mim Radio CHEVROLET SERVICE DOLLE DADEN ALS DE HEIDE BLOEIT WOENSDAG 14 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lesvliegtuig in zee gestort Twee Haagse jongens redden de uitgeputte piloot Een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool is gistermiddag om on geveer half vier .voor de. kust bij Scheveningen in zee gesfort. De piloot kon, dank zij het optreden van twee Haagse jongens, worden gered. Hij is naar het gemeente ziekenhuis in Den Haag overge bracht. Volgens ooggetuigen is het toestel, de éénmotorige Tiger Moth twee dekker PH-UAD van de Rijkslucht vaartschool té Ypenburg, nadat de motor weigerde, in een vrille om- laaggekomen en ter hoogte van de Kwartellaan te Scheveningen in zee terechtgekomen. Qe enige inzittende, de 19-jarige W. Leemhuis uit Amsterdam, die op Ypenburg de opleiding voor ver keersvlieger volgt, slaagde er in uit het vliegtuig te ldimmen en zich drijvende te houden. Hoewel er voor deze tijd van het jaar vrij veel pu- bljek op het strand was, duurde het nog ongeveer een half uur, -voor de jeugdige piloot op het' droge was gebracht. Dit gebeurde door twee Haagse jongens, de 17-jarige J. A. de Leeuw uit de .Egelantiersstraat en de 21-jarige H. A. Coenraad uit de Wingerdstraat, die zich onver schrokken te water begaven. Hevig .Ijloedend uit een hoofd wond en geheel uitgeput, is de vlie genier ter hoogte van de Duiveland- sestraat aan land gebracht. Nadat de politie hem voorlopig had verbon den, is hij door de G-G.D. naar het 'ziekenhuis overgebi-acht. Hoewel de Scheveningse reddingsboot spoedig na het ongeval zee koos, behoefde zij geen hulp te verlenen. TEXTIEL BLIJFT schaars. Iii de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betrefende de be groting van Economische Zaken, •jieeft minister Van den Brink o.a. medegedeeld, dat hij er zich van be wust is, dat ton aanzien van de voor ziening met duurzame verbruiksgoe- defen het tekort aan textiel door de bevolking thans wel als bet meest nijpende wordt gevoeld. De huidige onzekere deviczen-si- 'toatie maakt het hem echter onmo gelijk voorshands een ruimere voor ziening in het vooruitzicht te stellen. donderdag HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn.? 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.muziek, 9.15 Morgenwijding, 9.30. Orgel, 10.30 Van Vrouw tot Vrouw, 10.50 Kleuterprogr., 11.00 Opera's, 11.30 Englebert, piano, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Johan Luger, 13.00 Nieuws, 13.15 Metropole Orkest, 14.00 De Vrouw, 15.00 Ziekenprogr. 16.00 Van 4 tot 5. 17.00 Kalejdoscoop, .17.20 Dr Portielje, 18.1)0 Nieuws, 18.30 Ned. Strijdkrachten, 19.00 Benj. Gigli, J9.15 Volksmuziekschool, 20.00 Nieuws, 20.15 Gr.pL 2100 Hella Haasse, 21.20 Philh Orkest. 22.20 Prof Tammmes over dc West-Eur. Unie, 22.35 Speeldoos, 23.00 Nieuws, 23.15 Sky masters 23.45 Zang en pia noduo. HILVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gr. muziek 8JK) Nieuws, 8.15 Gr. pl. 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Baph en Mozart, 9.30 Waterstanden, 9.45 Schoolradiö, 10.00 .Kamermuziek, 10.15 Morgen dienst, 1*0.45 Vocaal Ensemble, 11.00 Zieken bezoek, 11.45 Gr. pl. 12.03 Zang en piano, 12.30 Weeroverzicht, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieu^vs,13.20 Klaas van Beeck, 14.00 Musette-or- kest. 14.30 Bóhemia, 14.40 Voor. de piano, 15.30 Cembalo Gezelschap, 16.00 Bijbellezing, 13.45 Orgel. 