Hubertus De K.V.P. en de nieuwe Kamer DINSDAG 20 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De besprekingen te Djokja Dc C.V.G.D. gaf Maandagavond het volgende communiqué uit: De agendacommissie uit de Nederland se en Republikeinse delegaties heeft op 19 April onder auspiciën van de C.V.G.D. vergaderd to Kalioerang. De Commissie behandelde het weke lijkse overzicht, waarin de ontwik kelingsstadia worden opgesomd van de verschillende onderwerpen, die op de agenda der conferentie staan. Een tweetal .working papers" werd ter bestudering doorgezonden aan de economisch-financiële commissie. De ze waren beide ingédiend door de Republikeinse delegatie en hebben resp. betrekking op een gedeeltelijke afschaffing, gedurende de wapen stilstandsperiode, van regelingen met betrekking tot de invoer van goederen, benodigd voor de weder opbouw in republikeins gebied en op de scheepvaart. Door de voorzitter der agenda commissie werd namens de C.V.G.D. medegedeeld, dat. thans kan worden bekend gemaakt dat, naar verwacht wordt, tegen het einde van de maand aan het secretariaat van de C.V.G.D. een functionaris voor pu bliek contact zal worden verbonden voor het geven van „achtergrond" en niet voor publicatie bestemde in lichtingen aan de pers op de basis van de door beide partijen in onder linge overeenstemming vastgestelde perscommuniqués. Nieuwe proef met atoomwapen Officieel wordt bekend gemaakt, dat op de Atol Eniwetok In de Stille Oceaan een proef is genomen met het atoomwapen. De thans genomen proef is de eer ste sinds 1946, toen op Bikini een experiment werd uitgevoerd. Om veiligheidsredenen wordt de daturft van de jongste proef geheim gehou den. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie deelt mede, dat de proef is uitgevoerd in overeenstem ming met de veiligheidsvoorschrif ten volgens de wet van 1946. Verdere inlichtingen aan het publiek kunnen op het ogenblik niet worden gege ven. Reeds eerder was bekend gemaakt, dat gedurende het jaar .1948, van 31 Januari af, de omgeving van de atol Eniwetok gevaarlijk zou zijn. Terwijl de Bikiniproef werd bijge woond door vertegenwoordigers van de grote mogendheden, leden van het Congres en persvertegenwoordigers waren bij de deze jongste proef al leen een kleine groep militaire lei ders en atoomdeskundigen en twee Radio WOENSDAG. HILVERSUM I. (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Symphonie-progr.; 9.30 Schumann; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 11.00 Gr.pl.; 12.00 Carlo Carcassola en orkest; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Gr.pl.; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel; 15.20 Vrolijke plaatjes; 15.45 Ziekenbezoek; 17.15 Gr.pl.: 17.35 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Hammodklanken; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole Orkest; 20.55 Hoorspel; 21.55 Liederen voor Vrouwenkoor; 22.10 Ensemble Jean Presto; 22.45 Van Boek tot Boek; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II. (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Gr.pl.; 9.00 Onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Beet hoven; 10.30 Morgendienst; 11.00 Strijkorkest; 12.00 Musette-orkest; 12.30 Weero verzicht; 12.33 Orgel; 12.55 Het P.I.T.F. spreekt; 13.00 Nieuws; 13.15 Van Rameau tot Ravel 14.30 „De Aaronskelk"; 15.00 Rotter dams Strijdkwartet; 15.55 Piano-reci tal: 16.15 Jeugdprogr.; 17.30 André Kostelanetz; 18.00 Ned. koren en korpsen; 18.30 Smetana; 19.00 Nieuws. Weeroverzicht; 19.15 Het nieuws uit Indië; 19.45 Eng. les voor gevorden- den;20.00 Nieuws; 20.15 Herdenkings dienst ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Heldringstichtingen te Zetten; 21.30 Philji. Orkest; 22.30 Gr. pi. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr.pl. congresleden,, vertegenwoordigers an de congrescommissie voor atoom energie, als toeschouwers aanwezig. In de na de proef uitgegeven ver klaring wordt alleen gesproken van „een atoom wapen'*. Volgens het of ficiële rapport zuVen de wetenschap pelijke en technische onderzoekingen van de grond in de streek, waar de proef genomen is„ nieuwe belang rijke gegevens aan de hand doen en een ruimer begrip geven van"de ver schijnselen der kernsplitsing voor het gebruik van atoomenergie voor vre- :s- en militaire doeleinden. In het geheel zijn thans zes atoom bommen tot ontploffing gebracht, nl. vier bij proefnemingen in Nieuw Mexico, op Bikini.en nu op Eniwetok en twee in het kader van de oorlog voering, nL op Hirosjima en Nagasaki INCIDENT TE WENEN. Volgens een officiële Amerikaanse woordvoerder te Wenen is gisteren aldaar een auto aangehouden, waar in zich drie Sovjet-Russische offi cieren in burgerkleding bevonden. Deze mannen hadden een Duits meisje in de buurt vam een Ameri kaans kamp voor verplaatste perso nen, waar zij verblijf houdt, aange houden en onder bedreiging met een revolver bevolen in te stappen. De auto is aangehouden door een internationale politiepatrouille wagen waarin zich Engelse, Franse, Ame rikaanse en Sovjet-Russische agen ten bevonden. De drie Sovjet-Russi sche officieren zijn door de inzitten den van de politiewagen, met uit zondering van de Sovjet-Russische agenten, uit de auto gesleept. Mevrouw Roosevelt op Paleis Soestdijk. Mevrouw Roosevelt heeft een bezoek gebracht bij de Prinse lijke Familie op het Paleis Soest dijk. De Prinselijke Familie en Me vrouw Roosevelt met haar gezelschap in de tuin van Paleis Soestdijk. De Palestijnse kwestie De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft met vierenveer tig stemmen vóór en tien onthoudin gen de kwestie der toekomstige Pa lestijnse regering terug verwezen naar de politieke commissie, die hierover vandaag (Dinsdag) zou be raadslagen. JOODSE STADSREGERING TE TIBERIAS. In de stad Tiberias aan het meer van die naam heeft de Haganah een „onafhankelijke Joodse stadsregering geproclameerd", nadat volgens een officiële mededeling de gehele Arabische bevolking onder militaire leiding was geëvacueerd. De Palestijnse regering heeft over een afstand van 200 K.M. een strook van 50 meter breedte aan weerszijden van de spoorlijn tussen Gaza en Hai fa tot „gesloten gebied" verklaard. Dit mag alleen betreden worden door Britse politie, Britse troepen en spoorwegpersoneel. De laatste zeven weken is op dat traject driemaal een trein opgebla zen, gepaard gaande met zware ver liezen aan mensenlevens. Naar verluidt is deze maatregel genomen om de evacuatie van Brit se troepen, politie en regeringsamb tenaren uit Palestina te vergemakke lijken. GEHEIME PRO-AMERIKAANSE ORGANISATIES IN HONGARIJE. De persafdeling van het Hongaar se ministerie van Binnenlandse Za ken maakt bekend, dat de politie een geheime organisatie heeft ont dekt, die Hongaarse militaire gehei men en verschillende uitvindingen van Hongaarse technici naar Ameri ka heeft gestuurd. Tot nu toe zijn 14 personen gearresteerd. Volgens deze bekendmaking was de produc tie in een Centraal-Amerikaanse staat op grond van de gestolen Hon gaarse plannen reeds begonnen. De organisatie zou het plan heb ben. haar actie uit te breiden en het vertrek uit Hongarije van verschil lende technici en bijzonder bekwa me arbeiders te vergemakkelijken. De visa en de gelden voor de reis zouden versteekt zijn door de lega tie van een vreemde mogendheid te Boedapest, aldus deze verklaring. ARRESTATIE VAN COMMU NISTEN IN BRAZILIë. Gemeld wordt, dat de politie in Rio de Janeiro 300 communisten heeft gearresteerd sedert de ontplof fing in een opslagplaats van mu nitie