-Eltïïx- Anton v. d. Waals voor zijn rechters TOURINGCARS VRIJDAG 16 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK GEMEENTERAAD. Gisterenavond kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Bij. de ingekomen stukken was er een van de heer Cornet, de exploitant van de Bioscoop „Nova", waarin deze toe stemming verzocht voor uitbreiding van de filmzaal. De heer v. d. Bent meende bezwaar te moeten maken daar huizenbouw noodzakelijker is dan uitbreiding bioscoop. De heer v. Duyvenbode verzocht er op te letten dat omwonenden geen hinder zullen ondervinden. Het verzoek werd toe gestaan. De Coöperatie „Helpt Elkan der" vraagt de huur te verlengen van een reeds- in, gebruik- zijnd stukje grond. B. en W. stellen voor dit toe te staan en de huur van 0.50 op 1.— per M. te brengen. Goedge keurd. Het R.K. Armbestuur heeft vroeger transacties aangegaan met het gemeentebestuur betreffende grond bij „Callao" Na de aanleg van de Prov.weg blijkt, dat genoemd be stuur 355 M2. weer in eigendom dient te krijgen. Besloten wordt deze grond in eigendom aan het R.K. Kerkbe stuur af te staan tegen f 4.50 oer M2., de oorspronkelijk vastgestelde prijs. Dan komt het voorstel tot wijziging vatl de Verordening op de heffing van een belasting op toneelvertonin gen en andere vermakeliiklmdert aan de Orde.'Het voorstel van B. en^W. is: voorstellingen van opvoedkundige en cultureel gebied de bestaande 20% te laten betalen doch voor bioscoop 35% te eisen. Een lange discussie volgde waaraan verschillende spre kers deelnamen, Enkeleh waren van •mening, dat dit het bioscoopbedrijf te gronde zou richten gezien ook het ac countantenrapport door de bioscQop- onderneming ingezonden. Anderen vreesden voor het dreigement van de Minister dat bij niet-verhoging de Ministers de rijksbijdrage aan de ge meente zou verlagen, iets waarvoor B. en V. ook voornamelijk gezwicht waren. Weer anderen waren van oor- deel. dat, gezien de gevraagde uit breiding van het gebouw, het bedrijf het wel zou kunnen dra?en. De heer Scheerens deed ten slct+e het voor stel om het percentaee op 20 te stel len, welk voorstel met 107 rt. werd verworpen. Te°en stamden de Jieren C. v. d. Plas, C. v Beelen. C. D. v. Leeuwen. .T. v. d. Plas, D. Kleen. H. P. Bloot., W. Voovs, D. v. d. Marei en N v. Duyvenbode. Het voorstel van B. en W. werd met dezelfde stemver houding aangenomen. De vergoeding voor de bijzondere scholen werd" voor 1948 vastgesteld op 14.voor ge woon en voortgezet L. Onderwijs, en 26 50. op uitgebreid L.O. Het bestuur der Herv. scholen vroeg de medewer king voor uitbreiding der soee'plaats. wat wordt toegestaan. De Geref. Schoolver. te Katwijk a d. Riin voor leermiddelen en een radiotoestel. Dit laatste wordt op voorstel van B. en W. geweigerd. De Katwijkse Bouw vereniging vraagt voorschotten be nodigd voor de houw van 65 wonin gen. n.l. 55.575.29 voor grond er ƒ634.997.14 voor dt bouw. Er volgde een lansrdürigé woordenwisseling over de vraag, wat de schuld was dat deze bouw ,die reeds ir» 194" had moeten plaats hebben, zo vertraagd was. waardoor Katwijk in zekere zin zo was achter geraakt. Na enkele scher pe woorden werd het voorstel aange nomen .Het voorstel ot ve^ening van medewerking vooi de plaatsing van een oorlop^monun ent in het plant soen ten Westen van het Raadhuis bij de Willemde Zwiigerlaan werd aangenomen. Het in orde brengen van het terrein, plantsoen en?, zal 1000 vorderen. Het voorstel tot aankoop van gronden van de Erve" Verloop^ ten Zuiden van het Zeehospitium' vroeg ook veel aandacht. De meerder heid was het met de handelwijze 'van B. en W. niet e"uS en de koopsom van ƒ1.per M2 te hoog. B. en W. hadden eerst het priizenbureau inge schakeld en toen gekocht. De meer derheid "Van de raad was van oordeel, dat deze transactie juist andersom had moeten geschieden Dat zou h.i. zeker een groot voordeel voor de ge meente geweest zijn. Het voorstel van B. en W. werd. met 107 stemmen vefworpen. Dan nog enige wijzigingen van ge meenterekening 1945, van de begro ting grondbedrijf 1947, van Gasbe drijf 1948 en gemeentebegrotingen dienst 1947 en 1948. KATWIJK AAN DEN RITN OPRICHTINGSVERGADERING. K.A.B. Bij afwezigheid wegens-ziekte van de voorl. voorz., de lieer A.