PR0DEHT^%» Hubertus Werd Jan Masaryk vermoord? DINSDAG 4 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 „Jan Masaryk, de gewezen minister van buitenlandse zaken van Tsjecho- Blo wakije, heeft geen zelfmoord ge pleegd, doch werd gedood, omdat hij een zeer lastige getuige was inzake een complot om door middel van een bomaanslag drie vooraanstaande mi nisters, van wie hij er één was, te do den, vijf maanden voor de omwente ling in Tsjecho Slowakije", aldus HET VERKEER IN DUITSLAND. Het onder Sovjet-Russisch toezicht staande Duitse Nieuwsbureau A. D. N. heeft tegenspraak geleverd van berichten, volgens welke de Weste lijke geallieerden het recht zouden hebben vrijelijk gebruik te maken van de autobaan en de spoorbaan tussen Berlijn en de Westelijke zones volgens een overeenkomst met de Sovjets van Juni 1945. In Westelijke politieke kringen te Berlijn legde men dit bericht uit als Voorteken van nieuwe Sovjetmaat regelen tegen de geallieerde verbin dingen. De Sovjetgrenswachten bij Mariën- borri zijn Maandag begonnen de pas poorten van autorijders uit Berlijn te voorzien van exit-stempels. Der gelijke stempels worden gewoonlijk gebruikt door immigratie-beambten bij aankomst in of vertrek uit het land, doch v/aren tot nog toe niet aangebracht bij het overgaan van zóne-grenzen in Duitsland. TREINBOTSING BIJ PARIJS. Bij een botsing tussen een perso nen- en een goederentrein te Asniè- res even ten Noord-Westen van Pa rijs, zijn 50 personen gewond. Uren, die maar duren— En Uw bed wordt een pijnbank.. U kent dat Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stro men en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of drogist. Radio WOENSDAG HILVERSUM I (301 ML 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8 00 Nieuws. 8.18 Gr.Dl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.30 ^chubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 11.00 Gr.nl. 12.00 The Ram blers. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevar. proer. 14.15 Meester-trio. 14.45 Jeu»dhonrsDel. 15.05 Lichte plaatjes. 15.15 Rood borstjes. 16.00 Nationaal progr. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 N;euws. 7.45 E^n woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.30 Feestklan ken. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 10.80 Moreendi^t. 11.00 Mozart. 11.15 J^ara". 12.00 Metropole orkest. 12.30 Weerover- zicht. 12.33 K°rkdienst. 13.15 M°n- dolinata. 14.00 Svmnhonie. 15 00 Ho- landa Sextet. 15.30 Orgel. Jan van Weelden. 16.00 Nationaal program. NATIONAAL PROGRAMMA HILVERSUM I EN II. 16.00 Hei, 't was in de Mei! 16.45 Lichte Orkestmuziek. 17.00 Voor de rijpere jeued. 17.20 Concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Weinig woorden, veel muziek. 18.45 Minister Beel. 18.50 Concert. 19.00 Toespraak van een jongere. 19.10 Concert. 19.20 Feest- krant. 19.30 Ensemble ..Alma Musi- ca". 20.00 Nieuws in het kort. HILVERSUM I (301 M.) 20.05 Feestconcert. 21.00 Prijs vraag. 21.15 Romancers. 21.45 Feest- krant. 22.00 Verboden muziek. 22.45 Nieuws. 23.00 Taptoe. 23.30 Zilver vloot. HILVERSUM II (415 M.) 20.05 Verboden muziek. 20.50 Feestkrant. 21.05 Feestconcert. 22,00 Prijsvraag. 22.15 Romancers. 22.45 Nieuws. 