nabij Rio, die vorige week Donderdag plaats vond. Men gelooft, dat deze arrestaties het begin vormen van een jacht op communisten door het gehele land. Devliegtuigbotsing boven Berlijn HET WAS NIET MEER DAN EEN ONGELUK. Het Britse hof van onderzoek, dat zich heeft bezig gehouden met de oorzaken van de botsing tussen een Brits Viking-vliegtuig en een Sow- jet-jager van het Yak-type op 5 April j.l. boven Berlijn, maakt be kend, dat er „geen reden is om aan te nemen, dat de botsing iets anders is geweest dan een ongeluk". Het hof wyt de botsing aan ^e Sowjet-piloot, die naar de mening van het hof de regels niet in acht heeft genomen. Meer speciaal zou hij inbreuk hebben gemaakt op de desbetreffende overeenkom'st tussen de vier mogendheden. De bestuur der van het Britse vliegtuig gaat volgens het Hof geheel vrij uit. Uit het feit, dat het landingsgestel ingetrokken was, maakt het Britse hof van onderzoek op, dat de Yak niet op het punt was te landen. Mijnramp in Noord-Frankrijk ELF DODEN GEBORGEN. In een kolenmijn te Sallaumines bij Lens in Noord-Frankrijk heeft een hevige explosie plaats gehad, vermoedelijk door ontbranding \An mijngas. Driehonderd vijftig onder grondse mijnwerkers werden opge sloten en het liet zich aanzien, dat er een grote ramp had plaats ge vonden. Men schatte het aantal slachtoffers op ongeveer 200. Geluk kig viel het nogal mee. want toen reddingsploegen in de mijn afdaal den. bleken nog heel wat mijnwer kers gered te kunnen worden. Vol gens de jongste gegevens worden nog slechts een twintigtal mijnwer kers vermist. Twee en dertig mijn werkers die brandwonden opliepen, bevinden zich thans in een zieken huis. Elf lijken zijn geborgen. De ontploffing was zo hevig, dat het grootste deel der bovengrondse installaties door de druk werd ver nield. Politiek advies voor groslijststemming De verkiezihgsraad van de Kath. Volkspartij heeft, zoals gemeld, in zijn vergadering op 16 en 17 April te Utrecht voor de komende Twee de-Kamerverkiezing het volgende politieke advies vastgesteld, waar over 9 Mei a.s. de leden der partij hun mening kunnen geven; Het advies voor ce rijkskieskrin gen Den Helder, Haarlem, Leiden. Dordrecht, Middelburg hebben wij reeds gisteren vermeld. In de rijkskring Maastricht: 1. dr. L. J. M. Beel, 2. dr. ir. W. J. Droe- sen, 3. Jos. H. Maenen, 4. J. M. Pe ters, 5. H. J. M. Dassen, 6. J. A. Koops, 7. mr. van de Graaf, 8. jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beeren- brouck, 9. M. J. Dings, 10. H. Jon gen, 11. mr. J. P. D. van Banning, 12. mr. dr. J. B. Sens, 13. M. P. J. M. Co'rbey, 14. J. J. Jongen en 15. E. Jongen. Op dezte lijst werd aangewezen dr. Beel als deskundige en de heer Van de Graaf als plaatsvervanger- deskundige op de bovengenoerr/de plaatsen. In de rijkskieskringen Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage: 1. W. J. Andriessen, 2. dr. A. M. Lucas, 3. T. D. J. M. Koersen, 4. mr. F. J. H. Bachg, 5. J. H. M. Derksen, 6. mr. Diderich, 7. mr. W. C. L. van der Grinten, 8. T. de Groot, 9. L. J. A. van Doorn, 10. F. Sijbesma, 11. dr. mr. J. A. M. van Staay en 12. ir. C. H. Wittenberg. 10 Kinderen stierven op „De Volendam'' Op de naar Nederland terugkeren de „Volendam'* hebben zich onder kinderen (babies) uit repatriërende militaire gezinnen ernstige gevallen van enteritis (darmstoornissen) voor gedaan, waarvan helaas tien met do delijke aflpop. Van het hos'pitaalschip „Grote Beer" is in de Indische Oceaan geneeskundig personeel ter aanvulling van de medische dienst aan boord van de „Volendam" over gegaan. Nog verdere maatregelen tot medische hulpverlening worden getroffen. GROENTE NAAR DUITSLAND. De onderhandelingen, welke met de bezettingsautoriteiten van West- Duitsland worden gevoerd over een ruilovereenkomst, waarbij Neder landse groente wordt geleverd voor goedkopere Duitse industriële pro ducten, hebben voor de eerste trans actie van drie millioen dollar succes gehad. Men verwacht, dat de bespre kingen over de resterende zeven mil- lioen-dollar-post eveneens tot resul taat zullen leiden. Nederland zal dan voor zijn overschot van 200.000 ton groenten een afzetgebied hebben gevonden. De ondertekening van de overeenkomst wordt dezer dagen te gemoet gezien. 