Sociale perspectieven van Leiden j Jlatlc Qgtf DONDERDAG 29 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 EERSTE KAMER Onderwijs De heer Zegering Hadders (V.V.D.) vroeg maatregelen, om het onderwijs ten plattelande vooruit te brengen; de minister moet z.i. de classificatie doen verdwijnen of een herelassifica- tie bevorderen. Voorts vroeg hij scho len voor buitengewoon lager onder wijs voor het platteland. Voorts pleit te ook hy voor verbetering van het kleuteronderwijs. De heer van Velthoven (K.V.P.) belichtte de waarde der bijzondere school in nationaal opzicht en prees 's ministers voortvarendheid bij de verdere doorvoering der financiële gelijkstelling. De heer Molenaar (V.V.D.) vroeg zich af, of het vaststaat, dat jongelui die een universiteit of hogeschool willen bezoeken, werkelijk de weg daarheen kunnen vinden. Hij wilde meer en ruimere beurzen beschik baar stellen. De behandeling van de begroting wordt heden voortgeze TWEEDE KAMER Grondwetsherziening Alleen Anti-Rev. en Communisten tegen De Tweede Kamer heeft een aan vang gemaakt met de behandeling der Grondwetsherziening. Het desbetreffende wetsontwerp wil de baan vrij maken voor een gans nieuws rechtsorde met betrekking tot de gebiedsdelen, welke tot nu toe het Koninkrijk vormen. In die nieuwe rechtsorde zal de Nederlands-Indonesische Unie een belangrijke plaats innemen. Die Unie zal bestaan enerzijds uit het Konink rijk (omvattende Nederland .Surina me en de Antillen), anderzijds uit de Verenigde Staten van Indonesië, die elk het karakter van souvereine staat zullen bezitten. Van A.-R.-zijde heeft (Ie heer Meye- rink zich krachtig tegen het wets voorstel verzet. Deze spreker kwam er tegen op, dat men nu al de histo risch gegroeide staatkundige bindin gen tussen Nederland en Indië los laat om aan nader overleg tussen die twee de schepping over te laten van een, buiten de Grondwet blijvend. Unie-statuut, wat z.l. eenvoudig «p een verdrag zou neerkomen, dat men even vrijwillig als het wordt aange gaan ook weer zou kunnen opzeggen. Zodoende maakt Nederland zich van zijn verantwoordelijkheid af. De enige bondgenoten van de anti- revolutionnairen in hun verzet tegen het voorstel zullen vermoedelijk de communisten zijn. wier woordvoer der, mr. Stokvis, overigens juist het tegenovergestelde in de Unie be speurde. Hij ontdekte er in een voort zetting van de oude koloniale over heersing. Mr. Vonk (V.V.D.) en de chr.-hist heer Tilanus spanden zich in om te bewijzen, dat de Unie wel eigen gezag zal kunnen hebben, n. op het ge bied van die aangelegenheden, welke als gemeenschappelijke Uniebelan- gen zullen gelden. Deze beide sprekers bleken, welk een kritiek zij ook hadden op het vroeger gevoerde beleid, het stand punt in te nemen, dat men de wer kelijkheid van thans en de feiten, ge lijk die zich voordoen, heeft te aan- den P.v.d.A., en dr. de Kort en prof. Romme van de K.V.P. Minister Beel is nog even aan het woord gekomen. NOMINATIE HOGE RAAD. Ter vervulling van de vacature- Meckmann heeft de Tweede Kamer, overeenkomstig de aanbeveling van de Hoge Raad, als nr. 1 op de voor dracht aan H. M. de Koningin ge plaatst;: voor Raadsheer in de Hoge Raad mr. A. M. L. van Berckel, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; als nr. 2 mr. R. M. A. van Oppen, adv. en proc. te Heerlen; als nr. 3 mr. A. E. J. Nijsingh, adv. en proc. te 's Gravenhage. LEIDEN DERTIENDE LUSTRUM LEIDS STUD. TONEEL. Bernard Shaw's „Trouwen"' gespeeld. Het Leidse Studenten Toneel be staat thans 65 jaar en dit lustrum moest