Hubertus Het gouden jubileum van onze kathedraal Radio Noordwijk, bloemen-badplaats, in afwachting SPORT DONDERDAG 29 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Een week van pontificale plechtigheden Het Haarlemse diocees maakt zich op om het gouden jubileum van zijn kathedraal zo luisterijk mogelijk te vieren. Vanavond wordt de grote St. Sal- vatorklok, die in de komende dagen (met zijn zwaar bronzen geluid de verschillende plechtigheden zal in luiden, gewijd. Vrijdag 30 April wordt er in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een grote gala-avond ge houden, waarbij vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten aanwezig zullen zijn Prof. dr L. Rogier hoogleraar te Nijmegen, zal de feestrede uitspre ken, terwijl het kathedrale koor o.l.v. dr. A. Kat het muzikale gedeelte zal verzorgen. Zaterdag 1 Mei heeft om 11 uur v.m. de officiële opening plaats van de Jubilé-tentoonstellinug in het Bisschoppelijk Museum aan de Jans straat. Deze tentoonstelling blijft ge opend tot Zondag 16 Mei, dagelijks van 10 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur. De schooljeugd houdt om half drie een plechtige Maria-hulde rondom de Kathedraal met optocht, muziek en imariale groepen. Deze manifestatie eindigt iri' de Kathedraal zelf. Zondag 2 Mei draagt Zijn Hoogw. Excell. Mgr. P. Giobbe, de pause lijk internuntius, om 9 uur een pon tificale hoogmis op. 's Middags om drie uur is er een grot* feestcongregatie van de afge- v: ligden der H. Familie-Broeder- NIEUWE PRIOR VAN EGMOND. Tot opvolger van de onlangs over leden Prior van Egmond, Dom J. Huyben, is benoemd Dom. Paulus An- driessen uit de Benedictijner abdij te Oosterhout. Pater Paulus Andriessen werd in 1909- te Rotterdam geboren. Zijn stu dies volgde hij in Hagveld en War mond, waar hij in 1934 tot priester werd gewijd. Daarna werd hij be noemd tot kapelaan te Hoek van Hol land. In 1936 kreeg hij van de bis schop verlof bij de Benedictijnen in te treden. Na het noviciaat in de abdij te Oosterhout doorlopen te hebben, gaf Pater Andriessen aan de studen ten van de abdij les. Ondertussen verwierf Pater An driessen onder de theologanten zowel in binnen- als buitenland een grote bekendheid, aldus de „Maasbode", door de ontdekking en uitlegging van een zeer oud document, een brief van een zekere Quadratus, een Grieks bis schop uit de 2e eeuw, aan Diognetes, welke brief een apologetica was over het christelijk geloof, gericht aan kei zer Hadrianus. VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Operette-progr. 9.30 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de Vrouw. 11.15 Voordracht. 12.00 Les Gai-s de Paris. 12.30 Weerpraatje. 13.00 Nieuws. 13.15 Virtuoso-sextet. 14.00 Kookkunst. 14.20 Debussy-Ra- vel-concert. 15.00 Ons volk in zijn dichters. 16.00 The Ramblers. 17.00 Orgelspel. 17.20 Wij en de muziek. 17.50 Reportage overdracht fruit. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Jan Vogel en orkest. 19.30 „Waar is uw God?" (XII). 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Programma: Feestconcert. 20.50 Klankbeeld over Koningin Emma. 21.30 Oranje-con- fetti. 22.15 Feestkrant. 22.30 Concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Ned. melodieën. HILVERSUM H, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 Morgencon cert. 9.30 Waterstanden. 9.35 School radio. 10.35 Gr.pl. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Concert. 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Ger de Roos. 13.50 Van man tot man. 14.30 Symph. Concert. 14.45 Schubert. 15.00 Concert. 15.45 Oude bekenden. 16.30 Gr. muziek. 