Vrijwillige inkrimping door bollenkwekers verworpen 3{a*te y. ALS DE HEIDE BLOEIT DINSDAG 13 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Onbeslist bleef de vraag Haarlem of Hillegom als zetel De# algemene vergadering van de Algemene Vereniging voor BloemboL len cultuur" heeft zich Maandagmid dag in haar te Haarlem in het Gem. Concertgebouw gehouden vergade ring met een paar belangrijke vra gen beziggehouden. De voorzitter Jhr. Dr. O. T. H. A. van Nispen herdacht in zijn openings rede allereerst de overleden leden, Theodoor Jonkheer uit Hillegom, Dik Swart en Jacob Schermer uit Leimuiden, Albert Leenslag uit Haar lemmermeer en Willem Eldering uit Sassenheim. Wij staart wederom aan de aan vang van een belangrijke -vergade ring. Er is wel geen onderwerp, het welk zozeer de gemoederen heeft be zig gehouden sedert onze laatste bij eenkomst als wel de regeling der z.g.n. „vrijwillige* inkrimping".'„Ver werpt u haar", aldus de voorzitter, „vast blyft staan, dat we niet met zulk een overproductie aan tul pen kunnen voortgaan, die bij een* normale oogst op 30 pet. wordt ge-, sch'at. Er zal dan toch iets moeten ge beuren. Zal c\an dat iets niet dodelijk zijn voor de kleine bedrijven, dar zal een deel der overschotten, bijv. 10 pet. zonder vergoeding of restitutie voor inkrimping moeten verdwijnen. En daarvoor is dan het enige middel verplichte inlevering, of wel dat ver plicht moet worden - ingekrompen waarbij de aller kleinste bedrijven zopden kuiier\ worden vrijgesteld. Een andere wijze van verwezenlij king van een en ander zou zijn, slechts surpluslasten te leggen op hen, die bollen bij het surplusfonds inleveren. Ten aanzien van het voor-» stel Haarlem, om de zetel van Bloem bollencultuur niet naar Hillegom te verplaatsen, merkte spr. op, dat dit "geen strijd iz tussen Haarlem en Hil legom, maar een vraagstuk van de al lergrootste beteekenis voor de outil lage van het vak en zijn instellingen voor een lange toekomst. Hef is niet het gevaarlijke plan Hillgom zoals sommigen .dit menen te moeten voor stellen, dat Haarlem belet iets vflor ons vak te doen, het is veeleer dat zelfde gevaarlijke plan Hillègom, waaraan het te danken is, "dat Haar lem nu bereid schijnt te worden, iéts voor ons vak te zullen gaan over hebben. Juist aan uw nieuwe voor zitter, die meer dan wie dan ook alle schijn zelfs van bevoordeling van het Radio WOENSDAG. HILVERSUM I, 301. meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 8.Q0 Nieuws, 8.50 Voor de Huisvrouw, 9.1 EdwaTd Elgar, 10.00 Morgenwijding, 10,20 Gr., 12.00 Carlo Carcassola en Orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Sil- vestri-kwartet, 13.00 Nieuws, 13.20 Vaudeville-orkest, 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Jeugdhoorspel, 15.20 Gr.muziek, 15.45 Regenboog, 17.15 Musetteklanken, 17.30 Maatschappelijk Werk, 17.35 Orgelspel, 18.00 Nieuws, 18.20 Tónny Schifferstein. 18.30 Ned. Strijdkr., 19.15 Lys Gauty met orkest,. 19.30 Voor de Jeugd, 19 45 Lezen in de Bij. bel, 20.00 Nieuws, 20.15 Operaiprogr., 21.15 Englandspiel, 21.55 ..Rosamun- de", 22.15 The Ramblers. 22.45-„In de Tuin der Poëzie", 23.00 Nieuws, 23.15 Bruse Lowe zingt, 23.30 Gr. pl., 24.00 HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7 15 Gr.. 7.45 Een Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gew. Muziek, 8.30 Tsiaikowsky, 9.00 Onze jonge zieken, 9.30 Waterstanden, 9.35 - Concert, 10.00 Tilly Langedijk, oiano, 10.30 Morgendienst, 11.00 Handel, 11.15 Hoorspel, 12.00 Orgelsoli, 12.15 Bjach, 12.55 Het PITF spreekt, 13.00 Nieuws, .13.15 Van Rameau tot Ravel (II), 13.55 Metropole Orkest, 14.30 Sopraan en bariton. 