Mens, Ziel en Europa Hubertus Eerste Nederlandse groenten naar Duitsland DINSDAG 27 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hun redding van hetcommunisme In aansluiting op de Paas- boodschap van de katholieke standsorganisaties heeft het katholiek bureau voor maat schappelijk en cultureel over leg een congres gehouden, dat bedoelde, voorlichting te geven over de ontwikkeling der internationale verhoudin gen, de politieke opbouw van Europa, de zelfverdedi ging van de democratie en over strijdbaar, maar die nend Christendom. Al deze belangrijke kwesties werden beschouwd in verband met het goddeloze Communisme. Helaas moet worden geconstateerd, dat vele maatschappelijke werkers hebben verzuimd, dat belangrijke congres bij te wonen, vooral, waar de Katholieke Actie in Nederland deel uitmaakte van de opzet. Belle- vue was weliswaar goed bezet, maar zeker niet opvallend druk. Onder hen, die belangstelling toonden, wa ren de ministers Fievez en Witte- man, prof. Romme en de leiders van de grote katholieke organisaties. Nadat de heer A. C- de Bruyn als voorzitter van het bureau voor maat schappelijk en cultureel overleg de betekenis van dit congres had ver klaard, werd in drie voordrachten achtereenvolgens besproken: de red ding van de mens. de redding van Europa, en tenslotte als het meest belangrijke: de redding van de zieL Over de redding van de mens sprak het Kamerlid mr. F. J. H. Bachg behartigenswaardige woorden. Hij beschouwde de zin der democr- tie en de opbouw van de bedrijfsge- meenschap in verband met de hui dige bedreiging der waardigheid van de mens door de economische en sta telijke geweldmachten. Deze rede bevatte als grondgedachte de nood zakelijkheid, in apostolaat bruggen te slaan naar de groepen, die door het communisme zijn aangetast, of naar groepen van andersdenkende christenen. Bruggen ook moeten er komen tussen de maatschappelijke groepen in het katholieke volksdeel en naar de geestverwanten in het buitenland. Geen angstmeierij. Over de plaats en opbouw van Europa in de nieuwe wereldverhou dingen sprak het Kamerlid mr. E. M. J. A- Sassen. Hij vond, dat men te zeer angstmeiert over wat in Rus land gebeurd en wat zijn terugslag in het Westen zou kunnen hebben. Maar dan plaatste deze spreker daar tegenover de grote gedachte, dat al leen door de voorzienigheid van God Radio WOENSDAG. HILVERSUM. I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn., 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr.pl. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Onze keuken. 11.00 Gr. pl. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Ramblers. 14.00 Gesproken por tretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Jeugdhoorspel. 15.45 Ziekenprogr. 17.15 Kamerorkest. 17.30 Maatschap pelijk Werk. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrachten. 19.15 Pianoduo. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bij bel. 20.00 Nieuws. 20.50 „Uit Neer- lands Verleden". 21.50 Malando en orkest. 22.15 Jan Corduwener. 23.00 Nieuws. 23.15 Bruce Lowe zingt. 23.30 Gr.pl. progr. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Kleinkoor van de St. Eusebiuskerk, Arnhem. 8.30 Morgenconcert. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Symph. Morgenconcert. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Nat. Verbondsdag v. h Meisjesverbond. 12.15 Sangh en spel, 12.30 Weercverzicht, 12.55 Het P. I. T. F. spreekt. 13.00 Nieuws. 13.15 Van Rameau tot Ravel (IV). 14.30 Muziek uit Scandinavië. 15.00 Orgel concert. 16.00 Onze postzegelverza melaars. 16.15 Jeugdprogr.. 17.30 Con certgebouw Koperkwartet. 18.00 Ko ren en korpsen. 19.00 Nieuws en weeroverzicht. 19.45 Eng. les voor gevorderden. 20.00 Nieuws. 20.15 Le ger des Heils. 21.30 Omroeporkest. 2.30 Kwartet. 22.45 Avondoverden- k:ng. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 Schubert. Een andere angstmeierij noemde mr. Sassen de propaganda voor de verenigde staten van Europa of voor een wereldstaat; beiden zijn geens zins uit de lucht te toveren. Het scheppen van een nieuwe interna tionale staatkundige orde is namelijk niet een zaak van organisatie; eerst moet men het eens zijn over het doel en moeten de mensen zelf het ééns zijn. Internationalisering kan pas bloeien, als ze wordt gedragen door de volken, dus niet door de staten alleen. Zelfs op de Uno kan men zich nog niet verlaten. Als wij tenslotte aansturen op een nieuwe maatschap pelijke orde, dan zal het communis me beter dan door atoombommen worden uitgebannen. Niet aan staten, maar aan God zal de toekomst zijn, mits wij allen de rechtvaardigheid betrachten. Intussen mogen wij de oostelijke staten niet verwaarlozen. Als wij ten aanzien van dezen de vrede wensen, moeten wij ons voorbereiden op rechtvaardigheid. De overeenkomst van Yalta moet worden vervangen door iets beters. Strijdbaar zijn en dienen. De redding van de ziel moet ge schieden door strijdbaar, maar die nend Christendom, aldus de leiden de gedachte in de voordracht van dr. ir. F. Tellegen, voorzitter van .de landelijke leiding der Katholieke Actie in Nederland. Hij noemde het goddeloos communisme een werke lijkheid, die buiten de mens bestaat; maar het is een levensbeschouwing èn een mentaliteit van levende men sen. Dat communisme doet nu een be roep op de christenen, om hun „le venshouding" meer te brengen in overeenstemming met hun „levens beschouwing". Doch v.oor ons is voor waarde van elk apostolaat: een op rechte vernieuwing van het persoon lijke en openbare leven volgens de beginselen van het Evangelie. Bijzondere nadruk legde de heer Tellegen op de onthechting aan aard se goederen, zodat de maatstaf, die de christen aanlegt aan het privaat eigendom, aan het gebruik der goe deren en aan het genieten daarvan, duidelijk blijkt. Geëigend geneesmid del is de daadwerkelijke en eigen tijdse verwerkelijking van het lief de-gebod. Ook dit stelt ons voor con crete taken die wij in deze tijd moe ten vervullen. Ten aanzien van communisten valt de nadruk op persoonlijk apostolaat bij persoonlijk contact. Maar dit kan alleen vruchtbaar worden onderno men door de christen, die ook per soonlijk het Christendom zoekt te verwerkelijken. De erkenning van God en de na volging van Christus moeten wij, zowel privaat als politiek, laten zien als datgene, wat zin geeft aan iet leven. Dit sluit zowel de haat tegen het kwaad als de liefde voor de men sen in. Het congres werd gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Prinses Juliana in de mijnstreek Met enthousiasme heeft de bevol king van de mijnstreek Prinses Ju liana gisteren een waardige ont vangst bereid. Huis aan huis wap perde de vaderlandse driekleur en overal gingen de mensen met oranje getooid. Gistermorgen om 9 uur ar riveerde de Prinses, gekleed in een grijs mantelpak met een wit hoedje, op het vliegveld Bgek met het vlieg tuig van Prins Bernhard. Hier werd zij ontvangen door de Commissaris der Koningin in Limburg mr. dr. F. huize J. M. M. A. H. Houben. In Beek werden haar bloemen aangeboden. Tegen half tien arriveerde het gezeL- schap ten raadhuize van Geleen, waar burgemeester Damen enige woorden van welkom tot de Prinses richtte. Terwijl de Prinses op het balcon van het stadhuis stond werd haar door kinderen een aubade ge bracht. Vervolgens trok het gezel schap naar de staatsmijn Maurits, waar drie directeuren van de staats mijnen, de heeren dr ir Th. Ch. Groot- hoff, J. Mous en Ross van Lennep ter verwelkoming aanwezig waren. Hier werd de staf van de hoofdbedrijfs ingenieur Ring en de ondernemings raad van de mijn aan de Prinses voorgesteld. Alvorens de Prinses het onder grondse bedrijf bezocht werd haar een korte uiteenzetting gegeven van de tocht die zij onder de grond zou maken. "Van kwart over tien tot kwart over 