BAAZER'S Hubertus Anton v. d. Waals voor zijn rechters DOLLE DADEN DONDERDAG 22 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Na heropening van de zitting wordt Schreieder gehoord in de zaak van de „Dienst Wim", waarvan de werk zaamheden zich ook buiten de gren zen uitstrekten. Schreieder was be kend met het bestaan van deze orga nisatie, maar wist er verder niets de finitiefs over. Wederom was het een radiobericht, dat de S.D. op het spoor hielp. Allereerst leidde het naar Bergen op Zoom. Van der Waals werd er op af gestuurd. Het bleek, dat zekere Juten in Bergen op Zoom contact had met de „Dienst Wim". De chef daarvan was de Belg Gas ton van der Meerschen. De opdracht die aan van der Waals gegeven werd, was als gewoonlijk zich in te dringen in de organisatie te Bergen op Zoom, hetgeen namen opleverde van personen aldaar en in Vlissin- gen en Apeldoorn. Een bijeenkomst van velen van hen te Apeldoorn, door van der Waals georganiseerd, bood de gelegenheid tot gevangenne ming. Pres.: „In totaal zijn er 50 men sen gearresteerd?" Get.: „Oorspronkelijk was de be doeling 70, doch sommigen werden ontslagen." De pres. vraagt getuige G. Lams, of het juist is, dat alle gearresteerden voor het gerecht zijn gebracht en vier en veertig hunner ter dood wer den veroordeeld. Get. bevestigt dit. Hij weet niet, waarom de meeste vonnissen niet zijn voltrokken. Hij vermoedt slechts, dat een uitwisse ling werd beoogd tussen in geallieer de gevangenschap verkerende Duit sers en de leden van de „Dienst Wim". Getuige Juten uit Bergen op Zoom vertelt, dat hij negenmaal de legiti matie van Anton „Van der Wilde" doorkreeg, driemaal over radio- Oranje, driemaal over de BBC, en driemaal over de Belgische zender. Jüten werd door van der Waals naar een park in Bergen op Zoom ge bracht onder voorwendsel daar ken nis te maken met twee personen, die hem Van der Waals zouden vervangen, terwijl hij naar Engeland was. In dit park werd hij toen ge vangen genomen.-Ook Jüten is door Van der Waals een pistool aangebo den. Hetzelfde pistool is later aan een ander lid van de groep geof freerd. De ex-koerierster W. Proost, als laatste getuige in deze zaak gehoord, bevestigt, dat zij, na de arrestatie van Jüten en andere leden van de groep, materiaal dat verbrogen was in een klooster heeft gesorteerd en gedeeltelijk verbrand. Van der Waals is Mien Proost op zekere dag komen vertellen, dat verscheidene mensen van de „Dienst Wim" waren gearresteerd en dat het nodig was, dat zij de „papieren" aan hem over droeg. Get.: „Ik zei hem, dat ik van geen Radio VRIJDAG. HILVERSUM L 301 meter. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.30 Edward Elgar. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Gr.pl. 10.45 Beetho ven. 11.00 Voordracht. 11.15 Walsmu ziek. 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 12.38 De Papavers. 13.00 Nieuws. 13.45 „Sugarplum". 14.00 Kookkunst. 15.00 Dichters. 15.20 Gr.pl. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.20 Piet Tiggers. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Jan Vogel en orkest. 19.30 „Waar is Uw Duetten. 21.00 Men vraagtwij draaien. 21.50 Op Vleug'len van mu ziek. 22.15 Gr.pl.-progr. 22.40 „Van daag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Vrijdagavondconcert. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.30 Spaanse com ponisten. 9.15 Onze jonge zieken. 9.30 "Waterstanden. 10.00 Pianosonate. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool ei) piano. 11.30 Kinderkoor. 12.10 Piano. 