23.00 Taptoe., 23.30 Ned. muziek. heeft lord Vansittard, vroegere plaatsvervangende secretrais gene raal van buitenlandse zaken :\i «>en artikel in de „Daily Mail" verklaard. Hij voegde eraan toe, Masarytc goed te kennen. „Het is bijna zeker, dat Masaryk niet van vyftig voet hoogte op het stenen plaveisel sprong, dit zou nooit de manier zijn, die hij z- u heb ben gekozen". „De close-ups van het opgebaarde lijk vertonen geen licha melijke beschadiging. Masaryk stierf daarom waarschijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn lichaam werd naar het plaveisel ge bracht", zo zegt Vansittard in het ar tikel. Min. Witteman voor de radio Beroep op goedwillende vaderlanders De regering heeft gisteravond over de radio bij monde van minister Wit teman een dringend en klemmend beroep gedaan op allen, die ons Oran jehuis, ons democratische staatsbestel en onze volksvrijheden tegen aansla gen metterdaad en met kracht wil len beschermen en verdedigen. Z'j is ervan overtuigd, dat wanneer der gelijke aanslagen zouden worden ge pleegd de overgrote meerderheid van de bevolking als één man rcht^r de regering zal staan. Maar die steun zou dan onvoorbereid zijn en onge- oefenden zouden helpen. Daarom heeft de regering gisteren nogmaals een beroep gedaan op al len, die van goede wille zijn om, na een korte opleiding in "V^ije tijd, wanneer het nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en bekwaamheid het gezagsappaaraat kunnen versterken en het gezag méde kunnen handha ven. Burgemeesters en groeps- of dis trictscommandanten van de Rijkspo litie of de dichtsb ij zijnde brigade commandanten van de Koninklijke Marechaussee kunnen alle inlichtin gen geven. Bij hen kan men zich ook aanmelden. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat men bij dienstneming als vrijwilliger de keuze heeft uit vier mogelijkheden, namelijk om toe te treden tot: a. de reserve-gemeentepolitie in gemeenten, waar gemeentepölitie op treedt; b. de reserve-rykspolitie, in ge meenten waar rijkspolitie optreedt; c. de nationale reserve van de Ko- r.inklüke Landmacht; d. de reserve grensbewaking van het wapen der Konniklijke mare- chaussée in een strook van ongeveer dertig kilometer landinwaarts van 's Rijks landsgrenzen in de havenge meenten en bij de vliegvelden. Prof. Romme spreekt Prof. mr. P. C. M. Romme, voorzit ter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., hield Zondag in de grote so ciëteit te Enschede een verkiezings redevoering. Het deed spr. genoegen te verne men, dat de minister van sociale za ken op korte termijn advies heeft gevraagd voor een kinderbijslagwet voor zelfstandigen. Wij moeten komen, aldus spr., tót een wijdere bezitsspreiding. M?ss~le bezitsloosheid is een onchristelijk schandemerk. Een studiecommissie is bezig dit omvangrijke vraagstuk te onderzoeken. Wat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie betreft, deelde spr. mede, dat binnenkort, mogelijk nog voor de verkiezingen, een desbetreffend wetsontwerp van de minister van economische zaken kan worden ver wacht. De beide aspecten van de menselijke natuur, het individuele en het deelgenoot zijn van het ge heel, moeten er in tot uiting komen, opda tmen zich zowel in 't beroeps als in het bedrijfsleven overeenkom stig de zedelijke normen gedraagt. Prof. Romme besprak voorts de mo gelijkheden der kabinetsvorming na de verkiezingen. Er zijn mensen, die bezwaren hebben tegen samenwer king met de P. v. d. A. Voor ons is ihet een noodzakelijk voorwaarde, dat 'het regeringsprogramma, waaraan wij zullen meed-oen, er een is in de gee"t, zoals minister-president Beel die voorstaat. Ik verzoek u. aVus snr.. wel te letten op het grote belang, dat Nederland heeft bij de sociale orde ning en behoud van de sociale