GEMEENTERAAD VAN LEIDEN De Ronde van Nederland DINSDAG 27 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Salarisregeling bij het kleuteronderwijs, zorgenkind van de raad - Leidse kermis exploitanten vinden voorvechters QFSCHOON DE AGENDA van de raadszitting van gisterenmiddag zich liet aanzien als wel lang maar niet overmatig belangwekkend, werd het half zeven voor de vroede vaderen naar huis' togen en dat nog, nadat de heer Wilmei zijn interpellatie over de woningbouw had inge trokken tot de volgende raadsvergadering. Intussen was er in de van lentelicht vervulde raadszaal heel wat geschermutseld en waren de Communistische fractieleider en dewethouder van fabricage elkaar bo vendien nog in de reeds grijzende haren gevlogen. Hetgeen overigens zonder ongelukken verliep, daar de democratisch parlementaire beleefd heid toch de boventoon behield. Waar burgemeester van Kinschot uitstedig was, werd de zitting gepre sideerd door wethouder van Schaïk. De notulen, mededelingen en uitgeko men stukken vlogen onder de voor zittershamer door. De heer J. H. Rie- mens werd opnieuw als raadslid ge ïnstalleerd, terwijl een onderzoek werd ingesteld naar de geloofsbrie ven van de nieuw-benoemde gemeen teraadsleden G. Hordijk (vac. J. Th. Balkestein) en J. W. Eigeman (vac. J. Cats C.P.N.) Tot lid van de commissie voor de Markt- en Havendienst (vac. J. H. Riemens) werd benoemd J. J. v. Weerlee, tot leraar in de oude talen aan het Gymnasium de heer A. D. Leeman. In het bestuur van de Ver eniging tot Bevordering van Bouw van werkmanswoningen zal ir. J. J. G. van Hoek zitting nemen. Hamerpunten. Een vlot: „conform besloten" was de raad beschoren bij de volgende agenda-punten: het overplaatsen van onderwijzer H. Kors van de school voor v.g.l.o. naar o.l.s. aan de Zuidsingel A; het vaststellen en uitkeren van voorschotten bijz. scholen art. 101 L.O.-wet 1920; het voorlopig vaststellen van de bedragen bedoeld in art. 55 ter l.o.- wet 1920; het verlenen van medewerking bij de stichting van een Chr. school in het Z. O. stadsdeel. het vei'lenen van een bijdrage aan de N.V. van Cleef tot restauratie van de voorgevel Haarlemmerstraat 74; het verhogen van het crediet van het speelterrein van de ver. „OnS Eiland": toekenning van extra subsidies- aan de Sportstichting; verkoop van twee percelen bouw terrein aan de De Gijselaavstraat, resp. aan de Grofsmederij en aan Gebrs. van Wijk. verkoop van gedeelten der Vispoort aan N.V. Vroom en Dreesmann en ,.In den vergulden Turk". het aangaan van een overeenkomst met C. Groothoff te Leiderdorp in zake afstand van grond etc. i.v.m. aan sluiting van zijn bedrijf aan het elec- triciteitsnet; het verlengen van de verhuur van verschillende percelen; goedkeuring van enkele rekeningen en begrotingen; j het beschikbaar stellen van gelden voor een nieuwe brandweer-comman do-auto en idem voor vier nieuwe electromotoren voor de Zweminrich ting „De Zijl". Overkluizing Langebrug bouwvallig? Het voorstel 'inzake het beschik baarstellen van gelden voor het aan brengen van een voorlopige voorzie ning aan de overkluizing van de Lan gebrug ontlokte de raad enige critiek. De heer van Iterson (Prot. Chr.) vroeg het college, of hier niet ge sproken moest worden van geld weg gooien? Waarom een voorlopige voor ziening. waar een bliivende ^ei'bete- ring hoogst noodzakelijk is? Spr. achtte de Langebrug zelfs al niet meer berijdbaar door zwaar verkeer. De heer Lombert (K.V.P.) had vooral bezwaren tegen het feit, dat dit voorstel niet eerst in de commis sie voor fabricage was geweest. Wethouder Jongeleen moest toe geven, dat de overkluizing inderdaad in zeer slechte toestand verkeert en overwogen is dan ook om tot de aan leg van een riool over te aaan. Maar de 700 M. afbraak van de overklui zing en aanleg van deze