Geen „gesticht", maar een grote familie N. S. B.-hoogleraar in de beklaagdenbank ZATERDAG 17 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 FINANCIERING VAN DE WONINGBOUW. Naar „Trouw" verneemt, is thans overeenstemming bereikt met de Rijksfondsen over het beschikbaar stellen van gelden aan 'gemeénten ter financiering van de woningbouw. Overeengekomen is om de leningen aan de gemeenten te verstrekken te gen een rente van terwijl de looptijd is bepaald op 50 jaar op an- nuiteitsbasis. De Rijksfondsen hebben bij dit ac- coord echter het voorbehoud ge maakt, dat het op deze condities ter beschikking van de gemeenten te stellen bedrag voor elk jaar gefixeerd zal zijn. Naar verluidt, zal in totaal voor 1948 een bedrag van 250 mil- lioen beschikbaar worden gesteld en voor 1949 300 millioen. MISDAAD OF ONGELUK? Slachtoffer hulde zich in zwijgzaamheid. Te Middelaar (Gem. Mook) heeft zich een dezer dagen een even tra gisch als raadselachtig ongeval voor gedaan, waarvan een meisje van 17 jaar het slachtoffer geworden is. Maarïdag in de namiddag kwam de jongste dochter van de familie T., die per rijwiel was uitgegaan naar hét nabij gelegen gehucht Milsbeek on der de gemeente Ottersum, in haar ouderlijke woning aan met de zak doek tegen het achterhoofd gedrukt tot stelping van het bloed, dat uit een slagwonde kwam. Zonder een woord te spreken is het slachtoffer naar bed gegaan. Pogingen van ouders, pastoor en politie, om het meisje aan het praten te krijgen hadden geen enkel resul taat, hoewel zij het spraakvermogen niet verloren had. In de nacht van Dinsdag op Woens dag is mej. T. aan de bekomen ver wonding overleden zonder ook maar een enkele aanwijzing omtrent het gebeurde gegeven te hebben. Zowel aan rijwiel als kleren is niets van ge weldpleging te bespeuren en de ju stitie, die het stoffelijk overschot in beslag liet nemen en de kamer liet verzegelen, staat voor een volkomen raadsel. DE K.L.M. BELOONT DRIE MOEDIGE JONGENS. De drie Haagse jongens, Joop de Leeuw, Gerard Snoeck en Bert Beek hulzen, die enige dagen geleden door hun optreden het leven van de leer ling-vlieger W. Leemhuis hebben ge red, toen hij met zijn vliegtuig in zee was gestort, zullen een retourvlucht maken op een binnenlandse lijn van de K.L.M. Dr. A. Plesman heeft hun deze reis aangeboden als blijk van waardering. Bovendien zal Gerand' Snoeck, die werkloos was, Maandag als instrumentmaker in dienst van de K.L.M. treden. EEN HEEL WAPENARSENAAL. Duizend stengun patronen, een stengun en een pistool kwamen voor de dag by een huiszoeking bij de Zwollenaar T. W. P., die dezer dagen uit minnenijd een 21-jarfg meisje heeft vermoord. Na dé bevrijding diende P. bij de B.S. en van die tijd heeft hij de wapens waarschijnlijk in zijn bezit gehad. BEURSOVERZICHT. Vele niéuwe kapitaalsuitgiften heb ben zich weer aangekondigd, o.a. van de Internationale Kunststoffen In dustrie, waarvan gisteren de claims ter beurze verhandeld werden op cir ca 300.— tegen een theoretische waarde van 315.Zoals men weet, vraagt de IKI een bedrag van 800.000 tegen 110 pet in de verhou ding van een oud aandeel op een nieuw. Een verdere belangrijke uit gifte is die van R. S. Stokvis, die ruim 4 millioen gulden vraagt tegen 140 pet. Hiervan zullen de claims a.s. Maandag verhandeld worden. Overi gens blijft de affaire op de aandelen markt van zeer geringe omvang en Donderdag bedroegen de totale om zetten slechts 1.3 millioen gulden. In tegenstelling hiertoe bereikten de omzetten op de obligatiemarkt een LEIDS TRIBUNAAL P*R WAS SLECHTS ééN ZAAK van enige importantie, bij de vier, welke '-'het Leids Tribunaal in Den Haag gistermorgen te behandelen