Jjxt Incident te Djogja bijgelegd Koning Leopold op doorreis in land ons MAANDAG 19 APRIL 1948 DE LEroSE-COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 keringen, door kunstenaarshand ge rangschikt, aan ons oog voonbij ge trokken is. rijden we in snelle vaart door de Haarlemmermeer, om bij de Sikken s Lakfabriek «te stoet weer op te wachten en .getuig© te zijn van de*prijstoekenning. De jury heeft een zware taak gehad, doch was spoedig tot overeenstemming geko men en hecht hier de prijsvermel- dende kaarten aan de voertuigen. Dan zet de reusachtige bloemen slaap zich weer in beweging en gaat dezelfde weg terug naar Hillegom, waar de stoet om half zeven ontbon den wordt. Nu pas kunnen we ons een flauw denkbeeld vormen van de enorme drukte op de weg. De grote par keerplaatsen. 'die oveipl ultgkzet waren, kunnen de auto's en bussen op geen stukken na bergen. Langs de grote weg staan onafzienbare rijen auto's longs de kanten en het mag een wonder, heten dat er geen onge lukken gebeuren. Grotq stofwolken beletten het uitzicht-; onophoudelijk' getoeter van claxons schettert in on ze oren en een benauwde beftzine- lucht' verdrijft de heerlijke bloemen geur, die de fiele dag ons reukorgaan gestreeld heeft. Daarnaast rijdt een onafgebroken stroom van fietsers, die alle een .goed heenkomen zoeken, dooh niet in staat zijn uit het cordon te breken. De plaatselijke .politiekorpsen.' die met 170 man, radiowagens, jeeps, kraam wag ens, motoren en bereden politie versterkt waren, zijn in staat geweest het verkeer steeds in goede bannen te leiden. Wij hebben voor de wijze waarop zij hun taak hebben uitgevoerd, veel respect. En eveneens mag wel waardering worden ge bracht aan directie cn personeel van de N. Z. H.'sc tram, die Zaterdag (evenals gisteren) op uitstekende 'Wijze het vervoer regelden. Het eerste bloemencorso in de bollenstreek is ten einde. Het is een dag geweest, die, door prachtig" zo merweer begunstigd, een groot suc ces geworden is. Niet alleen voor de deelnemers, maar voor de gehele streek.waarvan alle inwoners mee- gewarkt hebben om deze nationale gebeurtenis tot een lust voor hét oog te maken. Hun opzet, reclame te ma ken voor hun producten, mag volle- ■dig geslaafd heten, want -niet alleen hébben duizenden, iandgeho/ten «dit bloemenfeest bijgewoond, doch ook zêer vele buitenlanders, die "met na zullen laten, de roem van Holland ver over onze grenzen uit te dragen. Nederland heeft de toeristen iets te bieden en de bollenstreek neemt hierbij een belangrijke plaats in. 'Moge daarom deze eerste proefne ming ook aan de organisatoren .de voldoening geschonken hébben, die wij.ervan gehad hebben. En moge dan ook hett succes aanleiding zijn hiervan een' jaarlijks terugkerende gebeurtenis te maken. De mogelijkheden zijn er, dat het ge waardeerd wordt is bewezen en.... dat het ons geen windeieren leggen zal, vertelden ons de velebuiten landse auto's, die in snelle vaart over onze grote wegen snelden, om weer terug te keren naar hun .eigen land en daar te vertellen van dat kleine Holland, dat door eendrachtig samenwerken tot zulke grote dingen in staat is. DE UITSLAG., In „De Nachtegaal" vond Zaterdag avond om h§lf negen de prijsuitrei king plaats. De burgemeester van Sassenheim,- jhr. rar. R. Sandberg van Boelens sprak zijn grote waardering uit voor de uitstekende samenwer king tussen de drie gemeenten, welke samenwerking vergeleken kan wor den met de Benelux, en bracht dank aan de politie, die zich op voortref