Bij het zilveren jubileum van de heer W. v. d. Laan Moederdag Taartendag MAANDAG 3 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 lUIEN KAN VAN LEIDEN veel kwaads vertelen, zonder dat de Leide- naar zich er ernstig boos om maakt, doch als men iets van het Drie Octoberfeest wil afbreken., dan is de Sleutestadbewoner in zijn eer en trots aangetast. Het Drie Octoberfeest is immers de jaarlijkse gebeurtenis in Leiden. Dat dit zo is, heeft Lei den te danken aan het actieve be stuur van deze sympathieke vereni ging en wel in het bijzonder aan haar onvermoeibare voorzitter, de heer W. v. d. Laan, die vijf en twintig jaar met vaste hand de voorzittershamer gehanteerd heeft. Een verdiende hulde Hoe de heer Van der Laan dat ge daan heeft en hoe dit door Leiden gewaardeerd wordt, is Zaterdagmid dag overduidelijk gebleken. Dat be gon al tijdens de receptie, welke van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" ge houden werd. Velen maakten vart deze gelegenheidgebruik de jubila ris te danken voor alles, wat hij in de afgelopen vijf en twintig jaren voor het behoud van Leidens groot ste traditie gedaan heeft. Deze gedachte werd uitgesproken, door de 2e voorziter, mr. F. J. J. Trapman, die moeSt bekennen, dat hij als 2e voorzitter bitter weinig te doen gehad heeft, omdat de heer v. a. Laan steeds present was. Namens de vereniging bood spr. een fraaie bloemenmand aan. De heer B. de Koning, wilde niet aleen als bestuurslid, doch voorat als vriend deze gelegenheid aangrijpen, om de heer v. d. Laan te danken voor de prettige samenwerking Spr. rele veerde in het kort de geschiedenis van de Drie Cctoberveremgirg, se dert 1918, en gewaagde van de ge- duifde plannen, die sedert die datum op touw gezet waien. Dat gaf wel eens aanleiding tot heftige diseussies en menige harde noot weid op de vergaderirg gekraakt, maar niets, al dus oe heer De Koning, kon da vriendschap onder elkaar verstoren. Veel is er gedaan, tot meerdere eer en roem van onze oaie stad Leiden, die de heer v .d. Laan daarvoor dank verschuldigd is. Ter herinnering aan dit jubileum, bood spr. een groot wandbord van Delfts blauw aan, als een bewijs van vriendschap en er kentelijkheid. Burgemeester Van Kinschot meen- dfb, dat het gemeentebestuur niet ach ter mocht blijven en gewaaqde van de zware taak, die de Drie October vereniging heeft om de roemrijke traditie van Leuden voort te zetten, door het. Drie October geest jaarlijks luisterrijk te vieren. Omdat dit ju bileum valt in het jaar der jubilea, meende het gemeentebestuur niet beter te kunnen doen, dan de heer v. d. Laan een bewijs van intekening te overhandigen, op het officiële ge denkboek, ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin. De jubilaris dankte hierna de bur gemeester voor dit mooie geschenk en herinerde er aan, hoe hij vroeger Leiden een lelijke stad gevonden had maar haar pas was gaan waar deren en liefhebben, ondanks dat hij een echte Fries was en bleef, toen hij naar Leiden werd overgeplaatst Van de velen, die gebruik maak ten van de gelegenheid de heer v. d. Laan te comolimenteren noemen we de wethouders Menken en v. d. Kwaak, de gemeenteceert.aris. mr. J. Bool. de directeur van gemeentewer ken, de heer D. Booqerd, de commis saris van polite, de heer R. J. Mever, pii deputaties van vele verenigingen, waarvan de meeste in de afgelopen jaren met de Drie OctobervQrem'- girg contact gehad hebben. Wij merkten vertegenwoordigers op var het Collegium de Vereniging vm Vrouweliike Studenten, de Federatie van Buurtverenigingen, de Ned. Ver eniging van ev-politieke gevangenen, de bond van Le'dse Harmonie- en Fanfarecorpsen, de Acht '"Ytoberver- cniging uit Alkmaar, de Christelijkt Oranjeveren'ring het bestuur van V. V.V., de sociëteit Minerva. Brunhilue, de Cranievereniging en het bestuur van Amicitia. Radio HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. pl. 7.50 Dagopening 8.0 Nieuws. 