Hubertus De „Schoolradio" is gestart De komende wedstrijd Nederland-België VRIJDAG 16 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 ONDERWIJSVERNIEUWING D (Van onze bijzondere medewerker). is de karakteristiek van de K.R.O. schoolradio, dat zij de stof be handelt, die moeilijk op school kan worden gegeven. Wij hebben dat reeds verklaard in een reportage, die wij onlangs voor ons blad konden maken na het bijwonen van een proef-uitzending in de studio te Hilversum. Nu de school-radio een week oud is, heeft Toon Ram meit, de programma-leider vari de K.R.O. ons iets meegedeeld over de eerste ervaring en over enkele motieven, waarom men er toe, is ge komen. De start met ruim 300 katholieke scholen voor lager en middelbaar onderwijs met 23.000. ingeschreven luisterende leerlingen is zeker niet onvoordelig. Daardoor is het contact tussen school en wereld een feit ge worden. En wat meespreekt in deze tijd, nu de overheid toeziet op juiste besteding van de gelden voor het onderwijs: deze schoolradio kost de deelnemers geen cent, ze is een ser vice van de K.R.O., alleen de druk kosten van de aardige, geïllustreer de leerboekjes moeten worden ver goed. Natuurlijk kon aan de uitgave van dit boekje niet een volledige actualiteit worden vastgekoppeld, omdat de tekst loopt over alle uit zendingen in het huidige schooljaar. Nochtans is het schoolboekje vol doende bij, waar het de komende verkiezingen en het nieuwe spoor boekje behandelt. In elk geval is contact gelegd met het practische leven. En de commissie voor de schoolradio zal zo goed mogelijk alle opkomende vragen in haar uitzen dingen beantwoorden. Wat men zich voorstelt I"\e schoolradio bedoelt geenszins, de leerkrachten te vervangen; zij staat slechts aan het begin en het einde van de taak der klasse-onder wijzers, vult dus slechts aan. Zij geeft de synthese van verschillende vakken, hetgeen nader zal blijken, als bij het begin van het nieuwe schooljaar in September a.s. een meer uitgebreid leerboekje ver schijnt. Dan zal tevens het nijver heidsonderwijs worden ingeschakeld. Als nadeel van de schoolradio zou kunnen worden genoemd het gemis van persoonlijk contact. Maar toch ook de klasse-leraar moet zich in stellen op de gemiddelde leerling, zoals deze schoolradio doet met haar briefwisseling en proefuitzendingen. Een andere bemerking is, dat bij de schoolradio het visuele ontbreekt; maar is Philips nist reeds ver op weg naar de televisie? Intussen kan gem'is van het visuele voordeel heb ben, omdat de schoolradio stof tot verbeelding geeft. Leerkrachten zul len in staat zijn, te boeien, hetgeen goed en critisch luisteren bevordert. Tot deze week bestond er wel een een practische moeilijkheid, gelegen in de schaarse frequentiè van radio toestellen op school. Maar zo juist heeft Philips besloten, op de beken de leveringsvoorwaarden radio-toe- stellen te leveren aan scholen, die bij de K.I.O. schoolradio zijn aan gesloten. Het aantal deelnemende scholen zal tengevolge van deze fraaie geste ongetwijfeld nog toe nemen. Geleerd floor ervaring. |n verschillende landen bestaat i*eeds lang de schoolradio, doch voorna melijk als aanvullend lesgeef ster, voor- leerlingen in afgelegen gebie den Nochtans heeft de K.R.O. van de ginds opgedane ervaring kunnen leren. Door vorm en inhoud van hetgeen zal worden geboden, wil deze Nederlandse schoolradio mede werken aan het onderwijs en de op voeding in onze scholen, echter op een wijze, als waartoe de leerkracht Radio ZATERDAG. niet in staat is. Hier schuilt het ver schil met het buitenland, evenals het verschil met de N.C.R.V., die weliswaar reeds voor de oorlog school-uitzendingen gaf, doch op enigszins andere, meer bescheiden basis. De programma's van de K.R.O.