Minister Vos opent de 27e R.A.I. ZATERDAG 1 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gouden feest van Haarlems Kathedraal Het fraaie bouwwerk van Jos Cuy- pers aan de Leidsevaart te Haarlem, de bisschopskerk van het diocees, viert thans de vijftigjarige herdenking der plechtige consecratie. Het programma der feesten bij dit gouden bestaan, welke een week lang de kathedrale kerk in het middelpunt van de belangstelling zal plaatsen van de katholieken uit het Haarlem se, werd aan de vooravond ingeluid met een gala-avond in de Gemeente lijke Cohcertzaal. Hier was de bloem van Haarlem's priesters en de keur der kathedrale parochie bijeengekomen, met als ere gasten, Z. H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van. Haarlem, Z. H. Exc. mgr. N. Stam, oud-apostolisch vicaris1 van Kisumu, minister mr. dr. P. J. Witteman, het Gedeputeerd Statenlid Bouwman, als vertegen woordiger van de Commissaris der Koningin, de heer Hooy, lid van de Tweede Kamer, de burgemeester der stad, de heer P. O. F. M. Cremers. evenals minister Witteman, vergezeld van ziin echtgenote, de katholieke wethouders en verscheiden Staten- en Gemeenteraadsleden. Verwelkomd in de acclamationes door een koor onder leiding van dr. Kat en een korte toespraak van ple baan Filbry. werden hierin ook spe ciaal betrokken een categorie van 85 parochianen, die 50 jaar parochiaan waren en waarvan de vrouwelijke nestor 97 jaren telde. Hun werd het gedenkboek van de kathedraal aangeboden, terwijl aan de bouwer een telegram werd gezon den, waarin de gevoelens van dank en waardering werden overgebracht. Prof. dr. L. J. Rogier gaf in zijn rede een caleidosconisch en met hu mor gekruid overzicht uit de histor'ie van Katholiek Haarlem. In de zaal, die tot de uiterste hoe ken was gevuld, prijkte het podium met bloemen in de "pauselijke kleu ren. Subliem werden de werken, meest uit de Italiaanse school, onder leiding van dr. Kat, door het koor en solisten uitgevoerd. De gehele feestweek is doordesemd met kerkeliike plechtigheden, pauselijke internuntius pontificeert Zondagochtend, mgr. C. Calewaert, Bisschon van Gent op Hemelvaarts dag. Deze kerkelijke plechtigheden culmineren ot> Zondag 9 Mei in de Pontificale Hoogmis, die Haarlem's bisschop zal opdragen met assistentie van Z. Eminentie kardinaal de Jong. die des middags om half twee op grootse wijze zal worden gehuldigd Gedurende de gehele feestweek zal de kathedraal na het Lof te bezichti gen zijn, waarbij toelichting wordt gegeven. HET POLITIEK ADVIES. Aan de Afdelingen van de Katholieke Volkspartij in de Kieskring Leiden. In de Leidse Courant van Woens dag 21 April LI. verscheen een inge zonden stuk van de Voorzitter van de Katholieke Volkspartij Afdeling Roe- lofarendsveen, waarin het betreurd wordt dat de Verkiezingsraad de heer M. P. van der Weijden niet op een verkiesbare plaats heeft geadviseerd en waarin wordt medegedeeld, dat al-1 heden oplevert, zal de regering wel van der Weyden door de Kringad viescommissie van de samengevoegde Kringen Middelburg, Dordrecht, Lei den, Haarlem en Den Helder op een verkiesbare plaats was geadviseerd. Wij staan thans voor de stemming over de definitieve lijst. Kring- en Afdelingsbesturen heb ben hierbij een verantwoordelijke taak te vervullen, waaraan wij ons niet mogen onttrekken. Om elk misverstand te voorkomen, delen wij ~T mede dat ieder vrij is zijn stem uit te brer.jen op de heer M. P. van der WeijderT of op iedere andere candidaat van de lijst. Wij herinneren U er echter aan dat elke actie, voor welke candidaat ook, gevoerd moet worden via een kies- comité. Wij doen een beroep op U, elke ac tie op waardige wijze te voeren. Teneinde de wil van onze kiezers zo duidelijk mogelijk te doen uitko men, wekken wij U op tot deelname aan de grosiijststeming. Deze circulaire werd met algeme ne