gevierd worden. Aanvankelijk had men zich de Diergaarde „Blij- dorp"' te Rotterdam gedacht als plaats van bijeenkomst, doch dit plan is niet doorgegaan en nu is het weer de oude getrouwe Leidse Schouwburg gewor den, die gisteravond getuige was van de feestelijke viering. De zaal was versierd met d-_ vaandels en emble men van het Leids Studenten Corps, toen te kwart over negen het be kende Leidse academische kwartier tje was vijfvoudig uitgegroeid, blijk baar als lustrum-concessie de stu denten met hun dames, verscheidene hooglerarer met de rector magnificus, prof. v. Oven, aan het hoofd, afgevaar digden van zuster-corporaties enz. ge zeten waren en het spel kon begin nen. Als jubileum stuk was ge kozen „Getting married" (Trouwen) van G. B. Shaw. En wat niemand ver wacht had gebeurde: de oude G. B. S. kwam zelf de voorstelling bh wonen! Hij deed ondanks zijn hoge jaren wel wat jeugdig, maar hij leek toch wel op z'n portret. Hij gaf de rector de hand en wij verwachtten, dat deze hem de valse baard afgetrokken zou hebben, maar er gebeurde niets. Men zong traditie-getrouw „Io vivat" en het spel begon. „Over geen onderwerp is gevaarlij ker nonsens ten beste gegeven dan over het huwelijk" staat er in het pro gramma in een beschouwing, waar onder Shaw's naam prijkt. Dat is vrij wel het enige juiste, dat er in het stukje staat. Hetgeen niet wegneemt dat het Shaw gelukt is, nog meer non sens over dit chapiter te debiteren in zijn spel, dat bedoeld is als een saty- re op de Engelse opvattingen. De bij tende spot van Shaw is geestig ge noeg en wie over de begrippen huwe lijk en echtscheiding zijn wel gefun deerde mening heeft, kan zich met deze dwaze spotternij van de oude Ierse schrijver een paar uur kostelijk vermaken. De verwarde denkbeelden van de ten tonele gevoerde Engelse familie, die het probleem eens wilde oplossen met aan het hoofd een Anglicaanse bisschop, die de duivel wel een heel erg royale kans wilde geven! zullen we dan maar als ty pisch Engels accepteren. In elk geval werd de satyre door de leden van het Leids Studenten Toneel, onder regie van Albert van Doorn, goed gespeeld, al was van dilettanten niet te ver wachten, dat zij de scherpe dialoog het is een echt praat-stuk zonder noemenswaardige actie zó flitsend en raak zouden weergeven als ver eist is. De studenten hebben het spel niet temin met veel plezier en laten we vaarden, Als voorstanders van het wetsont-1 hopen ook met het nodige onderschei werp voerden het woord mr. v. d. dingsvermogen gevolgd en de spe- Goes van Naters en mr. Joekes, bei-1 Iers hartelijk toegejuicht. De Ronde van Nederland Voor vandaag staan twee etappes op het programma: Maastricht Vaals—Geleen (90 km) en Geleen Eindhoven (90 km). Het voert door een touristisch buitengewoon mooi, maar uiterst moeilijk landschap voor een wedstrijd op de fiets. Het zijn hier geen tientallen kilometers lange bestijgingen van enkele cols, die de krachten van de renners slopen zo als in de Tour de France, de moeilijk heden zijn van andere aard. Tiental len verschillende kleine bergjes, met soms een klimpercentage dat niet veel groter moet zijn of men haalt het niet op de fiets, scherpe bochten, kronkelende afdalingen en dan weer met een ruk naar boven, geitenpaad jes van wegjes door het bos met steenslag, grint, mergel of Limburgse klei als wegdek. Bovendien heeft het de afgelopen nacht zwaar geregend en degenen, die de Limburgse klei kennen,, begrijpen wat dit betekent. Wij vernamen kort voor de start nog, dat van der Helst (België B) en