Hubertus MAANDAG 19 APRIL 194S DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Voorstellen voor de Internat. Board IET BESTUUR van de F.I.F.A., dat dezer dagen te Amsterdam bijeen kwam, heeft de volgende wijzig ingen in het spelreglement voorge steld, welke wijzigingen door de F.I. F.A. afgevaardigden op de vergade ring van de International Board, het hoogste lichaam op dit gebied, ter tafel zullen worden gebracht. weg verspert of zich buiten zijn doelgebied bevindt, wordt voorge steld, dat deze „charge" lopaal dient te zijn, d.w.z., dat deze met de schouder moet worden gedaan, maar het is een overtreding, indien de bal niet binnen het bereik van de spe ler, die aanvalt, is en deze speler niet een poging doet, welke uitge legd mag worden als speelt hij de bal wel. Inzake gevaarlijk spel stelt de F.I.F.A. de volgende tekst voor: als de speler voetbalt op een wijze, welke door de scheidsrechter als ge vaarlijk wordt beschouwd, en meer in het bijzohder wanneer hij een trap naar de bal probeert te geven, indien deze wordt vastgehouden door de doelverdediger. Over vervanging van spelers en gevaarlijk spel Regel 3: in internationale wed strijden tussen bonden, die aange sloten zijn bij de F.I.F.A. kan de doelverdediger gedurende de volle speeltijd vervangen worden en een andere speler tot aan het einde van de eerste speelhelft, indien zij ge wond zijn en niet in staat mogen worden geacht weer aan het spel deel te nemen. Het bestuur van de F.I.F.A. teken de hierbij aan, dat deze regel ook van toepassing zou.,zijn in de wed strijden tussen de vier Britse bon den. Regel 12: de huidige regel zegt, dat Strafbaar zijn de overtredingen van een speler, die een tegenstander trapt of slaat. Voorgesteld wordt, dat ook de poging daartoe strafbaar moet worden gesteld. Wat het aanvallen van de doelver- Botwinnik verliest zijn eerste partij Reshevsky was hem ditmaal te sterk In de veertiende ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap Schaken won Reshevsky, her steld na zijn ziekte, met zwart spe lend in 41 zetten van Botwinnik, die hiermede zijn eerste partij van het tournooi verloor. De partij tussen Euwe en Smyslov werd na 43 zetten afgebroken in een gunstige stelling voor onze landge noot. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Botwinnik 8 (uit 11). 2. Smyslov 5V, 1 afgebroken partij (uit 12). 3. Keres 514 (uit 10). 4. Reshevsky 5'A (uit 19). 5. Euwe 1 l/2( uit 10). 5. Euwe 1plus 1 afgebroken partij (uit 11). Reshevsky maakte met de Russi sche grootmeester zo moeilijk, dat deze bij zijn pogingen om beide raadsheren te behouden de stelling van zijn pionnen op de koninginne- vleugel ernstig verzwakte. Reshevsky zette de zwakke pion toen onder steeds toenemende druk, wat Botwin nik veel hoofdbreken kostte. Hij kwam in tijdnood, deed een verkeer de zet en dit kostte hem de partij. In de andere partij opende Euwe met zijn koninginnepon, waarop Smyslov rispoteerde met zijn gelief de voortzetting van de Grünefeld- verdedigen. Maar Euwe deed een volkomen onverwachte zet, en kon in de daardoor ontstane verwikkelin gen na een afruil van stukken een betere positie verkrijgen. Dgze partij wordt heden voortgezet, dediger betreft, wanneer de laatste de bal heeft, of de tegenstander de Radio dinsdag. HILVERSUM I, 301 M.. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.pl. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Gram.-muziek. 10.30 Van vrouw tot Vrouw. .10.50 Kleutertjes-progr. 11.00 Gr. platen. 12.00 Zang en piano 12.30 Weerpraatje, 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Met naald en schaar. .14.55 Ere-promotie Mevrouw Roosevelt. 