Brief van Tsjecho-Slowaakse Episcopaat Het eerste Marshall-schip in Nederland aangekomen MAANDAG 26 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ADEL IN LIVREI. De parochie „St. Leonardus" bezit een organisatie, die de kunst ver staat om de parochianen vrolijke en beschaafde ontspanning te bezorgen. „De Speelgroep" een onderafd. van O.K.O. heeft gisteravond in de Leid- se Schouwburg laten zien, tot welke prestaties deze toneelafd. in staat is. Deze uitvoering stond op zeer hoog peil en er waren momenten, die deden denken aan beroepsspel. Opgevoerd werd een symphonie van leugens met een slotaccoord „Adel in livrei", een geschiedenis van een jonker die diep in de schulden zit. Zijn kamerdienaar weet door handige listen de schuleisers steeds tevreden te stellen, totdat tenslotte een oom van de jonker ten tonele verschijnt en hem de raad geeft werk te zoeken of de bezittingen te laten verkopen. Er komt inderdaad een koper opdagen, die met vrouw en dochter intrek neemt in het kasteel. Jonker en kamerdienaren verwisse len van kleding, zodat men kan be grijpen tot welke verwikkelingen dit aanleiding geeft. De opgave was niet gemakkelijk, doch de spelers en speelsters hebben allen stuk voor stuk bijgedragen tot het succesvolle gehee. Afred de Beaucour (Bart v. Leeuwen) en Mar cel, zijn kamerdienaar (Gé Heynen) speelden hun rol op uitstékende wij ze en waren volkomen op elkaar in gesteld. Bolhuis, de rijk geworden slager, werd prachtig getypeerd door Toon v. d. Poel, terwijl Tonny Brou wers als zijn vrouw een „echt" paar vormde. Do Heynen als hun dochter Maud, gaf eveneens uitstekend spel te zien en vooral het samenspel met haar vader werd gevoelvol uitge beeld. Henri de Beauvour %(B. Ver- schragen) was als aristocratische oom iets te bescheiden, terwijl Nelly (Kitty Geene) als „Kattige" dienstbo de toch erg „kittig" en lieftallig was. Winkelman (J. Wamsteker) en Po lak (F. v. d. Meyden) waren de schuldeisers, waarvan eerstgenoemde het minst overtuigend was. Het toneeldécor was prachtig ver zorgd. De regisseur, de heer F. v. d. Meyden mag een woord van lof niet onthouden worden voor de prestaties, die hij met dit troepje heeft weten te bereiken. Aan het slot van de avond sprak de zeereerw. heer Pastoor M. v. d. Schoot een dankwoord tot alle me dewerkenden, terwijl de stille wer kers, de heren C. de Winter en W. De- vilee, mede in deze hulde werden be trokken. Aan de dames werden bloe men aangeboden. Jammer was het, dat niet meer parochianen waren op gekomen, want O.K.O. verdiend dit. De afwezigen hebben beslist on gelijk gehad! BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth d. van D. Slin gerland en M. E. Pet; Pieter z. van P. Loekenbach en E. Oostendorp; Martin Arie z. van M. du Pré en A. T. van Kuijk; Petrus z. van P. Everaart en M. C. Caelers. In de Raadsvergadering van heden was nog aan de orde gesteld: Voorstel inzake het over het jaar 1947 verle nen van restitutie aan personeel der gemeente van een gedeelte van het verhaal van de bijdragen van eigen pensioen. Bij circulaire van 1 April, deelde de Minister van Binnenlandse Zaken o.m. mede, dat het in het voornemen ligt, het wettelijk verhaal voor eigen pensioen met ingang van 1 Januari 1948 te verminderen van 4 V* tot 2 van de pensioensgrondslag, ter wijl het voorts de bedoeling is aan deze maatregel in zoverre terug werkende kracht te verlenen, dat aan degenen, die gedurende het ge hele jaar 1947 in rijksdienst zijn ge weest en op wie in dat jaar een bij drage voor eigen pensioen is verhaald een bedrag zal worden gerestitueerd, dat Ongeveer overeenkomt met bo- genoemde vermindering van 4 XA tot 2 Het komt B en W voor, dat, ten einde ook het personeel dezer ge meente zo spoedig mogelijk in het ge not te kunnen stellen van deze aan het rijkspersoneel toegekende grati ficatie, er alle aanleiding bestaat van de gelegenheid tot het uitkeren van een voorschot a's bedoeld gebruik te maken. Zij merken hierbij op, dat de gelden om deze uitgave te financie ren op de gemeentebegroting voor 1947 niet beschikbaar zijn, zodat, al vorens ot uitkering van het bedoelde voorschot te kunnen overgaan, het College van B en W nader met de desbetreffende instanties overleg pleegt. BONKAARTEN AFHALEN. Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 68801 tot en met 73100. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenen bonnen) en controlekaart Moeders (voor toeslag- kaarten). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. HAAGSE POLITIERECHTER. In het zwart. De los-werkman J. J.~H. van H. te Leiden had in het zwart gedaan, waarvoor hij sigaretten als object had gekozen. De Officier vond dat verdachte maar eens goed moet leren werken en hij eiste daar toe zes weken gevangenisstraf en zes maanden Veenhuizen. De politierech ter veroordeelde conform die eis. Zwemmen is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordt! Leidse Reddingsbrigade Aan communistische Min. van Justitie Nadat de nieuwe regering der communistische usurpators in Tsjecho-Slowakije van de kerkelijke autoriteiten een uitgesproken, posi tieve bepaling van hun standpunt ten aanzien van de nieuwe situatie geëist had, heeft de Aartsbisschop van Praag als voorzitter der Tsjecho- Slowaakse Bisschoppenconferentie een senrijven gezonden aan de com munistische minister van Justitie dr Cepecka, die met de behandeling der kerkelijke kwesties is belast. De pers en de neutrale persbureaux hebben daaruit slechts enkele zin nen geciteerd, die de indruk wekken als zouden de kerkel-ijke autoriteiten met deze nieuwe ontwikkeling in Tjecho-Slowakije tevreden zijn. Zo b.v. de zin: ..Wij zijn dankbaar voor uw verzekering, dat niets zal gebeu ren wat de goede verstandhouding tussen Kerk en Staat zal kunnen ver troebelen", welke zin uit, de samen hang gerukt, geheel anders klinkt dan in de brief zelf. Wij zijn thans in staat de originele tekst van deze brief te publiceren, waaruit duidelijk blijkt, dat in Tsjecho-Slowakije de vervolging der Katholieke Kerk reeds in volle gang is. De brief luidt: „Wij hebben het niet voor nood zakelijk gehouden en doen dit ook nu niet om een bijzondere ver klaring of een bijzonder herderlijk schrijven uit te vaardigen ten aan zien van de huidige politieke gebeur tenissen. Immers de Katholieke Kerk bindt zich aan geen enkele politie ke 'of staatkundige vorm, omdat Zij met het oog op Haar bijzondere zen ding steeds de hoogste belangen van het volk wil dienen. Als Katholieke Bisschoppen en Ordinarii zullen wij al onze plichten tegenover God, de Kerk, het volk en de staat vervul len en wij zijn er van overtuigd, dat ook onze geestelijkheid en het gehele katholieke volk met ons in deze trouw zal volharden. ^yat de behandeling der kerkelijke politieke toestanden betreft wensen wij, zoals wij reeds te anderer plaatse met nadruk hebben gezegd, dat deze toestanden door een wederzijds ver drag tussen de H. Stoel en de Staat geregeld worden. De encyclieken en uitspraken der Pausen op economisch cn sociaal gebied, evenals op het ge bied van het onderwijs en der ideeën spreken duidelijke taal en wij hopen dat bij goede wil tot overeenstem ming gekomen zal worden, hetgeen aan de Staat en aan het gehele volk slechts tot heil zal strekken. Wij zijn dankbaar voor uw ver zekering. dat er niets zal geschieden, dat de goede verstandhouding tussen de Kerk en de Staat zou kunnen ver