15.00 Jeugdcon cert, 1600 Jeugdige Postzegelverzame laars. .16.15 Jeugdprogr., i7.45 Onder de tropenzon, 18.00 Ncd. Koren en vKorpsen, 18.30 Gr.pl., 18.45 Ned. Chr. Reisver., 19.00 Nieuws en weerover- zicht, 19.15 Nieuws uit Indië, 19.45 Eng les voor gevorderden, 20.00 Nieuws, 20.15 Concertgebouworkest, 22.15 Ned. Kamerkoor, 22.45 -Avond- overdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Hor landa-sextet, 23.34 William Walton, als plan Hillegom zou hebben moeten en willen vermijden, en die u van zijn Volle onpartijdigheid heeft verzekerd, hadden de voorstanders van Haarlem, dit beleid in de eerste plaats moeten en kunnen toevertrouwen. De afdeling Heemstede had op het voorstel der afdeling Anna Paulowna, om over te gaan tot opheffing de z.g. vrijwillige inkrimping met ingartg van het plantjaar 1948/49 een drietal amendementen ingediend. Het derde bevatte de toevoeging: „De 'over dracht van teeltrecht voor tijdelijk of definitief moet vrij zijn." Het tweede hield in de toevoeging: „Tegenover het minder beplanten dan de teelt vergunning toelaat, (dus inkrimping) zal er geen verplichte inlevering van plantgoed zijn". Deze amendementen wilde de voorzitter eerst in behande ling en stemming gebracht zien. Dat ontlokte een storm van protest. De.afdeling Voorhout meende, dat Heemstede een' oud portret mooi wil de maken. De afdeling Grotebroek zag de oorzaak van het surplus niet in het areaal maar in het sortement en achtte het natuurlijk, dat de ver bruiker in het buitenland er het beste uit pikt. De afdeling Artdijk was wel voor vrijwillige inkrimp, maar wilde dit beperkt zien tot boven 1 H.A. Limmen was voor het voorstel, maar tegen de amendementen. Iets wat onorganisatorisch wordt opge legd, is in de grond van de zaak reeds verwerpelijk. De afdeling Obdam nam dan de ge legenheid te baat, een motie in te dienen, om te stemmen voor of tegen inkrimp. Hierop werd de vergadering een ogenblik geschorst, omdat het Hoofd bestuur zich wilde beraden. Er werd iets geschreeuwd van „een ondergeschoven kind". Dan kwam er eindelijk stemming. Amendement 3 werd gewipt met 226 tegenstemmen, 100 waren er voor en 18 blanco. Voor amendement 2 waren- 114 stemmen, tegen ,193 en blanco 37. waannee ook dit van de baan was. Nadat Anna Paulowna het voorstel had toegelicht, Noordwijkerhout zich met klem tegen inkrimping had ver klaard. stelde Grotebroek de leuze voor: Wij ons ei?en bedrijf, de amb tenaren een publiek kantoor. Daarna kwam het voorstel Anna Paulowna in stemming. Dit werd met 234 tegen 105 stemmen aangenomen. Vijf stemmen werden blanco uitge bracht. Hierop kwam de kwestie van de ze tel in Haarlem of Hillegom aan de orde. De voorzitter memoreerde, dat des tijds hef aanbod van Hillegom was aanvaard, omdat de concentratie van gebouw, bureaux en proeftuin toen niet goed. mogelijk bleek in Haar. lem. Intussen is de interesse hier ontwaakt. Er is een schrijven,, waar in Haarlem terugkwam op de aanbie ding van proeftuin en zich zelfs bereid verklaarde een 'terrein van 2 H.A beschikbaar te stellen. Maar de ze vejklaring had toch nog niet zo danige vaste vorm aahgenomen dat het Hoofdbestuur zijn prae-advies; wilde wijzigen, waarin wordt ontra den de destijds in 1946 genomen be slissing dn dit stadium reeds-, in te trekken.' De afdeling Texel had reeds een motie ingediend, waarin werd voorgesteld, dat het Hoofdbestuur, gezien de voorstellen van Haarlem, contact met het gemeentebestuur zou opnemen en de beslissing aanhou den tot de volgende vergadering. De afdeling Bloemendaal had er bezwaar tegen, de zaak slepende te houden en verklaarde, dat Haarlem veel wilde doen en de vereniging zeer ter wille is. Bovendien zou er met