DAAZER'S Hubertus Het spoorwegongeluk te Lefdschendam Dienstplichtwet DOLLE DADEN WOENSDAG 21 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zoals in een gedeelte van ons vorige' nummer reeds vermeld, is gister middag de electrische trein, die om 12.43 uit Den Haag was vertrokken in de richting Amsterdam, tussen Den Haag en Leiden ontspoord. Het treinverkeer in beide richtingen werd gestremd. r Het ongeval is gebeurd ter hoogte van het gesticht „Hulp en Heil" bij Voorschoten.. De rails waren door de warmte dusdanig uitgezet, dat de sta ven naar buiten uitweken. De trein geraakte daardoor uit de rails en werd door de trein, die om 12.05 uur uit Amsterdam was vertrokken, zij delings aangereden. Er zijn wonder boven wonder bij dit ongeluk noch doden, noch gewon den te betreuren. Het personeel van de ontspoorde trein heeft, toen het de,aanrijding zag aankomen, gedaan wat mogelijk was om de aanrijding te voorkomen. Zwaaiend met een rode vlag is een treinconducteur de uit Amsterdam komende trein tegemoet gegaan. De bestuurder van aeze trein remde on middellijk, doch kon niet voorkomen, dat zijn trein op de eerste ontspoor de wagen van de Haagse trein botste. Het verkeer in beide richtingen werd ernstig gestagneerd. Tussen Leiden en Den Haag werd het ver keer onderhouden met de blauwe tram en met autobussen, terwijl het rerkeer. tussen Amsterdam en Den lraag via Hilversum over Utrecht werd geleid. De technische diensten zijn onmiddellijk met man en macht aan het werk gegaan en vanmorgen kon het spoorwegverkeer weer gere geld worden. Dc oorzaak. Van de zijde van dé Nederlandse Spoorwegen vernemen wij over de oorzaak van de treinontsporing on der Voorschoten nog het volgende: Bij een nauwkgurig onderzoek ter plaatse is vast komen te staan, dat de oorzaak van de ontsporing inder daad gezocht moet worden in spoor- spatting. Door de Nederlandse Spoor wegen wordt er verder op gewezen, dat een dergelijke spoorspatting al leen kon voorkomen op het punt waar het ook gebeurd is, omdat daar een 180 M. van het baanvak door de gebrekkige materiaalpositie niet zo gebouwd is als dé overige baanvak- keh. Deze .technische fout" heeft bij de plotseling optredende warmte het ongeluk doen ontstaan. De Neder landse spoorwegen zullen nu het baanvak, dat over 250 M. totaal aan flarden gereden is, zodanig her stellen. dat een herhaling van een treindntspormg, zoals gistermiddag gebeurde, niet meer mogelijk zijn,. Radio Een ooggetuige. Een ooggetuige vertelt in „Trouw": „Nooit in mijn leven heb ik zulk een beangstigend ogenblik meege maakt", zo zeide ons een passagier die, gezeten in het eerste rijtuig van de uit Amsterdam komende trein, het ongeluk zag aankomen en mee maakte. „De wagen waarin ik een plaatsje had gekregen, was dicht be zet. Plotseling merkten wij, toen de trein Voorschoten gepasseerd was, dat de bestuurder van onze trein zwaar remde. Eerst toen zagen wij, dat vlak voor ons op het uit Den Haag komend spoor een trein buiten de rails stond. Wij voelden dat er een ongeluk ging gebeuren, dat het de bestuurder niet gelukken zou om on ze trein tijdig tot stilstand te bren gen. Voor wij ons eigenlijk goed kon den voorstellen wat er ging gebeu ren, was het zo ver .Onze wagen greep een der ontspoorde wagens in de flank en reet deze open. Glasgerin kel, een enkele schreeuw van ge schrokken passagiers en toen stond onze trein stil. Zonder dat er van pa niek sprake was geweest. Ik tracht te nog om van mijn plaats op te springen doch ingeklemd als ik was op