- schoolradio behandelen de karakter vorming van de leerlingen; zij kun nen verband houden met één be paald vak, geven reportage-uitzen dingen en brengen de leerlingen in aanraking met de synthese van de leerstof. Minister Gielen gaf aan deze KRO schoolradio een goede gedachte mee: „Indien mocht blijken, dat door de samenwerking van school en radio, de Omroep er in zou sla gen, niet alleen sommige leemten, die het schoolonderwijs vertoont, op bevredigende wijze aan te vullen, maar ook door middel van de school een grotere waardering voor zijn culturele taak zou weten op te roe pen. dan zou hierdoor ongetwijfeld dit initiatief reeds voldoende be loond zijn en zeker aan onze volks ontwikkeling en volkscultuur ten goéde komen." Gehoord de audities en proefuit zendingen tot dusverre, en nadat we hebben kennis genomen van de eer ste reacties, die zijn binnengekomen van allerlei onderwij s-autoriteiten, is het zeker te verwachten, dat de Schoolradio, wederom een nieuw initiatief Van de K.R.O., met het nieuwe schooljaar zich kan over schakelen tot een duurzaam, heil zaam werkend instituut van katho liek onderwijs. cultuurverheffend voor onze scholieren van lager en middelbaar onderwijs. DE NIEUWE CONVERSIELENINGEN Bij niet deelneming kennis geven vóór 3 Mei a.s. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym.ias.tiek, 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl., 9.30 Gabriel Fauré, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Feuilleton, 10.50 Gr.pl., 12.00 Orgel, 12.30 Weerpraatje, 13.00 Ned. Strijd' krachten, 13.30 Metropole Orkest, 14.00 Het Ned. Lied, 14.45 Harmonie orkesten, 15.15 The Ramblers, 16.45 Om en nabij de twintig, 17.15 Volks concert, 18.00 Nieuws', 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 De Kerk nu (VII), 20.00 Nieuws, 20.15 De Winkel van Sinkel, 21.30 Vindobona Schrammel'n, 22.00 Hoorspel (9), 22.30 Jan Corduwener, 23.00 Nieuws, 23.15 Nieuws, 23.15 Hobby-hoek, 23.30 Gezellige plaatjes. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Clavecimbel, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.pl., '9.00 Voor de Vrouw. 9.30 Waterstanden, 9.35 Fran se kinderkoren, 10.00 Kleuterprogr., 10.15 Symphonisch Morgencon'cert, 11.00 Ziekenbezoek, 11.45 Schoolradio, 12.15 Gr. muz.. 12.30 Weeroverzipht, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws; 13.20 Klaas van Beek, 14.10 Gr.pl., 14.20 Eng. les vcor beginners, 14.40 Middagconcert, 15.15 Concert der jon- ?eren, 16.00 Gr.pl., 17.00 De Wigwam, 8.00 Liederencyclus, 18.30 Acutali- teiten, 18.40 „Spineuza", 19.00 Nieuws, 19.15 Gr.pl., 19.50 „Banden die binden", 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.1_ Gr.muz20.50 Gr.pl., 21.00 „Negen heit de klok" 22.15 Licht Scandinavisch Concert", 23.00 Nieuws, 23.15 „La Traviata" KOERS VAN UITGIFTE 3 yt LENING 100 De houders van de 33 A pet. Ne derlandse Staatslening 1938, thans nog groot 1.200 millioen, welke op 1 Juni aflosbaar wordt gesteld, kun nen recht van voorkeur uitoefenen op de uit te geven 3 pet. Nederland se Staatslening 198264 of 3 pet. Nederlandse Staatslening 1948. Het bedrag, dat resteert tia de uitoefe ning van de rechten van voorkeur is beschikbaar voor inschrijving met vrij geld. Beide leningen zijn geza menlijk groot 1.500 millioen. De 3 pet. Nederlandse staatsle ning per 196264 zal, naar