-" flensen, opende de voorzitter van St. Deus Dedit, de heer C. v. d. Kamp, deze belangrijke vergadering. 'Hij heette welkom pastoor Hesp, de heer We- ber, hoofdbestuurslid der K.A.B., het bestuur van L.T.B., bestuursleden van de K.A.B. te Oegstgeest, Maris Stella en de aanwezigen. Allereerst verkreeg pastobr Hesp het woord. Z. eerw noemde dit moment van be lang voor de parochie. Bij zijn komst in Katwijk had sRr. tot zijn verwon-' dering geen afd van dé Volksbond aangetroffen. Restje was even te voren „plechtig begraven". Spr. stel de vraag, wat daarvan de^ oorzaak was. Wat we .gaan doen, aldus de pas toor, laten we dat zien als een apo stolisch werk. Niet materialistisch; dat komt, alhoewel ook^vgn belang, op de 2de plaats en is het werk van .de vakorganisaties.in de K.A.B. Pas toor wenst v. d. Kamp geluk, die on danks zijn 70 jaar nog dit werk heeft durven aanpakken en wenst hem en het voorlopig bestuur veel succes: Daarna sprak de heer Weeber. Spr. schetst de geschiedenis van de Volks bond. Spr. brengt hulde aan de pas toor en de heer v. d. Kamp voor hun pogen tot oprichting van -de K.A.B. Een verbindende kracht (K.A.B.) ontbreekt hier nog* De Standorgani satie is er om de arbeiders maat schappelijk en zedelijk godsdiens tig omhoog te brengen. Voor 1940 moest voor 1 of 2 dagen vacantie gevochten worden. Nu is het van zelfsprekend, dat de arbeider geen arbeidsobject meer is. Onze ideeën moeten we infiltreren bij onze stand genoten; we moeten apostelen oh- der hen zijn om hen maatschappelijk cm godsdienstig omhoog te werken, anders werken we mee aan het com munisme. Niet alleen brieven naar Italië .sturen hoe gewenst- dat ook is, doch positieve rechtvaardigheid be trachten. 'De arbeiders helpen ont wikkelen, en te leren verantwoor ding te dragen. Wfl moeten trachten, te kweken sterke jonge kerels, om onze ideeën uit te dragen zowel op maatschappelijk als op zedelijk ge bied. We hebben nodig bedrijfsorga nisatie. We hebben tot heden niet aan de verwachtingen voldaan. Gelukkig gaat men in.meer landen luisteren naar Quadragesimo Anno. Ï3e ar beider moet zijn bezit hebben. De arbeider mag niet zijn het sluitstuk van de kostprijsberekening. We moe ten er aflen aan meewerken dat dit uitgesloten is. We moeten hiervoor offers brengen. Cursussen vQlgen enz. Om dit alles.te bereiken moet er ook in Katwijk a. d. Rijn beter ka tholiek verenigingsverband zijn. En daarvoor nu de K.A.B. zoals Schaep-- man reeds zeide: alles zelf doen, al les zelf opbouwen. Niet van boven af. Ziet haar „Concordia" de bank der arbeiders; van f 100.- af begon nen is thans een 100 millioen bijeen- gebracht; het Sanatorium „Herw. Levenskracht, het beste en best in gerichte van Europa. Alles door wer ken bereikt. Spr noemt nóg meer voorbeelden. En wie gelooft in een ideaal, kan niet versagèn. Maar we ?ijn nu op de kentering van de tijd Ziet naar het Oosten met z'n com munisme. Laat ons oppassen en laat ons fier de vaandel uitdragen. Zo be sloot de heer Weeber.zijn enthousias te rede, welke met volle aarlflacht door de flink opgekomene werd aan gehoord. Na gelegenheid om vragen te achten dat het voorlopig bestuur te stellen zeide pastoor het wenselijk nog even aanblijkt tot de eerste huis houdelijke vergadering. Met een 32- tal leden werd de afd. 