S)e £aki6e(2oti/fca/nt Een Amerikaans plan voor West-Duitsland Stemming te Berlijn slechter De Arabieren-aanvoerder sneuvelt Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WIL MER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 9 APRIL 1948 39ste JAARGANG Belangrijke wijziging in de rechtspositie der arbeiders Bur. Papengracht 32, Telef, Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn-. 20935 - Abonnementsprijs f 0130 p. w., f 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. £4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes 1.50 Geef leiding waarin wordt gevraagd om méér leiders voor het jeugdwerk ter vor ming van echt katholieke mannen. Dat dit jeugdwerk nodig is, kan niemand betwijfelen. Wij kennen in onze omgeving ka tholieke jonge mannen, voor wie toegewijde activiteit op het terrein van het jeugdwerk men zéér veel respect moet hebben. Die activiteit is hoogst verdienstelijk voor het heden en voor de toekomst. Zij is zo no dig als het jeugdwerk, zelf. Maar ér is een tekort aan- zulke leiders! Wat onze Bisschop Mgr. J. P. Hui- bers schreef in 1947 willen wij hier nog eens cnder de aandacht brengen. „Het in onze dégen zo nodige jeugdwerk, om katholieke jongens te helpen vormen tot echt katholieke mannen, kan niets bei eiken zonder degelijke, bekwame, toegewijde lei ders en voorgangers. Er zijn er zeer velen nodig. Velen echter, die daar voor zeer geschikt zoüjlen zijn, hou den zich afzijdig om verschillende soms zeer gewichtige redenen. Op hen wordt niettemin een dringend beroep gedaan". In bovenbedoeld boekje lezen we: „In de school hebben reeds eeuwen lang gezin en Kerk elkander ontmoet om een déél van de opvoeding te verzorgen, n.l. de verstandelijke ont wikkeling. De vorming van wil en gemoed echter,'de lichamelijke opvoeding en vooral de .gemeenschapsopvoeding komen daar niet voldoende tot zijn recht" Dit is in zoverre volkomen waar, dat voor schoolvrije jeugd de ver dere vorming in de jeugdorganisaties nodig is. Maar dit mag niet beteke nen, dat de school h#ar taak goed zou verrichten, als zij alléén de ver standelijke ontwikkeling zou be ogen! Ook de school ook de la gere school! moet vdrmen wil en gemoed en streven naar gemeen schapsopvoeding. En daarnaast en daarna vervolmaken en vervolledigen de jeugdorganisaties deze_ vorming en opvoeding. Voor dat jeugdwerk mogen "een voldoend aantal leiders zich beschikbaar stellen! Kerk en Vaderland doen een beroep op hen. I. In één jaar een Westduitse regering- |"VE VEiRENIGDE STATEN zijn voor de dag gekomen met een vijf punten, omvattend voorstel voor de vorming van een regering, in Westelijk Duitsland binnen de tijd van iets meer dan een jaar, aldus ver neemt Sylvain Mangeol, de diplomatieke correspondent van Reuter. Het Amerikaanse plan zou het voornaamste punt van bespreking uitmaken op de vergadering van vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg te Berlijn. Het plan dat is opgesteld in het1 licht van de conflicten te Berlijn weerspiegelt het standpunt, dat Washington en het Amerikaanse' hoofdkwartier irt Duits land hebben ingenomen, nadat gebleken was, dat van samenwerking tussen het Westen eb het Oosten van Duitsland geen sprake meer kan In vijf etappes De vorming van een regering voor Westelijk Duitsland zou in vijf etapp^ tot stand moeten komen: 1. Vorming van één voorlopige re gering voor de BritsAmerikaan se en de Franse zones. 2. Wijziging van de grenzen van de staten. Op het ogenblik worden die grenzen bepaald door de grerizen van de zones. 3. De verkiezing van een wetge vende vergadering. 