17.00 Jeugdjournaal, 17.50 Tong-tong, 18.00 De Raa/f-Schutte, 18.30 Geestelijke liederen, 19.00 Nieuw^ en weerover- zicht, 19.15 Legeb des Heils Kwar tier, 19.30 Actueel geluid 19.55 Bach- koraal, 20.00 Nieuws. 20.15 Steravond 21.30 Familie-competitie, 22.00 Uit de Planeten-suite, 22.15 Dr Scholten, 22.45 Avondoverde.uking 23.00 Nieuws, 23.15 Musica Nova, 23.45 Slotaccoord. DISTRIBUTIENIEUWS Nieuwe bonnen voor werk kleding geldig verklaard. Ook de bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 zijn tot nader order gel dig voor het kopen van werkkleé- ding. Op de bonnen H 3 kan men ko pen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stof jas, een lange witte jas, een labora torium] as of -een mouwschort. Op de bonnen L 3 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een'korte witte jas, een l^o'ksbuis'of een korte stof jas. in het gehele l^nd dezelfde melkbonnen. Met ingang van '25 April zal het onderscheid tussen melkbonnen met opdruk West en melkbonnen zonder cpdruk voorlopig vervallen. De bon nen zonder opdruk zijn dan ook ip het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen om >de vacantiegangers, die naar het Wes ten gaan, de moeite te besparen hun melkbonnen bij de distributiediensten om te wisselen. Met ingang van dézelfde dptum wordt de verstrekking van karnemelk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan consumenten op basis van één liter melk drie liter karnemelk. Tevens wordt de kwaliteit van de karnemelk verbe terd. onze vleespqsitie. Ir. verband met moeilijkheden bij de import van vlees uit België, is, zo xyordt van bevoegde zijde medege deeld, onze gr huidige vleespositie enigszins zorgelijk geworden. De zaak is, dat- men niet kon over-, gaan tot het betrekken van een .door België te leveren partij vlees, omdat de kwaliteit niet overeen kwam met de te stellen eisen. Ten gevolge daar van ontstonden moeilijkheden voor de normale vleesvoorziening in de naaste toekomst. Er zijn onmiddelijk slappen gedaan, om op andere wijze in dit tijdelijke tekort te - voorzien. Zo zijn besprekingen gaande met de Engelse regering om een vervroeg de levering te verkrijgen van vlees uit het Argentijnse contract. Het spreekt vanzelf? dat een fabriek, die- de meest verkochte wagen ver vaardigt, voor dit product een be hoorlijk TEHUIS verlangt. De Che vrolet dealer voor Leiden en omstre ken heeft hypermodern in.geri.chte Service-Stétions met toegewijde en geroutineerde medewerkers, die Uw wagen met minimum oponthoud en gebruik van originele onderdelen in perfecte conditie houden. Uw «keus moet zijn een by: CHEVROLET Gebr. van Ulden Off. Dealer, Verdamstraat 6 Telefoon 23041, v. Oldenb.str. 37, Tel. 21583. 3210 (In-gez. Med.) WEER EEN AUTOROOF. Gisteravond omstreéks kwart voor acht heeft een tot-mi toe onbekend gebleven revolverheld de chauffeur van een taxi uit Arnhem te Ooster beek onder bedreiging van zijn wa pen gedwongen uit te stappen. De onverlaat is er met de taxi vandoor gegaan. Naar de politie te Oosterbeek me dedeelde, is de ontvreemde auto een taxi van de garagehouder Matser te Arnhem. De piraat had de chauffeur opdracht gegeven hem naar Ooster beek te brengen. Op de Graaf van Regterenweg bij het station Ooster beek-Hoog, juist waar de weg het bos inslaat, heeft de autodief zijn roof gepleegd. Het signalement ven de auto