WOENSDAG 28 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Simon Goldberg. Onder overweldigend succes en voor een stampvolle Gehoorzaal met studenten heeft Simon Goldberg in samenwerking met Gerard Hengeveld twee Sonates gespeeld voor viool en piano. De prachtige „Sonate D. gr. t." van Handel kreeg een voortreffelijke wedergave zowel van de zijde van Goldberg als van Hengeveld 't Sa menspel was één, en oplevend van muziek-uitvoering. De violist is toe gerust met alle eigenschappen, die een kunstenaar zich wensen kan. On middellijk valt de welluidende draag krachtige toon op, die hij ontwikkelt, de vaardigheid, de majestueuse streek en.... de stijl. Na Handel volgde „Partita d, kl. t." van Bach voor solo-viool. Vlekkeloos analy seerde hij het contrapunt tot in de perfectie de voordracht doorwrocht en boeiend. Na de majestueus gespeelde partita kwam de „Sonate a gr. t." van Brahms. In de vertolking werd door violist en pianist iets heel eigens ge zegd, sterk geaccentueerd de visie en warm de aanvoeling. Men bewonder de beider techniek, voordracht en en- semblespel. Bijgestaan door een strijkorkest van studenten, onder lei ding van de solist, speelde deze: „Music of Mourning" van Hindemith, geschreven bij het overlijden van Koning George V van Engeland. Sym pathieke nieuwe klanken, accenten, rhythmiek en coloriet. Er werd hier mooi en gezond gemusiceerd. De so list buigzaam creatief en het orkest beschaafd, toegewijd en overeen stemmend. Ook het „Concert a kl. terts" van Bach waarmede het over laden programma sloot, werd met fijn kunstzinnige onderscheiding en oplevende stemmingen verklankt, en het strijkorkest paste zich wederom heel goed aan, was goed op dreef, be greep de betekenis van zijn taak. Goldberg's spel was kunstzinnig, gespierd en van grote intelligentie. Inderdaad de toejuichingen waren overstelpend, de terugroepingen her haaldelijk. Er waren fraaie bloemen voor de heren Goldberg en Henge veld. In zijn slotwoord bracht de Rector-magnificus dank aan hen bei den. en noemde dit laatste concert de kroon op de verschillende muziek avonden, die het Academisch Kunst centrum, met zo'n goede smaak heeft georganiseerd. SERENADE VOOR DE HEER W. v. d. LAAN. Ter ere van het jubileum van de heer van der Laan, voorzitter der 3 Oct.-ver. zullen alle Leidse Muziek verenigingen. aangesloten bij de Bond van Leidse Harmonie- en Fanfare gezelschappen, op 1 Mei 's middags om 5 uur een serenade brengen op het Stadhuisplein, waar zij gezamenlijk twee marsen ten gehore zullen bren gen en wel de „Feestmarsch" van J. R. van der Glas en „Death or Glory" van R. B. Hal. De heer van der Laan zal op het balcon van het Stadhuis verschijnen om deze ovatie in ont vangst te nemen. CONCERTEN 30 APRIL. Het door de Harmonie Kapel Werkmans Wilskracht uit te voeren programma op 30 April, op de Bees tenmarkt, 8 uur, luidt als volgt: 1. Wilhelmus: 2. Jubileummars, S. Vlessing; 3. Kaiserwals, Joh. Strauss, arr. Alphons Dreissen; 4. Met moed Voorwaarts, mars, G. Dik; 5. Aiksa, Intermezzo, John Lindsay arr. J. Nordanus; 6. LippeDetmold, mars, Andr. J. Maas; 7. Voorwaarts, marspotpouri, W. Ciere, arr. Dreis sen. Pauze. 8. Blijde Intocht, mars G. Dik; 9. Wiener Madelnvais, Witte- man; 10. Jubel KlanCcenmai-s, Maas; 11. Heinzelmannchen's Wachtparade, K. Noaok, arr. A. Bils; 12. ZaDé mars, G. Dik; 13. Plots du Danube, wals, J. Ivanovici; 14. Nederlandse Strijdkraahtenmars, G. Miller; 15. Wien Neerlands Bloed. Het programma, dat T. en D. Vrij dagavond 8 uur op de Korenbeurs ten gehore zal brengen onder lei ding van de heer W- J- Smolders luidt als volgt: 1. Volksliederen; 2. Engelandvaar ders, mars, W. Schild; -3. Am Mee- resstrande, wals, M- Fischer 4. Standfast and Treue, mars, C. Teike; 5. a. Vlaggenlied; b. Mijn Vader land; 6. Jubelklanken, mars, E. Hebei. Pauze. 