12.30 Weeroverzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmuziekcorps. 14.00 Klanken uit Zwitserland. 14.20 Van Oude en Nieu we Schrijvers. 14.40 Geestelijke mu ziek uit de Baroktijd (II). 15.10 Or gel. 16.00 Voordracht. 16.50 Omroep orkest. 17145 Piano-duo, 18.00 Ensem ble Lachman .18.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws en Weeroverzicht. 19.15 De Koopvaardij. 20.00 Nieuws. 20.15 Ned. Kamerkoor. 20.45 Redden de vleugels. 21.15 Promenade-Orkest. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.45 Avondoverdenking.. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano-duo. 23.40 Slot- accoord. papieren wist. Hij antwoordde, dat het belangrijk was, dat er verder ge werkt werd. Toen hy geen succes boekte, vroeg hij mij een brief te posten aan zekere Jüten op de Noord singel. Ik zei hem, dat hij oud en wijs genoeg was, om dat zelf te doen. Vervolgens vroeg hij mij een brief in Roosendaal te bezorgen, waarop ik hetzelfde antwoordde. Daarom ver liet hij het huis, om even later te rug te komen. Zfe arresteerden mij en brachten me naar Scheveningen. Tijdens de autorit trachtte Van dei- Waals mij voortdurend uit te ho ren, wat niet gelukte. Na zes maan den werd ik verhoord, waar Van der Waals ook bij was. „Heb je het nu naar je zin?" vroeg hij. „Je lijkt nu wel een nonnetje in je baaie rok ken, etc". Getuige heeft in Duitsland gevan gen gezeten van 4 Augustus '43 tot de bevrijding en is nog steeds onder dokters behandeling. Van der Waals ontkent vervol gens mej. Proost ooit gezien te heb ben, laat staan te hebben gearres teerd. Van der Waals ontkent ook de ar restaties van C. Groendijk te Vlis- singen en van D. J. van Tuyl. De advocaat-fiscaal verlangt dan voor lezing van verklaringen van de va der van Mien Proast en van v. Tuyl, om Van der Waals' ontkenningen te weerleggen. Schreieder verklaart aan Van der Waals opdracht te hebben gegeven de arrestaties in Bergen op Zoom en Vlissingen te verrichten, doch weet niet precies of Van der Waals er by is geweest. De president leest dan een af scheidsbrief van de later gefusilleer de J. W. Winterdijk voor, die hij na zijn ter dood veroordeling aan zijn verloofde schreef. Van der Waals hoort met neergeslagen ogen de voorlezing van dit ontroerende docu ment aan. Van der Waals' verblijf in Zwe den in Sept. '43 wordt vervolgens onder de loupe genomen en als eer ste getuige wordt jhr. W. A. Gevers Deyno:t gehoord, die indertijd uit Nederland naar Zweden was ont snapt en ten tijde van de aankomst van Van der Waals, alias baron van Lynden in Stockholm, bij de Neder landse inlichtingendienst aldaar werkzaam was. Van der Waals zei- de lid van een Nederlandse verzets beweging te zijn, doch vertelde niet, dat hij reeds Engelse verbindingen had en vroeg ook niet, om hem in coytact te brengen met Engelse autoriteiten in Stockholm. Dit, on danks het feit, dat hij beweerde te hopen via Zweden contact te krij gen met Engeland. „We vertrouwden hem niet, doch hadden geen vermoeden, dat het v. d. Waals kon zijn, over wie we in Zweden wel gehoord hadden. We hebben hem niet vrij laten rond lopen in Zweden en zelf heb ik hem naar Sundsval gebracht om hem vei lig weer af te leveren aan de boot, die hem naar Nederland zou terug brengen. Veel kan hij in Zweden niet hebben uitgericht". Van der Waals wordt in deze ge hoord en gevraagd wat het doel was van zijn Zweedse reis. „Schreieder droeg mij op contact te leggen tus sen Stockholm en Nedei'land en zo belangrijke gegevens te krijgen". Schreieder