ZATERDAG 1 MEI 194S DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 NATIONALE DODENHERDENKING De vlaggen halfstok! In verband met de dodenherden king, welke over het gehele land a.s. Dinsdagavond zal plaats vinden, ver zoekt het plaatselijk Comité Doden herdenking 5 Mei 1945 ons de aan dacht er op te vestigen, dat de in de Stadsgehoorzaal en Zuiderkerk be legde bijeenkomsten zó tijdig zullen zijn afgelopen, dat het publiek ruim schoots gelegenheid heeft zich te voet te begeven naar de Morschweg al waar de opstelling geschiedt voor de Stille tocht langs het tijdelijk monu ment aan de Steenstraat. De burgerij wordt opgewekt haar medewerking te verlenen aan dit eer betoon jegens allen ,die in de oorlogs jaren het offer van hun leven gaven; door van 's avonds 6 uur af te vlag gen halfstok uit te steken. K. A. B.-NIEUWS. Van Zaterdag 12 Juni tot Dinsdag 15 Juni gaat de Retraitecluib van de K.A.B., afd. Leiden, naar de Retraite te Noordvvijkerhout. Dit is een 25- jarige jubileum-retraite van de afd. Leiden. Geeft u spoedig op aan het onderstaande bestuur, uiterlijk voor 14 Mei. daar dat de s1 uitingsdatum is. Het is in deze tijd noodzakelijk om eens een paar dagen te denken aan de geestelijke belangen en daar is dege retraite voor bestemd. Laat Leiden eens een Retraite vol maken voor deze 25e maal; dat wij naar de retraite gaan, Opgave aan de volgen de adressen: P. Speel, Da Costa- straat 73, voorzitter; Spierings 3de, Binnenvestgracht 12 secr., J. v. d. Weijden, Const. Huijgenslaan no. 35, penningim.; Collé, Alexanderstraat 34a en J. Ouwerkerk, Pieter de la Courtstraat 43. KATHOLIEKE MIDDENSTAND. Maandagavond zullen de leden van de afd. Leiden der R. K. Mid denstandsvereniging weer een inte ressante en leerzame bijeenkomst kunnen bijwonen. Dan toch spreekt: 's avonds om 8 uur in „Het Gulden Vlies", mr. dr. J. B. Sens, vooral in Zuidelijke middenstandskringen wel bekend. Hij zal voor de middenstan ders de staatkundige balans over 1946 en 1947 komen opmaken. De heer Sens heeft een prettige en hel dere betoogtrant. Adhtereenvojgens worden ook de loon- en prijspo.itiek behandeld, de Benelux komt onder de loupe, hier en daar zal de vinger op een wondeplek gelegd worden. HEROPENING BANKETBAKKERIJ ROSELEUR. Gistermiddag heeft de heropening plaats gehad van de geheel gerestau reerde banketbakkerswinkel van de heer Roseleur, Breestraat 54. De eta lage is aanmerkelijk vergroot en door de aangebrachte restauratie geeft de zaak een geheel ander ca chet. Het interieur van de winkei heeft gelijk daaraan een hele veran dering ondergaan, zodat dé oude win kel er niet meer uit te herkennen valt. Een fleurige betimmering, een ♦nieuwe, verlichting hebben hun waar de ten volle bewezen. Een speciale toonbank-etalage verluchtigt het ge heel. Wij wensen de heer Roseleur veel succes. Mr. Dr. N. G. GEELKERKEN: „GROTE GEBEURTENISSEN IN ONS VOLKSLEVEN MOETEN OP WAARDIGE WIJZE WORDEN HERDACHT". „Achterwege blijven van feest vreugde ware grove ondankbaarheid". In zijn gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk radiodistri butienet uitgesproken causerie heeft de secretaris van het Jubileumcomi té 1948, mr. dr. N. G. Geelkerken, allereerst herinnerd aan de verjaar dag van H.K.H. Prinses Juliana, in welk verband hij wees op de bijzon dere plaats, welke zij temidden van het Leidse universitaire leven in neemt. Met het oog op de komende jubi leumfeesten behandelde spreker ver volgens de vraag of het in deze tijd wel verantwoord is om feest te gaan vieren. Met deze vraag te stellen zou spr. het volkomen eens zijn, wan neer het feest zou zijn een losban digheid, welke tracht de ernst en de zcig var Js/e tijd te c'oen verge*.