15.45 Operettes. 16.40 De Schoolbel. 17.00 Dan kun jij ook! 17.30 Orgel, 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich. 18.30 Ned. Strijdikr. 19.05 Viru- ly. 19.45 NIWIN. 20.00 Nieuws. 20.15 Bonte Dinsdagaivonditrein. 21.30 Be roemde Liederenreökisen. 23.00 Nieuws 23.15 Londens Philh. Orkest. HILVERSUM IL 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Grammuiziiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 9.30 Water standen. 9.35 Piano en viool. 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.30 Schoolradio. 11.00 Gr.platen. 12.03 Metropole Orkest. 12.30 Weerover- zicht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieu/ws 13.20 Viool en vleugiel. 14.00 Kaïmer- kwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Con cert der jongeren. 16.00 Zonnebloem. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Mannen- fltoor. 17.45 Vaudeville-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Mozart, 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Philh. Orkest. 22.10 Orgelmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 César Franck. ATHLETHIEK. bailey en wilkinson. Mac Donald Bailey de sprinter van Jamaica, die voor Groot Brittannië zou uitkomen op de Olympische spe len, heeft zich door de specialist sir Abrahams laten onderzoeken, die van mening is, dat Bailey op de Olym pische spelen niet voor honderd pro cent fit zal zijn. Toch verklaarde Bai ley later, dat hij optimistisch gestemd blijft en dat hij al het mogelijke zal proberen om in goede conditie te zijn en mocht dat niet gelukken dan zou hij de athletiek vaarwel zeggen. Nader vernemen wij, dat Bailey nog een andere specialist en een be kende osteopaath geraadpleegd heeft en beiden waren van mening, dat hij een goede kans heeft om door een speciale behandeling volkomen van zijn spieraandoening genezen te wor den. Mac Donald Bailey heeft zich hiertoe onder behandeling van de osteopaath gesteld en gaat intussen door met zijn training. Daartegen is er slecht nieuws over een van de andere leidende Engelse sprinters, te weten de achttienjarige John Wilkinson. Hij heeft een spier van zijn rechterbeen verrekt, en al hoewel hij een lichte training mag blijven volgen is het hem verboden om voor Juni aan oefenwedstrijden deel te nemen, wat weiriig goed be looft voor zijn olympische kansen. nationale veldloop- kaMpioenschappen. Te Almelo, werden gisteren door de A.A.V. Sisu de Nederlandse veld loopkampioenschappen over 10 km. en een nationale Sisu crosscountry gehouden. Onze nationale crack Wim Slijkhuis won, zoals te verwachten was, de 10 km in de beho.orlijke tijd van 33 min. 7 sec. Lataster (Avon Heerlen) gaf uitstekend partij en no teerde een tijd van 33 min. 49 sec. De Ruyter, die zou deelnemen aan de Sisu-crosscountry over 2500 m. ver- scheen niet aan de--"start. LEIDEN-GENT- OXFORD leiden (heren)—gent 4—2. Nadat Zaterdagmorgen het Leids dameselftal met 70 van de Gentse dames had gewonnen waarover we Zaterdag reeds berichtten bon den de herenploegen de strijd tegen elkaar aan. Ook hier was het Leidse team uitgesproken sterker, zodat het zelfs een 4-0 voorsprong behaalde. Daarna namen ze het wat kalmer op en konden de Gentenaren tweemaal tegenscoren, zodat het eindresultaat een 42 zege voor Leiden werd. het jubileum van l.m.h.c. De receptie. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der Leidse Mixed Hoc key Club hield het bestuur Zaterdag avond in de feestelijk versierde za len van „Den Burcht" een receptie, gevolg door een cocktail-party. Op de receptie, in de bovenzaal gehouden, kwam weth. van Schaik namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen aanbieden. Spr. was te vens vergezeld van de leden van hel comité LeidenGentOxford en bood namens dit comité een enve loppe met inhoud aan als steun voor de hulp, door de L.M.H.C. bij de sportuitwisseling op hockeygebied verkend. Burgemeester Van Kinschot en zijn echtgenote kwamen later even eens hun gelukwensen aanbieden, terwijl we voorts nog opmerkten de heren mr. Geyl namens de Kon. Ned. hockeydames verslaan Frankrijk 3 2 na 3 0 voorsprong Gistermiddag heeft het Nederland se dames-elftal met 32 van de Franse dames gewonnen. Na de eer ste helft leidde Nederland met 20. Het Nederlandse dames-hockey- elftal heeft op het veld van Croix Catelan meer tegenstand van de Frangaises ondervonden dan ver wacht werd, en dit in weerwil van het feit, dat het Franse team zijn supporters geenszins in alle opzichten bevredigde. Er waren vier verande ringen aangebracht in de ploeg, die te Brussel tegen België gelijk ge speeld nad, en hieraan moet wellicht het gebrek aan samenhang worden toegeschreven, dat het elftal ken merkte. Speciaal het verband tussen mid denlinie en voorhoede was vaak -zoek. Met dat al hebben deze meisjes het de onze na rust nog lastig ge noeg gemaakt. Nederland opende de score in de 27e minuut door de linksbinnen met Franken. Vijf minuten voor rust werd de voorsprong uit een corner vergroot' door de spil mej. Smithuy- sen. In het begin van de tweede helft ging een schot van de Frangaise mej. Levy juist naast, na een pitti ge aanval. De Franse dames kwamen nu telkens terug en,hadden een dui delijk veldoverwicht toen Nederland plotseling het spel verplaatste en mej. Franken de stand op 30 bracht. De gastvrouwen lieten zich hierdoor echter niet ontmoedigen. Zij speelden resoluut op aanval, drongen de Nederlandse darnes terug op de eigen helft en zagen zich voor haar zwoegen beloond met een goed doelpunt van mej. Bunge, een kleine twintig minuten voor het einde. Hier mee waren ze echter nog niet le- reden want zij Hervatten het offen sief en wisten in de laatste minuut zowaar de goed spelende Nederland se achterhoede nogmaals te verschal ken. Het was mej. Levy, die de stand op 32 bracht. Frankrijk heeft deze wedstrijd ver loren door het gebrek aan verband in de ploeg. De fout lag goeddeels bij de midhalf mej. Borgeen, die een middelmatige partij speelde en vol komen verzuimde haar aanval op te stuwen. De Nederlandse ploeg vormde een homogeen geheel met een doortas tende voorhoede, een middenlinie die bij elke gelegenheid de voorhoe de voedde, en een betrouwbare ver dediging. Uitblinkers waren in de aanval de dames E. Piel en Broers op de vleugels en de rechtsbinnen mej. Vreede. Het back-paar I. Piel- Loeb, maakte een zekere indruk en moest het alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen toen de kittige Frangaises in de tweede helft vochten vonr een gelijk spel, dat ze misschien wel qua strijdlust maar niet qua spel- kwaliteit verdienden. q Ned. Hockeybond, de heer II. de Koster namens de L.L.T.C., de heer Kingma Boltjes namens hét Gezel schap Leiden V. waarvan hij oud captain is, voorts de vertegenwoordi gers van Engelsen en Belgen, zus terverenigingen* enz. Velen deden hun wensen vergezeld gaan van ge schenken. Het Jubileum-tournooï. Zaterdag en Zondag werd op de terreinen van L.M.H.C. het aange kondigde jubileumtournooi gehou den, waarbij D.M.H.C. winnaar werd in de eerste afdeling. De uitslagen van Zaterdag waren: Afd. A: Leiden IOxford 0—5, P. M.Kivieten 0—4, Leiden