17.00 Na Schooltijd. 17.15 Gr.pl. 17.45 Wat het Buitenland leest. 18.00 Enny Mols de Leeuwe. 18.20 Klaas van Beeck. 18.50 Actua liteiten. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Programma: Oranje- Confetti. 20.50 Feestconcert. 21.35 Oranje-Confetti. 22.15 Concert. 22.30 Feestkrant. 22.45 Gr.pl. 23.00 Nieuws. 23.15 Ned. Werken. schappen in het Diocees. Z.H.E. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore, zal pontificale assistentie verlenen. De feestpredicatie zal gehouden worden door pater W. Jonckbloedt C. s. s. R. 's Avonds om 7.30 uur celebreert Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers een pon tificaal lof, waaronder de deken van Amsterdam, Mgr v. d. Burg, de feestpredicatie za1 houden. Dinsdag 4 Mei wordt de diocesane liturgische dag geopend met een plechtige Hoogmis, welke opgedra gen wordt door prof. J. v. d. Gaag van het theologicum te Warmond. Kapelaan W. Versteegen uit Amster dam houdt de predicatie. De wisse lende gezangen worden uitgevoerd door de studenten van het seminarie „Hageveld" in Heemstede. Donderdag 6 Mei, Hemelvaartsdag, draagt om 9 uur Z.H.E. Mgr. C. Ca- lewaert, Bisschop van Gent, een pon tificale hoogmis. Voor de verenigde diocesane jeugd leidsters celebreert Mgr J. P. Hui bers 's middags om 4 uur een pon tificaal lof, terwijl Mgr. W. Bouter 's avonds om 7.30 uur eveneens een pontificaal lof celebreert, waaronder predikatie door pastoor A. Hendriks uit Lutjebroek. Zaterdag 8 Mei zal een speciale feestdag voor de zieken zijn. Z.H.E. Mgr. Stam, oud-Apostoliscih-Vicaris van Kisumu draagt dan om 9 uur een gelezen pontificale H. Mis op, waar onder hij een korte toespraak zal houden. Zondag 9 Mei, sluitingsdag van de jubileum week. Om 10 uur draagt Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers een pon tificale hoogmis op in tegenwoordig heid van Zijn Eminente Joannes Kardinaal de Jong. 's Middags om 1.30 grootse huldi ging van onze Kardinaal voor diens krachtige en bezielende leiding tij dens de bezettingsjaren. Z.H.E. Mgr. J. P. Huibers cele breert 's avonds om 7.30 een pontifi caal1 lof. Pastoor W. Bosch uit Aer- denhout zal dan de predicatie hou den. Gedurende de feestweek zal na het lof van 7.30 uur de Kathedraal ter bezichtiging open zijn. De heer Joh. Beijk, samensteller van het boekwerk „De nieuweSt. Bavo" zal zoveel mogelijk rondlei den en toelichting geven. Behalve het bovengenoemde boek dat een beschrijving bevat met ver klaring der symboliek in de kathe draal en meer dan 60 geheel nieuwe foto's, zijn $r ter gelegenheid van dit gouden jubileum nog twee andere werkjes uitgegeven, en wel: „De kathedrale parochie St. Bavo", een geschiedenis van 50 jaren met bij zonderheden over allerlei gebeurte nissen en personen met vele zeld zame foto's en „De St. Bavo-kathe- draal'', een gids voor bezoekers, welke eveneens rijk geïllustreerd is met foto's. De tentoonstelling in het Bisschoppelijk Museum is gearran geerd door de archivaris van het bis dom, de Z.E.H. Henneman, met wel willende medewerking van verschil lende museum-drecteuren. Zo zal met een reeks van pontifi cale plechtigheden niet alleen de pa rochie van St. Bavo en de stad Haar lem, maar ook het gehele bisdom dit bijzondere jubVeum vieren. PEULEN VAN VOLLE GROND. Aan de veiling te Roelofarendsveen werden heden, niettegenstaande de zee rkoude natuur toch reeds de eer ste peulen van de volle grond door de tuinder Chr. Warmerdam aldaar aangevoerd. Voorwaar een vroege „koude pri meur". ERNSTIGE BRAND IN MATRASSENFABRIEK. Tengevolge van het gebruik van een lasapparaat ontstond gisteren een felle