12 bezocht zij vervolgens de afdeling 2-b op de 660 M. verdie- P'ng. Boven aangekomen werd nog een bezoek gebracht aan de verband- kamer. Om ongeveer 1 uur gebruik te het gezelschap de lunch in het ont- vargstgebouw van de mijn Maurits in het Steinerbosch. Via Geleen ging de tocht vervolgens naar Sittard waar H.K.H. wederom bloemen werd aangeboden. In Treebeek kende het enthousiasme van de bevolking schier geen grenzen meer. De poli tie had ae grootste moeite het tal rijke publiek in bedw ang te houden, doch desondanks werd op een enke le plaats het cordon verbroken. De Piinses bezocht hier een tweetal ar beidersgezinnen, n.l. de familie van Eyck in de Treebeekstraat en de fa milie van Unen in de Ringstraat. In Brunssum had de Prinses wederom een kinderhulde in ontvangst te ne men. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar het centrum van de mijnstreek, waar H. K. H. precies 5 uur arriveerde. Zij bracht hier een bezoek ^an het gebouw van het al gemeen mijnwerker.'fonds (A. M. F.), waar zij werd begroet door de bur gemeester van Heerlen, de heer F G. H. M. van Grunsven, de heer J. Mous, voorzitter van het A. M. F. en mr. Wohbe, directeur van het A.M.F. Hierna werd aan Prinses Juliana kof fie met Limburgse vla aangeboden. In het gebouw maakte Prinses Ju liana kennis met het dagelijks be stuur \an het A. M. F. en had zij ge ruime ti'd een bespreking met de le den van de Mijn Industrie Raad (M. I. R.). Om half zeven vertrok het gezelschap via Berg en Terblijt naar Maastricht, waar het tegen 7 uur aan het Gouverneurshuis arriveerde. Gisteren zijn de eerste vrachtauto's met Nederlandse groenten, voorna melijk spinazie en sla, over de grens bij Venlo naar Duitsland vertrokken. De groenten werden voor reke ning van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen normaal op eni ge veilingen aangekocht en met be hulp van exporteurs naar Duitsland vervoerd. Verwacht wordt dat deze aankopen voor rekening van het Centraal Bureau in de komende da gen zullen worden voortgezet. Hoewel op het ogenblik nog geen definitieve overeenkomst met de Amerikaanse autoriteiten werd be reikt om 200-000 ton groenten ter waarde van 10 Millioen dollar in ver band met het plan Marshall aan de Duitse bevolking te leveren in ruil voor industriële producten en half fabrikaten, is het Centraal Bureau, in vertrouwen dat deze overeenkomst tot stand komt, met aankoop en ver zending begonnen. Men wil hiermede goodwill beto nen ten aanzien van de normalisatie van de Nederiands-Duitse handel en de Duitse voedselvoorziening. Op het ogenblik bevindt zich te Frankfort wederom een Nederlandse delegatie om te trachten het tot stand komen van het groentencontract te bespoe digen. De thans gezonden groenten zijn bestemd voor het Ruhrgebied. Zij zullen in normale distributie worden gébracht. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen - dan is het hoog tyd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets van. maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat be kend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw apo theker of drogist. DE INVENTARISATIE, GROND SLAG VOOR HET HERSTEL VAN ONZE LAND- EN TUINBOUW. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948. Uit deze telling zulen, evenals andere jaren, de gegevens worden geput, nodig voor een juist inzicht in het grond gebruik, de teelt der gewassen en de omvang alsmede de samensteling van de veestapel. Tot voor kort een aan gelegenheid van nationaal beleid is deze inventarisatie na de oorlog be trokken in het internationaal over leg, voornamelijk ten aanzien van voedsclvoorzienmgs- en landbouw vraagstukken, Wanneer ons land op gunstige resultaten van deze inter nationale samenwerking wil hopen, zal het moeten helpen de basis van wederzijds vertrouwen te verstevi gen. Het verzamelen van volledig en juist cijfermateriaal kan daartoe be langrijk bijdragen. Naar aanleiding van deze inventarisatie zal de heer dr. Th. J. C. van Hout, wnd. chef var» de afd. I.andbouw van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Leid- schendam cp Maandag 3 Mei a.s. to 19.45 uur over de zender Hilversum I een causerie houden o cr het on- «drwtrp: „De ï.ventar's-.tie, «->nd- slag T oor net herstel van onze land en tuil bouw". De u« zending is voor jcreid in sa menwerking met de af leling */oor- iIrV2ns van het ministerie v .r. Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning Oprichting van een provinciaal burau Op een Zaterdagmiddag te Den Haag gehouden vergadering van de Zuid-Hollandse Bond van het Wit- Gele Kruis deelde de voorzitter, dr. R. Geerdes, mede, dat dit jaar drie nieuwe afdelingen zijn opgericht n.l. Voorschoten, Rijpwetering en Via- nen. Ook werd in het leven geroepen een Kraamccntrum voor Delft en omgeving. In September van het vorig jaar is- de noodopleiding voor wijkverpleeg sters begonnen met 25 deelneemsters. Bij de behandeling van de begro ting stelde de afdeling Rijswijk voor de salarissen van de districts-huisbe- zoeksters te verhogen. De voorzitter deelde mede, dat deze salarissen bij ministerieel besluit zijn vastgesteld. Het bestuur stelde voor aan deze huisbezoeksters een kledingtoelage te geven, waarmee de vergadering zich kon verenigen. Uit het uitvoerig jaarverslag van de secretaris, de heer J. G. Nientied, bleek, dat de bond thans 52 afdelin gen telt met in totaal 44.972 leden. Het vijfde kraamcentrum werd tc Noordwijk opgericht, waarvan het doel is in elk katholiek gezin katho lieke kraamhulp te brengen. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Daar de heer Nientied op medisch advies de omvangrijke administratie ve werkzaamheden aan het secreta riaat verbonden met 1 Juli a.s. zal neerleggen, werd bes-loten een pro vinciaal bureau op te richten met een gesalarieerde kracht en daaraan deze werkzaamheden op te dragen. De kos ten daarvan zullen moeten worden gedekt door een verhoogde contribu tie-afdracht van de afdelingen van de Bond van 25 cent per lid per jaar. Voor 1948 zal deze verhoogde af dracht 1214 cent per lid bedragen. De afdelingen zullen in de gelegenheid worden gesteld zich vóór 15 Mei a.s. over deze financiële regeling uit te spreken. Tot slot hield dr. Jos Verbeeck uit St. Anthonius een lezing over prae- natale zorg. BEURSOVERZICHT De nieuwe beursweek opende in aanmerkelijk vastere stemming. Het bleek, dat de verkoopdruk in Kon. olie was verdwenen, waardoor het hoofdfonds opende op 332 en gelei delijk opliep tot 33814, dus circa 10 pet. -boven Vrijdag. Nieuwe Olie de den 32814. Waren er aanvankelijk nog enige kooporders, in het verde re verloop werd de affaire steeds ge ringer, zodat de markt, in weerwil van de vaste tendens, een zeer stil aanzien had en de belangstelling in sterke mate zich richtte op de door de schaakclub der Amsterdamse ef fectenbeurs herwonnen fraaie zilve ren beker door de dit weekeinde be haalde overwinning op de London- Stockexchange Chess Club. De koers- verheffing voor koninklijke sleepte ook andere internationale waarden mee, zodat Unilever 5 pet opliep en Philips 6 pet. Ook hoogovens waren in -herstel en verbeterden tot 212, doch Aku bleef ten achter en zelfs iets beneden het vorig peil op 169. Prolongatie 2 yK procent. Vrouw bij brand in Amsterdam omgekomen Gistermiddag brak in het perceel Eerste Constantijn Huygensstraat 25 te Amsterdam brand uit. De brand ontstond op de eerste verdieping en al spoedig sloegen de vlammen door de ruiten naar buiten. De ijlings ge alarmeerde brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was na 10 minuten de brand meester. Intussen was door twee brandwachten op de zolderverdieping van het perceel een vrouw gevonden, die in bewuste loze toestand verkeerde, zij werd naar beneden gebracht en een dokter kon niet anders dan