I—Ki- vieten 01. Afd. B: Oxford IILeiden III 20, Delft—BMHC 1—2, Oxford II—Delft 3—1, Leiden III—BMHC 1—3. Afd. C: Gent ILeiden II 0 Gent IAmsterdam 13. Afd. D: Gent II—HOC 1—3, Leiden IV—Laren 1—0. De uitslagen van Zondag luiden: A: Oxford IKivieten 02, Leiden IPM 7—0, Oxford I—PM 9—0. B: Leiden IIIDelft 1—1, Oxford II—BMHC 0—3. C: Leiden II—EMHC 1—0, A'dam— EMHC 2—0, Gent I—EMHC 1—2, Leiden IIA'dam 11. D: Gent II—Laren 1—1, HOC— Leiden IV 07, Gent IILeiden ÏV 0—1, HOC—Laren 0—1. Halve finale: Leiden IVBMHC 12, KivietenAmsterdam 20. Finale: BHMCKivieten 20, zo dat BH3MC uiteindelijk als winnaar uit de strijd trad. KON. NED. HOCKEYBOND. Kampioenschap van Nederland. In de strijd om het kampioen schap van Nederland speelde HHYC Zaterdag 00 tegen DKS, doch gis teren won de Haagse met 9—0 van Groningen. De stand'' in de kampioenscompe- tie is thans als volgt: HHYC 3 2 1 0 5 16—1 Venlo 2 2 0 0 4 11—2 DKS 4 1 1 2 3 4—11 Groningen 3 0 0 3 0 118 SISEO I GEPROMOVEERD NAAR KLASSE 1. Siseo 1 beëindigde gisteren de com petitie met een promotiewedstrijd te gen de 1ste klasser H.D.S. 3. welke door de rood-grijzen met een 100 nederlaag naar huis werden gestuurd. Alhoewel H.D.S. 3 haar gelederen had versterkt met enige speelsters uit het tweede elftal, lukte het haar niet ook maar een tegenpunt te veroveren. De wedstrijd werd voornamelijk ge speeld in de strafcirkel van H/D.S. Corner op corner kregen zij te ver werken. En uit de vele kansen gaf Siseo's voorhoede voor de rust de keepster 5 maal het nakijken. Hierna kwam H.D.S. iets meer op zetten en werd het spel enige ogen blikken naar de andere he>.ft vei-» plaatst, wat echter niets opleverde. Siseo kwam weer opnieuw in de aan val en wederom was het de gehele voorhoede die de stand op wist te voeren tot 100. Het eerste elftal kan dus in de volgende competitie haar krachten nieten met de eerste klas- sers der onderafdeling. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. Kampioenschap van Nederland. Gisteren werden tWee wedstrijden gespeeld voor het kampioenschap van Nederland. Het Zuiden won met 54 van Naas, Westerkwartier ver sloeg Deto met 120. LAWNTENNIS. Petra, de ex-tenniskampioen van Frankrijk en Wimbledonwinnaar '46, heeft Zaterdagmidag in het D.D.V.- stadion te Amsterdam tijdens de eer ste ontmoeting tegen de Nederlandse Daviscupspelers, die als oefenwed strijd voor ons team bedoeld is, geen grootse indruk gekregen van de ca paciteiten zijner tegenstanders. Wel licht bracht Krijt er relatief bezien nog het meeste van terecht. Welis waar verloor hij zijn single tegen de Franse professional, die zonder twij fel een klasse beter speelde, in 3 straightsets, doch in het daarop vol gende dubbelspel, waarin hij met Pe tra tegen Rinkel en van Swol uit kwam. deed hij zeker niet voor zijn twee Nederlandse collega's onder. De uitslagen luiden: Petra sl. Krijt 6—3, 62, 60. Petra én Krijt sl. van Swol en Rinkel 63, 62, 46, 86. Zondagmiddag speelde, Petra een exhibition-match tegen van Swol op de M.E.T.S.-banen. Van Swol speelde een goede partij en had beslist een van zijn beaux- jours. Een harde forehand gecombi neerd met mooi' netspel, soms aan vallend soms verdedigend, al naar gelang van het spel van zijn tegen stander. Het was wel duidelijk, dat een zuivere exhibition de afspraak was, zo'mooi werd het spel verdeeld en door beide spelers uitgevoerd, om beurten in de aanval en in de verde diging. De uitslagen luiden: Petravan Swol 7—5, 4—6, 3—6, 7—5, 6—1. Pe tra en van MeegerenRinkel en van Swol 5—7, 6—2, 7—5. RUITERSPORT nederlands kampioenschap terreinrijden Georganiseerd