-i. Wanneer het een roes zou zijn, waarin wij ons zelf brengen om de realiteit te vergeten; een vlucht voor de werkelijkheid. Maar dit is het. niet. Met open ogen en met klaar bewustzijn van de situatie, waarin wij verkeren, willen wij, aldus -spr.. herdenken de grote gebeurtenissen in ons volksleven. Wij mogen die niet alleen in diepe erkentelijkheid dankend herdenken, maar wij mogen er ons ook over verheugen; er ech* blij over zijn. Het „vier uwe vierdagen" geldt zeker niet het minst wanneer het gaat over de hoogtijdagen van ons volksbestaan. Wij zullen .feest heb ben te vieren met gematigdheid on zelfbeperking, doch een achterwege blijven van feestvreugde wave grove ondankbaarheid voor en miskenning van de grote voorrechten, welke wij als volk mogen genieten èn in onze onafhankelijkheid èn in de regering van onze Koningin. Mr. dr. Geelkerken, die hierna nog uitvoerig uitweidde over de spaar actie en daarbij de vele voordelen der spaarders uiteenzette, merkte nog op, dat mocht er al een ton bij elkaar komen, dit niet betekent, dat een dergelijk bedrag ook voor de feestviering zal worden uitgegeven. Aan elk onderdeel der feestviering wordt slechts het absoluut noodzake lijke ten koste gelegd. Indien er al een batig saldo mocht zijn, dan zal dit ter beschikking worden gesteld aan H. M. de Koningin, die daaraan ongetwijfeld een waardige bestem ming zal weten te geven. Spreker eindigde met een opwek king om in de komende tijd zovee mogelijk jubileumspaarzegels te kt pen. Bioscopen Lido heeft deze week „Het ei en ik". U denkt misschien, dat een ej mets anders is dan een ding om bij bet ontbijt gekookt of gebakken te worden opgegeten. Maar dan vergist u zich, zegt Claudette Colbert, ik zou er hele boeken van kunnen schrij ven.. Claudette is in deze film de vrouw van een man, die ergens in de binnenlanden van de Ver. Staten een kippenfarm gaat aanleggen. Daè lijkt heel aardig, maar als je alles van de grond af moet oprichten, als je over niets anders beschikt dan over een oud vervallen huis, dat lekt en waar van de meubels onverwacht in elkaar zakken, en je hebt geen greintje er varing van kippen fokken, dan speelt zich een vermakelijke geschie denis af, die juist geschikt is voor een humoristische film. Het blijkt, dat kippen fokken zo'n eigenaardige moeilijkheden heeftj welke nog ge compliceerd worden door de buren. Maar tenslotte blijken het toch beste mensen te zijn en alles komt in orde. Het is een leuke gezonde film, waar mee men zich best kan amuseren. Koewei de rijkskeuring de film toe laatbaar achtte voor alle leeftijden, lijkt het misschien beter, gelet op de onderschriften, de toelating te beper ken tot hen, die al wat meer levens ervaring hebben opgedaan. De K.F. C. bepaalde de grens op 18 jaar. Trianon. De film „Frieda" stelt het probleem: „Wat moeten wij doen met de overwonnen Duitsers. Moe ten wij hen als gelijkwaardigen ac cepteren?" Basil Deandes heeft het vraagstuk nauwer omlijnd door het huwelijk van een Engels soldaat met een Duits meisje als hoofdmotief te nemen. De soldaat werd bij een po ging tot ontvluchting door haar ge holpen en uit dankbaarheid trouwt hu haar. Bij aankomst in Engeland blijkt onmiddellijk ieders vijandige gezindheid. Waar zij geduld wordt, is dit slechts om zijnentwille. Zoals in zoveel „probleem"-films wordt ook in „Frieda" geen oplossing gegeven. Jammer is ook, dat er aan „DE GEBROEDERS KALKOEN" Voor het eerst sinds de opvoering van „De Huistyran", waarmede zij in het begin van dit seizoen haar debuut maakte, zagen wij gister avond in de Schouwburg de afdeling toneel van de R. K. Vereniging Om nia Omnibus aan het werk. De be langstel.mg voor het toneel schijnt in dëze vereniging te zijn toegeno men en onder de nieuwelingen waren verschillende goede krachten. Het toneelspel „De g;broeders Kal koen", dat voor het voetlicht werd gebracht, is nu niet bepaald van re cente datum, maar ondaniks dit feit, hebben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd. Over het algemeep werd er een tikje geforceerd gespeeld wat overigens een veel voorkomende kwaal is bij dergelijke