Hubertus Dader van auto-< verval gegrepen MAANDAG 26 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Spinazie wordt vernietigd Met enige verbazing las ik in de „Leidse Courant" van Vrijdag 23 April onder bovenstaande titel een - bericht, hetwelk zichzelf tegensprak. Dat het inderdaad ergerlijk is, dat op één veiling 1700Ö K.G. spinazie on verkoopbaar is, zal niemand tegen spreken, gezien arbeid en kosten welke door de kweker aan (dit zo voedingrijke product) zijn besteed (de kosten liggen heel wat hoger dan 9 cent per K.G.). De schrijver van bedoeld artikel zegt dan: Alle huis- gezinnen kunnen er van meespreken, dat de dagelijkse uitgaven voor groente abnormaal hoog zijn, zodat het toch nu wel irriterend is, dat de groente moedwillig vernietigd wordt, om de prijs voor de verbruikers zo hoog mogelijk te houden. Geachte schrijver, bent u van gedachte, dat, als de spinazie verkocht was voor b.v. 2 cent per K.G., de consument dan .wel gekocht had. Dan bent u er glad naast. Want het blijkt uit alles, dat de consument geen goedkope groente wil. Anders zou die spinazie voor de spotprijs van 9 cent per K.G. niet zijn doorgedraaid, daar er van overproductie nog geen sprake is. Indien de consument steeds die groente afneemt, die het goedkoopst in prijs is, zullen die producten, die hoger of zeer hoog in prijs zijn, door mindere vraag vanzelf in prijs zak ken. Maar nogmaals: het is zeer op merkelijk, dat de duurste groente steeds het eerste weg is en de goed kope groente zeer vaak onverkoop baar is. Dat groente vernietigd wordt, is zeer ergerlijk en voor een product als spinazie niet nodig, daar het zeer geschikt is voor de conservenfabrie- ken, maar dit mag'dan toch zeker wel geschieden voor een redelijke prijs, in ieder geval de kostprijs van het product, want ook de kweker mag toch wel een redelijk bestaan heb ben. (Inderdaad! Red.) Want heus de groente komt niet de grond uit als onkruid, integendeel zeer veel ar beid en kosten zijn er aan besteed voordat een product de veilingklok passeert. P. M. VERDEL, Roelof arendsveen, Noordeinde 188A. Wij geven gaarne plaats aan deze uiteenzetting. De eerste inzender en de heer Verdel zullen het hierover met elkaar eens moeten zijn: dat er iets niet klopt! Het is onze overtuiging, dat er maatregelen genomen moeten worden Opnieuw heeft de Nederlandse po litie binnen een tijdsbestek van twee weken een roofoverval op een auto- mobolist, een verschijnsel, dat het laatste jaar onrustbarend toenam, tot klaarheid gebracht. De wagen, een Chevrolet, is aan de eigenaar in Arn hem geretourneerd, de dader zit ach ter slot en grendel Het is een 30-jarige handelsreiziger, woonachtig in de van Rensselaerstr. te Amsterdam, die uit wanhoop we gens zijn slechte financiële toestand zijn van te voren nauwkeurig be raamd plan op 13 April j.l. tot uitvoe ring bracht. Gewapend met een re volver belde hij een Armhemse taxi centrale op, liet een wagen voorrijden op een plein in Arnhem en gaf de chauffeur opdracht hem naar Ooster beek te rijden. Daar aangekomen wees hij hem straat voor straat de weg en leidde de niets vermoedende chauffeur naar een eenzame plek bui ten het dorp. Juist toen hij het rein tot stoppen had gegeven, naderden uit de andere richting een aantal mi litaire vrachtwagens, zodat de bandiet op het laatste moment de gelegenheid ontging zich van de auto meester te maken. De chauffeur, zich niet be wust van het gevaar, waaraan hij ter nauwernood ontsnapte, keerde alleen naar Arnhem terug. De handelsreiziger liet zich door deze tegenslag echter niet ontmoedi gen. Des middags belde hij de garage opnieuw op en ditmaal reed 'n andere chauffeur in de Chevrolet voor. De rover herhaalde hetzelfde spelletje, en ditmaal met meer succes uit. Aan gekomen op de eenzame plek aan de rand van de Veluwe, sommeerde hij de chauffeur zijn handen omhoog te steken, uit de wagen te stappen en zo snel mogelij te verdwijnen. De chauffeur gaf hieraan gevolg en ren- de enkele ogenblikken later door de open velden, terwijl de handelsreizi ger zo snel mogelijk met de geroofde wagen in de richting Amsterdam ver dween. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 9) Tussen de spreeuw, die rustig op de kersenboom zat en de musscnluid- jes, die zich voor hun huisdeur lok ten, ontspon zich een woedend dis puut. Het betrof de huuropzegging door de zwarte ridder, die zijn kas- steeltje bewoond had aangetroffen en de weigering van de inmiddels in- geburgeVde straatrovers om het mooie huis te verlaten. Tenslotte, toen het vrouwtje al te venijnig los barstte, keerde de ridder zich geër gerd af en schold de vrouw uit voor ,,gans". Dat hield mevrouw mus ech ter voor een grote vleierij, precies als mevTOUw Meyer wanneer zij met „Frau Geheimrat" wordt aangespro ken, en zij piepte gans verrukt in de richting van de vermeend-vriende lijke vreemdeling. Doch deze vloog naar de weerhaan, constateerde oat het Noord-Oosten wind was en wilde zich gereed gaan maken voor de reis Dat kon ik natuurlijk niet zo maar om een voedsel-vernietiging, zoals plaats grijpt, tegen te gaan. Het is toch een hemel-tergend schandaal deze term is o.i. vol strekt niet te kras dat aan de ene kant van de grens groente vernietigd wordt, terwijl aan de andere kant, in Duitsland, een nijpend gebrek heerst. En ook in het eigen land kan men dergelijke ergerlijke tegenstellingen constateren. Wij verwijzen naar een hieronder geplaatst bericht, dat gelukkig enig perspectief op betere economische na tionale èn internationale politiek opent. GOEDKOPE GROENTEN TE VERWACHTEN. De winkelprijzen van vroege groen ten, vooral sla, andijvie en rabarber, zullen in de komende dagen zeer waarschijnlijk gaan dalen. De groenteoogst wordt voor 1948 op ongeveer 850.000 ton geschat, waarvan 330.000 ton voor binnenland se consumptie is bestemd. Van de resterende 520.000 ton gaat 120.000 ton naar de conserven-, diepvries- en droogindustrieën en de overige 400.000 ton hoopt men te kunnen ex porteren. Beslissend voor de export zal zijn of in het kader van het plan-Mar shall 200.000 ton groenten naar Duits land kan worden geëxporteerd tegen een waarde van tien millioen dollar. Voor deze dollarwaarde zou dan voornamelijk Duitse textiel woi'den aangekocht, die wee rnaar Indonesië zal worden geëxporteerd. In tuinbouwkringen heeft men ge gronde hoop, dat deze transactie zal slagen. Spoedig wordt de toestem ming verwacht om met de levering van het eerste kwantum voor een waarde van drie millioen dollar te beginnen. De export van sla naar België ver loopt teleurstellend, daar de Belgen voor dit product een minimum-im- portprijs van 18 cent per krop heb ben vastgesteld. Voor deze prijs is in België de sla onverkoopbaar. HET RODE KRUIS. Prinses Juliana heeft Zaterdag de buitengewone algemene vergadering van het Nederlandse Rode Kruis ge opend. In Haar openingsrede zei de Prinses, dat de critiek, waaraan het Rode Kruis de laatste tijd helaas bloot staat, mede een bewijs is, „op welk hoog voetstuk men ons stelt". De vergadering keurde het prae- advies. dat door de „Commissie tot het bepalen van de houding van het Nederlandse Rode Kruis in bezet tingstijd" was voorgelegd goed. In Laren gekomen achtte de over valler het raadzaam de nummerbor den van de wagen te verwisselen, om dat hij anders aanhouding vreesde. Terwijl hij daarmede