door de Z-Holland- se Jachtvereniging werd Zaterdag middag op het land goed „Duinrell" het Nederlands kampioenschap ter reinrijden 1948 gereden, uit geschre ven door de nationele bond voor Ruiterwedstrijden. Dit kampioen schap bestond uit een dressuur ,weg- parcoursen, een.cross-coimtry en een springconcours. De twee wegpar- coursen hadden resp. een lengte van 4.9 km en 7 km. De cross was 3 km lang met hindernissen, die een maximum hoogte van 0.90 m. had den, terwijl het springconcours uit tien hindernissen bestond met een maximum hoogte van precies 1 me ter. Voor dit kampioenschap hadden ingeschreven de districten Oost, Zuid Centrum en West met ieder 5 rui ters. Behalve de wedstrijd voor equi pes werd tegelijkertijd een personele wedstrijd gereden. De resultaten wa ren: Equipewedstrijd: 1 en kampioen van Nederland district Zuid met E. van Loon op „Spring steel'' van de Tilburgse rijvereniging en mevr. P. Loon-Versluys op „Hazareth" eveneens van de Tilburgse rijver eniging, totaal 913*4 punt. 1. District Oost met W. Linthorst op „Ouragan" van de Zuid-Veluwse Jachtvereniging en E. Hoogeweegen op „Zilver Folly" van de Zuid-Ve luwse Jachtvereniging totaal 870 2/3 punt. 3. Eervolle vermelding district West mét D. Siem Jr. op „White Socks'' van Zuid-Holl. jachtvereni ging en J. Ph..F. M. de Neree tot Babberich op „Skymaster" van' de Z.H. jachtvereniging met 883 5/6 pnt Het resultaat van de personele wedstrijd luidt 1. E. v. Loon op „Spring Steel" Tilburgse rijvereniging met 475 pnt. 2. D. Siem op „White Socks" van Z.H. jachtvereniging met. 462 5/6 punten. 3. E Hoogeweegen op „Silver Fol ly' van Zuid-Veluwse jachtvereni ging mét 445 2/3 pnt. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT Hier volgen de uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden dra verijen en rennen. I. De kleine renbaan-prijs af stand 1540 m. voor paarden welke nog geen f 750.t hebben gewonnen 1. Leonidas G. (W. H. Geersen) tijd 2.17 km tijd 1.27.8; 2 Lazuur (D. de Graaf); 3. King Henny (J. M. v. d. Berg). II. Bretteur prijs afstand 2040 m. voor Ned. prd., welke f 3500 doch nog geen f 7500.- hebben gewonnen. 1. Mientje K. (J. Ham) tijd 2.18.8 km tijdl.32.5; 2 Mientje Deter (R. W. Laarman); 3. Kobi (E. G. in 't Veen.) III. Brother Hanoverprijs afstand 2040 m. yoor paarden welke f 750.- doch nog geen afstand f 3.750 heb ben gewonnen. 1. Louis Axkit (W. H. Geersen) tijd 3.00.8, km tijd 1.26.9 2. Lord Gregor (J. v. Leeuwen Jr.) 3. Lady Zora en King Spencer (J. Wagenaar en E. G. in 't Veen) IV. Begonia prijs afstand 2040 m. ,-oor Ned. paarden welke f 7.000 doch nog geen f 15.000 hebben ge inen. 1. Kitty Zora (J. Wagenaar) tijd 2.55, km tijd 1.25.8; 2. Juliana Lee (H. de Vries); 3. Jonker Axkit (W. H. Geersen). Baj-on Alrunaprijs, 'afstand 2040 m. internationaal voor paarden welke f 14.000 of meer hebben gewonnen. I. Hanover (J. M. v. d. Berg) tijd 3.00, km tijd 1.29.1; 2. Guy Hanover (M. Vergay); 3. Excellentie Brewer (H. C. ten Hagen). VI. Minerva-prijs afstand 2040 m. ren voor paarden van 4 jaar en ouder voor gentlemanridders. 1. Majesto (J. M. A. Dekkers) tijd 2.46.6 2. Moneron (D. Wagenaar). VII. Schoolmasterprijs afstand 1800 m, ren voor paarden van 3 jaar en ouder. 