troebelen: wij wijzen niettemin ge lijktijdig op ernstige inbreuken, die wij niet kunnen goedkeuren: dat nl. met geweld is ingegrepen in de rech ten van de Kerk, in het bijzonder in dc vorm van gewelddadige confisca ties van kerkelijke gebouwen en in stellingen; op de ontzetting uit hun ambt van priesters, broeders en zus ters. Het is ook zeer opvallend, dat het verschijnen van de meeste katho lieke tijdschriften is verboden en dat ook de katholieke verenigingen in haar werkzaamheden gehinderd zijn. Wij willen nogmaals onderstrepen, dat wij er de hoogste zorg voor zul len dragen, ojJ alle gebieden van het katholieke leven boven de partijen te blijven staan en een standpunt in te nemen, dat boven de politiek ligt. wij zullen ons volledig wijden aan onze godsdienstige taak, wij zullen op de bres staan voor de christelijke zedelijkheid en de naasteliefde en de ze verdedigen. Wij verlangen echter, dat de katholieken niet gedwongen worden, zich onder de druk van be dreiging in hun bestaan aan te mel den bij politieke partijen, in het bij zonder wanneer daarbij tegelijkertijd een verklaring wordt geëist, dat men met de ideologie der partij instemt. Inzoverre dit reeds is geschied, ver trouwen wij dat dit onrecht zal wor den hersteld. Op al deze gronden herhalen wij het besluit van laatste vergaderingen betreffende de politieke candidaturen van priesters. Het doet ons leed, dat de gebeur tenissen der laatste weken bij het volk verwarring hebben opgeroepen, tengevolge waarvan zijn gevoelen voor zedelijkheid en recht is ge knecht. Nooit zullen dergelijke za ken kunnen bijdragen tot een ze genrijke ontwikkeling van de zede lijke kracht van volk en Staat Wij bidden voor al diegenen, die in deze ernstige tijd voor God en de wereld verantwoording te dragen hebben. Moge hun beslissingen aan ons volk werkelijke welstand, ge luk en vrede brengen. Wij bidden ook voor ons goede Tsjechische en Slowaakse volk: het moge zich van zijn verantwoordélijk- heid bewust zijn en begrijpen, dat een gelukkige toekomst alleen duur zaam verzekerd wordt door een ze delijk, eerlijk en werk zaan; leven. Uit naam van de Katho lieke Bisschoppen en Or dinarii van Bohemen, Mo- ravië en Slowakije Aartsbisschop van Praag (w.g.) t JOZEF HAAGSCHE SCHOUW Parochie-avond. Het was een goede gedachte van de N.K.J.B. „St. Paulus" om heel de parochie uit te nodigen op de feestavond, die oor spronkelijk als ouderavond bedoeld was, omdat daarmede de familieband in de parochie weer versterkt wordt. En zo kwamen gisteravond de paro chianen van de Haagsche Schouw bij een in „De Groote Vink", waar zij werden verwelkomd door de voorzit ter, Harry van Noort, en daarna een programma aangeboden kregen, dat er zijn mocht. Een trio van Haarlemse Orkestvereniging zorgde met een pot- pouri van Mozart-composities voor een waardige ouverture, waarna de heer Hans Velu, diocesaan voorzitter van de Kath. Actie, afd. Jongeman nen, sprak over het onderwerp „Wat willen die jongelui toch tegenwoor dig". Op enthousiaste wijze schilderde hij het ideaal van de georganiseerde jeugd, die zich wil verdiepen in de Godsdienst en deze op moderne wijze beleven wil. Het trio liet zich nog eenmaal horen met een aantal Schu- bert-melodiën en, als sluitstuk van het eerste gedeelte, zong mej. Greetje v. d. Berg enkele liederen van Schu bert, Grieg en .Luzzi, waarvoor zij welverdiend een daverend applaus en bloemen mocht ontvangen. Het programma na de pauze was wat luchtiger van aard. Toen traden „De Spelers van St. Paulus" voor het voetlicht, met de nog steeds populaire klucht in twee bedrijven van Godfried Bomans „De Huistyran". Niet alléén om de dolle situaties, maar evenzeer door het vlotte