Va- lentijn (Noord-Brabant B), die gis teren na de sluiting der controle wa ren binnengekomen, vandaag toch nog mogen vertrekken als ze dat wil len en dat Buuron (Italië) wegens een sterfgeval in zijn familie de strijd heeft gestaakt. Ook werd ons mede gedeeld, wat we trouwens reeds ver moedden, dat het eergisteren gereden traject NijmegenMaastricht niet 215 kim bedroeg, maar bijna 260 km. wat voor de eerst aankomende een gemiddelde van 39 km betekent in plaats van 32 km en boekdelen spreekt voor het hoge tempo, dat werd gereden. Om 10 uur vond van morgen het vertrek op het Vrijthof in Maastricht plaats in de stromende regen. BIOSCOPEN. De films van de volgende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Als je lacht, dan ben je rijk", alle leeftijden. Lido: „Het ei en ik", 18 jaar. Luxor: afgekeurd. Rex: „Zanzibar", 14 jaar. Trianon: „Frieda", 14 jaar. Zuster Laura (mej. M. Oosterveer) vertrekt op 12 Mei naar Medan (Su matra). Ongeveer 10 jaar is de Zus ter werkzaam geweest in het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Leiden. Op 3 en 4 Mei is de Zuster bij haar ouders thuis Veurse Weg 125, Voorschoten om afscheid te nemen van familie en bekenden. Zuster Laura vertrekt met Zuster Eusebia (mej. v. Dijk) uit Lisse, die reeds 11 jaar in de missie is geweest en om gezondheidsredenen enige tijd in het vaderland heeft doorgebracht. GOUDEN REGERINGSJUBILEUM H. M. DE KONINGIN. Mr. dr. N. G. Geelkerken, secretaris van het Jubileumcomité 1948, zal morgenavond, kwart over zeven, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet een toespraak houden, waarin hij o.a. de vraag aan de orde zal stellen of het in deze tijd wel verantwoord is om feest te gaan vieren. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De ontwikkeling van India binnen de Britsche Commonwealth en de samenleving der volken" de heer R. F. Wery, geboren te 's-Gra- venhage en wonende te 's-Graven- TE HOGE PRIJZEN. Wichtgoed is textiel met weeffou ten. Het artikel mag zonder inname van textielpunten aan het publiek worden verkocht, de prijs moet van zelfsprekende laag zijn. Op de Leidse weekmarkt werd door ambtenaren van de Prijscontrole een vrij grote hoeveelheid van dit „wichtgoed" voornamelijk dames- en kinderonder goed, in beslag genomen. De vericoper verkocht het tegen te hoge prijzen en nam bovendien textielpunten in. Tevens werd op de weekmarkt een hoeveelheid stof van inferieure kwa. liteit in beslag genomen, welke even eens voor te hoge prys werd ver kocht. Ook een drietal winkeliers in tex. tiel werd geverbaliseerd. Dezen hiel den er een geheel eigen winstbere. kening op na en hielden geen reke ning met de geoorloofde prijzen. De tuchtrechter voor de prijzen veroordeelde verschillende Leidse bakkers tot geldboeten, variërend van 100.tot 250.wegens het ver kopen van kleinbrood van 200 gram /"\P UITNODIGING VAN de Ned.. Christen Studentenvereniging en de Vrijz. Chr. Studenten Vereniging hield gisteravond de wethouder van sociale zaken, de heer Steph. Menken in een der zalen van het Leids Academiegebouw een voordracht over de sociale perspectieven van de stad Leiden. In zijn inleiding tot dit onderwerp bracht weth. Menken dank aan de organisatoren van de reeks lezingen over Leiden en zijn bevol king en de taak van het gemeentebestuur, want de belangstelling hier voor te wekken is een de studentenwereld waardige opgave. Al te vaak toch staat de student los. althans meent hij los te staan van de bevol king, waartussen hij tijdelijk leeft. Daardoor ontstaat zo vaak de dis harmonie tussen bevolking en studenten, omdat men elkanders problemen niet kent en daardoor elkanders positie miskent. Te Geleen, eindpunt der etappe na 9C K.M., arriveerde als eerste André de Korver, die een zeldzaam fraaie prestatie geleverd heeft, want hij reed deze 'gehele cours alleen en zonder enige steun. De uitslag luidt: 1. De Korver (Zuid-Holland) 2.30.27. 