kreeg, n.L de zaak v. dr. H. Krekel, die er van beschuldigd werd, op instignatie van dr. Seyss Inquart, 't hoogleraarsambt in de wijsbegeerte der geschie denis aan de Leidse Universiteit aanvaard te hebben. Dit geschiedde n.l. nadat de Universiteit gesloten was geweest, zodat deze benoeming in het kader lag van de Duitse plannen, om „het bolwerk van vrijheid" onder nationaal-socialistische invloed te brengen. naar voren. Spr. vroeg zich af of hij met dat schrijven werkelijk zoveel kwaad hand verricht. „Zijn. lezers wa ren voornamelijk geestverwanten, die door zijn artikelen te lezen de kwes tie van twee kanten konden bezien, wat uiteindelijk voor Nederland nog gunstig was. Het grote publiek heeft van zijn schrijven weinig begrepen; daar was het gecompliceerd voor. Hij was zich dan oOk niet bewust, dat hij door te schrijvan, de belangen van het Ned. volk schadde. Verd. heeft als historicus een wissel getrokken op de toekomst, maar, gewend als hij is, met eeuwen te rekenen, is dat een zeer verre toekomst geweest, waarbij hy de dichtere toekomst over het hoofd zag". Tenslotte pleitte spr. voor een milde strafmaat, dit 't ver dachte mogeljjk zou maken weer spoedig naar zijn studeerkamer te rug te keren. Behalve het gewone rijtje van lid maatschappen der N. S. B., Ned. Volksdienst, Ned. Kuituur Gemeen schap, enz., vermeldde de ten laste legging het schrijven van buUenland- se overzichten in nationaal-socialisti sche geest, n.l. in De' Telegraaf, Het Vaderland en De Haagse Post. Verdachte verklaarde zijn lid maatschap van de N. S. B een uit vloeisel van zijn autoritaire gedach te; hij had iets willen doen en meen de dit op deze wijze te doen in liet belang van het Nederlandse volk. hoewel hij niet sympathiseerde mot de N. S. B., maar in haar een tegen hanger zag voor al tè grote agressivi teit van Duitsland. Op dé vraag van de president, of hij in Mei 1940 nier. onmiddellijk begreep hoe de verhou dingen waren, nadat Rotterdam ge bombardeerd was en Mussert de k'ok van Lunteren aan Göring had over handigd, antwoordde verdachte, dat hij alles gezien had vanuit de plaats die Nederland in Europa innam. Zijn gedachte was nJ. steeds geweest een verenigde* Europa, waarin Duits land de leidende rol zou spelen „en het zou voor Nederland eens goed zyn, als het eens vijf en twintig jaar onder Duits bestuur zou staan"! Wat het schrijven van buitenland se uvoizichten betrof, ztide verd. het wereldgebeuren vén iwee kanten be licht te hebben. Pas in 1943 was hij tot het inzicht geKamen cat Duits land een verkeerd sp-el speelde, doch hij meerde de hele z?ak toen niet meer los te kunnen laten! L De verediger, mr. G. A. Hunge- rink, schetste verd. als het proto-tv pe van de kamergeleerde, die niet in de realiteit stond en niet besefte' van welke grote invloed zijn artike len waren. Reeds op jeugdige leef tijd was hij in aanraking gekomen met het Duitse denRen en het N. S. B.-lidhaatschap was dan ook een consequentie van zijn constitutie. Zijn grote fout' is dan ook geweest, dat hij zich, als onpractisch mens, in de politiek begeven heeft. Het is ?ijn bedoeling nooit geweest Nederland voorgoed bij Duitsland in te lijven; hij streefde slechts naar een ver enigd Europa, met Duitsland als lei dinggevende natie. De Jodenvervol ging b.v. heeft hij nooit goedgekeurd, maar het beschouwd als iets onver mijdelijks bij een revolutie, zoals deze, waaruit weer duidelijk de his toricus spreekt. Zijn artikelen brach ten steeds een zekere objectiviteit recordpeil met bijna 3 millioen gul den. Grotendeels moet dit worden toegéschreven aan de Donderdag voor het eerst verhandelde 3 pet. investe ringscertificaten, waarin voor 1.1 millioen gulden werd omgezet. De fondsenmarkt stond overigens gister volledig in het tékeh van afwachting, met het oog op de Zondag te houden Italiaanse verkiezingen. Ook de Ame rikaans-Russische verhouding te Ber lijn blijft uiteraard een punt, waar op de aandacht nauw gevestigd blijft. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat, mede met het oog op het einde van de week, de belangstelling we derom zeer gering was en verschil lende hoeken een zeer stille aanblik boden. In de algemene markttendens was niet veel wijziging gekomen: de koersen waren eerder een kleinigheid beter, maar afwijkingen van beteke nis vielen niet te constateren, zodat de markt een ongeanimeerd aspect behield en de koersenaan weinig fluctuaties onderhevig waren. Prolon gatie 2 1/4 pet. Kleine zaken. De zaak van M. Mühlbauer Svas aangehouden, omdat er verschil van mening bestond over zijn nationali teit. Het tribunaal had inmiddels aangenomen dat verd. de Nederland se nationaliteit bezat. Als landwach- ter had hij wacht gehouden by het postkantoor aan de Boommarkt, in de hongerwinter en had daarbij, zo als vijf getuigen kwamen verklaren, niet alleen het personeel van de P. T.T gewaarschuwd, wanneer er een razzia op komst was, maar boven dien steeds zijn brood gedeeld met hen, die weinig of niets hadden.. J. D. Hoogstraten, uit Voorbout, was lid geweest van de N.S.B., W. A., N. V. D., vrywillige hulppolitie en landwacht, in welke laatste hij de functie van blokleider vervuld had. Hij werd er van beschuldigd aan zijn commandant, C. de Haas in Lisse, een brief geschreven te hebben, met namen van zwarthandelaren, onder duikers én luisteraars naar de Engel se zender. Verd. legde dit uit, alsof hij dat gedaan had om een einde te maken aan de veediefstallen in Voorhout, een doorzichtig verhaaltje, wat de president niet beliefde te ge loven. Ook zyn raadsman, mr. J. v. d. Plas wist met deze brief geen raad en beperkte zich tot 'het geval een raadsel te noemen. P. Kwaadgras te Leiden is een ge- val, zoals er duizenden zijn, n.l. lid van de N. S. B., met diverse bijfunc- tiès, terwijl hij er van beschuldigd werd vrijwillig in Duitsland ge werkt te hebben. Dit laatste ontken de verd. Hij zou n.l. zijn vrouw en kinderen „om gezondheidsredenen" naar Duitsland gebracht hebben, wat de president, gezien de datum: Sept. 1944, niet erg waarschijnlijk vond. Zijn verdediger, mr. H. F. A. Don ders, had er niet veel aan toe te voe gen, daar vérd. al sedert 3 Oct. 1947 in vrijheid gesteld was. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. Uitspraken. Het Tribunaal deed uitspraak in de volgende zaken: A Vlasveld, te Zoeterwoude in ternering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden, waarvan de tïjd vanaf heden, voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en onder toezicht stellen van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten. Ontzetting uit de kiesrechten en het recht om ambten te bekleden. Het Tribunaal gelastte onmiddellijke invrijheid stelling. De zaak van G. J. A Garthoff, ex- burgemeester van Zoeterwoude, werd aangehouden, daar het Tribu naal het onderzoek niet volledig achtte. De zaak wordt voortgezet op de zitting van 23 April a.s. om 12 u. B. Seme uit Warmond, hoorde 3 jaar en zes maanden tegen zich eisen, tot 8 Nov. 1948, ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht om ambten te bekleden. J. H. Onos uit Lisse, werd veroor deeld tot 4 jaar en zes maanden, waarvan nog zes maanden in inter nering doorgebracht moeten worden, tót 16 Oct. 1948, terwijl de rest voor waardelijk werd opgelegd, met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling -van de Stichting Toezicht Politieke Delinqunenten. Ontzetting uit het recht om ambten te bekle den en uit het kiesrecht. BIJZONDER GERECHTSHOF. WOERDENSE LANDWACHTERS STAAN TERECHT. Vier vroegere ingezetenen van Woerden, die tijdens de bezettings jaren deel hadden uitgemaakt van de Nederlandse Landwachten en in deze functie o.a. patrouillediensten hadden verricht en behulpzaam waren ge weest bij het arresteren en opsporen van onderduikers, door middel van huiszoekingen enz. stonden gisteren voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag, gepresideerd door mr. Goossens terecht. 't Verstand kwam niet met de jaren. De eerste van dit droeve kwartet v/as de 68-jarige G. F. v. d. Graaf, die alhoewel oud, toch op 60-jarige leeftijd nog niet wijs genoeg was ge weest, toen hij in '44 tot de Hulp landwacht toetrad. In het betrekke lijk kleine Woerden had zijn optre den indertijd nog al deining veroor zaakt, toen hij bij de arrestatie van enkele plaatsgenoten tegenwoordig was geweest. Hoofdzakelijk scheen zyn taak zich overigens te hebben beperkt tot aanhouding van inwo ners die geen geldig persoonsbewijs in bezit hadden. De procureur-fiscaal was van mening, dat verd., in grote lijnen zijn wandaden erkende te hebben gepleegd, alhoewel hij in de tails vele dingen ontkende. Ware het met dat hij langzamerhand naar de zeventig liep, dan ware een zware siraf die de proc.-fiscaal thans 'tot 5 ys jaar beperkt wilde zien (met af trek) hier zeker op zijn plaats. Het verzoek van de verdediger om onmiddellijke invrijheidsstelling van v. d. G., die reeds i071 dagen deten- tiè achter de rug heeft, werd' gewei gerd. N.S.B.'er in dé perfectie. Uw Hóf heeft in deze verdachte voor zich een type van een N.S.B.'er die zijn rol als zodanig in de perfec tie heeft vervuld. Zo goed als hij het. toen heeft gedaan, zo goed doet hij nu zijn best al zyn wandaden tot een mininmum terug te brengen. Verd. tracht dé indruk te wokken óf het #O.M. zioh schamen moest een der gelijk man voor dit Hof te brengen. Ik aldus de proc.-fiscaal in zijn re quisitoir tegen de 57-jarige kapper P. C. Spannemakèr, schaam me in het geheel niet voor deze fanatieke N.S.B.'er die als Landwachter een aantal arrestaties heef^ verricht, waaronder ook zijn vroegere bedien de Hofner een gevangenisstraf van 7 jaar met aftrek te eisen. Mr. L. de Groot, voerde in zyn pleidooi o.m. aan dat zijn client meer als een meeloper diende beschouwd en fei telijk hetzelfde had gedaan als de Ned Politieambtenaren die nu vrij uitgaan. Onnozele Hani. De 44-jarige kaashandelaar G. P. v. d. Wel had indertijd gemeend den lande een dienst te bewijzen door zich bij de N-S-B. aan te sluiten. Ook deze man had assistentie bij enkele arrestaties verleend. Wel achtte de proc.-fiscaal hem minder schuldig dan zyn voorgangers maar dat verd. zich als een onnozele Hans, die fei telijk van niets wist, trachtte voor te doen daar trapte de proc.-fisc. toch niet in. Zes en een half jaar was de eis met aftrek. M. Thunnissen pro testeerde tegen de uitlating van de proc.-fiscaal en wees er op dat zyn cliënt uit een generatie van achter lijke lieden stamde, weshalve hij op een psychiatrisch rapport aandrong. Talrijke inwoners van Woerden die voorheen teg«n hem gekant waren hebben thans een request ingezon den waarin zij op clementie aandrin gen. Het sluitstuk van dit Woerdens drama werd gevormd door het pro ces dat tegen de 37-jarige Joh. Ger ritsen, oorspronkelijk electr. lasser bjj Werkspoor werd gevoerd. In '40 N.S.B.