herinnert zich de op dracht, maar dan in die zin. dat na gegaan moest worden, welk radio verkeer nog tussen Stockholm en Nederland bestond, 'feel practische resultaten had dat niet opgeleverd. „Voor mij was deze reis aanleiding hem op non-activiteit te stellen met uitzondering van enkele kleine op drachten", verklaart Schreieder. Na Dolle Dinsdag is Van der Waals nog enige tijd in Zeist geweest bij Schreieder. Dan heeft get. tot Jan. '45 r.iets meer van hem gehoord. Op 13 Jan. is Schreieder naar Rotterdam gereden om zijn ouders te bezoeken. „Ik werd" aldus verklaard Schreieder „toen ik op het bureau van de S.D. was, waar ik een bespreking had, op gebeld. Men vroeg mij, of ik mij naar de woning van Van der Waals wilde begéven. Ik voelde er weinig voor, alleen in zijn woning te ko men en nam enige beambten mee. Het bleek, dat Van der Waals twee mannen illegalen volgens zijn zeggen, had gearresteerd, maar dat ze gevlucht waren. Wel had hij de persoonsbewijzen behouden, op een der adressen, daarop vermeld, huis zoeking gedaan om daar een Rijks- Duitser Kuntz getroffen, die hij mij wilde uitleveren". Pres.: „Had u de indruk dat dit volkomen toevallig was?»' „Ik vermoedde, dat hy reeds van de zaak afwist. Een opdracht had ik hem niet gegeven." De poging tot arrestatie van jhr. de Beaufort te Amsterdam, die eindigde met de dood van jhr. de Beaufort, toen hij vluchtte en door enige ko gels werd getroffen, wordt door ge tuige H. J. van der Zeyde bij de be handeling van deze* zaak belicht. Ook hier is Van der Waals degene, die de arrestatie heeft veroorzaakt en heeft geregeld. De zitting wordt geschorst tot Vrijdagmorgen half tien. LIMBURGSE KAPELAAN KRIJGT FRANSE ONDERSCHEIDING. Kapelaan L. v. d. Dungen te Eys- den, die tijdens de oorlog illegaal werk heeft gedaan, o.a. door hulp te verlenen aan Joden, onderduikers en geallieerde piloten en het over de Maas1 smokkelen van Franse en Bel gische krijgsgevangenen, ontving gisteren de „medaille Commemora tive Francaise 19391945, avec Ba- rette Liberator". De medaille werd uitgereikt door kolonel Blanc en kapitein Delfieu, als gedelegeerden van de president der Franse republiek. Deze heren werden vergezeld door de heer Pous se als vertegenwoordiger van de Belgische verzetsgroep „Jean", van de „Armee Liberation". Burgemeester Duysens en gemeen tesecretaris Wolfs van Eysden waren aanwezig bij- de uitreiking in het huis van kapelaan van den Dungen, die al lang bedlegerig ie, als gevolg van de in Duitse concentratiekampen onder gane mishandelingen. Op het gemeentehuis werden de buitenlandse gasten door het gemeen tebestuur ontvangen, waarbij dronken zijn gewijd aan de Franse republiek, aan Belgic en aan H. M. dé Koningin. Het nieuwe spoorboekje Verbeteringen, óók op het middennet. In de gebruikelijke persconferen tie heeft de directie van de Ned. Spoorwegen inzicht gegeven in de nieuwe dienstregeling, ingaande Zondag 9 Mei a.s. Men heeft ons verschillende verbeteringen ge noemd, die vooral voor de provin cie Limburg van belang zijn. Allereerst dient te worden vermeld, dat de werkzaamheden aan de baan en het spoor vereisen, dat enkele baanvakgedeélten tijdelijk enkelspo- rig worden bereden en dat verschil lende werken in uitvoering dwingen tot langzaam rijden met als gevolg tijdverlies. Behalve dit, zoveel erger dan vóór 'de oorlog optredende verschijnsel, staat de huidige locomotief- en mate- rieelpoeitie allerminst toe het aantal treinkilometers zodanig op te voeren, dat de nog geheel mankerende of zeer