langs de open bare weg een aanvang maakte (blijk baar had hij kans gezien zich deze onderweg aan te schaffen), passeerde tot zijn ongeluk een marechaussee, wiens achterdocht werd opgewekt. Deze politieman vroeg de bandiet naar zfjn papieren. Brutaal toonde de man het op zijn eigen naam staande rijbewijs met de in de auto aanwezi ge papieren onder de mededeling, dat hij de wagen had gehuurd. De ma rechaussee nam hiermede genoegen, maar hoorde tot zijn verbazing een uur later, terwijl hij thuis naar de ra dio luisterde,, omroepen, dat in Oos terbeek een taxichauffeur zijn Che vrolet ontstolen was. Opnieuw kreeg de marechaussee argwaan en daar hij zich de naam en het adres van het rij bewijs herinneerde, belde hij de Am sterdamse politie op en keerde ver volgens terug naar de plek, waar hij de man met zijn Chevrolet had aange troffen. De auto stond er nog maar de chauffeur was verdwenen en keerde de gehele dag niet terug. Onmiddelijk bleek, dat men hier een goede slag kon slaan, want naam en adres van de handelsreiziger ston den in het politieblad vermeld. De wagen werd in beslag genomen. Fo to's uit het politieblad van de han delsreiziger werden aan de beide chauffeurs, die op 13 April het tochtje naar Oosterbeek hadden gemaakt voorgelegd. Beide chauffeurs herken den daarin de man, die zij vervoerd hadden. Dagenlang hield de Amsterdamse politie het huis van de overvaller in het oog. Zijn vrouw was thuis, doch haar echtgenoot liet verstek gaan. Vrijdagavond echter keerde hij terug en in de loop van de nacht werd hij in de nabijheid van zijn woning door wachtende agenten gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd. zonder meer goed vinden; ik kan mijn huis niet in de kwade roep brengen, dat het ongastvrij is Wes halve mijn Mathilde een schoteltje met rijst- en graankorrels en stuk jes biet in de tuin zette een uit nodiging, die onze gast onmiddehijk begreep. Hij tastte dapper toe, ter wijl de familie Hippel ooven in de spreeuwen woning voor een lelijke nijdige tafelmuziek zorg droeg. Ten slotte hoopten ze nog op kliekjes, maar ook deze hoop vervloog, want plotseling stoof Bams, de taks, naar buiten verjoeg de spreeuw en likte gulzig de schotel leeg. Zelfs de graan korrels vrat de schrok-op, hoewcJ hij dergelijke kost nog nooit heeft aan geroerd. In gedachten volgde ik de spreeuw op zijn tocht naar het Zuiden. Hij vloog ongeveer met de snelheid van een express-trein. Tegen de avond zou hij in Wenen zijn en in het oude Prater overnachten. De tweede dag kon hij Triest bereiken en de derde dag zou hij weer bij de zijnen aan komen, die, zo stelde ik mij voor er gens aan de sprookjesachtige kust van Dalmatië verbleven waarschijn lijk bij het oude Romeinse paleis te Spalato. Daar zal de spreeuw be richten, dat h$t voor de terugtocht nog te vroeg is en allen zullen hem geloven behalve zijn vrouw, die de Landbouwsubsidies De Regering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat na het ge houden overleg met de boeren, en tuindersstand 'n wijziging in de prij zen van enkele akkerbouwproducten wordt aangebracht en dat de Rege ring bereid is aan de Staten-Generaal voor te stellen de volgende toeslagen te geven. A. Voor het oogstjaar 1947-48 aan de kleinere bedrijven op alle gron den, behalve zeeklei, en aan de be drijven op zandgrond, voor 'n totaal van 40000.000. B. voor de melk, geleverd in de periode van April 1947 tot Nov. 1947, voor een totaal bedrag van 17.000.000; C. voor de melk geleverd van de lichtere gronden in de periode van Nov. 1947 tot Nov. 1948 voor een to taal bedrag van 18.000.000; D. voor de melk voor .consumptie, geleverd uit het z.g. Westelijk con- sumptiegebied, van