1. Brown Hope (J. v. Yperen) tijd 2.03 2.Rincee (F. Delbrassinne) TAFELTENNIS PERSOONLIJKE KAMPIOEN SCHAPPEN LEIDEN EN OM GEVING 1948. Zendag 2 Mei a.s. organiseert de Leidse Tafeltennis Commissie onder auspiciën van de Nederlandse Tafel Tennis Bond voor de tweede maal haar jaarlijkse tournooi. Er zal ge speeld worden om' het kampioen schap van Leiden en Omgeving en kel, dubbel en gemengd dubbel 2e, 3e en 4e klasse. Het tournooi is opengesteld voor alle tafeltennissers (sters), die lid zijn van een erkende tafeltennisver eniging uit Leiden of Omgeving. De inschrijving sluit op Zaterdag 24 April. Wegens het te verwachten grote aantal deelnemers(sters) zul len de wedstrijden plaats vinden in de grote zaal der Stadsgehoorzaal. Nadere inlichtingen zijn te verkrij gen bij de secretaris der Leitaco op Maandag- en Donderdagavond in het trainingslokaal der Sleutels aan h%t Vrouwenkerkhof van 310.30 uur. R.K. L.T.V. „DE SLEUTELS". Competitie-uitslagen. Het eerste Sleuteldamesteam speel de Zaterdag j.l. haar eerste wed strijd tegen Batswingers 1. Alhoewel onze dames op volle krachten speel den hebben zij het niet kunnen bol werken tegen hun collega's. Met 73 moesten'zij de eer aan het eer ste Batswingerteam laten. Het eerste Sleutelherenteam bleef daarentegen zijn tegenstander Net- bal 2 de baas. Niettegenstaande het feit, dat zij met twee invallers moesten spelen behaalden zij toch een 6—'A overwinning en boekten •hiermede 'n buitengewone prestatie. Woensdag speelt het tweede Sleu telherenteam (2e klasse) haar return competitie-wedstrijd tqgen P.V.S.B. 1 in Den Haag. De eerste maal speelde zij gelijk tegen deze vereniging. Hedenavond hebben in het club lokaal der Sleutels géén wedstrijden plaats Er kan dus getraind worden op vijf tafels. Vanaf heden kunnen wederom herenleden aangenomen worden. Katholieke jonge nvannen, die zich interesseren voor de tafeltennissport kunnen iedere Maandag- en Donder dagavond inlichtingen verkrijgen aan de zaal. WIELRENNEN swift combinatie In klasse A van de licentiehouders wist Jas de Groot met een knap sprintje te zegevieren, de ruim 80 km afleggend in 2 uur en l'O min.; goede tweede werd Jac. de Jong, 3 R. Riethoven 4. Joop Riethoven op 1 rr.in.; 5 H. Wolvers, 6 Kruit. 7 J. Vermeulen, 8. H. Knepperts die on derweg 2 lekke banden kreeg. In klasse B. wist C. de Raadt uit Noord wij kerhout in de goede tijd de sprint te winnen van N. Zoete- van 1 uur 4 min over ruim 40 km, in melk uit Wassenaar 3. W. Vreeswijk Alphen aan den Rijn, 4. Goudkuil, Bodegraven, 5. C. J. v. Velzen 6. J. Bunnik. De junioren reden 20 km hetwelk G. Woliet de overwinning bracht voor O. Nieuwenburg, A. Vermeulen en Nico de Haas. Sport in het kort De eindstrijd om de Schotse be ker eindigde tussen Morton and Ran gers in een gelijk spel, na verlenging. Het resultaat was 1—1. Er waren 130.0000 toeschouwers aanwezig. Het Nederlands politie-elftal heeft met 51 van het Nederlands militair elftal gewonen, nadat de stand bij 'rust 11 was geweest. De doelverdediger van het militaire, elf tal, de U.V.V.-er Tanamal moest wor den vervangen in verband met het feit, dat hij een sleutelbeen brak. De Brusselse voetbalclub R.S.C. Anderlecht heeft Zaterdagmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam met; 6—2 van de Volewijckers gewon nen. De ruststand was 30 voor de Belgen. Bij Anderlecht ontbraken Meert, Erroelen en Mermans. De stedenwedstrijd tafeltennis tussen Amsterdam en Antwerpen werd met 81 door Amsterdam ge wonnen. De voetballanden-wedstrijd Oostenrijk-Zwitserland te Wenen is met 31 door de Oostenrijkers ge wonnen. queens park rangers kweken nieuw talent. De derde divisie-club Queens Park Rangers, die vrijwel zeker is van haar promotie naap de tweede divi sie, zal een bedrag van ongeveer 1000 pd. st besteden voor de oplei ding van een 14-jarige schooljongen, Brian Nicholas genaamd, die uitge sproken talenten heeft voor de spil- plaats. In Augustus komt hij van