8 15 Gr.pl. 8.45 Piano concert. 9.15 Morgenwijding. 9.30 uur Gr ..platen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleuterprogr. 11.00 Or gelconcert. 11.45 Voordracht. 12 "30 Weerpraatje. 12.43 Gr.platen. 13.00 Nieuws. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Piano. 15.00 Opera. 16.40 School bel. 17.00 Dat kun jij ook! 17.30 Tom Erich. 17.45 Nieuws. 18.00 Nationaal progr. 20.15 Nieuws. 20 20 Kamerkoor 21.00 Musicorda. 21.30 Ber. Liederen- reeksen. 20.05 Gr. 22.15 Buitenlands Overzicht. 22.30 Kwintetspelers. 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr. muziek. 8.00 Nieuws 8 15 Gr.nl. 9.30 Waterstan den. 9.35 Ochtendconcert. 10.15 Gr.pl. 10.30 Schoolradio. 11 00 Beethoven. 11.40 Mende'ssohn. 12.03 Piano-reci tal. 12.30 Weeroverzieht. 12 33. Vau deville strijkorkest. 12 55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Vaudeville orkest. 13 45 Uit het boek der boe ken. 14.00 Kamermuziek. 14.30 Onder Ons. 15.00 SohooVadio. 15.30 Grarn.- muziek 16.00 ziekenbezoek. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Gr.pl. 17.45 Nieuws. 18.00 Nationaal progr. 20.15 Nieuws. 20.20 Gram.pl. 20 30 Radio roman. 23.00 Nieuws. 23.15 Licht concert. Nationaal programma op Hilver sum I en II: 6.00 Opening en pr°gr- toelichting. 6.05 Fragmenten uit de herdenkingsbijeenkomst. 6.45 Toe spraak. 6.50 Omroepkamerorkest. 7.25 Valeriusliederen. 7.30 Reportage van de herdenking der gevallenen. 8.10 Muzikale Epiloog. De serenadé. Na afloop van de receptie, be klem de jubilaris het bordes van het stadhuis, om in gezelschap van fa rm''rieden en autoriteiten, een sere nade in ontvangst te nemen, welke door de gezamenlijke Leidse muziek korpsen werd aangeboden. Een duizendkoppige menigte op het Stadhuisplein, de Vismarkt, ril N euwe Rijn en de Koren>cursbrug was getuige van deze aardige atten tie. toe de Leidse muziekkornsen, onder leiding van Herman Stenz brachten. Op voortreffelijke wijze wei oen twee marsen gespeeld, behave een serenade ook een i dooi zonder woorden waren, voor een intensievere samenwerking tussen de verschillende corpsen, die in combi natie zeer veel kunne bijdragen tot een feestelijke stemming, bij diverse gelegenheden. Na afloop verzocht de heer v. d. Laan aan Herman Stenz, de geza menlijke muziekkorpsen zijn dank over te brengen voor deze treffende hulde, welke hij bijzonder op prijs gesteld had. Hiermede was dit jubileum geëin digd. Spoedig zal de drukke tijd van voorbereiding veer beginnen, waar voor wij, ons aansluitend bij de spre kers, de heer van der Laan veel suc ces toewensen, niet alleen voor 1943, maar nog vele jaren! DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar SchlagweinLaudron, wonende van der Werffstraat 55.'her denkt 17 Mei a.s. de dag, waarop zij voor 60 jaar de dagen van de onder trouw ingingen. De bruidegom, nu 84 jaar oud, is in Leiden en omgeving een bckende persoonlijkheid, aange- zien hij niet minder dan 48 jaar lang deze streek „bewerkte" met draaiorgel, aanvankelijk een cylin- der-orgeltje, dat de jubilaris zelf b£ titelde als „muziekdoos op wielen' later een boekenorgel, het eerste i Leiden dat toentertijd een sensatie verwekte, doch thans het normale draaiorgel in het Hollandse steden is geworden. CONSERVENFABRIEK „DE VER WACHTING" OPENT EEN NIEUW FABRIEKSGEBOUW. Zaterdagmiddag vond bij de fa. Schoondergang, alhier, de plechtige ingebruikname plaats van een ge heel nieuw fabrieksgebouw, aan de Middelstegracht 4953. Bij deze opening waren vele be langstellenden uit Tuinders- en In dustriële kringen aanwezig, onder meer de hesr Ten Wolde, directeur der Ver. Blikfabrieken