rust en het scheppen van een nieuwe wel vaart. Ik wil wel zeggen, aldus spr. dat, indien de P», v. d. A. niet meer tot de regeringspartijen zou kunnen behoren, omdat zij niet zou willen meedoen aan een regeringsprogram, waarin in voldoende mate ons ur gentieprogram haar terugslag vindt, de zaak wel zo staat, dat daaraan zeer zeker nadelen voor het Neder lands belang zijn verbonden. Ik heb gelezen, dat de heer Weiter met een eigen lijst zou willen komen. Ik kan deze berichten moeilijk gelo ven. Indien de heer Welter met een eigen lijst uitkomt en hij slaagt, dan is het waarschijnlijkste gevolg, dat de P. v. d. A. de grootste partij wordt in Nederland en dat de K.V.P. op de tweede plaats zou komen. Slaagt hij niet, dan zal dat met zich meebren gen een afsplintering van stemmen en van de kans op een zeteluitbrei ding onzerzijds. Als iemand van een dergelijke actie plezier zal hebben dan is dat de lachende derde: de P. v. d. A., alsmede de Comunistische partij. Wij moeten in de Tweede Ka mer 33 zetels plus één halen ,om al dus in het Nederlandse optfeden in het Indonesische probleem onze in vloed verder te versterken. PATER Dr. R. NUT S.J. VAN DE LAATSTE H.H. SACRAMENTEN VOORZIEN. Pater Dr. R. Nuy S.J., censor van het K.N.P. en geestelijk adviseur van de Kath. Ned. Dagbladpers, is Zon dagavond bewusteloos op zijn kamer in de pastorie der Jezuieten aan de Da Costastraat in Den Haag aange troffen. Hij bleek een ernstige hersen bloeding te hebben gehad. Maandag morgen werd hij naar het ziekenhuis van St. Joannes de Deo aan het West einde overgebracht, waar hij Maan dagmiddag van de laatste H.H. Sa cramenten werd voorzien. VOORJAARS-CENTRALE FAAO HAARLEMSE MIDDENSTANDS BOND. Woensdag 12 Mei a.s. belegt de Diocesane R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem een Voorjaars- Centraleraadsvergarlering in hotel „Pomona" te Den Haag. De bijeenkomst wordt voorafge gaan door een H. Mis om 9.30 uur in de kerk van de H. Jacobus de Meer dere in de Parkstraat. De vergadering vangt aan om 10.30 uur. De agenda vermeldt o.m. een inleiding door drs. G. W. J. Vlek, leider van de Economische Af deling van de N.R.K.M. over „Com merciële bundeling en rationalisa tie". DE MOORD TE NAALDWIJK. OOK TWFEDE VERDACHTE BEKENT. Ook de tweede verdachte in de moordzaak te Naaldwijk, de ambte naar Z. heeft thans zijn daad be kend. Het pistool, waarmede 'tHoen werd doodgeschoten is uit het water opgehaald. Z.. die gisteren nogmaals werd verhoord, gaf toe met de Duitser S. op stap te zijn geweest om ergens in het Westland te pro beren aan geld te komen. Zij had den .voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool medegeno men, niet met de bedoeling iemand te doden, doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Ten slotte waren zij al fietsende bij de woning van 't Hoen terecht gekomen, waar de overval werd ge- flinke tube 30 .eK u zeer grote tube 45 ct. Neder vernemen wij' noe, dat ook de fiets van de -hoofddader is ge vonden. De sooedige oplossing van deze moord is te danken aan de goede samenwerking van de politie van verschillende gemeenten. Gisteravond arresteerde de Am sterdamse recherche de 39-jarigè oud SS-er H. B. die in Februari 1947 een overval gepleegd heeft op een bankloper op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij sloeg de bankloper neer en beroofde hem van een tas met f 30.000 inhoud. Hij was Donder dag uit Duitsland teruggekeerd. Gistermiddag is er in de gieterij van de machinefabriek