een beurs in Hillegom spreiding ko men, omdat het Noorden dan een beurs in Alkmaar wilde oprichten. Dit achtte de afdeling al heel onge wenst. De afd. Noordwijkerhout was voor motie-Hille?om, terwijl het hoofdbe stuurslid Bakker voorrekende, dat men in Hillegom jaarlijks 100.000 zou verwonen, terwijl de inkomsten aan contributies en beursentreé's ƒ73.000.bedragen. Hij noemde de Beurs te Haarlem historisch gegroeid, waarnaast de afdeling Langedijk vaststelde, dat Haarlem op dezelfde wijze het centrale punt is voor het Bloembollenvak, als Utrecht voor de Jaarbeurs1. De motie-Texel werd dan in stem ming gebracht en aangenomen met 179 stemmen tegen 146 en 12 blanco. De beslissing werd hiermee dus uit gesteld tot een volgende vergade ring, Met de stemmen der afdeling Sas- seiheim tegen, verklaarde de verga dering zich tenslotte accoord met een voorstel der afdeling Noordwijk, be helzende, om in een artikel van hefc „Handelsreglement voor de bloembol- lenhandel" een bepaling op te nemen, volgens welke alle kopers va bloem bollen enz. .worden verplicht, on^ aan de verkopers te betalen drie procent (of zoveel als de omzetbelasting zal bedragen) boven het door hen ge kochte gedrag, na ftrek van de even tuele surplusheffing. De Amerikaanse hulp aan Nederland ïlet speciale fonds van 21 millioen dollars, dat door de Amerikaanse re gering beschikbaar is gesteld ter fi nanciering van de leveranties aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Grie kenland en Nederland- in het kader van het plan Marshall, zal hoofdza kelijk Lesteed worden voor de aan koop van voedsel, brandstoffen, kunstmeststoffen, zaden, medicijnen, middelen ter bestrijding van planten ziekten en vezels. Het is de bedoe ling,' dat met deze leveranties de pe riode wordt overbrugd, die verstre ken zal tot de Amerikaanse leveran ties op grote schaal zullen beginnen. De Amerikaanse functionarissen verklaren de noodzakelijkheid te hebben ingezien om Nederland op te nemen onder de landen, die in aan merking komen voor onmiddellijke huloverlening, nadat z;: -ern~" - hadden, dat de Nederlandse rege ring anders genoodzaakt zou zijn ge weest de Nederlandse invoer in nog grotere mate te beperken, dan de laatste tijd reeds is geschied. De binnenkort te verwachten her vatting van de onderhandelingen over het gebruik van de Nederlandse en Belgische havens voor de invoer in Duitsland staat nauw in verband met. de hulpverlening in het kader van het plan Marshall, daar de voor naamste oorzaak van het mislukken van de vroegere onderhandelingen gelegen was in het feit dat de Brits- Amerikaanse bezetttingszóne de ha vengelden niét in dollars kon beta len. Thans kunnen de meeste fi'nan- fciële bezwaren, die het tot stand ko men van een overeenkomst tussen de Benelux en de bezettingsautori teiten in de weg staan, worden ge ëlimineerd, aangezien de gecombi neerde bezettingszone in Staat zal 7iin d° havengelden t° betalen me+ de dollars, die aan West-Duitsland onder het Marshall-plan beschikbaar worden gesteld. Er bestaat goede kans, dat de deel neming van de Nederlandse en Bel gische havens aan de Duitse invoer ongeveer 1.700.000 per jaar zal be lopen. In een der ruimen van het onge veer 8000 ton metende Engelse ss. „Martand", liggende in de Maasha ven'te Rotterdam, is gistermorgen brand uitgebroken. De brandweer, die met een blusboot, twee autospui ten en een gereedschapswagen spoe dig ter plaatse was, constateerde dat het vuur zeer diep in het onderruim van ruim twee woedde. De „Martand" was Zondagmiddag uit Calcutta" via Hamburg te Rotter dam aangekomen met een lading staal en andei'e Indische producten aan boord, waarvan een gedeelte in