M ct. per kg.! E. voor het oogstjaar 1948-49 aan de bedrijven op de zandgronden voor een totaal bedrag van 11.000.000. Steun aan de tuinbouw is de Re gering niet voornemens voor te stel len, behalve dan max. 1.000.000 voor de tuinders uit de z.g. „venen", die door de bijzondere weersomstan digheden in moeilijkheden zijn geko. men. ER MAG GEREDEN WORDEN. Naar wij vernemert zullen Hemel vaartsdag" en Tweede Pinksterdag niet als officiële Zondagen worden beschouwd, zodat voor die dagen het Zondagsrijverbod niet zal gelden. De K.N.M.V. verwacht evenwel, dat ér rekening zal worden gehouden met de lopende Z-actie. DISTRIBUTIENIEUWS KARNEMELK GEDEELTELIJK VRIJ. Met ingang van heden is naast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor gestandaardiseerde melk, in de verhouding drie liter karnemelk voor 1 liter gestandaar diseerde melk 10 bonvrije karne melk beschikbaar gesteld. Dit bete ken dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid karnemelk en uit ondermelk en karnemelk be reide consumptiemelk-producten ge lijk aan 10 van zijn totaal ver bruik uit gestandaardiseerde melk en hieruit bereide consumptiemelk- producten. ENKELE SOORTEN GAREN ZONDER PUNTEN. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat onderstaande, textielgoederen voortaan zonder punten nvogen worden verkocht: a. natuurzijden -(inclusief cbappe zijden) verwerkte gemerceriseerde katoenen en kunstzijden naaigarens (inclusief knoopsgatenzijde) op, rol letjes van ten hoogste 50 nieter; ijzërgarens op. kaartjes van ten hoogste 50 meter; b. rayon-celvezël stopgaren op kaartjes van ten hoogste 20 meter; c. natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste 6. gram; kunstzijden handwerkgarens in opmaak van ten hoogste 35 gram; Angora-wol op bolletjes van ten hoogste 10'gram. PRIJS VAN GEVITAMINEERDE MELK. Het directoraat-generaal van de prijzei? deelt mede, dat in verband met de tot nu toe gevraagde te hoge prijzen voor gevitamineerde melk de prijs voor deze melk nader zal wor den geregeld. Op de naleving van de wettelijk vastgestelde melkprijzen zal sttreng worden gelet. 400 GRAM KRENTENBROOD OP 400 GRAM BROODBON. In de eerstvolgende weken wor den de broodbakkerijen met kleine hoeveelheden krenten en rozijnen bevoorraad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal het reeds aan gekondigde krentenbrood dus ver krijgbaar zijn, zij het dan in beperkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krentenbrood DE RESTAURANTS KRIJGEN BETERE KOFFIE. Voor de bij de Horeca aangesloten bedrijven is een nieuwe regeling ge troffen voor de koffie voorziening, waarvoor straks de zomergasten wel dankbaar zullen zijn. Terwijl deze bedrijven op het ogenblik namelijk op hun toewijzin gen tachtig procent surrogaat en slechts twintig procent koffie krij gen, zullen zij binnenkort vijftig procent koffie en vijftig procent surrogaat krijgen. verdenking koestert, dat haar man nóg eens "wil gekozen worden om nog eens zonder haar op reis te kun nen. Wanneer eindelijk de dag van de terugtocht is aangebroken, vliegen allen omhoog, voorop de geharde, er varen mannen, dan de jongelingen en tenslotte de grijsaards en het vrouwen volk, en allen reizen dan, voorzichtig de Alpenhoogten mijdend naar het Duitse vaderland terug. Al leen de ooievaars en kraanvogels trekken over het hooge Alpenge bergte. Zij doen dat uit protserig heid, om hun kracht te tonen; zij zijn dan ook helmdal geen Duitsers, maar komen bij ons alleen op zomer- vacantie. Het ergste maakt het on getwijfeld de koekoek, die eveneens 'n buitenlander is, en met zijn echt genote slechts naar Duitsland komt om kinderen te krijgen, en, als