in het prospecteur wordt gemeld, worden uitgegeven tegen een koers van 100 pet. De looptijd van deze lening zal ten hoogste 16 jaar bedragen. De le ning is op 1 Juni 1964 in haar geheel aflosbaar. Elke houder van een schuldbewijs der 3VA pet. Nederlandse Staats lening wordt geacht tot een gelijk bedrag deel tfc nemen in de 3 pet. Ne derlandse staatslening per 196264, tenzij hij vóór 3 Mei 1948 te kennen heeft gegeven te willen deelnemen in de 3 A pet. Nederlandse staatsle ning 1948, dan wel aflossing te ver langen. De schuldbewijzen der 3 pet. Ne derlandse Staatslening per .196264, welke op voornoemde wijze zijn ver kregen, zullen tot uiterlijk 1 Juni 1943 tegen parikoers in betaling wor den aangenomen ter voldoening van de aanslagen in de vermogensaanwas belasting en de vermogensheffing in eens. De 3K pet. Nederlandse staatsle ning 1948 zal worden uitgegeven te gen een koers van 100 'A pet. De loop tijd dezer lening bedraagt ten hoog ste 50 jaar. Gedurende de jaren 1959 wordt jaarlijks VA pet., in dé jaren 1969 t.m. 1978 2 pet., gedu rende de jaren 1979 t.m. 1988 3 pet., gedurende de jaren 1989 t.m. 1998 3*A pet. van het oorspronkelijke be drag a pari aflosbaar gesteld, onder voorbehoud van versterkte of alge hele aflossing. Indien eventueel tot versterkte of algehele aflossing wordt overgegaan kan dit geduren de de eerste 20 jaren slechts geschie den tegen een koers van 101 pet. en gedurende de verdere looptijd a 100 pet. Houders van schuldbewijzen der 33 Yi pet. Nederlandse Staatlening 1938, die voor 3 Mei de wens te ken nen hebben gegeven te willen deel nemen in de 3 K Nederlandse staats lening 1948, hebben recht van voor keur. De schuldbewijzen van deze lening kunnen niet in betaling worden aan genomen ter voldoening van de aan- ting en de vermogensheffing Ineens. De gedegenheid tot vrije inschrij ving op de leningen staat open op 13 Mei 1948 bij de leden van de Ver eniging voor de Effcetenhandel. De schuldbewijzen, die hieruit worden verkregen, kunnen niet worden aan gewend voor de betaling van aan slagen in de vermogensaanwasbelas- tin^ en de v^rmogensheffing ineens. Zij, c(ie aan aflossing de voorkeur geven en hiervan vóór 3 Mei bij de inleveringskantoren hebben kennis gegeven, zuflen per 1 Juni 1948 voor h°t bedrag van het ingeleverde schuldbewijs tegoedschrijving on een 1oss'ngsreken;n« ontvangen. Onder aftrek van een VK pet., bijdrage ten behoeve van het Waarborgfonds Rechtsherstel kan het uit aflossing verkregen bedrag worden tegoedge schreven op vrije rekening. Voor de tweede maal zullen de vertegenwoordigende ploegen van Nederland en België elkaar die sei zoen ontmoeten. Na 14 Maart: 18 April. Er is na de wedstrijd in de Hel van Deurne heel wat gesproken en ge schreven over de Antwerpse match ener is door de heren, die ge acht kunnen worden de wondeplek- ken te kunnen genezen, heel wat gedokterd. Maar het is ook begrij pelijk dat beide Keuze-Commissies hun diagnose scherp gesteld hebben. Het Nederlands Elftal, hoe ver dienstelijk ook gespeeld hebbend om een eervol gelijk spel uit het vuur te slepen, moest noodzakelijk enige wij zigingen ondergaan, het Belgisch elf tal dat eveneens voortreffelijk ge speeld had, zou niet gewijzigd be hoeven te worden. De direct noodzakelijke weiziging in beide ploegen bestonden in de vervanging van gewonde spelers, b Nederland Möhring, bij Belg - Chaves. Dat Terlouw de plaats van Möhring toegewezen kreeg, viel niet te verwondpren en ook de plaats van linksbinnen v. d. Audenaerde schijnt wel verantwoord te zijn. want de Antwerpenaar speelde tegen First Vienna een uitstekende partij. Het Nederlands elftal bevat voor.