Scherpere maatregel tegen het zwarte bouwen Wel en wee van veertig jaar Leids hockey ALS DE HEIDE BLOEIT 3~C<wte DONDERDAG 15 APèlL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister In 't Veld voor de Eerste Kamer 30.000 Woningen per jaar, willen wij niet verder achteruit gaan Het probleem van cement is zeer belangrijk. De behoefte stijgt steeds. Daarvoor zou extra import nodig zijn,* waarmee deviezen gemoeid zijn. Met het Marhall-plan is reeds ger heel rekening gehouden bij het bouw volume van 1050 millioèn. Ware die hulp er niet, dan zou het volume veel lager geweest moeten zijn. Het is niet eenvoudig de zwarte handel in hout er onder te krijgen en zwart werk te voorkomen. Van de gemeentebesturen mag wel wat meer oplettendheid gevergd worden Zij zouden -gestraft kunnen -werden met in houding van een deel van het toe gewezen woningcontingent Ook té gen aannemers zijn maatregelen mo gelijk, b.v door uitsluiting. Komende tot de woningbouw merkt spr. op, dat op 1 Jan. jJ. in uitvoe ring waren 40.000 woningen. Hij hóópt, dat 30.000 daarvan dit jaar de Eindstreep zullen bereiken. Wat de woninginhoud betreft is- de bedoeling, dat de woningen voor nor male gezinnen niet groter zullen zijn dan 260 m3., voor grote gezinnen kan daarvan worden afgeweken. De minister is bereid te doen na gaan of er nodeloos zware eisen in bouwverordeningen voorkomen. Met de opruiming van krotten zou spr. gaarne rekening houden, maar bedacht moet .worden, dat er groot tekort aan woningen is. Demontagebouwis een pro bleem, dat de minister zeer ter har te gaat Met de traditionele bouw zijn niet'meer dan 30.000 wónipgen per jaar te bereiken. Wil men ko men tot 60:000 \Voningen, dan zui den 20 a 30.000 woningen in mon- tagebouw gemaakt moeten worden. Deze montagebouw, welke nu be gint op gang te komen, heeft 's mi nisters bijzondere aandacht. Wat de financiering betreft is de minister van oordeel, dat zowel de particuliere als de woningwet-bouw hun kans moeten Hebben. Vermoedelijk zal de nieuwe finan cieringsregeling binnen een maand kunnen wórden vastgesteld. Verhoging van de huren te zijner- tijd zal niet te voorkomen zijn. Dit vraagstuk zal pas zijn' op te lossen als de spanning tussen lonen en prij zen verminderd is. Het vraagstuk zal nog wel een tijd moeten wachten, maar het staat z.i. vast, dat er huur verhoging moet komen. Het probleem der landarbeidswo- ningen wil hij gaarne nog eens be zien. Tenslotte vefklaart hij zich bij de uitvoering van zijn taak gesteund te weten door zijn ambtenaren, de pro vinciale en gemeentebesturen, de krachten uit het vrije bedrijf en door het vertrouwen in deze Kamer uit gesproken. 4 „Het sal waeracht:g wel gaeri', on danks allemoeilijkheden, aldus de minister. Na re- en dupliek wordt, de begro ting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. DUXJRTE VAN DE GROENTEN IS TIJDELIJK. De laatste weken geven een ster ke stijging van de groenteprijzen te zien, hetgeen uiteraard een gevolg is van de tijdelijke schaarste aan deze producten. Momenteel bevinden we ons, zoals dit overigens elk voorjaar het geval is, in een overgangsperio de. In deze periode raken de winter- stapelgroenten, zoals kool, uien er peen, uitgeput. Terwijl er nog te ge ringe hoeveelheden verse voorjaars groenten (spinazie, sla, andijvie) be schikbaar zijn om de totale behoef ten te kunnen bevredigen. Bij sla speelt ook de uitvoer een rol. Dit product wordt naar Enge land geëxporteerd, \Vat de betrekke lijke schaarste van het >genblik hier te lande enigszins doet toenemen. Deze duurteperiode zal ecMer