7. Marching Thro' Geor- gia-mars, G. Miller; 8. a. Wij leven vrij; b. De Zilvervloot; 9. Paris Bruxelles. mars, L. Purnotte; 10. Holland jubelt, mars, Adr. J. Maas; 11. Wilhelmus. NIEUWS VAN DE K.A.B. De retraiteclub gaat van 12 tot 15 Juni naar Noordwijkerhout. Vrien den nu kunt u een daad stellen, meldt u zo vroeg mogelijk, want er moet voor half Mei bericht gezon den worden hoeveel deelnemers zul len komen. Bij de volgende adressen kunt u zich melden: P. Speel Da Costastraat 73, v. d. Weijden, Const. Huygenslaan 35, A. Spierings 3e Bin nenvestgracht 12, J. P. Ouwerkerk, Pieter de la Courtstraat 43, Collee, Alexanderstraat 34a. PATER B. GEIJER. De weleerw. pater B. Geyer, Sa- lesiaan (Stichting van Don Bosco), zal op Zondag 2 Mei a.s. de H. Pries terwijding ontvangen in het insti tuut St. Thomas van Aquino te Oud- Everlee (België). De heilige wijding zal worden toegediend door Z. H. Exc. Mgr. Suenen. Pater Geijer hoopt 11 Juli a.s. zijn plechtige eerste H. Mis op te dragen in de parochiekerk van St. Petrus. BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 77401 tot en met 81700. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, ï-estant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart Moeders (voor toeslag- kaarten). GEM. AANKONDIGING AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarige cursus en de Hogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van be langhebbenden, dat aan bovenge noemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei (behalve op 15 en 18 Mei) gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlin gen voor: Het Gymnasium (Fruinlaan 15) el ke werkdag van 912 uur. De H.B.-School met 5-j. cursus (Burggravenlaan 2) des Dinsdag van 1011 uur en des Donderdags van 1415 uur. De H.B.-School voor Meisjes (Ga- renmarkt la) des Dinsdag van 11—12 uur en des Vrijdags van 14.3015.30 uur. 5588 F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. LEIDEN, 28 April 1948. DE PREMIEREGELING VOOR WONINGVERBETERING EN SPLITSING. Ten einde de mogelijkheden, welke de bestaande woningvoorraad biedt, zoveel mogelijk te benutten, heeft de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting een regeling vastgesteld, betreffende toekennen van premieën ten behoeve van het verbeteren en of splitsen van bestaande woningen Volgens die regeling kan: a. voor het bewoonbaar maken van leegstaande en onbewoonbaar ge worden woningen. b. voor het voorkomen van onbe woonbaar worden van thans nog be woonde woningen; c. voor het splitsen van woningen, welke voor bewoning door meer dan één gezin geschikt gemaakt kunnen worden, in twee of meer volwaardige woningen; een premie worden toegekend van 60% der kosten, met die verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover de verbeteringskosten per woning meer dan 240.en de split- singskosten voor elke woning, welke boven de oorspronkelijke woning in enig pand worclt verkregen, meer dan f 4200.- bedragen. Zijn de kosten in beide gevallen minder dan f 201.