sternen vastgesteld in de stuurs- vergadering van 30 April 1948. Namens het Bestuur: A. C. Deerenberg, Voorzitter. H. J. van Mil, Secretaris. W. Hconhout, Penningmeester. Bestuurslid Kring Leiden trekt zich terug. Ons bereikte het bericht, dat de heer J. J. M. van Breukelen, 2e se cretaris van het Kringbestuur Leiden der Katholieke Volkspartij, proteste rend tegen het door de verkiezings raad voor de kringen Haarlem, den Helder, Dordrecht, Leiden en Mid delburg uitgebracht advies, zich uit het Kringbestuur heeft teruggetrok ken. De heer van Breukelen had als vertegenwoordiger van het Staten- kringbestuur Gouda zitting in het be stuur der Kamerkring Leiden. De heer van Breukelen is zo bericht men ons de mening toegedaan, dat er zeer ernstige redenen zijn om dit advies niet acceptabel te achten. Al lereerst is naar zijn oordeel dit ad vies zó opgesteld, dat de bevoegdheid der groslijstkiezers in bovengenoem de gecombineerde kringen in verhou ding tot die der andere 13 kringen belangrijk kleiner is, waar de eerste 9 plaatsen reeds o:a: door 4 aange wezenen bezet worden. In het advies zelf is daartegen geen enkel tegen wicht te vinden. Ook wat de streek- vertegenwoordiging aangaat, schijnt de heer van Breukelen te menen, dat het plicht is van ontevredenheid blijk te geven. De kring Leiden, de groot ste der 5 gecombineerde kringen, zag zich, ofschoon daartoe gerede gele genheid was, geen enkele verkiesba re, zelfs geen half-verkiesbare plaats in het advies toegewezen. Hij acht de ze gang van zaken voor de kring Lei den meer dan pijnlijk. Tenslotte meent hij, dat ten aanzien van de heer van der Weyden een beslissing is ge nomen, die in verband met bepaalde, hem bekende gegevens indruist tegen zijn gevoel voor rechtvaardigheid. PERIKELEN MET DE VERKIEZINGSDATUM Een politieke medewerker van.het A.N.P. schrijft: De Eerste Kamer zal naar wij vernemen niet vóór 11 Mei bij eenkomen. Het ligt in de bedoeling op die of de volgende dag het afde- lingsonderzoek van de wetsontwer pen met betrekking tot de Grond wetsherziening te doen geschieden. Het is dan mogahjk, dat op 14 of 15 Mei reeds het voorlopig verslag ver schijnt. Indien de beantwoording j daarvan geen onverhoopte moeilijk- Na, HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leidi n Bil J tegen of op 7 Ju1 i de verkiezingen te houden, op voorwaarde echter, dat het hele programma volgens dit sche ma verloopt. Daarop wordt met alle kracht naar ons ter ore komt aangestuurd. Zou er hier of daar een kiftk in de kabel komen, dan zouden de verkiezingen later gesteld moeten worden, hetgeen, met het oog op de vacanties, niet zonder bezwaren is. HET MS. „SLAMAT" TE WATER GELATEN. Van de werf der Rotterdamse droogdok maatschappij is heden morgen met goed gevolg het voor de Kon. Rotterdamse Lloyd bestem de fm.s. „Slamat" te water gelaten- De doopplechtigheid geschiedde door mevr. P. J. Crommelin-Waller, echt genote van de oudste Lloyddirec- teur. De „Slanrat" is een dubbelschroef- motorschip, dat wordt voortbewogen door twee enkelwerkende tweetakt Sulzer Dieselmotoren, die een kracht ontwikkelen van 4000 a.p.k., bij 125 omwentelingen per minuut. ONGELUK OP SCHIPHOL. Hedenochtend om tien minuten voor elf is tijdens een lesvlucht de DC 6 PH-TKW bij het oefenen in het starten en landen, waarschijnlijk ten gevolge van een verkeerde manoeu vre, aan liet Zuidwestelijk gedeelte van landingsbaan 230 op de vliegha- ven Schiphol zwaar beschadigd. De bemanning, bestaande uit ge zagvoerder Ekels, leerlingvlieger Euporto, radiotelegrafist Hoefnagels en boordwerktuigkundige van der Ham, liep lichte verwondingen op. Naar de juiste oorzaak van het on geluk wordt nog een nader onderzoek ingesteld. De PH-TKW is de „Wilhel- mina". hoofdafmetingen zijn: lengte over Louvresysteem. alles 158 m, breedte 20 m, hoogte tot bovendek 