niet lang 'aanhouden, aldus de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Bij gunstig.'weer zullen bin nen enkele weken voldoende groen ten op de markt komen, zodat de prijzen dan snel omlaag zullen gaan. Een fluctuerende aanvoer van groen ten en de hiermede gepaard gaande schommelingen in de prijzen zijn nor male verschijnselen in de' groente- handel, aangezien de groenteproduc tie sterk en direct afhankelijk is van de weersgesteldheid. Nadat verscheidene leden der Eer ste Kamer het -voord hebben ge voerd ovér wederopbouw en volks huisvesting komt de minister aan het woord Dc minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, verklaart te begrijpen, dat ér een ze ker onbehagen was over de gang van zaken voor hij zijn functie aanvaard de en hij hoopt, dat zijn verklaring, dat hü zich volledig aan zijn nieuwe taak wil wijden, de nodige bevredi ging brengen zal. De minister merkt, op, dat reeds 15.000 nieuwe woningen sinds de be vrijding gereed zjjn; daarnaast zijn 13.000 noodwoningen en boerderijen geoouwd. - 36.500 zwaar beschadigde woningen zijn hersteld en de 400.000 die lichet beschadigd waren-en zijn ook alle hersteld. Wij behoeven ons niet te schamen voor wat er gepresteerd is. In het buitenland heeft men er groot res pect voor. Spr. heeft, de grootste waardering voor de ambtenaren, die dit hebben.weten té bereiken. Cen tralisatie, zo betoogt hij, was in het begin nodig. Het heeft niet zoheel lang ge duurd voor het apparaat in weging was, ondanks -elerlei moeilijkheden. De heer Revers heeft gezegd, dat het goed geweest zou zijn, als de ge meenten direct ingeschakeld waren. Maar hij vergeet daarbij, dat er di- .rect na de bevrijding geen normale gemeentebesturen waren en dat vele gebeenten noodln'dend waren. Het streven naar parfectionisme is z.i. we l*o verklaren. On het«deuarte- ment dringt thans de gedachte door dat wat meer moet worden over gelaten aan de lagere organen. De ontwikkeling in de richting van decentralisatie is thans aan de gang» Decentralisatie betekent niet alleen overdracht van bevoegdheden, maar ook van ve^ontwcordeliikherien.% Het bo.uwprosvam voor 1948 is nog maar glq^aal'. Voor dit jaar %zal hef bouwvolume niet meer dan 1050 millioeh bedragen. Van dit bedrag zal 300 milliben beschikbaar zijn voor woningen. De rest zal nodig zijn voor straten,' rio leringen. e a. openbare werken, in dustriebouw,' herstel enz. Zover mogelijk zal worden gegaan met het inschakelen ^an provincie- en gemeentebesturen: Wal de materiaalvoorziening be treft merkt de Tninister op, dat de productie van metselbakstecn vrij achter is bij die van voor de oorlog. Er is nu een commissie ingesteld, om na te gaan, hoe'hierin verbetering is te brengen. Radio HILVERSUM I (301 M-) 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Grarr?. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gram. 9.30 Bela Bartok. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor- de vrouw. 10.45 Corelli en Debussy. 11.05 Voordracht. 12.00 Gram. muziek. 12.30 W'e er praatje. 12.38 Pierre Palla.' 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-orkest. 14.00 Kook kunst. 14.20 Beethoven. 15.02 Dich ters. 15.22 Operette. 16.00 Kamer orkest. 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Orgel. 17.20 Chopin. 18.00 Nieuw^. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Jan Vógel en orkest. 19.30 Di\ Tjals- ma. 20.00 Nieuws. 21.00 Men vraagt, wij draaien. 21.50 Op vlfug'len van muziek. 22.15 Gram. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwiiding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. Concert. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgencon cert. 9.30 Waterstanden. 9.35 School radio. 10.35 Operette's. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Gram. 12.03 Schubert. 12.30 Weersoverzicht. 12.33 Ger de Roos. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Ger de Roos (2). 13.50 Van man tot man. 14.00 Kam§r- kwartet. 14.30 Strijkkwartet. 15.15 „These Things shall be". 15.40 Bal letmuziek. 16.00 Gram. 17.00 Na Schooltijd. 17.45 „Wat het Buiten land leest". 18.00 Ned. Kamöerkoor. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram'. 19.45 „De 3 landen". 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Omroeporkest. 21.15 Zilvervloot. 21.45 Bijbels luis terspel. (V). 22.30 .Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. VEERTIG JAAR L.M.H.C. N IEMAND buiten degenen, die in Leiden zelf hockey spelen, zou ge loven, dat dé Leidse Mixed Hoc key «Club reeds veertig jaar bestaat. Velen denken zich de hóekeysport als 'n sport van de laatste jarey, doch zulks is toch allerminst het geval. De .geschiedenis van de thans jubile rende L. M. H. C. bewijst zulks ten volle. club promoveerde dank zij een beter doelgemiddelde. Over de oorlogstijd 19141917 schreven we hierboven reeds, doch op 18 October 1917 volgde een en- thousi'jste vergadering in de Turk, waarbij de toenmalige voorzitter, de heer W. H. F. CoébergH de grote promotor was. Mr. A. F; Visser van IJzendoom 1 was vice-voorzitter 'mevr. O. C. E. IdenburgSiegenlbeek van Heuikfelom secretaresse. Tot die tijd werd volgens de Hol landse regels gespeeld met de beken de sinaasaippel-bal. Het contact met Eng. geïnterneerde officieren bracht ook de Engelse regels in zwang. En het gebeurde in dergelijke wedstrij den wel. dat de eerste helft volg'ns Engelse, de andere volgens Hollandse hegels gesipeeld werd. Per lijkauto naar de match Eigenlijk bestaat L.M.H.C. reeds meer dan veertig jaar. .want de op richtingsdatum ligt in 1904. In de eerste wereldoorlog echter ging. de vereniging als het ware in een schijn dood-toestand over èn. eerst óp 18 Oct. 1917 werden de zaken weer flink aangepakt en van toen af z:at er le« ven .in de vereniging. De geschiedenis van het Leidse hockey is ten nauwste verwant aan het lawntennis in de Sleutelstad. Naast het tennis bestond nl. een stu denten hockeyclub. In 1904 werd echter door enkele, studenten en .burgers een burgerihockeycluib op gericht. In het begin werd evenwel niet in de competitie gespeel Er werd op het veld achter Postftof, waar ook de .L.L.T.C. jarenlang ge huisvest was, ...genoeglijkheids" hoc key gesoeeld. Eerste voorzitter was de heer" A. Frentzen, secretaris dr. B. de Jong van Beek en Donk. Na enkele jaren begon men ook in corrnvtïtieverband te spelen- en in 1912'werden de heren kampioen der 2e klasse naast Togo, doch' deze ROEIEN dj5. varsity Zondag 2 Mei zal cfe traditionele Varsity voor de vierde maal op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas word verroeid! Deze wedstrijd \indt zijn oorsprong in een uitdagingswedstrijd tussen de studentenfoei ver enig. „Njord" (Lei den) en „Laga" (Delft). Hieruit groeide, toej| obk de roeiverenigingen van de andere stu- dentencorpora deelnamen, aan* deze wedstrijden, de Nederlandse studen ten Roeibond, als overkoepelend or gaan der Nederlandse studenten Roeiverenigingen, waaraan vorig jaar ter gelegenheid van de 60ste Varsity door Hare Majesteit de Ko ningin het praedicaat Koninklijke werd toegekend. Werd dez£ Varsity .aanvankelijik bij Leiden gehouden, in de lpop der jaren