-, dan wordt geen premie verleend. De premie voor de woningsplit sing zal in het algemeen worden toe gekend uitsluitend voor grote pan den, welke voldoende ruimte bieden voor splitsing in twee of meer af zonderlijke woningen en dus niet voor alle woningen, welke door meer dan één gezin bewoond worden of kunnen bewoond worden. De verzoeken tot toekenning van een premie rr;oeten bij Burgemees ter en Wethouders worden inj - diend; de indiening van zulk 'n ver zoek in verband met verbetering van woningen, hiervoor onder a en b genoemd, moet echter voor 1 Jan. 1949 plaats hebben. De regeling bepaalt verder, dat geen premie wordt toegekend ter tegemoetkoming in de kosten, ver bonden aan werkzaamheden a. welke gerekend moeten worden te behoren tot normaal onderhoud, als schilderen, witten, behangen en zogenaamd dagelijks onderhoud; b. welke ingevolge enige regeling voor vergoeding van schade tenge volge van oorlogsomstandigheden voor een uitkering in aanmerking komen; c. verricht ten behoeve van wo ningen van woningbouwverenigin gen; d. verricht ten behoeve van wo ningen, welke ingevolge enige rege ling voor vergoeding van schade tengevolge van oorlogsomstandig heden als verwoest moeten worden aangemerkt; e. in verband met enige vordering van woonruimte ingevolge de Woon- ruinïtewet 1947. Voor nadere inlichtingen omtrent deze regeling wende men zich tot de Gemeente-Secretaris, kamer No. 106, Stadhuis. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Jacob, zn. van J. Wolfslag en C. Mol; Jacobus Cornelis Maria, zn. van H. H. Omtzigt en M. G. M. van den Berg; Geertruida, dr. van D. J. Verkaik en G. van Beek; Johan nes Antonius Petrus, zn. van J. P. Mollers en M. C. van Haastrecht; Catharina, dr. van C. van Stralen en J. Wassink; Cornelis Johannes, zn. van H. Distedvelt en M. Velthuijzen. Overleden: M. Kuiper, wed. van M. C. B. van der Beek, 83 j.; D. van Tol, man 64 j.; C. M. C. de Vos, huisvr. van G. Dreef 67 j. Gehuwd: Z. C. van Ditzhuijzen, wednr. en A. S. Pannenborg jd. ALPHEN AAN DEN RIJN Woning vordering met verrassing Aan zekere v. d. O. woonachtig in de Zaalbergstraat was reeds geruime tijd aangezegd, dat hij zijn woning moest ontruimen, om een andere wo ning te betrekken in de N. Naussau- straat. Dit was in het geheel niet naar de zin van v.d. O. die dan ook geen aanstalten maakte te verhuizen. Gistermiddag heeft men met behulp van de sterke arm nu bij afwezigheid van de fam. van de O. het huis ont ruimd. Groot was echter de verba zing of misschien ook weer niet toen men tussen de bladen van de huiskamertafa' opplakvellen met vleesbonnen ontdekte. De politie stelt nu naar de herkomst hiervan een on derzoek in. Wie heeft linkerhand in spalkver- band? Zondagavond hield een manspersoon zich op verdachte wijze op in de Stationstraat. Een passeren de agent van politie bleef enige tijd op de uitkijk staan. Zijn moeite werd spoedig beloond, want om streeks elf uur nam de man een da mesrijwiel weg, dat onbeheerd stond tegen het perceel Stationstraat 11 en verdween er haastig mee in de rich ting van het gemeentehuis. De agent zette de achtervolging in en toen de dief dit in de gaten had, wierp hij ter hoogte van het Bospark het rij wiel weg en wist hij te ontkomen in het Bospark, waar hij voor de politie niet meer te vinden was. Deze man waarvan een nauwkeurig sig nalement bekend is wordt door de politie thans gezocht. Het signale ment is a's volgt: ongeveer 25 jaar oud. middelmatig postuur, donker achterover gekamd haar, lichte broek en donkere jekker of bonker, bleke gelaatskleur, als bijzonder kente ken kan vermeld worden, dat een zijner vingers van zijn linkerhand in een spalkverband verbonden is. In lichtingen worden gaarne bij de po litie ingewacht. ALKEMADE Diefstal van tulpenbollen. Een bollenkweker te Rijp