60.000 TON NEDERLANDSE AARDAPPELEN NAAR WEST- DUITSLAND. Naar wij vernemen zal met ingang van heden een aanvang gemaakt worden met de export van 60.000 ton Nederlandse consumptie-aardap pelen uit de oude oogst van 1947 naar de Britse en Amerikaanse be- zettingszóne's in Duitsland. De levering zal in dollars betaald worden. Dr. Ir LOUWES DIRECTEUR- GENERAAL VAN DE VOEDSEL-. VOORZIENING Dr ir S. L. Louwes, directeur-ge neraal van de voedselvoorziening zal tegen 1 Juli a.s. de functie van „spe cial advisor" van de directeur-gene raal van de F.A.O. „Food and Agri cultural Organisation'' of the United Nations" neerleggen. Hij zal zijn werkzaamheden bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening hervatten. MET PINKSTEREN SLAOLIE. Op de bonnenlijst, welke in de week voor Pinksteren zal worden be kend gemaakt, zal een bon voor alle leeftijdsgroepen worden aangewe zen voor het kopen van 120 gram slaolie. Er wordt nogmaals een beroep ge daan op het publiek om de lege fles sen in te leveren, opdat de distribu tie niet in gevaar zal worden ge bracht door een tekort aan flessen. Op deze lijst werd aangewezen W. J. Andriessen als deskundige en de héér mr. Diderich als plaatsver vanger-deskundige op bovengenoem de plaatsen. In de rijkskieskringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arn hem en Nijmegen: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, 2. mr. J. R. H. van Schaik, 3. pater mag. dr. J. G. Stok man O.F.M., 4. B. A. A. Engelber- tink. 5. mi*. J. J. de Haas, 6. J. J. W. IJsselmuiden, 7. mr. E. G. M. Roolvink, 8. mr. J. Cals, 9. Tj. de Jong. 10. J. A. G. Alders, 11. mevr. M. J. A. van Nispen tot Sevenaer geb. Ruijs de Beerenbrouck, 12. J. ~~l. Hemel, 13. H. J. S. van Haaren, 14. J. B. Hulsman, 15. J. A. C. Merx. 16. B. H. Hemmer, 17. J. H. W'. van Koeverden en 18. M. P. van Buytenen. Op deze lijst werd aan gewezen mr. J. R. H. van Schaik als deskundige en de heer mr. J. Cals als plaatsvervanger-deskundige ,op de bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskringen Utrecht en 's-Hertogenbosch: 1. F. van Vliet, 2. H. J. Fiévez, 3. drs. M. Janssen, 4. E. M. J. A Sassen, 5. H. H. van der Zanden, 6. mr. dr. N. H. L. van den Heuvel, 7. mr. F- J. F. M. van Thiel. 8. mej. mr. W. M. W. van Lanschot, 9. J. J. Fens, 10. mej. dr. M. A. M. Klompé, 11. nsr. W. H. J. Derks, 12. J. M. vah Daal, 13. A. C. J. A. Nollen, 14. H. A. Kok, 15. J. M. T. C. Raaymakers, 16. mej. mr. J. C. H. de Vink, 17. H. M. van Lies hout, 18. H. P H. I. Cleerdin, 19. mr. F. A. van Kemenade en 20. dr. H. J. J. van Velthoven. Op deze lijst werden de heren Fiévez en Sassen als deskundigen de heer Fens en mej. Klompé als plaatsvervangers-deskundigen aan gewezen op de bovengenoemde plaatsen. In de rijkskieskring Tilburg: 1. dr. C. J. M. Mol, 2. dr. Jos. Gielen, 3. P. J. S. Serrarens, 4. dr. W. L. P. M. de Kort, 5. mr. K. A. M. Basti- aansen, 6. Bernard Verhoeven, 7. F. J. J. Hoogers, 8. C. W. van den Broek, 9. I. W. Janssen, 10. J. J. van de Berg. Op deze lijst werd aan gewezen dr. Gielen als deskundige en de heer Bernard Verhoeven ais plaatsvervanger-deskundige op de' bovengenoemde plaatsen. KRIJGT DR SAMUELS MEER WAARDERING? 