felijke wijze van haar taak gekweten heeft. Hierna reikte de burgemeester met een toepasselijk woord de prij zen uit. Zij werden gewonnen door: le serie Luxe auto's: le en ere prijs: N..V. Warnaar en Co., Sassenheim; 2e. Guldemond en -Zoon. Lisse; 3e Gebr. Pel, Leiden; 4e. C. Jonkheer cn Zoon, Hillegom; 5e. A. J. van Engelen. Hil legom; 6e. C. Griekspoor Lisse, tevens le prijs voor meest orjginele inten ding. 2e serie, vrachtwagens binnen de streek: le en ereprijs: Harddravefij vereniging Hillegom. „Coloradokever, staatsvijand nurrfmer 1"; 2è. M. van Waveren en Zonen, Hillegom, „Leeuw"; 3e N.V. van Zonneveld en Co., Sassenheim. (Zonneveld); 4e. J. ten Hagen en A. Driehuizen, Lisse, tevens eerste prijs voor meest origi-' nele inzending; extra prijs N.V. H. Verdegaal en ^onen, Sassenheim, „Engelse en Amerikaanse vlag". 3e serie: vrachtwagens buiten de streek: le en ereprijs: N.V. Holland Amerikalijn „De Westerdam"; 2e. Droste Cacaofabrieken, Haarlem: 3e. K.L.M, „Wereldbol met vliegtuig". Besprekingen worden voortgezet AGENCE FRANCE PRESSE meldt, dat officieel is bekend gemaakt, dat de" besprekingen tussen Nederland en de Republiek Indonesia *te Kalioerang voortgezet zullen worden. Van welingelichte zij dg wordt mee gedeeld, dat zij Maandag hervat worden. Het besluit werd aangekondigd, zo meldt Anéta voorts, op een gezamenlijke persconferentie van Abdoel- •kadir en Roem te Kalioerang. De Re publiek zal maatregelen nemen te gen de.personen, die verantwoordelijk zijn voor het gebeurde bij de aankomst van de trein met de delegatie te Djogjakarta. Roem verklaar de namens de Republiek, dat hij gaarne wilde vernemen, of wellicht leden van de delegatie schade hadden geleden, daar de Républiek deze wjl ^prgoeden. treft. De Commissie betreurt het, dat geen maatregelen genomen zijn ter voorkoming van het entstaan ener situatie als die op het station te Djogja. De Commissie nam mét vol doening kennis van de verontschul digingen van de republikeinse dele gatie cn de republikeinse regering alsmede van de gegeven verzekerin gen. dat dergelijke voorvallen zich niet meer zullen herhalen. De Com missie vertrouwt, dat de moeilijkhe den tussen de partijer^ spoedig zullen zijn opgelost en dat geen verder uit stel in de onderhandelingen zal plaats hébben". COMMISSIE VAN GOEDE DIEN STEN VOND HET NIET ZO ERG. De Commissie van Goede Diensten heeft Zaterdag, naar. de correspon dent, van Aneta uit Djogja meldt, een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat dc Commissie van mening* is. dat in enkele delen der «pers aanzienlijke overdrijving plaats vond betrefende de incidenten bij aankomst van de delegatietrein te Djogja op Maandag j.l. Het commu- niquqé 'gaat voort: „Geen enkel lid der Commissie van Goede Diensten of van haar personeel voelde zich bedreigd of ondervond enige beledi ging. Dat er een scheldende en aan airhen cn kleding trekkende menig- .to zou zijn geweest komt niet over- cch met de feiten voorzover het de Commissie var Goede Diensten bc- iden in. Palestina 'f dan het schijnt nro wordt gemeld, dat de Iir-generaal van het Arabi er ij din gsleger Safwat Pasja politieke commissie van de he Liga heeft meegedeeld, dat Jen in Palestina veel sterker an zij schijnen. Zij zijn beter niseerd aan de Arabieren en ngen voortdurend «hulp. Zij be en kleine wapenfabrieken en hun éoefendheid en discipline zijn gro ter dan die der Arabieren. Hun leiders bezitten grote techni- sohe kennis van de moderne oorlog voering en