2. Syen (Limburg) 2.34.11. 3. Bernardoni (Italië) 2.34.37. 4. Van der Zande (Noord-Brabant A) zelfde tijd. 5. Diderich (Luxemburg) zelfde tijd. 6. Kemp (Luxemburg) 2.34.47. Onmiddellijk na afloop hebben wij de Korver gevraagd naar zijn weder waardigheden in deze moeilijke etap pe. „Ik kon alles doen vandaag", ver telde' hij. „Ik reed zeer gemakkelijk en op alle toppen van de heuvels was ik nummer een. Ik heb nog pech gehgd bij de laatste berg, bij het Drielanden Punt te Vaals, waar mijn versnellings-apparaat kuren vertoon de. Ik kende het parcours in het ge heel niet en het was verschrikkelijk glad. Reken maar dat verschillende renners zullen uitvallen". Toen vertrok de Zuid-Hollander naar de kleedkamer, geheel onherken baar door de centimeters modder, die op zijn lichaam waren vast gekleefd. Eindstand bergklassement. De eindstand van het bergklasse ment in de ronde van Nederland luidt: 1. de Korver (Zuid-Holland) 30 pnt. 2. van Beek (Zaanstreek) 24 pnt. 3. en 4. Clemens (Luxemburg) en Bakker (Zaanstreek) 18 pnt. 5. Schellingerhout (Zaanstreek 17 pnt. 6. Bernardoni (Italië) 15 pnt. 7. en 8. Rodriguez (Spanje) en Syen (Limburg) 12 pnt. 9. Vooren (Zaanstreek) 7 pnt. 10. Diderich (Luxemburg) 5 pnt. 7e ETAPPE EINDHOVEN-VLISSINGEN 30 APRIL 8e ETAPPE TIJDRACE VUSSINGEN-HULST 30 APRIL Wetenschap, handel, industrie en arbeid Spreker wilde daarom trachten een hijdrag-r te leveren tot het begrijpen van studentenzijde van de problemen der sociale perspectieven van Leiden. Tot een goed begrip daarvan achtte spr. het nodig een en ander te ver tellen over: 1. De historie van de stad; 2. De ligging der stad; 3. De samenstelling der bevolking; 4. De samenstelling van handel en industrie Spr. weidde over deze verschillende punten uitvoerig uit. De historie der stad mag genoegzaam bekend wor den geacht, de ligging der stad als een centruim van handei en verkeer tussen tal van grote steden eveneens, met gunstige spoor-, tram-, autobus- en bootverbindingeln evenzeer. Wat het derde punt betreft onderscheidde spr. als grootste groep de arbeiders stand, dan de middenstand en ten slotte als derde groep die der werk gevers, professoren en anderen Ook in die regionen is, voorzover zij ty pisch Leids zijn, heel wat ten goede gewijzigd. Weliswaar beseffen nog lang niet allen, dat we tezamen mou ten werken om een algemene wel stand te bereiken, maar er wordt in gezien, dat de kennis van de een, de werkkracht van de ander en het organisatievermogen van een derde tenslotte datgene gebft wat St. Tho mas noemt: bonum commune, het gemene goed. Niemand onzer is gerechtigd zich als een Robinson Crusoe te gedra gen en te doen alsof hij met zijn me demens niets te maken heeft. We le- immers niet op een eilano. Dit besef moet doordringen, in ets ho gere regionen niet. het minst. Spr. hoopte van zijn gehoor, dat men er van overtuigd zou zijn, dat op deze wijze positief gewerkt kan worden aan de verheffing van de arbeidende stand, positief gestreden kan worden tegen dat geestelijk nihilisme, dat ongetwijfeld vast dreigt te zitten aan moderne arbeids-systemen, waarbij de mens-arbeider een deel gaat wor den van de machine, en zijn geeste