12 K m, draagvermo gen ongeveer 12.000 ton, snelheid 16 mijl. Dh:ect voor en achter de motor kamer zijn de dieptanks gelegen, in gericht voor het vervoer van circa 4000 ton eetbare olie, c.q. droge la ding. Ladingkoel- en vrieskamers, die zich in het tussendek bevirfen, hebben een totale inhoud van 2500 kub. voet. Voor de passagiers komen er 11 eenpersoons en 12 tweepersoonshut ten. De ventilatie in alle verblijven mechanisch volgens het Punkah- Ie geoorloofde middelen gebruikt moeten worden, om de heer van der Weijden als vertegenwoordiger in de Tweede Kamer te behouden. Meerdere Afdelingen hebben bij ons bestuur schriftelijk of telegra fisch geprotesteerd en daarbij mede gedeeld. dat men daden verwachtte van het Kringbestuur, om zich tegen deze uitspraak op de meest krasse wiize te verzetten. Niet alleen naar aanleiding van bo venstaande, doch ook uit zichzelf, verklaart het Kringbestuur, het ern stig te betreuren, dat de heer M. P. van der Weijden niet op een verkies bare plaats voor lid van de Tweede Kamer is geadviseerd, terwijl de heer staat zijn, dit verslag in het be gin der daaropvolgende week door een Memorie van Antwoord te doen volgen. Wanneer dan de Eerste Ka mer de wetsontwerpen bijvoorbeeld op 20 en 21 Mei in het openbaar be handelt, op laatstgenoemde datum de ontwerpen ook worden aangenomen en H.M. de Koningin voorts in de ge legenheid zou zijn op 22 Mei de wet ten te tekenen, dan kunnen deze de 244ste Mei in het Staatsblad staan en zou op 25 Mei het ontbind in«sbe- sluit met betrekking tot de beide Kamers kunnen worden genomen. Aangezien ons dan nog 35 a 40 dagen moeten scheiden van de verkiezingen zou het ons nog juist mogelijk zijn Een groot aantal genodigden, waar onder de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Ailly, luit.-admi- raal C. E. L. Helfrich, de consuls van de exposerende landen, hoofden van departementen en rtfksbureaux, di recteuren van verkeersinstanties, banken en hoofden van politie-instan. ties en talrijke genodigden waren gis termiddag in de stemmig met bloe men en vlaggen versierde groote zaal van het RAI-ge'bouw te Amsterdam, verzameld, toen om twee uur, na een korte inleiding 'an de voorzitter van de RAI, de heer W. M. Leeuwenberg, de minister van verkeer en water staat, ir. H. Vos, de tentoonstelling officieel opende. In zijn openingsrede zeide de mi nister: „Het verheugt mij dit grote gebouw thans gevuld te zien met ten toongestelde verkeersmiddelen. Na de grote ontreddering gedurende de oor log was het productiepeil gedaald tot 45 pet. van 1938. In het laatste kwar taal van 1947 overschreed dit peil de vooroorlogse productie weer en in het begin van 1948 werd di4 gehandhaafd. Dit peil zal nog opgevoerd moeten worden, zeker met 20 tot 25 pet. om tot een behoorlijke nationale econo mie te komen en de inschakeling van het verkeer is daarbij zeer belangrijk, ook door de grote woningnood en de bevolkingsgroei zijn de verkeersbe- hoeften gestegen, terwijl daarnaast het goederenverkeer langs de weg een grote ontwikkeling heeft doorge maakt. Enorme belangstelling voor de RAI. Dadelijk na de opening van de RAI- automobieltentoonstelling liep de gro te hal vol met belangstellenden, die zich reeds vóór twee uur'in qeue voor het gebouw hadden opgesteld.' De eerste schreden werden meestal gericht naar de stands van de grote Amerikaanse, Engelse, Franse, Ita liaanse en Tsjechische firma's. De prachtige wagens, die hier geëxpo seerd zijn spreken wel het meest tot de verbeelding van de leek. Maar de prijzen zeggen daar duidelijk, dat het bezit van zulk een wagen wel een droom zal blijven Neen, dan gaat men liever kijken bij de kleinere wagens als de Franse Renault en Julien en de Duitse volks wagen, waarvan vooral de laatste zich Uit een rijdende auto gesproken met Curasao Op de R.A.I.