-*' drie andere wijzigingen. Van Bun heeft de plaats van Spel gekregen. De' Ajax-lmkervleugel Drager-Van Dijk is eindelijk vervangen, al dient men natuurlijk af te wachten wat Schaap en Lenstra met elkaar klaar maken. Voor Lenstra zijn we niet zo bang, als Schaap hem maar goed terzijde staat. Wat de Belgische spelers betreft, we menen te mogen zeggen, dat zo stuk voor stuk hun plaats waard zijn, al dient eraan toegevoegd, dat de voorhoede nu niet bepaald fraaie staaltjes van schiet-capaciteiten te FIFA-VERG ADERING t de zittingen van het be stuur van de Fifa, welke Woensdag en Donderdag te Amsterdam plaats vonden, is o.m. besproken het lid maatschap van enkele landen o.a. van Pakistan. Het toetreden moet be krachtigd worden door het congres te Londen dat op 27 èn 28 Juli wordt gehouden. De loting heeft plaats gehad voor het aftreden van 5 van de 12 be stuursleden, dit in verband met het feit, dat om de twee jhar de helft van het bestuur volgens reglement moet aftreden. Naar wij vernemen zou de loting zo zijn uitgevallen, dat onze landgenoot de heer Lotsy, niet op het Londense congres aan de beurt van aftreden is, maar eerst op dat van 1950. ONTMOETING MILITAIR EN POLITIE -ELFTAL. Zaterdag a.s. zal, zoals gemeld, in het gemeente sportpark te Hilver sum een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands mi litaire elftal en het Nederlandse politie-elftal. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het kader van de feest viering ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de Hilversumse politiesportveren<-?ing. Deze organi seert voorts op Dinsdag 20 April en Dinsdag 27 April, eveneens in het Hilversumse sportpark, een" voetbal- toumooi voor de versohillende poli- tie-elftaPen in den lande. zien gaf. Blijkens de sportbrief uit België in de „Sportkroniek" is het elftal door trainer Gormlie nog eens extra onder handen is genomen, ter wijl hij, naar de schrijver zegt „elke speler in handen neemt om de im- der beide ploegen volgen. perfectie van z'n spel weg te halen en datgene bij te brengen, wat hem nog ontbreekt. Of die lessen reeds gevolgen hebben, kunnen we moei lijk zeggen... Zo rap gaat dat in derdaad niet. Maar toch klinkt het vreemd, wanneer we moeten vragen, dat de bondstrainer elke speler af zonderlijk onder handen moet ne men, waar het absoluut noodzakelijk zou zijn, dat die genoeg onderlegd zouden zijn voor aleer ze de eer krijgen om opgenomen te worden in 't cenakel van ons voetbal!!!!. Het zijn de clubs, die bij het werk in de jeugdploegen deze onderdelen moe ten behandelen, terwijl de Bonds trainer zich enkel behoeft bezig te houden met het samenbundelen van de ontwikkelde krachten tot een so- lied en gaaf geheelIk wil maar zeggen, dat de clubs de wieltjes en radertjes van de horloge brengen en dat Gormlie het uurwerk in elkaar steken moet! Waarbij Mj dan, om een perfect uurwerk te bekomen, ook over perfecte onderdelen moet kunnen beschikken. Intussen zullen de Belgische spe lers flink voorbereid en oogemon-' terd op Zondag 18 dezer in het Feijen- oordstadion hun goede kansen met dapperheid weten te verdedigen. Het zich vrij-spelen en het schieten wer den nog eens duchtig beoefend zo dat men hier hoopt, dat de Roodhem- den niet in dezelfde fouten zuller. vallen als te Deurne het geval was." Als men ons vraagt wat deze nieu we HollandBeleië-ontwioeting zal gaan brengen, dan antwoorden we, dat het een volkomen