uitslaande brand in de matras- senfabriek Geka van de heer R. Kerssies te Hoogeveen, welke fabriek is gehuisvest in een voormalig kerk gebouw der Geref. kerk. Door de ster ke Westenwind en de aanwezigheid van balen kapok en bekledingsmate riaal stond alles weldra in lichtelaaie. Het duurde maar kort of het dak van de fabriek stortte met donderend ge raas in, terwijl de gevel van een naastgelegen woonhuis werd verbrij zeld. De schade wordt geraamd op een ton en wordt deels door verze kering gedekt. GROTE BOS- EN HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE. Vrijwel de gehele Veluwse bos- brandweer, geassisteerd door de brandweren van Apeldoorn, Arnhem en Ede is vanmiddag van half drie tot half acht in touw geweest. Tussen Uddel en Garderen woedde een grote heidebrand, terwijl in Elspeet een omvangrijke brand in heide- en bos- terrein zijn vernielend werk verricht te. Voorts waren er nog bosbranden nabij Roozendaal (Arnhem) en tussen Lunteren en Ede. De stormachtige wind joeg overal de vlammen met razende snelheid voor zich uit en was oorzaak, dat het blussingswerk met grote inspanning gepaard ging. De juiste oppervlakte van de vernielde terreinen kon. in de vallende duister nis nog -liet worden vastgesteld. VERJAARDAGS-SCHOENEN- BONNEN VOOR KINDEREN. Voor hen, die dit tot dusverre nog niet hebben gedaan, bestaat tot en met 7 Mei alsnog gelegenheid tot het afhalen van schoenenbonnen voor kinderen tegen inlevering van bon 804 van het inlegveh.Na 7 Mei wordt de „verj aarsbon" alleen nog verstrekt volgens de nieuwe regeling, waarbij bon 606 van het inlegvel moet wor den ingeleverd. KIES-COMITé JAN BAKKER. Men bericht ons uit Leidschendam: „De middenstanders zijn hoogst verontwaardigd dat de heer Jan Bak ker. bekend als directeur van het middenstandsbureau, op het politiek advies van de K.V.P. geen verkiesba re plaats heeft gekregen hoewel hij door 23 plaatselijke kiesverenigingen is candidaat gesteld. Om deze voor vechter van de middenstandsbelan- gen bij de referendumstemming op een verkiesbare plaats te brengen is een kiescommissie gevormd bestaan de uit de heren J. van Leeuwen te Voorburg en C. Groene wegen en J. Haagen te Leidschendam, welke alle volgens het kiesreglement^ toelaatba re middelen zal aanwenden om ver andering in het politiek advies aan te brengen. Alle plaatselijke kiesvereni gingen zullen gevraagd worden de actie van dit comité te steunen." Zwemmen is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade ZAL HET BLOEMENFEEST SLAGEN ^OG IS HOLLAND de bruid, nóg sieren de tulpen onze Bollestreek met een bont tapijt, nóg waaien bedwelmend-zoete geuren u tegen, gedragen door de wind, die speelt d oor de hagen der tuinen en het helm der duinen, zingend het lied van ge ur, kleur en bloemen. Maar het is een zwanenzang, want over enkele dagen, misschen nog een week, zul- ^n de tulpen nog slechts hun ontkopte stengels omhoog steken en zul len bergen van bloemenkoppen een laatste stille herinnering zijn aan het bruidskleed, dat enkele weken in betoverende pracht onze Bollen streek gesierd heeft. Dan zal het b ollenseizoen ten einde zün. We staan stil bij de gedachte aan dit naderend afscheid en nog verse herinneringen aan het uitbundige bloemenfeest welien in ons op. Maar straks komt het einde. Neen, toch niet. Want vóórdat het bloemen tapijt verwelken zal zul len we nog éénmaal het feest van de rente vieren. Nog éénmaal zullen we getuige zijn van deze sprookjesach tige rijkdom en ons onderdompelen in de kleurenpracht, die de bloemen ons bieden. En daarvoor gaan we naar Noordwijk. We hebben het grandiose