luidt: merk Chevrolet 1946, 6 cylinders, 4 deurs, zwart gelakt, grijze bekle ding, provinciaal kenteken M 1282A, motornummer DAM 40896, chassis nummer 1067-9, rechtervoor- en achterspatbord zijn gedeukt. Bij aan treffen wordt dringend bericht ver zocht aan het hoofdbureau van po litie te Oosterbeek, telefoon nr 9. VOORLICHTINGSDIENST INZAKE HET COMMUNISME.. Katholieke sociale organisaties 26 April te Amsterdam bijeen. In aansluiting op de Paasbo'odschap der gezamenlijke Katholieke sociale organisaties en de Katholieke Actie zal Maandag 26 April in Bellevue te Amsterdam van 11 uur v.m, tot 17 uur n.m. een groot voorlichtingscon gres worden gehouden over het com munisme. Het Congres is niet bedoeld als een massabetoging maar als middel tot oriëntering over de in de Paasbood- sch'ap genoemde punten: de ontwikkeling der internationale verhoudingen; de politieke opbouw van Europa; de zelfverdediging der democratie; de positieve hervormingspolitiek; strijdbaar, maar dienend Christen dom. De'heer A. C. de Bruyn, voorzitter van- het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel overleg, Voorzitter van de K.A.B., zal het Con gres openen. Vervolgens spreekt Mr. F. J. H. Bachg, alg. secr. van de Ned. R.K. Middenstandsbond en lid van de Tweede Kamer over: De redding van de mens (de zin der democratie ep de opbouw der be drijf sgemeensch ap 's»Middags te 13.30 uur spreekt de vice-voorzitter der K.V.P., Mr. E. M. J. S. Sassen, lid van de Tweede Ka mer, over: De redding van Europa (plaats en opbouw van Europa in de nieuwe wereld verhoudingen Vervolgens zal de Landelijke voor zitter der Katholieke Actie in Neder land, Dr. Ir. F. Ph. A. Tellegeh spre ken over: De' redding van de ziel (strijdbaar, maar dienend christendom). Voorafgaand aan het Congres wordt morgens te 9.45 in de kerk van het Begijnhof een H .Mis opgedragen voor het welslagen van *iet Congres door Rector C. M- Klaver-, geestelijk adviseur van de Sociale organisaties in Amsterdam. KADERDAG K.A.B. Op de grote landelijke Kaderdag van de K.A.B., té houden op Zondag 27 Juni in de beide hallen van het «^arbeursgebouw te Utrecht zullen als sprekers optreden de herap: W. J. Andriessen, lid van het dageujks Ver- bondsbestuur der K.A.B.' en Prof. Mr. C. P. M. Romme, leider van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. KATH. GEZINSVERZORGSTER Op 11 April.ontvingen de volgende personen het diploma als Katholiek Gezinsverzorgster in het Bisdom Haarlem: Diwera Hauwert, Hoogkar- spel; Johanna Hollenberg," Akersloot; Elisabeth Laan, Onderdijk; Louise v. Mook, Amsterdam; Andrea Meijer, Rotterdam; Catherina Pielage, Hem; Bertha Schrama, Sassenheim; Geer- truida Out, Purmer. ANTWERPEN MÓET DE VLAG STRIJKEN VOOR ROTTERDAM. Naar de „Gazet van Antwerpen" van gistermorgen schrijft, blijkt uit de cijfers over de maand Maart, -dat Antwerpen niet langer de eerste ha ven van het vasteland is. Rotterdam neemt thans de eerste, plaats in met een verkeer van 2 mil- lioen registerton, waartegenover Antwerpen staat met 1,6 millioen registerton. Het blad voegt er aan toe, dat deze Toestand vooi' de Ant werpse havendeskundigen niet als een verrassing is gekomen. Men wijt de achteruitgang voor een groot deel aan de deviezenbeperkingen in ver schillende landen.' De onmiddellijke oorzaak schijnt evenwel te liggen* in de verzending van Poolse steenkolen en ZVeedse ertsen