'opgericht. De voorz. bracht dank aan de heer Weeber, pastoor Hesp, het „Engelen koor" Maris Stela welke de' avond opgeluisterd had en sloot met te Christ, groet. NOORD WIJK Auto contra U-am. Woensdag- rtildd&g reed een auto vanaf het Lm denplein de Voorstraat op. Uit de richting Noordwijk aan Zee naderde iuist een tram en de bestuurder bracht de auto tot stilstand, met de kennelijke bedoeling haar weer op het Lindenplein terug te rijden. Zo als dat meer het geval is geweest, sloeg op het critieke moment, toen de auto nog 00 de trir-rails «tc-nd. de motor af en de tram, die ter plaat se .nog geen vaart tyeeft, reed tegen de auto aan- De schade was gelukkig niet groot. Ongewenste vreemdeling. De Leidenaar C. lokte een vijfjarig meis je, dat met enige andere kinderen, op het strand speelde, mede, om „wegkruipertje" te spelen in de ruïne bij „Huis ter Duin". Dat zijn bedoe lingen verre van zuiver waren kwam aan het licht, toen een dame en heer uit Den Hahg, die het geval hadden gemerkt, alarm maakten, waar. i» Lei publiek de achtervolging van het op de vlucht geslagen heerschap inzet te en drie mannen hem grepen m aan de politie overleverden. Na een verhoor heeft de man bekend. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. Schietvel'. „Blijft voor 't Land". Wisselmedailles gewonnen op 9 April door: N. J. Caspers 9 $nt., Ie klasse; G. Waasdorp 93 pnt., 2e klasse; J. Landman 92 pnt., 3e klasse. Schoorsteenbrand. Woensdags middag werd de brandweer gealar meerd voor een schoprsteenbrandje aan de Offemweg. Gezien de schan- dalig-primitieve schoorsteeninstalla- tie was het een wonder, dit zulk een brandje nog niet eerder was voorge komen. ALPHEN AAN DEN RIJN Bijeenkomst van de R.K. Jeugd organisaties. Bij ontstentenis van rector H. L. J. M..'Sondaal, sprak aalmoezenier Chr. VriesekOop Don derdagavond in de Sint-Josephzaal voor de leden van de R.K. Jeugd- standsorganisaties over critiek en waardéring bij. de verschillende maatschappelijke standen onderling. Ofschoon alle mensen door God ,iwet dezelfde rechten en plichten zijn geschapen, was er altijd en is nog steeds verschil in standen. Spr.- wees er op, dat de standen niet steunen op de mate van bezit, maar dat de stand, waarin men leeft, wordt aangegeven- door de zelfstan digheid der positie die men bekleedt. Vervolgens schetste spr. de groepen, die werken in opdracht van anderen en bélichtte de voorbije tijden van totale onderworpenheid van de ar beid aan het kapitaal. Behalve het verschil van zelfstan digheid is ook het peil der bescha ving, waarop men zich bevindt, een belangrijke graadmeter. Spr. liet de hogere-, midden en lagere standen de revue passeren en bleef stilstaan bij de laatste. De meerdere en mindere ontwik keling van die groep is veelal het gevolg vain de mate van financiële welstand der ouders. De vroegere kinderarbeid bij de minder gesitu^ eerden was hiervan in niet geringe mate mede de oorzaak en nog drukt die tijd zijn stempel op deze maat schappelijke stand" met betrekking tot de verstandelijke ontwikkeling. Iedere stand in de maatschappij heeft zijn eigen economische, sociale en geestelijke taak, waarvoor hij verantwoordelijk is. Naar de mening van spr. zullen gr altijd verschillen blijven, rrraar niettemin is het de taak van elk individu eraan mee te werken, dat de standen naar elkaar toe groeien. Aalmoezenier Vriesekoop achtte het van groot belang, dat ook de lagere standen trachten in ontwik keling op hoger peil te komen. Dat wil niet zeggen, dat iedereen op kantoor e.d. moet komen, integen deel. Spr. brak een lans voor de vakarbeid. die hii als een verheven taak de toehoorders voorhield en vermaande hen de vrije tijden nut tig te bestedeli, b.v. cloor studie.. Misbruik van vrije tijd leidt, volgens spr., tot misstanden. Spr. trachtte liefde aan te kweken bij de