lijke inhoud verliest in de ruïne van het materialisme. Vervolgens wees spr. erop hoe de samenstelling van handel en industrie is en uit de historie gegroeide en met de moderne tijd vergroeide. Spreker ging de oorsprong van het bedrijfs leven te Leiden na met daarnaast de nieuwere takken van handel en industrie, in de loop der tijden ont staan en op veelzijdig gebied werk zaam om in de dagelijkse behoeften van het leven te voorzien. Naast studiestad is Leiden ook volop werkstad, met vele bedrijven en een nijvere middenstand en het wil ook zijn een goede woonstad, waarvoor spr. verwees naar de wo ningcomplexen uit deze eeuw, waar bij hij natuurlijk niet vergat te wij zen op de grote achterstand in de woning-voorziening, door de oorlog ontstaan. Goede toekomst voor Leiden. Over het sociale perspectief van Leiden sprekend, zou de heer Men ken dit aldus willen samenvatten. Qua ligging en inwonerssamenstel- iing gaat Leiden een goede toekomst tegemoet. Stadsbestuur en bevolking zullen zich moeten blijven inspan nen om Leiden een plaats te geven 1 kaarten). in de rij der Hollandse steden. Goed onderwijs, uitfbreidJing van vakon derwijs zal de bevolking ten goede komen en daarmede de arbeider en het bedrijfsleven op hoger niveau plaatsen. De werkgevers van hun kant zullen de moderne bedrijfsvoe ring moeten bezigen in de sociale om lijsting, die terecht of ten onrechte niet altijd even gemakkelijk ligt. Maar deze sociale omlijsting is door de Ned. wetgevers gebaseerd op het recht, dat in Quadragesimo Anno, de encycliek van de vorige Paus, is ge noemd; de wederzijdse verplichting van kapitaal en arbeid. Ontplooiing van het ondernemers initiatief'enerzijds en ontplooiing van de sociale vakman anderzijds zul len in de toekomst het bewijs leve ren, dat in Sint Pieters veste een goed volk leeft. Daarnaast moet Leiden een stad worden, waar de industrie zich gaar ne vestigt. Tekort aan bouwrijpe gronden is een euvel, dat bij een eventuele oplossing weer een nieuw euvel te voorschijn roept, nl.: waar heen met al die boeren en tuinders? Wat is bijv. nodig voor de in dustrie? Men schat dat voor de ko mende 25 jaar op 40 H.A., waarbij de stad zou uitgroeien tot 110.000 inwo ners. Die grondhonger is ook al aan wezig bij de gevestigde bedrijven. Er is in 1946 berekend, dat 71 be drijven, die 31.000 M2. grond bezet ten, er voor hun aocomodatie nog 14.000 kunnen gebruiken. Men zie slechts hoe in de oude binnenstad menig bedrijf is vastgelopen of tegen huizenbouw of tegen een andere fa briek. Het losbreken n$ar de rand van de stad, een zeer kostbare ge schiedenis, is een der grote proble men van het stadsbestuur. Toch meende spr., gelet op de uni versiteit en de historische groei der stad, dat langzaam maar zeker delen der binnenstad verlost moeten wor den van industrie, die er niet thuis hoort en dat Rapenburg en omge ving als studenten-centrum even gaaf bewaard moeten worden als Breestraat en Haarlemmerstraat als winkel-centrum. Het aantrekkelijke van Leiden is de samenbundeling van het historische en het moderne. Dit karakter te handhaven is een roeping. Wetenschap, handel en industrie hebben Leiden gemaakt tot wat het thans is. Maar dit alles heeft geen inhoud, als niet het volk met zijn arbeid die tot voltooiing brengen, zoals het ora et labora van onze voor ouders Nederland groot deden zijn. De mens in wetenschap, in handel en industrie moge deze stad in bidden en werken het grote gave perspectief geven wat te lezen staat op het stad huis: „Spaar Heer Holland en Salight Leiden." Op deze inleiding volgde een vrucht bare gedaohtenwisseling, waarbij duidelijk het meeleven en meevoe len van de studenten met alles wat Leiden betreft bleek. BONKAARTEN AFHALEN. Vrijdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 81701 tot en met 86000. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart Moeders (voor toeslag voor te hoge prijs. Een bakker, die brood verkocht had met een te laag gewicht aan droge stof, werd veroor deeld tot een boete van 1000.met publicatie van het vonnis. HET JUBILEUM VAN DE AMBACHTSSCHOOL. Het feest van de Ambachtsschool nadert. Vele voorbereidingen zijn reeds getroffen. De leerlingen hebben onderling een muziekcorpsje ge vormd, dat onder leiding van een le raar enkele stukjes heeft ingestu deerd. Maandag, 3 Mei, hebben de leerlingen hun feestavond in de Stadsgehoorzaal. De revue „Op de bres voor de Leidse A. B. S." zit er goed in en belooft voor de leerlingen een mooie avond te worden. KINDERKOOR „EX ANIMO". "Een kinderkoor te horen zingen en te zien spelen is al een heel apart amusement, dat we tegenwoordig maar al te goed gebruiken kunnen. Er was volop gebruik gemaakt van de uitvoering, die „Ex Animo" gaf. De zaal was zeer bezet. Herman de Wolff verdeelt zijn jeugdige koristen in drie groepen „de Kleintjes" met liedjes van Diamant-Galesloot, met liedjes van de Wolff, Risée, Rijf en Lint- meyer. Het Jeugdkoor dat a cappella muziek zingt van Reichardt, Bosschie- ter en Zijderlaan en de Afdeling „Groot" die met Ludwig's „Een dag Khalif" voor 't voetlicht komt. De kleintjes dan netjes in 't gelid ge schaard zijn een en al oog voor hun le raar en de Wolff brengt ze met rusti ge gebaartjes waar zij wezen moeten. Ook werden er aardig een paar vers jes opgezegd. Het „Jeugdkoor" heeft het wat zwaarder te verantwoorden. Zonder begeleiding alles mooi te doen, valt niet mee. 't Mooista geluk, te 't laatste lied „Sneeuwklokjes", toen waren de meisjes pas goed inge. zongen. En dan het „pièce de résisten- ce": „Eén dag Khalif", in drie acten, Ludwig's operette is wat ouderwets, wat 't meeste opvalt in het zoetelijke eerste bedrijf, en Hassan is 't, die hier wat fleur brengt. In 't 2e bedrijf be leeft hij zijn grote avontuur „Fén dag Khalif". Dit is werkelyk een heel succesvol deel met aardige vondsten Hassan speelt hier jolig en komiek zijn rol (alleen een tikje ruw), zodat de lachsalvo's daverden. Ook zingt hij met frisse welluidende stem, maar zijn Hollands is alles behalve wellui dend. Dit zelfde geldt ook voor de Khalif en zijn groot-vizier en de woe keraar. Het gesproken woord moet gecorrigeerd worden. Het binnenko men van koksmaatjes en de Chinezen is altijd een succes; het vond ook nu grote bijval. De regie is nog lang niet vrij genoeg, de massa-regie een zor genkind. Een fout als b.v. een neger met witte oren en witte benen moet voorkomen worden. De enscenering is in de Gehoorzaal moeilijk omdat de ruimte bepeikt is en het décor niet beantwoordt aan het doel. De costu mes waren mooi en fris van kleur. Mevrouw de Graaf-Schroot verzorgde toegewijd de begeleiding. Al met al een succesvolle avond, waar van groot en klein genoten hebben, en hiervan door toejuichingen blijk ga ven. J. Kortmann. WEERSVERWACHTING KOUDE NACHT. Koude nacht met weinig wind, sterk afnemende bewolking en vooral in het Noorden van het land plaatselijk nachtvorst. Mor- gen in de loop van de dag weer wat toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind. Weinig verande ring van temperatuur. Onder auspiciën van de afd. Leiden dor