via Rotterdam. De „Gazet"' wijst er tevens op, dat Ne derland veel minder goederen kan leveren dan België in het handels verkeer met andere landen, en zich deswége concentreert op het aanbie den van havendiensten. Het blad stelt vervolgens in het licht, dat Antwerpen op de duur toch niet do eerste plaats had kunnen behouden, daar, zodra weer normale toestanden heersen, Rotterdam wederom 15 vaft dé.20 millioen ton uitvoer aan Ruhr- kolen en 10 millioen ton ertsen te verwerken zal krijgen, zoals dit vóór de oorlog het geval was. Hiertegen zal het stukgoedetenverkeer van Antwerpen niet op kunnen. Het Ant werpse blad dringt er tenslotte ech ter óp aan, dat in de toekopst, bij het sluiten van' handelsverdragen de c^ensterrvan de haven in de cijfers van het goederenverkeer met meer aandacht beharideld zullen worden. EERSTE KAMER. Ambtenaren bij Woningbouw. Het wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet werd hedenavond in de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen, maar niet dan nadat de heer Van der Kieft (P. v. d. A.) zich nog eens had uitgesproken voor het vierkante-stuiyertje, dat nu zal verdwijnen. Vervolgens werd door een viertal sprekers, Woudenberg. (P.v.dA.), Reijer (C.H.), Hommes (A.R.) en ir. Kraayvanger (K.V.P.) de nieuw be noemde minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw, 'mr. dr. In 't Veld de ~te verwachten welwillende ontvangst bereid. Nochtans onthiel den deze afgevaardigden z zh niet van critiek. In verschillende toonaar den werd een klaagzang aangeheven tegen de ambtenarij. De heer Kraayvanger (K.V.P.) wenste de minister succes toe met zijn voornemen om zelf na te gaan in hoeverre er op dat terrein bekrom pen zou kunnen worden. De heer Kraayvanger wilde o.m. weten of er een bouwprogram 1948 bestaat en zo' ja, dan zou hij ook gaarne zien, dat dit ook buiten het departement be kend zou worden. Zo snel mogelijk dien4 er z.i. een sociaal te veranL woorden tariefloon in het bouwbe drijf te komen. De export van Nederla'ndse groenten „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernie tigen indien dê na-öorlogse afzet- moeilijkheden niet worden overwon nen", aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde A. H. Bo^rma voor de raad van de F.A.O. (voedsel- en land bouworganisatie) te'Washington ver klaard. Vande 850.00 ton groenten, die Nederland onder normale weers gesteldheden dit jaai' zou produceren zou 400.000 ton voor de export be schikbaar zijn. Hiervan zou momen teel slechts 200.000 ton geëxporteerd kunnen worden. De raad van de F.A.O. zal er bij de Europese regeringen op aandrin- gemeejischappelijk óp te treden om te verhinderen, dat „het grote en waardevolle Nederlandse groenten- overschot" verloren gaat. HET PRAC-SCHANDAAL, TE UTRECHT In de bekendecorruptie-affaire van de Utrechtse PRAC heeft de rijksrecherche een nieuwe arresta tie verricht. Maandagochtend is in alle vroegte te Utrecht van zijn bed gelicht P. van. S., die reeds maandenlang on der'verdenking stond. Naar wij Ver nemen heeft van S toegegeven ver schillende slachtoffers te hebben ge maakt. Van S was eertijds bedien de op een advocaten-kantoor te Utrecht, die zich veel met gokken bezig hield en daarvoor yeel geld nodig had. Tenslotte heeft hij zich op het gebied van de chantage be- geyen onr zich de middelen te ver schaffen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door