feest in Sassenheim-Lisse-Hillegom meege maakt en ons verbaasd dat Noord- ijk zich bescheiden op de achter grond hield. Doch lang duurde deze verbazing niet, want ook de bloe men-badplaats meldt zich aan met een bloemenfeest, dat gisteren be gonnen is en Zaterdag besloten zal worden met een groot b^emencorso. Daarom zijn we gisteren naar Noordwijk gegaan en troffen de bad plaats in een bijna koortsachtige ijver. Overal in het dorp werden bloemmozaïeken gelegd in felle, spre kende tulpen kleuren. Het Linden- plein is bedolven onder een schat van bloemen en de Noord Boule vard gelijk meer op de étalage van een tapijten magazijn, Mozaieken. groot en klein, in allerlei vorm en kleur, scharen zich daar langs de weg aaneen. Het zijn meest zaken en fabrieken, die hier op originele :e reclame maken voor hun pro ducten en zelden zal een reclame zó aandachtig bekeken en gelezen wor den als deze mozaïeken. Maar ook de partucilieren laten zich niet onbetuigd, al verkeerde gis teren nog veel in statu nascendi, want en dit is we1 de grootste factor het waaide te hard en bij i'n wind wordt het werk van mo zaïeken en gevel versieren eigenlijk voor niets gedaan. Men wacht er dus zo lang mogelijk mee. Ook de scho len zetten hun beste beentje voor en de kinderen hebben hun artistieke aspiraties in bloemen kunnen tonen. En als alles dan eenmaal klaar zal zijn gaat de v^ag uit en zal Noord wijk in feestelijke afwachting zijn van de vele gasten, die hopelijk zul len verschijnen. Dezen zullen niet voor niets komen, want, behalve het reeds vermelde corso, dat Zaterdag middag om twee uur vertrekt, zal Vrijdagmiddag een bloemencorso door kinderen gehouden worden, welke stoet om één uur vanaf het landgoed „Offem vertrekt. Ondertussen kunnen de bezoekers zich nog vermeien met een bezoek aan de bollenvelden, al moeten zij niet verwachten onafzienbare rijen van b7oeiende tulpen te zien. Maar wandelend van Noordwijk-Binnen naar Noordwijk-Zee, ontdekt men toch prachtige plekjes, en, staande op een duintop, kan een wonderlijk schoon panorama zich voor de ogen van de wandelaar ontrollen .Tussen het groen van de gekopte bloemen liggen kleurige veldjes verspreid. Blank wit wisselt af met zacht rose, hard geel en fel rood, waartussen talloze variëteiten van lPa-blauw tot donkerpaars. En wie dan nog even tijd over heeft moet niet nalaten een bloemenkas te bezoeken, waarin het kleurengamma in zeldzame en bekende soorten ligt uitgespreid. Daar zijn de prachtigste Darwinsoorten, zoals de rose Mara thon, de donkerrode Eclipse en de bijna zwarte Tulipe, Noir, naast het tere wit van de Springfield en het blauwe paars van de Blue Perfection, welke laatste, evenals de voorname The Bishop, de nog niet verwezen lijkte droom van iedere kweker: Cen blauwe tulp benadert. Dan zijn r nog de Breeder-soorten, zoals de warme bruin-rode Hubert en de ge le paarsgevlamde Tantalus, die afge wisseld worden door de meer zeld zame soorten zoals de papagaaitul pen, warvan de kelkbiaderen op veertjes gelijken, zoals b.v. de gele Sunshine en de paarse Gadelan. Het is een sprookjestuin, waarin de edel ste soorten getuigen van de grote vakkennis en het onuitputte1ijk ge duld om nieuwe variëteiten te kwe ken. Dit alles tezamen kan Noordwijk deze dagen aan haar bezoekers bie den. Alles is klaar voor de ontvangst; Het Bloemencomité heeft alles ge daan wat menselijker wijze gedaan kon worden en wacht nu in bijna angstige spanning af, hoe de weer goden dit feest gezind zullen zijn, want met het weer staat of valt dit hele bloemenfeest. Zal een stralende zon en een zacht zee wind je dit feest