wetering kwam tot de onaangename ontdekking, dat van zijn land plm. 200 tulpenbollen van een kostbaar soort gestolen waren. Aangifte bij de politie volg de, en het mocht wachtmeester Willemse na een moeizaam onder zoek gelukken, de dader, welke woonachtig was te Leiden, in ver zekerde bewaring te doen stellen. De dader heeft heden een volledige bekentenis afgelegd. Voor dit door tastend optreden van wachtmeester Willemse een woord van hulde. HILLEGOM Muzikale treinvertraging. De sneltrein naar Amsterdam, die om 7.33 uit Rotterdam vertrekt, stopte gistermorgen tegen de gewoonte en kele ogenblikken bij het station Hillegom om de Noorse deelnemers aan het Hillegoms muziekconcours te laten instappen. Hun werd uitge leide gedaan door de Hillegomse Harmonie, die met een pittigen mars de wachttijd voor de treinrei zigers op aangename wijze bekortte. Na deze ongewone vertraging zette de trein met een muzikale last ver zwaard, de reis in tempo presto voort. KATWIJK Geboren: Robert, z. van A. Poot en W. J. Mak; Anna, d. van L. Remmelzwaal en D. Kujrt; Leen- dert, z. van A. Parlevliet en M. de Best; Cornelia, d. van A. v. d. Oever en M. E. de Vreugd; Adriana, d. van C. A. Eikelenboom en D. Kraayen- oord; Pieter, z. van R. Krijgsman en L. v. d. Plas; Petronella, d. van J. Prins en P. van Dijk. Ondertrouwd: P. v. d. Meij en J. v. Duyvenbode; J. v. Beelen en H. v. Duyn. K- C. Honders en D. v. d. Marei; G. Haasnoot en E. v. d. Meü, C. v. d. Plas en H. Vooys, P. Ruw aard en M. C. Goedbloed; J. Ruw aard en J. Oliemans; G. Zuyder- duyn en M. Groenendijk, A. Kraayen oord en W. J. Meij vogel. Getrouwd: T. v. Duyn en J. Roze- ma, A. de Waard en A. v. d. Kwaak, T. v. d. Plas en J. Durieux, A. M. Los en E. Kruger, J. Leeuwenburg en P. A. Zwaan, P. v. Holland en C. Jonker. LEIMUIDEN Kath. Thuisfront. In een verga dering van Kath. Thuisfront werd besloten om aan alle militairen in Indië een zogenaamde gesproken brief te zenden. Van de ouders dei- jongens wordt dus een groet op een gramofoonplaat opgenomen. Aan vankelijk was het de bedoeling dit te doen op Zaterdag 24 April, maar het zal nu geschieden Zaterdag 1 Mei aanvang 6 uur in de R.K. Meisjesschool. De ouders hebben dit aanbod dankbaar aanvaard, en ver schillende verloofden en familie leden hebben verzocht, tegen beta ling ook hiervan gebruik te mogen maken. NOORDWIJKERHOUT Voor Thuisfront De bollen ver koop voor thuisfront van de St. Jo zef parochie heeft opgebracht de som van f 353,-. Hulde aan de wakkere verkopers. Zij hebben twee Zater dagen en 2 Zondagen hun vrije tyd opgeofferd voor hun kameraden in de Oost. NOORDWIJK ZEGENING VAN DE ARBEID. Gisteravond had in de parochiale kerk de zegening plaats van de ar beid en de werktuigen van de arbeid, waarbij de opkomst goed was, doch gezien de symphatieke gedachte wel ke van deze plechtigheid uit gaat, moest de deelname veel groter zijn. Bij deze zegening hield de hoogeerw. heer Deken Brinkman een toespraak, waarin hij naar voren bracht, dat enerzijds de arbeid een straf is, doch anderzijds toch weer een zegen Gods, omdat Godo Zoon op aarde zelf de ar beid geadeld heeft. Beschouwd de ar beid als een roeping en, als gij dit foed begrijpt, brengt geluk hier en iernamaals. Weest daarom dankbaar voor de werkkracht, welke God u heeft geschonken. Hierna had de ze gening, plaats van de werktuigen en verdere liturgische plechtigheden. WARMOND BOERDERIJ-BRAND Gistermiddag tussen 5.30 uur en 6 uur brak brand uit op de boerderij van de heer P. v. Rijn, alhier. Hoewel de Leidse brandweer bin