-tentoonsteHing in Am sterdam demonstreert, zoals wij heb ben bericht, de P.T.T. de mobilifoon, de telefooninstallatie, waarmede uit een rijdende auto gesprekken kunnen worden gevoerd. Gedurende de voor bereidende werkzaamheden om deze demonstratie mogelijk te maken reed de P.T.T.-auto door de straten van Amsterdam, toen plotseling de luid spreker in de auto een gesprek door gaf met Curagao. De technische dienst van de P.T.T. nam n.l. proeven met de radiotele foon dienst op Curasao op uren dan de gebruikelijke en probeer de toen meteen maar of een vei ai ding met de mobilofoon ook mogelijk was. En het was mogelijk. De kwaliteit van het gesprek b'eek even goed als wanneer dit gevoerd was van een kantoor of een huiskamer uit. Ook in Curasao was de ontvangst goed. WICHTGOED. Naar aanleiding van het bericht, waarin gezegd werd dat wichtgoed (textiel met weeffouten) zonder in name van textielpunten aan het pu bliek mag worden verkocht, deelt men ons nog het volgende mede: Voor wichtgoed geldt het volgen de: Textielgoederen met weeffouten, z.g. 2e en 3e keus goederen of rams partijen (geen restcoupons) evenals verontreinigde, verschoten él derge lijke onvolwaardige goederen, welke ais zodanig gekocht, gekenmerkt ei gefactureerd zijn en met prijsredüc tie van ten minste 15 pet. op de nor male verkoopprijs worden gekocht, mogert tegen de helft van de voorge schreven punteninname worden af geleverd, mits bij de verkoop de fac tuur van de leverancier aan de con trole-ambtenaar kan worden getoond Indien geen inkoopfactuur aanwe zig is die aan de bovengenoemde voorwaarden voldoet, dient een schriftelijk verzoek in tweevoud om toestemmmg tot afwijking van de normale afleveringsvoorschriften te centrale in een'buitengewoon grote belangstel-1 R'okin 17 te Amsterdam. Prof. dr. B. D. Eerdmans f In de avond van Donderdag, 29 April, nauwelijks een week na zijn tachtigste verjaardag, overleed zo als gisteren vermeld in onze stad prof. dr. Bern. D. Eerdmans, tot aan zijn emeritaat in 1938 hoogleraar in de oudtestamentische wetenschap aan de Rijksuniversiteit. Met hem is een wetenschappelijke figuur van inter nationale bekendheid van ons heen gegaan en heeft ons lard de man ver'oren. die in zijn kring wel de meest op de voorgrond tredende per soonlijkheid was. Meer dan een hal ve eeuw, en bijna tot het laatste toe, heeft prof. Eerdmans zijn penetrant vernuft en onafhankelijke speurzin gegeven aan het Oude Testament, waarvan dan ook een aanzienlijke wetenschappelijke nalatenschap ge tuigenis aflegt. De in 1943 gepubli ceerde „Lijst van de voornaamste ge schriften van pref. dr. B. D. Eerd mans" telt niet minder dan 52 num mers en kan nog uitgebreid worden met twee boekdelen uit het jaar 1947. De grootste belangstelling van prof. Eerdmans is steeds uitgegaan naar de vraagstukken "an de oud-Israëlieti- sche godsdienst. Reeds ziin doctors dissertatie was aan één daarvan ge wijd en droeg de titel „Melekdienst en verering van hemellichamen in Is- raël's Assyrische Periode" (Leiden 1891). Zijn laatste publicatie draagt nog de titel „The Religion of Israel" (Leiden 1947), een bewerking en ver taling van het reeds in 1930 versche nen tweedeligp werk „De godsdienst van Israël". Welhcht deed dezelfde voorkeur hem de jaren van zijn eme ritaat nog vullen mei een diepgaande bestudering van het hezreeuWse Psalmenboek, waarover hij achtereen volgens in 1942 en 1947 twee uitge breide studies deed verschijnen. Prof. Eerdmans kenmerkte zich in zijn wetenschap door een onvervaard persoonlijk standpunt. Al moge dit ten gevolge hebben gehad, dat zijn theoriën niet zelden zeer gedurfd schenen, van de andere kant bracht zijn onafhankelijk denken hem tot een gelukkige breuk met de evolutio nistische inzichten, die ook aan de Leidse universiteit lange tijd in zijn vak toonaangevend waren geweest. Meer dan in zijn