Het plan Marshall en het Ned. bedrijfsleven fJiatte (folf J ZATERDAG 10 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 De in het „Informatiecentrum Be werkoncle werkgevers en werknerrie se bedrijfsleven vertegenwoordigen, mening van de president -der Vereni de ondertekening van de wet voor h. torisch ogenblik in onze beschayings Vervuld van grote dankbaarheid voor de kans, die het Amerikaanse volk aan Europa wil geven, is het Nederlandse bedrijfsleven sterk door drongen van de morele verplichtin gen, die hieruit voor Europa in het algèmeen en voor Nederland in het bijzonder voortvloeien. Het informatiecentrum merkt op, dat ondanks de grote steun in de vorm van goederen en credieten, welke Amerika aan Europa zal ver lenen, niet mag worden verwacht, dat het voorzieni.igsfonds in ons land daardoor aanstoqds zal kunnen stij gen. Slechts de wijze, waarop Neder land en de andere betrokken Euro pese landen van de gebodenhulp gebruik zullen maken, is bepalend voor de door .de gehele wereld ge wenste economische opleving van West-Europa. De in het „Informatie centrum bedrijfsleven- plan Mars hall" samenwerkende Nederlandse Nederlandse vlieger met Spitfire verongelukt Gisterén is in de nabijheid van Gronau in de Britse zóne van Duits land de reserve luit.-vlieger H. Fa- bius, van de Nederlandse luchtstrijd krachten, met zijn spitfire neerge stort en om het leven gekomen Luit. Fabius was omstreeks 10 uur van het vliegveld Twenthe opgeste gen voor een oefenvlucht, met de bedoeling tegen de middag terug te keren, omdat hij dan tot officier be ëdigd zou worden. Ongev,eer 11 km ten Zuid-Oostén van Gronau" stortte het vliegtuig neer. De resten van de' Spitfire werden tot zelfs 8 meter in de bodem gevonden. Over de oor zaak" van het ongeluk tast men vol komen in het duister. Intussen is reeds een commissie van onderzoek naar de plaats van het ongeluk ver trokken. CONFERENTIE GAAT WAARSCHIJNLIJK VERHUIZEN. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat men het in diplomatieke kringen te Washington waarschijnlijk acht, dat de Pan-Amerikaanse confe rentie te Washington zal worden voortgezet. De schade wordt op enkele mil- lioenen dollars geschat. Volgens di plomatieke kringen te Washington kan hetgeen in Columbia geschiedt niet anders gezien worden dan een ..pólitiekwestie", die vroeg of laat door het leger onderdrukt zal wor den. Men vreest echter in-de Ameri kaanse hoofdstad, dat de communis ten van Columbia van de toestand gebruik zullen maken om een po ging te doen, aan de macht te komen* ONTPLOFFING TE BANDOENG. Vrijdagochtend werd Bandoeng opgeschrikt door een enorme ont ploffing, waarbij twee personen werden gewond. De ontploffing 'werd veroorzaakt door het verbran den van vuil op een verborgen Ja panse dump op het terrein van de technische dienst te Bandoeng. De ontploffing veroorzaakte een gat van 7 meter middellijn' en 3 meter diepte. Aanzienlijke ravage is aan gericht. ONTSLAGFN IN TSJECHO- SLOWAKIJE Èvzen Erban, de Tsjechoslo waakse sociale zorg, heef .aan eten parle mentscommissie medegedeeld, dat in Februari en Maart j.l. 8300 personen om politieke redenen uit hun werk- kring ontslagen zijn. Bij .het open baar bestuur werden 2500 personen uit hun functie gezet en" 5800 bij particuliere en genationaliseerde on dernemingen. ALS ER GEEN KOLEN ZIJN Het Amerikaanse bureau voor ver voer heeft bepaald, dat alle passa giers- en goederentreinen, die steen kolen gebruiken, hun diensten met ingang van volgende week Donder dag tot de' helft moeten inkrimpen in verband met dé voortdurende staking vaft 400.000 arbeiders in de vetkolenmijnen deze mijnwerkers staken reeds 26 dagen wegens een geschil over een pensioenregeling. Het totaal aanal arbeiders, dat niet aan. het werk