nen zeer korte tijd gearriveerd was, gevolgd door de plaatselijke brand weer, kon niet worden voorkomen, dat de hooiberg en de dichtbijstaande stal geheel uitbrandden. De brand liet zich ernstig aanzien, daar het vuur in het droge hooi en de rietendakbedekking van de stal een gretig voedsel vond. De schade beperkte zich tot de genoemde hooi berg en de stal, terwijl het woonhuis, dat aan de stal gebouwd is, slechts waterschade bekwam. In een bij - schuurtje bevonden zich een 8-tal kalveren, die door een betreurens waardige vergissing van de oude va der, die op een gestelde vraag of er nog vee in de sta'len was, ontken nend antwoordde, in de vlammen om kwamen. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van de brand vernamen wij het vol gende: Een der kleinkinderen speel de in de hooiberg, die zo goed als leeg was, doch waarin balen stro wa ren opgeslagen. Toen de eigenaar langs kwam zei de kleine, kijk eens, een vuurtje, het is vanzelf gaan branden." Haastig trok de oude man enige balen stro opzij en haalde het kind weg en ging heen om de brand weer te waarschuwen. Doch toen hij terugkeerde, was het al te laat en sloegen de vlammen hoog uit. De zonen waren allen in de wei bezig met melken, waardoor directe hulp niet kon worden geboden en waar door waarschijnlijk de brand zeer beperkt had kunnen blijven. De scha de wordt door de verzekering gedekt Dank zij de hulp van de omwonen den en de ijlings te hulp gekomen brandweren, werd erger voorkomen. De Leidse brandweer rukte om pl. half acht weer in, terwijl de War- mondse brandweer voor nablussing zorg droeg. Op het terrein van de brand merk ten wij o.a. de Burgemeester en de wethouder de Greef op. VOORSCHOTEN Geboren: Wilhelmina Alber- dina Agatha, d. van M. M. Zand bergen en E. Benning; Arie Abra ham, z. van W. Focke en G. C. Osendarp. Overleden: W. de Jong, 86 j., wdnr van J. P. Roos; M. J. Schrederhof, 63 j., wed. van Kerkkamp; Eugène Christian Mulholland, 77 j. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien slachten. De café houder G. S. L. te Voorhout had met een clandestiene slachterij zich ingelaten, en voor de medewerking, die hij gaf, eiste de Officier thans 100,boete of 50 dagen hechtenis, benevens voorwaardelijk drie maan den gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die eis. Bouwen gaat zo maar niet. Dat ondervond ook de aannemer J. v. D. uit Zoeterwoudc, die vanwege de haast, welke bij het werk was, al vast was gaan bouwen aan een fa briek, zonder dat de. vergunning was afgegeven. Die is later wel ge komen, doch, omdat te vroeg was begonnen, eiste de Officier 100^ boete of 50 dagen hechtenis, omdat de voorschriften nu eenmaal ge handhaafd moeten worden. De po litierechter veroordeelde tot 75, boete of 25 dagen hechtenis. De logé. Omdat N. C. A. L. te Nieuwveen een logé had gekregen en toen veel electrische stroom werd gebruikt, had hij een clande stien draadje gelegd buiten de me ter om. Maar het was zo ondeskun dig gebeurd, dat de buren zonder stroom zaten! Dat had zeven dagen geduurd die grap, toen het ontdekt werd. De Officier vorderde drie we ken gevangenisstraf, omdat derge lijke diefstallen streng tegen gegaan moeten worden. De rechter veroor deelde tot 40,boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. Vervoer van eieren. Er waren door J. v. V. te Bodegraven eieren vervoerd waarvoor echter niet de nodige vergunningen aanwezig wa ren. Daarvoor eiste de Officier zes maanden gevangenisstraf, omdat, het gevaar van de zwarte handel in de eieren was ontstaan. De