verplaatste hij zich, nadat hij ook in Haarlem aan de Zweth, op het Noordzeekanaal en de Boschbaan gehouden was, naar .Jutphaas, waar de beste voorwaar den voor het bereiken van de ty pische Varsity-sfeef tenslotte gevon den werden. TOETREDING TOT DE BOND, VERHUIZINGEN. COSTUUMS. Inmiddels werd verhuisd naar het va' d achter „Pomona'' en in 1918 vblig.de aansluiting bij de Ned. Hoc key Bond. In die jaren waren de dames- en herenafdelingen- nog ge scheiden. De toeloop van nieuwe leden was toen heel groot. De vereniging te1 de er toen 168 en spoedig werd het kampioenschap van de 2e klasse B b'haald. De promotiewedstijd tegen "Hilversum werd echter met 81 verjoren. De costuums wisselden^ ook al bij na evenveel als men van veld ver anderde. In deze periode speelden de dames in lange zwarte rokken met witte overhemd blouse met rode matrozenkraag, terwijl het hoofddek sel vrij was. In 1919 werden de dames kam pioen dei- 2e klasse. In de promotie wedstrijden tegen Togo werd in Leiden met 42 gewonnen, in Den Haag met 1—.0 verloren. Ondanks be ter doelgemiddelde Rer Leidse da mes werd Togo door de Bond ge handhaafd! In 1920 kwam het eerste elftal in de yier eerste wedstrijden van de competitie niet op, wijl er geen elf tal bij elkaar te brengen was. In de eerste twintiger jaren was de heer W. Benny voorzitter en cap tain en in 1925 werd een Hollandse en een Engelse competitie naast elkaar gespeeld. Het verschil tussen beide bestond daarin, dat bij het Engelse spel de stick slechts met éen kant mocht worden gebruikt terwijl bij het Hollandse spel de twee DOOR ANNY VAN PANÉUYS 40) v -< (Slot) Dè wals wat ten einde. Antoon zwaaide met zijn hoed naar het ven ster, daarna verwijderde zich de mu zikanten. Aan de hoek der straat bleef de voormalige huisknecht nog even staan. Hij schrok, legde' zijh hand boven de ogen om beter te zien... Stond daar niet iemand aan de huisdeur, die hem met een witte zakdoek toewuifde? Maar dadelijk keerde Antoon zich om en liep verder; het was Mientje Donker, die nu haar zakdoek moest gebruiken om haar tranen af te dro gen. De dikke, welgedane keuken meid huilde om -een straatmuzikant. Ja, dat gebeurt meer. De mooie Ca milla ginds in zijn dorpje had ook gehuild, toen hij wegging... tien jaar geleden. Waarschijnlijk was zij nu al lang getrouwd... Komaan, er zouden tóch wel aardige meisjes te vinden zjjn in zijn mooi gebporte- lahd! Antoon richtte zich kaarsrecht op, hy gevoelde zich als. ee*i veroveraar van vrouwenharten. „Ja, beste vriend, dat is de beste en eenvoudigste oplossing van het lelijke vraagstuk," zei Luigi Marini, toen Dirk hem stralend van geluk het resultdat van zijn. onderhoud met Josine meedeelde. „U bent jong'en vol nieuwe ideeën, en idealen .Maurits van Kempen was uitgeput, hij was oud en moe gewor den en toch wilde hij zich niet tevre den stellen met hetgeen hij bereikt had. Zijn zucht naar roem was niet te verzadigen. Och ja, er is een tijd van Romen en er is een van gaan. Wie niet meer in staat is, iets nieuws te scheppen, moet weten afscheid te nemen van het publiekArme van Kempen, die dat niet begreep!" Hij nam de beide handen van de jonge man in de zyne en voegde er aan toe: „Maar één ding wordt zonneklaar bewezen, zowel door „Veroverd Land" als door „Margo", namelijk, dat Dirk Wilebrands eens ;sal worden echo's van de „gil". W. van der Hout, beter békend als •Willem Waterman, destijds redacteur van de „Gil", het Duitse propaganda blad dat gestoken werd in een Ame rikaans kleed, voelde zich Dinsdag middag kennelijk niet meer verwant aan dit onfrisse blad met