is, wordt geschat op .minstens 562.000. Hierbij zijn begre pen arbeiders in de anthracietmijnen die zich bij de 400.000 eerder ge noemden hébben aangesloten, en an deren, die tengevolge van de ver minderde staalproductie zonder werk zijn gekomen. De diensten van personen- en goederentreinen, die steenkqpl als "brandstof gebruiken, zijn reeds eer der met 25 procent ingekrompen. Abdoellah el Wazir, die vier we ken lang op de troon vgn Jemen heeft gezeten. iS gisteren volgens een bericht uit Sanaa, te Hogga, 80 km ten Noorden van Sanaa, de .hoofdstad van Jemen opgehangen. Abdoellah el Wazir zou tijdens een proces schuldig bevonden zijn aan de moord in Februari op' de 85- jarige heerser van Jemen, Imam Ja- hia. Na -de moord proclameerde Abdoel lah el Wazir zichzelf tot koning waardoor een burgeroorlog ontstond, die eindigde met de overwinning van Emir Seif el Islam Ahmed, de oudste zoon van de vermoorde Imam, die de vorigemaand Sanaa binnentrok en zich tot koning uitriep. drijfsleven-plan 1 Marshall" samen- rs, die tezamen het gehele Nederland- delen ons mede, dat zij ton volle de gde Staten onderschrijven, toen deze .et hulpprogram voor Europa eeii his- geschiedenis noemde. werkgevers en werknemers stellen vast, dat derhalve „op ons allen de zware verplichting van een goed be heer van dë door de Vér. Staten te verlenen middelen rust." Zij merken op, dat voor Ijet be drijfsleven het ogdhblik is aangebro ken voor een nog grotere krachtsin spanning, teneinde de productie te verhogen. Versterking" van de Euro pese samenwerking is thans bovenal geboden. Met instemming hebben ,de vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven vernomen, dat aan de grondslagen "hiervoor door de regeringen van de betrokken landen wordt gewerkt. De resultaten van dit initiatief worden door het bedrijfsle ven met spanning verwacht, „omdat slechts eensamenvoeging van de economische mogelijkheden van ropa in een groter geheel tot een. duurzame welvaart zal kunnen lei den." DE TSJECHO-SLOWAAKSE DEELNEMING AAN DE JAARBEURS. Tsjecho-Slowakije staat op het ogenblik in het centrum van de be langstelling, zodat in het bijzonder de aandacht uitgaat naar het pavil joen van dit land op het terrein Vredenburg en naar de Tsjechische zware industrie op het Croeselaan- terrein. In het paviljoen had het A. N. P. een onderhoud met dr. Littman en ing. M. Hoser, resp. verbonden aan de technische en de economische af deling van het Tsjecho-Slowaakse ministerie van handel. Zij spraken de geruchten tegen als zouden zich in het paviljoen onregelmatigheden heftben voorgedaan als gevolg van de politieke ontwikkeling in Tsjecho- Slowakije. Er heeft zich, naar zij zeiden, geen enkel incident voorge daan. Inzake de economische ont wikkeling van de Tsjecho-Slowaakse industrie deelden dr. Littman en ing. Hoser o."a. het volgende méde: De voornaamste industrieën zijn wel die van metaal, textiel, lederwa ren, glas, ceramiek, papier, bijoute rie, chemicaliën en houtwaren. .j,Zoals overal had ook Tsjecho-Slo wakije na de oorlog te kampen mei; vele^ moeilijkheden. Gebrek aan ar beidskracht en tekort aan materiaal ten gevolge van de roof der Duit sers, waren daarvan wel de voor naamste. De industrie was groten deels in handen van Duitsers, (er wa ren drie millioen Duitsers in Tsjecho- Slowakije^. De Duitse namen der in dustrieën herinneren nog daaraan Door de politieke omstandigheden had de Tsjecho-Slowaakse industrie te weinig bekendheid in het buiten-, land en was deze uiteraard gericht op het binnenlands gebruik. In 1946 begon men met de uitvoe ring van een tweejarig reconstruc tieplan. Dit plan is er op gericht, de productie weer op het peil van 1938 te brengen. Het réconstructie- plan loopt nu reeds zestien maanden. Elke