onze overbezette bank gelukte dit niet dadelijk. En toen ik kón op staan, was de aanrijding al gebeurd. Ik ben toen uitgestapt en bemerkte tot mijn grote verwondering en dankbaarheid, dat in geen der beide treinen iemand letsel had bekomen. Na een wandeling door de weilan den wij stonden daar maar bij de ravage zonder te weten hoe wij onze reis zouden vervolgen vonden wij ,,de blauw tram" die ons naar Den Haag bracht." DONDERDAG. HILVERSUM I. (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. muziek; 9.15 Morgenwijding; 10.30 Van Vrouw tot Vrouw; 10.50 Kleu- terprogr.; 11.00 Orgelconcert; 12.00 Lyra Trio; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Johan Luger: 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-strijkork.; 14.00 De Vrouw 14.20 Solistenconcert; 15.00 Zieken- progr.; 16.40 Vergeten muziek; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Dr. Portielje; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Volksmuziekschool; 19.45 Reg. Voorl. Dienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Philh. Orkest; 21.00 Klankbeeld over Maarten Harpertsz. Tromp; 22.15 Di vertimento Orkest; 22.45 West-Eur. Unie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.muziek. HILVERSUM II. (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Handel en Tele- mann; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Voor de vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gr.pl.; 10.15 Morgendienst; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Gr.pl.; 12.03 Pianorecital; 12.30 Weero verzicht: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Klaas van Beeck; 14.00 Kamerorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Donauklanken; 15.30 Cembalo Gezelschap (III); 16.00 Bij bellezing; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Omroepkoor; 17.50 Tong-tong; 18.00 Giaconda-Ensemble; 18.15 Land- en tuinbouw; 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils; 19.45 Het Regeringsjubi leum; 20.00 'Nieuws; 20.15 Steravond; 21.30 Familie-competitie; 22.00 Ster- avond (vervolg); 22.30 Dr. Scholten; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.15 Musica Nova; 23.45 Slotaccoord. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer moest gisteren voorzitters en onder-voorzitters voor de afdelingen kiezen. Voor het eerst, sinds de communis tische Kamerfractie 10 leden telt, zag geen hunner zich tot afdelingsvoor,zit- ter of -ondervoorzitter aangewezen, terwijl tot dusvey resp. de heren Wagenaar en Hoogcarspel deze func ties bekleedden. Nadat wij dit hadden vernomen, alsmede dat Donderdagavond het verdrag van Brussel in openbare be handeling komt. hield mr. Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) een technisch betoog over de Dienstplichtwet, die daarna aan de orde kwam, om er en kele wijzigingen in te brengen. Nadat nog andere sprekers hun op merkingen hadden gemaakt, kwam minister Fièvcz aan het woord. Hij betoogde, dat het leger niet in stand gehouden wordt alleen bij een acute oorlogsdreiging, doch als een apparaat op lange termijn. Als de oorlog dreigt is het te laat. De kost winnersvergoeding achtte hij goed. Per lichting zijn er ongeveer 7000 die deze vergoeding ontvangen, niet naar willekeur, doch naar vaste regelen. Het behoeft niet zo te zijn dat nie mand enig nadeel van de dienstplicht heeft; dat hangt van de .welstand af. Zeer steric verdedigde hij de hand having van de bepaling van het con tingent door de regering en het ge kozen systeem van een jong leger. Hij