bego'eiden, dan is Noordwijk deze dagen een rijk-getooide bruidsjonker die aan 't ^aste bedrijf v. d. bruiloft van Holland en lente grote luister zal bijzetten. De officiële opening Gisteravond vond voor het Raad huis de officiële opening plaats van het bloemenfeest, in tegenwoordig heid van burgemeester van Berckel, het ere-comité, het Bloemencomité, wethouders en raadsleden. De bur gemeester sprak een openingswoord, waarna de fanfare „Excelsior'' zich horen liet en schoolkinderen het Bloemen lied zongen. Tenslotte maakte de fanfare een rondgang door het dorp. TSJECH ONTSNAPT IN KIST NAAR ONS LAND. Als een tweede Hugo de Groot is het een Tsjech gelukt, zich in een gro.e kist te verstoppen en na een reis van vier dagen, in Rotterdam aan te komen. Hij was volkomen uit geput. Maandagmiddag arriveerde de goe derentrein uit Tsjechoslowakije op het emplacement Feijenoord-Rotter- dam-Zuid. Bij het uitladen van een der wagons, hoorden de spoorweg arbeiders geluiden uit een grote kist komen. Zij braken het deksel open en zagen een man languit in de kist liggen. Moeizaam en volkomen ver stijfd kwam hij overeind. In gebro ken Duits vertelde hij, dat hij een Tsjeoh was en zijn land was ont vlucht. In de stad K. had de Tsjech zich laten inladen in een wagon, waar van hij wist, dat deze voor Nederland was bestemd. Zelfs was het hem ge lukt een deel van zij bezittingen, in koffers verpakt, mee te nemen. Ook had hij mondvoorraad bij zich. Helaas is zijn herwonnen vrijheid van korte duur geweest. Via een ho tel belandde de Tsjech bij de vreem delingendienst te Rotterdam, die hem in hechtenis nam aldus „Het Pa- l'OOl". KORTING VOOR BETALINGEN HEFFING-IN-EENS In aansluiting op de kortingsrege ling wegens vervroegde betaling van de Vermogensheffing ineens is nu bepaald, dat van de dag der betaling af en overigens overeenkomstig de ge wone regels ook korting kan worden verleend voor betalingen op de twee de en/of derde termijn, welke wel iswaar na de vervaldag van de eerste termijn, maar vóór 1 Juni zijn ge schied of zullen geschieden. Dat is gunstig voor hen, die in afwachting van de op 19 April gepubliceerde re geling niet vóór of op de vervaldag van de eerste termijn betalingen op de volgende twee termijnen hebben gedaan. VOETBAL SCHOTLAND—BELGIë 2—0. De voetbalwedstrijd Schotland België, welke gisteravond te Glas gow werd gespeeld, eindigde in,een 20 overwinning voor de Schotse ploeg. Bij de rust leidden de Schot ten met 10. Ongeveer 80.000 belangstellenden woonden deze wedstrijd bij. De weersomstandigheden waren niet be paald gunstig te noemen, het was koud en in de middag had het flink geregsnd. Zowel de Belgen als de Schotten toonden uitstekende bal techniek, maar de 20 overwinning van de gastheren was zeer zeker ver diend Na 26 minuten spelen nam Schotland de leiding door een vrije sChop, genomen door Smith op de rechtervleugel, Daenen werkte de bal weig, maar de rechtsbinnen Com be trapte het leer over de doellijn. Het tweede doelpunt, tien minuten na de rust werd door linksbuiten Duncan gemaakt, die de bal recht voor zijn voeten kreeg, toen Daenen een schot van Smith wegstootte. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wed strijden luiden: Eerste divisie: BlackpoolMan chester United 10; Derby County Portsmouth 21; Huddersfield Town Bverton 13. Tweede divisie: Ful/harmCoven try City 02; Leicester CitySouth ampton 00. ENGELSE SCHEIDSRECHTER VOOR NOORWEGEN-NEDERLAND Voor de interlandwedstrijd Noor wegenNederland, die op 26 Mei te Oslo gespeeld zal worden, heeft Noorwegen met goedvinden van Nederland bij de Engelse Voetbal bond een aanvraag ingediend voor een Engelse scheidsrechter. Deze bond wees R. J. Leafe uit Notting ham als arbiter voor de wedstrijd te Oslo aan. LAWNTENNIS NIEUW SUCCES VOOR VAN MEEGEREN. In de derde ronde van het heren enkelspel bij de Britse tenniskam pioenschappen te Bournemouth boek te van Meegeren wederom een schit terende overwinning door de Davis- cup-speler van India te verslaan met 61, 60. 