-er geworden in de hoop daar een betere toekomst te zien, was hij als zovele anderen bij de hulpland wacht terecht gekorr/en, hopende vandaar uit bij de Hulppolitie «te kunnen worden aangesteld. Ook de ze man behoorde bij het genoemde complot dat zich aan arrestatie van plaatsgenoten had schuldig gemaakt. De proc. fisc. zeide in dgze man iemand met idealistische inslag te hebben gezien, bij wien alles Duits was wat de klok sloeg. Zes en een half jaar m. a. luidde de eis. De raadsvrouwe mr. Nieubuur voerde o.m. aan dat G. onder aandrang van thuis N.S.B.-er was geworden. Zelf timmerde hij hier hoog en econo mische omstandigheden deden de rest. Zij vroeg om een gecombineer de voorw. stra^op te leggen. In de ze zaken zal het Hof over veertien dagen uitspraak doen. VERGANE GLORIE. t De_l wel geweldig aan de 38-ja- rige Katwijkse bloemist Arie den Duik die bij de Landstorm Neder-* land had gediend, als „stormman te horen kwalificeren. In werkelijkheid was hij volgens zijn zeggen niet meer als oppasser-poetser geweest zonder ooit aan de strijd te hebben deelgenomen. De proc -fiscaal die over dit geval anders dacht ook al omdat verd. eerder reeds blokleider bij de W.A. was geweest en het slechts aan het toeval te danken was dat hij niet had behoeven te veeh ten, eiste 6 jaren gevangenisstraf met aftrek. Mr. v d. Plas die als raadsman op trad wees op de volkomen negatieve fwuur van verd.. die in tegenstelling van het fiere redersgeslacht waaruit hij oorspronkelijk stamde, het met verder dan een on opval! ma paetser had gebracht en m bezettingstijd een slappe f'guur was gsweest. Voor deze niet imponerende telg ui' het ge slacht daï Katwijkse den Duiken, riep hij de clementie van het Hof in. Uitspraak over dagen. Oppasser of niet Blijkens de ver schillende binnengekomen verkla ringen in de zaak van de 36-jarige betonwerker Jan Bouman uit Riet- eld, viel het niet precies op te ma ken of deze als lid van de Land storm Nederland oppassei*sdiensten in de wapenkamer had verricht of niet. In ieder geval concludeerde de Proc. fiscaal dat verd., die in vreem de krijgsdienst was getreden, zij dat kij daar een ipeer subsidiaire rol had vervuld, volkomen fout was geweest en deswege een, eis van 5 jaar met aftrek wel verdiend scheen. De ver dediger mr. Leistikow, pleitte met het oog op verd's gezin clementie. Uitspraak over 14 dagen. DOODSTRAF GEëlST. Tegen den 40-jarigen A. Landkem- per uit Amsterdam, in 1944 „onder- schaarleidei" bij de hulplandwacht, werd voor het Bijzonder Hof te Am sterdam de doodstraf geëist. L. had tot de bevrijding medegewerkt aan huiszoekingen en arrestaties. Acht an zijn slachtoffers zijn nooit uit de Duitse kampen teruggekeerd. Zeven tien getuigen schilderden de ver dachte als een wreed en medogenloos dienaar van de Duitse politie. LEVENSLANG. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft de 25-jarige Amster dammer P. Lahnstein tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit de burgerlijke en po litieke rechten. De veroordeelde had zioh In 1944 als spion ingedrongen bij illegale groepen in de omstreken van Leer dam. Van zijn bevindingen had hij mededeling gedaan aan de „Geheime Feldpolizei" der Duitsers. TERUGGEKEERD UIT INDIë. Het troepentransportschip „Zuider kruis", dat met repatriërende militai ren uit Indië vermoedelijk op 28 April te Rotterdam arriveert, zullen ö.m. de volgende militairen uit Indië te rugkeren: G. W. de Beer, M. J. van Kampen, J. J. Korswagen, F. J. J. Schuuten en J. Verplancke, allen uit Leiden; A. C. Boting (Hazerswoude); G. S. de Brabander, C. A. Gehrels uit Hillegom; K. F. Venetiën (Noordwijk aan Zee); C. van Rheenen (Noord- wijkerhout); J. J. M. Borst, E. C. de Jager (Oegstgeest);-P. J. van Duyn (Valkenburg); G. C. van Tol (Voor schoten); J. A. Doeleman (Waddinx- veen); L. M. Constanje, G. J. Heins, H. Heins, S. Prins en A. Verboom (Wassenaar). DE MOEILIJKE HANDEL MET DUITSLAND. In de Zwitserse en Deense Rers worden ernstige bezwaren gemaakt tégen de behandeling, die zaken mensen ondervinden van de zijde der bezettingsautoriteiten in West- Duitsland. Deze personen, die Duits land bezoeken met het doel de in ternationale handel weer op gang té brengen, stuiten voortdurend op de meest bureaucratische regelingen die ieder normaal handelsverkeer beletten. Als een van de typerende voorbeelden noemt men hetvolgen- de: Sinds korte tijd is Het Verenig de Invoer- en Uitvoerbureau begon nen met de eigen exploitatie van hotels voor buitenlanders. Deze zijn daardoor wel zeker van accomoda- tie, doch men berekent hun bij de betaling 3. mark voor de dollar. Dat is de koers van vóór de oorlog, ter wijl de mark nu veel minder waard is. Het bureau betaalt dan ook het personeel van de hotels en de leve ranciers tegen een koers van 10 mark voor de dollar, terwijl in de zwarte handel 200 mark voor een dollar gegeven wordt. De buiten landers komen met schaarsé dollars nagr Duitsland toe en ontvangen daar veel tè weinig m'arken voor. Denemarken heeft bijv. een schuld van 10 millioen dollar af te lossen voor kolenleveranties, maar de in voerregelingen zijn zo moeilijk, dat de Denen, die schuld niet met land bouwproducten kunnen voldoen, hoewel die voor. Duitsland dringend nodig ziin. Deze kwesties worden thans o.m". besproken op de conferentie der zestien landen te Parijs. Men hoopt, dat het de Eneelsen en Amerikanen eindelijk duidelijk zal worden, dat het voor geheel Europa dringend nodig is aan de handel met Duits land geen nodeloze hinderpalen in de weg te leggen. Er zijn reeds an dere moeilijkheden genoeg! WILT U IETS WETEN? Vraag: M'n bakker beweert, dat de patentbloem, die hij krijgt toegewe zen van de regering, niet voor het gewone brood gebruikt behoeft te worden, maar enkel voor klein brood gebruikt mag worpen. Is dat juist? Antwoord: Vijf procent van de bloemtoev/ijzing aan bakkers bestaat uit patentbloem. Déze mag hy wel in het gewone brood verkerken, maar hij is het niet verplicht. Hij mag het ook gebruiken om er klein brood van te bakken, wat de meeste bakkers zullen doen, omdat klein brood een betere i rijs oplevert. Het is echter verboden om grote broden te bakken van alleen patentbloem. St. Jozefhuis „St. Gerardus Majella" Iedereen kent de gevallen van huis gezinnen, waarin de kinderen tijdelijk tot overlast zijn door ziekte van ae moeder en dergelijke omstandigheden, of noff er ger: van huisgzinnen, die uit elkaar ge vallen zijn door scheiding. Wat er in zulke gevallen van de verzorging der kinderen overblijft om van de opvoeding maar niet eens te spreken laat zich raden. Dan zijn er ook nog kinderen, die nooit een huisgezin gekend hebben en voorbe stemd zijn verworpelingen te worden. Dit is een zere plek n de maatschappij, die maar al te hevig schroeit en pijn doet dat worden mensen, die in de samenleving als stuurloze schepen heen en weer geslin gerd worden op de kokende golven van de levenszee, met het gevaar op de rotsen te pletter te slaan. Maar Goddank, aan de kust van deze kokende zee is een vei lige haven, waarnaar die schepen opge bracht kunnen worden, om hersteld en reisvaardig hun tocht te vervolgen. Het is misschien een rare vergelijking want de haven, welke wij hier bedoelen, ligt aan de Oude Vest te Leiden, waar geen kokende golven tegen basaltstenen beuken, en de haven heeft geen vuurto rens, die vanuit de verte reeds wenken, ntegendeel. Die haven is het - klooster an de Zusters Carmelitessen van het ?oddel|jk Hart van Jesus, Oude