te Delft, de voorzitter der Coop. Groenten- en Fruit Veilingsveren. Leiden en Om streken, de heer van Vliet. Een kijkje in het modern fabrieks gebouw doet ons versteld staan van de prachtige inrichting en van de nieuwste machines voor het inblik ken en conserven van alle soorten groenten en fruit. De directeur, de heer Schoonder gang, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarbij spreker de ontwikkeling van het bedrijf memo reerde. Was in 1931 de fabriek aan de Herengracht te klein, zodat toen uitgekeken moest worden naar rui mere fabrieksgebouwen, welke toen gevonden werden aan de Middelste gracht. na de oorlog bleek echter, dat ook deze ruimten te beperkt wa ren om het- bedrijf volledig te kun nen ontplooien. Wederom moest tot uitbreiding worden over^%gaan, waarvan deze nieuwp hal uiteinde lijk de vrucht is. Spreker wilde niet verder uitweiden over de moeilijk heden, die met de bouw gepaard gingen. De heer Schoondergang dankte echter allen, die hun beste' krachten aan de bouw hebben ge-' geven. De heer Ten Wolde Jr., algeheel bedrijfsleider, nodigde hierna de di recteur uit met het doorknippen van het lint de fabriekshal in gebruik te nemen, welke feestelijk versierd was met de velg bloemstukken, die van alle kanten waren aangeboden. Na deze plechtige ceremonie volg den vele sprekers elkaar op, waar van wij willen noemen: de heer van Vliet', die er op wees, dat de afname door de firma van jaar op jaar gro ter is geworden. De heer Ten Wol de Sr prees de uitmuntende ver standhouding tussen de beide be drijven; wat de kwaliteit aangaat stelt de heer Schoondergang de grootste eisen. Spreker hoopte, dat de samenwerking mag blijven, zoals het in de afgelopen jaren steeds ge weest is. Ten slotte willen wij nog noemen de heer D. Laterveer, die namens het personeel het woord tot de Directie richtte en de goede ver standhouding tussen directie en per soneel aanhaalde. Hij hoopte, dat deze band tot in de lengte van ja ren zal blijven bestendigd. Hiermede werd het officiële ge deelte beëindigd en begaf het hele gezelschap zich geanimeerd aan de lunch, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. Pulchri Studio. Het bestuur van de R.K. Gem. Zangver. „Pulchri Stu- dioi" heeft beslag weten te leggen op het zeer mooie werk van Robert Planquette „De klokken van Corne- ville", een operette in drie bedrij ven. Pulchri-leden aan de slag. Dinsdag avond allen present, mede in ver band met enkele mededelingen om trent de viering van het vijfentwin tig-jarig bestaan. KATHOLIEKE FABRIEKS- ARBEIDERSBOND. De R.K. Fabrieksarbeiders/bond „St. Willibrord" heeft gisteren een feest avond gegeven in het St. Antorjius- clubhuis .Voorzitter W. Oostdam mocht een talrijk publiek verwelko men. Het K.A B.-toneel gaf een voor treffelijke uitvoering xan het toneel spel „Peper" van Henri 't Sas. Na het eerste bedrijf werden vier jubilarissen gehuldigd, t.w. J. v. Zijl, A. Looyenstein, W. Verplanke, en T. Tuithof door het hoofdbestuurslid H. Vink. De geest, adviseur, pater Spruit O.F.M. zich bij de gebrachte waarde ring aansluitend, wees in een kort woord op het nut van de principiële organisatie. Het K.A.B.-orkest, onder leiding van Jan Gordijn, verhoogde, zoals al tijd, de prettige stemming van het samenzijn. MOEDERDAG TAARTENDAG. „Op 9 Mei Moederdag voor iedere moeder een taart". Dit is ongeveer de leuze, die mo menteel door géheel Nederland van mond tot mond gaat. Of zij te ver werkelijken is, lijkt ons nog twijfel achtig, maar Rit doet niets af van de aardige geste van de Leidse banket bakkers, die aan het St. Elisabethzie- kenhuis een heerlijke taart aflever den, speciaal bestemd voor de Kraamvrouwen-afdeling. Bestel s.v.p. tijdig bij Uw Banketbakker NED. BANKETBAKKERS VER. EEN