stukken. Wan neer het pub iek 'vlot reageert en wat ligt er meer voor de hand als twee oude, verstokte vrij# zeilen verliefd worden op een charmante dame van 25 lentes? komen de spelers in de verzoeking het komisch element nog wat aan te dikken. Zo iets is echter volkomen overbodig en doet afbreuk aan het geheel. F. Kok en J. Oomens, die de hoofd rollen vertolkten, deden dit op een aanvaardbare wijze, terwijl eerstge noemde ook als regisseur een woord van waardering verdient/ Verder noemen wij mevr. T. BenderStier hout als Pietje en mej. Th. v. d. Voo- ren, die de ro1 van de harten-inpalm- £ter buitengewoon goed speelde. Ook de overige medewerkenden droegen naar vermogen bij tot het lachsuc ces, waarbij wij even aantekenen, dat de huishoudster er voor haar hoge leeftijd veel te jeugdig uitzag. Een aardige muzikale omlijsting bracht verpozing tussen de bedrijven. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag herdenkt mej. J. Kap- teijn de dag, waarop zij vóór 25 jaar bij de firma Vroom en Dreesmann in betrekking kwam. Aanvankelijk a s verkoopster werkzaam, ging zij na enige jaren naar de telefoondienst over, een belangrijke post in een zaak, die zoveel met het binnen- en buitenwerkeer te maken heeft. De bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, heeft de jubi.aresse heden morgen in het bijzijn van talrijken van het personeel toegesproken. Hij wees erop, dat hij zeli nog pas twee jaar in functie was, doch hij heeft in die tijd mogen ervaren, dat mej. Kapteijn wist wat haar plicht was en vooral, dat er na de bevrijding weer gewerkt moest worden. Na nog ge wezen te hebben op tiaar verhouding tot het personeel mocht mej. Kap teijn verschillende stoffelijke ge schenken in ontvangst nemen, waar voor zij, evenals voor de harte'ijke woorden van de heer Gribnau, har- telijik dank zegde. Daarna was er ge legenheid voor het personeel de ju- bilaresse te complimenteren K. L.-DAGKALENDER. Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Vrijdag 7 Mei: H. K. W. Jaarverga dering, 20.15 uur bovenzaal „De Harmonie", Breestraat 1,6. Vrijdag 7 Mei: 20.00 uur „In den Ver gulden Turk" contactavond Stichting Katholieke Centrale voor Gezinszorg; spreker de heer E. A. M. Pleij, wnd. Direcetur Dienst voor Sociale Zaken. Zondag 9 Mei: Kath. Jongerenraad, Dodenherdenking Haagse Schouw 8.45 uur H. Mis daarna korte plechtigheid bij het monument. K. A. B. afd. Leiden, Dag van de Arbeid; Alg. H. Communie. 16.00 uur Plechtig Lof Dekenale kerk (predikatie: Rector L. P. M. Vester). Zegening werktui gen. 29.00 uur Gehoorzaal: Spre ker de heer Johan Grasso uit Utrecht m. m. v. K.A.B.-to- neel en -symphonie. het publiek een concessie werd ge daan in de vorm van een gevecht, dat de Engelsen misschien kunnen appreciëren, doch dat ons nog steeds als min- of meer onbeschaafd voor komt. Wat het spel betreft hebben wij de meeste bewondering voor Mai Zetterling, die niet alleen in haar Zweedse films op het eerste plan staat, maar door deze Engels film bewijst, dat zij vér uitsteekt boven vele van haar Engelse collega's. De film blijft zeker een bezoek waard (al is het probleem te tenden tieus gesteld) om de vele goede kwa liteiten, die Basil Deardes er aan ge geven heeft. (14 jaar). Casino. „Als je lacht, dan ben je rijk", verkondigt de gelijknamige film in dit theater. Deze levenswijs heid is vooral bedoeld voor een rijk Amerikaans zakenman, die van het geld zijn afgod maakte en daardoor ziin vrouw verwaarloosde, wat een scheiding tot gevolg had. Dat was natuurlijk verkeerd en hoe het dan wél moest, leerden hem enige dak lozen en woningzoekenden, die tij dens afwezigheid van deze zaken man, zijn grote huis stilletjes be woonden en daar een genoeglijk le ventje leidden met de sigaren en cognac van de eigenaar. Door een even ingewikkelde als onwaarschijn lijke situatie, komt de zakenman als knecht in ziin huis terug en heeft als