Vest 4o, ■eiden. Hoeveel Leidenaars zullen op un Zondagswandeling, of btf hun gang aar de schouwburg, de saaie voorgevel as dit gebouw gepasseerd hebben, zon- Jer te weten, wat zich daarachter ver bergt? En hoevelen, die wel weten, dat het een klooster is, dragen kennis van wat zich achter deze gevel afspeelt? Dat aan tal zal niet groot zijn, doen zij die het we ten, zullen de vergelijking met een ha ven kunnen begrijpen. Wat is het doel van dit hols? We zaten in de sobere spreekkamer, te genover de moeder-overste van dit kloos ter, dat van buitenaf meer op een fabriek gelijkt, dan op wat het in werkelijkheid is doch binnenin is het een echt klooster waarin de stille gewijde sfeer hangt, die in zo'n gebouw past. Het antwoord op de eerste vraag heb ben wy reeds gegeven; het St. Josehps- huis St. Gerardus Majella'' neemt kinde ren op, die door omstandigheden voor enige tijd niet thuis kunnen zijn, of geen thuis hebben. Reeds va'naf de leeftijd van één jaar kunnen de kinderen opgenomen worden. De jongens blijven totdat ze elf of twaalf jaar geworden zijn dit geldt uiteraard niet voor de tijdelijke verblij vende kinderen en gaan dan over naar andere inrichtingen. De meisjes blijven langer en verlaten het tehuis pas als zij zelfstandig in de maatschappij kunnen staan en een thuis of betrekking gevonden hebben. Dat er voor de opvoeding van een kind heel wat komt kijken, weet iedereen, die er iets mee te 'maken heeft; de zorgen voor 70 k 75 kinderen, die hier regelmatig verblijven, is dus verre van gering. Nu is het een groot voordeel dat het tehuis mid den in de stad ligt, zodat alle soorten van "Scholen waarvoor de kinderen geschikt zijn, bezocht kunnen worden. Voor de rest van de dag zijii ze toevertrouwd aan de zorgen van 13 Zusters, die al het mo gelijke doen om het gemis van een echt gezinsleven te vergoeden. Geen „gesticht", een echt familie-leven „U moet vooral weten dat het hier geen gesticht is; wij proberen zoveel mogelijk een huiselijke sfeer te scheppen1"', ver klaarde moeder overste. „Daarom hebben we dan. ook geen zusters, die met een be paalde afdeling zijn belast, zoals eetzaal, slaapzaal enz. doch ieder groepje van hoogstens 20 kinderen heeft een eigen zuster, met wie de kinderen dus ver trouwd raken en aan wie zij gelegenheid geven hun karakters goed te leren ken nen, want hoewel het soms moeilijk is, de persoonlijkheidsvorming is heel belang rijk en dat bereiken wij met dit systeem. Om ons ideaal zo dicht mogelijk te bena deren maken de kinderén zelf hun bed.-op, poetsen hun eigen schoenen, helpen om beurten met aardappelschillen en groente schoonmaken en krijgen allemaal een eigen taak. Dit bevordert de zelfwerk zaamheid en brengt hen plichtsbesef bij, wat hen in het latere leven van pas zal komen." Dit klonk allemaal erg mooi en het was meer uit nieuwsgierigheid, dan uit onge lovigheid, dat we vroegen het gebouw te mogen zien, aan welk verzoek welwillend voldaan werd, op voorwaarde dat we even buitenom liepen door de Hazewindsteeg, want anders moesten we „het slot" door. Nu konden w,e in werkelijkheid aan schouwen, wat we zojuist gehoord had den; het is inderdaad geen gesticht, maar een gezellig tehuis. Op de grote speel plaats waren de kleinsten heerlijk aan 't spelen; in een der kamers waren de gro tere jongens met een kleur van in spanning bezig aan alle mogelijke fantastische bouwwerken, die met een me- canodoos bereikt kunnen worden, en in een andere afdeling leerden meisjes strij ken. „Daar zullen ze later veel plezier van hebben", verduidelijkte onze begeleidster. We zullen eerlijk toegeven, dat we vóór dit bezoek dachten aan een somber huis, met donkere