zijn rumoe rige naam. In ieder geval zweeg hij voor de perszuiverijigscommissie in alle talen, omdat hij aldus zijn ver dediger van mening y/as, dat zijn taak eerst voor het bijzonder ge rechtshof moet worden behandeld. De commissie trok zich hier niets van aan en zij onderwierp zijn lotge noot, de opmaker van de „Gil", A. H. Seyffardt, aan een uitgebreid ver hoor. Veel nieuws.' kwam hierbij niet aan het licht. Alleen bleek duidelijk, dat de „Gil" slechts tot stand &>n ko men door medewerking van het Rij kscommissariaat. De getuige deskundige vroeg ten slotte zowel Waterkan als Séyffardt uit te sluiten voor twintig jaar. beufcsoverzicht. Min of meer volgens, de verwach tingen was de fondsenmarkt gisteren piet onvriendelijk gestemd. Hoewel in de~algemene begeleidende factoren geen wijziging is gekomen, is de technische positie van de mérkt iets verbeterd, doordat lichte vraag is ont staan, nu de druk van het grotendeels buitenlandse aanbod is verdwenen. ï)e omzetten bleven weliswaar be perkt, 'maar er was toch iets meer te doen en de koersen hebben de op gaande lijn van Dinsdag, toen nog geen anderhalf ,millioen gulden aan delen verhandeld werd, voortgezet. Het -koerspefl bewoog zich dan ook algemeen boven het vorig slot u en wist zich.daarop goed te handhaven. gerekeftd 'onder de grote zeer grote componisen.'/ „Meen u dat werkelijk, maestro?" Dirk keek de Italiaan met schitte rende ogen aan. Marini knikte. „Kom bij mij, in mijn groot, stil paleis te Venetië, laat daar uw ziel doorgloeien van de at mosfeer van het Zuiden en begin dan een nieuwe opera*' ginds by mij in mijn mooie stad. In. het najaar gaat u dan terug naar het Noorden en haalt daar- uw bruid, de blonde Josine. Wat zou ik het heerlijk vin den, een poos zo'n verliefd dujven- paar te herbergen!" „O, maestro Marini, hoe zal ik u danken!" Ja, dat zou heerlijk zijn met Josine de schoolste droom zijns levens te beleven in een antiek pa leis, met zijn jqpge vrouw Italië,-het land der muziek te leren kennen... Witte, marmeren paleizen glanzen in het zonnelicht, palmen wuiven, mandolinen begeleideh juichende liefdesliederen Innig dankbaar keek Dirk Marini aan. Ja, de Italiaanse maestro was beroemd, zoals Maurits van Kempen het geweest was.*. Maar hoe geheel anders was hij, wat karakter en denkwijze aangaat. De dode meester ontstal hem zijn eerste werk, zijn eerste succes, de levende maestro wilde hem behulpzaam zijn'om nieu BINNENLAND. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het zangkoor van de pa rochie O. L. V. van Goeden Raad te 's Gravenhage is de directeur, de heer W. v. Meel, de'pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia et Pontifice" uit gereikt. Een hond, een bouvier-groenen- daeïer, heeft in de streek Zevenber gen en Fijnaaft ongeveer dertig schapen vermoord. Na een jacht is het dier doodgeschoten. BUITENLAND. Een zelfportret van Rembrandt is op een openbare verkoping te Lon den verkocht voor 18.500 pond ster ling (ongeveer-150 mille). Gisteren is de oplaag van het communistische blad „Ce Soir" te Pa rijs in beslag genomen wegena een bericht over eventuele blokkering van 1000 franc-briefjes, welk bericht „schadelijk voor het prestige van de staat" werd geacht. Te Foggia in Apulië (Italië) is Woensdag een processie gestoord door betogers, die de' bisschop van Foggia met stenen wierpen. De communisten hebben ver zocht te Marseille een massa-bijeen komst te mogen houd enop dezelfde dag als generaal de Gaulle aldaar *een rede houdt ter gelegenheid van het eerste nationale congres van de R. P.F. Het verzoek