Reineveld te Delft een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de 58-jarige S Steynis het leven heeft gekost. Men was bezig om met een electrische kabel een gietkast van ongeveer twintig ton te transporteren naar een droogstoof. Toen de kast drie meter hoog was brak de staalkabel van de kraan en de kast stortte naar beneden. S. kwam onder het gevaarte terecht en werd op slag gedood. Een andere arbeider kon door snel op zij te springen het leven redden. DE AFSCHUWELIJKE MOORD OP ROTTERDAMSE KNAAP TE ROTTERDAM Hoewel de officiële uitslag van de sectie op het stoffe1 ijk overschot van de 9-jarige Keesje Vermeulen, dat Woensdag j.l. lilt de Delfshavense Schie werd opgehaald, nog niet be kend is, neemt de politie aan dat de jongen vermoedelijk door wurging, om het leven is gekomen. „Al hebben wij goede hoop, we zijn nog niet zo ver, dat wij de dader hebben kunnen arresteren, terwijl verder ook geen enkele aanhouding in deze zaak is verricht", zo deelde ons de commissaris van politie J. van Dop en de hoofdinspecteur A. C. Krol die het onderzoek leiden mede. Vele geruchten doen de ronde, die het on derzoek dat zeer ingewikkeld is, niet ten goede komen. Van de zyde van het publiek on dervindt de politie alle medewerking Reeds kwamen zeventig kennisgevin-' gen op het bureau Oostervantstraat binnen. De belangrijkste zyn onmid- delijk behandeld, waar bij men nood gedwongen de minder belangrijke even moest laten rusten, maar ook deze zullen stuk voor stuk bekeken worden. Elke aanwijzing, hoe gering ook, is de politie welkom. Door aanwijzing in de zaak Ver- meuTen is men op het spoor van een zedenmisdrijf gekomen, waarvan dc dader gearresteerd is. Deze zaak heeft echter niet met de 'zaak van Keesje Vermeulen te maken. Zaterdagmiddag is onder enorme- belangstelling van het publiek het slachtoffer begraven. TE AMSTERDAM IS WEER EEN KIND SPOORLOOS ZOEK. Naar „Trouw" meedeelt verzoekt de chef der Kinderpolitie te Am sterdam namens de ouders de op sporing van de minderjarige. Johny Haanschoten, geboren 18-5-1941, die sinds 26 April j.l. te ongeveer -16.30 uur wordt vermist. Sign.: flink voor leeftijd, donkerblond haar, donker bruine ogen. Gekleed: grijs linnen broekje, grijs blousje met korte mouwen, waarover rode pullover, hoge bruine schoenen, sportkousen. VONNIS KUYLE EN MEIJER. De Commissie voor Perszuivering heeft uitsnraak gedaan in de zaken tegen Albert Kuyle en Arnold Meijer en beiden veroordeeld over eenkomstig. de eis van de getuige- deskundige tot uitsluiting uit het recht om journalistieke arbeid te v'erichten tot op de dag van de uit spraak. Albert Kuyle en Arnold Meijer kunnen dus vanaf vandaag weer journalistieke arbeid verrichten. Het vonnis van thans werpt wel een zonderling licht op het vonnis van de ereraad voor kunst, waarbij Albert Kuyle ontzet werd tot 1951 en het vonnis van het Bijz. Gerchts- hof, waarbij Arnold Meijer werd ver oordeeld, in beide gevallen op de zelfde feiten, waarop het nieuwe bo venvermelde vonnis geveld is. BEURS OVERZICHT De effectenmarkt giftg de nieuwe week, die in verband met de bevrij dingsdag en de Hemelvaartsdag maar drie beursdagen zal tellen, met niet veel animo in. De omzetten blijven de laatste weken bijzonder klein en komen voor aandelen dagelijks niet boven de 114 millioen gulden uit. Trouwens de gehele maand Apri,-1 was niet bijzonder best voor de beurs en de totale omzet in aandelen be- 'droeg slechts 33 millioen gulden te gen 54 millioen in Maart. Wellicht dat