open strijd is, waarbij onze kansen niet ongunstig staan. Niet ongunstig hierom, omdat de Belgen overtuigd zijn, dat ze de Oranjemannekens nu „kunnen heb ben"; niet ongunstig ook, omdat de Hollanders weten, dat ze moeten vechten om een overwinning te be halen en dat ze deze niet zullen be halen, Wanneer er gesoeeld wordt als in Antwerpen.... En dat het kan, daarvan zijn we overtuigd. We laten hieronder de opstelling INTERACADEML4LE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. De interacademiale wedstrijden te Amsterdam werden gisteren voort gezet met voetbal- en hockey-ontmoe- tingeh. De uitslagen luiden: Voetbal: D.S.B. (Delft—U.S.R. (Utrecht) 1—1; U.S.A. (Amsterdam)R.S.G. (Rotter dam) 2—0; R.S.G.—D.S.B. 0—5; U.S.R.U.S.A. 1—2. Hockey: U.S.A.—R.S.G. 1—1; U.S.V. (Wageningen)- D.S.B. 010; U.S.R.— U.S.A. 1—0; R.S.G.—U.S.V. 6—0; D.S.B.—U.S.R. 0—1. Vandaag v/ordt nog een halve com petitie gespeeld. Gisteravond organi seerde de vrouwelijke afdeling van de U.S.A. een kermis in de sociëteit aan de Weteringschans. Tot besluit van de ontmoetingen was er ean feestelijke samenkomst in het Miner- vapaviljoen, waar de prijzen werden uitgereikt VAN BUN STOFFELEN ENGELSMAN RIJVERS KRAAK SCHIJVEN A AR TER LOUW DE VROET WILKES SCHAAP LENSTRA De uitslagen van de gisteren voor het internationaaltournooi om de F.A. trophee gespeelde wedstrijden lui den: BelgiëNoord Ierland 8-1, ItaliëOostenrijk 2-0, Engeland— slagen in de vermogensaanwasbelas- I Wales 4-0, NederlandEire 2-0. THIiRIFAYT AUDENAERDE MER MANS STEELANDT LEMEERECHTS HENRIET ERROELEN DE BUCK ANOEL AERNAUDTS MEERT Belgie: RESERVES: Nederland: reserves zijn: Landman,Spel, Beenhakkers en van Dijk Belgie, reserves zijn: Daenen, An dries, Coppens en Govard. De wedstrijd vangt om half drie aan. TSJECHISCHE SCHEIDSRECHTER VOOR NEDERLANDBELGIë AANGEKOMEN. De Tsjechische scheidsrechter Vlcek, die de landenwedstrijd Neder landBelgië te Rotterdam zal leiden, is gisteravond met het vliegtuig uit Praag op Schiphol aangekomen. De Tsjech, die uitsluitend zijn moeder taal spreekt, is onlangs uit Guatemale teruggekeerd, waar hij meer dan tien belangrijke wedstrijden heeft geleid. Verscheidene bestuursleden van de F.LF.A., die op het ogenblik in de hoofdstad bijeen zijn, zullen de der by tussen Nederland en België bij wonen. Zo zal de president van de FIFA Jules Rimet (Frankrijk) in het Feyenoordstadion aanwezig zijn, evenals de vice-presidenten Granat- kin (Sovjet Rusland) en Seéldrayers (België), alsmede Krebs (Zwitser land) en Valousek (Tsjecho Slova- kije). Granatkin zal speciaal belang stelling tonen voor de beide doelver- dedigers, aangezien de 40-jarige Rus in 1931, 1932 en 1933 zijn land bij di verse internationale wedstrijden als goalkeeper heeft vertegenwoordigd. DE KRO ZENDT NEDERLAND— BELGIë EN DE CUPFINALE UIT De interland voetbalwedstrijd Ne derlandBelgië Zondag a.s. in het Feyenobrd Stadion te Rotterdam, wordt door de K.R.O. uitgezonden via Hilversum JI (415 M.) van 14.30 16.30 uur. Zaterdag 24 April zal evenals het vorige jaar een reportage worden gegeven van het laatste ge- het Wembley Stadion bij Londen wordt gespeeld. Het verslag begint om 16.10 uur (via Hilversum II) en het zal duren tot 16.45 uur. De verslaggever van beide wed strijden is Leo Pagano. Roodenburg—Haarlem n. Zater dagmiddag om 5.15 uur speelt Roo denburg I tegen Haarlem II op het „terrein in de Leidse Hout. Nic. Boys. Nic. Boys I gaat Za terdagmiddag op bezoek bij KDO te De Kwakel voor de kringbeker- competitie. Nic. Boys adsp. ontvan gen