is toegestaan, mits' de bijeenkomst wordt 'gehouden op hetzelfde tijdstip als de Gaulle spreekt en op een béhoorlijke af stand. we lauweren te vergaren. De éen Vol afgunst, de andere onbaatzuchig. „Maestro, wat bent u goed!" zei hij diep aangedaan. Marini schudde het hoofd. „Slechts eenzaam... en' dan, ik verheug mij altijd over hen, die iets presteren kunnen, over -mensen, zoals gij, .mijn beste jonge vriend.5' Een uur later vertrok hij, doo^ Dirk tot aan de trein vergezeld. „Ik ga nu nog een beetje in de we reld rondzwerven," zei hij bij het afscheid nernen^ Toen hij in de cou pé gestapt was,'opende hij het raam en zei: „Breng mijn hartelijke groe ten over aan die mooie, jonge Vrouw in Den Haag." Dirk knikte, want de trein zette zich in beweging. „Adio! Tot ziens!" Het roverhoofdmangezicht knikte en groette en het was Dirk te moede als of een dierbare vriend van hem was weggegaan. Toch keerde hij met een geluk kig lachje terugnaar zijn hotel. Morgen zou hij mét zijn meteder naar Leeuwarden vertrekken om enige tijd bij haar door te brengen. Hij verheugde 'zich daar oVer, want het zou een soort vacantie zijn in de mooie, rustige hoofdstad van Fries land. Daarna zou hij naar Venetië gaan, naar het huis van' Luigi Marini om onder de blauwe Italiaanse he- kanten van de stick mochten wor den gebruikt. De oude notulen venmeiden taT van- bijzonderheden omtrent het wel en wee der vereniging, doSh wat hier vo'gt. zou men in 'deze tijd toch niet meer denkbaar achten. De captain had de zong op zich genomen de le den des morgens te wekken, wan-' neer er gespeeld moest worden. Toch kwamen de spelers eens te laat voor de trein naar Hilversum. Goede raad- was daiur. Autobussen waren nog niet zo talrijk en de enig beschik bare auto was de 3e klas lijkauto van" de firma Dieben. Deze *werd gechar terd en zo kwam men toch nog op tijd in Hilversum ener werd nog ge wonnen ook! PROMOTIE WAS MOEILIJK, DEGRADATIE GING GEMAK KELIJKER. De hookeysport breidde zich lang zamerhand uit en de Ned. Bond vormde naast de le en 2e klas een. 3e klasPrompt maakt L.M.H.C. daarvan gébruik door naar de 3 de klas te degraderen. Edoch, in het zelfde jaar werd het afdelingskam pioenschap weer behaald, doch in de Wassenaarse Kievieten had men de lastige - tegenstanders. Deze* club had n.l. een keeper met hout been, waarvan danig geprofiteerd werd! De promotie was evenwel toch het gevolg. In 1923 werd een ve.d bi.i de Haag se Sohouw betrokken, een even gro te modderpoel "als de t vee voorgaan de. Het werd spoedig verwisseld met eèn veld aan de Hoge Riindük In die jaren werd de vereniging ge leid door dr. Soeters, die door zijn energiek werken nieuw leven èn nieuwe bloei wist te wekker.. Onder zijn leiding werd het eerste nieuwe veld aan de Warmonderveg betre den, waarna in Sept." 1932 twee vel den aan de Laan van'Oud f-clgeest werden betrokken. Hier werd net kampioenschap van de Promotie klasse behaa'd door ie hereti in 1937.vooral dank zij het werk van Gpekoop, die de bal d Ik wij ls op de meest rare manieren in het doei goochelde. Toen vond de laatste ver huizing plaats naar het tegenwoor dige aan de Abspoelwej*. In deze ja ren was .Hans de Koster een grote steun en leidende figuur, in samen werking met de L.L.T.C. NOODCOMPETTOE .BRACHT PROMOTIE - In de laatste oorlogsjaren werd een noodcompetitie gespeeld, waarbij de clubs, die het lichtst #bij elkaar huis den, bijeen werden |ébi*aoht.Toen s'oeg L.MH.C, geen slecht figuur, want zij eindigde boven alle andere clusb, die altijd in de eerste k'iasse waren uitgekomen. Zo werd LM.H.C. bij