politie rechter liet het blanco strafblad gelden en veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en verbeurdverklaring van de eieren. Clandestien geslacht. De stoker W. J. K. te Oegstgeest had zich be moeid met een clandestiene slach terij. doch omdat het hier geen handel betrof, wilde de Officier vol staan met 60,boete of 30 dagen hechtenis, en voorwaardelijk vijf weken gevangenisstraf nvet drie jaar proeftijd. De politierechter veroor deelde conform die eis. In de bouwerij. De aannemer H. v. d. V. te Leiderdorp was aan het bouwen gegaan, terwijl hij nog niet de vereiste vergunning daar voor had. Die was later wel geko men, maar omdat te vroeg met het werk was aangevangen, eiste de Officier 300,boete of 1 maand hechtenis, zulks omdat verdachte al eens eerder moeilijkheden in dit op zicht heeft gehad. De politierechter veroordeelde tot 125,boete of 50 dagen hechtenis. LAATSTE BERICHTEN 2000STE AMERIKAANSE GOEDERENWAGON AAN DE N.S. OVERGEDRAGEN. 50.000 goederenwagens bracht het U.S. Transportationcorps na de inva sie aan land. Om de geallieerde op mars afbreuk te doen, vernietigden de Duitsers op hun terugtocht zoveel mogelijk rolland materiaal. Na de ca pitulatie waren deze goederenwagons een welkome vervanging en aanvul ling voor de verschillende spoorwe gen op het continent, en zo besloot het corps er 10.000 van voor de ver koop beschikbaar te stellen. Neder land kreeg er 2000 toegewezen. De laatste hiervan is vandaag met enige plechtigheid aan de N.S. te Utrecht overgedragen. N.S. DIENSTREGELING OP 5 MEI. Op de Nationale Feestdag 5 Mei zullen de Ned. Spoorwegen, in tegen stelling met hetgeen in het spoor boekje van 5 October 1.1. staat, rij den als op werkdagen. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behande ling van de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Barge (K.V.P.) bepleit de stoffelijke belangen van de le den van de wetenschappelijke staf der Universiteiten. Spr. betreurt het, dat de minister het afbraakverbod van molens niet kan of wil verlen gen. Hij zou gaarne vernemen, of de minister de monumentenzorg in haar oorspronkelijke staat zal her stellen. Met 's ministers plannen ten aanzien der Gymnasia kan de heer Barge niet instemmen. En hij ver zoekt die te laten varen. Hij brengt de bewindsman dank voor de wijze, waarop hij er in geslaagd is een oud en langslepend probleem a's de sub sidiering van het hogisr onderwijs tot een oplossing te brengen. Vervolgens vraagt spr. aandacht voor de belangen der toneelspeel kunst, en bepleit de wenselijkheid dit jaar èn de opera èn het Amster dam's toneel een subsidie te geven. Tenslotte vraagt hij eindelijk een begin te maken met de volledige af bouw van het Leids Academisch Zie kenhuis, althans van gebouw X. De heer Cramer (Arb.) constateert een achterstand bij het vakonderwijs, slechts een deel van de jongens en meisjes krijgen Ihet onderricht, waar op zij krachtens hun aanleg recht hebben. TWEEDE KAMER VIJF-LANDEN-PACT GOEDGEKEURD. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is vandaag ge stemd over het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tus sen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Konink rijk Groot-Brittannië en Noord-Ier- land, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948. Het wetsontwerp is aangenomen met 81 stemmen voor en 6 stemmen tegen. De Tweede Kamer heeft voorts de nader gewijzigde motie van de heer van der Goes van Naters c.s. betref fende de opbouw van een rechtsge meenschap van democratische sta- taten in