zodanig heel wat te verduren, voor dat hij begrenen heeft hoe het wél moet. Maar als hij dan eindelijk zo ver is, krijgen de woningzoekenden hun huizen, wordt, het echtpaar weer verenigd en vindt tenslotte ook hun dochter haar bruidegom. Het is 'n op- nervlakki^e. maar ened gesn°°1de en amusante film, welke aan te raden is voor hen. die eens een uurtje on bezorgd willen lachen. In Rex draait de film „Zanzibar", met een verhaal, dat zich afsneelt in de wildernis. De film is toelaatbaar voor personen boven de 14 jaar. Het programma van Luxor is deze week afgekeurd. DIEFSTAL VAN ELECTRO- MOTOREN. Door de politie is aangehouden de 25-jarige L. K. uit Leiden, die door middel van braak zeven electromo- toren hier ter stede had ontvreemd. Hij had deze te,Amsterdam ver kocht en tevens bleek, dat hij zich ook in twee gemeenten in de omge ving aan diefstal van een motor had schuldig gemaakt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Maria, d. van A. Wassenaar en G. E. Eswi'der; Theresia Jacoba, d. van T. C. Bell- kom en M. van Haastreoht; Jacoba Maria, d. v. L. A. Droogh en C. A. van Wijk: Johannes Jacobus, z. van N. den Hoek en H. C. Re del; Wouter, z. van M. J. J. Riethoven en E. Teske. Gehurwd: P. J. Werner jm en J. Sohoneveld jd; A. P. Mooijekind jm 1 en J. M. van der Voorn jd. Overleden: J. Bavelaar, wed. van A. Serider 82 jaar. Swift-Combinatie. Morgen wordt er een clubtocht gehouden naar Sche- veningen waar de renners Jac. de Groot, Hans Knopperts, H. Wolvers, W. Vreeswijk en Joop Riethoven een invitatie sprintwedstrijd moeten rij den. Hoogstwaarschijnlük starten er nog 5 Leidenaren. Samenkomst half 10 aan de Utrechtscheveer op de fiets. Zondagsdienst Huisartsen. De Zon dagsdienst der huisartsen, te Leiden wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waarge nomen door de doktoren: De Bruijne. Langezaal, Meyboom eh Nieuw- zwaag. Dienst der Apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdag 1 Mei 13 uur tot Woensdag 5 Mei 16 uur waargeno men door de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552 en de Ha- ven-Aootheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. ALPHEN AAN DEN RIJN Alpheuse Athleten naar Brugge. Op 8 en 9 Mei a.s. zullen de navol gende leden van de AAV '36 Comb, deel uitmaken van de ploeg van de Goudse Athletiek Commissie welke dan zal uitkomen op de grote Inter nationale Atletiekwedstrijden te Brugge. Het zijn de heren: J. de Wit, W. Versteeg, Th. Mooij. K. Eijkelen boom, S. van Roon en J. Verkerk als reserve. Inter-regionale Baanwedstrijden In Alphen. Hemelvaartsdag zullen op het Alphiaterrein door de A.A.V. '36 Comb, inter-regionale atletiekwed strijden gehouden worden waaraaii door 30 verenigingen wordt deelge nomen met meer dan 260 deelneem sters en deelnemers. Men moet maar boffen. Dezer dagen had de landbouwer J. W. den Hertog in de Ridderbuurt het geluk, dat een zijner schapen niet minder dan vijf lammeren ter wereld bracht. De vijfling maakt het uitstekend. BOSKOOP Herdenkingsdag. Ter gelegen heid van de verjaardag onzer bevrij ding zal onder auspiciën van het Boskoops Oranje Comité die dag filmvoorstellingen worden gegeven". Voor de schoolkinderen 's middags om 2 uur, 3.15 en 4.30 uur. Toegang a 0.10. Voor volwassenen 's avonds te 8 uur en 9.30 uur. Toegang 40 ct. Tevens zal 's avonds door de Harmo nie Excelsior' een concert worden ge geven voor het Raadhuis. Damnieuws. De damclub „Bos koop" zet zijn nederlaagwedstrijden voort met overwinningen. Zo werd nu weer Moercapelle 1 en 2 versla gen. De uitslag was: Boskoop I Moercapelle 1 17—3, Boskoop II Moercapelle II 144. KATWIJK AAN DEN RIJN „St. Jan de Doper". Woensdag 28 April hield de vereniging „St. Jan de Doper" haar jaarvergadering. De voorz., de heer C. v. d. Marei, opende de. vergadering. De heer Chr. Moer kerk bracht een jaarverslag uit. Dan vojgde een verslag van de penningm., de" heer Th. van