keuze in de eerste klassf ge plaatst. Het afgelopen seizoen'wist het he ren elftal zich weder in de eerste klas se te handhaven, terwijl het dames elftal de tv/eede plaats bezette in de Promotieklasse. Buiten de competitie nam de L. M. H. C. nog aan ve'e wedstrijden deel. Zo was zij geregeld onder de deelnemers aan de Mijïe.d Hockey- dag van het Haagse H. O. C. Dit ge schiedde reeds voor 1920. Acht jaar later werd in dit tournooi dé- kwart finale bereikt. ,In dc latere jaren brachtmen het driemaal tot de finale en in 1946 werd in de finale met 20 gewonnen van H. D. M., welke club tóen^ het landskampioenschap had veroverd. HOOPVOLLE TOEKOMST Terwijl vroegier de leden-aanwas voornaimelijik uit studenten en ande re zich vestigende personen moest gezocht worden, blijkt de jongere generatie "meest uit stadgenoten te bestaan en de junioren roerden zioh soms danig. Er werd wel met 25-0 gewonnen! Getraind werd onder lei ding van Haroen en Vrolijk. Goede spelers en speelsters zijn daaruit voortgekomen. Thans wordt ge speeld met 6 heren- en 3 dames-elf tallen, en 1 junioren jongens- en 1 meisjeselftal. Vorig jaar waren ei' zelfs 7 heren-elftallen en 2 junioren- elftal'en. Zij alle sloegen in de com petitie een behoorlijk figuur zonder enig degradatiegevaar.. Over de herdenking van het veer tigjarig jubileum schreven -we gis teren .reeds. Vermelden we nog, dat „Passing Shot", het orgaan van de L. M. H. C. in een lustrum-uitgaive is verschenen, waarin verschillende aardige artike- i len zijn opgenomen, o. m. van dr. H. J. Postel, thans voorzitter der ver eniging, van mevr. A. E. Goekoop Ruys, ab-actis, clie de in de oorlog gevallen leden herdenkt, -een geluk wens van L. J. Quarles van Ufford, secretaris van de K. N. H. B., enz. mei, in de oude dogenstad, een nieuw werk te beginnen. Welk een heerlijk vooruitzicht! Hoe zongen reeds de melodieën- in' zijn geest, hoe rangschikten zich de tonen tot nieuwe klankeffecten en combinaties! Endan, als het rouwjaar voorbij was, dan zou Josine de zijne wórden, dan zou liefde zich met liefde ver enigen! Zaohtjes. neuriede hij: „Als de heide, bloeit, als de heide (bloeit Met bloempjes fijn (jji teer, Als klokjes, luidend tot geluk, Mijnlief dan keer ik weer!" Opeens dacht hij aan Margo Girar- din. Hoé dikwijls had zij dat lied ge zongen, avond en avond, weken lang. De journalist, die beweerd had, het lied voorkwam in het laatste werk van Maijrits van Kempen, had gelijk gehad, al wist hij niet beter. Maar als „Veroverd -Land" ook in Frankrijk zou opgevoerd worden, zou Margo misschien aan zijn oprechtheid gaan twijfelen. Neen, zij mocht hem niet aanzien voor 'n bedrieger, voor iemand, die zich tooit rhet geleende, of liever met gestolen veren. Zij moest de ware toedracht der zaak weten. Hij zou_ interacademiale wedstrijden te amsterdam. Gisteren zijn op de Sintelbaan aan 'het Olympiaplein te Amsterdam de interacademiale wedstrijden begon nen met de athletieknummers. Het totaal-resultaat luidt: 1. USR (Utrecht) 93 p., 2. DSB (Delft) 80 p., 3. USA (Amsterdam) 73 p., 4. RSG Rotterdam) 28 p., 5. U3V (Wageningen) 16 p., USG (Gro ningen) 0 p. De wedstrijden werden gister avond voortgezet met zwemwedstrij den in het Sportfondsenbad Óóst te Amsterdam. De resultaten waren: Totaal-Klassement heren: 1. USA 82 p., 2. USR 81 p., 3. DSB 57 p., 4. RSG 30 p., 5. USV 27 p. Totaalklassement dames: 1. USR 41 p., 2. USA 32 p. VOETBAL drie nederlandse spelers in beneluxteam. Op 30 Mei zal te Gent, ter gele genheid van het 600-jarig bestaan van de stad, een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een