maand worden de resultaten nagegaan en tót heden is het peil van 1938 steeds bereikt. De minister van buitenlandse han- rel heeft verklaard, dat de^economi sche verhóudingeri met het buiten land niet gewijzigd zullen worden. Van de handel met Nederland, waar mede p^s een nieuw handelspact is gesloten, hééft men grote verwach tingen. In 1947 bedroeg de export naar Nederland 128 millioen; Ne derland neemt hierdoor de tweede plaats in als importei*end land na Zwitserland met 154 millioen. NIEUW FACSIMILE TOÉSTEL VAN PHILIPS. Op de telecommunicatie-tentoon- stelling, die op het ogenblik' in Genè- ve gehouden wordt ter gelegenheid van de U.N.Or-conferentie ©vér „Vrij- heid van Voox-lichting",wordt voor de eerste maal gedemonstreerd met een PhiliDS Facsimile toestel, dat 60 maal sneller werkt dan de gebruike lijke apparaten, zo deelt men van Philipszijde mede. De tijd die tot nu toe nodig was om de tekst van een gewoon kwartovel van 22 X 28 cm over te seinen, bedi'oeg gemiddeld 8 minuten. In een enkel geval wist men de tijd te bekerrten tot 3 minuten. Het Philips Facsimile toestel is staat dit kwartovel in 8 seconden over te senen, of 60 maal zo snel als met de allersnelste machine, die tot nu toe bestond. Met de. facsimile kurihen fotogra fieën, waarkaartjes, tekeningen, do; cumenten, cheques, etc. naar de ver ste plaatsen op aarde overgeseind worden. Van Philipszijde verklaarde men dat de facsimile geschikt is voor het massaal overbrengenvan documen ten over grote afstanden., Misschien dat op den duur brieven, tekeningen, di-ukwerken,. e.d. per facsimile zullen worden overgebracht ter versnelling, aanvulling of Vervanging van het ge wone postverkeer. Omdat de documenten met handte kening en al precies wqrden overge bracht zal de facsimile-overdracht in de toekomst mogelijk ook toepassing kunnen vinden in het giroverkeer tussen binnen- en buitenlandse ban ken. Bij dè ontvahgst houdt men te gelijkertijd een micro-documentatie (de film) over. Philips is van mening, dat het ook mogelijk zou zijn met be hulp van facsimile-overdracht het krantenbedrijf te centralisei'en, om dat men daardoor de inhoud van kranten in kleine plaatsén aanmerke lijk kan verbeteren, terwijl de kosten zullen verminderen. Ëen krant b.v. zou haar inhoud per facsimile naar verschillende kleine plaatsen kunnen doorgeven, waar men het facsimile beeld dan direct kan clicheren en af drukken. De zettechniek wordt daan- Voor behoud van Christelijk gelopf in West-Europa. De verkiezingen, die 18-April in Italië zuilen worden gehouden, heb ben een betekenis, die verre de lands grenzen overschrijdt. Op die dag zal beslist worden of het land, waar de Plaatsbekleder van C.hristus zijn ze tel heeft, in de naaste toekomst chris telijk'of anti-christelijk zal worden geregeei"d. Nu zulke gevaren het christendom zélf bedreigen, mag de katholieke jeugd van Nederland niet vferkloos blijven Vex-schillende instanties van de ka tholieke jeugdorganisaties hebben het initiatief genomen tot een oproep, die de nationale leiding van alle in de Katholieke Jeugdraad van Nederlan vertegenwoordigde organisaties gaar ne ondersteunt De katholieke jeugd.van Nederland wordt opgeroêpen in de negen dagen/ die vooraf gaan aan de 18e April, het zij in groepsverband hetzij indivi dueel, a. een speciale gebedsactie te ontplooien, b. naar omstandigheden, speciaal voor dit doel te kiezen, of fers te brengen; c. waar mogelijk, iedereen te bewegen hetzelfde te doen. bij vervangen dóór de goedkopere clichetechniek. Een krant van *tien pagina's kan de facsimile in ruim 5 minuten overseinen, terwijl de'tegen woordige apparaten daarvoor 5 uur nodig hebben, aldus Philips. DE BETUWSE FRUITTEELT. Als men thans door de Betuwe rijdt, ziet mèn reeds