Schie. Saldo f 484.07. Tot leden der kascontrole werden be noemd de hert.i Jac. v. d. Voort en J. v. d. Akker. Door de heer v. d. Ak ker werd hierover verslag uitgebracht enhij deelde mee dat alles in goede orde was. Dan Bestuursverkiezing wegens het uittreden van de heer H. Bellekom. Gekozen werd de heer Jac. v. d. Akker. Hierna rondvraag en sluiting. Veilingver. K. en O. De Veiling vereniging K. en O. hield haar jaar vergadering, waarvoor grote belang stelling was. Op deze vergadering was ook aanwezig de vertegenwoor diger van de rijkstuinbouwconsulent, ir. v. d. Helm en de hoofdassistent de heer J. L. te Meij. De voorzitter leid de "de vergadering in met een ope nings- en welkomstwoord. De secr., de heer Grimbergen, bracht het jaar verslag uit. De befrijfsuitkomsten waren voor allen niet; hetzelfde, er waren ook teleurstellingen. Dan ging spr. na de prijsontwikkeling, de aan voeren en de verschillende uitkom sten der producten. De omzet bedroeg 1.331.967.28. De omzet van 1946 werd overtroffen met 40 pet., die van 1945 met 100 pet., de aanvoer nam toe met 7 pet. Het aantal leden be draagt thans 254. De financiële positie der vereniging is kerngezond. Her stelwerkzaamheden en ook nieuw bouw zullen in de naaste toekomst zeker noodzakelijk zijn. De jaarreke ning der vereniging over 1947 en de winstverdeling werden hierna vast gesteld. Een en ander werd toegelicht door de heer Timmermans. Bij een totaalcijfer van 163.720.46, werd een winst gemaakt van 32.372.36. De heer G. Parlevliet bracht verslag uit van de vergadering van het Centr. Bureau. Spr. deelde o.m., mede, dat unaniem besloten was om het door- draaiën van producten zelf te finan- ciëren. Hiertoe zullen voor diverse producten z.g. groentencommissies worden gevormd, die de minimum prijs der producten zullen vaststel len; evenzo de heffing die op een pro duct zal worden geheven en het be drag der vergoeding aan de desbe treffende teler. Het bestuursvoorstel om een proef te nemen met het op monster veilen van alle producten, kon geen genade vinden bij de ver gadering weshalve het bestuur het voorstel ir.trok. In verband met de steeds toenemende aanvoer, wordt besloten tot uitbreiding van het ter rein over te gaan. De veiling heeft hiervoor nog de beschikking over een terrein, ten noorden van het vei linggebouw. Mede werd aangedron gen om zo spoedig mogelijk het ter rein, in gebruik bij de N.Z.H.V. weer in eigen gebruik te hemen en de huur op te zeggen. Vervolgens kwam ter sprake het vorige week aan het ge meentebestuur gezonden adres. Het antwoord van B. en W. wordt door de vergadering als zeer onbevredi gend geschets, doch men spreekt de hoop uit, dat de eindresultaten anders zullen zijn. Hierna sluiting. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer W. H. Kanbier. slaagde te Amersfoort voor het politie-diploma van de Alg. Politiebond. KOUDEKERK Badseizoen geopend? Toen de bestuurder van een personenauto, ge laden met textielgoederen, wilde ke ren en daartoe achteruit het laantje naast de boerderij van de heer Van Wijk in de Lagewaard uit reed, ver giste hij zich in de breédte van de weg en dook achterwaarts in de We tering. De auto kwam met de wie len boven te liggen. Door het open- trappen van het portier kon de be stuurder zich redden en klom aan de overzijde op de wal. Een kraan wagen van de firma Boot bracht de wagen weer op het droge. 