16, 75. De volgende tegenstander van Van Meereren in de kwart-finale zal de oud-Davis-cup speler van Polen, Tloczynski, zijn. Wat lezers ons schrijven HET POLITIEK ADVIES. Door het bekend maken van het politiek advies is er bij onze agrari sche bevolking een storm van veront waardiging opgegaan, daar 't enigste Kamerlid uit de Kring Leiden, de heer Van der Weyden, door de ver- kiezingsraad terzijde is gezet. Wat het motief is van deze passering van het gedurende 12 jaren zozeer actieve Kamerlid is voor ons allen nog een duistere zaak. Ik meen er goed aan te doen, ieder lid van de K.V.P. er op te lijzen, het verstand te laten zegevieren. Er zijn reeds zowel in Noord-Holland als in Zuid-Holland Kies comité's gevormd, die op de ge- rechtmatige wijze propaganda zullen voeren. Het is overbodig te zeggen, dat ongeoorloofde propaganda uit den boze is. Op Zondag 9 Mei a.s. zal een massale opkomst van kiezers bij de stemming voor de groslijst bewijzen, dat de verkiezingsraad de gehele agrarische bevolking in de Kring Lei den niet als een stiefkind behoeft te behandelen. VAN DER PLOEG, Noordwijkerhout. BETAALDE TENNiSAMATEURS. De Engelse Lawntennisobnd is be gonnen met de toepassing van de thans geoorloofde betalingen van acht tournooien aan deelnemers in Groot-Brittannie. Zestien spelers van diverse nationaliteit, die aan de har- debaankampioenschappen te Bourne mouth deelnemen, hebben van de L. T. A. een chèque ontvangen In totaal is op die wijze 129 pond aan spelers uitbetaald, waaronder zich ook drie Engelse juniores bevonden, die elk 7 pond ontvingen. Zo hebben ook vier vooraanstaande Britse spelers en vier der beste Engelse dames elk 7 pond ontvangen. De beide Fransen, die officieel door hun itand zijn uit gezonden, Debuc en Romy ontvingen elk 20 pond, maar de titelhouder, de Zuid-Afrikaan Sturgess, kreeg slechts 15 pond, omdat hij niet door de 'bond van zijn land is afgevaardigd. De voormalige Joegoslaaf Kukuljevic, die thans een genaturaliseerd Indiër geworden is ontving 10 pond. Geen enkel dezer amateurs heeft blijkbaar de betaling afgewezen. Hoewel de toestand hierdoor wel enigszins ge zuiverd is, heeft dit aanvaarden van geld toch het peil van het tennis- amateurisme in Groot-Brittannië ver ïaagd. Dit is de eerzte maal, dat een tennis-amateur officieel betaaldl wordt. SCHAKEN DE STRIJD OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De partij uit de 18e ronde van het tournooi om het wereld'kanupoen- sdhajp sahaken tussen Keres en Reshevsky, welke werd afgebroken, werd zonder verder te speien door Keres opgegeven. De afgebroken partij tussen Bot winnik en Smyslov eindigde na 18 zetten in remise. De stand is momenteel: 1. Botwin- nik 10 uit 14; 2. Reshevsky 7 y. uit 14; 3 en 4 Keres en Smyslov elk 7y3 uit 15; 5. Euwe 3 ys uit 14. Botwinnik was door het kleine aantal stukken, dat beide tegenstan ders nog op het bord hadden staan, niet bij machte verder voordeel uit de ene pion, welke hij extra had, te behalen. Na 18 zetten werd de partij dan ook in remise beëindigd. De 19e ronde van het tournooi, waarin Botwinnik zal uitkomen te gen Reshevsky en Euwe tegen Smys lov zal gehouden worden op Maan dag 3 Mei a.s. SCHAAKKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. De uitslagen van de 4de ronde zijn: Hoofdklasse: Groep A: Lieverse V. Diemen 10; de LaatJ. Verleur 10; v. d. BergKoetsheid 10. Groep B: KoopWorsteling uit gesteld; de VriesBalm 10; Pas toor de Groot—Worsteling y,Yz, le klasse, Gi'oep A: Windv. d. Geer afgeibr.; v. FeliusVerleur Sr. afgsibr.RootertOffriga 10. Groep B: BuurmanJager 01; BrauckmanVerhoef 01; Groep C: van DijkDerks afgebr.; BolOffriga y.Yt\ LitjensLant- zenius 01. 