noemde het terecht verfoeilijk dat vaders van kinderen in het vuur worden gebracht, als de jeugd niet eens werd geoefend. Er volgden replieken en de behan deling van amendementen. De mi nister nam een amendement-Ruys de Beerenbrouck over, waardoor be paald wordt, dat in gezinnen, waar van drie zoons hebben gediend, de overige zoons van dienstplicht ge vrijwaard blijven. Een amendement- Ruys. beogende gezinnen, waaruit een zoon is gesneuveld, niet verder in de dienstplicht te betrekken, werd eveneens door de minister overgeno men. En tenslotte nam de minister van mr. Ruys een amendement over, waardoor de al of niet uitzending van voor de tropen geschikte dienstplich tigen aan vaste regels zal kunnen worden gebonden. Het wetsontwerp werd (met tegen- aantekening der C.P.N.) zonder stem ming aanvaard. EERSTE KAMER. Overheidsbemoeiing in de economie De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van Economische Zaken be sproken. Minister Van den Brink, die in de 2de avondvergadering aan het woord kwam, hèeft lmrt en kernachtig en kele opmerkingen gemaakt, die zijn inzichten en zijn te voeren beleid duidelijke typeren. Hij ziet voor de Overheid een leidende taak in de eco nomie, maarzij moet niet alles willen doen. De term „geleide economie" wilde de minister liever vermijden, omdat deze geen vaste inhoud heeft en dus verwarring in de hand werkt. Wij moeten, aldus de minister, zoe ken naar wat in deze tijd het meest doelmatige is. Inderdaad heeft de overheid op economisch gebied een leidende taak, maar als zij alles al leen wil doen, blijken allerlei krach ten in het gedrang te komen; motori sche krachten zoals het winststreven en regulerende krachten zoals de be hoeftebepaling door de consument. Als deze krachten ontbreken kan de overheid de juiste richting van haar economisch geleid niet bepalen. Een zeer sterk cehtraal geleide economie is alleen mogelijk irr een zeer arme volkshuishouding (en b.v. ook in oor logsjaren), wanneer alleen de primai re behoeften bevredigd kunnen wor den. Wanneer echter meer goederen ter beschikking komen dan is een factor als de keuze van de consument weer onmisbaar. 4 pCt. KORTING BIJ VROEGE BETALING VAN VERMOGENS HEFFING. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat een regeling is vastgesteld inzake het verlenen van korting bij vervroegde betaling van aanslagen in de Vermogensheffing ineens. Deze korting wordt alleen verleend, indien uiterlijk op de ver^ldag van de eerste termijn van de awislag, ge heel of ten dele, wordt voldaan met vrij geld. met voor betaling aangewe zen Staatsobligaties of met inschrij vingen in de Grootboeken der Natio nale Schuld en in het Grootboek 1946. De korting bedraagt 4% 's jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor betalingen, die plaats hebben, nadat de eerste termijn van de aan slag reeds- is verschenen, wordt ech ter geen korting toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze regeling alleen geldt voor de Vermogensheffing ineens en dus niet voor de Vermogensaanwasbelas- ting. ZILVEREN JUBILEUM NATIONALE FEDERATIE ..HET WIT-GELE KRUIS" Naar wij vernemen zal op 14 en 15 Juli a.s. te Utrecht fee'ètelijk worden herdacht het zilveren jubileum van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", die met haar 600 plaatselijke verenigingen en 500.000 aangesloten gezinnen is uitgegroeid tot een de belangrijkste organisaties op het gebied van de volksgezondheid in ons land. Op 14 Juli zullen afzonderlijke werkbijeenkomsten voor bestuursle