riolering zul len de gemeente ongeveer 3 ton kos ten plus de nodige hindernis in het verkeer. Misschien is binnenkort een voorstel te verwachten van andere instanties, maar de wethouder kon niet anders dan adviseren vóór een tijdelijke voorziening. De heer Van Iterson kon er gerust op- zijn: er wordt regelmatig gecontroleerd en zo nodig zal het zware verkeer wor den geweerd. Salarissen gemeentepersoneel Bij circulaire van 1 April j.l. deel de de Minister van Binnenlandse Za ken o.m. mee, Jat het in het voorne men ligt het wettelijk verhaal voor eigen pensioen voor gemeente-ambte naren met ingang van 1 Januari 1948 te verminderen van 4Yr% tot 2% van de pensioengrondslag. Verder ligt het in de bedoeling aan deze maatregel in zoverre teïugwerkende kracht te verlenen, dat aan diegem..., die ge durende het hele jaar 1947 in rijks dienst zijn geweest en op wie in dat jaar een bijdrage voor eigen pen sioen is verhaald ,een bedrag te resti tueren, dat ongeveer overeenkomt met genoemde vermindering van 4!/2% tot 2%. De restitutie zal, wat het rijkspersoneel betreft, bij Kon. besluit worden geregeld, en door de lagere publiek-rechtelijke lichamen, met name de gemeenten, voor hun pevsoneel overeenkomstige toepassing worden verklaai'd. Ten einde het per soneel der gemeente Leiden zo spoe dig mogelijk in het genot van deze gratificatie te stellen was dit voorstel r.og op de agenda van gisteren ge plaatst. hetgeen de heer A. v. Dijk (K.V.P.) deed opmerken, dat de ge meenteraadsleden een en ander niet Uidig genoeg onder de ogen hadden gekregen. Hierdoor was geen over leg mogelijk geweest in de fi'acties. De heer Knetsch (Prot. Chr.) had echter niets dan lof voor deze vlugge behandeling. De heer Schüller (P.V.d.A.) wilde de gratificatie aan het einde van deze maand zien uitgekeerd, aldus nog meer haast achter dit voorstel zettend dan B. en W. reeds hadden betracht. De behandeling door Ged. Staten zou volgens de heer Schüller wel weer enige maanden kosten, zodat de toch al gedupeerde ambtenaren voor de zoveelste maal een teleurstelling te verwerken zouden krijgen. Wethou der Menken sloeg deze verwachting van de heer Schüller echter snel de bodem in. De schakel van Ged. Sta ten kan in deze procedure niet wor den gemist. Wethouder v. d. Kwaak zat erg in over de vraag, waar het geld voor de uitvoering van deze maatregelen vandaan moest komen. Hetgeen de heer Schüller weer beangst maakte over de vraag, of de geschillen tus sen Rijk en Gemeente over de ruggen van het gemeente-personeel worden uitgevochten. De heer Wilmer (K.V.P.) merkte in dit verband op, dat B. en W. over de kwestie van het geld toch wel zeker heid zullen hebben gehad alvorens dit voorstel in de raad te brengen. Na dupliek van de wethouder van sociale zaken werd het voorstel door de ï'aad onveranderd aanvaard. Kleuteronderwijs niet te onderschatten. De wijziging van de verordening van 30 Januari 1933, regelende het openbaar bewaarschoolonderwijs in de gemeente Leiden en laatstelijk ge wijzigd op 8 September 1947, ontlokte de communistische fractieleider, de heer van Weizen, een vurig pleidooi voor de bij dit onderwijs betrokken onderwijskrachten, die volgens deze voorvechter van de sociale Lichtvaar digheid niet in ovèreenstemming met hun belangrijke taak worden'gesala rieerd. Wethouder van Schalk over tuigde er de raad echter van, dat ook het Leidse gemeentebestuur van de noodzaak van salarisv rhoging was doordrongen en zelf het initiatief daartoe had genomen. De bezoldiging was juist losgemaakt van de subsi- diëringe-kwestie om deze categorie van werkers te helpen! De wethouder wees de heer v. Weizen op andere gemeenten, waarbij vergeleken Lei den een prachtig figuur slaat. Reeds lang vóór deze verhogingsvooi-stellen was men hier tot diverse verhogin gen