vertrekken, waarin bleke kinderen hun saaie dagen doorbrachten, doch als onze voorstelling al niet grondig gewijzigd was, dan gebeurde dat zeker bij het zien van de frisse ruime slaapzalen die zo vriendelijk, helder en practisch in gericht waren, dat het slapen hier voor de meeste kinderen éen luxe is, die zij thuis niet gekend hébben. Een apart hoofdstuk Een apart hoofdstuk vormen de finan ciën, want, dat zoiets veel geld kost, laat zich -begrijpen. Verrast keken we daarom op, toen we hoorden dat dit tehuis werkt zonder één cent subsidie behalve voor de bewaarplaats „Dat is, aldus de moe der-overste, omdat wij geen voogdij- of regeringskinderen hebben. De kosten moe ten dus gedragen worden door de ouders 7- die het meestal niet kunnen betalen of de charitatieve instellingen, die deze kinderen hier plaatsen. Maar dat is lang niet^ voldoende! Wij hebben met het op maken van de balans uitgerekend dat wij het vorg jaar 60 cént per kind per dag te kort kwamen aan die vergoeding. Rekent U nu zelf maar eens uit; dat komt neer op 365 x 61 x .75 (Wij hebben het uitge rekend en de uitkoihst was ruim 16000 gulden per jaar.) Dit bedrag moet bijelkaar gebracht wor- d*en door vrywillige giften. Vroeger gin gen onze Zusters daarvoor ieder jaar langs de huizen*. maar omdat dit teveel tijd vraagt, bij het gebrek aan Zusters, heb ben we de laatste drie jaar circulaires rondgestuurd en, eerlijk gezegd, de men sen laten ons niet in de steek. We komen er, al is het wel eens moeilijk de touw tjes aan elkaar te knopen, want behalve de enorme prijsstijgingen komt daar nog bij dat de sedert de oorlog veel meer zelf moeten kopen, dan voorheen. Schoenen kochten we voor de oorlog zelden en ook bruikbare kleren werden vaak geschon ken, maar nu dragen de mensen alles zelf af. Een grote steun hebben we aan ver schillende leveranciers. Het komt n.l. vaak voor op Zaterdagavond, dat bakkers en groentenboeren hun niet-verkochte voor raad gratis bij ons brengen, ómdat het an ders toch te oud wordt. We hebben het be drag wel eens uitgerekend en, als we dat er niet bij hadden, kwamen we er hele maal niet" (We weten niet welke leveran ciers het zijn en dat doet er ook niet toe, maar een grote pluim mag hier niet ach terwege blijven!) „Het is wel aardig dat U er iets van in de courant zet, maar wilt u alstublieft geen reclame maken voor ons huis; we zouden iedereen graag willen helpen, maar we zitten al overvol, zodat de 'vaak aan meldingen moeten afwijzen. En wilt u er dan ook bijschreven dat wij ontzettend dankbaar zyn voor alle giften, die wij ontvangen, want in deze tijd ,nu er toch al zoveel gevraagd wordt, vergeten de mensen ons niet!" Wat hiermede geschiedt. Eerherstel aan het Goddelijk Hart v. Jesus „De orde van de Carmelitessen van het Goddelijke hart van Jesus, is gesticht door Moeder Maria Theresia Tauscher, overle den in 1938e die als dochter van een pijotes- tanse dominee door haar vader uit huis gezet werd, om haar bewondering voor het katholieke geloof. Toch heeft ze door gezet en het resuli^t is onze orde, een nieuwe tak aan de oude Carmel. Wij zijn niet een alleen beschouwende orde, maar doen ook dit werk, allemaal om eerher stel te geven aan de beledigingen, het Goddelijke Hart van Jesus dagelijks aan gedaan", besloot de moeder-overste haar uiteenzetting. Zijn de zusters Carmelitessen van het Goddelijk hart van Jesus de enifjen die eerherstel moeten brengen, of zijn er ook nog anderen, die in een andere vorm hierbij een plicht te vervullen hebben? Welnu, de gelegenheid om deze plicht te vervullen is er. Het bovenstaande toont dit duidelijk aan.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6