstad- wijik", waar na een kopje tljee de sluizen dér welsprekendheid weer v/erden open gezet, aangezien niet .minder dan zeven personen nog het woord voerden: de heer H. v. d. Horst namens de bewoners der nieu we straten, de heer Oostveen na mens de Nat. Woningraad, de heer R. Ensingh als directeur van het Gem. Huisvestingsbureau, de heer Stada als aannemer, de heer De Jongh namens de zusterverenigingen, de heer Boom namens „Buitenkist" te Oegstgeest, de heer Zandbergen na mens Spinoza" te Rijnsburg en ten slotte de architect, de heer C. Pon sen. Van al deze toespraken vermel den we, uit de toespraak van de heer Ensingh, dat door deze 82 wo ningen in totaal 170 „gevallen" weg gewerkt konden worden, terwijl de heer Stada nog mededeelde, dat hij wegens een te hoge loonuitbetaling van een van zijn onderaannemers voor een jaar uitgesloten is voor voor derder bouw." Aan het slot van deze bijeenkomst heeft de heer Gerritsen alle sprekers bedankt voor hun geuite wensen. Aan de bouw van dit woning complex hebben medegewerkt: Firma D. Stada en Zoon, 's Gravenhage, Hoofdaalmoezenier; Firma F. van E. G. Amsterdam, Electriciteit; Fir ma Flink, Utrecht, schilderwerk; Firma GroenewegenFloon, Voor burg, grondwerk; Firma Sargentine en Winkel, Bloemendaal, loodgieters- werk, Firma V. Cansian en Co., Lei den, magnesietvloeren; Firma Bilder, metselwerk, Santpoort; Firma Wilms Haarlem, betonwerk. SPEELWEIDE „DE VOGELEN WIJK" OPENT HAAR POORTEN". Na twee jaar gestadig werken was Zaterdag eindelijk de grote dag aan gebroken voor de buurtvereniging „De Vogelenwijk", waarop de lang verbeide speelweide werd geopend. En zo waren Zaterdagmiddag een groot aantal buurtbewoners en vele kinderen rondom hun voorzitter, de heer Th. Brandt, geschaard, die van af een keurig versierd podium, Ce verschillende gasten verwelkomde, w.o. burgemeester van Kinschot en een deputatie van de Annakliniek. De heer Brandt dankte het gemeen tebestuur, de Plantsoendienst en alle andere medewerkers aan het tot stand komen van deze speelweide. Burgemeester van Kinschot noem de het een blijde dag, omdat het juist een jaar geleden was, dat spr. de belofte deed de plannen krachtig te steunen en bovendien, omdat hij persoonlijk veel belangstelling heeft voor de jeugdzorg in het algemeen. Daarom een woord van dank aan het actieve bestuur, dat een zeer groot aantal kinderen in de gelegen heid stelt prettig te spelen en daar mede de ouders een geruststelling geeft, omdat het spelen op de druk ke straat nu niet meer nodig is. Als een der oudste inwoners van de wijk, bood de heer van Gijn, na mens de buurtbewoners, een wip en een zweefpaal aan, die door de voor zitter in dank aanvaard werden. De heer Vijlbrief wees nog op het grote nut van speeltuinverenigingen, terwijl de heer Smit zijn gelukwen sen aanbood en de heer Groenewe gen, namens de volkstuinvereniging „Zonneveld", de rij van sprekers sloot. De ceremonie van liet openstellen, werd door dë burgemeester verricht met het doorknippen van de rood witte linten, waarna onmiddellijk 'n groot aantal kinderen de speelweide WEERSVERWACHTING ONWEERSACHTIG. Plaatselijk een regenbuitje, maar hier en daar zwaardere onweersbuien. In de kuststre ken op sommige plaatsen een koelere zeewind, overigens nog vrij warm met veranderlijke wind. bestormden, om de toestellen op hun deugdelijkheid te testen. Nu, we ge loven wel, dat de kinderen tevreden zullen zijn. De weide is keurig in gericht en zal ongetwijfeld aan vele kinderen ontelbare uren van onge stoord