2de klasse Groep A: HeyKok- kenkoren uitgest.; RakenMaas 10. Groep B: van RyTyckhof 10; Leyv. Meygaarden 01; Klootwijk Maas 10. Groep C: v. d. KleyKelder 01; SchwartzQuintes 10; MaasM. van Beek 01. Groep D: Koolv. d. Berg 10; DaanjeKroon 01; BranderBou- man 01. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 12) Onwillekeurig volgde ik hen .Voor de houtzagerij ontmoette het zonder linge paar Elisabeth Ranke. Deze reikte de onderwijzeres in het voor bijgaan de hand, van de andere wendde zij zich schuw af. Elisabeth kwam op mij toe. Wij groetten elkaar zoa^ het in ons wouddal gebruikelijk is. Niet met een eenvoudig handgebaar of met het afnemen van de hoed en een knikje, maar we bleven als dorpslieden, die elkaar kennen, staan, en gaven el kaar de hand. Onderwijl keek het meisje schichtig in de richting van waar zij gekomeh was en zei: „De onderwijzeres is bevriend.... methaar?'' „Ja, daar verwonder ik me ook over!" „Zij weet zeker niet, wat dat er voor een is?" „Waarschijnlijk niet!" .,U moet het haar zeggen.*' „Ja. ik zal er met de juffrouw over spraken.'' Nog in diezelfde straat sprak ik met juffrouw Isenloh, nadat zij van de zwarte Bianca afscheid had ge nomen. „Juffrouw Isenloh, u moet niet denken, dat ik me met uw aange legenheden wil bemoeien, of dat ik een farizeeër ben; maar u bent hier nog helemaa1 vreemd, en daarom ben ik zo vrij u er op attent te maken, dat het meisje, waarmee u zo juist liep minder gunstig bekend staat." „Dat weet ik," antwoordde zij, en haar aardige grijze ogen lichtten eventjes; „maar juist daarom bemoei ik me met haar." „Daarom ..Ja! Ik heb vroeger eens over de zin in het evangelie nagedacht: „De ze geeft zich af met zondaren en eet met hen.'' „Ah... en nu hebt u gedacht: als je iemand met een zieke ziel veracht, ontwijkt, afstoot, dan wordt hij niet beter, dan kan hij helemaal niet be ter worden; dan wordt hij steeds er ger." „Juist, dat dacht ik. Een van mijn leeraren zei ons jonge meisjes eens: „Een onderwijzer of onderwijzeres, die haast-je, rep-je zijn lesuren af roffelt, verdient zijn salaris niet, hoe klein het ook is. Onderwijzer en on derwijzeres moeten de vrienden zijn van de hele gemeente; ze moeten in iedere huiskamer op geheel onopval lende wijze onderwijzen; ze moeten de mensen voortdurend op een aan gename en niet opdringerige manier ontwikkeling bijbrengen, de ouderen evenzeer opvoeden als de jongeren, altijd zonder de mensen lastig te vallen; want de beste opvoeding is die waarvan de leerling niets bemerkt Een onderwijzeres moet zich vooral over de jonge meisjes ontfermen; die kunnen allen een verstandige vrien din gebruiken en ik twijfl er niet aan dat ook de allerhardste kop een geestelijke oorveeg, op het juiste ogenblik geplaatst, best in de goede geest aanvaarden kan. Dat is alles een kwestie van goedheid, inzicht en tact. Gedetailleerde aanwijzingen zijn hiervoor niet te geven, maar een on derwijzeres, die zo handelt als ik u aanduide, is voor haar gemeente een zegen. Ziet u... dat zei mijn leraar. Ik heb het indertijd opgeschreven en ken het uit mijn hoofd. En thans waag ik mijn eerste onhandige