's Middags was het M. H., die met zijn pas gekregen rijwiel even eens in de Lagewaard een duik nam in de sloot. Hij kwam zonder kraan wagen op het droge. Personalia. Met ingang van 1 Juni a.s. is door B. en W. benoemd tot schrijfster ter gemeente-secreta rie mej. G. J. Stroo, alhier, thans werkzaam aan het Ministerie van Fi nanciën. Uitbreidingsplan. Van 1 Mei tot 29 Mei ligt voor ieder ter inzage het cntwerplan vgedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in een uit- "voerige kaart met bebouwingsvoor schriften. Eventuele bezwaren van belanghebbenden kunnen tot 30 Mei bij de gemeenteraad worden ingele verd. Geboren: Marijke Marianne, d. van G. S. den Hollander en M. van Ingen Schenau. Gehuwd: Hermanus Cornelis de Jong te Ter Aar en Johanna Adriana van Leeuwen. Ondertrouwd: Marinus Geerlof 23 j en Francina Pieternella Grinwis 20 j. LEIDSCHENDAM Herdenking gevallenen. De burgemeester deelt mede, dat inge volge besluit van de Regering de avond van Dinsdag 4 Mei a.s. be stemd is tot nationale herdenkings avond. In overeenstemming met de richtlijnen van de commissie „Na tionale Herdenking 19401945" wor den de ingezetenen uitgenodigd vanaf des avonds 6 uur de vlaggen halfstok te hangen. Om half acht zal een stille herdenking plaats hebben bij het monument voor de gevallenen in Park Leeuwenbergh. Deelnemers worden uitgenodigd zich op te stellen aan de Westvliet brug bij de Oude Tolbrug (ingang Park Leeuwenbergh). Gemeenteraad. De eerstvolgen de vergadering van de gemeente raad wordt gehouden a.s. Dinsdag te 20 uur. Op de agenda komen o.a. voor financiering huizenbouw in de buurtschap, 'voorstel tot verhuur van het zwembad aan de „Stichting Zwembad Leidschendam", voorstel tot aankoop van een smalfilm ap paraat, voorstel tot gedeeltelijke waarborging van de rente en aflos sing ener kasgeldlening ten behoeve van het ziekenhuis St/ Antoniushove te Voorburg, voorstel tot weder in gebruikneming van de voormalige o.l. school aan de Pr. Julianaweg en het voteren van de nodige gelden om die school weer bruikbaar te maken, voorstel tot verkoop van de o.l. school aan de Wesbjlietweg met bijbehorende ambtswoning en ter rein aan de Kath. Ver. tot bevorde ring van land- en tuinbouwonder- wijs te Haarlem. x Ned. Rode Kruis. Het Rode Kruis heeft zijn jaarlijkse ledenver gadering gehouden. De voorzitter was ziek en daarom werd de bij eenkomst geleid door de ere-voor- zitter burgemeester Banning. De vacature in het bestuur wegens uit treden van de heer J. Maal werd aangevuld door de benoeming van de heer W. L. J. Sanders. Ter uit breiding van het bestuur wegens de vele werkzaamheden in verband met de onderafdelingen werd geko zen mej. Mak. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester waren zeer goed verzorgd en gaven een volledig beeld van de vele en be langrijke werkzaamheden der ver eniging. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1947 3365 en op het einde van 1947 3460, dus een vooruitgang van 100 leden. In het afgelopen jaar werden ruim 7000 stuks kleding en beddegoed uitgereikt. De transport colonne bestaat uit 58 helpsters en helpers die 86 ziekentransporten uitvoerden. 8 Maal werd medege werkt aan de debarkatie van uit In- dië teruggekeerde zieke- en ge wonde militairen. In meer dan 50 gevallen werd eerste hulp verleend bij ongevallen. Het contact met de onderafdelingen VoorschotenZoe- termeer. Zoeteryvoude," Moercapelle, Bleiswijk en Benthuizen werd door "eregeJde bezoeken onderhouden. Als commandant van de transport colonne werd benoemd Dr. C. Reyers in de rang van majoor. Het uitge breide financieel verslag van de penningmeester gaf een saldo aan van 12.273,46. LISSE Aanbesteding. Door<fle woning bouwvereniging „Volksbelang" te Lisse is in café-restaurant „De Nach tegaal" aanbesteed, onder architec tuur van het architectenbureau Tol van DonkelaarBodegraven, het bouwen van 35 woningen voor reke ning van bovengenoemde vereni ging. De aanbesteding had plaats in drie percelen, n.l. perceel A 14 wo- nmgen: perceel B. 10 woningen, per ceel C 11 woningen en in massa, laagste inschrijver was Gebrs. Beu ring te Leiden, in massa voor 408.000. Alleen voor prceel A was laagste inschrijver A. Bruinekool en Zn., Weesp, voor een bedrag van 122.350. De raming was 451.000. De gunning is aangehouden. OEGSTGEEST Misweek. De misweek, welke door pater H. Lohuis zal worden ge houden begint niet zoals oorspronke