kunnen de Arabische be wegingen gemakkelijk -neutraliseren". Safwat Pasja is op weg naar Pa lestina org te pogen de voldcomman- ciatn van het „Arabische bevrijdings leger"., F&wzi el Kawoekdji, die met tweeduizend van zijn mannen, naar gemeld wordt, door de Joodse Haga*-' nahomsingeld is, te bevrijden. Voorts wordt gemeld, dat Joodse strijdkrachten een Duitse christelijke nederzetting.. Waldheim, hebben be zet. Waldheim ligt tussen Nazareth on Haifa in Noord-Palestina. Offi cieel wordt meegedeeld, dat in de omgeving van Gaza Joden in pant serwagens dertien Arabieren hebben gedood of gewond. Een Joods voed- sclconvooi van meer dan honderd- zestig voertuigen is uit Tel Aviv te Jeruzalem aangekomen. DICTATORIALE BEVOEGDHEID VOOR PRESIDENT VAN CHINA. De Chinese Nationale Vergadering heeft na korte discussie met 1624 van de 2045 aanwezigen vóór een resolu tie aangenomen, die aan de presi dent van de republiek voor de. duur van de burgeroorlog, buitengewone bevoegdheden .verleent. Dit houdt in, dat maarschalk Tsjang Kai Sjek, de enige candidaat voor het president schap, waarvoor vandaag ae verkie- zingen zullen plaats hebben, onder de nieuwe grondwet over'dictatoriale -ht zal beschikken. BOTSING' TUSSEN COMMUNISTEN EN TROEPEN IN BIRMA. Bij een Botsing tussen communis ten en regeringstroepen in het dis trict Mvingyan in Midden-Birma zijn vijftig communisten gedood, aldus te Rangoon binnenkomende semi-offi- ciële berichten. Volgens deze berich ten zijn acht communisten gevangen geiiomen. Het aantal communisten zou 300 hébben bedragen en de troe pen en politie zouden „verscheidene dorpen van communistische benden gezuiverd" hebben. De Sovjet-bezettingsautoriteiten in Oostenrijk hebben de controle op de weg naav het Britsche vliegveld te Schewacht, dat in de Sovjetzóne ligt* geheel opgeheven. Hef Britse perso neel kan derhalve ongehinderd pas seren. Een andere barrière in de Sememring-pas tussen de Britse zóne en Wenen werd Vrijdag ver\vijderd. zóne verschillende duizenden indus triële ondernemingen geconfisceerd. „AI deze fabrieken en firma's zijn thans aan het volk overge dragen", aldus verklaarde Sokolofsky. Acht procent van alle Duitse on dernemingen in de Sovjetzóne, ver tegenwoordigend ongeveer veertig procent van de industriële productie, is genationaliseerd. Het betreft hier vooral de Goering- en 'Siemenswerke. Maarschalk Sokolofsky,. de Sovjet- Russische militaire gouverneur in Duitsland, heeft Zaterdag 'officieel bevestigd dat, zoals eerder door dè Duitse economische commissie in de Sovjet-Russisehe zóne was aange kondigd, de confiscatie van eigen dommen en ondernemingen deze maand beëindigd zal worden. In aan vulling daarop heeft hij verordend, dat alle ondernemingen, die op on voldoende gronden zijn geconfisceerd, per 30 April aan de vroegere eige naar teruggegeven zullen worden. De Duitse autoriteiten hébben, vol gens Sovjet-Russische instructies) in de laatste drie laren in de Sovjet- DE BETREKKINGEN TUSSÉN BULGARIJE EN TURKIJE. Te Ankara gaan geruchten, dat de Turkse regering overweegt haar con sulaten in Bulgarije te sluiten, daal de Bulgaren een „ondraaglijk" tóe- zicht op de "consulaten uitoefenen. De geruchten zijn ontstaan na de aan komst te Ankara van de Turkse ge- zan te Sofia. Zij worden niet beves tigd, maar er wordt aan herinnerd, dat de post van militaire attaché te' Sofia onlangs is afgeschaft. TSJANG KAI SJEK HERKOZEN. Generalissimus Tsjang Kai Sjek is herkozen tot 'president van de Chinese republiek. I WAAR DE VOLKSDEMOCRATIE REGEERT. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een 50-tal vooraanstaandë par tijfunctionarissen en hoge ambtena ren van het leger, de politie en- het ministerie van Binnenlandse zaken beschuldigd van spfórinage en het voorbereiden Van eén militaire putsch. ACTIE VOOR VRIJLATING VAN PETAIN. Het Franse blad „Auro're" heeft medegeleeld, dat het een referendum erganiseerd over de vrijlating van maarschalk Pé'tain, het hoofd van de vroegere Vichy-regering. öe 91-jari ge generaal is tot levenslang Veroor deeld en verblijft thans op het "eiland Yeu, voor de Westkust van Frank rijk. Het blad verklaart, d^t duizen den mensen brieven geschréven heb ben met het verzoek .tot zijn vrijla ting. Kortelings is een comité ter bevrijding van Pétain opgericht. De volgende week zal een protestvérga- dering tegen de beweging borden gehouden, waar leden van het ver zet, o.a. de vroegere minister vaq voedselvoorziening, Farge, zulleri spreken. EEN „WAPENSTILSTAND" TE MARSEILLE. Te Marseille hield Zateiyiag-de R P.F. (de beweging van-de Gaulle) haar eerste congres. De generaal Heeft daarin gesproken. Daar de communisten op dezelfde dag een grote demonstratie wilden - houden* vreesde men onlusten, doch alles is rustig verlopen, dank zij. een. wapen stilstand, welke Zaterdagochtend -op de prefectuur van politie te Mancille tussen de beide kemphanen werd ge sloten. Beide partijen kwamen over een te zullen trachten elke geweld dadigheid te voorkomen. Enthousiaste Belgen begroeten hun vorst Honderden Belgen hebben gisteren te Rotterdam, in de vroege .Zondag ochtend, aan de Maas, hun koning begroet. Zij waren er voor ge-komen uit België in auto's en touringcars. Toep. bekend werd, dat de Eemdij k Zaterdagavond om tien uur voor de Waterweg lag, hebben de Belgische touringcars hun passagiers reeds in de morgenschemering ontladen op drie hiertoe gecharterde 'Spido boten. Na het bezoek van' de vele Neder landse en Belgische autoriteiten aan boord o.w de heer Van de Putte, consul-generaal voor België, graaf Thierry dé Lichtervelde, eerste se cretaris van de Belgisch ambassade, luit. ter zee eerste klasse baron Van Boetzelaer, -als vertegenwoordiger van koningin Wilhelm ina. én burge meester Oud, daalden om kwart over negen Koning* Leopold af naar de kade, gevolgd door zijn gemalen, en prins Bouaewijn. die in September achttien jaar wordt. Nauwelijks waren de deuren van de loods" Philadelphia ook naar de zijde van het publiek opengegleden, en sprongen- de politiemotoren de menigte tegemoet, onmiddellijk ge volgd. door de groene open Buick, waarin op de achterbank Leopold cn de zijnen hadden plaatsgenomen, of de Belgen liepen juichend de hekken omver, verbraken de cordons cn stortten zich als een zwerm sprink hanen op de wagen. Do politieman nen, die zich al direct achter op de Buick hadden genesteld, sloegen^de gretig uitgestoken handen en armen zoveel mogelijk weg, behoedden de prinses en de koning voor omhelzin gen en duwde de aanstormende' en thousiasten van de treeplanken - en van de motorkap. Tenslotte kwam de a-uto los. Voor afgegaan door de politiemotoren en geflankeerd door twee wajgens van de recherche ging het in snel tempo, naar Schiphol, achter zich aan een lange karavaan van claxonnerende auto's, die het met de verkeersregels ditmaal niet zo nauw namen.