spel, hebben de aan wezigen danig genoten van dit koste lijke spelletje. Nadat de speelsters Jeanine v. d. Berg en Riek Kooloos bloemen waren aangeboden, sloot de aalmoezenier, pater A. van Heusen s.m.m., deze zeer goed geslaagde pa rochie-avond. LEIDSCHENDAM Vijftig jaar getrouwd. Op 29 de zer zullen de heer en mevrouw Dirk Visser en Elisabeth Visser-v. d. Lin den hun gouden huwelijksfeest vie ren. De harmonie St. Cecilia zal het bruidspaar Dinsdagavond a.s. een se renade komen brengen. ZOETERMEER Auto te water geraakt en uitge brand. Een vrachtauto van de Zuid-Hollandse Bierbrouwerijen uit Den Haag geraakte op de Rijksweg onder Zoetermeer van het wegdek, kantelde, en kwam terecht in de daarnaastliggende sloot, tengevolge van het onwel worden van de be stuurder. Enige tijd later probeerde de bestuurder zijn papieren uit de auto te halen en maakte daarbij ge bruik van lucifers. De auto, welke voor het grootste deel boven het wa ter uitstak, vatte daardoor vlam. Aan gezien dit gevaar opleverde voor het voorbijgaande verkeer werd terstond de brandweer gewaarschuwd, welke spoedig ter plaatse was. Binnen en kele uren was de brand geblust. Slechts een gedeelte van de lading bleef behouden. ANDERHALVE EEUW ALUMINIUM Dit jaar is het 150 jaar geleden, dat de Engelse scheikundige Davy de voorspelling deed, dat een nog onbekend metaal aanwezig moest zijn in aluin. Dit metaal, dat dus nog niemand gezien had en waarvan nog niemand de eigenschappen kende, noemde hij bij voorbaat „alumi nium". Dit woord is afgeleid van de Latijnse naam „alumen" voor aluin aarde, welke stof sinds vele eeuwen wordt gebruikt voor de bereiding van verfstoffen en bij de leerlooierij. Davy is er echter niet in geslaagd zijn bewering waar te maken, het was de Duitser Wöhler, die in 1827 zeer kleine hoeveelheden zuiver alu minium wist te winnen en de eigen schappen van de nieuwe stof in een rapport beschreef. De ontdekking raakte echter in het vergeetboek en eerst goed twintig jaar later richtte een Franse scheikundeleraar zijn aandacht weer op dit onwaarschijn lijk lichte metaal. Het was Henri Si. Clair-Deville. die met steun véfc Napoleon III te Javelles een klein fabriekje stichtte, waar hij omstreeks 1850 twee kilogram aluminium per dag kon maken. De belangstelling v. Napoleon III sproot hieruit voort, dat deze meende van aluminium ku rassen te kunnen maken voor zijn dragonders, terwijl hij tevens over woog het zilvergeld door aluminium te vervangen. De kostprijs was ech ter nog zeer hoog; aanvankelijk 3000.per k.g., enkele jaren later ƒ450, in 1859 120 en in 1867 ƒ60.— per kg. Het nieuwe metaal kreeg echter eerst zijn grote kans, toen men een kleisoort ontdekte, een geelbruine aarde, die bijzonder rijk aan alumi nium bleek te. zijn. Deze klei werd het eerst ontdekt bij het plaatsje Beux in Zuid-Frankrijk en naar die plaats bauxiet genoemd. Nu brak een ware aluminiumrage los; bauxiet werd in vele delen van de wereld in dikke lagen aangetroffen en nadat de Duitser Robert Bunsen winning van aluminium langs elec- trolytische weg mogelijk had ge maakt, legden de Amerikaan Char les Martin-Hall en de Fransman Paul Héroult de grondslagen der moder ne aluminiumindustrie. Vooral toen met waterkracht goedkope electrici- teit kon worden opgewekt, kreeg de aluminiumwinning een grote vlucht. Ei.j het uitbreken van de oorlog van 1914 was de prijs gedaald tot ƒ2.45 per kg. en bij het losbarsten van de tweede wereldoorlog zelfs tot 0.92. Op dit ogenblik zijn de prijzen en kosten nog te veel ontwricht om een juist beeld van de werkelijke kost prijs te kunnen maken. Dat echter het lichte metaal nog steeds in belangrijkheid zal toene men behoeft niet te worden