Rot terdam gelost moest worden. Deze lading is ernstig beschadigd. Pas tegen zee uur gisteravond werd de brand bedwongeii. De nablussing duurde nog geruime* tijd. ONGELDIGE KOLENBONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat na 17 April a.s. niet meer geldig zijn: bon 76 BV der brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707; de bonnen 1ste t.m, 12de periode der brandstoffenkaar ten WA 707 en WB 707 (voor B, C en D-kleinverbruikers)de rant soenbonnen „een eenheid 1947-1948" voor brandstoffen. DE WERKZAAMHEDEN DER TWEEDE KAMER. Naar verwacht wordt, zal de Twee7 cje Kamer niet voor 20 April in het openbaar bijeenkomen. Welliéht zul len in die week kunnèh worden be handeld het vijflanderipact, de wijzi ging der dienstplichtwet en de tech nische herziening der lagere onder wijswet. In de week daarop zal dan de grondwetsherziening aan de orde komen. Rumoer om de auto van een dokter Minister Vos heeft dezer dagen op vragen van het Tweede Kamerlid dr. Hacke geantwoord, dat de toewijzing van een zware autobaan zijn broer, chirurg te Warnsveld, op regelmatige wijze heeft plaats gehad. Zoals men weet, was- dit geval ter sprake gekomen bij de behandeling van een strafzaak tegen enige leden van de Rijksverkeersinspectie te Arn hem, die van corruptie werden ver dacht. Van de zijde van de verdediger van een der verdachten verneemt „Trouw" thans, dat bij een door de officier van Justitie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de toewijzing 's volgt is geschiech - Het departement van Verkeer en Waterstaat deed aan de R.V.I. te Arn hem regelmatig opgave van beschik bare auto's verdeeld in lichte, mid delgrote en zware die* in een ko mende periode door de R.V.I. konden worden toegewezen. De toewijzing zelf werd overgelaten aan de R.V.I., die commissies had ingesteld om haar te adviseren. De toewijzing aan me dici geschiedde steeds overeenkom stig het "advies van een uit medici samengestelde commissie, waarvan de inspecteur der Volksgezondheid te Nijmegen de leiding had. In Gelder land werden aan medici uitsluitend kleine wagens toegewezen. Medici, die geen auto hadden, kwa men het eerst Tan de beurt en huis artsen gingen- voor specialisten. In de tweede helft van 1946 ontving de R.V.I. te Arnhem weer een opga ve van beschikbare auto's. Er stond op aangetekend, dat een der zware auto's een Buick moest worden toegewezen aan dr. Vos, chirurg te Warnsveld. Bij de R.V.I. echter was geen aanvrage van dr. Vos bekend en hij was zeker nog niet aan de beurt. De inspecteur van de Volksgezond heid was dan ook tegen de toewij zing, welke" geheel afweekvan de tot dusver gev, 'gde gedragslijn. Bo vendien beschikte dr. Vos reeds oyer een auto. De wnd inspecteu" der R.V.I. heeft daarop getracht nadere inlichtingen in te winnen bij het departement, doch dit gelastte dat de opdracht moest worden uitgevoerd. Volgens de bedoelde verdediger had de minister te voren reeds twee maal de aandarht wan zijn ambtena ren op de vervoersmoeilijkheden van zijn broer gevestigd. De inspecteur van de Volksgezond heid heeft verklaard, dat dr. Vos bij een onderzoek door de medische kring te Zutfen heeft medegedeeld, dat hij de toewijzing van d^ auto te danken had „aan de vriendelijkheid van een hoge ambtenaar". BEURSOVERZICHT. Het schijnt wel, dat de Europese politieke toestand op het ogenblik een faótor is, die- dagelijks min of meer zijn stempel op de markt drukt en met name de verdere ontwikke ling in Berlijn en de voorbereidingen der Italiaanse verkiezingen worden met argusogen gevolgd. De kapitaal markt geeft tekenen van verzadiging en ondanks de tegenspraak der emis siegeruchten opende Unilever