* Schiphol,, waar judst een extia vliegtuig met supporters 'voor Hol landBelgië was aangekomen en weer het Vive le roi uit de KLM-bus klonk, stond sedert Zaterdagnacht onder zware bewapening. Het hoge; gezelschap gebruikte de koffie in het restaurant en om 11.05 uur, onder luid gejuich van honder den nieuwsgierigen, begaf het' kb- ninklijk gezin zich aan boord van de PHTDW, 'welke door piloot Van Ulsen na-ar Qenève werd gevlogen. Volgens radjo-Leipzig zullen alle communisten, uit de Frankforter po litie verwijderd worden -in directe opdracht van het Amerikaans hoofd kwartier in Duitsland. zeer grote tube 45ct. AARDBEVING IN JAPAN? De seismograaf van het techno logisch instituut van -Pasadena in Caliïórnië heeft een geweldige aard schok waargenomen. Het'epicentrum van de aardbeving' zou op ongeveer 9.500 k.m. van Pasa dena gelegen zijn. De mogelijkheid bélstaat, dat de aardbeving, zich in het'zuidelijk ge deelte van de Japanese eilanden voorgedaan heeft. Öok hier te lande is de aardschok geregistreerd. DE WEST-INDISCHE GpUVER- NEURS IN NEDERLAND VERWACHT. De gouverneurs van Suriname en Curacao, de heren Brons en Kasteel, worden in de loop van heden op Schiphol verwacht. Men meent, dat het trekken aan de noodrem, 'waardoor de passagiers- trein GlasgowLonden 25 minuten werd opgehouden, de oorzaak v.an het .ongeluk is. De posttrein uit Aberdeen, wélke Glasgow 25 minu ten latèr verliet, reed va'n achteren op: de passagierstrein. waardoor ze- Ven wagens vernield werden. Vol gens een postbeambte ging de ma chinist met een conducteur door de stilstaande trein, om te zien,- wie aan de noodrem getrokken had. Toen be sefte men-pas, dat de posttrein op het zelfde spoor in aantocht was. Men pjaatsté onmiddellijk mistsignalen langs de lijn om te trachten de trein te laten stoppen. Enkel? minuten later echter vond de botsing plaats,' Politie en brandweer, alsmede an dere helpers kwamen onmiddellijk toesnellen. Het aantal dóden is tot 20 gestegen, onder hen bevinden zich twee baby's. Er zijn-21 gewon den. De beheerder van het Europese Herstelplan, Hoffman, heeft medege deeld, dat behalve het totale bedrag van ruim 37j millioen "dollar voor hulpverlening, dat in het begin fv:*n de week werd toegestaan, nog-voor 19 millioen dollar aan levensru éde len, kolen en andere góederen naar Italië en Frankrijk en tarwe ter. waarde vö.n 1,014.000 dollar (2.,687,100 millioen gulden.) naar Neder.'arri zal wórden gezonden. r.Graaf v. Limbilrg .Stirum werd 75 jaar oud. ..Zaterdagavond tc zes uur is- fri het Bronovo-ziekenhuis te 's-Graven- hage op 75rjarige leeftijd overleden, rpf. J. P. graaf van Limburg Stirum, oüd-gouverneur-genoraal van Ned.- Indië en oud-gezant te Londen. De begrafenis heeft plaats' DonT derdagmiddag té fweë uur öp het lqndgocd iJsselvüet te Wezep. .Mr. Johan Paul graaf van Lim burg Stirum promoveerde in 1895 in "de" rechten- Hij ving zijn diploma tieke loopbaan aan op het ministerie van Buitenlandse Zaken en was eerst-qp het gezantschap te Rome, daarna op het gezantschap te Con- stantinopel werkzaam. Vervolgens werd hij benoemd tot gevolmach tigd minister en chef van het kabi net» van Buitenlandse Zaken. In 1912 werd hij benoemd tot gezant "in Peking en .twee jaar later, bekleedde hij dit ambt achtereenvolgens te Stockholm; Oslo en Kopenhagen. Van 1916^-1921 was hij Gouverneur- generaal van Ned.-Indië. In 1922 werd hij tot gezant te Cairo benoemd en in 1927 bekleedde, hij deze post in Beflijn. Hierna, volgde in 1937 zijn ■benoeming tot gezant in Londen. .