450 artsen achten publicaties van hem over kankerbestrijding gewenst De Amsterdamse chirurg en vrou wenarts dr. J. Samuels, wiens nieuwe bestrijdingsmethode van kanker door kortegolfbestraling in medische krin gen tot dusver weinig waardering vond, heeft in een witboek, dat hij aan alle medici heeft toegezonden, een opsomming gegeven van de moeilijkheden, die hij i.v.m. zijn the rapie heeft gehad met het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde, de Ge zondheidsraad, de Mij tot bevorde ring de? Geneeskunst enz. Tijdens een bijeenkomst van 450 medici in het Concertgebouw te Amsterdam is Zaterdag met algeme ne stemmen een door 60 artsen on dertekend voorstel aangenomen, het bovengenoemde tijdschrift te ver zoeken, alsnog zijn kolommen te openen voor dr Samuel's publicaties. Minister Gielen heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehou den ter gelegenheid van de jeugd- week 1948. Hij zei dat het gehele Nederlandse jeugdwerk op het ogen blik, een jaarlijkse subsidie van bijna drie millioen gulden krijgt; voor het optreden van dit kabinet bedroeg dit 800.000. Hij wilde even uitstappen Het is thans gebleken, dat een soldaat de spoorwegramp heeft veroorzaakt, welke Zaterdag bij Windford in Engeland heeft plaats gehad. Hij trok aan de noodrem en het gevolg was, dat een andere trein er op in reed en 24 personen om het leven kwamen. De soldaat heeft de trein doen stilstaan om te kun nen afstappen. Hij heeft zich bij de politie aangegeven. Zaterdagmiddag hebben de leden van de op 31 Oct. 1947 opgerichte katholieke vereniging van maat schappelijke werkers en werksters „dr. Ariens" een ledenvergadering gehouden in Den Bosch. De opkomst was zeer groot; uit alle delen van het land waren de leden opgeko men. De voorzitter der vereniging, m'r. L. Spaan uit Den Bosch, me moreerde de geschiedenis die de stichting der vereniging voorafging, besprak de doelstellingen en wijdde aandacht aan de toekomstplannen. Hierna hield mej. W. Hille, direc trice van de school voor maatschap pelijk werk te Sittard, een causerie over het onderwerp „het maatschap pelijk werk in deze tijd". Zij be lichtte zeer uitvoerig de taak van ieder, die op sociaal gebied werk zaam is. De vergadering droeg ver der een huishoudelijk karakter. Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgeb in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappelijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende or ganen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kru schen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, fief en fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kru schen Salts wordt over de hele we reld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. In het Noviciaatsklooster te Waspik (N.Br.) werd op 16 en 17 April j.l. het driejaarlijks Provinciaal Kapittel gehouden van de Nederlandse Pro vincie. Tot Provinciaal werd gekozen de Hoogeerw. Pater Amandus Smac kers, tot nu toe Directeur van het St. Theresia-College te Geleen (L.) Als Raadsleden werden hem door het Ka pittel toegevoegd de Zeereerw. Paters Romaeus Leuven en Dionysius Frijs. Voor het Noviciaatsklooster te Was pik werd de. Zeereerw. Pater Huber- tus Keulers herkozen, terwijl P. Lam- bertus Bossers het ambt van Novice meester zal bekleden. Tot Prior van de Carmel te Geleen, (L) werd gekozen de Zeereerw. Pater Andreas Zelis. Als Vicarus van de St. Bernardus Carmel te Groenendijk- Hazerswoude werd door het Kapittel aangewezen de Zeereerw. Pater Avertanus Hennekens. NEGEN DRENKELINGEN TEGELIJK. De passagiers, die gistermiddag om kwart over vijf met hét pontje over de Schie van de Spangesekade naar de Aelbrechtskade te Rotterdam wilden oversteken, hebben bange ogenblikken beleefd. Toen het bootje ongeveer vier meter van de wal was en het kabeltouw strak stond, kreeg men een naderende motorboot op on geveer vijftig