CLfdaCen af aptUfyen CfWatuad&có auta maakte (Zmótetdam atwciCig Vier jaar internering voor .Professor" Krekel Toch niet de eerste auto ZATERDAG 1 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA i Pater C. A. Terburg schreef onlangs in „De Nieuwe Eeuw" onder het op schrift: „Afdalen" een artikel, waar in, naar onze mening, wordt gegeven de kern van de christelijk-sociale le venshouding, van de christelijk-demo- cratische levensopvatting. Hier volgt hét artikel: „Hoe belachelijk moet ons leven zijn in de ogen van God. Het is in de werkelijkheid gericht op hetzelfde als de.niet-christen zoekt: het hoge in de zin van de wereld: geld, invloed, re latie, terwijl God van ons verlangt en wij onszelf wijsmaken, dat wij leven naar de voorschriften van het evange lie. Lees aandachtig de woorden van St. Paulus: Weest niet hooghartig, dat betekent: weest nederig. Van huis uit streeft ieder onzer naar datgene, wat hem verheft in de ogen van zijn naaste. Wij achten al degenen, die hooggeklommen zijn, hoe dan ook; wij verlangen naar die verbindingen onder de mensen, die ook ons zullen maken tot lieden van gewicht. Daar tegen gaan de vermaningen: weest niet hooghartig, dat wil zeggen: streeft naar het gewone, het dagelijk se in de zin, waarin gij bidt: Geef ons heden ons dagelijks brood. Dan gaat uw gezindheid allereerst uit naar de eenvoudigen. Ligt de oorzaak of een der voornaamste oórzaken der menselijke ellende in onze dagen niet in de zware zonden tegen dit voor schrift van Paulus? Is de menselijke persoonlijkheid niet in het gedrang gekomen, omdat er waren, die meen den, dat zij het recht hadden mil- lioenen voor hun absolute macht te doen bukken, dat het hun geoorloofd was ganse volkeren aan hun inzich ten te onderwerpen, omdat zij wijs waren in eigen oog, omdat geen an dere, normale opvattingen van het leven meer gelden mocht, omdat zij meenden, recht te hebben op een le ven, dat geleefd werd naar eigen in zicht? De regel, door de Apostel aangege ven, moest vóór alles opgevolgd wor den door hen, die zich de leiders, de „DACHVAERT" VAN NEDERLANDSE GIDSEN- BEWEGING IN BISDOM HAARLEM. Op Hemelvaartsdag naar Haarlem. Voor de eerste maal na de bevrij ding zullen op Hemelvaartsdag de leidsters van de Nederlandse Gidsen- beweging in het Bisdom Haarlem een „Dachvaert" houden naar Haarlem, mede in verband met de viering van het vijftigjarig bestaan van de Haar lemse Kathedraal. Alle Kabouter-, gidsen- en pionier sters-leidsters zijn hiertoe uitgeno digd. De dag begint om 8.30 uur met een H. Mis in het Krelagehuis op te dra gen door Z. D. H. mgr. N. L. A- Am- merlaan, vicaris-generaal. Om 11 uui is er, eveneens in het Krelagehuis, een algemene' zitting, tijdens welke prof. drs. Th. Zwartkruis zal spreken over „Het Zwaard van de Geest" Hierna volgen de sectievergaderin gen. Op deze sectievergaderingen worden de volgende inleidingen ge houden: voor de Aalmoezeniers door Aalm. G. Groothuis over: „Godsdienstige betekenis van gidsenwet en gidsen- spel"; voor de Pioniersters-leidsters: door dr. H. Fortmann over: „Wat moet de vrije jeugdvorming geven aan meis jes boven de 17 jaar". voor de Senioren-gidsenleidsters door de Nat. Comm.esse mr. B. C. M. J. Twaalfhoven onder de titel: „Uit kijken en doen"; voor de Junioren-gidsenleidsters door Aalmoezenier Blankers over: „Het Rondesysteem"; voor de Kabouterleidsters door mej. Hibbeln over: „Psychologie van het meisje tussen 811 jaar". Te 2 uur geven de leidsters