t\Vee rijksrechercheurs, onder leiding van de substituut-officier van Justitie mr.A. P. Th. M. Kneepens te Utrecht en mr van Overbeeke te 's-Graverihage. De justitie heeft de brandkasten van de Utrechtse PRAC verzegeld. Bisschopswijding Mgr. Wantenaar T Soest-Zuid heeft heiden de plechtigheid "plaats gehad van de Bisschopswijding van Zijne Hoogw. Exc. Mgr. G. Wantenaar. De plechtigheid, die om 10 uur aanving, werd o.m. bijgewoond door Z. Em. Joannes Kardinaal De Jong. Mgr. Stam verrichtte de- wijding, terwijl als med.e-consecratoren op traden Mgr. Bouter £n Mgr. £anis. Mgr. Wantenaar is Dinsdagavond omstreeks zeven uur aan Nieuw-Ma- riënburg afgehaald, waarna men, voorafgegaan door leden van de Jonge Boerenbond te paard, met auto's de hoofdweg volgde naar de pastorie in Soest-Zuid, waar Mgr Wantenaar en de hem begeleidende geestelijkheid opgewacht Werden door een muziekkorps on inwoners. Vanmiddag wordt van 56 uur in de pastorie gerecipieerd. Omstreeks zeven uur vindt een dé filé plaats, waaraan alle R.K. orga nisaties in Soest en de R.K. Muziek vereniging uit Amersfoort hun me dewerking verlenen. Na afloop zal de Bisschop een pon tificaal Lof celebreren en een korte topspraak houden. BEURSO VERZICHT. Hoewel dbk gisteren de belang stelling voor het zakendoen ter beur ze gering was (Maandag» behaalden de omzetten nog, geen'2 millioen gul den) en oppervlakkag gezien de markt derhalve vrijwel dezelfde aanblik bood, was de tendenz niet temin iets beter. De technische po sitie van de fondsenm^rkt heeft iets meer .grond gekregen en het koers verloop kon allerminst zwak ge noemd worden. In tegenstelling tot Maandag b.v. toen voor het hoofd fonds ruim aanbod overheerste, be wogen de koersen zich gisteren, na zwakkere opening, op* het vorig peil, en vertoonden neiging tot oplopen. In beurskringen meende men heden, als de voorbereidingen voor de stor ting der aandelen emissie Philips zijn voltooid, op een voortzetting van deze stemming te mogen rekenen. Deze storting vergt een bedrag van 125 millioen gulden, wa^r uiteraard de contante middelen voor dienden, te worden vrijgemaakt. Oyerigens warén geen factoren aanwezig, die. voor de markt qpige stimulans be tekenden, zodat de affaire van ge ringe omvang bleef. Het koersver loop, dat zeer weinig fluctuaties bood, gaf derhalve weinig stof tot bespreking. Prolongatie 2'A pet. Reserve grensbewaking Gelijk onlangs werd aangekondigd, zal als deel van de versterking van het gezagsapparaat worden overge gaan tot oprichting van een reserve grensbewaking. Deze zal worden ge- oi^aniseerd in het verband van het wapen der koninklijke marehaussee. Tot het sluiten vna een vrijwillige verbintenis als marechaussee voor tij- delijkie dienst bij de grerusbewa- kihg zullen in aanmerking komgn gezagsgetrouwe Nederlanders, die hetzij als vrijwilliger, hetzij als dienstplichtige gedurende ten minste zes maanden militaire dienst hebben vervuld en de leeftijd niet «-hebben overschreden van, voor wat betreft officieren 60 jaar en, voor wat be treft de overigen 50 jaar. In bijzon dere gévallen zullen vrijwilligers kunnen worden aangenomen, die nog niet militair zijn geoefend. Zij die bestemd zijn om bij mobilisatie in werkelijke dienst te komen bij an dere onderdelen van de krijgsmacht in het algemeen dus zij die behoren tot de lichting 1945 en jonger, zullen niet tot