meter afstand in de gaten. De veerman probeerde nog de wal te bereiken. De 25 passagiers vreesden, dat de pont zou omslaan. Negen sprongen er in paniekstem ming over boord. Eén meisje van tien jaar moest in het ziekenhuis aan de Bergweg worden opgenomen. De acht anderen kwamen met een nat pak en degenen, die aan boord wa ren gebleven, met de schrik vriji BEURSOVERZICHT. De nieuwe week begon met een fondsenmarkt, die over het alge meen niet ongunstig was. Hoewel nog geen uitslagen bekend zijn, om trent de Italiaanse verkiezingen, was men eerder optimistisch dan pessi mistisch en de iets betere stemming schreef men dan ook toe aan het vooruitlopen op de verkiezingsuit slag. In het verdere verloop echter deed het volkomen gebrek aan za ken sterk zijn invloed gelden. De handel was n.l. uitermate gering," en het uitblijven van kooporders deed de aanvankelijke koerswinst weder verloren gaan, waardoor de nvarkt terugliep tot een peil, dat beneden het slotniveau van Vrijdag lag. Op merkelijke koersverliezen deden zich wel niet voor, maar de algemene markttendens kreeg een vrij luste loos karakter, terwijl de omzetten wederom van geringe omvang ble ven. Prolongatie 2K Pct- EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 4) TWEEDE HOOFDSTUK Ik houd het zonder menselijk ge zelschap niet langer uit. De golven van de zee, waarop ik tot nu toe vóer, slaan deze stille haven binnen en beuken de „geredde boot*' erbar melijk. Ik studeer als een student die in zes maanden zijn examen wil halen omdat zijn liefje op het huwe lijk wacht. Philosophie, kunstge schiedenis. Ook enkele natuurweten schappelijke werken liggen op mijn tafel. Vroeger op school heb ik een erbarmelijk natuurkunde onderricht genoten, en ik moet nu eigenlijk he lemaal opnieuw beginnen. Ik bepaal mij meestal tot boeken door volks onderwijzers geschreven; die zijn eenvoudig, concreet aanschouwelijk. Er ligt ook dikwijls een vleug poëzie over de tekst. De eerste, met* wie ik kennis ge maakt heb, was rentmeester Balthas sar. Deze man trad op 'n dag mijn kamer binnen, zeggend, dat ik 't hem niet euvel moest duiden, maar dat hjj zich een beleefdheidsbezoek ver oorloofde. Ik meende op goede gron den, dat een beleefdheidsbezoek als pas-aangekomene mijn zaak was, maar ik heette de bezoek in mijn een zaamheid hartelijk welkom. Mijnheer Balthassar is een enigs zins zwaarlijvig veertiger, in wiens rood boerengezicht de ogen vrolijk en vriendelijk glinsteren. Hij be heert het bosbezit van een rijk koopman, die slechts zelden uit de hoofdstad overkomt, is wethouder en tevens inspecteur van de gemeente school. „Als u hier thuis wilt raken, mijn heer Hubertus, kan ik u misschien bij gelegenheid van dienst zijn." Timm moest wijn brengen en be diende met de slechts voor mij merk bare nonchalance, die de vlegel steeds aan de dag legt als er iemand op bezoek is, die volgens hem niet geheel de etiquette onder de knie heeft. Mijnheer Balthassar is een spraak zaam persoon. Hij bleek met de bouw van mijn huis veel nauwkeuriger op de hoogte te zijn dan ik zelf; gedu rende het bouwen had hij dan ook voortdurend op het werik rondge zworven, hoewel hij er absoluut niets te maken had. „Als wethouder," zei hij, „moet men zich voor alles interesseren.'* Ik besloot, als dat nodig mocht zyn, de man als informatie-bureau te ge bruiken. Om zijn duidelijk merkbare nieuwsgierigheid te bevredigen, deed ik hem het genoegen hem eerst mijn kamers rond te leiden, maar ik moest tot mijn leedwezen constateren, dat hetgeen hij zag niet zonder invloed was op zijn vertrouwelijkheid. Hij werd bedeesd en verlegen. Het beet je comfort en misschien ook luxe, dat ik mij veroorloofde, maakte de naieve kerel beduusd. Hetgeen toch helemaal niet in mijn bedoeling lag. „Mijnheer Balthassar", zei ik, „het doet me plezier, dat ik u heb leren kennen. Ik wil hier echter heel een zaam leven hoe lang, weet ik nog niet; ik wil van het woud genieten, cn voor het overige thuis bij mijn boeken zitten. Maar zo nu en dan zou ik toch wel 'n verzetje willen heb ben en een paar bekenden reffen. Ook zou ik af en'toe wel ieis voor het dorpscafé voelen. Bezoekt u het ook, mijnheer Balthassar?" „Ja... ja... ik bezoek het ook... niet dikwijls natuurlijk... maar het komt toch voor.'