betwij feld. Reeds het feit, dat de grondstof zo overvloedig voorhanden is, maakt dat aluminium is voorbestemd tot het innemen van een steeds grotere plaats in de metaalnijverheid. VOORSCHOTEN V. V. L. V. Het afgelopen week end is voor V.V.L.V. niet ongunstig geweest; van de zes gespeelde wed strijden werden er vijf gewonnen en een verloren. Een combinatie van het tweede en vierde elftal speelde Zaterdagmiddag tegen het Zaterdag- mi ddagelf tal van Rouwkoop en won met 51. Zondagmiddag speelde het eerste tegen de Haagse vierdeklasser R.A.V.A., dat met enkele invallers in het veld kwam en met een 40 ne derlaag naar de residentie terugge stuurd werd. Het was een goed ge speelde wedstrijd, wat fors, maar niet ruw, en van beide zijden zeer sportief. De nieuwe opstelling, waar bij o.m. Frans v. d. Berg van de spilplaats naar de rechtsbuitenplaats verhuisd was en Jan de Hollander rechtshalf stond, voldeed aardig. Voor de rust, met wind tegen, wist Piet v. d. Beng twee maal te scoren, terwijl Nic. Stlkvoort en tenslotte Roel de Groot na de rust voor de rest zorgden. Het derde speelde in Wassenaar tegen Blauw Zwart 4 en won met 32. De A en B Junioren ontvingen de dito's van Blauw Zwart; A won met 21, terwijl B een 31 nederlaag leed. De adspiranten ten slotte gangen naar Lisse, om daar de Lisse adsp. B met 31 klop te geven. WARMOND Gemeenteraad. Openbare ver gadering van de Raad der gemeente Warmond op Woensdag 28 April a.s. des namiddags 8 uur. Uit de te be handelen agenda ontlenen wij het volgende: Verhuur van de gemeen te-woning B. 55. Voorstel tot over dracht van grond gelegen in het plan Lookhorst aan de woningstich ting „Warmunda" alsmede voorstel tot aankoop van diverse grondstro- ken t.b.v. de verbetering van de Herenweg. Benoeming van een lid van de commissie van advies als be doeld in art. 8 der woonruim'tewet 1947. Vaststelling van een verorde ning tot bescherming van de titel van kraamverzorgster en gelijksoor tige benamingen. Voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke bij drage in de kosten van sloping van de bunker, welke was gelegen voor de Christelijke bewaarschool. Voor stel tot inrichting van een speel plaats voor de jeugd. Voorstel tot vaststelling van een regeling tot toe kenning van een tegemoetkoming in de door Ambtenaren in dienst der gemeente te maken studiekosten voor vakexamens. Kon. Zeil-, Roei- en Motorsport- vereniging „De Kaag". In plaats van de heer Ir. L. Doedes is als se cretaris van'bovengenoemde vereni ging benoemd de heer H. W. Nij- man alhier en als penningmeester de heer W. de Graaf uit 's-Graven- hage, in plaats van de heer Mr. E. E. Menten alhier. Geboren: Willem Arie, z. van W. A. van Es en J. de Pater; Wil helmus Johannes, z. van E. J. van Winsen en J. v. d. Meer; Franciscus Jozef Petrus, z. van Th. J. Hoek en A. Th. Rooijers; Pieternella, d. W. Spijker en G. de Jong. Overleden: S. W. v. d. Geest geb. van der Poel, 45 jaar; B. A. Veld maat, 70 jaar; G. Schijf, 49 jaar. Toneelconcours „St. Matthias". Voor deze vijfde uitvoering van het toneelconcours, bestond zeer veel belangstelling, temeer, daar een der Warmondse toneelgezelschappen hun beste kunnen zouden laten zien. De R.K. Toneelvereniging „Nut en Vermaak" kwam voor het voetlicht, met een toneelspel in drie bedrijven, door Will. Brakenberg, getiteld: „Mensen in Nood", o.Lv. de heer J. G. van Vliet. De vertolking der rol len in dit zeer dramatische stuk mag uitstekend genoemd worden en verzorging van het geheel duidde op een toegewijde arbeid van lange tyd. „Nut en Vermaak" kan terug zien op een geslaagde avond, wat uit het applaus na afloop, zeer dui delijk naar voren kwam. Volgende week Zondag, 2 Mei, zal