4. Het opstellen van een grondwet dóór de wetgevehde vergadering. 5. De instelling van de nieuwe rege ring voor het Westen van Duits land. Twee belangrijke argumenten zul len de Amerikanen aanvoeren om hun plan te doen aannemen. Ten eer ste'heeft de crisis te Berlijn aange toond hoe dringend noodzakelijk het is om West-Duitsland op economisch en staatkundig gebied tot eejiheid te maken. Ten tweede zijn er duide lijke aanwijzingen dat, wanneer er geen voorlopige West-Duitse rege ring wordt ingesteld, de drie Weste lijke mogendheden zich plotsVmg gesteld zullen zien voor het feit, dat er een Oost-Duitse staat met een Onbevredigende antwoorden der Russen D ,E SOWJET luchtveiligheidsdienst te Berltfn heeft gisteravond be weerd, dat Amerikaanse en Engelse vliegtuigen bijna dagelijks de door de vier mogendheden vastgestelde lu chtveiligheidsbepalingen schenden. Acht tot tien Engelse en twaalf tot dertien Amerikaanse vliegtuigen per maand zouden de huidige bepalingen voor Berlijn en 'de Sowjfet-zóne schenden. In deze schendingen waren begrepen vluchten op zeer lage hoogte over Sow jetvliegvelden in de' Sowjet-sector van Berlijn en in de S'owj et-zóne. In zijn brief aan Robertson zegt Sokolofsky: „Ik hoop, dat gij strenge orders zult uitvaardigen, dat de Brit se toestellen in de toekomst de door de geallieerde bestuursraad opgestel de luchtverkeersregels moeten op volgen". Dit zou hem, Sokolofsky, ontheffen van de plicht maatregelen te tref fen om de veiligheid in de lucht bo ven dé Sow jet-zóne en in het bijzon der boven de vliegvelden in Berlijn te beschermen, aldus de brief. jen regering wordt gevormd. De Russen hébben daarvoor reeds ver- evorderde plannen gereed. Franse oppositie Frankrijk heeft steeds bezwaren gehad tegen het spoedig instellen van een West-Duitse regering en er zijn geen tekenen, die erop wijzen, aldus Reuters correspondent, dat het zijn standpunt heeft gewijzigd. De Fran- zijn van mening, dat de kwesties van de toekomstige politieke organi satie van Duitsland en de interna tionale controle op het Ruhrgebied geregeld moet zijn, voordat men kan gaan praten over een eenheid van de Brits-Amerikaanse en de Franse zones. Het Amerikaanse voorstel heeft te Parijs groot ongenoegen .gewekt. H^t Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaart niét officieel op de hoogte te zijn gebracht van het plan. Men verwacht, dat De Murville, de Franse vertegenwoordiger bij de be sprekingen te Berlijn tussen de Britse Amerikaanse, Franse Belgische, Ne derlandse en Luxemburgse afgevaar digden, die de Duitse kwestie bestu deren, zich zal verzetten tegen de vorming van een centrale West- Duitse regering. Naar de Amerikaanse minister van marine, John Sullivan, aan de com missie voor de koopvaardijvloot van het Huis van Afgevaardigden mede deelde, zal président Truman bin nenkort aan het Congres erzoeker het Dcdrag, dat op de begroting voor de koopvaardijvloot is uitgetrok ken, to verdubbelen tot 100 millioen dollar. Van dit bedrag zal 90 mil lioen dollar besteed worden voor de bouw van nieuwe schepen. TOCH JAGERSESCORTE VOOR VLIEGTUIGEN? De toon en de inhoud van de Rus sische verklaringen naar aanleiding van het vliegincident boven Berlijn, worden in de kringen der Westelijke geallieerden zeer onbevredigend ge acht. Dientengevolge overwegen de Engelsen opnieuw om him verkeers vliegtuigen door jagers te laten be geleiden. De Amerikanen zullen dan ongetwijfeld hetzelfde doen. Kolonel F. M. Schaffroth van de Zwitserse Generale Staf brengt op het ogenblik een bezoek aan Neder land. Met Generaal Kruis