vierdelig standaard werk „Alttestamentliche Studiën" (Giessen 19081911) valt zijn groei ende waardering voor het overgele verde in ziin latere werken te bespeu ren, ofschoon vanzelfsprekend zijn opvattingen over Openbaring en H. Schrift zeer ver verwijderd bleven van het katholieke standpunt. Ook in zijn godsdienstige activiteit was Eerd mans een pionier der vrijzinnige ge dachte. Zijn brochure over „Het Recht der Vrijzinnigen in de Ned. Herv. Kerk en de zogenaamde Orthodoxie" (1901) typeert in dit opzicht zijn streven en weiken van vele jaren, dat zijn bekroning vond in de organi satie van Vrijzinnigen in de Hervorm de Kerk. Voor degenen, die, zoals onderge tekende, deze rustige, geheel in zijn wetenschap opgaande geleerde alleen gekend hebben in de laatste' periode van zijn leven, is het enigszins vreemd te weten, dat hij in voorbije jaren zich ook als een zeer militante figuur bewogen heeft in de politieke arena van ons land. Tot tweemaal toe had hij zitting in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en gedurende een tiental jaren was hij lid van de Leidse gemeenteraad. Uit die perio de dateren zijn destijds veel stof op jagende redevoeringen en geschriften tegen het katholieke volksdeel, waar. van titels als „Roomsch troef!" ('s Gravenhage 1910) en „Het Room- sche Gevaar" (Baarn 1913) voor zich zelf sprekenl De tijd heeft ook zijn strijdlustige natuur blijkbaar veel ge leerd. In de omgang, ook met zijn „gevaarlijke" collega's, was naast grote eenvoua een hartelijke gemeen zaamheid een van zijn beminnelijke deugden geworden. "Hij ruste in vrede. Leiden. Dr. J. SIMONS. ling mag verheugen. De technici, voor wie het geschitter van de personenwagens geen aantrek kingskracht schijnt te hebben, gaan het eerst naar de afdeling bedrijfs auto's. Zij bewegen zich het liefst tus sen chassis en motoren, laten zich door de standhouders voorlichten en brengen uren in deze afdeling zoek. Opmerkelijk is het grote aantal bui tenlanders, dat men op deze eerste dag reeds ontmoet. Soms is het een Babylonische spraakverwarring als een Fransman zich tot iemand bij een stand wendt, die dan Zweed of En gelsman blijkt te zyn. Dan blijkt ech ter, dat de Nederlanders ware poly- gotten zijn, want de misverstanden worden dra door hen uit de weg ge ruimd. Ook in de naaste omgeving van het RAI-gebouw heerst weer de drukte, die we ons van voor de oorlog herin neren. Een legertje verkeersagenten leidt het verkeer, waarvoor een spe ciale regeling is vastgesteld. De hon derden auto's van bezoekers parke ren of op het parkeerterrein van de RAI, of in de naburige straten en het zien van de vele auto types uit de laat ste 15 jaren moet voor de voorbijgan ger wel een aansporing zijn om ook eens een kijkje, op de autoshow te gaan nemen, Zuivere huid zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 30 cent. LOYALE CHAUFFEUR ROYALE DAME. Een haastige dame uit Amsterdam- Zuid liet zich met een taxi naar de binnenstad rijden. Toen de chauffeur op het Rembrandtplein even later weer twee dames liet instappen, ont dekte hij in de wagen de handtas van de dame uit Zuid. Tot zijn niet geringe verbazing be vatte deze niet minder dan 14.500 gul den. De eerlijke vinder reed daarop direct naar de lichtelijk nonchallante dame, die zich bij dit treffend bewijs van eerlijkheid niet onbetuigd heeft gelaten. DE EXPORT VAN KAAS. Op vragen van de heer Algera be treffende de gewijzigde verdeling van exportrechten voor kaas heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat hem bekend Is-, dat het bestuur van het bedrijfschap voor zuivel in zijn vergadering van' 3 Maart 1948 heeft besloten de zuiververordening 1947 Kaashandel zodanig te wijzigen, dat van het totaal der exportcontingenten voor kaas 24,4 pet. wordt toegekend aan de gezamenlijke kaasexporteurs, aangesloten bij de