overgegaan. De heer van Weizen diende ver volgens een amendement in, waarbij lid 2 van art. 10 aldus wex'd gewij zigd, dat de jaarwedde van een on derwijzeres met acte B met f 600. wordt verhoogd. Het aannemen van dit amendement werd door de wet houder ontraden als ongemotiveerd hoog en het werd dan ook afgestemd met alleen de 3 aanwezige Commu nisten vóór (293). De verordening werd aangenomen. Op-de bres voor de kleine man. Veel teleurstelling bracht punt 34 van de agenda de heer A. v Dijk, (K.V.P.) die zich niet kon neerleggen bij het praeadvies van B. en W. om een vijftal Leidse kennis-exploitan ten het organiseren en exploiteren van een lunapark te weigeren. Deze kleinen onder de amusementsbedrij- ven kunnen niet op tegen een gi-oot- bedrijf als dat vr- Hommerson, Ver molen en Janvier. Dat geen overleg met deze groep van kleine exploitan ten is gepleegd bij de organisatie van de jubileumfeesten in Augustus is een „fout" van het Jubileum-comité, dat zich tot de verenigde amuse mentsbedrijven wendde. Waai'schijn- lijk was men de kleine kermis in dachtig, die in 1945 het Pieterskerk hof siei'de en achtte men iets derge lijks niet representatief genoeg. De vraag van de heer v. Dijk was: waar om hen niet toegestaan alsnog een kleine kermis op touw te zetten? Wethouder v. Schaïk achtte dit, ge zien het contract met Hommeson, onmogelijk voor het comité. En de „kermis" is afgeschaft! Men kon, na nog bijvalsbetuigingen te hebben ge hoord van de heren D. v. Dijk (P.v.d. A.) en Woudstra (Prot. Chr.), de laat ste onder voorbehoud, toch niet veel meer doen dan een motie indienen, waarbij men de burgemeester ver zocht aan de Leidse exploitanten als nog de gelegenheid te geven een lunapark te exploiteren. De motie werd aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. Interpellatie-Vijlbrief. Twee interpellaties vormden het sluitstuk van deze vergadering. Die van de heer Wilmer werd uitgesteld, die van mevrouw Vijlbrief (Comm.) betreffende een circulaire aan bewo ners van gemeentewoningen inzr I herstelkosten werd het onderwerp van een heet debat tussen de heer van Weizen. en de wethouder van fa- bricage, de heer Jongeleen: De wethouder kon in het opleggen van de verplichting, de reparaties aan de betreffende woningen door de huurders te doen betalen, geen ver kapte huurverhoging zien. Goede be woners zullen geen last krijgen en de bepalingen zullen zeer soepel wor den toegepast. Maar mevr. Vijlbrief kreeg krachtige steun van de heer Lombert (K.V.P.), die de circulaire, oorspronkelijk uitgaande van Den Haag als de meest reactionaire be titelde, die hij ooit onder ogen had gehad. Ook de woningbouwverenigin gen zullen de dupe worden, aldus deze spr. De wethouder bestreed deze mening met vuur en haalde staaltjes van er gerlijke verwaarlozing door de be woners aan, alsmede ingebreke blij- van van huurbetaling ter staving van zijn opvatting. Daarbij verweet spr. de heer v. Weizen, die zelf al jaren in de woningbouwverenigingen zit, niet persoonlijk tegen deze interpel latie te zijn opgetreden. De heer v. Weizen repliceerde de wethouder en wees op het feit, dat de woningen, waarover het gaat, al 22 jaar oud zijn. Men moet deze kwestie los maken van de schade gedurende de bezet ting toegebracht. Spr. drong dan ook aan op soepelheid. Na repliek en dupliek, waarbij het hard tegen hard ging, werd de behan deling van deze zaak gesloten. Klein goed. Vier voorstellen werden na enig heen en weer gepraat aangenomen. Daar was allereeret het voorstel in zake het verlenen van medewerking in de uitvoering van de „Premierege ling woningbouw verbetering en -splitsing". De heer v. Iterson (Prot. Chr.) vond, dat ook de gemeente daarvoor wel in aanmerking kon ko men. Het verpachten van verschillende percelen wei- en teelland bracht de heer