woonde hij manoeuvres bij in de nabijheid van Oldenbroek. Kolonel Schaffroth (met kepi) in bewondering voor een stuk luchtdoelgeschut. NIEUWS INDIE Een soldaat mag niet altijd gehoorzamen UITSPRAAK VAN MILITAIR TRIBUNAAL TE NEURENBERG. Een Amerikaans militair tribu naal te Neurenberg heeft bepaald, dat iedere soldaat, die een onschul dige burger op hoger bevel heeft te rechtgesteld, even schuldig is als zijn meerdere, die het bevel gaf. Deze uitspraak werd gedaan toen het hof 22 Duitse officieren, die er van worden beschuldigd als leden van een „Einsatzkommando" meer dan een millioen Joden, zigeuners en anti-nazi's te hebben vermoord, schuldig verklaarde. Rechter Michael Musmano van Pittburg, president van het hof zei, dat een ondergeschikte slechts de wettige bevelen van zijn meerdere mocht uitvoeren. Indien hij- een mis dadig bevel aanvaardde en het met kwaadaardige voldoening ten uitvoer bracht, zcfti hij dat bevel van hoger hand niet als een verzachtende om standigheid kunnen laten gelden. Immers, als de soldaat slechts als een automaat zou gehoorzamen, zou hij een bevel van zjjn korporaal om zijn luitenant dood te schieten prompt I uitvoeren en vrij uit gaan. BERLUNS BESTUUR „GESTROOMLIJND'. Gisteren hebben de afgevaardig den van Amerika, Engeland er Frankrijk er in toegestemd, dat zes van de acht subcommissies van het geallieerde bestuursbureau worden afgeschaft. De Russen hadden Vrij dag opheffing van de subcommissies geëist, naar zij zeiden om het be stuur te „stroomlijnen". De koers naar vrijheid Tsjechische piloot in toilet opgesloten. Gisteren is een Tjecho-Slowaaks vliegtuig in Beieren geland. Het blijkt thans, dat deze machine eigen lijk op weg was van Praag naar Bra tislava, maar dat de piloot onder be dreiging met een revolver gedwon gen was geworden om dg stuurstoel te verlaten.1 Men had hem opgesloten in het toilet en vervolgens de steven gewend naar Duitsland. Een voormalig Tsjechisch piloot, dié. tijdens de oorlog dienst had ge daan bij de Royal Air Force, nam de stuurknuppel over. Een andere gewezen R.A.F.-piloot cleed dienst als navigator. Het vlieg tuig landde op de Amerikaanse basis voor gevechtsvliegtuigen te 'Neu Bi- berg. Nadat het toestel geland was, vroeg de piloot, wie van de passa giers en van de bemanning in de Amerikaanse zóne wilde blijven. Zes personen, onder wie de eigenlijke pi loot en een vrouw, zeiden, dat zij naar Praag wilden terugkeren; zij hebben him visa reeds ontvangen. Twintig inzittenden wilden blijven. Het vliegtuig wordt door de Ameri kanen vastgehouden, totdat Praag piloten stuurt om het te halen. Deviezen glijden te water. Te Ca- pelle a. d. Usel is «een. 3800 ion mo torschip voor Brazilië met goed ge volg tè water gelaten. Op die manier moet onze deviezenpot t.z.t. toch eens overlopen. Nieuwe recordvlucht om de wereld Een 28-jarige Nieuw-Zeeland- se plioot vertrekt a.s. Donderdag van een Brits vliegveld voor de eerste officieel op' tijd gecontro leerde recordvlucht om de we reld. De piloot, kapitein Arthur Albury Mansfield uit Auckland, hoopt de vlucht^ die hij maakt in een tweedehands lichte „Perci- val Proctor", in negen en een halve dag te voltooien. Verbeten strijd öm een Joods convooi 17 EN JOODS CONVOOI, bewaakt door vijfhonderd vastberaden solda ten van de Haganah, baant zich moeizaaip een weg door het van Ara bische troepen wemelende gebied tussen Jeruzalem en Haifa. Bij de ge vechten om een hoog gelegen dorp, waarin de voorhoede van het convooi zich had gelegerd, is Abdoel Kader Hoesseini, een van de belangrijkste leiders van de