INDUSTRIEFLAT IN LEIDEN? Naar ons van de zijde van de Ka mer van Koophandel wordt medege deeld, wordt thans door het Gemeen tebestuur en de Kamer van Koophan del de mogelijkheid onderzocht in Leiden te komen tot het stichten van een complex gestandaardiseerde be drijfsruimten, hetzij in de vorm van- een industrieflat (etagebouw-, hetzij in de vorm van ,een industriepark (laagbouw-. Een zodanig complex zal bestaan uit eenheden, die op huurbas :s ter be schikking worden gesteld van de in dustrie, terwijl het voorts eantines, spreek- en vergaderkamers, gelegen heid tot rijwiel- en autoberging. etc. zal omvatten. De -financiering van deze object.cn zal een beperkte investering van de zijde der huurders met zkh brengen. Teneinde belanghebbenden een in druk te geven van deze plannen, zal een bijeenkomst worden georgani seerd op Vrijdag 7 Mei a.s. te 8 uur des avonds in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk No. 33 te Leiden, waarin de heren H. A. Maaskant, ar chitect te Rotterdam, en drs. A. G. v. d. Veen, directeur van het Econo- misch-Technologisch Instituut van Zuid-Holland, over dit onderwerp zullen spreken. De beide heren hebben van de col lectieve incjustriehuisvesting, die ook in Engeland een grote vlucht heeft genomen, een bijzondere studie ge maakt, zodat een uiterst deskundige voorlichting ter zake verwacht kan worden. Degenen, die deze lezing mef licht beelden ovor Engelse en Nederlandse voorbeelden van industrieflats en -parken willen bijwonen, kunnen zich ter zake wenden tot de Kamer van Koophandel en Rabrieken voor Zuid- Holland, te Leiden, Stationsweg no. 43, telefoon 22750. Verkeersexamen Evenals voor gaande jaren is ook thans de Ver keerspolitie bezig met het afnemen van verkeersexamens bij de school gaande jeugd. Niet minder dan 30 lagere scholen en twee ULO-scholen nemen hier met 1055 leerlingen aan deel. Woensdagmorgen begonnen, hoopt hoodagent P. Brohm volgende week Maandag klaar te zijn. Door het drukste gedeelte van de stad is een route uitgezet, die zowa' per fiets als te voet mag worden afgelegd. Ongetwijfeld zullen de Leidenaars de laatste dagen op de verschillende vebkeerspunten agent of burgers ge zien hebben die ijverig aantekenin gen maakten als er weer een jongen of meisje, met 'n groot nummerbord gewapend, netjes links en rechts uit kijkend de straat overstaken. Het wordt een goede gewoonte van de lagere scholen om voor dit verkeers examen op te leiden en een betere kennis van de verkeersregels, zal, in dien goed toegepast, er zeker toe bij dragen het aantak verkeersongeluk ken in de stad te verminderen. Aanrijding Zaterdagmiddag om kwart over twaalf heeft op de Rijn's- burgerweg een aanrijding plaats ge vonden tussen een vrachtauto en een tweewielige melkwagen. De 30-jari- ge melkbezorger J. B. uit Noordwijk geraakte bekneld tussen een 'icht- mast en de melkwagen,waarbij hij een rechter bovenbeenfractuur op liep. Door de E.H.D. werd hij naar het acad. ziekenhuis vervoerd. Gasbedwelming Mevr. M-K heeft na het schoonmaken van de keuken vergeten het schoongemaaicté gasstel weer aan de openstaande hoofdkraan te sluiten zodat zij door haar echtgenoot in bedwelm de toestand aantrof. Met zuurstofap paraten heeft de E.H.B.O. de levens geesten weer opgewekt. Dit moge een waarschuwing zijn om by derge lijke gelegenheden uiterst voorzich tig tewerk te gaan. Ingebroken Tijdens afwezigheid van de bewoners, is ingebroken in een perceel in de Merelsraat. De dader die zich vermoedelijk met een valse sleutel toegang versohaft had, heeft enige Wedingsstukken van de kapstok medegenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hugo Marcus z. van M. J. van den Sigtenhorst en H. M. La- man; Helena d. van.H. Smit en P. den Os; Nicolaas Jacobus Maria z. van J. Waasdorp en H. M. Kienjet; Wilhelmus Franciscus Catharina z. van A. H. Edelaar en J. W. M. Kra mer; Shirley Marina Theerése d. van C. Koekebakker en W. Zeilstra; Adrianus Jacobus Maria z. van J. L. Janson en M. E. van der Heijden; Johanna d. van J. Rijnsburger en W. Lassohuijt. Overleden: B. D. Eerdmans wednr. 