Frohwein (V.V.D.) in het ge weer voor nuttig gebruik van deze gronden; de pachtsom, die nogal ver schillend was voor de diverse huur der-s, joeg de heer v. Iterson (Prot. Chr.) op de bres. De verlenging van de pacht van de watertol in de Haar- lemmertrekvaart deed de heer Lom bert opmerken, dat de verantwoor delijkheid voor dit overblijfsel uit de Middeleeuwen klaarblijkelijk op an dere instanties werd afgeschoven. Hetgeen de wethouder beaamde. De VEBO verkreeg na enige dis cussie de bedoelde subsidie. FILMAVOND KATH. REIS VERENIGING. In de foyer der Stadsgehoorzaal vond gisteravond de aangekondigde Foi-d-filmavond plaats, georganiseerd door de afd. Leiden der Ned. R.K. Reisvereniging. Te 8 uur opende de afdelingsvoor zitter de bijeenkomst, met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna hij erop wees, dat deze avond geheel paste in het kader der Kath. Roisvei-eniging. Spr. dankte de Foixi Mij, die belangloos de film voor deze avond had aangeboden en dr. Taets van Amerongen, die de filmverzor ging op zich had genomen. Spr. deelde voorts mede. dat de steeds grotere bloei der afdeling het nodig maakte uit te zien naar een gelegenheid tot vestiging van een bu reau hier ter stede. Men meent dit gevonden te hebben in de Boekhan del „De Sleutelstad", Breestraat 123, naar aanleiding waarvan hij de hoop uitsprak op een prettige samenwer king met de heer Vervoort, directeur van deze boekhandel. Hierna leidde de heer Taets van Amerongen de film in. Reeds eerder schieven wij uitvoe rig over deze filmvertoning, die on willekeurig twee geheel vei'schillen- de reacties opxeept. Ten eerste een gevoel van afgrijzen, bij het horen van grote aantallen van vliegtuigen, die met hun bommenlast dood en verderf zaaiden. Doch daarnaast is het een juichende symphonie van dankbaarheid, als men bedenkt, dat mede dank zij deze vliegtuigen, Euro pa uit de knellende klauw ontrukt werd. Het is een machtig schouwspel de 15.000 onderdelen van een auto aan de lopende band te zien vervaardi gen en aaneengroeien tot een pas send geheel, waaxwan er per dag 6.000 de fabriek verlaten. Nog in stei'kere mate geldt dit voor de vlieg tuigen, hoewel er hiervan „slechts" één per uur gereed kwam. Niet min der dan 1.200.000 onderdelen zijn er nodig om de middelzware 20 tons bommenwerper, de Liberator B. 24, te vervaardigen en men komt onder de indruk van het grote technisóhe vernuft, dat in staat geweest is zo'n enox-m continu-bedrijf, als de Ford- fabrieken aan de River Rouge, tot als een automaat te perfectioneien. Een aardige afwisseling bood de kleurenfilm „Men of Gloucester", waarin een man na twintig jaar zijn geboortestad weer terugziet en bemerkt, dat er hoegenaamd niets vex-anderd is. Nog steeds ging de be volking ter makreelvangst, met de zelfde vakbekwaamheid en liefde voor de zee als twintig jaar en nog veel langer terug. Gloucester werd in 1610 gesticht en mag zich daar om een der oudste Amerikaanse stadjes noemen. In het technisch- uitgebalanceerde Amerikaanse le ven, zoals dat uit de Fordfilir/s serene sfeer, een genadeoord van spreekt, moet dit plaatsje, met haar rust en inkeer zijn. Aan het einde bracht de voorzit ter dank aan de heer Taets van Amerongen voor de leerzame avond, waaruit de aanwezigen een les kon den trekken. Een les n.l. uit de een voud, het initiatief en het doorzet tingsvermogen van de oude heer Ford, die hierdoor tot zulke gi'ote dingen in staat was. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 73101 tot en met 77400. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselmgs- bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart. waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart Moedei's (voor toeslag- kaarten). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. „RAKET NAAR DE MAAN". Laatste abonnementsvoorstelling. Als laatste in de serie van acnt abonnementsvoorstellingen werd gis teravond door het „Vrije Toneel" voorheen het Ruys-ensemble, opge voerd een spel van de Amerikaanse schrijver Clifford Odets, getiteld „Raket naar de maan". In dit stuk wordt veel in de ruimte gepraat en dat heeft misschien de titel gesugge reerd, maar overigens heeft de in houd van het spel noch met een ra ket noch met de maan iets uit te staan. Hoogstens is deze titel een symptoom voor al het zwevende ge praat i-ondom het huwelijk. Wij mis sen in hetgeen zich allemaal af speelt rondom het fcuwelijk van de tandarts Stark een vaste bodem; ten slotte ziet de man in, dat het leven met een vriendin niets is en dat hij behoort terug te keren tot zijn vrouw, maar dat x-esultaat wordt eigenlijk maar lukraak bereikt, als gevolg van toevallige stemmingen, beinvloed door de raadselachtige fi guur van de schoonvader. Het had ook anders uit kunen vallen: een moraal ligt er niet aan ten grondslag. Het is „het verlangen naar de maan", dat ons zo nu en dan te pakken heeft en dan ervaren we, dat de maan niet bereikbaar is en keren we maar weer tot de aarde terug. Deze „romance in drie bedrijven" wordt door de drie hoofdfiguren met raffinement gespeeld. In 't bijzonder door Myra Ward, die al de grillighe den van de figuur van een Cleo Sin ger het meisje dat iets hogers van haar leven wilde maken, maar niet wist, hoe aannemelijk had te ma ken. Zij slaagde daarin met opmer kelijk talent; de bloemenhulde aan het eind was wel verdiend. Naast haar gaf Jan Teulings, die het «pel vertaald had en de regie voerde, een uitstekende vertolking van de goe dige, maar niet al te vast in zijn schoenen staande tandarts, terwijl Cor Ruys van de niet goed definieer- bax-e persoonlijkheid van de schoonva der een creatie gaf, welke op zichzelf reeds wist te boeien. De anderen zorgden voor een slui tend geheel, zonder zwakke plekken, zodat men het spel naar behoren kon waarderen, ook al kon het stuk niet bevredigen. HONDERD JAAR GAS. Historisch spel van David le Feber. Op 20 Mei a.s. gaat in de Leidse Schouwburg de première van het historisch spel „Honderd jaar gas", door David le Feber, met muziek van DiCk Kok. Dit spel wordt aan geboden aan het Leidse Gemeentebe stuur, door de personeelsvereniging van de S. L. F., ter geEgenheid van het honderdjarig bestaan van de Gas fabriek. Medewerkenden zijn de To neelvereniging „De Sleutelspelers", het Mannenkoor S. L. F., de daimes gymn. ver. „Nieuw Brunhilde", het dubbel mannenkoor „Inter Nos", het „Klein Haags Theaterorkest", de 2 Waconis-parterre aci-obaten en de illusionist Geraldini. Het stuk behandelt de ontdekking van het gas, als lichtbron, haar eer ste toepassing in Leiden voor straat verlichting en spoedig daarna voor particulier gebruik. Dan volgen de bijzondere gebeurtenissen in de af gelopen honderd jaar, tijdens welke het „toestel voor de straatverlich ting" uitgroeide tot het grote be drijf, dat wij thans als de Stedelijke Lichtfabrieken kermen. Dit groots opgezette historisch spel met zang en dans is een gr-oot waar stuk, doch gezien de lijst van mede werkers en de serieuse voorberei dingen, is de verwachting dat de opvoering slagen aal, wel gerecht vaardigd. UNIVERSITEITEN IN DUITSLAND. Gekruid met véle voorbeelden uit een belangwekkende practijk heeft mr. R. Birley, hoogste autoriteit op het gebied van ondei-wijs en opvoe ding in de Britse zone van Duits land over de universiteiten in dat gebied gesproken. Deze lezing werd onder auspiciën van de I.S.S. in de academie gehouden en geopend door prof. dr. A. W. Bijvanck. In Duitsland, zo verklaarde de heer Birley, krijgt men de vrijheid, waar hier voor ge vochten is, aangeboden. In de Britse zone tracht men de Duitsers te laten