de'dood consta teren. Het was de 38-jarige mevrouw N. van Campen, die met een vrien din de zolderverdieping bewoonde. De vrouw moet door rookverstikking om het leven zijn gekomen. De bewoonster van de tweede eta ge, mevrouw B. vertelde: „Ik was bij mevr. Van Campen, toen mevr. Ulrich, die op de eerste verdieping woont, naar boven schreeuwde, dat er brand was. Dade lijk renden mevr. van Campen en ik naar beneden maar op de tweede etage aangekomen, zag ik dat de trap in brand stond, zodat ontsnappren daarlangs niet meer mogelijk was. Toen ik mijn huiskamer inrende om via het balcon naar de buren te vluchten, riep mevr. Van Campen, dat zij haar poes en haar kanarie ging halen. Zij stormde weer naar boven, maar kon toen niet meer te rugkomen, omdat intussen de trap van de tweede naar de derde verdie ping ook was gaan branden. Wij heb ben haar nog toegeroepen vanuit haar raam op het balcon van de tweede verdieping te springen, maar dat heeft zij blijkbaar niet gedurfd". DODELIJKE AANRIJDING TE HEEZE. Gisteren heeft in Heeze een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat het leven kostte aan de in dit dorp woonachtige edelsmid L. de Kievit. Deze kwam met zijn motor achter een huis vandaan met de bedoeilng zich naar de straatweg te begeven. Hü werd echter door een juist pas serende vrachtwagen, die uit de rich ting Geïdrop kwam, gegrepen en te gen de grond gesmakt. Het slachtof fer overleed ten gevolge van een zware hersenschudding. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesische taal- en letterkun de: de heer P. E. de Josselin de Jong te Leiden. Gouden doctoraten. Maandag 3 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. N. L. Schoorel, wonende te Voorburg, aan de Leldse Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde. Maandag 10 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat dr. M. M. de Monchy, wonende te 's-Gravenhage, aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de Geneeskunde. Zondag 16 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. Hoboken, wonende te Brussel (België), aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. In de Rotterdamse haven arriveer de de „Noordam" van de Holland- AmerikaMjn, geladen met 4000 ton tarwe, als eerste zending van de Marshall zendingen. De feestelijk- gepavoiseerde „Noordam" in de ha ven van Rotterdam. Het ambtenarengerecht te Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van dr Y. J. van der Meu- len .tandarts te Leiden, die beroep had aangetekend tegen een beslissing van de minister van onderwijs, kuns ten en wetenschappen. Dr van der Meulen, die tot. 1 October 1940 lei der van de tandheelkundige afdeling van het Academisch ziekenhuis te Leiden is geweest, weigerde in Juli 1940 om gevoeg te geven aan een z.i. onwettig gegeven opdracht van het college van curatoren van de Rijksuniversiteit aldaar, om de tand heelkundige behandeling van de in Leiden in garnizoen liggende 12.000 leden van de Duitse wehrmacht op zich te nemen, ingevolge waarvan hij werd gestraft en uit de over heidsdienst ontslagen. Kort geleden werd een verzoek tot rechtsherstel afgewezen. Het ambtenarengerecht heeft thans het daartegen ingestelde beroep van dr. van der Meulen ge grond verklaard en de beslissing van de minister vernietgd. Het bepaalde verder, dat de minis ter alsnog dient te voorzien in de weder indienstneming van dr van der Meulen, de regeling van zijn rechts positie en de toekenning van zijn schadeloosstelling. TENTOONSTELLING PORTRETTEN ORANJE-VORSTEN. In verband met het tot stand ko men van een door mevrouw Reits- maValenca gegraveerd portret van H. M. de Koningin, uitgegeven door het Leids -Universiteitsfonds, een prent, die met gewijzigd onderschrift binnenkort voor het publiek in de handel zal worden gebracht, heeft de directie van het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden, Klok- steeg 25, een