onvoldoende gereden treindienst op het gewenste peil wordt gebracht. Het recept was nu, wilden de N.S. althans de meest urgente hiaten op vullen, om met de daardoor vrijge komen treinkilometers. elders te ver beteren. Op niet onbelangrijke schaal wor den treinen, welke, uit ervaringen opgedaan in de zomer van 1947, nodig bleken, thans opgenomen in de vaste dienstregeling, opdat het publiek in zijn reisgids van deze verbindingen reeds kennis kan nemen; het zijn treinen, die meestal op Zaterdagen, Zon- en Feestdagen en Maandagen zijn toegevoegd; soms lopen ze op alle betrokken dagen, soms alléén met Pinksteren en verder in het drukste seizoen. De nieuwe reisgids zal verschij nen in een oplage van 550.000 stuks. In de lijst der stationsnamen zal vermeld worden op welke stations een restauratie is gevestigd. Op de oude lijn werden de halfuur- dienst-treinen 1072/1073 en 1082/1079 tussen Leiden en Haarlem v.v. ook op Zon- en Feestdagen ingelegd (zij lie pen reeds op die dagen tussen Am sterdam en Haarlem, resp. Leiden- Rotterdam). De directie van de N.S. heeft ons verder bevestigd het bericht, dat de electrificatie EindhovenRoermond Maastricht precies over een jaar 'n feit zal zijn. De zomerdienstregeling van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij gaat 9 Mei in. De autobus lijn Den Haag (Staatsspoor) naar Haarlem (Tempelierstraat) zal ge wijzigd worden in Den Haag (Holl. spoor), mits de autoriteiten daarvoor toestemming verlenen, anders blijft het vertrekpunt Rijnstraat, naar Haarlem (station). Op de Zondagen in Juni en Juli en van 15 Juli tot 31 Augustus dagelijks, zal weer de auto buslijn VoorschotenWassenaarse- slag worden geëxploiteerd. Ook zal aandacht worden besteed aan de verbinding Den Haag—Wassenaarse- slag. Voldaan zal worden aan een ver zoek van vele reizigers, om een vroe gere tramverbinding te scheppen tus sen Den Haag en Leiden. Door de treinaansluiting Den Haag S-S. kun nen t\yee vroegere diensten, welke van Scheveningen vertrekken, lot één dienst worden samengevoegd. De dienstregeling LeidenKatwijk en LeidenNoordwijk blijft, behou dens enige wijziging in de vertrek tijden, onveranderd. De tramdienst Leiden—Haarlem ondergaat in de vroege avonduren enige uitbreiding, omdat gebleken is. dat te vroeg van de halfuurdiensl in de uurdienst werd overgegaan. Hangende de beslissing van de mi nister van verkeer en waterstaat over de reorganisatie van de tram in autobus, blijft de tramlijn in Haar lem vooralsnog ongewijzigd. Naar wij vernemen zal een com missie bestaande uit vertegenwoor digers van de Nederlandse Spoorwe gen en van de afdeling vervoerwe zen van het directoraal-generaal van het verkeer morgen een onder- roek instellen op de plaa's waar Dinsdag de etect: ische trei i Den Haag Leiden bij Leidschendam uit de rai/s liep. Zoals in de verklaring van de Ned. Spoorwegen over het ongeluk o.m. wordt'gezegd, kon een spoorspatting als gisteren is voorgekomen geschie den op het punt waar het ook ge beurd is, omdat daar een 180 m. van het baanvak door de gebrekkige ma teriaal-positie niet zo gebouwd is als de overige baanvakken. Er is daar, zo vernemen wij nader, gebruik ge maakt van een partij z.g. „ést" pla ten, platen die onder de rails in de biels ingelaten worden. Deze platen schijnen verpulverd te zijn. NATIONALISATIE NED. BANK. De wetsontwerpen tot nationalisa tie van de Nederlandse Bank en tot vaststelling van een nieuw banksta- tuut zijn ook de Eerst Kamer gepas seerd. Drie fracties onthielden haar stem aan de ontwerpen :A.R., C.H. en V.V.D. Na de verdediging door minister Lieftinck werden beide wetsontwer pen met 2111 stemmen aangenomen. 