Arabieren, gesneuveld. Hoesseini, een familielid van de 'Moefti van Jeruzalem, deed 'veel van zich spreken bij de onlusten in Pales tina in 1938. Hij werd in een gevecht met Engelse troepen gewond en vluchtte ,toen een-prijs van 200 pond op zijn hoofd werd gesteld. Pas tegen het einde van 1947 keerde hij terug om het Arabische- verzet in Palestina te organiseren. Hij werd comman dant van de Arabieren, die strijden in Jeruzalem en omstreken. Toen het Joodse zakenkwartier de lucht in vloog, verklaarde hij, daarvoor ver antwoordelijk te zijn. Zijn troepen zijn er, nadat hij was gesneuveld, in geslaagd, het dorp op de Haganah te veroveren. Het be strijkt de weg, welke het Joodse con vooi moet volgen. Toen de strijd op zijn hevigst was, vroegen de Joden, van wie er reeds velen waren géval len, om hulp aan de Engelsen. Daarop verschenen Britse pantserauto's, die de dodelijk vermoeide soldaten van de Haganah vijf dagen lang had den zij zich onafgebroken verdedigd wisten *te evacueren. Auto's -vol doden en gewonden reden naar Je ruzalem. Vliegtuigen van de Joodse lucht macht hebben aan de strijd om het dorp deelgenomen. Vijftienhonderd stakende verple- gert van de twee grootste zieken huizen van Cairo hebben met brand stichting op grote schaal bedreigd. Brandende matrassen werden naar de politie-agenten geslingerd, die de gebouwen, waarin zich vele stakers hadden genesteld, omsingelden. Ook met heet water, "keukengerei en brokken van muren bestookten zij de politie. De veldslag eindigde met de arrestatie van 517. stakers. Er zijn 125 verplegers gewond. De politie moest drastisch optre den om het leven van de 2500 patiën ten in de ziekenhuizen te redden. Ve len zijn naar andere ziekenhuizen gebracht. De regering heeft besloten de verplegers door vrouwelijke col lega's te vervangen. ALI SASTRO ADMIDJOJO EN IR. LACH TE BATAVIA AANGEKOMEN. Gistermiddag zijn de heren Ali Sastro Amidjojo en ir. Herling Lach, Uit de Verenigde Staten te Batavia aangekomen. Naar de heer Lach aan Aneta me dedeelde, werd hij in de V.S. door vele vooraanstaande Amerikanen op een hartelijke wijze ontvangen. Met betrekking tot de berichten, dat de republiek voor honderd millioen dol lar aankopen in de Verenigde Sta ten zou doen, zeide hij, dat over de ze aankopen slechts- besprekingen zijn gevoerd. Men houdt zich thans bezig met plannen voor een aankodpprogram- ma ten belope van 500 millioen dol lar. DE BEDEVAART NAAR MEKKA. e voorlopige federale regering heeft een bedrag aan deviezen toege staan om een aantal pelgrims dit jaar in de gelegenheid te stellen, de bedevaart naaj- Mekka te onderne men. Van het totale' aantal beschikbare plaatsen zün voor pelgrims uit Oost-Indonesië, 3.000 uit Borneo, 2.100 uit Java en 667 uit de overige gebieden van Indo nesië. Wijziging vön het ontslagrecht WETSONTWERP TE WACHTEN. De minister v^n Justitie Jheeft Jiet voornemen te kennen gegeven, op korten termijn de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, dat be oogt de wet op het arbeidscontract te heriien. De belangrijkste veranderin gen zullen betrekking hebben op het ontslagrecht. Als het ontwerp wet wordt, zal de werkgever in beginsel voor elk jaar dat de dienstbetrekking heeft ge duurd, een opzeggingstermijn van een week in acht moeten nemen. Een arbeider, die b.v. 25 jaar in dienst is geweest, kan dus sléchts op een ter mijn van 25 weken worden ontsla gen. Hetzelfde geldt omgekeerd voor arbeiders die ontslag nemen met dien verstande, dat het maximum van de opzeggingstermijn op 13 weken wordt Opstand in Birma In Centiaal-Birma is een commu