een speelse demonstratie in de z.g. Bonte Ring, waarna zij om ongeveer 3.15 uur in gesloten gelid optrekken naar de Moederkerk van het Bisdom, de Sint Bavo. Hier zal Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers een pontificaal Lof hou den, tijdens hetwelk de bisschop een toespraak houdt en de leidsters hun belofte van trouw zullen vernieuwen. Na het Lof is er een défilé van alle leidsters voor de bisschop en alle an dere aanwezige utoriteiten. geestelijke voorgangers van het volk noemen. Zij moeten afdalen tot de eenvoudigen, omdat dezen iedere dag hun hulp behoeven, omdat zij hun talenten en hun mogelijkheden ont vingen óók voor hun medemensèn. Wat wij Streberei noemen is in de re gel een veel groter kwaad dan wij gewoonlijk willen erkennen: het grootste talent wordt een vloek, als de bezitter het aanwendt uitsluitend voor zichzelf. St. Joannes Chrysosto- mus licht het woord van zijn hoóg- vereerde Paulus toe: Daal af tot het doen der gewone mensen, kom om laag en ga verder in hun gezelschap, stel u er niet mee tevreden hun ge woonheid te delen door aan hen te denken, doch help hen, steek de hand naar hen uit door middel van een an der, maar doe dat persoonlijk. De ware Christen is daartoe in staat, omdat hij niet wijs is in eigen ogen, doch alles wil leren van zijn Meester, wiens grootste wonder het was, dat Hij de blijde boodschap bracht aan de armen. Dit zien wij bij de waarlijk groten onder ons, die zich thuis voelen bij de talloos velen, wier klagend verzoek neerkomt op deze bede: Zorg, dat wj mogen zien. De heidense leraar, de sofist, verkocht in waanwijsheid zijn leeK aan dege nen, die hem wilden horen en beta len; de Christen, die weet, dat alle wijsheid is van God. de Heer, daalt af tot de eenvoudigen, helpend waar hij kan met zijn aardse goederen, doch ook naderend met de schatten des geestes, opdat wij eensgezind onder elkander mogen belijden dezelfde Christus, dezelfde Heer." Tot zover pater Terburg. Eén verandering in zijn doordachte beschouwing zouden wij willen aan brengen of juister gezegd: niet in zijn beschouwing, maar in het op schrift, dat hij er boven plaatste. In alle bescheidenheid: wij zouden lie ver spreken van: opstijgen, dan van afdalen! De mens stijgt op, wanneer hij tracht los van heidense, onchriste lijke of minstens zinloze conventie zijn medemensen te beoordelen, te waarderen, zoals God hen beoordeelt en waardeert, en te behandelen, zoals God in Zijn Goddelijke Liefde wil, dat ze behandeld- worden. Wij brachten gaarne de beschou wing van pater Terburg ook onder de aandacht van hen, die haar niet in haar „De nieuwe Eeuw" hebben gelezen. 1 MILLIOEN RADIOBEZITTERS. Twee jaar geleden bestelde de ban ketbakkér Leo Mulders uit Heerlen een radiotoestel, dat hij dezer dagen afgeleverd kreeg. Dit gaf hij als plichtsgetrouw Nederlander onmid dellijk aan bij de P. T. T. en ontdek te, dat hij de millioenste radiobezit- ter was. Het bestuur der Federatie van Om roepverenigingen, nodigde de heer Mulders en echtgenote uit, een be zoek te brengen aan de Avro-studio te Hilversum, op Vrijdag. Namens de Federatie bood de heer de Clerq, die tegelijk voorzitter is van de Federa tie en de AVRO, de heer Mulders een geschenk onder couvert aan, bestaan- uit de aanschaffingskosten van diens radiotoestel, en wenste hem als millioenste bezitter veel geluk. De Minderbroeders te Gouda Kort geleden mochten wij in de ko lommen van deze courant de verschij ning aankondigen van