een verbintenis bij de reser ve grensbewaking worden toegelaten. Zij, die vroeger als militair gediend hebben bij de koninklijke marechaus see of bij het korps politietroepen, hebben voorrang Zij die als instruc teur in aanmerking komen, kunnen ook indien ouder dan 50 jaar wor den aangenomen. Voorts zullen re serve-officieren ?n het reserve en dienstplichtig kader van voor 1940 in aanmerking komen voor leiding ge vende functies, terwijl er ook plaats is voor administratieve e.d. ♦werk zaamheden. De grensbewaking heeft plaats nabij de grenzen, in de zeeha vens en op de vliegvelden. De aanmeldirife zal, ingaande 19 April worden opengesteld bij de bri gade-commandanten der koninklijke marechaussee in of nabij de woon plaats van betrokkenen. Deze com mandant verschaft ook nadere in lichtingen. Indien men niet weet tot welke brigade-commandant men zich moet wenden, dan schrijve men aan de commandant der koninklijke ma 14. Toen Daniël Daazer zioh die gedenkwaardige nacht op zijn sponde wilde uit spreiden, bemerkte hij» tot zijn grote verrassing, dat het bed reeds belegen was. Amby lag erin, aan han den en voeten gebonden. rechaussee, Raamweg 4, 's-Graven- bage, die dan, de brigade zal opge ven. staatloteihj. 5e klasse, 15e lijst. ƒ1000.— 5880 8939 12571 14273 400.— 3285 10493 14380 14889 15637 200.—' 4738 100.— 1224 1763 2120 2766 5046 5271 9780 9988 10803 11578 10504 12306 13563 18311 19431 20138- Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, - Leiden .voor Gominunie-Geschenken LEIDEl-J Vanwege de Ned. Banketbak Kers vereniging, afd. Leiden en Omgeving, is in de afgelopen winter een cursus gehouden in siervakken, t.w. suiker- trekken, marsepein'en garneren voor jongelui van 1823 jaar. De vakbekwaamheid in de ban ketbakkerij heeft in de oorlogsjaren een geweldige knak gehad, doordat in de eerste plaats tal van jongelui niet in de gelegenheid waren „in het vak" te gaan, omdat er geen grondstoffen waren en in tweede plaats, omdat jongelui, die „in de leer" waren; geen verdere gelegenheid hadden zich te bekwamen. Nóg is er niet "voldoende gelegenheid om de jongelui aan het werk te zetten, want de grondstoffen ontbreken nog steeds en slechts door dat de regering een beperkte hoeveel heid ter beschikking stelde, was het mogelijk deze cursus te doen houden. Er waren tal van gegadigden, zoveel zelfs, dat 75 pet. moest worden afge weken ep zo konden 20 cursisten de lessen volgen. Per vak werden zes lesavonden van 2 Vu uur, gegeven o.l.v. de heer A. B. Donk, erkend leraar van de V.B.O.B. De lessen werden ge geven in de bakkerij van de heer Bo- gaards aan de Maresingel en we mo gen zeggen, dat er reeds goetle resul taten zijn behaald. Dit bleek op de tentoonstelling van werkproducten, welke gisteravond in het Gulden Vlies werd georganiseerd en waar naast de verplichte werkstukken ook enkele vrije stukken warén ingezon den, terwijl ook de banketbakkerspa- tróons door een fraaie inzending toonden hun vak te verstaan. De jury, die dé inzendingen had te beoordelen, had het nog niet $o ge makkelijk, hetgeen wel hieruit blijkt, dat tweemaal twee inzenders met een gelijk aantal punten eindigden. De bekroning voor het verplichte werk leverde de volgepde uitslag: le prijs: F. L. Oskarp en P. J. v. d. Hoven, beiden Leiden, 20 -b pnt., 3e pr. E. L. Davids en N. A. Brummel- kamp, beiden Leiden, 20 pnt., 5e