nu met Amerika een belasting overeenkomst is gesloten en uit die hoofde binnenkort de dividenden vanaf 1 Januari 1947 zullen worden uitgekeerd, de fondsenmarkt hiervan enige stimulans zal ondervinden. Gisteren had de markt echter een zeer loom verloop, terwijl het ge brek aan vraag in de zeer dunne markt oorzaak was van het terug lopen der koersen. Evenals Vrijdag ging de leiding uit van Unilever die na een opening op 288 weldra tot 281 terugliep en dus bij elkaar 9 pet. la ger noteerde. Dit had op de geh^e markt een drukkende invloed en ook diverse andere fondsen kregen daardoor een zwak verloop. Prolongatie 2 K procent. SPORT De strijd om de wereldschaaktitel Na enkele dagen rust werd Maan dag het tournooi om het wereldkam pioenschap schaken te Moskou voort gezet. In zijn partij tegen Euwe koos Smyslov de Spaanse opening. Tot de elfde zet was de partij volkomen ana loog met de ontmoeting KeresRes- hevsky uit de vorige ronde, toen een pion-offer van Reshevsky hem het initiatief gaf, waaruit een aanval werd opgezet, die ten slotte tot winst van de Amerikaan leidde. Smyslov behandelde zijn stelling echter beter dan Keres had gedaan. Hij wachtte niet op het pionoffer van Euwe, maar gaf zelf een pion in ruil voor een licht positioneel voordeel.' Euwe had bij dit onverwachte keerpunt in de strijd 9ngeveer een uur bedenktijd nodig, daarna deed hij een gewaagde zet, waarmee hij Smyslov's off^r ac cepteerde. In enkele zetten werd het daarna duidelijk, dat Smyslov in be wonderenswaardig juiste intuitie had gehandeld. In de 19de zet kon de wit te toren tot op de zevende lijn door breken. Dit betekende het begin van het eind, want zwarts stukken kwa men nu wel in een zeer ongemakke lijke positie. In een poging de aanval van Smyslov af te slaan bood Euwe de koninginnenruil aan, aldus trach tend zijn stelling te stabiliseren, maar Smyslov ging er niet op in. Hij wist het spel plotseling in de eindphase te brengen en toen het tweede witte kasteel in de strijd kwam was het voor Euwv. duidelijk, dat groot ma teriaal-verlies onvermijdelijk was. Na de 28e zet gaf hij op. Een schitterende partij van Smyslov. De partij Reshevsky—Botwinnik gaf een opening met de koninginne- pion. Reshevsky behandelde deze ope ning prachtig en wist zijn paard in een sterke positie te brengen, daarna bereidde wit rustig een aanval op de zwarte koning op, terwijl Botwinnik door ingewikkelde mavoeuvres een tegenaanval op de koninginnevleugel trachtte te creëeren. Hierdoor werd de stelling zo gecompliceerd, dat bei de schakert, het met de klok te kwaad kregen. Botwinnik bleek de zaak ech ter beter te hebben doorzien, dat zijn tegenstander, wiens aanval als een nachtkaars uitdoofde. Botwinnik kon zijn stukken in goede positie brengen. Nadat hij een pion had veroverd, of ferde hij een kasteel, een paard en een pion, waardoor een gevaarlijke aanval op de witte koning mogelijk werd. De partij werd in een voor Res- hesky moeilijke positie afgebroken. De stand is thans: Botwinnik 10 en een afgebr. partij uit 15; Smyslov 814 uit 16; Reshevsky 714 en een afgebr. partij uit 15; Keres 714 uit 15; Euwe VA uit 15. ATHLETIEK. 