giste ren wederom 5 pet. lager. Het hierop volgende herstel bleef niet gehand haafd en het slot kwam op circa 308, dus 3 pet. beneden Vrijdag. De ge hele markt gaf trouwens tekenen* van vermoeidheid en sloeg een dalende richting in, hier en daar zelfs vrij krachtig. Er heerst onzekerheid om trent al of niet vordering van Ame rikaanse shares, maar met de moge lijkheid houdt de beurs inmiddels terdege rekening. De hernieuwde en reeds tegengesproken devaluatiege ruchten bleven thans zonder uitwer king. In de flauwe markt gaf Kon. Olie met een koersdaling van circa 10 pet. de toon aan, waarop wel enig herstel volgdé, doch dit was zo ge ring, dat het slot voor de oude aan delen per saldo kwam op 340 en voor de nieuwe op 330, dus circa 9 pro cent beneden Vrijdag. WEERSVERWACHTING MINDER KOUD DES NACHTS. Voor het Noorden van het land: Veel overdrijvende wol kenbanken maar overwegend droog weer. Zachter des nachts, overdag «ngeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Meest ma tige wind uit Westelijke "richtin gen. Voor het Zuiden van het land: Op vele plaatsen nog tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel- of mistban ken en bijna nergens nachtvorst rrteer. Morgen overdag wat meer bewolking dan vandaag. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. oooooooooooooooooooooonooooooooooo HAARLEMSE R.K. MIDDENSTAND JUBILEERDE. De Haarlemse afdeling van de R.K. Middenstandsvereniging vierde giste ren op feestelijke wijze haar 40-jarig bestaan. Des morgens droeg de- bis schop, mgr. J. P. Huibers' de ponti ficale H. Mis op in de St. Jozefkerk. De geestelijk adviseur, van de ver eniging, kapelaan W. Q. Grimbergen, hield de feestpredicatie. Later was er een feestelijk ontbijt in de grote hal van het Krelagehuis, aar ruim 600 personen aanzaten. Na een kort historisch overzicht huldigde de voorzitter, de heer S. J. Warner, de zes 40-jarige jubilarissen er. bood hun een legpenning aan. Het waren de heren G. Aldërs, N. Cobelens, F. Duijn, A. Th. Pielage en H. A. Wilelnborg. Mr. Groëneveld Meijer, aanwezig als vertegenwordi- ger van de minister, speldde de heer G Alders, die tevens 40 jaar be stuurslid is, onder daverend applaus dé versierselen van de Ridderorde v. Oranje Nassau op- de borst. De bur gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Gremers, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Des middags was er in hotel Brink man receptie. Tijdens de receptie werd door de heer P. H. Borghouts namens het ju bileumcomité aar het bestuur een huldeblijk aangeboden, dat bestaat uit een som geld dat besteed zal wor den voor de inrichting van een mid denstandsbureau. Drie eskaders Amerikaanse super forten zijn' hedenmorgen van een Amerikaans vliegveld vertrokken voor een „oefenvlucht" naar Duits land. Men verwacht, dat de machines rendez-vous zullen houden op Don derdagmorgen boVen Brest, om dan, na een vlucht in formatie over Pa rijs, door te gaan naar de plaats van bestemming in Duitsland: Fuersten- feldbruck. Volgens schatting van -een lucht, machtofficier te Washington zouden 28 .superfprten aan de tocht deelne men, elk met een bemanning van on geveer tien koppen. DE KRÜPP'S AAN LAGER WAL. Naar aanleiding van het, thans aan de gang zijnde proces tegen Krupp senior en junior heeft een correspon dent van Reijter een bezoek gebracht aan de echtgenote van Krup_> sènior, Bertha, naar wie het monsterkanon „dikke Berfha" in de eerste wereld oorlog-wérd genoemd. Bertha woont nu met haar schoonvader, de verlam de 78-jaTige Gustav Krupp van Bohlen und Halbach, en enkele dienstboden in een huisje met acht kamers- op het grondgebied van hun vroegere zeventiende-eeuws