jongeren voor de kunst, door hen or haar schoonheid en verhe venheid te vijzen. Leer meer en wees meer, opdat ge u gernakke- lijkér kunt bewegen in de midden- hogere standen. Isolatie is on juist,* zèi spr, Meer omgang met an deren bevordert beter begrip voor elkaar, maar voor alles is zelf-corri- geren een belangrijk medicijn voor de verheffing en verbetering der standen, tot betere economische en sociale verhoudingen, hetgeen de gfondslag vormt voor de opbouw der maatschappij. Geschiedt de op bouw in het licht van de kerkelijke leer, dan verliezen de verhoudingen hun scherpe tegenstellingen en dan heeft de jeugd van nu de toekomst heroverd, besloot spr. Tuinloods afgebrantj,. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak er Donderdagmiddag plotseling brand uit in een grote tuinloods staande op de kwekerij van de heer G. van Leeuwen aan de Toeeartgseweg iuist op de grens van Alphen en Boskoop. Het personeel was in de tuin werkzaam en snelde na het ontdekken van de brand onmiddel lijk toe om te .trachten nog te red den wat te redden «viel. Het vuur reep evenwel zo'snel om zich heen, dat de houten loods geheel tot de grond toe is afgebrand. Wel was de 'mandweer van Boskoop en ook van Alohen snoedig ter plaatse, maar water geven mocht toch niet meer baten. AARLANDERVEEN Schoolreisje. De hoogste klas sen der Mariaschool hebben met Zus ters en onderwijzeressen een bezoek gebracht aan Schoolstad te den Haag. De leerling Bertus Aartman had het geluk de 60.000ste bezoeker te zijn, waarvoor hij een mooie taart in ont vangst mocht nemen. VOORSCHOTEN Bekroning slagersvaktentoonstel 1 ing Op de te Utrecht gehouden sla- gersvaktentoonstelling behaalde de. heer PI. Peeters, v. Kenqpenstraat, alhier, met zijn inzending worst een le prijs en twee'2e prijzen. LEIDEN SPORTUITWISSELING LEIDEN—GENT—OXFORD. De Engelsen arriveren. In het kader der sportuitwisseling tussen Leiden.. Gent en Oxford arri veerden vanmorgen de Engelse hockey ploegen uit Oxford, 31 in gc- tal, 15 dames en 16 heren. Zij waren reeds te half tien, een half uur voor de afgesproken^ tijd, aan het station, een gevolg van het feit, dat de doua ne-controle aan de Hoek zeer ge makkelijk was^geweest en heel wei nig tijd in beslag had genomen. In ,Zomerzorg" ging men een kop je koffie, drinken, waar de heer B. Moolepaar; geassisteerd door mej- Corrie Nagel en de heren Coers en Lut, de verschillende régelingen voer de gasten in orde maakten, waarop de heer Moolenaar een wel komstwoord tot de gasten sprak. Hij wees er op, dat Leiden een oude stad. is gelijk Oxford, met oude - kerken, oude patriciërshuizen uit de 15 en 16e eeuw, maar niet zoo groot, zodat men hier geen Oxford zal vinden m afmetingen doch wel gelijk in oude schoonheid. Te half elf werden de gasten per autocar naar de gastheren en gast vrouwen gebracht en het wachten was daarna op de Belgische gasten, die hedenmiddag zijn gearriveerd ten getale van 11 (7 dames en 4 he ren), terwijl de overige Belgen he denavond laat zullen aankomen. FILMAVOND E.HJB.O.-RAAD. Wanneer de E.H.B.O. vergaderin gen houdt is de belangstelling ge ring. bij oefenavonden matig, maar wanneer de E.H.B.O.-raad als com binatie van alle E.H.B.O.-verenigin- gen een filmavond geeft, dan kan be ter een bioscoop dan een collegezaal genomen worden. Zo was 't ook gis teravond, toen als sluitstuk 'van 't winterseizoen de E.H.B.O.-raad zijn leden had opgeroepen voor een film- avond in de afd. keel-,neus- en oor? heelkunde van 't Academisch Zie kenhuis en honderden gegadigden moesten worden teleurgesteld. Na een prachtige film ovèr de vervaardiging van anotomjsche voorbeelden van ,t gehele menselijk lichaam en een film over de werking van 't hart werd tot besluit een filrrt vertoond over het ontstaan van de'mens. Dr. L. M. Hil- dermissen gaf hierbij 'n interessante toelichting. Een Amerikaans film journaal van de oorlogsjaren besloot deze leerzame avond. NAKAARTEN OVER NEDERLAND—BELGIë MET DE N.K.J.B. „STADSRAAD". Als U hieraan mee wilt doen op Zondag 18 April a.s. 