17 JAAR DE BATAVEN. Op 15 Mei a.s. zal het 17 jaar gele den zijn, dat de R.K. Athletiek Ver. De Bataven te Leiden werd opge richt. Ter herdenking van dit feit zullen o.a. op Hemelvaartsdag a.s. een aantal feestelijkheden plaats vinden. Om 12 uur zullen de dames van De Bataven in een Trial Meet de strijd aanbinden met DEM uit Beverwijk en IEV uit Velsen om de Louis van Heteren Wisselbeker. Om 2 uur vindt de officiële over dracht der nieuwe Bataven-vlag plaats. In het 17-jarig bestaan is de oude vlag zo ten strijde mee gevoerd, dat zij tot op de draad is versleten. De damesploeg heeft nu het initiatief genomen om een nieuwe vlag te ver vaardigen. Deze zullen zij nu, terwijl De Bataven ploegen in hun fraaie costuums rond de vlaggenstok staan opgesteld, officieel, aan het bestuur overdragèn. Onder het zingen van het Bata'venlied gaat de nieuwe Bataven- vlag voor het eerst in top. Direkt daarna volgt dan de Trial Meet van de heren om de H. E. van Haasteren wisselbeker tussen De Ba taven, Celebes Den Haag en Minerva Rotterdam. Als slot van deze dag is dan nog een gezellig avondfeest in het St. Antonius Clubhuis. Donar-deelname in Alphen. Op Hemelvaartsdag komen voor Donar op de 1500 M. E uit de athleten Ba- rendse, Bonte, Keuls en Brokaar ter wijl De Boer aan kogelstoten D deel neemt. Naar wij vernemen zijn de twaalf landen, die zullen deelnemen aan de wereldkampioenschappen dames- hockey te Amstelveen, in twee groe pen gesplitst, nl. een zestal landen, die als sterk worden beschouwd en de overige landen, die zogenaamd zwak worden geacht. De zes sterke janden zijn in deze vo .gorde: 1. En geland, 2. Ierland, 3. Schotland, 4. Amerika, 5. Nederland, 6. Wales. De andere groep bestaat uit: Spanje, Frankrijk, België, Denemarken, Oos tenrijk en Tsjecho Slowakije. Er wordt nu een voorronde gespeeld tussen de zes sterke landen en de andere 'groep, waarvoor een loting plaats vond met het volgende resul taat: Zondag 9 Mei: Nederland Spanje. Maandag 10 Mei: Ierland Frankrijk, Schot andBelgië, Ame rikaDenemarken, WalesOosten rijk en EngelandTsjecho Slowakije. Op de avond van 10 Mei worden de zes winnaars van deze voorronde verdeeld over twee pools, die een halve competitie spelen. De winnaar van pool a speelt voor de halve finale tegen nummer 2 van pool b en de winnaar van pool a speelt voor de andere halve eindstrijd tegen num mer 2 van pool a. 'Daarna kan de eindstrijd worden vastgeste'd als mede de ontmoeting voor de 3e plaats De zes verliezers van de voorron den spelen eveneens in 2 .pools voor een nadere classificatie. Da mogelijkheid bestaat dat Tsje cho Slowakije niet in de gelegenheid aal zijn naar Nederland te komen- Mocht dat het geval zijn, dan zal de groep' der verliezers (5) in een pool worden ondergebracht in plaats van in twee. AUTOMOBILISME Tijdens de 1000 mijlen autorace van Rome is de auto van de renner Amendola in de buurt van Reggio Emilia, op ongeveer 100 km. afstand van Brescia^ geslipt en tegen een cementen paal gebotst. De werk tuigkundige, die uit de wagen werd geslingerd, is tengevolge van de ver wondingen in het ziekenhuis over lieden. In de buurt van Civita-Vecchia s'iipte de racewagen van Sanesi, die op het strand omsloeg en in brand vloog. Sanesi en zijn werktuigkun dige werden in een zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis over gebracht. WIELRENNEN RONDE VAN LUXEMBURG VOOR AMATEURS. Aan de ronde van Luxemburg voor amateurs, die op 6 Mei aan vangt, zullen de vojgende Neder- vangt, zullen de volgende Neder landse renners deelnemen: Voorting, Haarlem; Henninik, Alkmaar; Piet Peters, Haarlem; Groeneveld, Haar lem; Geerts, Sas van Gent, en Vinke, Tegelen. KORFBAL Z.-HOLLANDN.