federaal verband aangeno men met 80 stemmen tegen 6 stem men. FINS-RUSSISCH VERDRAG GERATIFICEERD. Het Finse parlement heeft vam- daag het pact van vriendschap en militaire bijstand met de Sowjet- Unie met 157 tegen 11 stemmen ge ratificeerd. DE OORLOGSVERKLARING VAN TRANSJORDANIë. Een woordvoerder van de Pales tijnse regering heeft verklaard, dat zijn regering niets weet van een Transjordaanse oorlogsverklaring aan het Zionisme. Zulk een stap, zo voegde hij daaraan toe, is „zeer on waarschijnlijk". NIET DE MOEITE WAARD OM TE ANTWOORDEN. Paul Henri Spaak, de Belgische pre. mier en minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Belgische Kamer tijdens een debat over het Verdrag van Brussel verklaard, dat hij in de afgelopen twee jaar twee maal een poging tot toenadering voor een ver drag'tussen België en de Sowjet-Unie heeft gedaan. De pogingen waren ech ter geïgnoreerd. „De Sowjet-Unie gaf geen antwoord, waaruit de conclusie trok, dat zij er geen belang in stel de", aldus Spaak. PROEFVLUCHT ENGELSE BOMMENWERPERS NAAR SINGAPORE. Zes Engelse Lincoln-bommenwer- pers zijn vandaag van Gainsborough gestart voor een vlucht van 11.680 k.m. naar Singapore om het vermo gen van de R.A!F. te onderzoeken, in korte tijd een offensieve macht aan het andere eind van de aardbol op te bouwen. De operatie, waaraan 150 man deelnemen, is ook bedoeld om ervaring op te doen bij de verster king van het Verre Oosten met zwa re bommenwerpers. De bommenwer pers worden vergezeld door 5 tran sportvliegtuigen van het type York. DE NATIONALISATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Heden is in het Tsjechische parle ment een uitgebreid debat begonnen over een tweede reeks nationalisa ties. In het wetsontwerp is o.m. de nationalisatie voorzien van talrijke industriële ondernemingen, levens middelen- en constructiebedrijven, evenals van handelsondernemingen, waarin meer dan 50 personen werk zaam zijn en men wijst er op, dat, in dien deze beschikkingen worden goedgekeurd, 95.5 pet. van de ge hele Tsjecho-Slowaakse productie en consumptie genationaliseerd zal zijn. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbekerk, 26 April, van Fremantle naar Adelaide. Alchiba, pass. 28 April Kaap Finistere. Alhena. 27 April te Santos. Alwaki, pass. 28 April St. Vincent k.v. Aludra, 27 April te Suez. Annenkcrk, 25 April te Mel bourne. Amdijk, 28 April van Lon den te Antwerpen. Barendrecht, wordt 29 April van San Pedro te Carogao verwacht. Boschfontein, 27 April van Genua. Klipfontein, 28 April te Teneriffe verwacht. Kota Inten, wordt 28 April 22 uur van Ha lifax aan de Hoea van Holland ver wacht. Nieuw Amsterdam, 27 April 17 uur van Rotterdam te New York. Perna, 28 April van Punte Cardon n. Rotterdam. Socrates, 27 April van Montevideo naar Santos. Stad Maas tricht, pass, 28 April Uuessant. Stuy- vcsant, 28 April van West-Indië te IJmauiden verw. Van der Waal, 27 April van Abadan naar Karachi. Vecndam, 27 April 12 uur van New- York naar Bermuda. Volendam, 27 April 1.45 uur van Port Said. West- land, pass. 27 April Kaap Verdische eil. SPORT ZWEMMEN B.' J. MOLENAAR SECRETARIS PENNINGMEESTER K.N.Z.B. Op de algemene vergadering van de K.N.Z.B. werd een wijziging in het huishoudelijk reglement, waarbij de functies van penningmeester en secretaris van het bondsbestuur wer den gebundeld aangenomen. Als nieuwe secretaris-penningmees- ter benoemde de vergadering de heer B. J. Molenaar uit Oegstgeest. We gens ziekte heeft secretaris C. A'tink zijn functie neergelegd. Naast Jan de Vries als voorzitter vervult als der de bestuurslid de heer A. W. Sabel uit Zaandam de functie van vice- voorzitter. Als commissarissen wer den de heren L. Krol en P. Steen huis herkozen. De moeder Triebels-beker werd dit jaar toegewezen aan de oud-secreta ris, C. Altink. LEIDSE VOETBALBOND. Uitslagen Zaterdag 24 April. 