pr. N. J. Reedijk, Voorschoten 19# pnt., 6e pr. S. P. Rosier, Leiden, 19 pnt., 7e pi\ M. G. Zegers, Leiden, 18 pnt. 8e pr. P. v. d. Meer, Zoeterwoude, 18 pnt. DOOR ANNY VAN PANHUYS 39) Nu zij tegenover Dirk zat, wist zij opeens wat er gebeuren moest om de overledene te snaren en toch de .levende .zijn rechten te verschaffen. Zij bevonden zich in de muziekzaal waarin alles nog precies was geble ven als toen de professor er. werkte en les gaf. Josine kon slechts hakke lend en afgebroken de woorden uit spreken, toen zij begon over hetgeen voor beiden zo gewichtig was. „Dirk," zei zij „ik zou je willen verzoeken kalm na9r mij ,te luiste ren. Ik geloof, dat je evenals ik, van mening bent, dat tvij rekening moe ten houden met de naam van mijn overleden man.'' Dirk knikte. '„Een naam als tie zijne mag men niet te schande ma ken, al heeft hij het honderdmaal verdiend." Josine scheen te schrikken. Dan hernam zij; „Laten *vij hot gerucht verspreiden, dat van Kempen je eerste werk onder zijn auspiciën.heeft willen doen opvoeren, om je de weg naar het succes te banen, dat hij de bedoeling had, met de waarheid voor de dag te komen, maar dat zijn plot selinge dood hem dit belet heeft." Zij keek Dirk vragend aan... Een drukkende stilte ontstond. De jonge man ging naar het le vensgrote portret van zijn leermees ter, dat op een ezel' in een hoek der- zaal stond. Lang bleef hij er voor staan en het was, alsof hij heimelijk iéts met de dode besprak. 'Hoe had hij die man vereerd! Als tot een god had hij tot hem opgezien en nu moest hij erkennen, dat die afgod lemen voeten had en neerge stort was van zijn voetstuk. Hoe bitter was die ervaring! Welk een verachting moest die ontdekking niet meebrengen! Josine sloeg Dirk opmerkzaam ga de, maar zij durfde niets te zeggen. De stilte kreeg iets beklemmends. Eindelijk kon zij het niet langer uithouden en zei: „Ik bid je, Dirk, ga op mijn voorstel in. Wij kunnen samen beraadslagen, hoe het best dat bericht in de wereld in te sturen. Me dunkt, dat zou te verkiezen zijn boven de schande, die de do.de zou treffen, als de 'waarheid 'bekend werd." Daar Dirk nog steeds bleef zwij gen, stortte zij zich eensklaps voor hem neer en smeekte: „Zie Dirk, op mijn knieën bid ik je: neem mijn voorstel aan." Hard keken zijn ogen haar aan. „Heb je Maurits van Kempen zó liefgehad?" „Dirk „Heb, je hem zó liefgehad?" her haalde hij zijn vraag: Een zacht snikken weerklonk en Dirk zag néér op het blonde hoofd, dat in schaamte zich dieper boog. „Josine zeg mij de waarheid! Om Godswil de waarheid!" Josine was alleen, mevrouw Wil- lebrands was een middagdutje gaan doen. Wel had zij haar nicht ge vraagd, haar te roepen, als Dirk in tussen zou komen, maar de twee dachten er niet aan, zij vonden het beter, ongestoord te kunnen spreken Jósine was zeer bleek en er lag een donkere schaduw onder haar ogen. De gehele nacht had zij wak ker gelegen en hardop gekermd in haar wanhoop en hulpeloosheid. Zjj kon geen uitweg vinden uit het labyrinth, waarin zij ronddoolde, se dert zij tot haar ontzetting ontdekt had, dat haar ^verleden man* de gro te, welbekende componist, 'Maurits van Kempen, diefstal had gepleegd en, zo laag gezonken was. Welk een schande zou de naam van de dode bevlekken Hij trok de sidderende gestalte overeind en nu hield het snikken op. r,Ik heb nooit iemand anders be mind dan jou, Dirk, toen eh nu, al tijd maar jou! Trots en wrok bew'o- Sfn mij toe te stemmen in een hu welijk met van Kempen'." Met een juichkreet drukte Dirk haar aan zijn borst. Met ogen vol tranen keek zij hem aan. „Nietwaar Dirk, nu zul je doen wat ik .je gevraagd heb?" „Neen, neen, neen!" Hoe blij klonk zijn stem. „Mijn eerste opera is verbrand. „Veroverd Land" is de laatste; die professor van. Kempen geschreven heeft en dat zal zo blij ven." „Maar, Dirk, dat is te edelmoe dig...."