den en verplegend personeel worden gehouden, waarna des avonds aan alle werkers en werksters een -feest avond zal worden aangeboden. Op 15 Juli zal een pontificale H. Mis worden opgedragen, waarna een nationaal congres wordt gehouden. Op dit congres- zullen het woord voeren mgr. F. Feron. vicaris-generaal van het bisdom Roermond; dr. C. Mol, lid van de Tweede Kamer en dr. R. de Guchteneere, een van de leidende fi guren van de gezondheidszorg in België. OVERBODIGE GEVAREN! Het Tweede Kamerlid Ruijs de Beerenbrouck heeft de Minister van Oorlog gevraagd, of hij bereid is op korte termijn Tnaatregelen te nemen, waardoor overbodige gevaren van- we^i de militaire luchtvaart voor de bevolking zal worden vermeden (duikvluchten boven bebouwde kom men e.d.) Voor deze vraag is reden te over - Wij hebben onlangs in ons blad gewezen op die in de vraag bedoejde inderdaad overbodige gevaren VERHOUDING TOT NIET- KATHOLIEKEN. Bijeenkomst van Katholieke Jongeren in het „Zonnehuis" te Bilthoven. Op 22 en 23 Mei zal in het „Zonne huis" te Bilthoven een bijeenkomst worden gehouden van Katholieke jongere intellectuelen van ongeveer 20 tot 30 jaar over „Onze verhouding tot de niet-katholieken". De bijeen komst staat onder leiding van prof. J. J. M. van der Ven. De inleidingen zullen worden ge houden door prof. J. J. M. van der Ven over „De problematiek van deze tijd en het antwoord van de Kerk", dr. W. H. van de Pol pr. over: „Onze verantwoordelijkheid jegens de niet- katholieken" en P. B. van Meurs S.J. over: „In Christus' Dienst". Verschenen is het rapport inzake de herziening van de sociale verze kering. uitgebracht door een com missie, bestaande uit vertegenwoor digers van de minister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid. Aan het einde van haar rapport geeft de commissie een samenvatting van de voornaamste conclusies, waar toe zij gekomen is en welke over de verschillende hoofdstukken van het rapport verspreid zijn! Wij komen hierop nader terug. DODELIJK ONGEVAL OP HET STAATSSPOOR, 'S-GRAVENHAGE Gistermorgen om 11 uur is op het emplacement van het Staatsspoor- station een ongeval gebeurd, dat aan de 62-jarige hoofdopzichter J. H. Herbers het leven heeft gekost. Het slachtoffer is n.l. door een range rende locomotief overreden en nage noeg op slag gedood. BE URSO VERZICHT. Het zeer beperkte zakenverkeer op de effectenbeurs was oorzaak dat de koersen gisteren algemeen een dalen de richting insloegen. De omzetten in aandelen bedroegen Maandag slechts 1,4 millioen gulden en het zag er niet naar uit, dat het cijfer gisteren veel hoger zou zijn. De mogelijke ontspan ning, die van het resultaat der Itali aanse verkiezingen verwacht wojjl, is nauwelijks merkbaar geweest, ten dele omdat men er de voorkeur aan geeft, éérst de verdere ontwikkeling gade te slaan, maar ten dele ook door de technische positie van de beurs, waardoor, gezien de zeer dunne markt, licht aanbod al spoedig tot min of meer belangrijke koersverliezen leidt. De stemming was dan ook zeer ongeanimeerd en naarmate het beurs- uut vorderde, werd de dalende ten dens geaccentueerd, zodat de markt sloot vrijwel op het laagste punt van de dag. waarbij koersdalingen van circa 10 pet. geer. zeldzaamheid wa ren. Prolongatie 2 1/4 pet. Naar wij vernemen is mgr. Wille- kens S.J., Apostolisch vicaris van Ba tavia, voornemens om einde Juni of begin Juli naar Batavia terug te ke ren. PLANTSOENDIRECTÉUREN OP BEZOEK. Circa 250 directeuren van plant soenen in Noorwegen, Zweden, Dene