21. Waar kon het wezen zioh verschuilen, „Ik wil", sprak Daniël luide, „en ik zal de Sahim ontmaskeren, zowaar ik Daniël Dadada." Hij was afgeluisterd. Nog juist zag Pa Daazir, hoe een lelijk bovenhoofd weg dook van achter het ven- DE BLOEMBOLLEN. De hyacinthen staan op het ogen blik nog in volle bloei. Oe tulpen komen op haar hoogtepunt. De vel den zijn thans wel op hun moist. Bij het voortduren van het warme weer zulcln vermoedelijk tegen het week einde al vele hyacinthenvelden ver dwenen zijn. Tulpen zijn er dan ech ter in overvloed. Voorhout heeft zijn mozaïeken op nieuw gelegd, zodat hiervan Zater dag en Zondag ook weer te genie ten zal zijn. In Lisse zullen dan wan deltochten gehouden worden, geor ganiseerd door de vedeniging Deko te Lisse en Jan Pastoors te Haar lem. Het muziekconcours te Hillcgom wordt op 23 April geopend. Het pro gramma voor de bloemenfeesten in Noordwijk luidt als volgt: 28 April: des avonds officiële opening van het bloemenfeest, met een taptoe voor het Raadhuis en een muzikale rond wandeling. 28 April t.m. 1 Mei: mo- zaiekenwedstrijd; wedstrijd in het versieren van gevels en straten en vlaggenwedstrijd. Hierdoor zal Noordwijk hersschapen worden in een fleurige, vrolijke kleurenzee. 30 April: 's middags: kinderbloemen corso. 1 Mei: 's middags: bloemen corso. TILBURGSE HOOGESCHOOL. Tot voorzitter van het curatorium der R.K. Leergangen en der Katholie ke Economische Hogeschool te Til burg is in de vacature mr. A. baron van Wijnbergen gekozen de heer H. M. J. Blomjous te Tilburg., tot nu toe onder-voorzitter. In het z.g. Brabantse dorp te Rot terdam is een echtpaar gearresteerd dat zijn vier kleine kinderen in er gerlijke staat van verwaarlozing bracht en liet verhongeren, tenge volge waarvan de kleinste, een knaapje van tien maanden, in le vensgevaar heeft verkeerd. Op klachten van de omwonenden kon de kinderpolitie nog juist op tijd in grijpen. De toestanden zoals de kinderpo litie die aantrof in de Deurnestraat bij de 27-jarige machine-bankwerker G. H. S. tartten alle beschrijving. De huiskamer teek meer op een ver vuilde beestenstal dan op een deel van een woning. De stank was er on draaglijk, want er lagen hopen vuil van een hond en haar vier jongen. De vier kinderen lagen vermagerd en ontoonbaar in hun bevuilde bed jes. Ze hadden bijna geen kleren aan het lijf. De meegekomen dokter constateerde bij de jongste twee kinderen, de genoemde baby en een meisje van 21 maanden bronchitis en middenoorontsteking, maar de moe der had het niet nodig gevonden ge neeskundige hulp in te roepen. Bei de kinderen werden onmiddellijk naar een kinderziekenhuis gebracht. Voor het leven van de baby werd aanvankelijk gevreesd, maar het le vensgevaar is thans geweken. Ook de oudste twee kinderen, jongens van 3 en 4 jaar. waren ernstig ver vuild, ondervoed en vermagerd, en toch, de man verdiende f 47 per week pr'us kinderbijslag en de huur bedroeg maar f 3.50 per week. Niet temin was er ook belangrijke huur schuld en binnen in de woning was veel vernield. De 25-jarige moeder liet zich niets aan haar kroost gele gen liggen. Ze was de hele dag op stap en kocht soms op een middag voor twee gulden a'an ijs, terwijl de kinderen honger leden. Toen een tweetal verpleegsters van de gemeen telijke dienst voor sociale zaken eens hulp wilden vertenen weigerde de man hen toe te laten. Hij was, zeide hij best in staat