pruimebomen en hier en daar op beschutte plaatsen, waar de zon haar weldadige kracht laat .gelden, kersebomen in bloei staan. De bloeitijd is ongeveer 14 dagen vroeger dan andere jaren, volgens deskundige werd de koude periode, dié omstreeks begin Februari haar 'intrede deed, toegejuicht. Ifnmers, was dit niet geschied, dan zou de bloesemperiode nog aanmerkelijk vroeger zijn gevallen, waardoor de mogelijkheid groter werd, dat de nachtvorsten nadelige invloed uit oefenden. Zoals 4xet zich thans laat aanzien, zal dë bloesempracht in de Betuwe tijdens het tweede gqdeelte van April het mooist zijn. Wij vernemen, dat.de knopzetting van de kersen en prui men over het algemeen zeer goed is. De appels daarentegen vallen op de meeste plaatsen, uitzonderingen daar gelaten, tegen. Op sommige plaatsen zouden deze 25 a 30 procent minder opbrengen dan in 1947. De schade, die door granaten en inundatie aan de boomgaarden werd toegebracht, is niet gering. Het is een verheugend verschijnsel, dat de .beplanting zich de laatste ja ren sterk uitbreidt. In het Geldei'S gedeelte van het rijkstu^xboqweon- sulentschap is de beplanting siqds 1940 met ruim iOOÖ ha. toegenomen. Vooral de appels zijn voor aanplant zeer gewild. De uitbreiding" heeft voornamelijk plaats benoorden, de Waal. In de Bommelerwaard blijkt de uitbreiding veel geringer. In sommige gemeenten is zelfs minder boomgaard dan'in 1940. Ook in de Betuwe is een toenemen de belangstelling voor het tuinbouw- onderwijs merkbaar. Voor lezingen en excursies is meer interesse, wat uiteindelijk de fruitteelt ten goede komt. Het nut van de bespuiting ziet men thans ook allerxyege, er is een sterke toename van sproeimachines; in het consulentschap Geldermals.cn was{lit niet minder dan 71,6 procent. Het houden van bijen wordt dooj de tuinbouw-voorlichtingsdienst en peilingen zoveel mogelijk- gevorderd, want vooral hij matige of slechte knopzetting zijn het de insecten, die mede nog voor een vrij goed gewas kunnen zorgen. Al met al blijkt dat de Betüw.e fruitteelt zich weqr irj stijgende lijn beweegt. BEURSOVERZICHT. Het verloop van de fondsenmarkt was gisteren min of meer teleurstel lend. Er heerste een uitermaje rus tige stemming, zodat de omzetten weer zetr beperkt bleven, evenals eergisteren, toen slechts voor ander half millioen aandelen werd omge zet. De emissie Philips is achter de rug. Nagenoeg alle aandeelhouders hebben van hun voorkeursrecht ge bruik gemaakt en gisteren deden de nieuwe aandelen ter beurze hun in trede. De koers, die volgens de claimprijs vap Donderdag uitkwam op 270 "pet. stelde zich hier beneden. Na een opening Van 268 tot 271 werd 265 en daarna 263 geno teerd. Ook de andere internationaal ge oriënteerde fondsen waren'zwak, ge-* diSpon eerd. De gehele markt stond derhalve in het teken- van een te ruglopend koerspeil, zodat een wei nig opgewekte ondertoon viel waar te nemen. Op de beleggingsm'arkt liep de notering Grootboek 1946 te- rug van 983-.< tot 98 9/16. De^ conver sielening 1947 was goed prijshou dend, dollarlening onveranderd. BINNENLAND. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw de heer A. H. Gerhard, een der op richters van de S.D.A.P., oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van Ge deputeerde Staten-* van Noord-Hol land, te' Amsterdam. Toen een arbeider in.de ver- bandwattenfabriek aan de Voorstads laan te Nijmegen bij het reinigen benzine in een verwarmde ketel goot. ontstond er een ontploffing, waarbij drie arbeiders zwaar werden gewond. Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 April jl. 996.291 tegen 981.114 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 493.830 aangeslotenen op het rijksradiodistri butinèt tegen 49-2.943 op 1 Februari. Het woningprpbleem in de J. K.V.P. te Leiden Als er één probleem is, dat zo zeer tot de verbeelding der .mensen spreekt en .de belangstelling geniet van allen, is het wel het woningpro bleem. Speciaal'geldt dit voor de jon gere generatie, waarvan er velen on- dervinden hoe moeilijk het is zo niet onmogelijk een bescheiden woonruimte te- vinden, om over een huis maar niet eens te spreken. Het daarom een goede gedathte van de Jongeren K.V.P.afd. Leiden, om samen met de D.S.J. „De .Nieuwe Koei"s", dit probleem eens onder de loupe te nqmen, wat geschiedde met een inleiding door de heer Joop Leichner, werkzaam aan het ministerie van Wederopbouw. Na eerst het woningprobleem van voor.de oorlog belicht te hebben, n.l. de wantoestanden die in a-sociale milieux voorkwamen, behandelde'spr. de sociale aspectqn van de volkshuis vesting en stelde vervQlgens een diag nose van de huidige toestand, met de moeiliikheden, welke eraan verbon den-zijn en de mogeliikhed'en om uit deze impasse te geraken. Wij ontle nen aan deze gedegen en zeer des-, kundige inleiding het volgende: ,.Oo 1 Juli '47 was er een tekort van 300.000 woningen; voor de oorlog werden er jaarlijks 40.000 gebouwd, wat nodig was voor de aanwas der beyolking en de afbraak der Oude huizen. Wil Nederland nu in 10 iaar tijd het Woningtekort wegwerken, dan betekent' dit dat er jaarlijks- 70.000 woningen gebouwd'moeten worden, n.l. 40 000 voor de normale aamvas en 30.000 om het tekort in te lopen. Op deze wijze zou de nood dus omstreeks 1960 opgeheven zijn, doch tot nu toe wordt zelfs het aantal van 40.000 nog. niet bereikt, zodat we no'g steeds verder achteruitgaan en het zal wel 1950 worden, alvorens het steeds groter wordende woningtekort tot .stilstand gebracht is. Drie factoren spelen bij de woning bouw een grote rol. n.l. de arbeids krachten» het. bouwmateriaal en de economische toestand in Nederland, samenhangend met die van de gehele 'wereld. Er is een tekort aan arbeids- krachten, vooral omdat tijdens'de oorlog vele jongemannen naar Duits- land gedirigeerd werden én dus geen vak leerden; doordat er thans veel iongeris naar Indië vertrekken en door de trek naar de metaalindustrie, waar hogere lonen betaald worden. Daar komt nog bij dat de arbeids prestatie van nu -slechts 60% uit maakt van de -oor-oorlogse. Er moe^ dus meer aandacht' besteed worden aan de opleiding, terwijl er thans rpeds proeven eenomen worden met prestatieionen. Wat het materiaal be treft, in 1947 werd evenveel mate riaal (en uiteraard ook arbeidsuren) besteed aan de „Zwarte bouw", wat een grote, belemmering is voor de nièü\vbouw, terwijl het materiaal zeer afhankelijk is van de derde fac tor: de economische toestand. Zoals in e!k huishouden, wordt--ook in de staatshuishouding bepaalde bedragen uitgetrokken voor verschillende doel einden en zolang als onze finantiële positie z\yak is (schaarste aan devie zen) is de post voor materialen zeer beperkt, wat een grote belemmering is voor de wederopbouw, omdat vele bouwmaterialen uit het buitenland betrokken moeten wórden- Welke, maatregelen moeten er thans getroffen worden? De nieuwe woningen, móeten doeltreffend inge richt worden, het aantal zo groot mo gelijk en de verdeling der beschik bare ruimte zo effectief als mogelijk LAATSTE BERICHTEN De revolutie in Columbia Journalisten "te Bogota melden via het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat de conservatie ven de situatie in Bogota, de hoofd stad van Columbia, weer meester zijn. President Ospina Perez van Co lumbia heeft een verklaring uitgege ven, die door de radio-omroep, wel ke eerder in handeh was van de libe rale revolutionaire junta, bekend is gemaakt. Tn het communiqué wordt ver klaard, dat de moord op de liberale leidei-, waarna de revolutionaire be weging