bond van coöpera tieve zuivelverkoopverenigingen, er 75,6 pet. aan de overige kaasexpor teurs. Hieraan zij toegevoegd, dat het gezamenlijke aandeel van de eerst genoemde groep van exporteurs te voren 18,4 pet. van de totale export bedroeg, terwijl de overige kaasex porteurs daarin tezamen een aandeel hadden van«81,6 pet., zodat ingevolge bedoeld besluit van het bestuur van het bedrijfschap voor zuivel het aan. deel $ler coöperatieve vericoopvereni- gingen 6 pet. hoger zal zijn dan voor dien het geval was. Vastgesteld kan worden, dat het bovenvermelde besluit op zich zelf inderdaad geen ontdooiing van de ex portrechten voor kaas inhoudt. Naar het oordeel van het bestuur van het bedrijfschap kan daartoe echter on der de huidige omstandigheden, me de gezien de vooralsnog beperkte hoeveelheden, welke voor export be schikbaar zijn, nog niet worden over gegaan. In de practjjk is evenwel gebleken, dat ongewijzigde handhaving van het in vorige jaren toegepaste stelsel tot onbillijkheden leidde, meer speciaal tegenover de coöperatieve verkoop verenigingen. Over 1947 beschikten de gezamen lijke coöperatieve verkoopverenigin gen over 33,4 pet. van de productie, waartegenover haar gxportaandeel slechts 18,4 bedroeg. De andere groe pen van kaasexporteurs daarentegen, die in 1947 66,6 pet. per productie tot zich trokken, kregen tot dusverre op grond van haar export in vooroorlog se basisjaren nog steeds 81,6 pet. der exportrechten toegewezen. Op grond van de overweging, dat de huidige export van kaas nog slechts van zeer beperkte omvang is, kan de minister zich verenigen met opvatting van het bedrijfschap voor zuivel, dat momenteel de tijd nog niet gekomen is, om deze export geheel vrij te laten, of uitbreiding te geven aan het aantal kaasexporteurs. De minister is van mening, dat de gewijzigde verdeling van exportrech ten voor kaas niet zodanige onbillijk heden medebrengt, dat hij tot vernie tiging der desbetreffende verordening zou moeten overgaan. COMMUNITY SINGING TUSSEN NEDERLAND EN INDIë. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H.*Prinses Juliana had er gisterenavond in het programma van de Ned. Strijdkrachten een samen zang plaats tussen een groep Ned. soldaten in Indië in de studio te Ba tavia en een groep van 400 ouders en verloofden van jongens in Indië zaal Zandbergen te Hilversum. Deze sympathieke ges„te zal door ieder, die naar deze uitzending ge luisterd heeft, van harte toegejuicht zijn. Na de gebruikelijke wederzijdse oproepingen van de zijden der beide omroepers startten onze jongens met het lied van het Vaderland. Een daverend applaus van de zijde der Hilversumse bezoekers was hier op de reactie. Uit deze samenzang bleek ons weer eens duidelijk, dat wij nuchtere Hollanders voor geen geld van de wereld ons kleine landje zouden wil len missen. Dit lieten dan ook Hilversummers terdege blijken met „Wij willen Holland houden". De jongens in* Indië, die hun ware zeemansaard niet verloochenden, stemden hiermede in met het Zee manslied, waarop de bezoekers weer antwoordden door de schoonheid van Nederland te bejubelen in „De paden op, de lanen in". Onze jongens troostten zich voor lopig echter maar met „Hun Made leine". „De Hollandse vlag" van de Hil versummers ontlokte bij onze jon gens de verzuchting „Zaten we alvast maar weer in Holland". De Hollandse aard liet zich echter niet kisten want als repliek dienden onze jongens de Hollandse Marine op. Deze samenzang werd afgewisseld door verschillende gelukwensen van onze jongens aan H.K.H. Prinses Juliana, terwijl mevr. v. d. Wal na mens de Hilversumse bezoekers on ze jongens een hartelijk woornje toesprak. Tot slot van deze fijn gekozen sa menzang sloten onze jongens met het eerste couplet van het Wilhel mus, dat beantwoord werd door de Hilversumse bezoekers met het twee de. Dat Wilhelmus, dat