voor zijn eigen kin deren te zorgen. BOERDERIJBRAND TE WELL. Door onbekende oorzaak is de boer derij van de landbouwer Janssen aan de Pa ad te Well in vlammen op gegaan. Daar het strooien dak het eerst in brand stond vermoedt men, dat vonken uit de schoorsteen op het dak zijn terechtgekomen. Met grote moeite slaagde men er in het vee te redden, doch van de inboedel werd vrijwel niets gespaard. BEURSOVERZICHT. Evenals Dinsdag was de fondsen- markt ook gisteren over de gehele linie flauw gesteld. Politieke over wegingen schijnen op de achtergrond te zijn geraakt, al werkt het nieuwe üici/dent te Wenen niet stimulerend. De definitieve stembuszege van de Gasperi echter heeft als mogelijk gunstig beïnvloedende factor het veld geruimd voor markttechnische omstandigheden, mede als gevolg van fiscale lasten, waardoor gisteren WEERSVERWACHTING RUSTIG WEER. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarinegn en enkele versprei de buien. In het Noord-Oosten van het land wat minder warm overdrag, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. voor het eerst ook het publiek met enig aanbod op de aandelenmarkt loskwam. Hoe weinig weerstand de markt overigens heeft, blijkt wel uit het feit, dat een verkooporder voor enkele stuks reeds voldoende is om het koerspeil enige punten omlaag te drukken. Men acht ter beurze in deze omstandigheden de situatie wei nig geschikt voor het ter markt bren gen van nieuwe kapitaalsuitgiften, die mogelijk nog in voorbereiding zijn. De koersverliezen waren weer van behoorlijke omvang, terwijl het lich te herstel dat zich even baanbrak, niet werd voortgezet. Integendeel, een verdere scherpe daling zette in, die met name voor de Philipsaande- len sterk tot uiting kwam. Prolon gatie 2Vi pet. De samenstelling van het Belgische elftal dat Woensdag 28 April te Glas gow tegen schotland uitkomt is ate volgt: doel Daenen (Tilleur); achter Aernoudts (Berchem) en Anoul (F.C. Luik-; midden de Buck (Eendracht Aalst), Erroelen (Anderlecht) en Henriet (Charl.voor Lembrechts (f.c. Mechelen), Govard (F.C. Luik), Mermans (Anderlecht), van Steelandt (St. Nicolaas Luik) en Thirifayt (Charleroi). Reserves: Lebon (Olym pic), Andries( F.C. Mecheten) Cop- pens (F.C. Mechelen),- en van den Audenaarde (F.C. Antwerpen). Van Steelant is dus op de plaats van Van Audenaerde gekomen, terwijl Govard thans de rechtsbinnen plaats bezet. HONGARIJE SLAAT ZWITSERLAND. De interlandwedstrijd Hongarije Zwitserland die gisteren te Boeda pest werd gespeeld eindigde in een 74 overwinning voor de Hongaren. Bij de rust was de stand reeds 53 in het voordeel der gastheren. GLASGOW RANGERS WINNEN DE SCHOTSE CUP. 133.570 Toeschouwers (een record voor een middenweekse wedstrijd) woonden gisteren in Hampden Park te Glasgow de finale van de Schotse cup bij. Het was een „replay" tussen Glasgow Rangers en Morton. De Rangers wonnen de cup door een 1;0 zege. Na twee maal drie kwar tier spelen was de stand nog 00, maar in de extra tijd bezorgde Wil liamson zijn club met een prachtige kopbal de overwinning. DE ENGELSE LEAGUE. De resultaten van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wed strijden luiden: Eerste divisie: Bol ton WanderersDerby County 0—3; Liverpool—Evertcm 4—0; Manches ter City—Preston Nordth End 0—3; PortsmouthArsenal 0—0. Tweede divisie: SouthamptonFul- ham 10. rromotie-wedstrijden S. J. C. 2. In tegenstelling met de officieuse be richten, dat onze kampioenen tegen D. O. S. C. 2 in de promotie zouden moeten uitkomen, is thans officieel bekend gemaakt, dat S. J. C. 2 tegen de Haagse elftallen van Celeritas 2 en B. M. T. 3, zal moeten kampen voor 2 pl'aatsen in de Reserve 3e klasse van de K. N. V. B. Voor Zondag 25 April is vastge steld B. M. T. 3S. J. C. 2 en voor Zondag 2 Mei S. J. C. 2—Celeritas 2. Wij wensen de Noordwijkers de bes te successen toe. Nic. Boys. Zaterdag 24 April ontvangt Ndc. Boys adsp. Noorden- adap. om 4 uur. Zondag speelt Nic. Boys 1 tegen V.E.P. 1 voor de G. V. V.