kasteel Bluehnbach. Eens bezaten zij vele huizen in Berlijn, Essen en Oosten rijk, en organiseerde de oude Gustav een „Adolf-Hitlerfonds" met een handgift van zes millioen mark. Thans klaagt Bertha over de dure melk en boter. Daar alle familie juwelen door het militair bestuurbewaard worden, zijn de Krupps thans afhankelijk van voedselpakketten uit Groot-Brittan- nië en de Verenigde Staten. Het kas teel Buehnbach is in gebruik als rustoord voor Amerikaanse officie ren. 503e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 14e lijst. 10.000.— 19088 1.000.— 1445 6585 10412 400,— 3360 4325 4721 4730 5966 13666 18643 200.— 5166 11299 13460 16086 19619 100.— 1648 4719 7029 10207 11220 11287 14467 16407 17216 20792 21731 21681 BINNENLAND. De pauselijke onderscheiding ~„Pro Ecclesia et Pontifice" is uitge reikt aan de heer Kraak, te Haarlem bij gelegenheid van diens zilveren jubileum als lid van het Armbestuur in de H. Hart-parochie! Mr. P. A. L. van Ogtrop, burge meesters van Eemnes, is'benoemd tot burgemeester van Blaricum. De heer C. J. Schellinger, commies bij de ge meente-ontvanger te. Den Helder, be-, noemd tot burgemeester van Koe dijk. Op het traject FranekerHar- lingen is de 52-jarige vróuw A. de Jong, wonende te lÜe onder Frane ker, toen zij haar hondje voor de trein wilde wegpakken, zelf gegre pen en gedpod. Een boerderij, bewoond door de landbouwer A. Rootink, bij Groenlo is gisteren door brand vernield. Men vermoedt dat kortsluiting de oor zaak is.. Twee nieuwe politieke partijen zijn op Curasao opgericht, nl. de Na tionale Volkspartij onder leiding van dr da Cota Gomez en de Katholieke Volkspartij, welke in de plaats treedt van de vroegere katholieke partij. Op Vrijdag 7 Mei wordt weer een kaasmarkt in Alkmaar gehouden. De Nederlandse visserij heeft in 1947 met rond 48 millioen gulden bijgedragen aan de Nederlandse ex port. Te Goirle is op 68-jarige leef tijd overleden de heer Ed J.. Puyen- broek, hoofddirecteur van de Van Puyenbroeks textielfabrieken. De heer J. A. Back, directeur van de Rijksluchtvaartschool, heeft 'per 1 Juni ontslag uit deze functie gevraagd. Met een crediet van 85.000 gul den wil het gemeentebestuur van Be verwijk het stationsplein opknap pen. Een kapitale boerderij bij Groen lo is gisteravond voor een groot deel afgebrand. Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen tg weer stéllen. Met Kru- schen Salts Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heil zame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morden de klejne dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van .Kruschen doet Uw bloed snel ler stromen; de schadelijke .zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen eil verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is— het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist BUITENLAND. De ongewone situatie te Berlijn leidt totongewone maatregelen- Amerikaanse gezinnen, die op raad van generaal Clay' naar Amerika te rugkeren, worden thans verhuisd met legervliegtuigen. De 26-jarige piloot John Derry heeft in Hertfordshire met een „De Havilland 108" een snelheid bereikt van 974 K.M. per uur, waarmede hij het bestaande snelheidsrecord met 64 K.M. per uur verbeterd heeft. De Canadese autoriteiten heb ben de deportatie bevolen van de Amerikaanse vakverenigingsleider Reid Robinson, die ervan verdacht wordt fcommunist te zijn. Hij is vice- president van het internat, vakver bond van mijnwerkers. Aan Italië zullen 31 millioen dollar goud, dat door de Duitsers uit Italië is geroofd, worden teruggege ven. Nabij het zomerverblijf van de Paus, Castel Gandolfo, is een particu lier vliegtuig