nistische opstand uitgebroken. De communisten, die met de modernste wapens zijn uitgerust .hebben in het dorp Poeseih een hevige strijd ge voerd tegen de politie. Slechts met behulp van vliegtuigen, slaagde men er in de oproerlingen, die zich in een politiepost hadden verschanst, te overmeesteren nadat een ijverig ge bruik was gemaakt van machinege weren. Drie communisten zijn ge dood. Twintig werden er gevangép genomen. Ook in andere districten wordt hard gevochten. Thakin' Htay, een beruchte communistische .leider, is gearresteerd. Thakin Soe, een andere vocraanslaanac communist, die reeds een maand gevangen zit, is in hon gerstaking gegaan. In het gehele land zijn maatrege len gencmen om pogingen tot het doen entsporen van treinen tegen te gaan. Aan bestuurdeis van auto's, die op weg zijn van Rangoon naar Manda- lay, is gevraagd om zich aan té slui ten bij de zv/narbewapenden rège- fingsconvooien. DE TREIN VISITATIE AAN DE NEDERLANDS-BELGISCHE GRENS Ingevolge een met de Belgische regering gesloten verdrag zal de treinvisitatie aan de Nederlands-Bel gische grens op 9 Met worden ge centraliseerd. Rosendaal zal dan het enige station zijn, waar zowel de Belgische als de Nederlandse visita tie zal geschieden. Het spreekt van zelf, dat deze centralisatie het ver keer tussen beide landen zal .bespoe digen. Het oponthoud van de treinen zal daardoor aanmerkelijk worden ingekrompen hetgeen in het eerst daags te verwachten nieuwe spoor boekje wel-reeds tot uitdrukking zal komen. In de Benelux-gedachte is dit ook weer een stap in de richting van alserrere «samenwerking tus- Belangrijker nog is het beginsel dat partijen geen kennelijk onredelijk ontslag mogen geven, resp nemen, (bv. ontslag zonder opgave van re denen etc.). Voorts zal het wetsont werp bepalingen bevatten, die ontslag tijdens ziekte van Üe arbeider tegen gaan. Ook ontslag op grond van een te verwachten of een plaats gehad hebbenden oproep in militairen dienst zal ten aanzien van meerderjarige arbeiders als regel niet geoorloofd zijn. Wordt het -wetsontwerp totwet verheven, dan zal de rechtspositie van de arbeider weer aanmerkelijk verstevigd zijn. Een nieuwe reis van de „Willem Ruys" Met 800 passagiers aan boord, o.w. een Borneose prins, is de „Willem Ruys" gistermiddag om 4 uur naar Batavia vertrokken. De helft van de- ze passagiers zijn moeders en kinde- rT^Sj 5 Y.f I ren« die in Indonesië zich bij hun man en vader gaan voegen. Te Southampton zullen nog een 100-tal Engelsen zich inschepen met bestem ming Singapore of Colombo. Onder de Nederlandse, passagiers bevinden zich 74 marva's, leden van het vrouwenkorps en de V.H.K., als mede 30 verpleegsters, uitgezonden door de dienst van volksgezond heid. Geestëfijken van verschillende- kerkgenootschappen maken even eens de reis mee o.w. Mgr.1 J. Buis, apostolisch prefect van Borneo, flirof. dr. L. C. A. Buys S.J., ds. Polan van de Chr. Geref. Gemeente en ds. Dol man van de Ned. Herv. Kerk, de hoofdofficier van hét Leger des Heils, G. J. Jansen en de heer D. Slok, hoofdbestuurder van *de Hersteld Apostolische Gemeente. Als gast van de Kon. Roterdamse Lloyd varen tot Southampton mee een 20-tal leiders van Nederlandse reisbureaux, ten einde de mogelijkheid van Neder landse trips naar Groot-Brittannië onder ogen te zien. Hoofddoel van de reis van de Bor neose prins was geweckt zijn zoon te bezoeken, die te Wassenaar woont in verband met zijn studie aan de Haag se H.B.S. Maar voorts had hij zich met eigen ogen op de hoogte willen stellen van hét tempo van de weder opbouw in .Nederland sinds hét eind van