begon, door communisten is gepleegd. Volgens een ander bericht van de radio die inmiddels weer* in han den van de opstandelingen schijnt te zijn .geraakt, ie Laureano Gomez, lei der van de Columbiaanse conservatie ve-plartij en-afgevaardigde op de Pan- Amerikaanse conferentie, vennoord. «Volgens een bij het Amerikaanse rhinisterie van Buitenlandse Zaken ontvangen bericht zijn bij de revolutie 26 personen gedood en 202 gewond. Bogota zwaar gehavend. Bogota heeft thans het aanzien van een gebombai-deerde stad. Tot, de verbrande gebouwen behoren het 9 verdiepingen hoge ministerie van ju stitie dn de motropolitan kathedraal. Dronken opi*oermakers met een mes of. knuppel in een- en een fles drank in de andere hand maken de straten nog onveilig. Tanks van het leger zouden naar het paleis van de president oprukken. Voorts jyordt gemeld, dat het vak verbond via de radio tot een-slgeme- ne staking heeft opgeroepen. De communist Carlos Pareja zou alle aanhangers der revolutie van de libe rale en de arbeiderspartij opgedrager hébben zich op sti-aat en in ijzerwa- re'nwinkels te bewapenen en deel te nemen aan de revolutie. Volgens de radio zou Diego Montana Cuelier, een communistische leider, verklaard hebben, dat de „volksrevolutie", ge- holp.en door elementen van politie en leger, gezegevierd heeft. is M.a.w. de nieuw te bouwen huizen moeten wat inrichting en constructie betreft zeer sober zijn, óm materiaal en arbeidstijd uit te sparen. Wonin gen van 260 m2 zijn voldoende om een gezin van 6 a 7 peisonen te her bergen. Om het aantal op te voeren, moet er harder gewerkt worden, waardoor de bouw bespoedigd wordt en de 'prijs omlaag gaat (minder ar beidsloon), zodat met het beschikba re geld meer woningen gezet kun nen worden. Zeer belangrijk om de verdeling zo effectief mogelijk te ma ken, is de bou,w van .de z.g.n. duplex- woningen, dat zijn huizen, die in nor male omstandigheden voor één gezin bestemd zijn, doch die met enkele kleine veranderingen thans voor twee kleine gezinnen geschikt zijp. Desondanks zullen we er op deze Tifcijze Tiiet in slagen de «eerste jaren 70.000 woningen te bouwen, er moet dus een andere oplossipg gezocht worden..Deze is echter'niet te vinden in de noodwoning, want drie nood woningen vragen evenveel tijd, geld en materiaal als 2 permanente hui zen, terwijl de1 levensduur zich ver houdt als 15 tot 100 jaar, zodat dit zeer oneconomisch is. Inzake monta- gebouw is een semi-officiële instantie in het leven geroepen, de „Ratio- bouw", die van de 150 ingezonden plannen er 15 heeft goedgekeurd oip geprobeerd te worden. Het zal ech ter zeker nog twee jaar duren, alvo rens dit systeem effectiefwerkt". - Na de pauze volgde een langdurig en interessant debat, waarna de voor zitter van „De Nieuwe Koers", de' heer Herman v. d. Hoeven de zeer ma'tig bezochte bijeenkomst sloot. TIELEMAN EN DROS TEVREDEN OVER BEHAALDE RESULTAAT. Üit het jaarvers'-ag over 1947 der C.V. Tielenian pn Di-os te 'Leiden blijkt, dat de directie met bet be haalde resultaat alleszins tevreden is. Was in 1946 het gunstige resul taat in hoofdzaak aan de groebten- conservenfaibriek te danken, over 1947 is zulks voor het grootste ge deelte aan de vleeswaren- en vlees- eonser ven fabriek toe te schrijven. Het minder gunstige resultaat der groenteconservenfabriek is te wijten aan de onevenredig lage verkoopprij zen voor de oogst- van 1947, vastge steld door het directoraat-generaal van de prijzen. De,pogingen om met vleesconserven de oude afzetgebie den te heroveren zijn volkomen ge slaagd. Voor de verkoop vfcn vis- conserven was men volledig 6f> het buitenland aangewezen. De gehele productie is tegen lonende prijzen .ge ëxporteerd. In de jam- en vruchten- conservenfabriek is in beperkte ma te