hij zijn kroost eenmaal valselijk bij vreemdefamilies heeft binnenge smokkeld, zonder enige schadeloos stelling met zijn ega verdwijnt; 'n volk van enkel vondahngen. En dat leeft toch ook en heeft zelfs praats voor tien...! VIERDE HOOFDSTUK Vroeger kon ik nooit begrijpen, hoe mensen er plezier in konden vinden, uren lang door het-raam naar buiten „ZUIDERKRUIS" MORGEN TE ROTTERDAM. Hét s.s. „Zuiderkruis", dat met de- mobiliserenden aan boord op weg is van Batavia naar Rotterdam, wordt Dinsdagmiddag om twee uur aan de Lloydkade verwacht. DE „VOLENDAM". Ten aanzien van de „Volendam" waren in de haven van Suez quaran tainemaatregelen genomen, omdat men vreesde voor cholera-gevallen. Deze vrees is echter na onderzoek on gegrond gebleken en het schip heeft zijn reis voortgezet. De „Volendam is vandaag uit Port Said vertrokken. BISSCHOPPELIJKE ADVIES COMMISSIE INZAKE LECTUUR VOORZIENING. Uitgaande van de de laatste tijd sterk ontwikkelde gedachte, dat voor een krachtige actie tot zedelijke verheffing van ons volk door middel van lectuurvoorziening een vaste geestelijke grondslag onontbeerlijk is, werd op voorstel van de landelijke leiding van de Katholieke Actie door het gezamenlijk Hoogwaardig Epis copaat van Nederland een „Bis schoppelijke A'dviescommissie inzake Lectuurvoorziening' in het leven ge- roepen. Deze commissie heeft het vraagstuk van de lectuurvoorziening in zijn verschillende organisatievormen "be studeerd en is tot de conclusie geko men, dat in het belang van een ge zonde vernieuwing en uitbreiding co ördinatie dringend gewenst is. Het aangewezen lichaam daartoe is een Katholieke Centrale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Nederland, land. In de Bisschoppelijke Adviescom missie zijn de verschillende groepen die reeds het vraagstuk der lectuur voorziening behartigen, o.a. "de Ka tholiek Openbare Leeszalen en Uit leenbibliotheken, de St. Vincentius- bibliotheken, de parochie-, volks-, school-en verenigingsbibliotheken enz. vertegenwoordigd. Het secretariaat is gevestigd: So- phialaan 9, 's-Gravenhage. BENEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Kapelaan te Lelden (O. L. Vr. Hemelvaart en H. Jozef) de Weleerw. Heer L. van Vugt; te Aerdenhout de Weleerw. Heer A. Th. v. d. Burg, die Kapelaan was te Voorburg (H. Martinus). Vervolgens tot Kapelaan te Noord- wijkerhout (Sansta Maria), de Wel eerw. Heer J. L. H. van Vliet, die Ka pelaan was te Halfweg. P. v. d. A. EN E.V.C. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verklaring ge publiceerd, waarin het zijn standpunt uiteenzet ten. aanzien van het lid maatschap der E.V.C. van zijn leden. Het P.B. sprak als zijn mening uit, dat de E.V.C. onbetwistbaar als een werktuig van de C.P.N. moet worden beschouwd en nodigt partijgenoten, die lid zijri van een E.V.C.-ofganisa- tie, dringend uit, als- lid van deze or ganisatie te bédanken. NOG EEN ELECTRISCHE UIT DE RAILS. Zaterdagmiddag om half vijf is een' electrische trein aan de West zijde van het eerste perron Holland se spoor in Den Haag „door onbe kende oorzaak" uit de rails gelopen. De trein liep dwars over een ander spoor, kraakte een seinpaal en de buitenste post van de kap van het eerste perron. De kap verloor een zware ijzeren steun, de voor- en zij kant van de trein liep schade op en de bovenleiding van het electrische net werd gedeeltelijk beschadigd. Er ontstond enige stagnatie in de trei nenloop, maar gisteren liep alles weer normaal. Hoe het mogelijk is geweest, dat de trein, die aan het rangeren was, ontspoorde, terwijl hij reeds onge veer dertig meter voorbij de wissel was, kon niemand verklaren. 