een boek over: De Minderbroeders te Gouda. Onze bespreking gold toen het eerste deel, dat het tijdperk 14181572 betrof. Een verrassing was het, dat wij zo spoedig reeds een lijviger tweede deel op onze tafel gedeponeerd vonden. Dat deel II behandelt de geschiedenis van de Minderbroeders te Gouda 16331947, telt 218 flinke bladzijden en is rijk geïllustreerd. De schrijver, onze oud-stadgenoot is de bekende geschiedvorser, Pater Dalmatius van Heel O.F.M., wiens verdiensten voor speciaal franciscaanse historie over bekend zijn. Uiteraard zal de grootste belang stelling naar dit boek uitgaan van de inwoners van Gouda en van de leden der Orde, wier broeders daar zo krachtig en succesvol hebben gear beid. Voor de Goudse en franciscaan se historische literatuur is het mooie werk dan ook een bijzondere aan winst. Wij zien echter de betekenis van dit en dergelijke boeken wijder. Wie meer algemene werken of ook publicaties over speciale onderwer pen bestudeert, komt telkens opnieuw tot bevinding, hoe de schrijvers ruim profiteerden van vele zulke monogra fieën. 't Lijkt ons toe, dat Pater van Heel heel wat nieuwe en kostbare bouwstoffen aanbrengt. Ongetwijfeld b.v. voor de geschiedenis van de ar menzorg, van diverse devoties, zelfs in bescheiden mate voor die van de Nederlandse letterkunde. Ook voor de juistere waardering van onderlinge verhoudingen bij de weder opsluiting van het katholicisme in het begin van de 17e eeuw en van de emancipatie bij het begin van de 19e eeuw bevat het boek aparte bijzonderheden. Een geheel uitzonderlijke waarde ont- leent dit boek niet aan de mededelin gen over de bittere strijd tegen hét Jansenisme, waarmede welhaast ge heel .Gouda dreigde besmet te wor den. Deze waarde heeft het boek niet alleen, omdat de beschrijving er een is van een erkend historicus, maar bovendien van iemand, die bogen kan op een uitstekende theologische scho ling. In dergelijke godsdienstige twistpunten is het juist de theoloog historicus, die een dieper en ver draagzaam inzicht kan paren aan een breder en wijder aspect. Tot helder heid van een objectief oordeel kan slechts medewerking ten goede ver lenen, als zulk een geschiedschrijver- tevens steunt op de geschriften van een tegenpartij. Daarom zijn de ge schonken gegeven over het Jansenis me in dit boek zo welkom, omdat Pa ter van Heel een belangrijk hand schrift benutten kon, dat de Jansenis tische pastoorpen historieschrijver J. Walvis samenstelde. Juist deze gege vens bewezen, hoe terecht door de Minderbroeders zo halstarig tegen de ze scheuring is gevochten; zij recht vaardigen tevens de ongewone fel heid, waarmede zij soms optraden. Goucltn huwelijksfeest. Dins 4 Mei hoopt het echtpaar A. van Haastregt en M. v. d. Zon zijn gou den huwelijksfeest te vieren. Deze vijftig jaar bracht het gouden paar in Oud-Ade door. De bruidegom was werkzaam als boerenknecht en later als wegwerker bij de gemeente. Door zijn arbeidz^miheid en vrien delijkheid geniet nij aller achting. Het echtpaar heeft 13 kinderen ge had, van wie er nog tien in leven zijn, die in arbeidzaamheid hun va der evenaren. De' bruid geniet een uitstekende gezondheid. Jammer ge noeg laat de gezondheid van de bruidegom de laatste tijd wel wat te wensen over. We vertrouwen, dat het a.s. Dinsdag, de dag van het fa miliefeest, het gouden bruidspaar niet aan belangstelling zal ontbre ken. We hopen dat het gouden paar nog gehikige jaren mag beleven. Leids Tribunaal ii •den zitting uitspraak