door onze jongens in Indië en door hun ouders, verloofden en familieleden werd ge zongen, ontroerde ons diep. Mogen wij door deze samenzang er ons nogmaals van bewust zijn ge worden, wat onze jongens voor ons presteren, en wat zij voor ons moe ten ontberen. Door deze samenzang is er een on- zuchtbare band ontstaan tussen onze jongens in Indië hier 14000 K.M. van daan en wij ach terblij venden. Wij hopen, dat in het programma van de Ned. Strijdkrachten nog dik wijls zulke uitzendingen zullen plaats hebben, want door deze korte maar met zorg gekozen uitzending heeft ook vele ouders en verloofden in Nederland een hart onder <de riem gestoken. T. M. DWAZE GERUCHTEN BEMOEILIJKEN ONDERBOEK IN NAALDWIJKSE MOORDZAAK. Vanzelfsprekend ziet men met spanning de uitslag van het onder zoek in de Naaldwijkse moordzaak gemoet. Intussen laat men vaak in ongebreidelde fantasie de vrije loop en deze is vaak oorzaak van hier en daar verspreide geruchten en uit de lucht gegrepen verzinselen, die het zeer ingewikkelde onderzoek ten zeerste bemoeilijken. Het noemen b.v. van initialen van de ver moedelijke dader en van één van de vermoedelijke medeplichtigen mist elke grond. Daarom verzoeken de Naaldwijkse politiemannen ieder, die belang stelt in een snelle en goede ontwikkeling van het onderzoek met de meeste klem zich van persoonlijke suggesties te onthouden. Gisteren is het onderzoek de gehele dag voort gezet. Het begon 's morgens om 8 uur en duurde tot het middaguur en werd weer opgevat om 1 uur, waar na het onafgebroken voortduurde tot 1 uur na middernacht. Gistermiddag was het parket uit Den Haag, be staande uit de rechter-commissaris mr. Wijer, de officier van justitie ir. Tonckens en dr. Froentjes van de rijksidentificatiedienst, opnieuw in Naaldwijk aanwezig. Het heeft toen tevens de plaats van de misdaad be zocht. WEERSVERWACHTING OPNIEUW BUIEN. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag: wisselende bewolking met nu en dan regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer of hagel. Ongeveer dezelfde tempartuur als vandaag, zwakke tot matige wind uit uiteenlonpnde richtin gen. Werken) die mét enkele van zijn col lega's in de schuur schuilde, werd tegen de grond geslagen, maar niet gewond. £)oor kordaat optreden, van de aanwezigen kon al het in de schuur staande vee worden gered. In korte tijd was 9e schuur totaal uit gebrand. Het woonhuis dat apart stond, bleef gespaard. BUITENLAND. De leider der Cubaanse commu nisten, Mora, die de leiding had bij de jongste optstand in Costa Rica, is gearresteerd. Met ingang van vandaag is de distributie van aardappelen in Enge land opgeheven. Sinds het eind van het vorige jaar kregen de Engelsen 3 pond aardappelen per persoon per week. Wenen, dat gedurende enige tijd na de bevrijding de reputatie ®ran „de onveiligste stad van Europa" had, is volgens de officiële statistie ken weer even veilig als andere we reldsteden. Bij Monte Castello is een brug over de Savio ingestort, waarbij 50 arbeidere, die er herstelwerkzaamhe den verrichtten, in een afgrond van 40 meter diepte vielen. Het aantal doden bedraagt 22, terwijl er waar schijnlijk nog andere doden onder het puin liggen. I JUe q°H BINNENLAND. Door tot nu toe nog onbekende oorzaak brak brand uit in de boerde rij van de Wed. Meilens te Zuidlaren. De gehele boerderii brandde af. Vijf op stal staande koeien kwamen in de vlammen om. Slechts een klein ge deelte van de inboedel kon met be hulp van omwonenden worden gered. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt Toen de 20-jarige W. Pijnen burg uit Deurne bij werkzaamheden te Susteren een pantservuist had ge vonden, wilde hij deze demonteren. Het gevolg hiervan was echter, dat het projectiel uit elkaar sprong. Een scherf trof de jongeman in de hart streek, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Tijdens een kort hevig onweer, dat zich gistermiddag boven Walche ren ontlastte, sloeg de bliksem in de landbouwschuur van de heer P. de Visser te Aagtekerke. Een arbeider van de DUW (Dienst Uitvoering LEIDEN ASCHEID VAN DE HEER G. PH. KAPPERT De afscheidspenning aangeboden. Na ruim 41 jaar een eervolle staat bij de P. T. T. vervuld te heb ben, kwam gisteren het afscheid van de dienst, toen de heer G. Ph. Kap- pert, chef van de buitendienst van de P. T. T„ in een afeoheidsaimen- komst gehuldigd werd. Onder grote belangstelling van het Leidse perso neel, vond deze samenkomst plaats in de gymnastiekzaal aan de Boom- markt, waar a s eerste spreker de heer T. Nauta, directeur van het te lefoon-district Den Haag het woord voerde. Spr. wilde niet uitwijden over de goede hoedanigheiden van de scheidende functionaris, omdat hij dit anderhalf jaar geleden, bij het veertigjarig jubileum reeds had. "Hij volstond daarom met te gen dat dit afscheid voor de heer Kappert een verlies betekent van veue vrienden, doch een winst voor zijn huisgezin, waaraan hij nu al zijn tijd kan wijden. Als blijk van waar dering voor de vele verdiensten, werd de heer Kappert de slechts zel den toegekende afscheidspenning van het Staatsbedrijf der P. T. T. aange boden. De heer Harteging, directeur van het P. T. T.-kantoor te Leiden, dankte de heer Kappert voor de prettige 'samenwerking en goede ad viezen, welke hij steeds gegeven heeft. De heer van Hamburg, -tech nisch hoofdambtenaar, releveerde de afge open jaren, terwijl ook de he ren Bosloper, technisch ambtenaar en J. A. den Burger, opzichter 1ste klas. enige waarderende woorden spraken en de heer T. Heeringa, na mens het personeel sprekend, de rij van sprekers sloot, met de heer Kap pert te danken voor de prettige sa menwerking en een eiken salonta fel aan te bieden, benevens een oor konde met handtekeningen. Om vier uur was er in het kan toor aan de Boommarkt gelegenheid voor belangstellenden om afscheid te nemen. Hiervan maakten o.m. ge bruik een deputatie van de Kerk telefooncommissie, van de Ned. Herv. Gemeente-uit Katwijk aan Zee. die de heer Kappert, om zijn verdien sten bij het aanleggen van kerktele foons voor zieken in Katwijk, een ingelijste foto van het oude witte kerkje aan de Boulevard aanbood. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal-examen Rechts geleerdheid de heren B. E. A. M. Schreurs te Nijmegen; B. H. Vroom, te Oegstgeest, R. van Delden te Den Haag, L. A. E. Suermondt, Rotter dam, A. D. Mijs, Sommelsdijk en J. H. Nieuwkerk, te Den Haag; doct.- examen Geneeskunde de heren G. A. Harten, Wassenaar, Tio T. H. Lei den; arts-examen le deel: A. C. v. Waveren, Den Haag, A. Günsberg, Oldenzaal; arts-examen 2e deel: N. J. Francken, Den Haag. DE TUCHTRECHTER TE LEIDEN. Esn Leidse winkelier is beboet met 250.wegens het verkopen van suikerwerkartikelen voor een kwar tje de 100 gram, wat te hoog is. Terzake van het verkopen van ca. 10.000 blikken opgeweekte groene erwten yoor 66 cent per blik aan wederverkopers werd een grossier in vleeswaren te Oegstgeest beboet met 350.—, Voor een dergelijk feit werden een Leidse s'ager en een vleeswarenfa- brikant veroordeeld tot S 500. boete elk. Tenslotte hoorde een ma gazijnbediende te Roelofarendsveen zich 500.— boete opleggen wegens het verhuren van tuinland met plat- glas voor de helft van de opbrengst der onder het glas geteelde produc ten. WINKELSLUITING OP 5 MEI De Leidse Middenstands Centrale adviseert alle Leidse winkeliers op de nationale feestdag, Woensdag 5 Mei, om 4 uur de winkels te willen sluiten, in navolging van de rege- ringsbureaux. Leidse Politie Sportvereniging. Het secretariaat van de L.P.S. is van af heden gevestigd bij de heer D. J. Verzijden, Rijnsburgerweg 67A, tel. 23591.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2