marken, België, Frankrijk, Engeland en Amerika zijn in congres bijeen in Den Haag. Zij zullen verder enige excursies maken naar belangrijke tuinbouwgebieden als de bolleiv streek, Aalsmeer, Boskoop en Zuir dert. Vrijdagmiddag komen zij onder lei ding van jle heer S. G. A. Doorenbos, directeur van de gemeentelijke plant soenen te 's-Gravenhage naar Rotter dam. Zij zullen er onder meer dier gaarde Blij-Dorp bezoeken en daar na in de Rivièrahal dineren. GIER LEVERT EEN KWART VAN DE STIK€TOFBEHOEFTEk Volgens dr. Frankena kan op een weidebedrijf door een goede verza meling en bewaring van de gier een kwart van de stikstofbehoefte wor den gedekt. Als men bedenkt, dat de kunstmestdistributie dit jaar voor grasland nog slechts 20 kg. zuivere stikstof per HA kan geven (onge veer 100 kg. stikstof mest) dan is het duidelijk. dat zuinigheid met de gier de moeite loont. Met gier bemest grasland geeft een uitstekende sne de hooi en na het hooien een krach tig herstel van de grasgroei. De boer, die de gier laat weglopen of op vangt in een open gierkuil, doet zich zelf dus grote schade. Het bouwen van een gierkelder- daarentegen be taalt zichzelf in weinige jaren. Hoe zorgvuldiger men de mest en de vloeistoffen uit de mest behandelt, des te meer gras en hooi kan er wor den gewonnen, des te meer melk en vlees wordt er voortgebracht en des te groter zullen de inkomsten van de boer zijn. Bij zulke voor de hand lig gende voordelen is het onbegrijpe lijk, dat men nog* steeds op zoveel boerderijen de gier bijna totaal ziet verloren gaan. Wat lezers ons schrijven Geachte Redactie. Van der Weijden uit de Kamer? Gaarne vraag ik enige plaats-ruimte voor een klacht van Kath. plattelan ders, waarbij ik weet, dat ik mij tot tolk maak van het gehele platteland van Zuid- en Noord-Holland. Bij stukjes en brokjes drupt tot ons door, dat de heer van der Wey- den door de verkiezingsraad van de K.V.P. niet meer op een verkiesbare plaats is gezet. Daar gaat dus onze agrarische zo tel, welke op eminente wijze 15 jaar lang door van der Weyden bezet is geweest. Het lijkt er veel op, dat telkens opnieuw een aanslag wordt gedaan op onze agrarische vertegenwoordi ging, want in 1946 was de heer Groen door de verkiezingsraad op een wan kele plaats gezet, maar toen waa dit nog een verkiesbare plaats. Wat is hiervan de oorzaak? Is het omdat van der Weyden het vertrou wen der kiezers niet meer heeft? Wij ontkennen dit met stelligheid, want, zijn de berichten hierover juist, dan is van der Weyden in 119 afdelin gen van de verbonden kieskringen candidaat gesteld, terwijl alle ande ren, behalve Groen, vèr beneden de 100 plaatsen bleven. Waarom wordt inzake deze aantallen, zoveel ge heimzinnigheid betracht? Mogen al leen ingewijden dit weten? Boven dien was v. d. Weyden in andere Kieskringen, o.a. in den Bosch, Utrecht ook op vele plaatsen candi daat gesteld. Het is derhalve onbegrijpelijk, wat men met plattelands-vertegenwoordi gers aandurft. De vorige maal heeft de groslijststemming de heer Groen belangrijk naar boven gebracht. Wij zouden willen vragen: wat blijft er hij het huidige verkiezingsstelsel met kwaliteitszetels nog over van de vrij heid van de kiezers? Wij herinneren ons nog zeer goed, dat van der Weyden in 1946, toen de Provinciale Staten van Zuid-Hol land hem opnieuw tot gedeputeerde hadden gekozen, dit heeft afgewezen om de plattelandszetel te kunnen be houden. (Indertijd* is dit ook in ons blad vermeld. (Red. L. Crt.). Deze beslissing was mede geba seerd op overleg net de organisatie