strijden ,om die vrijheid te verkrij gen. Terugkeer op de academies waar de toestand van voor 1933 is onmo gelijk, omdat zij volkomen te kort schoten in verzet tegen de nazi's. Men bemoeide zich voor 1933 alleen met de universiteit. Deze richtte het oog niet op de toekomst. Zij scheen be vreesd te zijn voor een moderne we reld. De oplossing van het probleem ziet de heer Birley in vernieuwing van het h oogier arencorpe en contact van studenten uit Duitsland met die van naburige landen. Dat contact is nog zeer slecht. Ook op de Nederland se studenten rust een grote plicht, en de heer Birley was er dankbaar voor, dat zij het probleem reeds onder de ogen hebben gezien, ja, dat zij zelfs naar Duitsland zijn geweest en daar met hun Duitse collega's hebben sa men gewerkt. Zij kunnen bij de Duit se studenten meer bereiken dan iemand anders. IN DE VOET GEHAKT. Gisteren heeft de 21-jarige tim marman H. S. uit de Os en Paax-de- laan zich bij het kappen van hout met een dissel op de scheepswei-f der fa. Gebr. Boot in de rechtervoet gehakt. Het slachtoffer werd ter plaatse door de E.H.D. verbonden en daarna naar het Acad. Ziekenhuis vex-voerd. St. Leonardus-Parochie. De le den afd. dames der H. Familie wor den Woensdag allen te 8 uur in de Congregatie verwacht. Zaterdag 11 Mei kwart voor zeven uur ris voor de leden en overledenen. Medaille om en zangboekje mec-rbrengen; degenen, die retraite willen houden (2225 Juni) kunnen zich Woensdag opge ven aan mej. A. v. Heiningen. Ver goeding ƒ8.50. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gemma Margaretha Ma ria, d. van H. J. M. Timmer en A. H. M. Schumacher. Daphne, d. van J. Splinter en M. S. Speer; Johannes Boudewijn, z. van B. Borreman en W. C. Jurgens; Cornelis Johannes Anthonius Maria. z. v. C. P. M. van Veldhuizen en A. J. Warmerdam; Marianne, d. van S. La Rooij en M. J. de Wit. Germ Jacob, z. van J. H. Kemper en K. "Loenen. Glenn Xan- der, z. van A. W. van Blommestein en H. H.. L. Aalbertsberg; Janneke Jacoba, d. van G. J. van Beelen en M. Zwanenbui'g; Hendrikus Antonius Wilhelmus1, z. van A. J. van Goozen en A. J. Fiei'iks; Norma Eilsabeth. d. van L. Bogaard en M. Belgraver; Ja cobus Theodorus, z. van P. van der Klauw en A. J. Walles; Geertruida Alida Adriana. d. van C. J. van Dalen en W. G. D. Vink. Hester, d. van P. Blansjaar en A. J. Boei's; Johannes Cornelis, z. van J. C. Ouwersloot en M. H. Siraa; Dominicus Anthonius Maria, z. van P. de Wekker en P. T. M. de Roo; Joanna Geertruida, d. van J. A. van Berge Henegouwen en P C. van Wetten. Albertus Hendricus Antonius. z. van E. Brouwer en H. C. van der Most. Gehuwd: A. van der Zeeuw jm. en C. Kuiverhoven jd. Overleden: A Mieremet wed. van J. P. Sloos 66 j.. H. M. Bakker dr. 1 j. LAATSTE BERICHTEN DE OORLOGSVERKLARING VAN TRANSJORDANIë. Een woordvoerder van de Pales tijnse regering heeft verklaard, dat zijn regering niets weet van een Transjordaanse oorlogsverklaring aan het Zionisme. Zulk een stap, zo voegde hij daaraan toe, is „zeer on waarschijnlijk". MILITAIRE MAATREGELEN IN EGYPTE. De officieren van het Egyptische legér, die met verlof of gedeta cheerd zijn, hebben bevel gekregen naar hun eenheden terug te keren „met het oog op troepenbewegingen in de richting van de Palestijnse grens". De Egyptische havenautoriteiten er leden van de kustwacht hebben opdracht gekregen alle schepen van welke nationaliteit ook, die binnen de territoriale wateren varen, te doorzoeken op wapenen bestemd voor de Joden in Palestint, aldus meldt Reuter uit Alexandrië. Reuter meldt verder, dat de Egyp tische minister van defensie, Mo hammed Haidar Pasja, de officieren en manschappen van het geregelde leger toestemming verleend heeft zich als vrijwilligers voor Palestina aan te melden. Plet regeringsblad „Al Assass", dat dit nieuws