de oorlog. De oliewinning in het Oosten van ons land had hem gefrappeerd, als mede de bloemvollenvelden, de in- stallatiés van de B.P.M. te Pernis, de Maastunnel, de Moerdijkbrug en an dere grote kunstwerken in ons land. j Öok had hij gelegenheid gevonden het zwaar geteisterde Walcheren \e bezoeken. „Met de beste herinnerin gen aan Nederland keer ik terug", besloot de prins. In een officiële Griekse verkla ring worit gezegd, dat de Griekse guerillatroepen thans naar schat ting 30.000 man tellen tegen 12.000 het vorig jaar en dat hun wapens thans ook doeltreffender zijn dan vorig jaar Volgens de verklaring hebben de guerillatroepen sedert de vorige lente 9.848 man verloren, 4.568 werden gevangen genomen en 5.863 gaven z:ch over. Volgens de Romeinse correspon dent van het Sowj ct-persbureau Tass heeft de Italiaanse legéring van dè Gasperi tweemaal hét vredesver drag geschonden. De eerste kcar, aldus Tass, door een politiemacht van 400 000 man op de been ie bren gen om op 18 April de orde te be waren, terwijl de politie hoogstens 300.000 man mag omvatten; de twee de keer door Italiaanse vrachtsche pen uit te ruslen met zware mitrail leurs. TWEE KINDEREN OVERREDEN. Bij het oversteken van de weg. Gistermiddag heeft op de weg Eind hovenWeert, op het kruispunt bij Maarheeze, een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee kinderen, een jon gen en een meisje var. resp. 5 en 7 jaar, van de heer'J. van H., uit Maar heeze, die na het passeren van en kele militaire wagens de weg over staken, werden door een personen auto, naderend 'uit tegenovergestelde richting, gegrepen en op slag gedood, De bestuurder treft geen schuld. Twee zwaargewonden. Ten gevolge van de gladheid van de weg is Donderdagmorgen de vrachtauto van de Edense eierhande- laar'Z. op de weg Ede- Lunterén ge slipt en tegen .drie bomen gereden, waardoor de drie inzittende gewond werden. Tijdens het passeren van een bespanning remde de bestuurder van de auto, waardoor de wpgen over de weg schoot en met de. voorkant tegen een boom reed, die op twee plaatsen afklapte. Vervolgens draaide de auto een halve slag om, schaafde met de zijkant langs- een tweede boom, draai, de nogmaals een halve slag om en ontwortelde weer een andere boom, die geheel onder de auto terecht kwam. De bestuurder werd door de schok uit de cabine geslingerd kwam in een langs de weg lopende sloot terecht. Hij werd zwaar gewond een woning binnengedragen. De eige naar van de auto, Z. uit Ede. werd eveneens ernstig geblesseerd. Beiden zijn per ziekenauto naar het»Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd. De der fde inzittende, de jongeman Van V., lieD lichtere verwondineen op. DISTRIBUTIENIEÜWS VOLGENDE WEEK EEN EI VOOR ALLE LEEFTIJDSGROEPEN. In de bonnenlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroe pen een bon worden bekend ge maakt, recht gevende op het_ kopen van één ei. Dit is in afwijking van het aanvankelijke distributie-sche ma als gevolg van exportmogelijkhe den. VOOR EENMAAL DUBBELE HOEVEELHEID ROGGEBROOD ÓP BROODBON VAN 200 GRAM. De broodbon voor 200 gram, wel ke in de bonnenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht ge ven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood .Deze overwaardering van roggebrood geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in- dc bon nenlijst van 15 April, nipt voor vol gende 200-gram-bonnen. £m Beleefdheid is een windkussen. Er zit niets dan lucht in, doch ze ver zacht aanmerkelijk de stoten des le vens. Ebner Eschenbach.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1