80 jaar. ZOETERWOUDE Woonhuis afgebrand INBOEDEL VERLOREN In de nacht van Zaterdag op Zon dag is het voormalige jachthuis, dat tijdens de oorlog gebouwd is door de N.S.B.'er van Maasdijk, afgebrand. Het jachthuis was na de oorlog be woond door het Duitsland geko men gezin van J. den Elzen. De brand is ontstaan door een brandend petroleumtoestel en toen de bewo ners de brand omstreeks halfeen ontdekten, was het blussen al niet meer mogelijk en lag het houten ge bouw in zeer korte tijd in as. Van de inboedel en kleren is bijna niets gered. Met grote inspanning kon een nabijstaande hooiberg en woning van A. Slingerland behouden blijven. Aan het nathouden van deze belen ding hielpen verkenners uit Leiden, onder leiding van hopman J. Vree burg liranig mee. Het gezin van vijf kinderen is bij van Slingerland on dergebracht. De inboedel was niet verzekerd, zodat de liefdadigheid be oefend zal moeten worden. De brand weer is niet gealarmeerd; deze zou de plek des onheils niet kunnen be reiken. Stille tocht. Ook in Zoeterwou- de wordt weer de jaarlijkse stille tocht gehouden en wel op Dinsdag 4 Mei a.s Vertrek van raadhuis af 's avonds om half acht. Men wordt verzocht hieraan zoveel mogelijk deel te nemen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Huisvlijt van de KA.B. Zaterdag avond en Zondag werd als inzet voor het feest van de arbeid door de K.A.B. in het parochiehuis een huisvlijtten- toonstelling gehouden, waaraan alle parochianen hebben kunnen mede werken. De verwachtingen waren nogal ge spannen, maar, zoals Pastoor Hermans bij de feestelijke opening Zaterdag avond zeide, zijn de verwachtingen verre overtroffen. Pastoor verheug de zich hierover omdat daaruit kon blijken, dat vooral de jongere hun vrije tijd door nuttige en aangename arbeid goed wisten te besteden. Bij de opening waren o.m. aanwezig Burgemeester H. Smeets en de beide Wethouders, de heren G. van Leeu wen en J. de Graaf, alsmede Burge meester van Diepingen van Leider dorp. De belangstelling voor de tentoon stelling was groot en de deelname van inzendingen was van een uitgebreide variatie, het zou ons te vervoeren hierop in te gaan. Buiten de talrijke particulieren inzendingen waren er ook groepen van de Verkenners, de Gidsen, de Jonge Vrouwengemeen schap, de Vrouwenbond en de Wan delsportvereniging. De Jury, welke een buitengewoon moeilijke taak had. is er toch in geslaagd een groot aan tal prijzen toe te kennen. Buiten me dedinging vormde ook het Comité voor Kath. Actie een stand met een keurige sortering boeken, en Kath. Thuisfront roerde zich in een afzon derlijke stand, niet alleen door de aandacht te vestigen op onze jongens in de Oost, doch ook door het a la minuut klaar maken van brieven over het bezoek en het verloop van de tentoonstelling aan onze jongens in Indië, niet minder dan 93 bezoe kers (sters) hebben hiervan gebruik gemaakt. In een keurige omlijsting prijkte de foto's van al de jongens uit de parochie en tal van Indische Voorwerpen ter opluistering in deze afzonderlijke nuttige stand. Als attractie had elke bezoeker een nummer op zijn toegangskaart, waar door men gratis deelnam aan de ver loting van talrijke aardige prijsjes. Kapelaan Loerakker sprak tens'otte een dankwoord voor de medewerking en het zo mooi slagen van deze ten toonstelling. Zondag a.s. zal de zege ning der werktuigen plaats hebben en des avonds volgt er een feestavond met de opvoering van een toneelstuk. KATWIJK