bevat, voegt er aan toe, dat enkele leger eenheden op weg zijn naar de Pa lestijnse grens voor opleiding „in afwachting van de besluiten van de Arabische regeringen". Over de be richten schrijft „Al Assass", dat hun voornaamste doel is met steun van Iiaakse cavalerie strategische punten te bezetten en gebieden die door de Britsche troepen ontruimd zijn. BANK TE TEL AVIV BEROOFD. De Joodse verzetsorganisatie Ir- goen Zwai Leoemi heeft de Barclays bank te Tel Aviv vandaag van bijna 250.000 pond sterling beroofd. DADERS VAN ROOFMOORD OP „MOEKE" MARSMAN TOT 15 JAAR VEROORDEELD. Hedenmorgen uitspx-aak doende vexeordeelde de aiTondissemenits- rechtbank te Amsterdam, gepresi deerd door mr. M. D. K, van Lier, J. en C. Hoogenboom en L. H. van der Helm elk tot 15 jaar gevangenis straf met aftrek van de tijd doorge bracht in preventieve hechtenis. De drie veroordeelden hadden in de nacht van 1 op 2 November 1946 een overval gepleegd op de 61-jarige pensionhoudster „Moeke" Marsman, Warmoesstraat 99, te Amsterdam. Teneinde zich meester te maken van 4500,en de sieraden, die de pen sionhoudster in haar huis had, heb ben zij deze van het leven beroofd. De ïechtbank overwoog in de sen tentie. dat de pi-imaire tenlaste geleg de moord niet bewezen geacht moet worden. Op 13 April had de officier van justitie mr, L. H. Feitsma tegen elk der verdachten 20 jaar geëist. LISSE DODELIJK ONGEVAL. Het 1M-jarig kind Janna Wilhelmi- na Varkevisser uit de Prinsenstraat alhier, kwam door een ongelukkige samenloop van omstandigheden geze ten in een sportwagentje onder een autot De vrij spoedig ter plaatse van het ongeval aangekomen geneesheer, dr. H. A. Holl, uit Lisse, kon slechts de dood constateren. NOORD WIJK DODELIJK ONGEVAL. Gistermorgen had te ongeveer 11.15 uur een zeer treurig ongeval plaats op de N. Zeeweg ter hoogte van Café Rijnders. Doordat de Oude Zeeweg nog steeds is afgesloten, gaat het gehele verkeer thans over de N. Zeeweg, zodat het daar geweldig druk kan zijn. Op genoemde tijd kv/aim een giete verhuiswagen van de firma Beuk van Noordwijk Zee rijden en vanaf Noordwijk Binnen kwam de busdienst der N. Z. H., ter wijl uit de richting Noordwijk Zee ook de trari naderde. Bij het passe ren der twee auto's, moest de chauf feur, vlug naar links voor de nade rende tram, met het gevolg, dat de verhuiswagen een opdoffer kreeg. Door de schok werd de 31-jarige B Bouwknegt, welke op het achterkrat zat ei- af gesmeten, kwam onder de de autobus terecht en overreden waarbij hij onmiddellijk werd ge dood. De getroffene is gehuwd en laat vrouw en een kind achter. WEERSVERWACHTING VEEL BEWOLKING. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noord west. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Vannacht iets minder koud, maar morgen ovei'dag iets lagere tem peraturen dan vandaag. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbekerk, 26 April van Frcmantle naar Adelaida. Alcor, 24 April van Santos te Paranagua. Alcyone 24 Api'il van Rib de Janeiro naar Mon tevideo. Aldabi, pass. 26 April Ma deira. Alhena, 26 April te Rio de Ja- nero, -Alkaid, 25 Api'il van Antwer pen te Pernambuco; Alphacca, 25 April van Yokohama naar Shanghai. Arkeldijk, 23 April van Rotterdam te Vera Cruz. Axcldijk, 26 April v.m. te Antwerpen. Groote Beer, 26 Api'il van Batavia naar Semarang en Soe- rabaja. Joh. de Witt, 20 April in Suez kanaal. Nigerstroom, 26 April te Bor deaux. Rondo, 27 April van New Or leans te Philadelphia. Talisse, 27 April (Br. Indië) naar Colombo. Ta- wo, pass. 25 April 5 uur v.m. St. Vin cent. Tiba, 25 April van Montevideo te Buenos Aiies. Volendam 26 April te Port Said. Waterman, pass. 26 April 3 uur Suez. Willem Ruys, 26 April van Singapore naar Batavia. Zuiderkruis, pass. 27 April 3 uur Do ver. SPORT DE PROMOTIEWEDSTRIJDEN