-HOLLAND. De samenstelling van de beide twaalf tallen voor de wedstrijd Zuid-Hol landNoord-Holland, die op Hemel vaartsdag, 6 Mei in het stadion te Rotterdam gespeeld zal, worden, is als vojgt: Noord-Holland: dames: H. Koper, en F. Heespeling, Westerkw.; heren: Stoel tie, Weste.1.:w. en Schoonder- woert, Archipel; midden: dames R. Smittenaar, Olympia en S. Frontczek Archipel, heren: Karsen, Rohda en Oerlemans, Swift; verdediging; da mes D. Schenk, Blauw Wit en C. Kelder, idem; heren: Vermunt, BI. Wit en Doeven, Koog Zaandijk. Zuid-Holland: aanval- dames, M. Nagtegaal en G. Hofwegen, Deetos. heren: Seits, Deetos en 't Hart, Het Zuiden; midden: 'dames: M. van der Bor, Ons Eibernest en M. Brieer, Vi- ous Orientis; heren: Engels, Gymna siasten en Van Bergen, Achilles; ver dediging: dames: H. Schuiten, Het Zuiden en M. Vonk, Ons Eibernest, heren: Bsrens. Ons Eibernest, den Hartigfh, Het Zuiden. De sdheidsreohter voor deze wed strijd is ir. H. A. Duns. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 15) Misschien bloeide als mijn plan lukte ook voor Elisabeth Ranke het gestorven geluk weer op! De zuiderstorm woei in mijn rug, toen ik de helling beklom. De te rugweg naar huis zou me straks niet gemakkelijk vallen! Ik verbaasde me over mezelf, dat ik, inplaats van me in mijn behage- lijke woning terug te trekken met een goed boek, thans op weg was naar de oude hut bij het moeras. Maar het was een innerlijk bevel, dat ik gehoorzaamde. Vroeger, tij dens mijn leven in de grootstad, was mijn beginsel altijd: .Bemoei je niet met andermans aangelegenhe den!" Ach, wat had me toen zo'r. hcuthakkersleven kunnen schel 2n! Ik zou het lot van dergelijke onaan zienlijke lieden zelfs niet gehoord hebben en als ik er van gehoord had, zou het me hebben verveeld en on verschillig hebben gelaten. Hoe kwam het, dat dit thans zo anders was? Het woud! De vader van allen, die er in wonen! Het woud maakt aL'en tot broers en zusters. Het wil, dat al zijn kinderen elkanders lijden, vreug de, deugden en zonden kennen; het voegt de levens de enkelingen bijeen tot één grote familie-gebeuren, waar aan ieder het recht en de plicht heeft mede te werken. Ik kon niet anders ;na wat ik he den had beleefd, moest ik ingrijpen. Alsof het een aangelegenheid van mezelf betrof! Hubertus was dus reeds een zoon van het woud gewor den! Bruisend voer de lentewind, dat onstuimige Zuiderkind, door de krui nen der bomen en hulde mij in hele sneeuwwolken. Het was een moeilij ke weg. Ik bereikte de hut bij het moeras. Twee vensters waren verlicht. Ik klopte. „Hé, Krügel, ik ben 't, Hubertus! Maak eens open. Ik zou je graag nog even spreken."' Gestommel en geschuifel werd hoorbaar. Ik hoorde in het huis brommen en praten stommelen en beredderen. Ze hielden zeker eerst opruiming! Eindelijk werd de deur open gemaakt. De vrouw stond met een lantaarn in de hand voor me. „Ah... mynheer Hubertus! Neemt u me niet kwalijk, maar mijn man slaapt al!" „Dat is niet waar!'' tromde een stem op de achtergrond. „Ik slaap niet! Ik.ik sta hier in de deur van de kamer.'1 „Hij is dronken!" zei de vrouw. „Laat me toch maar binnen Ik betrad een donkere ruimte, struikelde over een aardappelzak, en een mand en was blij, toen ik bet verlichte woonvertrek bereikte. Ook daar zag het er hoogst wanordelijk uit. Krüge1 leunde tegen de tafel. Hij was inderdaad niet meer nuch ter. „Wat wilt u?" vroeg hij ,,'t Hout hakken is' toch afgelopenhet hout hakken is toch afgelopen. Het speet me nu werkelijk, dat ik hierheen was gekomen. Het is moei lijk, verloren schapen na te lopen, en niet altijd een dankbaar werk. Dat Ihad Erica Isenloh nog deze