speelgenot verschaffen. De Burgemeester houdt op Woensdag 12 Mei spreekuur van 11 tot 12 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacotbus Pietrus Maria, z. van J. L. Witsqnburg en C. J. T. Vintges; Robert Johannes Martinus, z. van P. J. D. Stroebei en M. Gor dijn; Marijke, d. van C. Witteman en H. W. Roggeveen; Veronica Josephine d. van G. Steinbach en L. J. Jansen. ALPHEN AAN DEN RIJN Arbcidsjubileum. Dinsdag 18 Mei a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer H. van Dongen in dienst trad bij de firma N. Samsom N.V alhier. ZOETERWOUDE (H. R.) Eerste prijs. Op het gehouden zangconcours te Leiden behaalde Oosthoeks Mannenkoor onder leiding van J. P. van der Velde in de 2e Af deling een eerste prijs met 307 pun ten. k HILLEGOM Internationale harddraverij. Za terdagmiddag had op de Van den En delaan de grote internationale hard draverij plaats om het kampioen schap van Zuid-IIolland. De belang stelling was groot. Er hadden zich 21 paarden gemeld, waarvan er 19 waren opgekomen. Na vele span nende ritten was de uitslag als volgt: le prijs 600 Johannes, eige naar Stal Parkzicht, berijder J. van Leeuwen Jr.; 2e prijs 250 Allouez, eigenaar J. de Vlieger, berijder de zelfde; 3e prijs 100 Dutch Hanno ver, eigen. Stal R., berijder L. En- sin£ Spreekwcdstrijd op 2de Pinkster dag. De deelnemers aan de Na tionale Spreek wedstrijd zullen om 10 uur in „Flora" worden ontvangen. Te 2 uur vangt de wedstrijd aan, hij wordt door de burgemeester geopend. Te half 8 worden de prijzen uitge reikt, waaronder een Wisselbeker, die de laatste maal-gewonnen werd door de club te Leiden. POS. NED. SCHEPEN. Aldabi, 8 Mei. van Rio de Janeiro te Santos. Algorab, 8 Mei te Genua. Delft, 9 Mei van Guayaquil te Cal- loa. Dclftdijk, 9 Mei te Cristobal Esso Rotterdam, 9 Mei van Aruba r.aar Rotterdam. Gadila 10 Mei te Havre verwacht. Groote Beer, pass. 9 Mei Minicoy. Johan de Witt, 9 Mei te Sabang. Johan van Oldenbarne- velt, 9 Mei van Port Said. Kota Agoeng, 8 Mei van New Orleans naar Philadelphia. Kota Baroe, 9 Mei van Batavia te Semarang. Maetsuycker, IC Mei van Singapore te Belawar. Malvina, 9 Mei van Balik Papan naar Pladjoe. Marcella, 9 Mei van Port de Bouc te Sete. Meerkerk 8 Mei te Mar seille. Mirza, 9 Mei van Pladjoe te Singapore om te dokken. Muider- kerk, 8 Mei van Instanbul naar Mar seille. Nieuw Amsterdam, 9 Mei van Port op Spain naar Bahia. Niger- stroom, -0 Mei van Amsterdam te Conakry. Ophir, 8 Mei van Macassar naar Soerabaja. Oranje, 9 Mei van Singapore. Oranjefontein, 8 Mei van Southampton naar Teneriffe. Papcn- diecht, 9 Mei van Abadan naar Ham burg. Rondo, 9 Mei van New York r.aax Rio de Janeiro. Tawafi, pass 9 Mei Dungeness: Tjibodas, 9 Mei van Amsterdam te Manzanillo. Willem Ruys, 8 Mei van Colombo. Boissevain, 4 Mei van Shanghai te Hongkong. Cleodora, 8 Mei van Port Pirle naar Pladjoe. Etrema, 5 Mei van Curagao te Alexandrië. Japara, 5 Mei van Cocohada naar San Fran cisco. Salatiga, 8 Mei van Singapore te Batavia. Sarangan. 5 Mei van Van couver naar Kuweit. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 8 Mei. Groente. Sla I 8-'19. idem II 4 12. salvellen 1327, bloemkool 4352, spinazie 1922, rabarber 8—12, radijs 3—5, Peulen 180 275 per 100 kg., aardbeien f 0.50 0.75 en idem afw. 0.300.85 per doosje. Vrijdag had de opening plaats van de wereldbekende Alkmaarse kaas markt, waarvoor direct weer zeer veel belangstelling bestond. Een kijkje tijejens het wegen der kaas!* Foto ANP-de Hn.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3