Öp uitnodiging van de F ranse so cialistische partij en de Britse La*- bourpartij zijn een dertigtal leden van de socialistische parlementsfrac- ties uit Frankrijk. Engeland, Noor wegen, Zweden, Denemarken, Bel gië, Nederland, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Duitsland te Parijs 'bij eengekomen. Tijdens twee zittingen zijn voorbereidende besprekingen ge- ho.uden voor de conferentie, die bin nenkort te 's-Gravenhage gehouden wordt. Tijdens deze' bijeenkomsten zijn alle vraagstukken betreffende een Europese eenheid ter sprake* ge bracht, in het bijzonder de mogelijk heid van de oprichting van een Euro pees parlement. De minister van justitie heeft een commissie ingesteld, welke tot. taak heeft, het ontwerpen van regelen van burgerlijk recht, teneinde in het bij zónder met het oog op de preventie- Vë bestrijding van de'criminaliteit, de mógelijkheid te openen gezinnen on der toezicht te stellen, die zedelijk eh maatschappelijk verworden zijn' en aangewezen zijn op overheidssteun of op zedelijk of maatschappelijk on toelaatbare bronnen van inkomsten. De commissie zal in het bijzonder gebruik maken van de resultaten, welke zijn bereikt door de onder voorzitterschap van dr. A. Querido, staande particuliere „studiecommissie inzake het vraagstuk der onmaat schappelijke gezinnen". 'In de commissie is benoemd tot lid tevens voorzitter, rnr. P. Eijssen, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie- en tot se cretaris mr. H. van 't Veer, ambtenaar bij het directoraat-generaal voor bij zondere rechtspleging. Ere-promotie mevr. Roosevelt Mevrouw Roosevelt is heden pér auto uit Brussel tegen II uur bij'het Kuis ten Bosch aangekomen, waar zij door Prinses Juliana wercl ontvan gen. Mevrouw Roosevelt begaf zich ver volgens naar de Ridderzaal te 's-Gra venhage om daar namens de Neder landse vrouwen te worden gehul digd. De prinses vergezelde haar daarbij. Na afloop der plechtigheid werd een kort bezoek gebracht aan 'de Amerikaanse ambassadeur, waarna mevrouw Roosevelt zich naar de. ambtswoning van dé minister van buitenlandse zaken begaf, waar me vrouw van Boetzelaer een Iuhch aan bood. 'Vanmiddag .wordt leen vliegtocht gemaakt boven énige gedeelten van het land, zoals Walcheren, Rotter dam en de Betuwe. Hèt vliegtuig zal' op Soesterberg landen, waarna me vrouw Roosevelt tegen half 6 op Soestdijk verwacht wordt. Vanavond is er in het paleis een diner, aange boden'door prinses Juliana. Hierbij za! ook een aantal andere gasten aan wezig zijn. Vanavond zullen in het paleis nog enige films vertoond worden van de verwoestingen' en de wederopbouw in Nederland. - Voor Dinsdagochtend staat leen autotocht in de omggving-van Soest dijk op het programma..Des middags wordt de lunch gebruikt in het. uni versiteitsgebouw te- Utrecht met cu ratoren der universiteit. Ook prinses Juliana en prins Bernhard zullen aanzitten. H.M. de Koningin en verscheidene ministers zijn voornemens de erepro motie van mevrouw Roosevelt bij te wonen. Na" deze promotie heeft een recep tie plaats in het groot auditorium. Het plan is, dat de prinses nog die zelfde middag een bezoek brengt aan het .gebouw van de Utrechtse vrou welijke studentenvereniging. Mevrouw Roosevelt begeeft zich rechtstreeks naar 'Soestdijk, waar H M.' de Koningin een diner zal aan bieden. Ten slotte bestaat het voornemen, dat mevrouw" Roosevelt Woensdag ochtend. nog een kort bezoek brengt aan Amsterdam. -In het middaguur vertrekt zij van Schiphol naar Enge land. ONDERSCHEIDING VOOR WIJLEN PRESIDENT ROOSEVELT H.M. de Koningin heeft in de -ïë- tisters