midda'g ondervonden, en nu ondervond ik het. „Waar is Bianca?" vroeg ik. „Die zwerft ergens rond." „Zo! Ik kom voor Bianca. Ik heb een goede betrekking voor haar in de stad." „Ze wil geen betrekking! Ze wil thuisblijven.'' „Ja maar dan moeten jullie je huisje uit. Dat heeft Bönisoh van middag gezegd!' „Bönisch.Bönisch!' „Laat die maar oppassen!" zei de oude vrouw. Ik ham plaats op de houten stoei1, die de oude vrouw voor me aanschoof Nu ik er toch was, wilde ik imijn zen-, ding ook ten uitvoer brengen. „Het zou voor jullie, en ook voor Bianca, vermoed ik, het beste zijn, als zij weggin?. Dan komt er een eind aan de ergenis, en kunnen jullie hier rustig en in vrede blijven wo nen.'' De vrouw zag me met een onheil spellende blik aan. „Het is niet nodig, dat Bianca weg gaat. ze zal weldra sterven." „Ben je gek? Die bloeiende, ge zonde meid!" „Ze zal weldra sterven!" herhaalde de oude vrouw. „Hoe weet je dat?" „Dat heb ik in haar hand gelezen." „Ach zo, heeft je zwarte kunst dat geopenbaard? Nu, dat zullen we maar niet zo ernstig nemen." De oude vrouw lachte boosaardig „Of mijnheer Hubertus het ernstig neemt of niet... ik weet het! Ik heb het al lang geweten. Maar nu is het ogenblik daar." „Hoe kun je dat met zo'n stellig heid beweren?" i Zij greep mijn linkerhand, die ik willoos aan haar overliet. „Daarzei ze en wees tussen duim en wijsvinger over mijn hand palm, „daar... u weet toch, dat dat de levenslijn is; daar bovenaan de le venslijn heeft zij het kruis, dat wijst op een liedërlijke inborst, en daar onder die twee scherpe strepen dat betekent een plotselinge dood. En daar midden op de gezondheidslijn is het kruis, dat betekent onvoor waardelijk het laatste jaar en daar. de gezondheidslijn loopt bij Bianca niet in het midden van de hand, hier boven in de hoek treft de gefukslijn met de levenslijn samen... het is duidelijk, zij sterft nog dit jaar; zij zal vermoord worden." „Vrouw Krügel!" „Ja het is zo! U, mijnheer Hubertus kan ik wel zeggen, dat u nog zult trouwen en vier kinderen krijgen." „Laat u die onzin toch! Het is af schuwelijk!" Zij bromde wat en ging van de ta fel weg. Zij nam de koffiekan van de kachel dronk eruit, ging op de bank bij de kachël zitten en staarde als een uil voor zich uit. De storm beukte te gen de houten wanden van de hut, de lamp walmde. Ik draaide ze orm'aag. Toen kwam de oude weer bij de ta fel staan. „U gelooft het niet.dat van Bian ca? Wilt u wedden om duizend mark?" „Je bent niet wijs!" ,Toch wel! En ik heb duizend mark om te wedden; ik kan ze u la ten zien." „Het is afschuwelijk!" ,Het is waar!" zei ze en haalde haar magere schouders op. „Ik ga", zei a ik, „Doen jullie wat je wilt. Overleggen jullie mijn voor ste?. over Bianca en over de stad." ,Er valt niets te overleggen!" „Ze is een ouwe duive'in, mijnheer Hubertus," lachte Krügel. Ik was blij, toen ik weer buiten stond, hoewel de storm me zo hevig in het gezicht striemde, dat ik slechts met de grootste moeite vooruit kwam. Beneden liep ik nog even bij de „Druiventros" aan om een weinig te bekommen, en toen ik eindelijk mijn huis betrad, was het over achten. Het avondbrood smaakte me niet, ondanks de grote afstanden, die ik die dag had afgelegd. Zelfs de fles oude Bourgogne die ik Timm liet brengen, verhoogde mijn gevoel van behagslijkheid slechts matig. Toen nam ik opnieuw mijn toevlucht tot mijn oude Mathilde en riep het goe de mensje met haar breikous in mijn kamer. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2