tentoonstelling inge richt, gewijd aan het onderwerp: „Oranje-vorsten, getekend en in prent gebracht door Nederlandse kunstenaars.". Deze tentoonstelling (geopend van 8 Mei tot 1 Augustus), die is uitge breid met inzendingen o.a. van het Koninklijk Huisarchief, 's Rijks Pren tenkabinet te Amsterdam en enkele inzendingen uit de kunsthandel en van particulieren, beoogt een over zicht te geven van de wijze waarop in de loop der eeuwen door de Ne derlandse kunstenaars de moeilijke opgave van het scheppen van een representatief portret is opgelost. TENTOONSTELLING ENGELSE STUDIEBOEKEN. De tentoonstelling van Engelse hand- en studieboeken voor univer sitair gebruik, welke gehouden wordt in de Universiteitsbibliotheek en gra tis voor alle belangstellenden toegan kelijk is, mag zich in een bijzondere belangstelling verheugen. De ten toonstelling zal nog slechts tot en met Vrijdag a.s. 30 April geopend zijn. Zoals bekend is, is zij dagelijks ge opend van 9.3012.30 en van 25 uur. ZILVEREN JUBILEUM J. L. v. HETEREN. A.s. Vrijdag. 30 April, herdenkt de heer J. L. van Heteren, Haarlemmer straat 240, zijn vijf en twintig jarig lidmaatschap van de Mariac.mferen- tie der St. Vincentiusvereniging. Die morgen zal er om kwart over acht voor de leden van de Mariaconferen- tie een H. Mis worden opgedragen in de dekenale kerk, tot intentie van de jubilaris, EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 10) „Hm!" deed Timm. „Hm! Werke lijke bloedverwantschap kan ik me tenminste niet goed indenken. Er is zoiets... zoiets opvallend aristocra tisch aan u. Ja heus! bijvoorbeeld de elegante gewrichtjes; ik bedoel uw dunne enkels. Ziet u juffrouw Bianca, daar heb ik verstand van: dunne enkels en kleine handen zijn altijd een teken van adellijke af komst. En dan de verrukkelijke klei ne mond, de. „Bianca!" Een woedende stem klonk door de tuin. Buiten op straat voor het rek hield een wagen stil en een jonge kerel richtte zich op de hoge bok overeind cn dreigie met zyn vuist. „Bianca... kom hier!" „Wie is dat?"' vroeg Timm. ..Ach die jongen!" zei ze verward. „Die is... die is van de houtzagerij in 't dal. Laat me gaan, mynheer Timm, ik kom morgen terug." „Tja, maar hy is toch niet uw ver loofde?" „Hoe komt u erbij!" „Maar wat heeft hij dan voor recht in onze tuin te brullen? Wacht, ik zal die onbeschaamde rekel eens mo res leren!" Hij liet zich door het meisje niet weerhouden, snelde, vergezeld van onze honden, die woedend aansloe gen, naar de heg en riep: „Wat heb jy hier in onze tuin te brullen, kwajongen. Hoe durf je je te Vermeten..." Pats. Meteen trof hem een a^g van de zweep! Timm wankelde. „Daar zul je voor boeten in do gevangenis... in de gevangenis..."' Een nieuwe zweepslag suisde over de heg, maar trof niet meer. De hon den huilden, de oude Krügel snelde met zijn bijl door de tuin naderbij, het meisje vlooog als voortgedragen door de wind door de poort en klom naast de jongen op de bok. Deze striemde de paarden woedend over de rug en de wagen vloog de weg over. Levend schilderij! De versteende Timm met een bloedende striem over het gezicht, de verschrikte oude Krü gel met de bii1 in de hand, de beide honden met de voorpoten tegen het hek, alsof ze dit omver wilden duwen Tenslotte 'boog ik my uit het raam „Wat is er?" Bij het horen van mijn stem kwam er beweging in Timm's lange ge stalte. Hij hield een hand tegen zijn linkerwang en hijgde: „Een aanslag.mijnheer. Een aan slag op my!'' „Op jou?" „Ja. Er was een.een jonge bloed verwante van... van mijnheer Krü gel daar hy wees naar de hout hakker hier in de tuin. Ik sprak met haar over de maaltijd van.van mijnheer Krügel daar... en toen kwam plotseling die woesteling voor bijrijden. Hij beledigde het jonge meisje, en omdat ik haar in bescher ming wilde nemen, sloeg hij me te gen de grond." „Sloeg hij je tegen de grond?" „Neen, wa1 niet tegen de grond... maar sloeg