van de. Militaire Willemsorde oen inschrijven, als ridder eerste klasse (Ridder-Grootkruis) wijlen president Roösevelt, als erkenning van zijn daden als opperbevelhebber en .leider van het Amerikaanse volk' gedurende de tweede wereldoorlog. De Militaire Willemsorde (inge steld bij de "Wet van_30 April 1815) wordt uitgereikt „tot beloning van uitstekende daden van moed, beleid en trouw, bedreven door hen, die ter zee of te land, in. welke betrek king ook en zonder onderscheid van stand of rang. de Koningin en het. Vaderland dienen"'.fri bijzondere gevallen kan deze orde ook aan bui tenlanders worden verstrekt. De drager der Kroon is" grootmeester der orde. De aan wijlen president Roosevelt verleende onderscheiding is de hoog ste, die de orde kent, n.l. het groot kruis. Daarna komen de. comman deurs en de ridders 3e en 4e klassV Het ordeteken dat uit een wit ge ëmailleerd kruis niet echt gouden geparelde punten bestaat.,, houdt de herinnering levendig aan het Gul den Vlies. Het vertoont n.l. nog de lauriei-stokken en het vuursjag de zer Bourgondische orde, H.M. DE KONINGIN SCHENKT JJ5.000 AAN WALCHEREN. Teneinde georganiseerde veefok kers op Walcheren, tot steun te zijn is door H. M. de Koningin een bedrag Van 25.000 beschikbaar gesteld: Voor dit geld zal een aantal goede hokkelingen met goéde productie-^f- staming worden aangekocht, die ten geschenke zullenworden gegeven aan stamboeknummérs! die in hun bedrijf zeer zwaar zijn. getroffen. OOK PRINS BERNHARD IS IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Prins Bernhard is Zaterdagavond met de beide oudste prinsesjes uit Zwitserland per vliegtuig op Soester berg aangekomen. Hij is nog piet ge heel genezen. BELGISCHE KANTEXPOSITIE TL 's HERTOGENBOSCH. De Belgische Kahtékpösitie in het Centraal Noord-Brabants museum te 's Hertogenbosch is' Zaterdagmiddag onder groté belangstelling officieel geopend. Vooral was een gezélschap uit Brugge, waaronder dé burgemees ter en schepenen der stad, raadsleden en het Brugse comité van Benelux door bet Bosse gemeentebestuur har telijk, ontvangen. Bij de-officiele ope ning ivaren o.a. tegenwoordig de mi nister van opderwijs-, kunsten en we tenschappen dr. JóS J. feiélen, dr. J. de Quay, commissaris -dei* Koningin in Noord-Brabant, deconsul-generaal voor België ir. J. Dony, jhr. nu*.- F. Beelaerts v,ap Blokland als voorzitter van het comité Benelux, hét bestuur der ètad Brugge, burgemeester en wethouders van Ben Bosch". - Z.H.Exc. de Bisschop van" Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Pijnacker, de weleerw. heer A. G. de Boer te Egmond a. d. Hoef,' de wel eerw. heer J. J. Kooy, die kapelaan was te Leiden (O.L. Vrouw Hemel vaart en H. Jozef DEMOBILISATIE IN DE KOMEN DE MAANDEN. In het programma voor de Neder landse strijdkrachten van Zaterdag avond, heeft luit,-kol. G. Pruis,' di recteur vooi» de demobilisptie dei- Kon: Landmachf, medegedeeld, dat omtrent de aflossing der Zeven-Dc- cemberdivisie nog geen mededelin gen kunnen wordenverstrekt. Wel zullen dit jaar alle troepen terugkeren, die vóór de Zeven-De- cemberdivisie in Indië^ zijn 'aange komen. De eerste groep van hen, die voor 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode \*an April tot en met Sep tember van dit jaar naar huis te rugkeren. De tweede groep zij die n a 1 Juni 1946'doch vóór de Zeven-De- cemberdivisie in Indië aankwamen zal onmiddellijk daarna volgen. DIRECTEUR DEMOBILISATIE KX. VOOR DE MICROFOON. Het radioprogramma voor de Ne derlandse strijdkrachten gaat een nieuwe rubriek openen, welke gewijd zal Zijn aan de demobilisatie en de vraagstukken die 'daar mede samen hangen. Deze rubriek is elke Zater dagavond te beluisteren tussen 18.30 en 19.00 uur over Hilversum 1. Za terdagavond sprak ter opening van deze serie uitzendingen de luit.