's avonds om 8 uur precies in het St. Antonius Club huis aan de Mare, dan is er voor U nog een kaart beschikbaar aan een van onderstaande adressen of Zater dagmiddag tussen 3 en 4 uur bij het plaatsbespreken. De „Stadsraad"-Lei- derj heeft de N.K.J.B.-toneelgroep „De Jonge Spelers" uit Rijswijk uit genodigd „Eep Partijtje Poker"- te komen spelert en U kunt dan mee kaarten. T)e toegangsprijs is veel la ger dan die van het Stadion n.l. 60 cent (bel. inbegrepen). Weest er vlug bij, er is nog maar een beperkt aan tal plaatsen eri alle prijswinnaars ont-. vangen een aardig geschenk. Plaatsbespreken Zaterdagmiddag van 3 tot 4 uur in het St. Antonius Clubhuis. Aan de volgende adressen zijn nog kaarten beschikbaar: Th. de Wilde, da Costastraat 48; H. Cam- bier, Sieboldstraat 21; Q. ter Haar, Middelstegracht 1M. de Bolster, Langegracht 46; H. Vrouwenvelder, Haarlemmerweg 69; W. Zonderop, St. Jacobsgracht 1. Aan alle overige adressen zijn geen kaarten meer ver krijgbaar. 83 Goede Nederlanders verraden In de'hoge sombere zaal van de Rotterdamse rechtbank in het Paleis van Jnstitie aan de Noordsingel gaat vandaag het scherm op voor het laatste bedrijf van het spel, waarin de S.D.-spion Anton van der Waals van Ja nuari 1941 af de hoofdrol speelde. Dit bedrijf zal vele dagen in beslag Laffe moord bij de Loosdrechise plassen Reeds lang voor half tien, het tijd stip waarop de zitting zal aanvan gen, stroomt de hal van het gerechts gebouw vol met al degenen, die dit proces als genodigden zullen bijwo nen, waarbij zich nog de vele getui gen voegen, 40 in totaal, die straks een voor een zullen worden binnen geroepen om te' vertellen van het verraad, dat de voormalige electro- technicus Anton van der Waals, die nu 35 jaar oud is, in de periode van Januari 1941 tot Maart 1945 moet hebben gepleegd. Ook de publieke tribune is stamp vol. Onder' de paar honderd mensen, die zich in de zaal bevinden, zijn illega len, die hun kameraden door van der Waals verloren, nabestaanden van hen die vielen door het verraad, le den van de rechterlijke macht en van de balie en belangstellenden. Tegen half tien kómt Anton van der Waals de zaal binnen, begeleid door twee parketwachters,- en neemt zijn plaats in dt. beklaagdenbank in. Aller ogen richten zich nu op de ble ke figuur, dié geboeid zijn plaats tussen de parketwachters inneemt MODERN - GOEDKOOP VRAAGT INLICHTINGEN TELEFOON 22444 L LAATSTE CONCERT R'DAMSE PHILHARMONIE. De voorzitter vam K. en O. sprak een kort openings-, afsdheid- en dankwoord, en zegde voor het vol gend seizoen*" vier zeer bijzondere jm twee pojfUlaire concerten toe. dan was het woord aan Eduard Flipsa en de kunstenaars van zijn orkest, die een uitgelezen Filans programma uitvoerden, waarin mevrouw Vincent haar prachtige stem liet ho ren. Om aan te vangen werd de or kest-suite ..Pelleus et Mélissande" van Fauré uitgevoerd, uiterst gedis tingeerde muziek, charmant van me lodie, pittige harmonie erP markante rhythmen; bovendien zeer sug tief. Men heeft Flipse met ingeno menheid toegejuicht. Hij is een on dernemend rustig en in-muzikaal di rigent, die het orkest* volkomen be heerst en ten goede- beïnvloedt, /o Vincent zong „Poèrne de 1'amour et de la Mer" van Ghanèon. Dit is mu ziek met grootse stijging, met veel zeggingskracht, soms puur en fijn: praohtig mengt de componist de litte raire impressies met muzikale effec ten. Jo Vincent was deze ke:r voor treffelijk op dreef. Zij zong rondweg praohtig; imposant en van meester lijke soepelheid. Bovendien kan zij