de jubilerende vereniging, buiten mededinging, een bijspel in twee bedrijven door Godfried Bomans, genaamd „Een eeuw achter" opvoe ren. Na de pauze volgt dan het rap port van de jury en de critische verslagen, waarna de prijsuitreiking zal plaats hebben. De avond zal ver der gevuld worden door muziek en zang, zodat het een waardig slot van dit concours zal zijn. Voor deze laatste avond bestaat zeer veel be langstelling, zodat vroegtijdige plaatsbespreking ten zeerste wordt aangeraden. DE ZILK Door een ruit gevallen. De 12 jarige R. reed aan de Zilkerduinweg het erf af en viel door een ruit van de schuur. Hem werden 2 vingers na genoeg afgesneden. Na eerste hulp verlening, werd hij naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Huisvlijt. Door de K.A.B. zal Za- terdag en Zondag 1 en 2 Mei een huisvlijttentoonstelling worden ge houden in het parochiehuis-, welke Zaterdagavond na het Lof zal worden geopend door Pastoor Hermans. Op Zondag is de tentoonstelling geopend van 's middags 12 tot 's avonds 10 uur. De hiervoor beschikbare prijzen zullen worden toegekend voor vier groepen, voor meisjes en jongens en dames en heren. Ook Kath. Thuis front, de Gidsen en de Kath. Actie komen elk met een vrije stand. Aan de toegangsbewijzen zijn aparte at tracties verbonden. ZOETERWOUDE Geboren: Johannes Hendrikus Adrianus, z. van G. P. Burggraaf en E. M. Fok; Jacqueline Sara, d. van A. Delfos en E. de Vogel. Jacobus Jo. hannes Maria, z. van S. J. van der Salm en M. M. P. de Jong; Henricus Kaspar. z. van J. van Gerven en J. Plechtige ontvangst van de „Noordam" rvE AANKOMST VAN HET EERSTE SCHIP MET Marshall-goederen, de „Noordam" van de Holland-Amerika lijn te Rotterdam, is aanlei ding geworden tot een plechtigheid, die niet alleen een officieel maar vooral een feestelijk karakter droeg. De Ned. minister van buitenlandse die van economische zaken hebben gesproken, de ambassadeur der Verenigde Staten heeft deze beide redevoeringen beantwoord, de volks liederen hebben geklonken en tenslotte heeft de kapitein van het schip uit handen van de voorzitter van de „Stichting Havenbelangen" een her inneringsplateau ontvangen. Geheel gepavoiseerd lag de „Noor dam" voor de kade met een volle la ding graan en stukgoederen. Kleu rig klapperden de honderden vlagge tjes tegen de kilgrijze hemel. De boot scheen verlaten, omdat alle belang stelling zich geconcentrfeerd had in de loods „San Francisco", die een vrolijke en levendige aanblik bood. Ook hier honderden vlaggen, tus sen welke de „Star and stripes" en onze driekleur domineerden. Met mu ziekkorps van de Holland-Amërika Lijn stond er opgesteld, film- en ra diomensen en fotografen waren uit alle delen van het land gekomen er. rondom een podium had zich een il luster gezelschap verzameld; de am bassadeur van de Ver. Staten dr. Herman Baruch, de ministers van Boetzelaer, van den Brink en Mans- holt, Rotterdamse wethouders, de di rectie van de Holland-Amerika Lijn. vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en voorts vele voor aanstaande personen uit handel en scheepvaartkringen. Minister van Boetzelaer was de eerste die het woord voerde, daarna sprak minister v. d. Brink en ten slotte de Amerikaanse ambassadeur. Nadat de beide volksliederen had den weerklonken betrad de voorzit ter van de stichting „Havenbelangen" mr. A. C. W. Beerman, het podium om de gezagvoerder van de „Noor dam", kapitein C. H. P. Coster, een herinnering mee te geven aan het voor Nederland en speciaal voor Rot terdam zo belangrijke feit, dat het eerste schip met Marshall-goederen was gearriveerd. Hij bood een in Delft vervaardigde wandplateau aan. dat de kapitein, zoals hij zeide, er steeds aan