1: Lisser B. 1Quick B. 3 32. 3A: ARC 4Lisser B. 3 L.B. n.o. 3B: Rijnsb. B—4—RCL 3 1—1; SV OW 2—Ter Leede 2 3—0; T. en D. 2 Woubr. 2. 0—2. A: Valken B. 2—GWS 2 6—1; SV OW 3—Ter Leede 4 3—2; Quick B. 6—VWS 3 9—1. 4B: Koudekerk 3—MSV 2 3—1; Noordwijk 6Woubrugge 3 41; B BOV 2—Valken B. 3 2—2; RCL 4—N SA 11; Leiden 4Lisser B. 5 L.B. n.o. Junioren: B: RCLKoudekerk 0—2. C: Rijnsb. B. (B)Quick B. (B) 36; ASCLisser B. 20. Adspiranten: A: Quick B. (A)U VS (A) 1—11. B: AlphiaOranje Gr. 2——4; UVS (B)Lisser B. 21: Roodenb. (B) Lugdun. (B) 15; Quick B. (B)— VTL 7—2. Uitslagen Zondag 25 April. 3B: Roodenb. 7Meerburg 2 23. 4A: Alphia 4—SJZ 3 2—1; LDWS 4—UDO 2 2—0. 4B: St. Bern. 2Warmunda 4 2—0; LDWS 5—Meerburg 3 1—0. 4C: VNA 4Foreholte 4 3—1. Junioren: B. AZLOranje Gr. (B) 4—3. C. Oranje Gr. (C)UVS (E) 3—0; VTL—Rodenb. (C) 1—3. D; DOSR (A)Meerburg 41; Weter. B. (A)—SJZ 0—0. Aspiranten: C: GWS—LFC (B) 12; Lugdunum (C)Roodenb. (C) 31; Rijnsb. B.Quicek B. (C) 52; Rouwkoop (A)—SVOW 7—0. D: Noordw. (B)Valken B. 10UVS (D)—Roodenb. (D) 8—3; UVS (E)Lugd. (D) 41; Roodenb. (E)—Katwijk (B) 2—3. E: Lisse (B)—VVLV (A) 1—3; U DO—SJC (A) 1—2. F: Stompw. B.Alph. B. 15; Wester. B.—SJZ 6—2. G: KR V—SJC (C) 1—0; Lisse (D)—Foreh. (B) 0—1. Zaterdagmiddagbeker. A: Leiden 2Katwijk 2 03 C: Rypw.RCL 1 63 E: Ter Leede—SVOW - 4—2 F: DOSR 3—Koudekerk 1 1—2 G:SJC 2—VWS - SJC teruggetrok ken. Junioren: G: Rijpwet.Altior (B) Alt. n.o. H: Docos (O—VVSB (C) 3—2 Stompw. B.St. Bern. (B) 63 Bekercompetitie. 1. Oranje Gr.Docos 2 61 2. Morschkw. Weter. B. 1 31 3. LFC 3—Weter. B. 1 3—1 Lugd. 4Alphen 3 41 4. VNA 1—ASC 3 2—2 5. Heyl. 2—Lugd. 5 2—3 Leidse B. 1—UDO 1 1—1 ZEILEN RRAASSEMERMEERWEDSTRIJDEN Voor 1948 zijn de volgende zeil wedstrijden op het Braassemermeer door bovengenoemde zeilver. vast gesteld. 6 Juni onderlinge wedsrijden; 11 en 12 Juli Nationa'e wedstrijden; 28 en 29 Augustus onderlinge wedstrij den; 14 dagen voor Na Kaag onder linge wedstrijden; 7 dagen voor Na Kaag Nationale wedstrijden. MOTORRENNEN KAMPIOENSCHAPPEN TE ETTEN Op Tweede Pinksterdag zullen op het fraaie parcours te Ettep snel heidswedstrijden gehouden worden voor seniores en juniores, die tevens zullen gelden als de landskampioen schappen. Alles en iedereen in Etten is reeds in touw om de organisatie perfect te laten verlopen. Op dit gebied heeft Etten zich reeds een uitstekende naam verworven. De Ronde van Nederland Wij geven thans een verbeterd be richt van de eerste tien van het al gemeen klassement, aangezien bij controle is gebleken dat hierin enke le fouten scholen 1. Bakker 22.01.51 2. Van Beek 22.08.24 3. Tarchini 22.10.10 4. Goldschmit 22.11.21 5. De Ruiter 21.12.29 6. Rogiers 22.13.13 7. Vooren 2.13.14 8. De Vries 22.13.31 9. Janssen 22.14.35 10. Van den Meerschaut 22.15.57 De volgende renr lers zijn tijdens de vierde etappe uitgevallen wegens opgeven of te laat binnenkomen: Val- disolo (Italië), van der Heyde (Ne derland), 'M. Pepels (Limburg), Al- bert van Schendel (Limburg), Igel (Luxemburg), Nuyten (Nederland), Soulia (Frankrijk), Schieven (Neder land), Verschuren (Zuid-Holland), Valentijn (Noord-Brabant B), K. Pellenaers (Noord-Brabant A), Van der Helst (België B).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3