80.000 TEXTIELPUNTEN IN BESLAG GENOMEN. Het was de mannen var de econ. recherche der Eindhovense politie ter ore gekomen dat bonvervalsers zou den trachten een grote partij valse textielpunten van de hand te doen. In een hotel zou een Eindhovenaai", die de punten betrok van een andere Eindhovenaar (en deze weer op zijn beurt van iemand buiten de stad woonachtig), samenkomen met de koper. Niets vermoedende toog de eerste naar de verkoopplaats-, waar spoedig ook de bonnenopkoper ver scheen. De verkoper had slechts en- te kijken. Ik hield die lieden altijd voor erelieden van het gilde der stomzinnigen. Thans sta ik dikwijls zelf door het raam naar ouiten te kijken. Ik heb niets anders te doen. De oude Krügel hakt nog altijd hout bij me. Gisteren in de voormid dag verscheen er een jong meisje, dat de oude man een mandje eten bracht een paar dikke boterhammen en- een flesje met n hartversterking. Het meisje was een opvaF.ende verschij ning voor ons wouddal. Een knap, goed gevormd ding van misschien achtien jaar, flatteus gekleed. De manier waarop zij de oude zijn eten overhandigde, had iets snibbigs, om niet te zeggen verachtelijks. De oude bromde wat, maar ze haalde haar schouders op en wendde zich coquet heupwiegend 'af. Op hetzelfde moment kwam Timm naar buiten, mijn dienaar Timm. Het viel me op, hoe gracieus hij het meis je naderde en hoe galant hij haar be groette. En ik ben al zo verburge- lijkt, dat ik het raam zachtjes open zette in de hoop, iets op te vangen. „Dag juffrouw Krügel!" „Dag mijnheer Timm. Maar waar om zegt u toch altijd juffi'ouw Krü gel tegen me? Zo heet ik toch hele maal niet. Denkt u misschien, dat die ouwe daar m'n vader is?" Zij wees naar de houthakker, die kele monsters van de partij bij zich, daar de oorspronkelijke verkoper er op stond de partij zelf te overhandi gen en het geld daarvoor in ontvangst te nemen. Op het vastgestelde uur verschenen allen in het hotel, behal ve de verkoper buiten de stad, die op zich liet wachten. De politie, die van alles op de hoogte was, wachtte geduldig de dingen af, die komen zou den. Tenslotte verscheen ,,de grote man". Wantrouwig als deze hex'en uiteraard zijn achtte hij het niet gera den met zijn gehele bonnenvoorraad binnen te stappen, weshalve hij het zaakje in de omgeving deponeerde. Even later, nadat de koop beklonken was, en de verkoper de duiten gezien had, ging deze de coupures halen. Hij legde ze op tafel, en juist toe.i de af rekening zou geschieden, deed de po litie, die op de loer lag, een inval en greep in. De heren werden onmid dellijk op transport gesteld naar het politiebureau, nadat de textielcoupu- res voor ongeveer een „zwarte" waar de van ƒ20.000 in beslag genomen werden. Aangehouden werden de ver. kopei-s J. C. P., A. J. S. en A. A. S., die naar Den Bosch vervoerd werden. Jjaite BINNENLAND. Bij Deventer is de boerdex-ij van de heer Meuleman door brand ver nield. Drie koeien en een varken zijn omgekomen. Een zeventig-jarig huwelijk wordt morgen te Steehwijk gevierd. Komt niet veel voor! Bruidegom en bruid zijn ongeveer 93 jaar en ma ken het goed. Twee goederentreinen zijn te Zutphen tegen elkaar gebotst. Acht wagons ontspoorden en werden gro tendeels vernield. Geen persoonlijke ongelukken. De 72-jarige vrouw J. Dickhout te Delft is van een trap gevallen en was op slag dood. LEIDEN AFSCHEID v. PASTOOR J. J. KOOY. De Zondagochtend aangegeven tijd van de afscheidsavond van pastoor Kooy, is 'n half uur verplaatst, zo dat de jongemannen afscheid nemen om half 9 en de overige parochianen om 9 uur, d.i. Donderdag na de tri- duum-oefening. Het K.A.