neergestort. De inzit tenden, een Italiaan, met zijn vrouw en 2 kinderen, kwamen om het leven. Een orkaan hfceft gewoed bo ven Z. O. Australië. Er werd niemand, gedood, doch velen raakten gewond/ Schade circa 1 millioen pond ster ling. DOOR ANNY VAN PANHUYS 38 Mevrouw Willeb rands babbelde maar en Luigi Marini gaf haar ge duldig antwoord. Hun gesprek was zeer geanimeerd. Dirk zowel als Jo- sine kregen 'de indruk, dat^ hij hen wilde ontzien en tijd laten om tot bezinning te komen... Het scheen, dat hij iets vermoedde van hetgeen ken plotseling zo verbijsterd had. De tweede acte begon. Als te vo ren zat Josine als versteend. Toch trilde iedere zenuw in haar, want wat daar op het tpneel gezongen en gespeeld werd. was „De Overwin naar" van Dirk Willebrands. Zijvherkende iedere noot. Daar zat zij, de weduwe van de grote componist en schaamde zich over haar echtgenoot, dat hij zo kleinzielig, zo erbarmelijk kleinzie lig de hand had uitgestrekt naar het eigendom van een ander. Maar lang-, zamerhand week de verdoving en kon zij haar gedachten vrijer laten gaan. De herinnering bouwde steen tje n^ steentje op van het 'bouwsel van leugen en diefstal. Zij dacht expan, hoe lang hij ge wacht had, eer hij aan Dirk het re sultaat van zijn onderzoek had mee gedeeld en dat hij hem, toen hij het deed, meteen de raad had gegeven om het manuscript te verbranden. Zelf had hij de bladen vaneen ge scheurd en' in de haard geworpen; Dirk was er bij tegenwoordig ge weest. Terwijl hij de tijd nam om zogenaamd het werk te onderzoek, moest hij het overgeschreven hebben en de partituur onder een andere titel naar het Metropolitan Opera House te New York hebben gezonden DaarQm was het, dat hij het recht van opvoering uitsluitend aan Ame rika gunde. Daaróm speelde hij haar nooit een enkele maat uit de opera voor. Daarom wees hij alle aanbie dingen van Europese theater agent en af en ging hij op geen enkele in. Hij had gestolen! In New York had hij gepronkt met een werk, dat hem niet toebehoorde. De meester had zich vergrepen aan het werk van de leerlihg. De met roem gekroonde componist had ver- radelijk de eerste lauwerkrans ge rukt uit de handen van de beginnen de... Josine boog .het hoofd onder de storm van beschuldigde gedachten en in haar' hart sprak zij het oordeel uit: „Maurits van Kempen, je hebt eerloos gehandeld. Maar omdat ik je vrouw ben, zal ik er met alle krachten naar streven goed te ma ken, wat je misdaan hebt..." Kalm en rustig moest zij overleg gen, wat haar te doen stond. Zij moest aan de levende teruggeven, wat hem toebehoorde, maar zonder daarbij de naam van de dode aan de schandpaal te hechten. In die zin meende zij nu ook de laatste woorden van de stervende te moeten opvatten: doodsangst en be rouw hadden hem die ingegeven.. Haar gelaat was doodsbleek, toen na het einde van de opera het gor dijn vaneen schoof en de' regisseur voor het voetlicht trad. Hij sprak enige woorden, maar het was Josine, alsof zij door elk dier woorden ruw in het gelaat werd geslagen. „Dames en Hex-en, de ovex-leden componist kan u niet bedanken voor uw toejuichingen, maar zijn laatste werk heeft ons bewezen, dat wij trots mogen zijn op Maurits van Kempen, om wie alle beschaafde naties ons benijden. Ere en hulde aan onze grote meester!" O, hoe schaamde zich zijn weduwe. Dirk*-sprak geen woord meer. Hij verontschuldigde zich met de uit vlucht; aan heyige hoofdpijn te lij den. Zijn moeder gaf hem de raad, maar gauw naar het hotel te gaan en onder de wol te krixipen. Het scheen haar te spijten, dat zij niet met hem mee kon gaan om hem tóe te dekken, zoals zij dat vroeger, toen hij nog kind was gedaan had. Toen de dames