Kon. Ned. Toonkunste naars-Ver. zal op Zaterdag 8 Mei a.s. te 8 uur nam. een muzikale de monstratie gegeven worden door mevrouw G. SchmidtScheepmaker, zang en 12 heren blazers van het Residentie-Orkest, met toelichting door de heer Lüske. Het betreft ex perimenten met een gewijzigde mu zikale stemming, in het bijzonder met de afwijkend harmonische 7e en 11e natuurtonen. Het laatste woord over onze muzikale temperatuur, die in de loop der eeuwen reeds enige ma len veranderde en waarbij wij in dit verband nog de naam van prof. Fokker vermelden, is nog niet ge sproken en wij vestigen gaarne de aandacht van musici en muzieklief hebbers op deze demonstratie, waar speciaal voor deze stemming ge schreven composities zullen worden uitgevoerd en die zal plaats vinden in de Muziekschool der Mij. voor Toonkunst. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Joseph, z. v. J. Rietker ken en J. Jansen; Cornelis, z. v. M. van der Plas en J. van As; Willem Arie, z. v. J. Freeke en J. Lems; Ma ria Louise, d. v. H. van Amsterdam en T. P. J. Kuster; Jonas Johannes Jacobus, z. v. J. J. de Haas en J. Louw rier; Pieternella Klaziena, d. v. G. Lotte en P. Groenheide. LAATSTE BERICHTEN UIT DE TREIN GEVALEN? Hedenmorgen is onder de gemeen te Rijswijk, ongeveer 200 meter van de overweg aan de Kleiweg, langs spoorbaan RotterdamDen Haag het stoffelijk overschot van een jon geman aangetroffen. Volgens de op hem gevonden identiteitspapieren is het dë 17-jarige L. J. Heins uit Schiedam. De politie vermoedt, dat hij uit een trein RotterdamDen Haag is gevallen. Bij de stationschef te Den Haag Was van een dergelijk ongeval echter geen melding binnen gekomen. DRIE BERUCHTE KAMP BEWAKERS VEROORDEELD. De president van de Utrechtse Ka mer van het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof sprak hedenmorgen het vonnis uit over de drie beruchte be wakers en SS'ers uit het concentratie kamp Amersfoort. De 29-jarige W. v. d. Neut uit Hil versum en de 29-jarige Utrechtenaar J. J. Gombert werden overeenkom stig de eis tot de doodstraf veroor deeld. De derde verdachte, de 25-jarige J. J. A. V. v. Roessel, uit Tilburg hoor de zich tot levenslang veroordelen; ook tegen hem had de procureur- fiscaal op 15 April de doodstraf ge- eist. Dit drietal, dat reeds in '40 en '41 tot de SS toetrad, had zich van April '43 tot Maart '45 als bewakers in het kamp Amersfoort op bestiale wijze gedragen tegenover de gevan genen. Naar A.F.P. meedeelt, hebben de besprekingen die gedurende de laat ste drie dagen door de politieke sub commissies gehouden werden en die betrekking hadden op het plebisciet, geen enkel resultaat opgeleverd; zij hebben slechts de afgrond tussen bei de partijen vergroot. De reden van deze mislukking is, dat de Nederlanders vasthouden aan een plebisciet, niet slechts in het Ne derlandse, doch ook in het Republi keinse gebied. Het schijnt, dat men aan beide zij den besloten is op zijn standpunt te blijven staan. Het republikeinse blad te Djogjakarta „Kedaulatan Rajat" schreef Dinsdag, dat de republikein se delegatie de onderhandelingen maar liever moest afbreken dan dat zij op dit punt zou toegeven. In de derde bijeenkomst van gis teren hebben beide sub-commissies een gemeenschappelijk rapport over de besprekingen opgesteld, dat zij spoedig aan de gemengde politieke commissie zullen overhandigen. DE STRIJD OM JAFFA. De Engelsen hebben hedenmorgen een artillerie-bombardement van de stellingen, die door de Irgoen in de wijk Mansjieh van Jaffa zijn bezet, ingezet. Volgens onbevestigde