-zaaltje blijft open tot half 10. KAPELAAN L. V. VUGT. Tot kapelaan aan de dekenale"'kerk js benoemd de weleerw. heer L. v. Vugt. Kapelaan v. Vugt geb. in 1907, priester gewijd in 1932, w.as sedert 1946 kapelaan te Aerdenhout. HONGAARSE KINDERACTIE A-s. Woensdag 28 April zal Mgr. M. Knebcl in de Dekenale kerk Heren singel aanwezig zijn, om de Hongaar se kinderen toe te spreken, en biecht te horen. Ook de pleegouders worden verzocht aanwezig te zijn om textiel vergunningen in ontvangst te nemen, die niet aan de kinderen zelf mogen worden afgegeven. DE TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. De tuchtrechter voor de prijzen hield weer zitting te Leiden. Tewe bakkers, v, S. te Leiden en v. d. O. te Oegstgeest werden veroordeeld tot 100.boete wegens overschrijding van de broodprijzen. Hun collega K. te Leiden had zich wegens twee delicten te verantwoor den, prijsoverschrijding en verzuim van prijsaanduiding, 100.'en 10.was de straf. Ook de Leidse manufacturier D. kreeg 100.boete. Hij had de da meskousen en de wolflanel te duur v ex-kocht. De smid,en brandstoffenhandelaar de N. te Warmond moet 150.be talen. Zijn briketten zijn te duur ge weest. 1600.boete werd de N.V. v.h. P. opgelegd. Zij had de wanten, de sportkousen en de sportsokken voor te hoge prijzen verkocht en nagela ten, minsters aan het Rijksbureau te sturen. EMMABLOEM-COLLECTE. De Zaterdag gehouden Emma- bloemcollecte. tot bestrijding van tu- berculse, heeft in onze stad de mooie somma van 4479,50 opgebracht. aan het andere eind van de tuin be zig was. Timm lachte onnoze1. „Maar hoe zou ik... m'n lieve juf frouw... hoe zou ik dat nu kunnen denken? Zo'n oude man en zo n jong kind! En dan hoe zou hij zo'n knap pe dochter kunnen hebben?" „Knap?" vroeg ze, haalde haar schouder op en heupwiegdecoquet. „Wonderlijk knap!" zei Timm, de ezel. „Ach, dat zeggen de mannen maar!" zuchtte ze. „Wat heb ik er aan?" „Daar heb u heel veel aan,'' be ijverde Timm zich, „knap zijn is voor 'n jongedame het allervoor naamste. Het is het leven. En bent verrukkelijk, lieve juffrouw. U past alleen niet in uw omgeving. Ik pas ook niet in mijn omgeving. Ik ben altijd chef-huisknecht bij voorname families geweest, en nu zit ik'hier in deze barak. Ik doe het om mijnheer Hubertus, die me gesmeekt heeft, niet in de steek te laten." „Maar het is hier toch mooi!?" „Mooi? Poeh! Ik.ben heel wat an ders gewend. Toen ik nog bij de hertog van Sagan in dienst was, toen... ja toen! Enfin, eeuwig zal 't hier niet duren. Mijnheer Hubertus heeft z'n goe de eigenschappen, en daarohx laat ik hem niet in de steek." Maar als hij WEERSVERWACHTING DROOG WEER Aanvankelijk op vele plaatsen weinig, doch later weer toene mende bewolking. Dx'oog weer met matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht iets lagere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. NEGENDE LUSTRUM ST RAPHAëL Op 3 Mei hoopt de afdeling Leiden van de R.K. Bond van Spoor-, Tram- en ATO-personeel, „Sint RaphaW*4 haar 45-jarig bestaan te herdenxwi, De indeling van deze dag is als volgt: 6.45 uur een H. Mis voor de over leden leden, 8.15 uur gezongen H. Mis, voor de leden waaronder alge mene II. Communie, waarna een ge- zama'ijk ontbijt. Des middags van 14.30 tot 16.30 i'eceptie in het café restaurant „De Harmonie". Tot slot van deze dag zal des avonds, opge voerd worden een blijspel in 3 be drijven en zal tevens een dodenhex'- denking plaats vinden, in vex-band met de op 4 Mei te houden Nationale dodenherdenking. TENTOONSTELLING A^tENDENTROEP. In het pand Garenmarkt 36, had de tweede troep van de Sint Lode wij ks- groep éexx tentoonstelling ingericht, waaraan tevens diverse attracties ver bonden waren. Het was een moeilijke opgave, het publiek gedurende enige tijd boeiend