Benelux- elftal en een team uit Engeland, na der aan te wijzen, maar waarschijn lijk Blackpool. Drie Nederlandse spelers zullen in het Beneluxelftal wprden opgesteld, te weten Kraak (Stormvogels) in het doel, De Vroet (Feyenoord) in de middenlinie en Rijvers (NAC) in de voorhoede. engelse—ierse league 4-^0. In een gisteravond te Preston ge speelde inter-league-wedstrijd won de Engelse League gemakkelijk met 40 van de Ierse League. Stand met rust 30. Stubbins en Rowley scoor den ie'der <tweë góals, terwijl Stub bins nog twee penalty's miste. Er waren 35.000 toeschouwers. de engelse league. De resu:taten van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wed strijden luiden: Eerste divisie: Aston Villa—Black burn Rovers 32; Derby County Wolverhampttn 1—2; EvertonChel sea 23; PortsmouthMiddles brough 61. Tweede divisie: Chesterfield SoutJicmpton 01; Luton Town Barnsley 2—1; New Castle United— Fulham 10. In de derde divisie verloor Bour nemouth- met 01 van Queens Park Rangers. nederlandse scheids rechters voor olympisct tournooi. Elk bij de Fifa aangesloten lan$ heeft het recht twee scheidsrechtert aan te wijzen, die eventueel in aan merking komen^m een wedstrijd te leiden" van bet ""Olympisch voetbal- tournooi, dat eind Juli begin Augus tus te Londen wordt georganiseerd. Naar wij vernemen, heeft cle KNVB ae heren K. L. van der Meer (Den Plaag) en K. Schipper (Groningen) als zodanig aangewezen. aston Villa naar ons land. Het Haagse comité voor sportuit- wisseling Den Haag.Birmingham voert reeds geruime tijd onderhan delingen met een comité te Birming ham om ook de voetbalsport in deze uitwisseling opgenomen te krijgen. Men is thans zover, dat het comité te Birmingham de bekende eerste divisie profclub Aston Villa bereid heeft gevonden, na afloop van het Eng: lse seizoen, dus omstreeks de tweede week van Mei voor een tien tal dagen naar Den Haag te komen. Het-spreekt vunze'.f. diat aan een der gelijk bezoek van Engelse zijde ze kere voorwaarden zijn verbonden, waarover thans nog met verschil'en- de instanties, in de e eis te plaats met de K. N. V. B. besprekingen gaande zijn. Mochten deze tot een gunstig resultaat leiden, dan zal Aston Villa een wedstrijd in Den Huag tegen een Haags elftal spelen en verder nog. twee wedstrden, welke door de K. N. V. B. zouden worden georgani seerd, vermoedelijk te Rotterdam en Amsterdam tegen stedelijke of Zwa luwen-jelf tal'en WIELRENNEN de ronde van nederland. De loting voor de Ronde van Ne derland zal geschieden op Vrijdag middag 23 April tussen 13 en 19 uur in het Stationskoffiehuis aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam.- Hier worden ook de truien en de rugnummers aan de renners Uitge reikt. i haar alles schrijven... zij was toch een door en door eerlijk meisje, zij zou er over zwijgen en het geheim zou veilig zijn. Maar^-aan Josine zou hij voorlopig niets zeggen, wat betreft Margo Gi- rardim Nuchtere Hollandse vrouwen, konc f meisjés als Margo niét be grijpen. Zo waren dan zijn gedachten als Vanzelf weergekeerd tot Josine. Haar blonde schoonheid, haar fijne ge laatskleur, zo gelijkend op een ont luikende roos, boeiden hem al even onweerstaanbaar als haar nu gerijpt karakter, en met jubelende zeker heid gevoelde Dirk het, dat, met Jo sine als zijn vrouwtje, hij in staat zou zijn het. ene werk na het andere te componeren. Betere,"rijkere,1•scho nere werken dan zijn „Margo". Be tere, rijkere en schonere ook dan het laatste werk van Maurits van Kem pen EINDE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2