om 3 uur KDO-adspiranten voor een vriendschappelijke wedstrijd. Nic. Boys 3 speelt Zondag om 12 uur een competitiewedstrijd tegen ONA 7 Blauw ZwartQuick Boys. A.s. Zaterdagmiddag om 5 uur wordt op het gemeente Sportpark van Blauw Zwart aan de Katwijkseweg te Was senaar een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Blauw Zwart I en Quick Boys I, de kam pioen van de Zaterdagmiddagcompe titie uit Katwijk. Daar beide elftallen zich nog nim mer met elkaar gemefen hebben, belooft dit een spannende wedstrijd te worden en laten we hopen, dat deze een sportief verlooD mag heb ben en dat beide elftallen geheel volledig in het veld treden. D.O.S.R. In verband met de wedstrijd Nederland België Zondag a.s. alleen twee Junioren-wedstrij- deelte van'de Cupfinal, de eindstrijd I den. Om 12 uur D.O.S.R. (a)Altior om de Engelse Voetbalbeker, die in (a); en 1.15 D.O.S.R. (b)M.M.O. a Donar vergaderde. In een bui tengewone algemene ledenvergade ring van de Leidse Gymnastiek- en athletiekvereniging Donar werd in verband met de sterke vermeerde ring van het ledental besloten tot uitbreiding van het bestuur met de heren P. Verver en J. Heemskerk. Voorts werden besprekingen ge houden ten aanzien van het komen de 45-jarig jubileum, welke viering een feestelijk karakter zal dragen. MOTORSPORT. K.N.M.V. DOET AANVAL OP ZONDAGSRIJVERBOD. Het bestuur van de KNMV heeft zich in een uitvoerig gemotiveerd schrijven tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend, waarin stel ling wordt genomen tegen* het Zon dagsrijverbod. In dit schrijven wordt gewezen op de beroering, die bedoel de overheidsmaatregel in de gelede ren van de K.N.M.V. heeft verwekt en wordt met kracht aangedrongen om voor motorrijders het verbod om op Zondag te rijden, op te heffen. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE MOSKOU. In zijn partij tegen Smyslof (wit), die in Den Haag twee maal remise tegen hem gespeeld had, toonde Bot- winnik dat hij niet van plan is op zijn lauweren te gaan rusten en het kalmpjes aan te doen nu hij met een flinke voorsprong aan het hoofd gaat. Het werd een felle strijd, waarin zyn voorkeur voor complicaties al spoe dig bleek. Reeds de openingszetten voorspelden een belangwekkende kamp. Botwinnik koos de Siciliaansc verdediging, welke gewoonlijk aan wit aanvalskansen in het centrum en op de koningsvleugel schenkt, terwijl zwart tegenspel krijgt op de konin- ginnevleugel. Deze keer nam het spel echter een ander verloop. Na een be twistbare afruil van paarden door Smyslof, waardoor het zwarte cen trum versterkt werd, nam Botwinnik het initiatief. Onverbiddelijk sloot bij Smyslof's koning "in- een ring, die steeds nauwer werd, en het ene witte stuk na het andere moest retireren naar zijn punt van uitgang. De zwar te aanval werd zonder verslapping voortgezet en bereikte spoedig een beslissende fase. Na enige fijne ma noeuvres met zijn raadsheren ver wierf Botwinnik een open lijn voor zijn torens, ruilde toen met succes af en kwam in een vrijwel gewonnen stelling. De partij werd afgebroken maar Smyslof's kansen op remise zijn bijna nihil en de indruk bestaat, dat een nieuwe zege van Botwinnik niet uit kan blijven. De stand is nu: Bot winnik 7 plus 1 afgebroken partij uit 10, Smyslof 5'A uit 10, Reshevsky 4'A uit 9, Eu we VA uit 10. De afgebroken partij tussen Smy slof en Botwinnik wordt hedenavond voortgezet. Wegens ongesteldheid van Reshevs ky, kon zijn partij tegen Paul Keres, vastgesteld voor de 13e ronde, giste ren niet doorgaan. DAMMEN De uitslag van de 4e ronde om de Noordwijkse titsl is als volgt: le k'asse A: J. v. Houten—F. Droste 02; P. v. SchootenH. de Vries 02; H. de Reus—C. Zuider duin afgebr. le klasse B: A. v. LeuwenH. Mulder 0—2; Th. Zwetsloot—A. Turk 11; J. v. Schooten—L. W. Turk 02. 