-Bekercompetitie. Nic. Boys 2 ont vangt Bodegraven 3. LAWNTENNIS PAUL DE BORMAN OVERLEDEN. Ridder Paul de Borman, presi dent van de Royal Leopold Club de Bruxeles en een der prominente fi guren uit de Belgische tenniswereld, is overleden. Hij telde ook in Neder land talrijke vrienden, die het be richt van zijn heengaan met ontroe ring zullen vernemen. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 6) „Ja", zei de voorzanger, „laten we maar doorspelen!" „Neen,'' bromde de inspecteur; „u hebt me te nerveus gemaakt. Ik moet eerst naar buiten." Hij verdween. Toen hij terugkwam mokte hij reeds in de deur: „Met dat inspecteursbaantje hebt u mijn gevoeligste plek geraakt. Heb je alleen maar beroerdigheid van. Bij voorbeeld nu weer met die nieuwe onderwijzeres, die over drie dagen arriveert. Die moet met haar spul len van het station worden afgehaald Ja, wat gaat mij die onderwijzeres met haar reismand en kleerkast aan? De ene. keer heet het: de gemeente moet haar afhalen, de burgemeester is de aangewezen persoon; dan weer: het schoolbestuur, ik als inspecteur van de gemeenteschool ben de aan gewezen persoon; dan weer: Het Do minium moet haar afhalen, hetgeen voor mij op hetzelfde neerkomt, om dat het Dominium beschermheer is. Alle donders nog toe! En wie krijgt dat vrouwmens, die onderwijzeres met haar reismand en klerenkast op z'n dak? Ik!" „Dat is lastig/' zei de voorganger, „als u alles zo op uw dak krijgt: de onderwijzeres en de mand en de kast! „Spot er maar mee! U hebt 't ge makkelijk. U gaat haar eenvoudig tot de schooldeur tegemoet en- zegt: „Welkom in ons midden!" of iets dergelijks, en dan zingt u met de kinderen: „Gezegend zy de dag waarop u bij ons zijt verschenen, die- deldom, diedeldom, diedeldom!" of iets dergelijks. Basta! Dat is alles, wat u te doen hebt. Maar ik! Ik kryg..." „De onderwijzeres op m'n dak!" vulde de voorzanger aan. „Inderdaad!" wrokte Balthassar. Al drie weken ben ik met de bur gemeester over dat afhalen aan het onderhandelen. Drie keer ben ik bij hem geweest, drie keer heb ik me door hem laten brutaliseren: ik heb zelfs al een aanklacht aan de land raad opgesteld, ik heb ze alleen nog niet verzonden." „Dat zop ik heel wat eenvoudiger hebben opgeknapt," zei de voorzan ger. „Eenvoudiger? Hoe dan?" „Ik zou me als ik in uw plaats was geweest, niet zo hebben opgewon den; ik 'zou de juffrouw eenvoudig hebben afgehaald." Gelach weerklonk in het vertrek. „Dat zal waar wezen! Dat zal waar wezen! Altijd maar alles op het Dominium afschuiven... dat zal waar wezen! Wij hebben paarden genoeg! Wij hebben wagens genoeg! Wij hebben mensen genoeg! Dat zal waar wezen Dat we op het ogenblik hout en kolen moeten rijden, dat we aardappelen hebben te transporteren dat we met het dorsen nog niet klaar zijn, daar trekt zich geen mens wat van aan. Wij kunnen alles wel laten staan en laten liggen en de on derwijzeres gaan afhalen! Weet u, wat ik zal doen? De hele zaak laten stikken: de onderwijzeres en.... en...."' „En de reismand en de kleerkast!" vulde de voorzanger aan. Mijnheer Balthassar