Gidsen Om de kas wat te ^pek ken speelden de gidsen in het pa rochiehuis het tob ee1 spel „Het eeuwenoude geheim", en het stuk in vier bedryven „Revolutie op Sainte Cathariana", waarmede zij een uit bundig succes oogsten. De gidsen hebben eer ingelegd met hun eerste optreden op toneel. LETDSCHEND AM Afscheid van de heer Th. Cocx. Onder veel belangstellig heeft de heer Th. Cocx, bureauhouder van district 15 van de Prov. Voedeselcommissa- ris, wegens opheffing van het bureau te Leidschendam, afscheid genomen. Onder de aanwezigen merkten we 15 van de Prov. Voedselcommissa- van den Hoek, de adi.-commissaris Huntjes, verder voor de C.B.T.B. H. de Ruyter, voor de L.T.B. Hendriks en Westgeest, voor de Holl. Mij. van Landbouw A. H. van den Akker Joh.z. en J. Vrij, voor de Coöp. Graan- maalderij* Nooit Gedacht Van Beek, terwijl de Graanmaalderij Blonk en Zn., was vertegenwoordig door twee firmanten. Ook talrijke veehouders lieten van hun belangstelling blijken. Toen de heer Cocx met zijn huis genoten aan de tafel in hotel „de Zwaan" had plaats genomen, trad als eerste spreker naar voren de voorzit ter van de Com. P. B..H. de heer S. van Veen. Deze gaf een uitvoerig overzicht van het verloop sedert 1936, vertelde van het torpederen van ver schillende maatregelen tijdens de be zetting door de vijand getroffen. Na mens de vele relaties werd de heer Cocx aangeboden een divan, een li- bertystoel, alsmede een geschenk on der couvert, terwijl mevrouw Crocx bloemen in ontvangst mocht nemen. De Prov. Voedselcommissaris, de heer van den Hoek, liet daarna, evenals zijn collega Huntjes waarderende woorden horen en bracht dank voor de verrichte arbeid. Hierna spraken achtereenvolgens nog de heren J. Hendriks en Westgeest L.T.B., Chr. Warmenhoven voor het personeel. In tussen was ook een delegatie van het tweede district Leiden gearriveerd, welke ook alweer bloemstukken me debrachten en voor de heer Cocx een fraaie wandelstok. Aan het slot van de zo goed geslaagde receptie bracht de heer Cocx allen dank, inzonder heid zijn oud-collega's van het 2e dis trict Leiden. De bijeenkomst werd op aangename wijze opgeluisterd door pianomuziek van mevr. van Veen, van den Dool uit Den Haag. Met de heer Cocx is een goed ambtenaar heen gegaan. OEGSTGEEST Nationale Herdenking. De jaar lijkse Nationale herdenking op 4 Mei a.s. vindt plaats nabij het voorlopig monument aan de Koninginnelaan. De plechtigheid begint op 7.30 uur. Het woord zal worden gevoerd door ds. B. C. Visser, Ned. Herv. predikant, alhier. Voorts is er toepasselijke zang en declamatie. De gehele bevolking van Oegstgeest wordt bij het voorlo pig monument verwacht, tevens wordt verzocht half stok te vlaggen. De organisatie berust bij de Oranje vereniging. Daar de regering bepaal de, dat op 5 Mei zal worden gewerkt, heeft de O.V. zich alleen beperkt tot het houden van een concert door W. en W. in het Wilhelminapark, des avonds 8 uur en afgezien van verdere feestelijkheden. Op 6 Mei, des na middags om 2.30 uur vindt een her denkingsdienst plaats in het Groene Kerkje. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk. De voorganger is ds. D. Kuilman van Leiden. Op de graven vindt kranslegging plaats. Evenals vorig jaar zijn de nabestaanden der Nederlandse Militairen, die op de be graafplaats van het Groene Kerkje hun laatste rustplaats vonder', uitge nodigd SASSENHEIM Toneelver. „St. Caecilia" Op het te Warmond gehouden toneelcon cours* behaalde „St. Caecilia" de vol gende prijzien. 