2e klasse A: H. J. Wanninkhof E. Groenewoud 0—2: D TurkJ. Glasbergen 0—2; J. MarijtJ. v. d. Niet 02; J. BrouseM. Mulder afgebroken. 2e klasse B: J. v. Woersem—T. Schimmel afgebr.; A. VlielandC. Soaanderrr'-m 2—0; G. Hoek—J. Kortekaas 20; M. v. d. BergG. de Bruin 20; EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler Vertalirig van Henri Bruning 1) EERSTE HOOFDSTUK Ik ben eerst sedert drie dagen in dit huis. AHes om me heen is me nog vreemd. Alle wegen moet ik nog leren kennen. Van de mensen, die ik ontmoet, ken ik er nauwelijks vier bij naam. Ik weet niets van dp hutten en hoeven hier in het woud, •niets van hun historie en hun be woners. Dat alles moet ik nog achterhalen. Geest en hart zouden dus werk ge noeg hebben. Maar gedurende deze drie dagen grijnsde me toch meer dan eens de verveling tegen. En gis teravond bekroop mij de diepe angst dat ik het hier niet uit zou houden en toen de maan reeds hoog aan de hemel stond, ging ik aan het raam staan en voelde iets als heimwee. Toen ik nog jong was, heb ik eens meer dan een jaar lang naar een meisje verlangd, met dat zwaarmoe- s^„.h+en waartoe slechts de jeugd in staat is, met een doodsban ge droefheid in het hart, met eon moede lege blik in de ogen, ia dik wijls met een bittere smaak in de mond en een worgend gevoel in de keel. Zó hevig greep het me aan! Toen het aanhield, werd ik ziek en ik wist, dat er slechts één genees middel kon zijn: de nabijheid der geliefde. Daarom reisde ik. zodra ik daartoe in staat was naar haar toe en met ieder station, dat ik dichter bij haar kwam, verminderde liet heimwee, tot het in een grote, maar vreemd-onrustige jubel onderging. Toen ik bij het meisje was, toen de bevangenheid van het weerzien overwonnen en het geluk der eerste dagen genoten was en wij des avonds alleen door de schemering dwaal den, keerde dat verlangen, dat diepe heibiwee terug. Het meisje naast mij scheen me plotseling een vreemde, en mijn verlangen zocht de andere, die het aldoor gezocht had en die zij, die naast mij liep niet was. Maar die andere kende ik niet! Hoe heb ik de laatste tijd van mijn leven in de grootstad verlangd naai de eenzaamheid van het woud. Als het hert naar de waterbron; als de achtervolgde, naar de vrijplaats; als een kind naar moeders schoot. Maar gisteravond toen de maan boven de toppen d«r dennen, die mij en mijn liefelijk landhuis omheinen, zo zilverklaar en schoon verscheen als ooit 'n romantisch schilder haar schilderde, en ik, in het schemerlicht van het vervulde liefdes-verlangen, de rustige adem hoorde der sluime rende bomen, keerde het heimwee terug, en ik vrees, dat het ook dit woud wel niet zal zijn dat mü de vrede brengt. Ik. komend uit het grote leven, ik lach met alle melancholie maar het is erg, dat ik niet weet, waarnaar ik verlang. Naar het leven van vroeger? Ze ker niet. Ik heb mijn vreugden moe ten betalen met dom weggesmeten geld, met ellendige- gewetenswroe ging. met het verlies van mijn ge zondheid. Erger dan de gemeenste woekeraar heeft het leven mij bedro gen, het heeft me de waarde van zijn beuzalarijen met millioenen procen ten te veel doen betalen, en ik suk-' kei, heb niet gemerkt of niet willen bemerken, hoe brutaal ik bedot werd. maar ik heb alles, alles betaald. Of verlang ik naar mijn vrienden terug? 