en met het partijbestuur, hetwelk mededeelde, dat men het zéér onge wenst zou achten, als van der Wey den de Kamer zou verlaten. En van der Weyden bleef, hoewel hij liever gedeputeerde was geworden. Nu wordt zonder meer door de verkiezingsx-aad deze vertegenwoordi ger aan Aet platteland ontnomen. De heer van der Weyden is steeds een eminente vertegenwoordiger ge weest, die alle voorkomende kwesties van uit een breed standpunt wist te bezien. En wij zijn dan ook zeer ver stoord, dat in de partij thans weer opnieuw het bewijs is geleverd, dat men met het enorme aantal platte lands-kiezers geen rekening wil hou den. Toen in 1937 in het Oosten en Zui den des.' lands groot gevaar dreigde voor de partij door de actie-Bouman, was het de heer van der Weyden, die door het Partijbestuur werd waardig gekeurd het leeuwenaandeel te héb ben om dit gevaar voor de Partij te keren. Wij zijn van oordeel dat wij alle geoorloofde middelen dienen te ge bruiken, om een eminente vertegen woordiger als v. d. Weyden steeds is geweest een vertegenwoordiger die het grote vertrouwen heeft van het gehele platteland te behouden in de Tweede Kamer. Het zal na de gevallen uitspraak in de verkiezings-' raad niet meevallen, maar in Noord- WEERSVERWACHTING WARM. Warm weer. In het Zuiden en Westen tijdelijk meer bewolking met plaatselijk enkele regen buien, hier en daar met onweer. Matige wind tussen .Oost en Zuid. Holland heeft men bereid! al voor genomen oen kiescomité-v. d. Wey den op te richten en men kan van de steun aan deze actie zich ten volle overtuigd houden. Wij weten heel goed, dat het nu minder dan ooit op zijn plaats zou zijn, dreigementen te uiten voor de eenheid van onze par tij. doch men kan zich overtuigd hou den, dat binnen de perken der par tij niets zal worden nagelaten om v .d. Weyden in de Kamer te houden. L. v. d. POEL, VoOrz. K-V.P., Roelof ar endsveen. Wij willen hierbij enkele opmer kingen maken van zakelijke aard, welke betreffen niet alleen de candi- datuur-v. d. Weyden, maar elke can- didatuur, welke onder gelijke om standigheden verkeert. Het is onze besliste overtuiging, dat het algemeen belang eist, (dat een candidatuur van een zittend lid in een vertegenwoordigd lichaam en zeker van een lid, die reedo vele jaren zijn plaats inneemt opnieuw moet worden gesteld, tenrfj de des betreffende candidaat niet (meer) aan redelijke verwachtingen beant woordt of er werkelijk respectabele bijzondere redenen zijn, om diens plaats door een ander te doen inne men. Er is ook ons niets bekend, dat een van de hier genoemde motieven aan wezig zijn, om het opzij-schuiven van het Kamerlid v. d. Weyden te recht vaardigen. Wij zeiden, deze kwestie te be schouwen in het licht tfan wat het algemeen belang eist. Het algemeen belang eist fatsoen ook natuurlijk in de politiek. Met zit tende leden in een vertegenwoordi gend lichaam handelen als.... met kegels ii^ een kegelspel is een poli tiek spel, die niet behoorlijk, niet fat soenlijk zou kunnen worden genoemd. Het algemeen belang eist vervol gens. dat bekwame en geschikte men sen zich beschikbaar stellen voor een plaats in een vertegenwoordigend lichaam. En dezulken zal men moei lijk kunnen vinden (politici „om den brode" Jaten we buiten beschouwing), als zij riskeren, later weer zonder ern stige reden te worden „bedankt", te worden aan de diik gezet. Bovenstaand ingezonden artikel was ons een gerede aanleiding, om deze opmerkingen te nfaken, die zich wijder uitstrekken, dan het geval-v. d. Weyden. Na dit geschreven