herinneren zou, dat Rot terdam de „Poort van Europa" is. Tot slot van de plechtigheid over handigde kapitein Coster aan minis ter Mansholt het eerste baaltje Marshall-graan, eeh symbolische daad, die natuurlijk door fotografen en door de film werd vastgelegd. OOK LEIDEN KRIJGT ZIJN DEEL De aankomst van de „Noordam" met Marshall-goederen uit Amerika gaf op de Rotterdamse Schippers- beurs een flinke drukte. Zaterdag ochtend charterde men op de beurs een groot aantal binnenschepen voor het verdere vervoer van de partijen tarwe, bloem, stukgoed, enz. De be slemmingen waren o.a. Wormerveer, Utrecht, Leiden, Weert enz. Ook be vrachtte men enkele schepen „op lig gen en/of varen", d.w.z. dat de uit eindelijke bestemming later zal wor den aangegeven. De binnenscheep vaart toonde zich opgewassen tegen haar taak. In een minimum van tijd waren voor alle ladinen passende en snelle schepen beschikbaar. Vandaag vieren koning George VI en koningin Elizabeth van Engeland hun zilveren bruiloft. De feeststemming te Londen is niet zo uitbundig als tijdens de overwinningsfeesten en bij het hu welijk van de prinses. Zij is echter blijmoediger dan tijdens de overwin ningsfeesten, terwijl ditmaal milde zonneschijn de feestvreugde ver hoogt. DE STRIJD IN PALESTINA. De zender van de Irgoen bericht, dat een nieuw gevecht is ontbrand tussen tanks van de Irgoen en Britse pantsertroepen in de buurt van Jaf fa. Beide partijen maken van anti- tankgeschut gebruik. De Irgoen zei verder, dat zij 4 doden en 6 ge wonden had verloren en dat men van de Britse verliezen niets afwist. Ongeveer 12.000 Arabische vluch telingen uit Palestina zijn de afgelo pen 5 dagen in de Libanon aange komen. POS. NED. SCHEPEN Abbekcrk 25 April ten anker rede Freemantle. Aldabi 24 April dwars van Lissabon. Alderamin pass. 25 April Perim. Amstelland 25 April v. Victoria (Braz.) naar Bahia. Am stelveen 25 April van Marseille naar Lissabon. Axeldijk 25 April dwars van Plymouth. Grote Beer 25 April van Amserdam naar Batavia. Joh. v. Oldenbarneveldt 24 Apri' van Bata- naar Amsterdam. Klipfontein pas' 25 April Ouessant. Papendrccht 25 April te Port Said. Salatig;w25 April van New York te PenangT Socrates 24 April van Buenos Aires naar Mon tevideo. Sumatra pass. 25 April Gi braltar. Talisse 25 April van Bombay te Cochin. Ternate 26 April te Mar seille. Libia 25 April te Gibraltar. Westerdam pass 25 April n.m. Nan- ucket, worlt 26 April v.m. te New York verwacht. Noordam 26 April te Rotterdam. Volcndam 25 April 14.50 uur van Suez. Waterman 25 April 10 uur van Port Said. Wcstland pass. 24 April St. Paul's Rock. Willem !tuys 24 April op ca. 900 mijl West van Sinagpore. De Ronde van Nederland Elsgeest. Maria Apolonia, d. van J Borst en A. van Unen. Ondertrouwd: J. A. van Diemen 27 j. en M. C. Tijssen 22 j. Gehuwd: W. M. Vink 26 j. en M. Romijn 25 j. Overleden: Q. van Teijlingen 78 j. ZOETERWOUDE (H. R.) De thuiskomst van een Missionaris. Zaterdagavond arriveerde de Eerw. Pater P. Vlasveld, van het Missiehuis van het H. Hart te Tilburg na zijn 15-jarige Missiearbeid op de Philippijnen voor enige tijd met va- cantie in zijn geboorteplaats. Door de zorgen van het Comité voor Ka tholieke Actie is dit een feestelijke intocht geworden in de Parochie. Af gehaald door zijn ouders en familie, Pastoor Hermans, Pater Bakker C.P., Pater van Mil O.F.M. en de voor zitter van de K.A. aan het station te Leiden, maakte de verschillende Jeugdorganisaties aan de grens van de parochie de Missionaris hun op wachting. Voorafgegaan door een frisse jeugdige stoet van Welpen, Ver kenners, Gidsen. Pioniersters, Meis jesgymnasten, Jonge Vrouwenge meenschap en de N.K.J.B., waarbij de St. Franciscusstam uit