lijk werd aangekondigd hedenavond, maar morgen Zondagochtend. De woningruimte-voorziening. Er zijn moeilijkheden gerezen tussen B. en W. enerzijds en de adviescom missie woningruimte-voorziening an derzijds. Voorheen was er in onze ge meente een woningcommissie, die de burgemeester adviseerde. Bij inwer kingtreding van de woningruimtewet 1947 werd deze materie in handen ge legd van L. en W. Een advies-com missie werd ingesteld die alleen te adviseren had bij vordering. Daar naast werkt de z.g. huisvestingcom missie, die iedere week ten gemeen tehuizen zitting hield, totdat onver wachts deze commissie door E. en W. werd opgeheven. De heer Verhoef, voorzitter van deze commissie stelde B. en W. in de laatst gehouden ver gadering van de gemeenteraad enige vragen. De burgemeester wilde dit niet toelaten, daar B. en W. in deze materie optreden als uitvoerders van Rijksregeling en daarvoor geen ver antwoording aan de raad verschul digd zijn. Wij hebben een onderhoud gehad met de heer Verhoef die uiting gaf aan zijn bezwaar tegen opheffing der commissie. De commissie is van oor deel, dat dc juiste verdeling van wo ningruimte beter gewaarborgd is bij een meerhoofdige commissie, dan dat zulks in handen wordt gelegd van één ambtenaar, die B. en W. de gegevens moet verschaffen. De burgemeester met wien wij ook 'n onderhoud hadden staat echter op het standpunt dat het in handen hou den van deze materie door B. en W. betere waarborgen schept voor een eerlijke verdeling. Ieder geval wordt afzonderlijk bekeken in de vergade ring van B. en W., terwijl Weth. de Neef zich speciaal met deze zaken bezighoudt. Bij dit onderhoud ging de burge meester uitvoerig op allerlei moei lijkheden in. Ieder, die een huis zoekt, vindt zijn geval het meest ur gent. Er lopen nog een honderdtal aanvragen. Het woningprobleem is in onze gemeente dus nog niet op gelost. De meeste woningaanvragen zijn in een huurklasse v~n pl.m. 30 per maand. Vele grote woningen en villa's komen daarom niet in aan merking. Voorts hebben B. en W. rekening te houden met de richtlij nen: Zoveel mogelijk rekening hou den met godsdienst en met stand. Het verheugde ons, dat de burge meester ook enige lichtpunten kon aanwijzen. Oegstgeest bouwt reeds 19 arbeiderswoningen en er is toe stemming verkregen voor meerdere. Ook woningruimte voor middenstan ders heeft des burgemeesters aan dacht. Wij. erkennen gaarne dat B. en W. geen benijdenswaardige taak in deze te vervullen hebben. Daarom zouden wij juist een commissie uit de bur gerij willen zien ingesteld, die een zeer nuttige- functie kan vervullen zonder dat aan de taak van B. en W. iets te kort behoeft te worden ge daan. B. en W. hebben immers de eindbeslissing. Juist het opheffen der cömmissie heeft de gemoederen in beweging gebracht. Jubileum. Vandaag, 1 Mei, viert de heer P. van Leeuwen. Dorpsstraat 17 zijn 40-jarig zakenjubileum. 1 Mei 1908 opénde hij café „Juliana" en. nam later café „De Roode Leeuw" over. NOORD WIJK Gemeenteraad. De gemeente raad van Noordwijk zal in openbare zitting bijeenkomen op Dinsdag 4 Mei a.s. s avonds te 7 uur. Onder meer zal in deze zitting behandeld worden een verzoek van het bestuur der Chr. U.L.O. school voor bouw en inrichting voor lokaal en terrein, voor het onderwijs in lich. oef. en aanwijzing van gronden in het uit breidingsplan. voor de bouw van een nieuwe school. VOORHOUT UITSLAG WEDSTRIJD I. Prijswinnaars moz#iekenwed- strijd: Groep I Bloemisten- en grote tuinen: le prijs N.V. C. Colijn en Zn. 278 punten: 2e prijs N.V. Gebr. van Zonneveld en Philippo 258 p.; 3e prijs Th. vap der Hulst 257 p. Groep n.