in een taxi stap ten om naar het station te rijden, zei zij nog tot haar zoon: „Je komt ons toch morgen in Den Haag bezoe ken?"' Dirk zag" Josine vragend aan en zij knikte. „Ja, Dirk," antwoordde zij. „Ik verzoek je erom. Ik heb iets ge wichtigs met je te bespreken." Daar bij beefde haar stem en de oude dame bemerkte het. „Het schijnt, lieve" Jo, dat de opvoering van het laat ste" werk van je n^an je erg heeft aan gepakt." Dan nam ze afscheid van Marini. - Zwijgend wandelden de heren naar liet Carlton Hotel. Een piccolo stond aan de deür en rukte die met een diepe buiging voor hen open, terwijl hij zei: „Twee heren wensen mijnheer Willebrands te spreken." Zij waren gekomen om de jonge componist en tevens de Italiaanse maestro Marini uit te nodigen voor een souper te hunner ere. Dirk antwoordde met een gedwon gen lachje, dat hij zich zeer moe ge voelde en vreselijke hoofdpijn had. Maar dat werd niet als veront schuldiging aangenomen. Bij* een glas champagne zou dat wel over gaan en ook Marini voegde zich bij de heren om Dirk over te halen. Hij zei:„Ik ga volkomen met u accoord en als u mij veroorlooft een paar woorden met mijn jonge vriend te wisselen, ben ik er van overtuigd, dat hij de uitnodiging zal aanne men." Hij trok Diik mee in een klein vertrek naast de hal en zei: „Beste vriend, u weet dat ik het goed met u meen, dus kunt u mij gerust ge loven, dat het" voor het ogenblik on mogelijk is, een besluit te nemen in de toestand, waarin u zich bevindt. Een prettig gezelschap en een goed glas wijn zullen u de zaak van een andere zijde doen beschouwen en u opmonteren." 1 Dirk keeek hem verwonderd aan. ,Hoe weet u, wat mij dwars zit?" „Alles weet ik." De "verstandige, donkere ogen van de maestro vestigden zich op het ge laat van zijn jonge vriend. „Ik weet dat de laatste opera van Maurits van Kempen uw werk is, het werk, dat uw leermeester.verbrandde., Toen ik de opera hooi"de; herinnerde ik mü, wat u mfj vanmorgen vertelde. De eerste maten van -de ouverture bewezen mij reeds, dat Maurits van Kempen ze nooit of nimmer geschre ven heeft. Ik ken te goed zijn ma nier van componeren. Die is goed, zeker, heel goed, maar heel anders dan. die van u. „Verovex-d Land" dat is uw wijze van componeren. Ik ontdekte ook spoedig de samen hang, toen ik het gezicht van me-' vrouw van Kempen en het uwe be studeerde. „U is verbazend slim, men zou zich voor u in acht moeten nemen," stotterde Dirk. Maar toch, nam l>ij de uitnodiging van de heren aan. Misschien had Marini wel gelijk, dat een paar glazen champagne hem geen kwaad konden doen. In ieder geval leidden zij zijn gedachten af en hield hij zich niet meer met die onverkwikkelijke zaak bezig. Marini gaf hem zijn erewoord, dat hij over hetgeen hij ontdekte, tegen over iedereen zou zwijgen. „Ik weet nog niet," zei Dirk, „wat ik doen zal, wat ik doen moet. Ik moet eerst nadenken.'' Droef en zwaarmoedig klonk zijn stem bij die woorden. Het was Dirk vreemd te moede, toen hij na zoveel maanden weer het huis binnentrad, waar hij vroeger als leerling zo dikwijls gekomen was. Allerlei herinneringen kwamen in hem op. Hij dacht aan de,dag, toen hij, zjjn hart kloppend van hoop en verwachting, zijn p'artituur in de handen van zijn meester gelegd had. Dan die andere dag,- toen Maurits van Kempen hem vex-klaarde, dat zijn wei;k volkomen onrijp was en niet ter opvoering geschikt. Daarna de mid dag, toen hij Josine .bij zijn meester had aangetroffen, terwijl zij naar zijn verblijfplaats infoi*meerde. Dui delijk meende hij weer de wrede woorden te horen, die de band hun ner jonge liefdé zo ruw verbroken hadden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2