gedaan in de zaak van „professor" Krekel, die er o.m. van beschuldigd was op instigatie van dr. Seyss Inquart het hoog leraarsambt in de geschiedenis der wijsbegeerte aan de Leidse Universi teit te hebben aanvaard. Dit geschied de n.l. nadat de universiteit gesloten was geweest, zodat deze benoeming in het kader lag van de Duitse plan nen om dit „bolwerk der vrijheid" onder nationaal-socialistische in vloed te brengen. „Professor" Krekel werd veroordeeld tot een inter- neringsstraf van 4 jaar en "wel tot 5 Mei 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekleden van openbare ambten, waarbij nog eens na drukkelijk werd bepaald, dat hij nimmer meer enige functie bij het onder wijs zal mogen bekleden en verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn bibliotheek en 'n bedrag van 1.500. Voorts is het Tribunaal van oordeel, dat hem het recht moet worden ontnomen om in het vervolg in enige journalistieke functie werkzaam te zijn. Deze bevoegdheid zal echter aan de Perszuiveringsraad worden overgelaten. In de motivering van deze uit spraak wees het Tribunaal er op, dat het „professor" Krekel ernstig aanre kent, dat hij indertijd uit handen van de bezetter zijn benoeming tot hoog leraar aan de Leidse Universiteit heeft aanvaard. Voorts is het Tribu naal van mening, dat hij door zijn nationaal-socialistische propaganda in woord en geschrift de Nederland se zaak in grote mate afbreuk heeft gedaan. Meerdere, malen heeft hij daarin het verlies van de politieke zelfstandigheid van ons land gepro pageerd. Verder verwijt het Tribu naal hem een grenzeloze ijdelheid en zelfoverschatting. Voorts deed het Tribunaal uit spraak in de volgende zaken: M. Mühlbauer te Leiden internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maan den tot 29 Mei 1948 en de rest voor waardelijk met onder toezichtstelling van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, ontzetting uit de kies rechten en het bekleden van openba re ambten en het dienen bij de ge wapende macht; J. D. Hoogstraten te- Voorhout internering voor de tijd van 4 jaar tot 5 Mei 1949, ontzet ting uit de beide kiesrechten en. het bekleden yan openbare ambten en het dienen bij de gewapende macht; P. W. Kwaadgras te Leiden, die reeds in vrijheid was gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten, het bekle den van openbare ambten en het die nen bij de gewapende macht. Nieuwe zaken. De nieuwe zaken, welke deze dag op de rol stonden, waren van weinig importantie en behelsden de gebrui kelijke tenlasteleggingen. Zo stond B. v. d. Meer te Leidschendam, inder tijd pl.v. secretaris van de Hoofd groep Verkeer, terecht voor de vol gende feiten: het lidmaatschap van de N.S.B. en de N.V.D., terwijl hij ook Vrijwillig dienst had genomen bij de boek nog aantrekkelijk, omdat zij gaarne kennis zullen nemen van de kranige prestaties, die hun oud-stad genoot, Pastoor Eduard de Graaf O.F.M. in een lang pastoraat geleverd heeft. Wij wijzen ten slotte op de voor treffelijke uitvoering van het boek, dat over het algemeen in smakelijke en onderhoudende toon geschreven is; op de waardevolle bijlagen en het uitstekende register en wij geloven dit mooie boek zonder reserve te mo gen aanbevelen. Het is te verkrijgen bij de schrij ver, Gouwe 39 te Gouda. Pater Cunibertus Sloots, O.F.M. BEURSOVERZICHT. Voor de inwoners van Leiden is dit Terwijl de markt gisteren over het algemeen slechts weinig koersver schillen vertoonde eri de stemming