-ko- lonel G. Pruis, directeur voor de de mobilisatie* der Koninklijke Land macht in Nederland. LEEFTIJDSGRENS *BIJ VACATURES. Naar aanleiding van het feit; dat in een oproeping voor sollicitanten naar de functie van gemeente-secretaris te Zierikzee wend vermeld, dat de te be noemen titularis niet ouder mag zijn dan 40 jaren, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse Bopd van Ge meente-Ambtenaren z'ich tot bet ge meentebestuur van Zierikzee gewend met het verzoek deze leeftijdsgrens te laten vervallen. Genoemd bestuur acht het stellen van deze leeftijds grens niet redelijk, omdat thans vele geschikte, ervaren en vitale krachten van een benofeming worden uitgeslo ten. EXPLOITATIE VAN ZILVERZAND. Onlangs heeft men te Brunssum boringen verricht naar zilverzand. Gebleken - is, dat dit zilverzand ge bruikt kan worden bij de vervaardi ging van kristal en optisch glas. Mo menteel worden tussen het college van B. en W. cn de Stichting „Lim burgs Landschap" onderhandelingen gevoerd, waarbij men een oplossing tracht te vinden voor de vraag, of exploitatie van dit zilverzand moge lijk is, zonder dat hiérbij het grote natuurreservaat, dé Brunssummer- heide, waar dit zand wordt aangetrof fen, schade zal lijden. BERUCHT HAARLEMS S.D.'ER ÓEGREPEN. De Rijkspolitie van het district Amsterdam heeft gisteravond de'ont vluchte, beruchte Éaarlemse S.D.'er C. J. Moll opnieuw gearresteerd. Moll, die tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld "door het Am- st^damse Bijzonder Gerechtshof en te Vught zijn straf onderging, hadx drie maanden geleden, toen hij onder geleide een bezoek mocht brengen aan zijn dochtertje dat te Haarlem ziek lag, kans gezien te ontvluchten. Hij dook toen bij een familielid te Amsterdam onder. GECOMPLICEERD ONGELUK TE 's-GRAVENHAGE. In de Koningstraat te 's-Graven- hage waren Zaterdagmorgen de twee gebroeders V. bezig, goederen te ver huizen.. De 29-jarige J. G. V.-stond op de tweede etage van een huis. Zijn broer, de 33 jarige L. G. J. V. bevond zich op de begane grond. Bo ven aan het huis was êen takel be vestigd. Beide broers hadden het over* die takel lopende touw in handen tóen dit losschot. J. G. V. verloor zijn evenwicht en kwam óp straat terecht, waar hij zwaar gewond bleef liggen, de takel raakte L. G. J. V. op zijn hoofd, waardoor de2e eveneens ern stig werd gewond. Een voorbijrijden de motorrijder, de* 58-jarige C. N.Z. bekwam ook- een ernstig letsel. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN HET GOOI. Gisteravond is op de Rijksweg door het Gooi een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij verscheidene per sonen zijn gewond. Bij - Naarden wilde een autobus van de firma M. uit Arnhem een voor hem rijdende autobus passeren. Juist op dat ogenblik kwam uit de andere richting een taxi, bestuurd door de heer D. uit Hilversum. Een ■botsing was onvelmijdelijk. De taxi werd vrijwel geheel ver nield en -de autobus kwam in een sloot terecht. De taxi-cliauffeur en zijn twee passagiers zijn ernstig gewond, even als een passagier van dc bus. Ver scheidene passagiers van dc autobus zijn liclit gewond.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2