vocaal alles doen wat de muziek van haar vraagt. Ook hier was F ipse de rechte man op de rechte plaats. Zijn directie was warm, toegewijd vurig en meeslepend. De talloze toehoor ders waren verrukt over de welda dige warmte., die dit pisachtig musi ceren hun heeft gegeven. Bloemen voor de soliste, waarvan zij als blijk van waardering een rode roos aan de dirigent schonk. Mogen wij het Bestuur van K. en O. in overweging geven een Hollandse vertaring van een moeilijke tekst (zoals deze avond Lef Franse gedicht van Bouohor) aan de originele verzen toe te voegen ten gerieve van de concerbbezoekers? Velen zouden hiermede zeer gebaat zijn. Met weerga'oos meesterschap en een aggipgskrachtdie imponeert, heeft FMpse de „Symphonie in d" van César Franok gespeeld, bijzon der rijpe en rijke muziek. Zelden of nooit hoort men de dynamische con trasten zo, als deze dirigent ze geeft. De blazers streden een edele wedstrijd om het schponste Vnet de strijkers, 't Was alles beheerst, voornaam en sentitief. Welk een nobe'e klank en hoogstaand samenspel. Bewondering was er bij de vele toehoorders voor de opmerkelijke interpretatie, die herhaaldelijk en enthousiast werd toegejuicht. In deze hu'diging heeft de- dirigent het orkest betrokken. J. Kortmann. VERPACHTING VAN „ÖE BURCHT". Hedenmorgen had' ten Stadhuize de verpachting plaats van'het hotel-, café-restaurant „De Burcht". Er warep zes biljetten ingekomen, waarop als volgt was ingeschreven P. J. v. Leeuwen, Leiden f 5500; R. J. F. Nales, Elburg ƒ5000 (ongeldig); J. Dragt, Leiden ƒ3600; W. J. v. In- gen Schenau, Wormerveer 2500; C. Th. Faas, Leiden 2000; P. J. Kuiter9, Leiden 1200. De gunning is aangehouden. Volksdansgroep „De Grote Ron de". Hedenavond k^art voor acht Krauwelsteeg. Heren wit-zwart. Da- mes wit-zwart of wit. Dan gaaf de deur van de raadka mer open de deurwaarder annonceert „het Hof" en allen verheffen zich, waarna de president mr. J. van Vol lenhoven, de raadsheren, de advo caat-fiscaal mr. H. W. van Doorn en de griffier hun plaatsen innemen. Mr. van Vollenhoven verleent het woord aan de advocaat-fiscaal, die de vier foliovellen beslaande dagvaar ding begint'voor te lezen. Allen luis teren vol aandacht, ook van der Waals. Hij knippert slechts.met de ogen, maarrtoont verder geen enkele emotie. Men kent de tenlastelegging: werk zaam als „V-man" (vertrautvens- mann). Voor da S.D. hèeft van dei- Waals een groot aantdl illegale wer kers blootgesteld a an-opsporing, ver volging en vrijheidsberoving,eerst te Rotterdam, later ook in den Haag en de rest van het land. Door onder een valse naam door te dringen in illegale organisaties en door zich In verscheidene gevallen uit te geven voor een uit Engeland gedropte agent van de te Londen zetelende wettige Nederlandse regering of van de ge allieerde strijdkrachten of door voor te geven illegaal werker te zijn, wist hij een schat van gegevens voor de L'uitsers te verzamelen, zodat tallo zen het slachtoffer werden. Drie en tachtignamen leest mr, van Doorn #voor van personen, die door tpedoen van Van der Waals aan de Duitsers werden overgeleverd. Van hen kwa men er 42 nimmer terug. De dagvaar ding besluit er mee hem te beschuldi gen van de moord op Joseph Marie van der Meer, gepleegd onder de ge- mente Tienhoven bij de Loosdrechtse plassen omstreeks 1 Maart 1945, met het doel naam en identiteit van zijn slachtoffer te gebruiken om ziph vei lig te stellen tegenover cvehtuele represailles en ook om de S.D. zijn 9poor bijster te doen worden, opdat deze hem na een geallieerde overwin nirig niet zou kunnen aanwijzen als een der beste spionnen. Als eerste getuigen "komen voor de genen, die met het onderzoek in de zaak Van der Waals belast zijn ge weest. Getuige J. Schreieder, chef van v. d. Waals bij de S.D., is nog