bijzonder rustig was, viel een opmer kelijk koersverlies waar te nemen voor aandelen Unilever, die Donder- zaak aan markttechnische omstandig heden te moeten worden toegeschre ven. Speciale factoren of enig nieuws omtrent voornemens van de maat schappij waren hierbij niet in het ge ding. De koers bleef zich bewegen tussen 288 en 290. Het gehele verloop van de markt was uitermate rustig en er deed zich niets bijzonders voor. Prolongatie 2 1/4 pet. „Zeg, dat ding kan ook nog rije". „Je krijgt er de bibberasie van." Dergelijke en meer uitdrukkingen be zigde gistermiddag de Am sterdamse schooljeugd, toen wü met een originele „de Dion Bouton 1898" bij het R. A. I.-gebouw te Am sterdam startten voor een tochtje door de straten van de hoofdstad. Speciaal ter gelegenheid van de auto- De „Dion Bouton 1898" was evenwel toch niet de eerste auto in ons land, want daarover* kan Dirk Kuiper vertellen, de nestor der Nederlandse beroeps chauffeurs, wiens bakermat stond in de Noord-Holland se Wieringerwaard. Hij was in die dagen koetsier bij notaris Backx, die een uitgestrekte prak tijk waarnam en reeds her- mobieltentoonstelling is dit haaldelijk voor .een auto' oude paardje van stal ge- bewerkt was. Kuiper gaf Zeven dagen later reden een automobielhandelaar, d i e straalde van trots en geluk en de inmiddels ge- requireerde fabrieksmon- teur het Noorden in en door een haag van onthut ste dorpelingen beleefden zij een glorieuze intocht in de Wieringerwaard. Nog drie dagen zouden de twee experts na de af levering blijven om Dirk van het Voerwezen zelf, de hoofd-inspecteur van Oost die het vehikel be steeg en het de stad door- loodste om er tenslotte het predicaat „veilig" aan te verlenen. De Victoria van Notaris Bcckx was het, die het eer ste conflict auto-voetgan ger verwekte; het was be halve de eerste auto. die reed. tevens ook de eerste haald en heeft ook een plaatsje gekregen, wel niet in, maar dan toch in de onmiddellijke nabijheid van de grote tentoonstel lingshal. Een rit met deze „slee" is waarlijk een sensatie. Niet. dat het zo hard gaat tenslotte de doorslag. Een erkend ingenieur had de notaris gewaarschuwd voor het veelvuldig warmlopen der nieuwe benzine wagens. Hij weet er niks van, had Kuiper geantwoord; als ik de assen van het rijtuig met smeer, worden ze ook het rijden met de wagen Nederlandse auto, die niet bij te brengen. Echter geen verder kon en ..en panne" var» beiden had lust'om op stond in,Lutjewinkel, de smalle wegen in het Daar ploeterde de eerste waterland het stuurrad uit chauffeur-mecanicien twee handen te gieven. De rijles bleef uit. Zo stond, toen de des voile dagen, daar demon teerde en monteerde hij de gehele motor en het verde- een maximum snelheid warm! En Kuiper was des van 25 km., met wind mee 30maar wel omdat het rijdt. En eerlijk gezegd, leunnen wij ons voorstel len dat onze grootvaders in de negentiger jaren met deze vehikels opzien baar den. Enig comfort is er aan deze wagen niet. De zit plaatsen er zijn er vier, maar wegens de ouderdom van de wagen mogen er niet meer dan twee bezet vorden zijn in de open Kuiper met zjjn niéuwe rij tuig alleen voor de nachte lijke terugtocht naar het dorp. Het was een grondige De order voor de „Daim- Ier Victoria" werd dus ge lucht. Terstond na de start plaatst. Koopsom 3000.