Leiden on der leiding van Frans Klijn met hun vrolijke marsmuziek en tromgeroffel, trok naar het kerkgebouw. De be langstelling langs de met vlaggen ge tooide Hoge Rijndijk en in de omge ving van de kerk was zeer groot. Als- door een levende haag van bruidjes met bloemen en palmen betrad de missionaris het in feesttooi prijkende kerkgebouw. Na het welkomstlied sprak Pastoor Hermans namens de gehele parochie een hartelijk wel komstwoord tot de Missionaris en verzocht voor de gehele parochie, evenals ruim 15 jaren geleden, toen van de Neomist, zijn priesterlijke zegen. Er plechtig Lof was het einde van deze feestelijke intocht. Gisteren, Zondagmorgen, werd door de Missionaris met assistentie van Pater van Mil O.F.M., als diaken en Pater Bakker C.P. als subdiaken de Plechtige Hoogmis opgedragen om God te danken voor zijn behouden thuiskomst. Woensdag a.s. zal er door de Meer- burgse jeugd een huldigingsavond worden gegeven in het parochiehui* Dit belooft niet alleen voor de Mis sionaris en zijn familie, maar ook voor de parochie een mooie avond te worden. Toegangskaarten hiervoor zijn gratis te verkrijgen bij dc leden van de Katholieke Actie. Derde etappe EnschedeNymegen. De b.slissing van dc wedstrijdcom missarissen om de zes renners, die Zondag in de tweede etappe tenge volge van een onjuiste richtingaan wijzing een verkeerde weg insloegen en daardoor de wedstrijd verloren op een ogenblik, dat zij in gewonnen positie lagen, ex aequo te classeren met de winnaar, uitgezonderd de bo nificatie, beeft, zoals verwacht kon worden, heel wat stof doen opdwar relen. Het heeft geen zin meer over het voor en tegen van deza maatregel, die op grond van billijkheid en spor tiviteit steunde, te gaan discussieren. De com/missie heeft nu eenmaal naar beste weten een beslissing genomen en ze heeft die gehandhaafd door de protesten, welke door enkele ploeg leiders werden -in/gediend, af te wij zen. JCn zo kwam dan Arie Vooren op de eerste plaats van het algemeen klassement te staan. Hij had echter cdenmorgen zijn eigen blauw-gele trui aan en niet de Oranje leiders trui, aangezien de commissie tevens bepaalde, dat dit onderscheidingste ken tijdens de deixie etappe niet ge dragen zou worden. De winnaar van dc tweede étappe, Willem de Ruiter, die gisteren bij aankomst in het van He:kpark te Enschede een grote lauwerkrans van de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J, B. G. M. Ridder de van der Schueren en een vurige omhelzing van een Ensche- dese schone in ontvangst mocht ne men, en beide attenties hogelijk waardeerde, beziet in het algemeen klassement de zevende plaats. Om vier minuten over twaalf he denmorgen startte de karavaan voor de derde etapp van Enschede naar Nijmegen vanaf het plein voor het stadhuis van Enschede. In de bin nenstad en langs de route naar Hen gelo hadden zich tienduizenden opge steld. Tot één minuut voor de start was het nog onzeker of de Belgische ploegen zouden rijden. Zij werden op -bewogen wijze toegesproken door de wedstrijdleiding, die een beroep deed op hun gevoel voor sportiviteit. Na deze toespraak nam de Belgische ploegleiding het besluit om te rijden. Het was toen 12.03 uur. Eén minuut later vertrokken de renners, uitge leide gedaan door de toejuichingen van het publiek. De renners waren vol lof over de verzorging in Enschede. Zij hebben de nacht in hotels doorgebracht, een gemeentelijk badhuis v/as aan de ren ners ter beschikking gesteld, terwijl een wasserij vannacht hun shirts chemisch heeft gereinigd. Voorts ont vingen zij vefsnaperingen als biscuits en sinaasappels. Ook de verkeersre geling in Enschede sloot als een bus.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3