niet gear riveerd en dus wordt eerst de heer W. Zietse gehoord, die verklaart dat hij als lid van de Heemsteedse groep van Broeder Jozef met de mar.conist Schoenmaker een nieuwe code naar Engeland zou .brengen.'Met een voor hem onbekende man zouden zij in Schiedam tezamen komen voor een laatste voorbereiding voor dé Engel se reis. Dit bleek later van der Waals le zijn. Toen zij, na in Den Haag gelo geerd te hebben in een taxi zaten met Van der Waals, hield een Duit se overvalwagen hen aan en' werden 2ij overgebracht naar de cellenba rakken te Scheveningen. Na een proces werden broeder Jö- WEERS VER W ACHTING ZONNESCHIJN. Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor' het doctoraal-exa- men Rechtsgeleerdheid: mej. H. J. Poortenaar te '-sGravenhage en de heren F. B. de Haan te Oldenzaal; H. H. Knopper te Vlaardingen en K. Roeleveld te Scheveningen. Jeugdwedstrijden Professoren wijk. Ter gelegenheid van de opening van de speelweide in de Professo- renwijk hoek Sitterlaan, Lorentz- kade vindt er Zaterdagmiddag 2 uur pen jeugdontmoeting plaats tussen een 50-tal professortjes in spé en een even groot aantal Donar- benjamins. Naar gelang van leeftijd wordt er in 3 groepen gestreden. Het programma vermeldt onder Lieer 40, 50 en 60 M. hardlopen, touwtrekken, tekenwedstrijd, esta- fette's en een kringwedloop. BURGERLUKE STAND. Geboren: Jan z. van J. Bon on A. A. Wetselaar; Bartholomeus Anto nius Maria z. van B. D. M. v. Laeu- wen.en G. Erades: Martina Maria .Jo hanna d. van M. A. Kagenaar en M. J. van Amsterdam; Bernardus Fran- ciscus z. van H. J. C. A RamaKers eu E. J. van der Burg; Geertruida Aariana Maria d. van A. A. Houzen en H. S. Aanhaanen; ElisabethMa ria d. van J; Fasel en S. M. L. Stof fels; Johanna d. van J. Erades en M. Schuller. Ondertrouwd: J. Barentsen jrm 21 j. en M. van Heuzen jd, 21 j.; A. Cra- ma jm. 30 j. en M. Eversdijk jd. 2Q j. J. van der Meij jm. 28 j. en J. H. van der Veen jd. 25 j.; A. P. MooijB kind jm. 37 j. en J. M. va^ der Voorn jd. 33 j.; A. P. Roodenburg jm. 25 j. en C. M. A. Karreman jd. 26 j.; J. Stouten jm. 22 j. en- E.'Ykema jd. 24 j.; B. J. van der Zon 57 j. en M. H. E. Engel geSch. 30 j.; H. J. Koerts jm. 4 lj. on G. Roggen gesch. 36 j.; D. Teske jm. 29 j. en J. J. M. Marks jd. 20 j.; L. C. Guilonard jm. 30 j. en T. E. Peterse jd. 27 j.; J. G. Mulder jm. 25 j. en J. E. Oppelaar jd. 27 j.; A. C. van de Nadort jm. 31 j«. en C. J. van Venetiën jd. 29 j.; C. M. van der Zaan jm. 27 j. en W. M. E. Lampe jd. 24 j.; J. Stavleu jm. 27 j. en M. Lasschuyt jd. 22 j.; M. de Klerk Wolters jm. 27 j. en D. M. Ar- bouw jd. 26 j.; L. Schipaanboord jm. 25 j. én J. Kuisen jd. 25 j.; J. van der Vange jm. 31 j. en C. J. Treffers jd. 27 j. zei en Schoenmaker gefusilleerd, hij- 4 zelf. werci ter dood veroordeeld, maar kreeg gratie. Ondertussen is „Kriminaldirector" Schreieder gearriveerd. Hij ver klaart van der Waals bij de SD'er Moller uit Rotterdam te hebben le ren kennen. Op de vraag welk salaris van der Waals ontving, zegt Schreieder, dat dit eerst f 500 was, hetgeen spoedig ƒ1100 per maand werd ver hoogd. Voorts ontving hij een pre mie van 5000 voor de zaak-Bier- huys en van 50.000 voor het oprol len van het Nationaal Comité. Er is ook nog overwogen, zo vertelt getui ge, van der Waals ter opleiding voor geallieerd sabotage-agent naar Enge land te zendén. Hij zou 50.000 ont vangen als hy opgeleid en wel terug keerde. Om verschillende redenen is er echter van af gezien. De getuige Spreeuw, die'ook con tact had met broeder Jozef, vertelt vervolgens van diens arrestatie. La ter is hij zelf jgearresteerd. In de ge vangenis heeft hij broeder Jozef en de anderen gesproken. Het verraad van Van der Waals bleek toen zonne klaar. Nu komt van der Waals zelf voor de groene tafel om gehoord