me toch. Hij deed het laf en geniepig vanachter 't hek, dat hem beschutte.anders.anders. Timm balde zijn tengere vuisten. „Die ploert... die ordinaire schoft, hij moet de gevangenis in. Mijnheer Hubertus, ik verzoek u mij te hel pen!" Met deze woorden wankelde hij het huis in. O ja, ik zal je wel helpen, beste Timm! Eerst, toen je daar zo stom stond op te snijden ,had ik zin, je nog deze middag jc congé te geven; maar nu andere je al zo'n opduvel hebben gegeven, ben ik tevreden, en ik wil proberen je vernederde ziel weer op te richten. De middag van diezelfde dag was ik aan mijn venster opnieuw van een schurkenstreek geuige. De twee hon den Bims de poedel en Bams, de takskrijgen 's middags sa men in de tuin hun voedsei. Klok slag twaalf verschijnt vrouw Sturz met een groot bord met gestampte aardappelen, saus, vellen en aller lei vleesresten. Deze maaltijd moeten de beide honden met elkaar delen. ,Het is vandaag zonnig weer. De hon den lagen in het blakende zonnetje op de sneeuwvrije plavuizen, die naar de voordeur leiden. Bims, de poeae1, is nog 'n heel jong beest, nog geen negen maanden oud, maar Bams, de taks, is al een man met le venservaring, en die er al minstens drie jaar op heeft zitten. Toen nu de grote staande klok in de „hall" met haar diepe slag het middaguur begon aan te kondigen, sprong de taks eensklaps overeind, vloog naar het tuinhek en hief een moorddadig gekef aan, hoewel er geen sterveling by het hek te beken nen viel. De domme poedel, die mins tens geloofde, dat bij het hek de dui vel was losgebroken, vloog hem als een grote knot wol achterna en blaf te met zijn harige snuit eveneens als een waanzinnige. In zijn onnozelheid van jonge hond stond hij> als 'n echte Don Quichotte, nog tegen het hek te keffen, toen de taks al weer lang was teruggeslopen. En hoe sloop die schurk! Zijn verdraaide ogen gaven zijn uitstekende facie een echte boe ven-uitdrukking. Tegelijk werd nu echter ook de bedoelng van de ban diet duidelijk Vrouw Sturz was in middels met het bord eten versche nen en de taks viel er onmiddellijk op aan, viste er gulzig alle vleesres ten en vellen uit op, en toen het tot die stomme poedel bij het tuinhek eindelijk doordrong, dat er hoege naamd niets te blaffen viel, en hij nu ook naar zijn middagmaal kwam gedraafd, vond hij alleen nog maar de aardappelen, die de taks groot moedig voor hem had overgelaten. Deze honden-historie interesseerde my bijna nog meer als Timm's avon tuur. Aanvankelijk nam ik mij voor er met niemand over te spreken, aangezien wel geen mens het zou willen geloven. Maar op het eerst volgende skaat-avondje kon ik toch niet nalaten er tegen mijnheer Bal- thassar en de voorzanger over te be ginnen. De voorzanger knikte en glimlachte fijntjes; Balthassar zei: „Knap gevonden!" Ze geloofden me dus niet. Toen nodigde ik de heren bij me te eten; want de dieren-come- die herhaalde zich iedere dag, iets, waardoor ik tot de eigenaardigste ge volgtrekkingen kwam. Balthassar verscheen reeds de volgende dag en overtuigde zich, dat ik de waarheid had gesproken. „Dan moet dat ^eder van een taks kunnen denken," zei hij verbouwe reerd. „Kan hij ook, mijnheer Balthassar! en acteurstalent. Ja m'n waarde sie, behoort verstandelijk overleg, behoortauteurstalent. Ja, m'n waarde in één zo'n mormel geeft de goeie God ons meer raadsels te verwerken dan een mens kan oplossen."' De voorzanger kwam als tweede kroongetuige helaas een dag te laat. Want op die dag verstoorde vrouw Sturz dat domme schepsel, het boeiende spel zoals eertijls de kleer makersvrouw in Keulen aan de heer schappij van de kaboutermannetjes een einde maakte. Vrouw Sturz verscheen met haar schotel nog vóór de klok sloeg. De beide honden sliepen dus nog. Ze snauwde: „Wacht, taks, vuil beest, ik je leren iedere dag de poedel met z'n portie vlees te bedotten!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2