3e Verenigingsprijs, 2e prijs samenspel. Persoonlijke prij zen: le prijs dameshoöfdrol 3e prijs herenhoofdrol, 3e regieprijs en een eervolle vermelding herenbijrol. Ge zien de sterke bezetting van het con cours en de deelname voor de eerste maal, een mooi succes. VOORSCHOTEN Nationale Herdenking. De in gezetenen worden uitgenodigd zich om uiterlijk 19.50 uur te verzamelen nabij het raadhuis. Te 19.55 uur vangt de herdenking aan met zang, door de gecombineerde plaatselijke zangverenigingen bij het raadhuis. Na de zang de officiële 2 minuten stilte, waarvan het begin en het einde zullen worden aangekondigd door sirenegeluid. Vervolgens heeft plaats een gezamenlijke rondgang, vanaf het raadhuis lange Leidseweg, Elslaan en Park naar het plantsoen naast de ingang van het park, al waar het gedenkteken is opgericht. Aldaar aangekomen zal het defini tieve gedenkteken door het Plaatse lijk Comité tot Oprichting Oorlogs monument aangeboden worden aan het gemeentebestuur. Aanvaarding van het gedenkteken zal door de burgemeester, namens het gemeente bestuur geschieden. Hierna volgt kranslegging, namens het gemeente bestuur, Koningin Wilhelmina Ver eniging en eventueel anderen, wel ke mede daartoe wensen over te gaan. Het geheel wordt besloten met zang door de plaatselijke zang verenigingen. Brand Vrijdagmiddag omstreeks 2.15 uur verstoorde sirenegeluid van de brandweer de rust te Voorschoten In de manufacturenzaak van de fa. C. Bolle en Zn, aan de Leidseweg was brand uitgebroken, waarvan de oor zaak vermoedelijk gezocht moet wor den in het autogeen doorbranden van een ijzeren draagbalk tijdens de ver bouwingswerkzaamheden. De brand weer onder leiding van de heer J. Kaak, was spoedig ter plaatse. Vele behulpzame handen hielpen aan de berging van de inboedel, terwijl' ook uit het aangrenzende pand voor alle zekerheid het meubilair naar veili ger plaatsen werd gebracht. Om streeks 3 uur was de brand bedwon gen. Zo als het zich laat aanzien is de brand- en waterschade, vrij aan zienlijk. WARMOND Toneelconcours. Tijdens de slot- avond van het toneelconcours, speel de gisteravond „St. Mathias" het blijspel in twee bedrijven van God fried Bomans „Een Eeuw achter". Dit amusante spelletje werd vlot gespeeld, hoewel het jammèr was dat een uur te laat begonnen werd, omdat de toneelverlichting defect was. Een klein ensemble van de harmonieafdeling vulde de pauze. Morgen zullen wij de totale uitsla gen van dit concours publiceren. V.V.V. Het bureau vah inlich tingen is gevestigd bij de heer C. M. van Stijn, Dorpsstraat B 75, en niet, zoals eerst vermeld, bij de heer T. Zandbergen. Allen, die logeer-gele- genheid hebben, worden verzocht dit aan bovenstaand adres op te geven. Begrafenis van prof. Eerdmans In alle eenvoud werd vanmiddag om 12 uur het stoffelijk overschot van prof. dr. B. D. Eerdmans, op de begraafplaats bij het Groene Kerkje tc- Oegstgeest, ter aarde besteld. Een oud-leerling van de overlede ne. prof .dr. P. A. H. de Boer, hield een herdenkingsrede, waarin hij wees op de typische eigenschappen van de ontslapene, die volkomen vrij was van ijdele woorden. „Men maakte hem niets wijs; hij ging direct op zijn doel af, liet zich niet voorstaan op het oordeel van anderen en hecht te slechts waarde aan hetgeen hij zelf onderzocht had. Met voledige inzet van zijn persoonlijkheid en de volle gave van zijn hart, heeft hij ons volk gediend zoals hij was: libe raal en protestant. Niet alleen de Tweede Kamer en de Leidse gemeen teraad, doch daarnaast vele vereni gingen en organisaties zullen zich hem herinneren als een onkreukbaar, slagvaardig en kundig leidsman. Zijn grote werkkracht blijkt wel uit de laatste jaren,'toen hij zijn Oud-Testa- mentische studiën geschreven heeft, waarin zijn liefde voor het Oude Tes tament zo duidelijk tot uiting kwam. Onder de velen, die prof. Eerd mans op zijn laatste tocht vergezel den, merkten wij op prof. mr. J. C. van Oven, rector-magnificus, prof. C. C Berg, secretaris van de senaat, mr. K. Wiersma, secretaris van het col lege van curatoren, de professoren Vogel, van Eysinga, Christensen, Heering, v. d. Woude, Cleveringa. Eskhuizen v .d. Brink, v. d. Klaauw, van Groningen, Miskotte, Böhl, Se- venster, Esscher, de Buck en Thier ry. Voorts waren aanwezig pater Si- mans S.J., ds. Makkink, dr. Boerse- ma, dr. van Wijngaarden, vertegen woordigers van de Theologische fa culteit en van het Collegium. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in de groeve was neerge daald, dankte een schoonzoon van de overledene, mr. Burgersdijk, voor de de grote belangstelling. LAATSTE BERICHTEN POSTHUME HULDE AAN PATER ALPHONSUS TE ROOSENDAAL. „De Pater" van de Brabantse onderduikers. Pater Alphonsus. Trappist van de Aohelse Kluis, weYd 11 Augustus 1944 te Viiiglht gefusilleerd, nadat hij bijna twee jaar zijn hele persoon had in gezet voor de illegale beweging in het Zuiden, waar hij bij de onder duikers kortweg bekend stond on der de naam: „de Pater". Vandaag is door de Stichting 19401945 te Roozendaal in de voorgevel van hui ze „Mariadal", het klooster waarin de pater tijdens de bezetting ver bleef. een plaquette onthuld. Pater Alphonsus (in de wereld G. Averdick) verbleef in dit k'ooster, toen hij zijn gevaarlijk werk in dienst van de illegaliteit verrichtte. In Juli 1944 werd de pater 's avonds gearres teerd en gevankelijk weggevoerd. La ter is bericht ontvangen, dat de pa ter te Vught gefussilleerd is op 11 Augustus 1944. Pater Alphonsus was algemeen bekend als de contactman tussen de verschillende groenen van het latere N. S. F. De plaquette wordt aangeboden door de oud- i'legalen. VIER AMSTERDAMSE PRAC- RECHERCIIEURS WEGENS SMOKKELEN GEARRESTEERD. Vrijdag j.l. heeft de recherche van dc „Centrale Dienst van de Econo mische Controle" (Cedec) aan de Belgisch-Nederlandse grens ten N. van Baarle-Nassau een viertal Am sterdamse rechercheurs vaif de PRAC gearesteerd. Tegen dezen waren aan wijzingen binnengekomen, dat zij hun dienstreizen in het Zuiden des lands wel eens te ver uitstrekten. Op de genoemde dag hebben de Cedec-rechercheurs de dienstwagens van het viertal opgewacht en nadat deze na op vertonen van PRAC-pa- pieren, zonder moeite de douane was gepasseerd, hebben zij met een in specteur van de accijnzendienst de achtervolging van de dienstwagen ingezet. Zij brachten de wagen tot stilstand en toen inderdaad bleek, dat dc- PRAC-rechercheurs uit Èelgië ge smokkelde vitrage, rozijnen en siga retten vervoerden, ging de inspecteur van de accijnzen over tot arrestatie van het viertal. Zij zijn in het huis van bewaring te Breda opgesloten. Bij huiszoeking te Amsterdam kwahi eveneens een partij gesmok kelde goederen te voorschijn. DOODSTRAF GFETST TEGEN BETJE WHERY. De advocaat-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr, P. N. Janssen, heeft Zaterdagmid dag tegen de 27-jarige Betje Wchry uit Amsterdam, een Joods meisje, dat cr van wordt beschuldigd, de persoonsbewijscentrale van de groep ..Badrians" te hebben- verraden, de doodstraf geëist. Op 1 November en 6 December van het vorige jaar was deze zaak reeds behandeld maar beide keren aange houden. Gehoopt werd in de tussen tijd de ben'ohte Dries Rir.h?een. b'j- genaamd Al Capone, die tijdens de bezetting voor het Devisenschutz- kommando werkte te arresteren. Rip- hagen, die na de bevrijding uit het huis van de illegale werker Kerk hoven ontsnapte, heeft zich enige tijd in Spanje opgehouden, maar heeft thans naar het schijnt de wijk genomen naar Argentinië. Verdachte Betje Wehry werkte ten nauwste met hem samen. RADIO-TOESPRAAK MINISTER PRESIDENT. De minister-president, dr. Beel, zal Woensdagavond te kwart vóór 7 een toespraak voor de radio houden ter gelegenheid van de herdenking on zer bevrijding.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3