—, vibreert de wagen hevig. Tijdens een rit met deze twee-cylinder met gloei- kopontsteking, motor aoh- „Dion Bouton" voel je je ^er. waterreservoir als een pionier Evenals 50 riemoverbrenging met vier jaar geleden blijven ook versnellingen, gummi rij- nu alle mensen verstomd tuigbanden. vier plaatsen langs de weg staan ver- finnen en twee op de bok, wonderd over zoveel ver- maximum-snelheid 25 K.M. ruft. Tijdens de proefrit- Per trein wer(J in ten. die vorige week m ber 1896 de eerste auto vóör Den Haag gemaakt wer- - - den. had de chauffeur de grootste moeite een voor bijganger ervan te-overtuig gén, dat dit niet een eigen gemaakt karretje met een ingebouwde motor van een motorrijwiel was. We reden en de wagen weigerde niet. Alleen Loen stopte uitlaat het enige euvel 'was. Van rijbewijs wist nie mand» Een door de Ko ningin eigenhandig gete kende acte was nummer en rijbewijs tegelijk en machtigde Kuiper met het gevaarte te rijden. Een der voorschriften bevatte het verbod om bij mist harder 37ZZZZZZ3 te ri-)den dan 8 K.M. Drommen volks begeleid den de eerste auto. het rij- vuurpróef met alle techni- tuig zonder paarden, op sohe wedervaardigheden zijn ontdekkingsreis door vens een keer of wat sohoon notaris om zich tenminste maken der branders. Maar van de jeugd tijdelijk te Dirk Kuiper, die stamhou- bevrijden, der van een compleet ge- Om de boeren niet van slacht 'chauffeurs zou wor- wjjs te brengen, werd hulppolitie en het Vrijw. legioen Ne derland. Voorts was hij ook geruime tijd hopman van de motor-W.A. ge weest en adviseur van de leider der N.S.B. Deze laatste tenlastelegging ontkende verd. pertinent, hetgeen ook later niet door de stukken werd bevestigd. Bij de hulppolitie en het Vrijw. legioen, waarvoor hij zich wel had aangemeld, heeft verd. nooit dienst gedaan. Al spoedig had hij in gezien, dat het Vrijw. legioen een soort ronselarij was. De overige fei ten werden door verd. volmondig er kend. Spr. gaf toe nu zijn foute hou ding volkomen bewust te zijn. Verd. motiveerde zijn toetreding tot de motor-W.A. als een poging om het verkeer in Nederlandse handen te houden. Bij zijn weten is deze dienst steeds correct opgetreden. De verdediger, mr. J. M. Barents, wees er nog op, dat verd. uit idealisme en zijn groot sociaal gevoel en zijn eco nomische verlangens tot de N.S.B. is toegetreden. Vervolgens verscheen J. C. G. Kat, boekdrukker te Hillegom, in de- be klaagdenbank, die eveneens beschul digd werd van het lidmaatschap van de N.S.B. en nevenorganisaties. Ook zou,hij aandeel hebben gehad in de arrestatie van de Jood J. Röth, welke man later in Duitsland is overleden. Verd., die vooral over deze laatste tenlastelegging ernstig aan de tand werd gevoeld, gaf alle feitën toe. Op aandrang van een zekere v. d. Reep had hij zijn medewerking aan deze arrestatie verleend. Zijn verdediger mr. Stomps, die een krachtig plei dooi hield, wees o.m. op de invloed, welke op verdachte is uitgegaan van de zijde van zijn vader. K., die een weinig ontwikkeld mens, is, heeft volgens mr. Stomps nooit kunnen vermoeden (het was in 1943), dat de gevolgen van het verlenen van me dewerking aan de arrestatie van Róth. zulke ernstige gevolgen zou den hebben. M. J. van Steijn, bloemenkoopman te Leiden, was lid van de N.S.B. en oe W.A. geweest, had actief deelge nomen aan de propaganda van de V-actie, persoonsbewij zencontrole in de trein gehouden en dienst geno men in de Landwacht. Beide laatste feitenwerden door verdachte ont kend, hetgeen bij een getuigenver hoor ook niet istvast komen te staan. Toen verdachte zyn dienstneming in de W.A. o.a. motiveerde met te zeggen, dat de