te hebben, kwam onder onze aandacht een artikel van „De Stem" (Breda), over het Poli tiek Advies, welk artikel ^esluit: „Tenslotte zij na* de eerste ken nismaking met het advies nog op gemerkt, dat bij het opvolgen daar van een paar bekende Kamerleden naar plaatsvervangersposities wor den teruggedrongen De motieven daarvoor zijn ons onbekend. Ware het niet van betekenis als de Ver kiezingsraad de opzet en uitwer king van zijn advies nader toe lichtte?" Zeker, in vertegenwoordigende lichamen moet nieuw bloed komen op z'n tijd. Maar: een bloedtransfusie op onoordeelkundige wijze toegepast maakt een lichaam niet gezond. Red. L. Crt. 20 En het werd avond en het werd nacht. Daniël Daa zer zat zwaan: te peinzen. „Hoe, hoe hoe", waaide het door zijn igrote hoofd, „kan Daniël Daazer de Schim ontdekken. EEN ROMAI^VAN HET WOUD Paul Keiler 5) Het portret stelt slechts een per soon voor en het zou net zo goed de een als de ander der beide zusters kunnen zijn en ik vermoedde dade lijk, dat beiden afwisselend model hadden gezeten al naar ze toe vallig tijd hadden. Het portret en ook de landschappen zijn originelen, alle door dezelfde schilder met veel techniek geschilderd. Weer was het de voorzanger, die me hierover inlichtte. „Die schilderijen zijn van Werner Lohmann. Hij is een jong kunstenaar die meestentijds in "net buitenland vertoeft, maar ook dikwijls hierheen komt." „De'zoon van mijn landheer." \oegde Balthassar er verklarend aan toe. „Hij moet heel begaafd zijn. Zijn vader, de landheer, was er geer op tegen, dat zijn zoon schilder zou worden, en gelijk had hij. Ik moet ook niets van dat geklodder hebbdn. Vroeger hing hier 'n keizer Wilhelm n 'n Bismarck en 'n Moltke. Die heeft de jonge mijnheer er allemaal uitgegooid, hoewel elk portret op zich meer dan twintig mark heeft gekost.'' „Ja", z#i Mieltje tegen mij bij wij ze van verontschuldiging! „wij kon den niet anders doen: hij is de zoon van de landheer/' „Mijn beste jufrouw,"' antwoordde ik, „die schilderijen van Lohmann zijn goed; drft portret daar is zelfs verrukkelijk." Zij lachte. „Zie ik er zo uit? Ach lieve tijd! Dan moet het Maaltje zijn; die heeft veel meer model gezeten dan ik!" Het is prettig in de „Druiventros" En toen begonnen we met het skaatspel. Mijnheer Balthassar. de voorzanger Bernert en ik. Het is met skaatspelen als theater-bezoek. Alle dagen.vreselijk! Maar van tijd tot tijd... heel genoegelijk. Ik verloor aan één stuk. Mijn me despelers waren verreweg mijn meerderen. Mijnheer Balthassar is het type van een goed, maar nerveus speler. Wanneer ik als zijn tegenstander een een fout maakte waardoor hij het spel won, lachte hij gemoedelijk en troostte: „Tja de fouten, die piet ge maakt worden hebben hun roeping gemist!" Maar als ik als zijn part ner iets verprutste, wond hij zich op, en alleen het respect, dat ik als nieuweling hem inboezemde, weer hield hem ervan, me grof te bejege nen. Zijn critische opmerkingen wer den echter voortdurend duidelijker. Eerst zei hij alleen: „Dat had men ook anders kunnen spelen." dan: „Nu ja, de beste breister laat wel 'ns 'n steek vallen." dan: „Alle don ders! dan: ..Maar neemt u me niet kwaltjk!''; dan Verdomd, nu^ speelt- ie rrte de tien uit"i en tenslotte: „Maar. mijnheer Hubertus, let u toch eindelijk eens op!" „Ik kan niet beter," zei ik. „Ja, maar ik heb u toch jezegd: aldoor de lange kleuren opspelen! Onder alle omstandigheden de lange kleuren! De mens die zeggen: „de speler de korte, de tegenspeler de „lange", kunnen beste lui zijn maar van skaatspelen hebben ze geen be grip. Want ziet u, ofwel hij houdt de „lange", en dan is de tegenspeler foetsie, of hij houdt hem niet en dan komt hij een troef te kort. 