school, maar hij moet 17 jaar zijn voor hij een contract als professional mag. tekenen. In afwachting daar van krijgt hij een baantje op het kantoor van de Rangers, die hem tevens in staat zullen stellen om tij dens het seizoen overal in het land wedstrijden te zien en het spel van bekende midhalves te bestuderen. Met een en ander zal een bedrag van naar schatting ruim duizend pd. J st. gemoeid zijn, maar wanneer Ni- cholas, die' fors gebouwd is en de bal trappen kan met de kracht van een volwassen man, alle beloften verwezenliikt zal men het een goede geldbelegging kunnen noemen. Twintig jaar geleden begon een andere schooljongen uit Cippenham op jeugdige leeftijd zijn voetbal-car rière, te weten Vic Wodley, die een van de beste doelverdedigers van zijn tijd werd. Hij speelde voor' Chelsea en voor het Engelse elftal, en won in 1946 een Cup-medaille met Derby County. Nam iedereen in 't zwemmen les De L.R.B. ging op de fles! Leidse Reddingsbrigade EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 3) Hij stond zóbeteuterd voor mij, dat ik medelijden met hem kreeg en hem meteen geruststelde* „Natuurlijk vergt geen mens van jou of van de huishoudster, dat jul lie je met de zorg voor die dieren belasten; daarvoor zal ik een aparte hulp aanstellen, die meteen ook al het grovere werk in de huishouding dat nu maar door een noodhulp wordt gedaan voorgoed overneemt. Wij komen hier, mijn beste Timm met enkel verfijnde werkkrarhten niet toe; wij moeten er iemand bij hebben, die wat robuster is." Opgewonden plukte hij met zijn vingers aan de naden van zijn broek „Robuster", herhaalde hij einde lijk; ..ja we leven hier op het land." De honden zijn aangekomen. De taks heb ik van de houtvester be trokken, de poedel heb ik uit een kennel in de stad laten komen. Voorlopig hebben de dieren niet veel plezier. Als ze elkaar zien, bij ten ze elkaar als ze alleen zijn, krab ben ze zich, en de huisgenoten blaf fen ze aan. Maar dikwijls slapen ze ook, en dan is de zaak in orde. De duveltoejager is eveneens aan gekomen. Het is een weduwe die dertien kinderen het leven schonk. Tien zijn er jong gestorven, de drie overgebleven jongens zijn in de leer. Met het gevolg, dat de vrouw alleen is en blij was, toen ze bij mij on derdak vond. Ze heet Sturz. Ze werd me aanbevolen door rentmeester Balthassar. Bij wijze van aanbeve ling verklaarde hij, dat ze eerlijk en zindelijk was. Eerlijkheid en zin- delijkhed zyn verdienstelijke eigen schappen, doch ik betwijfel of ze voldoende zijn om van iemand een aangenaam huisgenoot te maken. Juffrouw Sturz maakt een heidens kabaal bij haar werk. Drie kwart van de dag jakkert ze rond met haar be zem of boenlap, dan hier en dan daar. In het voorhuis is dat' één ge rinkel van emmers. De houtschuur en het kolenhok maakt vrouw Sturz te oordelen naar het lawaai dat van daar weerklinkt, tweemaal per dag van onder tot boven schoon. Die vrouw is te ijverig, geloof ik. Met de huishoudster kan ze het wel vinden. Trouwens, er is geen mens op de hele wereld, die het met mijn goede Mathilde nie» zou kun nen vinden. Zij is het enige levende erfstuk, dat mijn ouders me hebben nagelaten. Timm ziet met een grenzenloze minachting op vrouw Sturz neer. Ik ben er van overtuigd, dat die vrouw 'hem inwendig geweldig tegenstaat en dat hij onder haar aanwezigheid lijdt. Maar hij zegt geen woord. Hij wacht slechts zwijgend tot ik dit on- aesthetische mormel ontsla, 'k Moet loegeven: die kleine gedrongen vrouw is niet bepaald een sierraad voor m n huis. Ze sjort haar rok, die zonder dat al kort is, met een leren riem altijd zo