po gingen." „U neemt het verwonderlijk ern stig met uw beroep, juffrouw Isen loh." „Dat moet ik toch? Ik kan niet anders.niet alleen om de kinderen en de dorpsmensen... maar ook om mezelf. Als ik niet van alles aanpak, ga ik aan de eenzaamheid hier te gronde!" Ik knikte en dacht aan mijn eigen doelloos bestaan. Plotse1 ing begon de ernstige Erica Isenloh hartelijk te lachen. „Weet u, wat ik zo vreselijk graag zou willen? Sleeën! Het zou ook heerlijk gaan van boven bij de moe rashut naar omlaag tot aan de hout zagerij en vandaar nog een eind over de straatweg. Maar ziet u, ik durf niet. Er heeft hier vreemd ge noeg nog geen mens in dit mooie aal gesleed. Als ik nu de eerste was, zouden de mensen zeggen „Kijk 'ns, wat haalt onze onderwijzeres voor dwaasheden uit?'* „Ja! En dat zou het respect, dat uw eerwaarde, de twintigjarige on derwijzeres verlangt, niet ten goede komen!" „Lacht u me uit?" „Helemaal niet! Ik .lach hoogstens over het feit, dat u niet wilt sleeën. Maar zelfs met uw kleine bezwaren kunt u gelijk hebben .Daarom zal ik hier eens opvoedkundig ingrijpen. Ik zal de eerste zijn, die sleet Van boven bij de moerashut naar omlaag tot aan de houtzagerij en vandaar nog een eind de straatweg over. Als tweede zal ik mijnheer Balthassar overha len, mee te sleeën, en als derde mijn heer de voorzanger. Vervolgens be werk ik Mieltje; mijn knecht Timm zal ik ook af en toe toestaan te sleeën en als vrouw Sturz, deze Megera, dan nog de berg al suist, dan sleet de hele wereld." „Dat zou heerlijk zijn, mijnheer Hubertus!" Voor de school namen wij afscheid Ik beklom mijn bergpad naar boven Op de thuisweg dacht ik: „Wat ben je vrolijk! Wat heb je? Het lijkt wel of je in een restaurant bent geweest en een uitgelezen glas wijn hebt gedronken." Een merel floot... onze kikeriki- haan kraaide... en Bims en Bams zetten bij het tuinhek een waanzin nig vreugdegehuil in toen ze me za gen aankomen. Bij mijnheer Balthassar heb ik met m'n slee-voorstel geen succes gehad. Hij zei: „Van die sport heb ik gehoord; in het Reuzengebergte viert ze inder daad hoogtij. Bij ons is zoiets nog geen mode, en ik acht sleeën voor volwassenen ook een ongepast ver maak. Als kinderen op kleine trek- sleedjes over de straatweg glijden, zo'n twintig, dertig meter... dan heb ik daar niets op tegen; maar volwas senen... neen!" „U zult dus niet van de partij zijn?" „Ik?... Meent u dat ik... a^s gou verneur dergelijke dwaasheden ga uithalen?" „Goed! Dan zullen wij de dwaas heid zonder u uithalen!" En we gingen kwaad uit elkander Ik had uit de stad teiefonisch 12 botsleden laten komen en zocht nu afnemers. Voor:anger Bernert won ik gemakkelijk; daarop begon ik Miel tje en Maaltje uit de „Druiventros" te bewerken. Ik kon niet helemaal wijs worden uit het tweetal. De ene schold op het sleeën, de andere da da1 ijk vuur en vlam, en daar ik ze niet van elkaar kon onderscheiden en ze op mijn vragen slechts ondeu gend lachten, wist ik tenslotte nóg niet, wie van beide tweelingzusters aan mijn kan en wie aan Balthassar's zijde stond. Op een middag begon de pret. We waren met vier sleeën: de voorzan ger, juffrouw Isenloh;ik en juffrouw X uit de „Druiventros". Nog geen uur later stond het hal ve dorp als toeschouwer langs de ro delbaan verzameld. De jeugd popel de; vele ouderen trokken wel 'n be denkelijk gezicht, maar allen vonden het toch in hoge mate interessant. De acht sleeën, die ik nog thuis had. giggen in een ommezien van de hand en s'avond konden wij een club van twaalf leden en bovendien al drie ongelukken noteren.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2