't Is altijd een voordeel." Ik bleef geduldig. Skaatspelers teren, als ze praten, op minimale hoeveelheid vaststaande uitdrukkin gen te beginnen met: „Nou wie geeft?" en dan „Vooruit, er wordt niet gepraat!" of: ,,'n Heeleboel le ren het nooit en dan nog beroerd," en als slot „Nou ik leg de kaarten neer, ik schei ermee uit," en einde lijk, vóór het uiteengaan: „Wanneer spelen we weer?" Is dat zo belachelijk? Alle bezighe den in het menselijk bestaan hebben zo hun eigen deuntje: regerings maatregelen, melkproductie, hotel- bedrijf, litteraire critiek. Waarom zou ik me boos maken over mijnheer Balthassar? Er kwam ook weldra een heel nieuw thema ter tafel. Balthassar legde zijn kaarten neer en zei: „Skaat is eigenlijk 'n echt demo cratisch spel: de koningen hebben er niet veel in te zeggen." f „Dat is een goede opmerking!" merkte ik hoffelijk op. Ook de voor zanger borduurde op het chapiter voort. Hij meende: „Dan moeten de azen de groot grondbezitters zijn, want die zijn het meeste waard." Daarmee was hjj bij mijnheer Balthassar echter aan' het verkeerde adres want deze iS tot in lïart én ziel agrariër. „Ja.ja altijd de landbouw, als men daar maar klwaad van kan spreken, ook al is het maar met 'n hatelijkheid! Zijn de grootgrondbe zitters het meeste waard? U bedoelt toch aan geld?! U hebt er geen idee van! Informeert u eens wat de ko- lenbaron en heren fabrikanten en wat vooral de joden waard zijn; dan weet u meteen wie de aas is." De hele vergelijking ging vaij u uit antwoordde devoorzanger. „Ja, nu wil ik u ook wel zeggen, wie de „boeren" zijn, die alles tegen houden, tegen wie" geen sterveling op ken, hoewel zij alles bij elkaar niet zoveel waard zijn als de armzaligste tien: dat zijn de heren rijksdagafge vaardigden, het krantenschorem, de volksredenaars en de andere heren met een brutale bek. „Bedoelt u mij?" vroeg de voor zanger volkomen kalm. „Nu 'n rijksdagafgevaardigde bent u nog niet... goddank!, maar met volkstoespraken hebt u zich toch al ingelaten, en in de krant hebt u houdt 't me ten goede al menige flinke bok getapt. Bij voorbeeld on langs nog over de aardappelprijs." De voorzanger nam zijn bril af, met zijn zakdoek en antwoordde: „Bokken worden niet getapt, dat moest u toch weten, mijnheer de in specteur. Dat is 'n absoluut verkeer de uitdrukking. „Ja, ja uitdrukking... uitdrukking! Maar wat weat u van aardappelprij zen? Weet u soms hoeveel duurder Maar wat weet u van aardappelprij - is dan de tarwebouw? En wat er niet allemaal bederft! En het trans port naar het station! U hebt er geen idee van... evenmin als ik van uw geschoolmeester.'' „En dat terwijl u inspecteur van de gemeenteschool bent... mijn heer dus, naar wiens paedagodische aanwijzingen ik eigenlijk..." „Klets! Houd toch op! Kan ik het helpen, dat ik inspecteur van de ge meenteschool ben! Ik lach erom! Ik ben het slechts par ordre du mufti. Maak ik het u soms lastig? Hinder ik u? Ik wordt al beroerd als u me enkel maar die vervloekte lijsten en roosters ter ondertekening voorlegt. Ert ieder jaar dat examen. Drie uur lang op zo'n ongemakkelijke stoel zitten en da/i maar luisteren: naar de tien geboden, naar één maal één, naar de slag bij Fehrbellin! Merci!'" „Kalmpjes aan, kalmpjes aan, alstublieft!" mengde ik mij in de discussie. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2