IN DE L.V.B. Reeds zijn enkele promotiewed strijden gespeeld van elftallen in de L.V.B., die strijden om een plaats in de K.N.V.B. Orn een plaats in de 4e klasse ko men V.V.S.B., Meerburg en Zwart Blauw tegen elkaar. De eerste wed strijd daarvan WSB—Meerburg' werd een 20 ovei'winning voor de Meerburgers. On? twee plaatsen in de res. 3de klasse spelen in Afd. A: DOSR II, Alphia II en Archipel II, terwijl in de afd. B uitkomen: BMT III, Cele- ritas II en SJC II. De Noordwijkse reserven wonnen Zondag met 5—2 van BMT III. A.s. Zondag speelt SJC thuis tegen Celei'itas II. V. V. S. B.Meerburg.'02. V. V. S. B. kreeg Zondag Meerburg op be zoek voor een promotie-de: radatic- wedstrijd, V.V.S.B. trapte af bij vrij straffe wind De strijd ging aanvan kelijk gelijk op, doch het was reeds aanstonds duidelijk dat Meerburg met groter enthousiasme speelde. Keeper Meeuwissen verdedigde zijn heiligdom goed en de achterspeiers wisten keer op keer redding te bren gen. De rust ging met blanke stand in. Na de rust speelde het Meerburg- elftal zo mogelijk nog met groter élan. De voorhoede van V.V.S B. kon tot geen goed samenspel komen. Een Meerburg-goal hing in de lucht, en kwam op vrij fortuinlijke wijze, toen in een enigszins gevaarlijke situatie de backs niet voldoende opruimden en de V.V.S B.-keeper op een zacht rollex-tje misgreep. (0—1). Dit was het sein voor V.V.S.B. om alies op de aanval te gooien. De backs drongen ver op en het Meeiiburgdoel werd steeds nauwei ingesloten. De gemoe deren raakten verhit en van be hoorlijk voetbal was geen sprake meer. Alleen van der Togt wist zo nu en dan het Meerbui'g-doel wer kelijk in gevaar te brengen, doch paal en lat brachten enkele malen redding. Het succes kwam juist van de andere kant toen de bal over de tot op de middenlijn opgedrongen backs heen werd gespeeid en een snelle Meerburger alleen op Meeu- wissen afkwam en geen fout maakte (0-2). Vierde etappe: NijmegenMaastricht Een van de eigenaardigheden van deze ronde is, dat het percentage uit vallers zo laag blijft. Tot dusver heeft slechts een tiental deelnemers de strijd gestaakt. Dit laat de keus tussen drie mogelijkheden: of de al gemene klasse van onze wegi'enners bereikt een onvermoed hoog peil, of enkele etappes zijn niet. lang ge noeg, of de controle is niet voldoen de scherp. Wij voor ons voelen het meest voor de tweede verklai'ing. Hoe het zij, er waren vanmorgen rog meer dan 1C0 rennei's in de koers en dit plaatste de organisato ren voor onverwachte moeilijkheden o.m. wat betieft de huisvesting, wel ke in Nijmegen goed geregeld bleek Zij hebben cr uiteraard niet op ge rekend. dat de strijd in het Limburg se heuvelland door een dergelijke stoet renners zou woi'den betwist. Overigens schijnt het, dat er af en toe nog wel eentje meerijdt, die daartoe niet gerechtigd is. Zo merk te men gisteravond te Nijmegen, dat een Brabander, die Eergisteren had opgegeven, gistermorgen weer vx'olijk gestart was onder zijn gewone trui- nummer. .Hier zat wellicht geen boos opzet achtei', want hij had de pre sentielijsten niet getekend. Maar hij deed wat niet geoorloofd was. Onge twijfeld zal men morgen bij de start een oogje in het zeil houden om her haling te voorkomen. De jurv riep dan ook kort voor de start in Nijme gen telkens nog deelnemers op, die de presentielijsten niet getekend hadden. Zoals men weet staat nu na drie etappes Arie Vooren van de Zaanstreek-ploeg op de eerste plaats op het algemeen klassement. Hii was het dan ook, die de Oranje leiders trui droeg toen vanmiddag omstreeks kwart voor een op de wedren het startschot voor de vierde etappe Nij megen—Maastricht over een afstand van 215 k.m. werd gegeven door de burgemeester van Nijmegen mr. Ch. M. J. H. Hustinx.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3