geëxporteerd. De blikpositie baart grote zorgen, waardoor de optimisti sche verwachtingen voor het nieuwe verslagjaar aanmerkelijk getem perd worden. Het saldo winst-ex ploitatierekening bedraagt 676.455 (496.651). Het winst-saldo is groot 293.74(1 (393 663). De dotatie in het pensioenfonds bedraagt 216.656 (nihil). Voorgesteld wordt een di vidend van 8 pet. op de oude en 4 pet. op de nieuwe aande'en (vorig jaar 2*4 pet. oude aandelen). BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de.beurt de ge zinnen, waarvan-het hoofd een stam kaartnummer heeft van 21501 t/m 25800. Meebx-engen: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselipgsbonnen van de thans lopende bonkaarten, res tant van de thans lopende brandstof- fenkaart, waaraan zich bon reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de-Langebrug is.geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten der Bibliotheek. Profane ontwikkelingslectuur: Boe- ke, Dr. J. Problemen der onsterfelijk heid. Gescher, F. M. Naar de uitein den der aarde. Hedel, J. L. van: Mid- denstandsboekhouden. Deel I II. Hermans, H.: Bedsermoenen. Heyster, Dr. S.: Opvoeden in de practijk. Muckermann, S.J. F.: De mens in de eeuw van de techniek. Robbers S.J., Dr. H.: Wijstyegeertè- en openbaring. Godsdienstige ontwikkelingslec tuur: Bijbel voor d'e jeugd: Deel X. Chesterton, G. K.: Waar het om gaat, Considine, J.: Een andere wereld. Ec clesia docens-serie: Over de Katho lieke Actie, over O. L. Vrouw van Fatima, over de Meimaandviering, over de uiteenzetting der waarheden van de geloofsbelijdenis- der Aposte len, over de leiding der Goddelijke Voorzienigheid, toespraak Katholie ke Actie, Kerstboodschap 24 Dec. 1941, over het modernisme. Nederlandse werken: Belinfante, E.: Contrasten; Bruyn, C.: Vreemde macht. Eyk, H. van:. Bedel armband. Fabricius, R. van; Hotel Vesuvius. Ipenburg, R. van:' Een baantje voor Margriet. Kramer, D.: Begin. Nienhuis, J.: Waar mens en koren rijpen. Schreux's, Jacq.: Kroniek eener Parochie, De weg zijner zonen. Dl. III. Zoomers-Verméert J. P.: De grijze hóeve. Vertaalde werken: Edwards, B. J.: Wit vuur. Korch,. M.: De rode paar den. Rachmar.owa, A.: Het leven van een groot zondaar. Engelse werken: Dinnis, E.: Mr. Co leman, Gent. Parker, G.: The seats of the mighty.. Blijkens de passagierslijst van „De Slotefdijk" zullen- vermoedelijk op 21 April a.s. de volgende uit deze gemeenteafkomstige militairen uit Ned. Indië te Rotterdam aanko men: J. F. Geenjaar,- J. Pennenburg, A. de Vink, W. de Wit, A. JanSeq, J. Pasma, W. Sloos, W. O. Weima, J. J. van Deenen en A. Holst. LEIDERDORP WETHOUDER G. A. DE BRUYNE BEDANKT ALS RAADSLID. Wethouder G. A. de Bruyne heeft bedankt als raadslid, zo vernemen wij. Als opvolger' 'komt volgens de gecombineerde lijst van de A.R. en C.H. inaanmerking de heer L. Los. NOORDWIJKERHOUT Stoptreinen. Gedurende de maand April zullen op Zondag de treinen in Noordwijkerhout stop pen. Dit geldt ook voor 2 en 6'Mei. De trein uit Den Haag stopt om 10:23 en verder elk uur tot 18.23. Uit de richting Haarlem stopt de trein om 10.22 en verder elk uur tot 18.22". Deze tijdelijke regeling is gemaakt voor het tourisme tijdens het bollen- seizoen. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien naar Engeland. Vrij dagmiddag werden op de veiling te Roelofarendsveen de eex*ste aardbeiexx voor Engeland wèer. verladen. De heer 'P. de Jong Czn„ exporteur te Roelofarendsveen was de koper en verzender. Per vliegtuig van de K. L.M. waren deze aardbeien enkele uren later reeds in Engeland gearri veerd. Naar wij hopen zal ook dit jaar de aardbeienexport weer een bron van deviezen en voor de tuin ders een goede opbrengst verzekeren. VOORSCHOTEN Nieuw lid van de gemeenteraad. Het raadslid P. Vermet heeft in ver band met drukke werkzaamheden bedankt als lid van de gejneente- raad. - In deze vacature is benoemd de heer^Jac. Nell, Landweg 4, al hier. Kath. Vrouwenbeweging. Don derdagavond hield de Kath. Vrou wenbeweging een ledenvergadering in het Bondsgebouw. De vergade ring was minder goed bezocht dan gewoonlijk. Als afgev. naar de land dag werden aangewezen rtïevr. van Gent en mevi\ van Dongen. Na de pauze sprak de g.a. van B'emmelen over: De vrouw in onze modei'ne tijd. Hij legde er de nadruk op, dat er een diepe godsdienstzin in onze 'gezinnen moe,t heersen en deze vooral tot gelding moet komen bij de opvoeding der kinderen. In verband met drukke werk zaamheden heeft de heer P. yèrmet bedankt als lid van de Gemeente raad. In 'de vacature wordt voorzien door de heer Jac. Nell. ZOETERWOUDE Comité regeringsjubileum. Op geroepen door de burgemeester kwamen gisteravond de vertegen woordigers van organisaties ten raadhuize bijeen tot vorming van een comité tot viering van het 50- jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin, en het 300Ljarig onaf- hankel ij kheidsf eest. Tot behoud van de eenheid werd- besloten één hoofd-comité te vor- rr/en, dat in krachtige samenwer king twee feestdagen zal organise ren en wel op 6 September, de dag van de inhuligingsplechtigheden van H.M. de Koningin in 1898 op het Dorp en de daaropvolgende dag aan de H. Rijndijk. Aan deze feesten.zal d» Oranje vereniging haar medewei'king ver lenen, waartoe twee bestuux-sleden van het hoofd-comité zitting werd gegeven. Het comité wex-d samengesteld als volgt, voorzitter de heer C. P. J. Paardekooper, secr. de heer K. Wer- land, penningm.res mej. Kellenaers, leden mevr. A. Paardekooper-Men- tink en de heren H. A. Friebel, W. v Leeuwen, J.-P. v. Dam, F. Zand bergen, G. M. van der Bergh en J. Versteegen. Drooglegging Molenboezem. De molenboezem aan de Noord-Aa tus sen de Oud Gelderswoudse Polder en de Nieuwe Geldei-swoudse Pol der (de z.g. pias) doet als zodanig geen dienst meer. De molen genaamd „de Stenen Beer" is reeds van 1930 afgebroken en door de - bemalingsovereenkomst tussen de Drooggemaakte Gelders- woudse Polder en de Benthuizer Noord en Zuid Polder met.de Bent- huizerpolders doet ook dat polder- gexr/aql geen dienst meer, zodat geen water op «deze boezem wordt uitge slagen. Wegens de slechte toestand aan de Polderkaden aan deze boezem heeft het Bestuur van de Droogge maakte Gelderswoudse Polder aan Dijkgraaf en Hoogheemraden ver gunning gevraagd de boezem aan de Noord-Aa af te dammen. Deze ver gunning is thans verleend onder voorwaarden o^m. dat de polder we gens verkleining van Rijnlands- boezemoppervlakte. ten bate van Rijnlands bemalingfonds een bedrag van 800,zal moeten betalen, ge rekend naar 6000 m3 boezemwater. Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen waargeno men door de doktoren: van Alphen, De Jager, Jasperse en Stoffers. Dienst der apotheken. De avond nacht en Zondagsdienst der apothe-. ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Api-il 13 uur tot Zatei'daig 17 April 8 uur waargenomen door: de Apo theek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lam- menschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegctgeest door de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark no. 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhqlmina d. van A. v. d. Pluyrn en J. de Geus; Mai'ia dx*. van N. Hoek en 'A. Klassen, Petrus Johannes Maria z. van J. C. van No- belen en P. Valken: Willem Adrianus z. van D. C. van der Tang en M. Janssen. Overleden: T. van Soest wed. van J. J. van Went 52 j.; H. M. Koree wed. van H. van Oosten 71 j.: J. C. van Maris huisvr. P. P. van Zijp 67 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2