! Josine's stem trilde yan ontroering. Hij lachte overmoedig. „Ik ben jong en zovele melodieën .sluimeren 'in mij, die wachten om tot leven te worden opgewekt. Met een dode wil ik niet strijden' om dat eerste werk." Nu lachte ook Josine. Hoe krach tig en zelf bewust zag hij er uit! Zij vleide, zich 'inniger in zijn armen' en beiden wisten, dat zij elkander voor het gehele leven gevonden hadden. „Als het rouwjaar voorbij-is, wordt Josine van Kempen, Josine Wille- brands en'je vader zal ik bewijzen, dat mijn beroep nog lang niet het slechtste is, dat ik kiezen kon." „Stil, je moeder komt er aan," fluisterde Josine en zij maakte zich los uit zijn armen. Niemand, ook zij niet, behoeft iéts van onze liefde te weten, tot hfet rouwjaar voorbij is. Moeder's gevoel voor hetgeen past zou het anders niet kunnen verdra gen." Josine knikte. Haar bleke wangen hadden zich gekleurd met een fijne blos als van een pas ontloken roos. 1 Mevrouw Willebrands nam nu haar zoon geheel is beslag, maar de jonge huisvrouw was er blij om, dat zij nu stil haar dromen van geluk kon uitspinnen, slechts als haar iets gevraagd werd, gaf zij antwoord. Maar opeens weerklonk op straat mi Ik.... Een ^als! Een waldhoorn gaf *.e melodie aan en twee violen begeleidden het spel. „Zijn dat niet de muzikanten, die gisteren hier speelden?" vroeg de oude dame luisterend. Josine knikte. „Ja, zij komen An- toon, onze huisknecht halen, gisteren vertelde hij het mij. Hij wil met hen meegaan, terug naar zijn vaderland. Gisteren heeft hij zijn bagage inge pakt en naar zijn dorp in Bohemen waar hij' geboren is, gezonden. Nu wil hij meezwérven met die mannen* zoals hij tien' jaar geleden hier ge komen is.1' Er werd geklopt. Antoon trad binnen met een gezicht, stralend van blijdschap. Zijn viool droeg hij in de arm als een dierbaar kind. „Ik kom afscheid nemen, mevrouw," zei hij. „Ik zou u willen bedanken voor al de goedheid, die u mij bewezen hebt. Denk niet, dat ik onverschillig bén, omdat ik mij nu zo gelukkig gevoel, maar ik ben toch blij weer als muzikant door de wereld te pio- gèn zwerven." Josine reikte hem de hand en zei: „Antoon, ik begrijp je." Een beetje links kustte hij de klei ne hand groette de andere aanwezi gen en ging heen. Buiten weerklonk een nieuwe wals. De tWee dames en Dirk'gingen naar het vfenster en zagen, dat An toon naar zijn landgenoten ging, een enke w.oordje met hen sprak en toen eveneens zijn viool aan zijn kin. drukte. Hè, hoe vloog zijn sttijkstok over de snaren Een, twee, drie, een twee, drie... Dat was de afscheidsgroet van An toon Halek! „Ja, als vrouwe Musica iemand te pakken heeft, laat zij hem niet meer los, <fat gaat net als met de echte liefde", zei Dirk en zijn blik vestig de zich vol vreugde np de jonge huisvrouw. Zij lachte. Haar rouwkleren om hulden haar als een feestgewaad, he lemaal niet somber of treurig, vond •Dirk. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2