* „Speelt u ook skaat?" „Skaat." Zijn gezicht klaarde op. „Ja... ja... en neel graag... men beweert zelfs, dat ik een goed speler ben. Mijnheer Bernert hier hij is voorzanger en hoofdonderwijzer staat zijp mannetje eveneens, overi gens is hij de enige ontwikkelde mens, die als derde in aanmerking komt." „Nu, prachtig! Misschien komt het de heren 'ns gelegen. De winter avonden zijn lang, en het café daar ginds maakt bepaald een gezellige indruk. Tijdens de zomermaanden is het zeker tevens uitspanning?" „Ja... bepaald 'n keurige zaak. door twee zusters gedreven. De ene het Emilia, de ander Amalia. Men noemt ze Mieltje en Maaltje. Als het me precies hetzelfde is wie er komt, roep ik Moeleke." Hij lachte om zijn scherts en druk te mij bij het afscheid nemen harte lijk en smartelijk de hand. Toen hij vertrokken was. keek Timm me zwijgend doch verwijtend aan. „Is dat nu ons nieuwe gezelschap?'' Zelf verkeerde ik nog in het onze kere, maar ik nam me voor om zo lang ik woudbewoner was, het con tact met de woudbewoners te onder houden. Gisteren dan heeft het eerste skaat avondje plaats gehad. Het café heet „In de Druiventros waarom weet ik niet; want er is in het hele hoog gelegen woud-dal geen wijnstok te bekennen. De beide eigenaressen, Mientje en Maaltje, zijn twee propere meisjes van om en om de dertig, tweelingzusjes van een fabelachtige gelykenis. Daar ze hetzelfde blonde haar en precies hetzelfde kapsel heb ben, precies dezelfde stem, precies de zelfde loop en zich ook precies het zelfde kleden, begrijp ik niet hoe iemand ze van elkaar kan onder-- scheiden. De voorzanger vertelde me, dat de meisjes als kleine kinderen zoveel op elkaar leken, dat zelfs hun ouders ze niet uit elkaar konden houden. Daarom had men Mieltje sinds de geboorte altijd een rood en Maaltje een blauw lintje laten dra gen. Maar eens de kinderen wa ren ongeveer twee jaar hadden beiden tegelijkertijd de lintjes ver loren, en het bleek onbegonnen werk vast te stellen wie Mieltje en wie Maaltje was, temeer daar de kinde ren op alle gevraag naar hun iden titeit met een geheel eensluitend ge brul antwoordden. Alsdan besliste de waard van de druiventros als va der: „Dit is Maaltje, en dat is Miel tje, en nu worden er ogenblikkelijk nieuwe lintjes gehaald. En het blijft by wat ik nu gezegd heb!" De hemel geve, dat de waard zich niet ver gist heeft en dat het met het doop register klopt." De voorzanger zei verder, dat hij het tweetal evenmin kon onderschei den, hoewel ze bij hem op school wa ren geweest en hij ze nu geregeld zag. Mijnheer Balthassar lachte spot tend. „Dat komt, mijn waarde, omdat u voor dergelijke zaken geen oog hebt, geen taxatievermogen zo te zeggen! Ik weet altijd wie van de twee ik voor heb. Maar dat is m'n geheim." „Ja"', zei de ene der zuster, die ons juist ons bier bracht, „maar dat ge heim is heel eenvoudig. Ik heb 'n gouden tand en Maaltje niet. Balthas sar wacht nu maar tot een van ons spreekt of geeuwt en dan weet hij 't meteen." Het is prettig in de „Druiventros" Voor de notabelen is er een heel ge zellig vertrekje met bruin-houten lambrizering. Aan de muren hangen vier goede schilderijen, drie land schappen en een portret. Dat het „Mieltje en Maaltje". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2