gromde nog wat; daarna werd het stil in het ver trek. Na een ogenblik informeerde ik: „Waar komt de nieuwe onderwij zeres vandaan?" De voorzanger lichtte mij in. „Uit Breslau. Direct van de kweek school. Het is haar eerste betrek king. Ze is dus waarschijnlijk nog heel jong. Erica Isenloh heet ze." „Hoe?" vroeg Balthassar. „Erica Isenloh." Balthassar schudde het Ijoofd. „Komiek!" zei hij. Toen lachte hij. „Erica! Erica heten en dan nog op het land komen, dat is je ware!" „Nu", meende de voorzanger, „alle vrouwspersonen kunnen toch niet Selma of Ida of Pauline heten." ,,'t Zou alleen beter kloppen", meende Balthassar; „op het land zou het beter kloppen!" Weer werd het stil; en wij bepeins den, hoe het mogelijk was, dat een meisje, dat op een dorp kwam wo nen, Erica heette. Aan deze Erica Isenloh dacht ik nog, toen ik kort voor middernacht huiswaarts keerde. Het is merkwaar dig, dat ik me zoals ik later kon vaststellen een by na volkomen juiste voorstelilng van haar maakte. Toen, in het blauw-witte licht van dien winternacht, dwaalden mijn gedachten naar Breslau. Ik zag daar een jong, blond meisje aan tafel zit ten, in het lamplicht staren, en van een nabije toekomst dromen. Voor haar lag een schrijven van de Rege ring, dat de plaats vermeldde van haar eerste werkzaamheid als onder wijzeres. Welk een geluk leefde er in dat jonge meisjesnart; wat waren er in dat blonde hoofd goede voornemens en ernstige besluiten! Heel haar jon ge leven, al haar krachten wilde ze in dienst stellen van de kinderen van dat verre .wouddorp; zij wilde voor hen een onderwijzeres, een moe der, een speelkameraad zijn; zij wil de het zover brengen, dat de kinde ren met een gloeiende liefde en be geestering aan hun „juffrouw" hin gen. Zij dacht slechts aan haar werk, niet aan liefde en leed, niet aan ge vaar. en vijandelijkheden niet aan eenzame verlatenheid en moedeloos heid, die komen zouden; slechts aan haar lichtend ideaa1, waarover pae- dagogen zo moi weten te schrijven en waar het eigen jonge hart zich nog veel schoner beeld van schiep in gouden omlijsting. DERDE HOOFDSTUK. Dc oude Krügel, die nu hout bij me hakt, zou in dc stad en zelfs in een dorp op het platteland ondenkbaar zijn. Rond lippen en wangen woekert een bruin-grijze stoppelbaard; de groeven in zijn gezicht zijn zo diep, dat het beetje water waarmee Krü gel zich wast, nooit tot de duistere bodem van deze kloven-formatie doordringt, maar altijd al op haar toppen vervluchtigt of langs de zij wanden wegsijpelt. Als eens 'n wolk breuk urenlang in de rimpels van zijn gezicht stroomde en zon en wind het dan kwamen drogen, misschien dat Krügel's gezicht dan helemaal schoon zou worden. Er zijn oer krachten nodig om dat klaar te spe len. En zijn handen! Ik ging naar Krügel toe, en zei: „Beste Krügel, ik zou graag een beetje naar je kij ken, terwijl jij hout hakt. Niet om opzichtertje te spelen. God beware me daarvoor! Ik weet wel, hoe ijve rig je bent. Maar ik vind het pret tig naar je te kijken, en ik heb toe vallig niets anders om handen." „Hm", bromde Krügel gemoede lijk, „pas dan maar op, dat er geen stukken hout tegen uw test sprin gen." De manier, waarop Krügel zijn waarschuwing te berde bracht was niet bepaald hoffelijk, maar ze was eerlijk gemeend. Ik bekeek Krügel's handen. Ik ge loof, dat de grondvorm der hand een ovaal is. Ook Krügel's handen waren ovaalvormig, maar de lengte-as liep niet van boven naar beneden, maar van rechts naar links. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2