Joodse berichten zouden Britse troepen de Joodse blokkade te land van Jaffa gebroken hebben en de aankomst van Arabische versterkingen in de stad beveiligen. Bij de gevechten van gis teren zijn 26 Arabieren gedood en 29 gewond. BUITENLAND. Drie Amerikaanse vakverenigin. gen van spoorwegmannen hadden be sloten om tegen 11 Mei in staking te gaan. Daar zij tezamen 125.000 arbei ders omvatten, zou het gehele Ame rikaanse vervoerssysteem daardoor lam gelegd zijn. Gisteren is» het sta kingsbevel echter weer ingetrokken. De communistische partij in West-Duitsland wilde^ een nieuwe naam aannemen, en zich de „Duitse socialistische volkspartij" noemen. Dat klinkt beter. De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben daar echter een stokje voor gestoken en de nieuwe naam geweigerd te aanvaar den. Het Jeruzalemse postkantoor heeft medegedeeld, dat het civiele postverkeer in Palestina ia stop gezet en dat geen telefoongesprekken over de hoofdlijnen gevoerd kunnen wor den. Prins August Wilhelm van Prui sen, de 61-jarige zoon van de laatste keizer en een vooraanstaande Nazi, zal op 7 Mei a.s. voor een zuiverings hof in het interneringskamp van Lud- wigsburg terechtstaan. Het Tsjecho-Slowaakse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de Duitse Evangeli sche Kerk in Bohemen, Moraviê en Silezië wordt geliquideerd. Het kerk- bezit zal door de staat worden over genomen en door het ministerie van onderwijs voor andere kerken worden gebruikt. De correspondent van de „New York Times" tc Lake Success meldt, dat de delegatie der V.S. bij de V.N. een nieuw plan voor Palestina heeft ontworpen, waarbij de Algemene Ver gadering de bestaande toestand in het Heilige Land zal erkennen en een uit eindelijke bijeenkomst van de verga dering, die in September in Parijs zal plaatsvinden. Er zou nog niet definitief besloten zijn of het nieuwe plan in de plaats gesteld zal worden van het voorge stelde „tijdelijke" trustschap. Het Je wish Agency, het Arabische Hoge Comité en een aantal delegaties der V.N. zou reeds om hun meningeri ge vraagd zijn. De drie voornaamste punten van het nieuwe pkm zijn volgens de „New York Times": 1. Na afloop van het Britse man daat op 15 Mei en hangende het be sluit van de volgende Algemene Ver gadering zouden de pogingen om de verdeling tot stand te brengen opge schort moeten worden. 2. De Arabieren en Joden zouden de gebieden in Palestine, die zij reeds beheersen, verder moeten besturen. (Als gevolg van de Joodse offensie ven in de afgelopen twee weken zijn de door Arabieren en Joden beheerste gebieden thans ongeveer dezelfde, die hun volgens het verdelingsbeslui't zou den zijn toegewezen). 3. De Joodse immigratie in het Joods gebied van Palesttina zou in af wachting van een definitief besluit van de Algemene Vergadering moe ten worden vastgesteld op 4000 per sonen per maand. POSITIE NED. SCHEPEN. Aldabi, pass. 28 April St. Vincent; Alhena, 28 April van Santos naar Rio de Janeiro; Alkaid. 28 April van Ba- hia naar Rio Grande. Alpherat, 28 April van Melbourne; Bloemfontein, 28 April ten anker bij Port Elisabeth. Congostroom, 28 April van Lobito naar Point Amboin; Ittersum, 28 April van Calcutta naar Chittagong; Joh. de Witt, 30 ^pril van Suez te Aden verwacht; Kota Inten, 20 April 24 uur van Hallfax te Rotterdam. Loosdrecht, pass. 29 April Ouessant; Madoera, 28 April te Gibraltar; Mui- derkerk, 29 April van Aden naar Suez; Oranje, 28 April in Suez-Ka- naal; Salando, pass. 28 April Ques- sant.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3