'n Jong dichter moet gezegd hebben: „Het is een droevig lied, het lied der goede vrienden." Ik heb heel wat vrienden gehad. De mees ten waren pleziermakers, trouwe ka meraden bij spel, wijn en dans; maar als er een heenging, liet hij geen leegte na; zijn plaats werd weer ge makkelijk ingenomen. Dan was er nog een stel makkers, dat me uitbuitte, het waren arme drommels, wien het vergeven is. On der hen was er een, een schijnheilige, die altijd hele sermoenen tegen me hield/ Dat was de walgelijkste van allen. Ik heb hem zo zijn bekomst gegeven, dat hij, de wijk nam en zich nu nog slechts met me bezighoudt door kwaad van me te spreken. Ik heb vier vrienden gehad. On der hen was er een, wie ik alles kon opbiechten en die steeds een troos tend woord voor mij overhad hij is gestorven en een, die meende, dat het wezen der vriendschap er in bestond, elkaar altijd ongezouten de waarheid te zeggen. Weshalve hij me dagelijks en ieder uur van de dag tegensprak en onbeschoft bejegende. Met hem onderhoud ik me thans lie ver schriftelijk. De derde goede vriend ging in de vreemde aan het leven ten gronde, en de vierde wordt door de strijd om het bestaan in een voortdurende slavernij gehouden. Broers, of zusters heb ik nooit ge had. Mijn ouders zijn reeds lang dood zij zijn gestorven toen ik nog een kind was. De voogd, die mij opvoed de, heeft het grote vermogen dat mijn ouders me nalieten, gewetens vol beheerd; maar wat een kind ove rigens aan rijkdommen bezit: vro lijkheid gelatenheid en liefde, heeft de man me ontfutseld. Hij is eon gro ter bedrieger geweest dan wanneer hij zich" aan 'mijn bezit had vergre pen. In mijn huis in de stad is lens een inbreker binnengedrongen; hij stal een gouden horloge en een ring ter- waarde van on?eveer vijfhonderd mark en heeft daarvoor twee jaar ge vangenisstraf gekregen. Mijn voogd, die in het paradijs van mijn kindsheid binnendrong en mij weliswaar geen baar geld, maar inplaats daarvan alle schatten der jonge jaren ontstal, is met geen ge vangenis gestraft. Op mijn een-en- twintigste verjaardag, toen ik meer derjarig werd, heb ik mijn voogd <?e- schreven, dat ik me door een Be- eedigd deskundige, beheerder van vermogens etc, heb laten voorreke nen, dat de door hem voor mij ge-' dane moeite ongeveer twee duidend mark waard is geweest; dat ik deze som die dag had overgemaakt aan de „Vereniging voor Kinderzorg1', waarvan zijn vrouw presidente is, zo dat ik, mijperzjjds, niet hem quitte was. Mijn tegen rekening zou ik niet hem, maar God thuissturen: Hij be- "taalt alles nauwkeurig. In Duitsland bestaan er orde teke nen. Er zou een orde moeten zijn voor hen die, de pl'cht de plaats van een vader in te nemen, werkelijk vervullen. Maar de voogdijrechtban ken zouden deze decoratie niet nto- gen voorstellen die nemen met een te armzalige prestatie genoegen; oo'- niet de gemeenten en regenten- colleges, aangezien zijn het hele voogdijschap meer of minder als een Jbst gevoelen; ook de pupillen zelf zouden niet geheel competent zyn; zij zijn, ach, tot zo grote bescheiden heid, vaak tot zo ongemotiveerde dankbaarheid opgevoed, dat ze ook verachtelijke, liefdeloze luiaards dankbaar decoreren zouden ze we ten immers niet beter. Als God zelf. Hij, die alles weet en hart en nieren kent, deze orde zou kunnen verle nen, zou ze veel zeldzamer dan het ijzeren kruis voor een eenvoudig man, maar dan ook evenals dat kruis eerlijk en moeizaam ver diend zyn. (Wordt vervolgd) en nu yr^7 EEN KOPJE VAN NELLE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5