- Arbeiderstuinen: le prijs Chr. Bierman 172 p.; 2e prijs P. Vlas veld (Boerhaavestraat) 155 p.; 3e prijs H. Zuidhoek 152 p. Groep Hl. Verenigingen: K.A.B. bijaondere onderscheiding: R. K. Verkenners .eerv. vermelding; R.K. Gidsen idem; R. K. Thuisfront idem. Nationale herdenking 4 Mei 1948. De herdenkingsdag van de bevrij ding op 5 Mei zal zonder enig uiter lijk feestvertoon in deze gemeente plaats hebben. Op de vooravond van 5 Mei dus 's avonds 4 Mei zal klokgelui ons opwekken enige ogen blikken aan hen, die vielen voor de vrijheid van ons vaderland, te ge denken. De bevolking wordt ver zocht na afloop van dit k'okgelui 2 minuten stilte in acht te nemen. Daarna zal voor het gemeentehuis gewijde muziek ten gehore worden gebracht. LAATSTE BERICHTEN REPUBLIKEINSE BESCHULDIGINGEN. Naar aanleiding van republikeinse persberichten via de radio, waarin de Nederlandse oorlogsschepen o.a. wor den beschuldigd van: a. het zich bevinden in territoriale wateren van He republiek. b. het uitoefenen van politietoezicht aldaar; c. het beschieten van vaartuigen en d. het beschieten van de republi keinse kust, meldt de marine-voor lichtingsdienst het volgende: Aangezien de souvereiniteit van de republiek in deze gewesten nimmer is erkend, kan van territoriale wateren van de republiek niet gesproken worden. Territoriale wateren staan alleen onder controle van het souve- reine gezag in de Archipel en de ko ninklijke marine is derhalve volledig gerechtigd zich in deze wateren op te houden om er toezicht uit te oefenen. Na vermelding van de procedure, die bij aanhouding van schepen wordt gevolgd, waarbij achtereenvolgens een stopsein, een waarschuwings schot en tenslotte een treffer wordt gegeven, zegt het communiqué: Voor al in het gebied Indragiri worden nieuwe oorlogsschepen op hun pa- trouilletochten nogal eens van de kust af beschoten. Een dergelijk op. treden kan niet onbeantwoord gelaten worden. Aangezien de republiek de bestandsovereenkomst heeft onderte kend, moet worden aangenomen, dat het vuren van de wal af geschiedt door onverantwoordelijke elementen. Wanneer de republikeinse autoritei ten willen voorkomen, dat de bevol king van de kust wordt blootgesteld aan de gevolgen van het vuren van Nederlandse oorlogsschepen, moeten zij zorgen, dat deze onverantwoorde lijke elementen onder controle wor den gebracht. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN 30 April Groentenveiling Waspeen I f 34- f 47, Waspeen II f 20-f 24, Prei II f 34-f 45, Prei I f 35-f 46. Spinazie f 9-f 12.60, Rabarber f 6-f 10, Sla f 10, Kroten f 5.75, Selderie f 8.20- f 9.50, Peterselie 3.40-f 4.80, Radijs f 3-f 5.80, Kervel f 6.20-f 7.80, Sla- ufen f 8. TER AAR, 30 April. Veiling, prei I 3646 cent en idem II 2635 cent per kg.; sjalotten 10 cent per bos; spinazie I 1316 cent, idem II 912 cent, rabarber I 912 cent, idem II 68 cent per kg.; selderijs 12 cent en petereslie 46 cent per bos; andijvie 6270 cent, postelein I 57 70 cent en idem II 4656 cent per kg.; sla I 914 cent, idem II 58 cent. bloemkool I 7087 cent. idem II 5569 cent, idem III 3854 cent, idem stek 1329 cent per stuk; radijs 24 cent per bos; peulen 1.70 2.90 per kg.; s'avellen 0.651.18 per balt; appelen I 0.901.10, idem II 4047 cent per kg.; komkommers 58 cent per stuk: aardbeien 0.78 1.16 per doosje; bospeen 6568 cent per bos. ROELOFARENDSVEEN, 30 April. Bloemen. Tulpen 0,040,32, Kas- tulpen 0,220,56, Narcissen 0.z3 0,11, Dhoronicum 0,060,18, Trollium 0,140,32, Irissen 0,320,69, Ane monen 0,200,31, Lathyrus 0,11 0,35, Rhododendrons 0,440,68, tuin planten 0,600,80 per bak. Groente. Sla I 6,0013,00, idem II 4,008,00, slavellen 13,00 24,00, spinazie 9.0015,00. andijvie 56,00—62.00, sjalotten 67,00—74,00, rabarber 3,007,00, radijs 3,006,00, bloemkool 18,0062,00, kaspeulen 1,802,55, volle grond peulen 2,60 2,90, aardbeien 0,901,25, idem kl. 0,501,25, per doosje. VEUR EN OMSTREKEN. 30 April. Veiling. Bloemkool 1/50 tot 55; bloemkool II 45—50; bloem kool III 3540; komkommers I 4954; komkommers III 44 49; komkommers III 31—36; sla I 9—19.50; sla II f 7; sla III 4— 5; spinazie 911.50; andijvie 74 83 rabarber 79.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3