bezig te houden. Maar het is gebleken, dat de Arendentroep o.l.v. van haar hopman H. Montanus daarin uitstekend is geslaagd. Zondagmiddag vond om ongeveer 1 uur de officiële opening plaats, door de commissaris voor voortrekkers van het distx-ict Leiden, de heer H. Raay- makers. Verder merkten wij op ass. distr. comm. A. C. J. Duindam, aal moezenier Th. Plaat en de staf van de Arendentroep. Na deze opening vond een rondlei ding plaats. De aandacht wex*d onmid dellijk gericht op de fraaie pionier stukken, die ongetwijfeld getuigden van een hoge graad van tecnnisch kunnen. Gi'ote zorg en veel vrije tijd werden hieraan gegeven, en de op stelling der werkstukken gaven blijk van goede smaak. In de grote tuin achter het ti'oeplokaal was een volle dig patrouillekamp ingericht. De hop man legde hierbij vooral de nadruk •op het feit, dat er op de hygiene nauwkeui-ig wordt gelet. Dat wordt door vele buitenstaanders wel eens uit het oog verloren. Ook een afde ling van door de jongens zelf gemaak te werkstukjes vroeg de aandacht, o.a. 2 radio's, gipsafdrukken van bij zondere kwaliteit (o.a. leeuwenkop pen), en kunstig houtsnijwei'k. Uit dit alles bleek, dat deze ti*oep goede „huisvlijt''-verkenners bezit. Wij za gen nog een stand van het door de Lodewijksgroep uitgegeven blad „Sleutelridders", voorts een fraaie collectie Indische en Amerikaans© schelpen, mooie schetsen, een lectixur- stand, kortom, wat deze tentoonstel ling te bieden had was van een hoge kwaliteit en getuigde van de goede vei'kennersgeest en saamhoi'igheids- gevoel, waardoor deze tentoonstelling tot stand kon komen en goed geslaagd mag heten. TENTOONSTELLING AMBACHTS SCHOOL. Op Zaterdag 1 Mei a.s. herdenkt de Leidse Ambachtsschool haar 5-jarig bestaan". Ter gelegenheid van dit feest zal een tentoonstelling worden gehou den van door de leerlingen vervaar digde gebruiksvoorwerpen. De school is dan geopend op Vrij dag 30 April van 912 uur. van 2 —5 uur en van 79 uur. VEELBELOVEND JONGMENS. Door de politie is aangehouden de 15-jarige C. K. hier ter stede woon achtig, die bij zijn verhoor tot nu toe reds vier inbraken heeft toegegeven. In hoofd/zaak werden daarbij levens middelenkaarten ontvreemd. Bij één van zijn insluipingen werd hij over vallen door een 12-jarig meisje, doch hij wist het kind met een stang van een stofzuiger neer te slaan. De le vensmiddelenkaarten heeft hij ver kocht aan de 15-jarige C. H. Een en ander heeft zich in de laatste weken afgespeeld. Van alle inbraken is nog niet eens bij de polite opgave binnen gekomen. Beide jongens zijn ingeslo ten. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken in de H. B. S. aan de Hoge Rijndijk, waarbij uit de directeurskamer enig geld is ont vreemd. niet besluiten kan, naar de hoofd stad terug te keren, dan moet ik er 'n eind aan maken: ik heb behoefte aan grotestadslucht." Zij zuchtte. Timm vervolgde: „En u, juffrouw.hoe heet u toch met uw voornaam?" „Bianca!" „Ah... Bianca, dat is mooi... die weelde van voca^n in uw ïxaam... heel bijzonder! Dus, jufrouw Bianca, wanneer ik weer in de stad terug ben eigenlijk komen alleen Berlijn en München en desnoods ook nog het enigszins stille maar zeer aparte Dresden in aanmerking zal ik u aan een betrekking helpen. U ver langt toch naar de stad?" „Ik ben er vroeger wel geweest!" „Hebt u in een stad gewoond, juf frouw Bianca? „Ja.twee jaar. Maar toen moest ik... naar die mensen terug." „Zijn dat dan.ik wil niet.par don... niet indiscreet zijn; maar is dat familie van u?" „Ik weet het niet," verklaarde ze stug „misschien zijn het zigeuners, die me ergens gestolen -hebben.'' (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2