hoog op, dat haar dik ke kuiten, die in grove wollen kou sen steken, helemaal te zien zijn. Ze doet alsof ze voortdurend door de dikste modder moet baggeren. Haar gezicht gloeit doorlopend als koper en bij haar haren zitten boven op haar kruin bij elkaar gedraaid in een belachelijk knotje, dat zo groot is als een hazelnoot. Dat Timm bij het zien van een der gelijke verschijning koude rillingen krijgt, is verklaarbaar. Hij zou ze ker liever veel van haar werk over nemen dan haar tegenwoordigheid verdragen. Maar de kippen dan! In het smerige stro naar eieren zoeken, of erger, het kippenhok schoonhou den, dat is iets, dat Timm nooit over zich zou kunnen verkrijger- Liever nog liet hij de duivel z'n moer om zich heen rumoeren. Ik heb bij aankoop vergeten haar de namen der honden te informeren en me de eerste dagen ook weinig om het gespui? bekommerd, 'lirnrr. natuurlijk nog veel minder. Met het gevolg, dat vrouw Sturz de beide honden heeft gedoopt, de poedel met de naam „Fips" en de taks met de naam „Bor". Toen ik haar zei, dat die namen helemaal niet bij het soort honden hoorden, verklaarden ze, dat alle hondën in het dorp of wel Fips ofwel Box heetten. Ik ver ordineerde, dat de taks „Bims", de poedel „Bams" zou heten. Daarom schudden alle huisgeno ten het hoofd, en Timm, die in zijn jeugd een middelbare school tot de vierde klas heeft doorgelopen zei: „Mijnheer, de honden zullen deze gelijkluidende namen, die slechts een klein Iklinker-wersrhil hebben, niet altijd uit elkaar kunnen houden als ze geroepen worden." Vrouw Sturz stond met open mond, toen Timm zo geleerd oreerde. Ik zei echter: „Beste Timm, dat heeft niets te betekenen. Of ik nu Bims of Bams roep. komen doet er maar één, en dat is de poedel; de taks komt in geen geval." We hebben tien kippen, negen hen nen en een haan. Het zijn uitsluitend leghennen van het vorig jaar. Maar gelegd heeft er nog geen. Ik had in verband hiermede een discussie met Timm. „Mijnheer", zei hij, „ik geloof, dat het uitsluitend hanen zijn. Hanen -leggen niet." Timm geloofde waarschijnlijk me met deze mededeling zijn ervaring in landbouwaangelegenheden te kun nen bewijzen, maar ik afitwoordde hem: „Neen. Timm! Er is er maar één die kraait bijgevolg kan er ook maar één haan zijn, want hennen kraaien niet." Ik was hem de baas af; want dat hennen niet kraaien, was Timm niet bekend. Ach wij buitenmensen en kippenkwekers! Mathilde werd ondervraagd. Die zei, wat ze altijd zei, als ik geen ge duld had om van iets in het leven de uitslag af te wachten: „Ach god... geduld maar! Dat komt wel!" Tenslotte vroeg, ik vrouw Sturz, wier gezamelijke voorvaderen tot aartsvader Noë beslist bij het kip-_ penvolk op het land hebben geleefd. Ik deelde haar onze mening over het geval mede en daarop antwoordde ze terwijl ze een plas water, die ze zo juist volkomen doelloos over de vloertegels van het voorhuis had uit- geplensd, gedeeltelijk 'door de open deur naar buiten en gedeeltelijk te gen de muurtegels alsmede tegen Timm's en m n kleren bezemde: „Klets! Het is nog veel te koud om te leggen!" Ik constateerde niet zonder mis noegen het onaangename stortbad tegen mijn pantalon als mede de' uit drukking „klets" en antwoordde streng: „Vrouw Sturz, ik moet u verzoe ken voor uw uitlatingen tegerïover mij beleefdere termen te kiezen." Vrouw Sturz schrobde zwijgend verder. Ik liet haar staan, maar hoorde nog juist, hoe Timm de keuken binnenging en tevreden te gen Mathilde zei: „Hij begint op te treden!" (Wordt vervolgd) en nu een kdpje mr VAN NELLE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6