W.A. door burgers werd aangevallen („ze gooiden met bloempotten"), ontlokte dit de pre sident de opmerking„Die arme W.A.". Bij het getuigenverhoor ont stond nog een klein incidentje toen de op ae tribune aanwezige zoon van verdachte wilde interrumperen, waarop hjj van de tribune werd ver wijderd» Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. HAAGS TRIBUNAAL. Was de boterhandelaar te vriende lijk voor de Duitsers. Talrijke ge tuigen verschenen gistermiddag ter zitting der Leidse Kamer in het H^ags Tribunaal, teneinde an te gaan of de boterhandelaar C. M. B. Zoetermeer inderdaad zo vriendelijk voor de Duitsers was geweest als in de dagvaarding stond vermeld. Hij zou de vijand boter hebben bezorgd, ging vriendschanoelijk met hen om en had Duitse officieren iri zijn huis. De besch. ontkende dat alles en een aantal getuigen legden vor hem gun stige verklaringen af. De raadsman, Vonkenberg, betoogde, dat het hier eigenlijk meer een soort van v/raakneming van ontslagen perso neel betrof en vroeg vervallenverkla ring der beschuldiging. HAAGS GERECHTSHOF. De straf, die blijft. Wegens een clandestiene slachterij was P. F. B. te Boskoop door de Politierichter ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf, van welk vonnis hij in hoger ons land aan de Weesper- poort te Amsterdam aan gevoerd. De ondernemende auto-importeur, de geluk - dige koper en zijn chauf feur. waren allen op dat gedenkwaardige ogenblik aanwezig. Geen hunner evenwel mocht het geluk- ker de nieuwe machine op er voor een verkeerslicht gang te krijgen en bij de den. was er de man niet naar zich gewonnen te ge ven. Hij kwam heelhuids thuis. voor „de paarden" drinken gevraagd als het koelwater moest zijn. Som migen overleefden het nau welijks, als de notaris dan Negen-en-een^half jaar vertelde, 'dat de paarden gestopt moet worden, duur de het bijna vijf minuten voor de motor weer op navraag in de. hoofdstad bleek er niemand te zijn, die raad wist te verschaf- lang reed de notaris met zijn Victoria, opzienbarend, waar hij kwam. Het waren roemruchte aagen uit de geschiedenis van ons auto mobilisme. Toen Alkmaar voor het eerst genomen moest wor den stapten vier dienders voor het rijtuig uit om de bevolking te beschermen en vrij baan te maken. Bij het eerste bezoek aan Am sterdam was het de chef achterin zaten, daar waar ae branders gonsden Zo geschiedde het ruim vijftig jaar geleden. Thans is Nederland één autopark en honderdduizenden ma ken dagelijks gebruik van de auto.».. En als het niet snel ge noeg gaat, neemt men een vliegtuig. In vijftig jaar is de we reld radicaal veranderd! beroep kwam bij het Haags Gerechts hof, waar de proc.-generaal bevesti ging eiste van het vonnis. Het Hof heeft arrest gewezen en opnieuw twéé weken gevangenisstraf opge legd. De~ straf verlicht. Wegens over treding van het Besluit Voedselvoor ziening was E. P. te Voorhout door de Politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Het Hof heeft thans verdach te veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. En de straf verzwaard. Tot vier maanden gevangenisstraf was de chauffeur J. G. uit Leiden veroor deeld, omdat, toen een politeman in een café waarschuwde, dat het slui tingstijd was, hij een flesje naar laatstgenoemde wierp, waardoor de man werd getroffen. In hoger beroep vond de proc.-generaal de straf te laag, en eiste zes maanden gevange nisstraf. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf. EX-BURGEMEESTER VAN HOOFDDORP VOOR BIJZONDER GERECHTSHOF. De ex-burgemeester van Hoofd dorp E. Derks uit Amsterdam kreeg tijdens de Duitse bezetting geregeld anonieme telefonische of schriftelijke tips (eenmaal van de toenmalige burgemeester Kolp van Aalsmeer) waarin hem mededeling werd gedaan van adressen in zijn dorp, waar zich Joodse onderduikers ophielden. De burgemeester, die N.S.B.-er was, kon mede door de invloed van zijn Duitse huishoudster niet anders dan met het oog op eigen veiligheid de aan hem ondergeschikte politiebeambten op dragen onderzoeken in te stellen in de woningen, waar zich de onderdui kers ophielden. Op deze wijze be lichtte gisterochtend de ex-burge meester vcor het Bijzonder Gerechts hof te A'dam zijn optreden. Verschei dene getuigenverklaringen onder steunden de medelingen van de ex- burgemeester. De procureur-fiscaal, mr. F. P. T. H. Rolingh laakte in zijn requisitoir op felle wijze de „fatale opdrachten, die de verdachte aan zijn ondergeschikten gaf". „Niet minder dan 25 Joodse onderduikers, die, voortgejaagd door de Duitse beulen, op het platteland een veilig onderdak zochten, zijn als gevolg van het op treden van deze „burgervader" in het kamp Auschwitz in Duitsland omge komen". De procureur-fiscaal hield rekening met verdachtes persoonlijke omstandigheden en met het feit, dat hij enigszins onder druk de opdrach ten aan zijn ondèrgeschikten ver strekte. Hij wilde in zijn eis niet ho ger gaan dan tegen hen, die de op drachten .hadden uitgevoerd, en re- quireerde 'n gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van de tijd doorge bracht in preventieve detentie en ont zetting uit de burgerlijke en politieke rechten voor de tijd van 10 jaar. Uit spraak volgt op 14 Mei. TEGEN KNOEIENDE AMBTE NAREN VAN DE P.R.A.C. TWEE JAAR GEëlST. De officier van justitie eiste giste ren voor de Amsterdamse Arrondis sementsrechtbank een straf van twee jaar tegen de 44-jarige C. J« P., re chercheur bij de P.R.A.C. en ander half jaar tegen zijn handlanger C. Zij hadden ruim drie maanden geleden getracht geld af tc persen van een Huizense kunsthandelaar. P. had via een kennis aan de kunsthandelaar laten weten, dat er zich van hem bij de P.R.A.C. een dos sier wegens collaboratie bevond; hij had er tevens de mededeling aan verbonden, dat hij over deze zaak wel eens met de Huizenaar wilde spreken. De kunsthandelaar gaf voor hierop in te willen gaan. Van een aanvanke lijk genoemd „bemiddelingsbedrag" van liefst een halve ton zakte de re chercheur tot 12.500 gulden, die in termijnen zouden kunnen worden voldaan. Intussen waarschuwde de kunst handelaar de anti-corruptie commis sie, welke bij de betaling van 500 gul den in een perceel in de Vondelstraat in Januari voor een mannetje zorgde, die de onbetrouwbare P. knipte. De officier van justitie rekende het vooral P. zeer zwaar aan, omdat deze bij de militaire politie in Curasao en in ons land had gediend, en thans zijn ambtsplicht schandelijk door het slijk had gesleurd. Slechts het feit, dat zijn handlanger, 0e koopman C., geen ambtenaar was, kon voor hem als lichtelijk verzachtende omstandigheid gelden. In het a.s. seizoen zal het Bloemen- daalse strand een attractie rijker zijn Het publiek zal n.l. in de gelegenheid zijn een tochtje te maken met een landingsvaartuig ,een „Duck", waar van er een tweetal aangeschaft zijn De Raad van Bloemendaa.1 nam een voorproefje van dit nieuwe strand- genoegen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5