te wor den. Hij schijnt volkomen op zijn gemak. Van der Waals beschuldigt Schreie der onmiddellijk van meineed. Tot tweemaal toe is hij door de SD gear resteerd geweest. Men vroeg toen zijn hulp voor arx-estaties en als tolk. Dit heeft hij na de tweede arrestatie gedaan. Bij die gelegenheid heeft hij Schreieder leren kennen. Van der Waals wist reeds lang van de groep Jozef af, dat heeft hij niet aan Schreieder medegedeeld. Op de vraag dat hij bij de SD ver diende, "antwoordde verdachte: „Ik ontving ƒ225 per maand, wat latei- zonder mijn toedoen tot ƒ1150 werd verhoogd." Pre?.: „En hoe stond het Vict de premies?" Van der W.: „Van die van 5000 moest ik voof een deel een ring ko-^ pen voor Schreieder, van dc pi-emie van 50.000 moest ik 20.000 be stemmen voor de aankoop van een huis, de rest zou Schreieder onder zijn berusting houden. Ook de eerste 20.00 heeft Schreiêder later weer aan mij onttrokken." „Wat gebeurde er, nadat u in Mei 1945 Nederland had verlaten?", vraagt de president. 'k ben eerst in Zuid-Laren ge weest". Pres.: „Waar u leefde onder de naam van Van der Meer, wiens pa pieren u had weten te bemachtigen?" Verd.: „Ja, inderdaad. Toen heb ik mij in verbinding gesteld mei; officie ren van de Intelligence Service, die mij een huis in Utrecht aanwezpn. Ik. leefde daar onder de naam Versteeg. Kort daarop kon ik naar Duitsland met de Intelligence Service. Daar nodigde de Russische regering mij uit voor een bespreking te Moskou. De Intellingence Service zag daarin geen bezwaar, dus reisde ik naar Moskou en na mijn terugkeer betrok ik eert huis in de Russische zóne van Berlijn. Ik kreeg echter onenigheid met de Intelligence Service over ze kere informaties en na overgebracht te zijn naar hei, Britse hoofdkwartier in Duitsland, waar ik Schreieder ont moette, die daar als kappfer vermomd rondlieo en Werd ik aan Neder land uitgeleverd". De president schorste dan de zit ting tot twee uur. POSITIE NED. SCHEPEN. Amsteldijk, 14 April van Rotter dam te Havanna; Amstelstad, 13 13 Amaril van Mobile naar New Or leans; Amstelveen, 16 April van Genua naar Marseille; Barendrccht, 15 April van San Pedro naar Cura- Sao; Delfland, 15 April van Amster dam te Buenos Aires; Indrapoera pass. 15 April Kaap Verde; Java, 17 April van Macassar *te Port Pirié verwacht; Leerdam 16 April te Ant werpen; Lombok, 14 April van Ho nolulu naar Manilla; Merwcde, pass. 15 April Quessant; Prins Alexander, pass. 15 April 22 tuur Land's End; Tamo, pass. 16 April Kaap Frio; Tiba, 15 April te Santos; Vecndam, pass. 15 April 5 uur Scillies. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 April. Vee. Aanvoer: 8 fokstieren, 161 kalf- en melkkoeien 267 varekoeien e.a., J50 vette koeien, 43 pinken, "31-8 nuchtere s'achtkal- veren, 202 weideschapen, 149 lam meren, 22 mestvarkens, 308 biggen, 21 paarden, 22 bokken en geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien f 400 800, en varekoeien 300550, han del tamelijk; pinken 200350, wei deschapen 50—70 en mestvarkens 6080 handel matig; biggen f 40 —60 handel vlug; paarden f 200700 handel at er matig; bokken en gei ten 2050, handel matig. Kaas. Aanvoer 10 partijen Goud se kaas. Prijs le soort 1.621.70 per kg. Handel matig. DELFT, 15 April. Vee. Aanvoer paarden 5, runderen 198, nuchtere kalkeren 290, biggen 363, schapen of lammeren 197, giLten of okken 53. Prijzen: kalfkoeien van ƒ600700. varèkoeien 350500.biggen f 40 90..y schapen met 'lam 100110, geitgn of bokken f 3575.Stroeve handel. R'VEEN, 15- April. Bloemen. Bartigon 0.4$—0.77; Sande'.s f 0.31 —0.57; City of Harlem 0.48—0.66; Harves 0.63—1.00; Krelage 0.47— 0.52; Rijnland 0.48—0.59; Narcissen 0.05—0.16; Irissen 0.62—0.60; La thyrus 0.08—0.30; Anemonen 0.36 —0.39.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3